A. BOSCH, Boterstraaf 63, Tel. 580 A. BOSCH, Boterstraat §3, Tel. 580 ontwerp het departement van Financiën ver laten heeft. De hout-industrie. Maar men verneemt, is Donderdag op de con ferentie van de werkgeversvertegenwoordigers en de arbeidersbesturen omtrent de nieuw af te sluiten overeenkomst een resultaat bereikt waardoor aan de afdeelingsvergaderingen zal worden voorgesteld het nieuwe contract af te sluiten. Bezuinigingsins (j eeteurs. Naar de meening van Minister De Geer is waardeering voor het werk der bezuinigings- i spectie in het algemeen ten volje verdiend. Een verdieping van de taak der inspectie wordt overwogen en wellicht zal het aantal iets moeten worden ui'gebreid. De Koning van Zweden in Amsterdam. Nadat om half acht de koning van Zweden in de Troonzaal audiëntie had verleend aan de vreemde gezanten, begon te 8 uur in de Groote Burgerzaal de galamaaltijd. De tafel was schoon getooid met witte tulpen en aronskelken en de geweldige zaal bood bij het zachte licht van kaar sen en olielampjes een haast-fantastischen aan blik. De 'Koningin en de Hooge Gast hielden ieder de gebruikelijke tafel-rede. Vandaag wordt, zooals mèn weet Rotterdam bezocht. Siads- en Gewestêiijk Niéuws. Lezing. Woensdagavond wordt er namens de Aquarium- vëreeniging „de Natuur" een lezingavond gege ven, in de zaal van den heer Vredebregt, Boter- straat 45 Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende annonce. Bij den Havendienst alhier zijn door B. en W. benoemd tot le sluis wachter aan de buitensluis G. Koens, thans 2e sluiswachter, in diens plaats is benoemd de pontschipper J. J. Feelders, terwijl de 2e brugwachter H. Hamerslag Werd aangewezen tot pontschipper. Door de politie is gistermiddag een schoorsteenbrandje gebluscht in pand 23a, Voornschestraat, bewoond door v. O. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags schort, staartjes van bont, sleutels, fruit, versiersel van damesceintuur, R. K. kerkboekje, ijsmuts. Bij vinders broodzak, H. Ruseier, Rozenburg- sehestraat 30b postzegels, J. Hendriks, Kreu-' pelstraat 2 sleutel, Drukkerij „De Eendracht", WestfrankenlandsChestraat 14 breikous en sa jet, J. Wesseling, Broersveld 135 lederen hon denhalsband, F. Koning, Burg Knappertlaan 12 taschje met inh., D. Kwist, Noordvestsingel 85/14 portemonnaie met inh., J. M. van Putten, Eendrachtstraat 13b boek, A. Mak, Hoofd straat 201/1 boom, A.dBijl, Hoofdstraat 31/18 armband, G. Vethaak, Puttershoekschestraat 47 gymnastiekschoen, W. Overheul, Bakker straat 30 zeil, P. Brouns, Zijlstraat 72 porte monnaie met inh., P. Droppert, Havendijk 222b.sleutel, M. Struik, Dwarsstraat 45 sjaal J. Costense, Maasstraat 16; jongensmuts,N. den Houting, N. Maasstraat 28 R. K. kerkboekje, L. van Beers, Broersveld 62/7 portemonnaie met inh., J. J. Levi, Hoogstraat 158 dames ceintuur, J. Franken, Singel 41/16; geit, Gee- rink, IJsselmondescheslraat 9 damesceintuur, F. Grudelbach, Stationstraat 10/1 portemon naie met kettinkje, J. Tettelaar, Nieuwsticht ZZ pakje inh. kant, D. J. van Dommelen, Hee renstraat 25/5. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 1 Maart 1923 vergun ning verleend aan de FIRMA VAN DER BURG en MULS tot oprichting van een fabriek van kwast- en borstelwerk in het pand Westmolen straat 17, kadaster Sectiè G. No. 1250, met 6 electromotoren van resp. 1, 1, 2. 2, 3 en 3 P.K., drijvende diverse borstel- en houtbewerkings machines. Schiedam 3 Maart 1923. INGEZONDEN. De Wethouder van Onderwijs en de A.B.S. Naar aanleiding van „De Verklaring" van den Wethouder van Onderwijs nog een kort slotwoord. Finantieel beheer. Schiedam had bewaard moeten zijn voor de groote uitbreiding dezer School, ten dienste niet van Schiedam, maar ten dienste eener Gemeente, voor wier Onderwijs Schiedam zeker niet heeft te zorgeV' aldus de Wethouder in zijn vorig stuk. Om hierover te oordeels, behoort men de geschiedenis te kennen. Laten wij er alleen dit van zeggen, dat deze uitbreiding geschiedde met volle instemming van het Gemeentebestuur, dat de gelden hier voor werden ter leen verstrekt door de Gemeen te, en dat het Raadsbesluit hieromtrent geno men werd met algemeene stemmen. Ook Wet houder De Bruin stemde vóór, zoodat een ver wijt in deze door Z.E.A. aan ons misplaatst mag worden geacht. De kosten per leerling: Het spijt ons nog eens te moeten constateeren, dat de be rekening van den Wethouder verkeerd is. Bij zijn vorige berekening beweerde de Wet houder, dat door hem genoemde bedrag ad. 33.883,71 tè hebben ontleend aan het Jaar verslag der A.B.S. over 1921. Dit bedrag is daar in echter op geenerlei wijze te vinden.Thans blijkt dat de Wethouder dit bedrag verkregen heeft in verband met een bedrag van 4.006.29, dat de Gemeente volgens de Gemeentebegrootirig 1923 van de omliggende Gemeenten terug ont vangt. Voor de berekening van deze 4.006.29 be dragen wij natuurlijk geen verantwoordelijkheid. Wij constateeren slechts, dat dit bedrag veel te laag is. Immers Rotterdam betaalt alleen reeds pl.m. 15.000.en nu moge de Wethouder al licht zeggen Rotterdam behoort niet tot de omliggende Gemeenten" een feit is, dat Rotter dam 15.000.betaalt, welk bedrag in minde ring komt van het door Schiedam te betalen sub sidie. 's Wethouders berekening van den kostenden prijs per leerling op andere gronden reeds niet juist, is, in verband met deze 15.000.niet minder dan f 150.per leerling te hoog. Ten slotte heeft deVerklaring van denWethouder nog dit voordeel gebracht, dat daarbij is uitge komen een fout in de Gemeentebegrooting 1923, wijl de ontvangsten 15.000.te laag geraamd blijken. Ongetwijfeld een buitenkansje voor den Wet houder van Financiën. Namens het Bestuur der A.B.S. J. Haima van der Wal, Voorz. G. W. van Bergen Walraven, Secr. In verband met hoog accijo?bedrag is kwaliteit en sterkte nu Hoofdzaak. Deze eigenschappen bezit in boe ge mate de heerlijke Citroen jenever der finna A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Liturgie. DERDE ZONDAG VAN DE VASTEN. Paschen is het doel waarnaar we streven. Paschen d.i. de verheerlijking van Christus na bitter lijden en schandelijken smaad. Maar dat sluit voor Christus, volgelingen tegelijk in opstaan uit den dood der zonde, om niet meei daarin terug te willen vallen. Daarom hebben wé den eersten Zondag gezien de mogelijkheid om de zonde te overwinnen, Christus ons voor beeld in de bekoring. Den tweeden Zondag zagen We den goeden strijd beloond in de ver- j heerlijking van Christus op den Thabor, die, ons spreekt van de glorie, die door het lijden moet Worden gekocht. Hoe verder we de vasten ingaan, hoe nader wij den Paaschtijd bereiken wil de kerk in ons meer de stemming levendig maken van opstaan uit de zonde. Vandaar is de liturgie van dezen Zondag vol van verlangen naar de eindoverwinning over ons zeiven „allen weten we ons zwak en verlaten, maar daarom zien we op tot den Heer en Ilij zal onze voeten uit den strik bevrijden.." (Introitus). God moge oprijzen tegen de steeds groeiende macht onzer vijanden alleen reeds voor Gods aanblik zullen zij krachteloos Worden en vergaan. In het epistel Wordt aangedrongen op een onberispelijk leven, dat wil zeggen den goeden wil dien God Werkdadig maakt door Zijn genade tot onze zelf overwinning. En nu bedenken we wel, dat j3t. Paulus schrijft van bekeerde kinderen wan neer die zelfs zóó moesten leven „als navolgers van God," terwijl ze, uit het heidendom pas getreden, verlaten hadden een leven van zonde en ellende op geestelijk gebied, wat zou St. Paulus dan aan ons zeggen wanneer hij spreken1 zou voor Christenen-van-hun geboorte-af? Op dat ons dat verlangen naar een leven overeen komstig Gods wil in ons levendig mocht zijn, komt het evangelie in die lijn ons te hulp. We hebben daar een tweevoudige les te halen. Voor eerst het ongeluk van den zondaar, die na zijn bekeering hervalt„het laatste van dien mensch is erger dan het eerste." Dat predikt ons waakzaamheid, want de duivel zit niet stil, verjaagt keert hij terug en gelukt het liein niet alleen die zich te vermeesteren, hij zal met 7 nog slechteren dan hij komen, tot de overwin ning bevochten is. Maar die overwinning is nooit meer te bevechten, als de mensch maar goed wil, en ziedaar de tweede les „Ieder rijk dat in zich zelve verdeeld is, zal verwoest worden.." Een maal tot God bekeerd, moeten We dus bij God blijven en niet door onderhandelingen met den duivel en de wereld de eenheid in onze ziel willen verdeelen. Dan zijn We zeker verloren maar houden We ons bij God, dan moge de geheele hel tegen ons opstaan, zij zal niets tegen ons vermogen, omdat „de Sterke in volle wapen rusting" d.i. God zelf zijn eigen erf bewaart. Herinneren We ons de gelukkige dagen van den Godsvrede, dan zullen we de waarheid erkennen van het offertorium de voorschriften des Hee- ren zijn gerichtblijde maken zij de harten en zijn raadsbesluiten zijn zoeter dan honig en ho nigzeem en blijvend zullen we naar de vervul ling der goddelijke geboden verlangen. Dan be lijden we met de communio dat gelukkig zij zijn, die in Godes huis mogen wonen, en gaarne willen ook wij onze woontent hebben bij de altaren Gods Daar willen we komen zooveel mogelijk om de genade te halen, noodig om Gods kinderen te kunnen blijven, ook te midden van het gewoel der wereld. Gemengd Nieuws, Oplichting. In verband met de aanhou ding van eenige daders, ter zake van het uitgeven van valsche recepissen, kan nog meegedeeld, dat een der hoofddaders, de kellner M., in Duitsch- land vertoefde, toen de politie ter oore kwam, dat hij ook in deze zaak betrokken was. Met be hulp van de Duitsche recherche heeft men toen in de woning van dien kellner te Dusseldorp een huiszoeking gedaan -de man zelf lag in het ziekenhuis en vond allerlei aanwijzingen. Dienzelfden avond heeft M. een volledige beken tenis afgelegd en verklaard dat door zijn hulp de reproducties van de handteekeningen onder de recepissen zijn verkregen. Hij noemde den naam van den graveur.die het Werk had gemaakt. Ook deze Werd 's avonds gearresteerd. Deze bekende de handteekeningen met behulp van calqueer papier te hebben overgetrokken en toen deze overdrukken aan een fotograaf ter hand te hebben gesteld, die Werkzaam was aan een cli chéfabriek te Dusseldorp. Deze, die buiten de zaak stond, heeft, zooals hij later heeft ver klaard, de cliché's van de handteekeningen ge maakt. De fotograaf heeft voor zijn aandeel in de zaak betaling van den. verdachte M. gehad. De Duitsche politie heeft den kellner, den graveur én den fotograaf gearresteerd. Zij zullen in Duitschlancl wegens medeplichtigheid terecht staan. Bij een nader onderzoek in Duitschland be merkte men, dat de verdachte ook in Keulen met de zaak was bezig geweest, zoodat ook daar een onderzoek met behulp van de Duitsche jus titie heeft plaats gehad, waardoor men er in geslaagd is, de overige cliché's, die voor het make n van de recepissen gebruikt zijn, te Ober kassei te ontdekken. Relletje. Te Assen had zich gisteravond een groot aantal werkloozen verzameld met het voornemen, in optocht naar de woning van den burgemeester te gaan. De politie wilde dit ver hinderen. Toen aan haar sommaties geen gehoor werd gegeven, heeft ze de werkloozen'met den gummistok uit elkaar gedreven. Smokkelen. Aan de Pruisisch-Gelder- sche grenzen worden van Duitsche zijde op ver schillende plaatsen versperringen aangebracht, om de toenemende smokkelarij van auto's uit Pruisen naar Nederland te verhinderen. Werkzoelcen! Men schrijft aan het Gentrum N. N. te X. van 16 Mei 1914—30 Juni 1917 tijdelijk rijkstelefoniste, daarna vast, vroeg en verkreeg midden 1920 ontslag wegens huwelijk met rijksambtenaar. Ziedaar de situatie. Ongeveer Juli 1922 komt er nu een schrij ven van den Raad van Arbeid van ongeveer de volgende strekking 't Ministerie van Waterstaat geeft ons opdracht voor u een rentekaart gereed te maken. Gelieve de volgende gegevens te verstrekken, enz. Nadat het antwoord niet inkwam volgde na een 14 dagen een aanmaning en kort daarna een persoonlijk bezoek vón een agent. Deze gaf toe, dat we van een voortplakken mochten afzien en gaf gelijk, dat we zulks deden. Basta, zou elk normaal mensch denken. Zoo niet het Ongeveer November volgt de uitspraak van den voltalligen Raad van Arbeid (hoeveel kosten brengt dit met zich dat N.N. gerechtigd was van de verzekering af te zien en op folioformaat de mededeeling hiervan. Basta Och, neen. Vorige week volgt no een rente boekje van 40 bladzijden druks. Op de enveloppe stond Wanneer men één oog verloren heeft, moet men vaak het andere gebruiken om naar een baantje uit te zien. Past daar niet beter Wanneer men niets meer weet, moet men vaak werk zoeken om bezig te blijven En dit is één geval. Hoeveel kosten zoo cle honderden gevallen samen Ontsporing. Bij het station Heerenveen is gister een locomotief ontspoord. Het verkeer in de richting Leeuwardenwaseenigentijd gestremd. Auto-ongeluk. Gister heeft nabij de Locht (Heerlen), op Duitsch gebied, een ongeluk plaats gehad. De Duitsche chauffeur K., uit Aken reed met zijn vrachtauto tegen een boom op en werd op slag gedood. Zijn lijk werd naar Aken overgebracht. Ontploffing. Zes man aan boord van de Amerikaansche torpedojager „IJulbert" van de Aziatische vloot, zijn te Manilla levend ver brand bij een ontploffing in de ketelruimte, welke werd veroorzaakt doordat de vlam in dé olie sloeg. Krankzinnige commandant. De commandant van een Spaanschen kruiser, die in den Bosporus voor anker lag, gaf aan zijn offi cieren bevel, het vuur te doen openen op het paleis van den sultan. De officieren van den kruiser voerden dit commando echter niet uit, maar stelden zich in verbinding met den Engelschen kruiser „Iron Duke", aan welks commandant zij vroegen of zij moesten schieten. Het antwoord luidde „Arresteert den com mandant." De officieren lieten den bevelhebber, die krankzinnig bleek te zijn geworden, in zijn hut opsluiten, waar hij kort daarop tengevolge van een hersenziekte stierf. Een nieuwe brandspuit. In „La Science et la Vie" vinden we een uitvoerig artikel aangaande een motorspuit, die zeer onlangs bij de Parijzer brandweer is ingevoerd en waarvan de constructie afwijkt van de mo torspuiten, die over 't algemeen door de ver schillende brandweercorpsen gebruikt wor den. De fotografien, die aan het artikel zijn toegevoegd, vestigen den indruk, dat we hier met een centrifugaalpomp te doen hebben. In werkelijkheid is dit niet het geval. Het betreft een zuigerpomp met zes zuigers. Deze zijn ge monteerd op dezelfde wijze als de kamers in den draaibaren cylinder van een revolver. De zuigers worden heen en weer bewogen door een hellende schijf met zes nokken, die niet draait, maar een op- en neergaande beweging maakt. De draaisnelheid van de pompas varieert tusschen de 400 en 200 omwentelingen per mi nuut. Elke omwenteling heeft zes zuigerbewe gingen tengevolge, zoodat deze in totaal 2400 tot 1200 beloopen. De waterlevering bedraagt hierdoor 5000 li ters per minuut, wat voor een motorspuit veel is. De Amsterdamsche motorspuiten, die van centrifugaalpompen zijn voorzien leveren 1500 liters per minuut, terwijl de zwaarste Amster damsche stoomspuit, de „Cerberus" het nog maar tot 3400 per minuut kon brengen. Deze nieuwe Fransche pomp is op een spe ciaal auto-chassis gemonteerd. De motor is een 110 paards met een speciaal koelsysteem. De versnellingsbak heeft drie versnellingen vooruit bij het rijden en vier voor het inscha kelen der pompen. De snelheid op den weg be draagt 40 K.M. per uur. Als bijzonderheid valt nog te vermelden, dat het voertuig is uitgerust met remmen op achter- en voorwilen, een systeem, dat ook steeds meer op luxe wagens wordt toegepast. Tegen het ongeloof. Dat de eerbied voor den godsdienst, ondanks de goddelooze propaganda der sovjet-autoriteiten, onder het Russische volk niet dood is, mag zeker als bekend verondersteld Worden. De „Figaro" maakt melding van een feit, waardoor de ware Russische volksgeest weer eens op treffende wijze geteekend wordt. De sovjet-autoriteiten te Batoem hadden namelijk bevel gegeven, de kathedraal in de stad in een bioscoop te herscheppen, ten ge rieve van de „verlichte" communistische jeugd. De geloovigen hebben echter niet in deze profanatie willen berusten. Op den dag, waar op de eerste bioscoop-voorstelling in de kathe draal zou gehouden worden, drongen verschei dene duizenden personen, waaronder talrijke soldaten van het garnizoen der stad, het ge bouw binnen, vernielden de films en toestel len en verdreven de communistische jongelieden uit het kerkgebouw. De autoriteiten wilden de roode garde te hulp roepen maar het hoefde niet, want de soldaten dezer garde weigerdfen om tégen die verbolgen menigte op te treden. B. A. J. WITTKAMPF, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Laatste Berichten. De Koning van Zweden in ons land. Dezen morgen half tien zijn II.M. Koning van Zweden en Koningin Wilhelmina en Z.K.H. Prins Hendrik per koninklijken trein van Am sterdam naar Rotterdam vertrokken. H.M. Koningin moeder vertrok 9.51 naar den Haag. Protectie. Naar We vernemen, is het Wetsvoorstel no pens bescherming der Ned. Schoenindustrie, in de afdeelingen der Kamer niet bijzonder gunstig ontvangen. Ook de A.R. en C.H. maakten groote bezwaren. Waarschijnlijk zal het ontwerp niet zonder ingrijpende veranderingen tot Wet ver heven worden. Burgerlijke Stand. Geboren: Mrt. 1. Cornelia Maria d.v. J. W. Kleiss en J. C. Breve, Nieuwe Haven. Johannes z.v. JR. Wensvoort en C. C. Stekelen burg, Ouddorpschestraat. 2. Martiiius z.v. M. Loch en M. P. L. Scholte, Villastraat. Ru- dolphus z.v. R. Bos en G. E. Verboom, Maristraat Frederika Karolina Sophia Gharlotta d.v. G. Springer en F. K. Zurheide, Buitenhavenweg. Febr. 28. Maria Magdalena d.v. F. A. van Pelt en M. M. Breuker, Kleinebaan. Kerknieuws. Mgr. Aelen. Vanuit Madras is, naar het „U.lT:" meldt, telegraphisch bericht ontvangen, dat Z. D. H. Mgr. Aelen zeer ernstig ziek is. Proces Zaligverklaring Ozanam. Met vreugde zal men vernemen, dat te Rome een aanvang is gemaakt met 't proces der za ligverklaring -dan Fredeiilc Ozanam, stichter der St. Vincentiusvereeniging. SPORT. VOETBAL. p Het programma voor Zondag luidt als volgt West. 1ste klas: Den Haag Quick-— U.V.V., H.V.V.—Feyenoord. Overgangsklas: Rotterdam Excel- (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) UQT" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2