lei oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FTtTmLgTON. 46ste Jaargang. Zaterdag 3 Maart 1923. No. 13580 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 05. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsefa Nieuws. IN HET BE ZETTE GEBIED. Uit Coblenz verluidt De intergeallieerde Rijnlandcommissie, overwegende dat de in structies der Duitsche regeering en de daden van sabotage in het Roergebied bedreven, de veiligheid der legers en het bestaan en de be langen der bevolking bedreigen, heeft een nieuwe verordening uitgevaardigd, waarin zij een generaal Degoutee de noodige bevoegdhe den verleent ter voorziening in de behoeften der legers en bevolking. De Duitsche spoorwegadministratie wordt vervangen door een „administratie der spoor wegen en de bezette gebieden", bestuurd door een Franschen directeur en twee adjunct- directeuren, resp. een Belg en een Fransch- man, en belast met de technische, commer- cieele en financieéle exploitatie. De zetel der administratie die tijdelijk te Dusseldorp is gevestigd zal naar Coblenz worden overgebracht. Poincaré heeft aan Dariac, den voorzitter van de financieele Kamer-commissie, met betrekking' tot de nieuwe organisatie van de spoorwegen in de bezette gebieden verklaard, dat de bezettings- autoriteitm er op rekenen, dat de ontvangsten binnenkort de uitgaven zullen overschrijden. Met betrekking tot de maatregelen, in zake de kolenleveringen, verklaarde Poincaré, dat deze haar verwezenlijking snel naderen. De nieuwe verordening van generaal Degoutte, waarbij op wijnen, champagne, sigaren, cigaret- ten en verwerkte tabak een verbruiksbelasting Wordt ingesteld, geldt voorloopig alleen voor het Roergebied en voor de bruggehoofden Duis burg en Dusseldorp. Zij zal echter waarschijnlijk door een verordening der intergeallieerde Rijn landcommissie ook tot het oude bezette gebied in het Rijnland worden uitgebreid. Wanneer de betaling der belasting wordt geweigerd, zullen de betreffende zaken krachtens de verorde ning gesloten worden. Aan de stad Bochum is een boete van 35 millioen mark opgelegd, in verband met de incidenten der laatste dagen en de houding van den gemeenteraad. De toestand te Bochum schijnt ten gevolge van de krachtige maatre gelen der militaire autoriteiten flink te ver beteren. De toon der bladen, die verschijnen, is veel gematigder geworden. De burgemees ter heeft zelf een oproep gedaan aan de be volking om zich te onthouden van alle mis plaatste manifestaties. Een brigadier van politie, die een verbin ding had tot stand gebracht op de militaire telefoonlijn, werd gearresteerd. NA LAUSANNE. Een telegram uit Angora meldtMoestafa Kemal verklaarde in een rede in de Nationale Vergadering Welke geheel gevuld was, dat de Turksche politiek vredelievend was. De Turken hadden het recht, opgeëischt om onafhankelijk te zijn op financieel, economisch en justitieel gebied en de geallieerde mogendheden behoef den dat slechts te erkennen, om den vrede te verzekeren. Re versterking der Turksche betrekkingen niet Afghanisten en Perzië, de consolidatie der turksch-Russische vriendschap en de ontwik keling der economische betrekkingen tusschen Rusland en Turkije vormden de basis van Tur- Eije's politiek in het Nabije Oosten. Er Werden 50 Woensdag 8 December. Ik had het er op aangelegd om vanmiddag Vroeg klaar te zijn op de naaischool en alleen naar huis te gaan. Ik kon ditmaal het gebabbel van de meisjes niet aanhooren. De post was zon der brief van Wolfram aangekomen, en er nioesten nog zoovele dagen verloopen voor de Volgende post kwam Wat scheelde hem, die anders zoo trouw op het einde van elke maand schrijft? Was hij ziek? Ik had het zijpad genomen en liep in gedachten Voort. Wij hadden 's morgens aan het ontbijt alle reden van vertraging al besproken, maar 'E gaf ze nogmaals een beurt. Flap, daar lag ik. Hot boschpad loopt over een kleine hoogte de laatste regens hadden den grond losgewoela, Fij het dalen had ik, soezende als ik was, mhn voet op een steen gezet en de steen was gekan teld. De rest laat zich raden. Toen ik weer op de been kwam, bemerkte ik, dat ik niet voort kon ik had den voet verzwikt. Ik was nog wel een half uur van huis. De zoo- reeds onderhandelingen mot Rusland gevoerd voor het sluiten van commercieele en consu laire overeenkomsten. NOORWEGEN. Het Storting heeft gister na een discussie van twee dagen het wetsontwerp der regeering tot bekrachtiging van en handelsverdrag tusschen Noorwegen en Portugal verworpen. Nadat de uitslag van de steming bekend was geworden, verklaarde de regeering, dat zij haar ontslag zou nemen. De kwestie liep eigenlijk over het drankver bod dat in Noorwegen bestaat en waarbij de invoer van wijn is verboden. In het verdrag met Portugal werd bepaald, dat Noorwegen jaarlijks 850.000 liter lichten Portugeeschcn wijn zou invoeren. I-Iet. Noorsche regeering nam daar voorloopig genoegen mede, voornemens zijnde, na be krachtiging van het verdrag een volksstem ming te houden over de intrekking van het verbod in zake invoer van wijn. De koning heeft gistermiddag de vorming van een nieuw kabinet-opgedragen aan den voor zitter van het Storting Halvorsen. AMERIKA EN HET INT. HOF. Het voorstel van president Harding in zake de toetreding van Amerika tot het Internationaal Hof van Justitie te 's-Gravenhage wordt in de Vereenigde Staten steeds gunstiger beoordeeld. Alleen de Senaat is er tegen, behoudens enkele uitzonderingen. De socialisten van New York City hebben een resolutie ingediend, waarin verklaard wordt, dat thans voor Amerika het oogenblik gekomen is om belang te gaan stellen in Europeesche aangelegenheden. ALLERLEI. De Amcrikaansche Senaat heeft het wetsont werp aangenomen, waarbij een bedrag van 20.950.000 dollar wordt Uitgetrokken voor het. moderniseeren der slagschepen en voor schade vergoeding aan de scheepsbouwers ten gevolge van het schrappen van oorlogsschepen. - Uit Brussel. De afgevaardigden der sta kende mijnwerkers in de Borinage hebben gister avond vergaderd. Zij hebben met 55 tegen 20 stemmen en 14 onthoudingen besloten Maandag het werk tehervatten op de voorwaarden, welke gisteren zijn vastgesteld door de gemengde commissie van werkgevers en werkgemers. Uit Peking. Het bericht omtrent het ont slag van den Chineeschen ministei van Financiën Lioen Joean, is niet juist het verleende ont slag betrof den onder-minister, Binnenland. Rijksnormaalscholcn. Met- het oog op de concentratie in de opleiding van de lager onderwijs-examens zullen met in gang van 1 Mei a.s. 25 van de 70 rijksnörmaal- scholen worden opgeheven, terwijl er vermoede lijk ook later nog eenige zullen verdwijnen. In Noord-Brabant worden opgeheven de scho len te Bergen op Zoom, Eindhoven en Waalwijk en blijven bestaan die te Breda en 's-Hertogen- bosch. In Gelderland worden opgeheven die te Har derwijk, Nijmegen en Winterswijk gehandhaald blijven die te Arnhem, Apeldoorn, Tiel, Doetin- chem en Zutphen. In Limburg worden opgeheven die te Heerlen en Maastricht en blijven gehandhaafd die te Meersen, Roermond en Venlo. veel langere boschweg is op dit uur eenzaam eerst veel lader zouden de arbeiders van hun werk terugkomen. Zoo lang wilde ik niet Wach ten. Ik trok een tak naar mij toe en strompelde voort zoo goed en zoo kwaad dit ging. Heel kwaad nauwelijks twintig passen verder pro testeerde vriend voet door dubbele pijn eri moest ik mij tegen den hoogen kant laten neer- glijden. Had ik nu den grooten weg maar niet verlaten Daar zou het mij niet aan hulp ontbroken heb ben Ik luisterde naar elk geritsel. Eindelijk de hoefslag van een paard. „Heiho riep ik uit alle macht. ,,Wai, jij hier, Margreet Je moest al lang thuis zijn." Bodo was een en al verbazing. „Ja, als ik zes gezonde voeten tot'mijn dienst had „Ik sta er vier af." Bodo was al afgesprongen. „Je voet is gezwollen," en hij trok behoed- saam de linten van mijn schoen los. „Sla de armen om mijn hals, Margreet één, twee, drie Als men nooit op een paard heeft gezeten, is het eerste gevoel niet heel prettig, vooral niet op een heerenzadel. Myra begon met een kleinen zijsprong, toen Bodo mij er op tilde. Ik greep den zadelknop en herademde eerst, toen Bodo, de hand aan den stangteugel, het paard tot kalmer voortgaan dwong. In Zuid-FIolland worden opgeheven die te Lekkerkerk, Delft., Maassluis, Rijsoord en ver moedelijk nog later die te Middelharnis en Schiedam, terwijl gehandhaafd blijven die te Klaaswaal, Gorinchem, Gouda, Schoonhoven, 's-Gravenhage, Leiden cn Charlois, welke laatste misschien naar Delfshaven wordt verplaatst. Die te Brielle zal naar Hdlevoetsluis worden overgebracht. In Zeeland worden opgeheven die te Axel cn Tholen en vermoedelijk ook die te Vlissingen, ter wijl gehandhaafd blijven die te Goes, Oostburg en Zierikzee. In Noord-Holland worden opgeheven die te Edam, V-clsen cn Haarlem, terwijl gehandhaafd blijven die te Den Helder, Hoorn, Zaandam en Hilversum. In Utrecht wordt opgeheven die te Doorn, terwijl gehandhaafd blijven die te Amersfoort, Utrecht en Rhenen. In Groningen wordt opgeheven die te Warffum en vermoedelijk die te Groningen, terwijl ge handhaafd blijven die te Appingedam en Win schoten. Vermoedelijk zal de school te Hooge- zand worden verplaatst naar Vecndam. In Friesland worden opgeheven die te Sneek, Dokkum en Franeker, terwijl gehandhaafd blij ven die te Drachten, Heerenveen, Buitenpost en Leeuwarden. In Overijssel worden opgeheven die te Kam pen en Deventer, terwijl gehandhaafd blijven die te Steenwijk, Zwolle, Hengelo en Oldenzaal. In Drente wordt opgeheven die te Meppel, terwijl gehandhaafd blijven die te Assen en Coe- vorden. Hooglecraar R. Wclschen O.P. Naar wij vernemen heeft het Doorluchtig Episcopaat benoemd tot kerkelijk hoogeeraar in de wijsbegeerte van den H. Thomas van Aquine, aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, den Zeereerwaarden hoogleerden Pater R. Welschen O.P., tot dusver professor in het klooster der E.E. P.P. Dominicanen te Zwolle. Met voldoening zullen de Nederlandsche Katholieken in het bzonder de Katholieke studenten ter Amsterdamsclie Universiteit, vernemen, dat de hoogleeraarszetel, ruim een kwart eeuw door wijlen prof. J. V. de Groot O.P., zoo schitterend en met zoo zegenrijke gevolgen bekleed, niet langer ledig zal staan. Tot opvolger is een zijner bekwaamste con fraters door het doorluchtig Episcopaat ge roepen uit de orde, die de tradities van den Aquiner in onzen tijd roemrijk pleegt voort te zetten. Naar de „Tijd." verneemt, zal de nieuwe hoog leeraar 'die zijn intrek zal nemen in de Am sterdamsclie pastorie van „Het Torentje waai hij de vertrekken van wijlen prof. de Groot zal bewonen zijn ambt hoogstwaarschijnlijk na de Paaschvacantie met een intreerede aan vaarden. Uit Rood Zaandam. Van de zittende S.D.A.P.sche raadsleden hebben de heeren Duijs en Donia te kennen gegeven voor een herkiezing niet in aanmerking te willen komen. De heer Prins is uit de partij getreden, doch zal waarschijnlijk als candidaat optreden van een nieuw opgerichte vereeniging, terwijl de heer Kuijt zich vermoedelijk ook niet meer beschikbaar zal stellen. De heer Kat heeft voor de Soc. Partij bedankt en is overgegaan naar de Communistische par- tij. Zoodat er heel wat nieuw bloed in den Raad „Gaat het beter „Opperbest." Ik gevoelde haast geen pijn meer, nu ik niet op den kranken voet behoefde te steunen, en raakte thuis op mijn liooge zit plaats. Bodo was ook teleurgesteld dat er geen brief van Wolfram was. „Ik zal beter oppassen, Margreet," plaagde hij. „Dót gelóóf ik Gij zult uw vrijen tijd ver deden tusschen uwe kameraden en den inktpot Ellenlange brieven zullen daaruit vloeien. Tégen dien tijd zult gij het stilzitten hebben geleerd." „Ik zal mij moeten haasten als ik die kunst nog vóór mijn vertrek wil machtig worden." „Spoediger dan je denkt. Er zijn heel wat brie ven gewisseld tusschen Vader en Kolonel von Ilompesch. Zal je evenveel aan mij denken en even teleurgesteld zijn, als mijn brief ook eens een paar dagen over den gewonen tijd komt „Hm, Jonker Bodo houdt er nog altijd van de ménschen uit te vragen.' „De menschen, die ik liefheb. Zul je teleur gesteld zijn, Margreet?" „Natuurlijk „O, wat klinkt dat lauwStel je zoo wei nig belang in mij dat je niet eens vraagt wat er verhandeld is tusschen Vader en den Kolonel „Je laat er mij geen tijd toe." „Vraag dan," riep hij ongeduldig. Ja, spijten deed het mij maar zijn half toornig, half lachend gezicht had op mij een geheel andere van Zaandam zal komen, te meer daar het aan tal leden van 19 op 21 gebracht wordt. Een waarschuwing. „De Gelderlander" maakt gewag van een gesprek, dat een gemeenteraadslid van Nijmegen Maandag in den trein voerde. Hij ontmoette er een dominee uit de buurt van Arnhem de naam is bekend, maar doet niet ter zake met wien hij in gesprek raakte over de Universi teit „Ik, zei de dominee, zou als lid van den Raad van Nijmegen hebben voorgestemd. En ik zal ook zeggen, waarom. Ik heb gestudeerd aan de Theologische facul teit van een openbare universiteit, zooals on geveer al mijn ambtgenooten. Wie heeft dat hetaald Wie betaalt de openbare Universi teiten Doen yvij protstanten dat alleen, of betalen ook de katholieken eraan mee De katholieken hebben meebetaald aan mijn opleiding en aan die van de meeste dominees hier te lande, terwijl wij voor de opleiding van hun geestelijken geen cent bijdragen. Die beta len zij zelf. En nu zetten sommige protestanten zoo'n keel op, omdat zij een enkelen cent moeten bij dragen aan de R.K. Universiteit Laten wij oppassen als het te hard geroepen wordt, dat de protestanten niet mogen betalen voor een Katholieke Universiteit, dan volgt daaruit, dat katholieken niet mogen bijdragen aan een open bare, te minder aan de opleiding van protestant- sc.he dominees. Volgt daaruit ook, dat de protes tanten dit alleen moeten betalen." Deze dominee durft de zaken zien, zooals ze werkelijk zijn, niet waar Dc R.K. Staatspar ij. Indertijd is naar aanleiding van de groeiende tegenstellingen in de R.K. Staatspartij een com missie ingesteld, om een onderzoek te doen naar de middelen, die de eenheid :n die partij zoqden kunnen bevorderen, de z.g. commissie-Barge. Naar Het Centrum verneemt zal het rapport van deze commissie zich bewegen in de richting van de compromisgedachte, zooals deze tot uiting komt in de nieuwe statuten van de Utrechtsche R.K.Kiesvereeniging. Is het blad wel in gelicht, dan zal in over weging gegeven worden plaatselijke adviescom missies te benoemen, rekening houdende met de verschillende stroomingen, en deze commissies te doen kiezen door de algemeene ledenvergade ringen van de plaatselijke vereeniging. Inwisseling zilverbons. Binnenkort zal de gelegenheid tot inwisseling van de ingetrokken zilverbons van 2.50 model 1915 en van f 1 model 1916 wederom opengesteld worden. De Zomertijd. In leidende kringen der vakbeweging is, vol gens de Rsb.' het plan geopperd,om een groote landelijke beweging te organiseeren om de Eer ste Kamer te bewegen dit besluit niet goed te keuren. Hierbij wordt getracht te komen tot een federatieve samenwerking van alle organisaties, op welk gebied ook, die zich uitspreken vóór handhaving van den zomertijd. Belasting vrijstelling. Op de vraag van het Tweede Kamerlid Kete laar betreffende de indiening van een wetsont werp nopens vrijstelling van belasting voor ate- liersvanbeeldende kunstenaars heeft dc minister van Financiën geantwoord,dat het bedoelde wets- uitwerking. Vragen op commando Ik kon geen enkele vraag doen. Ik was zenuwachtig na de doorloopen spanning, na de pijn, en mijne lachspieren kwamen in beweging. „Ik had niet gedacht, dat je alleen voor Wol fram gevoel zoudt hebben," zeide hij gekrenkt. „Wij zijn altijd vrienden geweest en ik verdien terzijzetting niet. Verbeeld je, dat je in het water viel, terwijl Wolfram en ik aan den kant ston den. Wie zou er het eerst zijn om te helpen „Gij natuurlijk gij zijl de sterkste cn vlugste en kunt het best zwemmen." „En als wij even sterk waren „Beiden tegelijk of ja, gij zoudt het hem afwinnen, omdat gij altijd naar den eersten in druk handelt." „Ik zou Wolfram vóór zijn, Margreetgeloof dat vrij. Ik zou iedereen vóór zijn." „Gij zoudt beiden helpen, ieder óp zijne wijze," hield ik vol, en ik dacht daarbij Bodo zou toe schieten, omdat ik Margreet ben Wolfram zou helpen onverschillig wie, omdat er hulp noodig was. Wolfram's hulp stond hoogcr, maar ik had er niet het rechte gevoel voor op dat oogen blik. <t „Je luistert niet en zijt zoo verstrooidMargreet „Ik luister en ben niet verstrooid," verzekerde ik. „Onze vriendschap is dc oudste. M ij waren kameraden voordat Wolfram kwam. Ik heb de oudste rechten, vergeet dat niet, als ik Weg zal zijn," Wordt vervolgd). NIEUWE EDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1