DAGBLAD WOOKSCHIEDAM 46»ütr Jaargang. Zaterdag 3 Maart 1923 13580. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Univer De Katholieke site i t. Geruimen tijd is het nu reeds geleden, dat het subsidie-voorstel ad. ÏOO.GOO voor de oprichting en instandhouding der R.K.Keizer-KarelUniver- siteit in den Nijmeegschen raad Werd aangeno men en nog steeds wordt daartegen door de undersdenkenden van bijna alle richtingen ge schetterd en de uiterste moeite aangewend, om ecn dergelijk, in hun oogen schandelijk voorstel n°S van de baan te krijgen Dezer dagen hebben weer eenige C.H. dómi- uee's hun gal tegen deze Roomsche „verwaten heid" uitgespuwd en ook de socialisten hebben hun „vurig" hart nog eens gelucht. A.B.K., die nu eenmaal de oproer-makende r°l in zijn partij vervult, Was Woensdagavond naar Nijmegen gekomen, om zijn broeder- en zuster-afdeeling aldaar nog wat meer volhar ding bij haar oppositie tegen onze Universiteit m te pompen. Spr. wees er met nadruk op, dat de S.D.A.P. het raadsbesluit niet bestreed uit antipathie, maar op zuiver zakclijken grond. Spr. noemde het onwaarschijnlijk, dat de katholieke bevolking van Nederland naar een D-K. Universiteit heeft verlangd en de ver gelijking met het bijzonder lager onderwijs is v°lkomen valsch. Spr. betoogde voorts, dat er sinds Dinsdag avond in deze kwestie een nieuw gezichtspunt Is ontstaan door de instelling van een Staats commissie on te onderzoeken de verhouding Ussehen openbaar en bijzonder hooger onder» W|JS, opdat het bijzonder hooger onderwijs zich uaar zijn aard beter zal kunnen ontwikkelen c'an op het oogenblik het geval is. Practisch zal het dus hierop neerkomen, dat wij krijgen de subsidieering van Staatswege van bijzondere Universiteiten. Waar thans de gemeentekas van Nijmegen tot in lengte van dagen een som zal schenken aan de R.K. Universiteit, meent spr., dat de ^'jmegenaars, die tegenstanders zijn van ge noemde subsidie, kunnen eischen, dat de uit voering van het desbetreffend raadsbesluit vmrdt opgeschort tot de wettelijke regeling van e subsidieering van het bijzonder hooger on derwijs zal zijn tot stand gekomen. Na als zijn meening te hebben te kennen ge geven, dat de stichting van een R.K. Univer siteit, zal bijdragen aan de versnippering van krachten en het van elkaar vervreemden van zonen van één land en één volk, riep spr. ten- j.otte alle aanwezigen op, om eendrachtig stel- iriS te nemen tegenover het besluit, dat de Raad van een gemeente met een gemengde bevolking met één stem meerderheid genomen eeft in een tijd als deze, waarin allerwegen H'oet bezuinigd worden. We vragen ons af, hoe A.B.K. het durft te oweren, dat hem het subsidie-voorstel en hier- ee de geheele Universiteit niet antipathiek is. 't geheel zijn betoog blijkt ten duidelijkste het cgendeel, want anders zou hij toch nooit de pugen hebben kunnen verkondigen, dat Katho- Nederland nooit naar een eigen Universiteit eeft verlangd. Wij hebben nu reeds zoo lang Hos bijzonder lager *en middelbaar onderwijs en at is er nu logischer, dan dat wij ook naar bij- °nder hooger onderwijs streven we weten juist eel goed, dat van het openbaar hooger onderwijs a grootste gevaar voor ons geloof uitgaat. Hier- ee is ook het goed bestaansrecht eener R.K. Hiversiteit bewezen. de tegenstanders en met hen A.B.K. zeggen i dat gemeentelijke subsidie uit den booze I 'J Kijk is daarvoor aangewezen en hiermee Jdfen wij A.B.K. in zijn betoog over de nieuwe •p ^ui-scommissie voor liet .Hooger Onderwijs. °e8egeven dat een flinke Rijkssubsidie ons c aangenamer zou zijn, zien wij echter hierin *en redcn, om de gemeentel, subsidie, die reeds 1 dikwijls als rechtvaardig is bewezen, nu f'' en vallen. Want zoo gauw' als 't maar mogelijk de R.K. Universiteit ei komen en wie R? ^oe lang die Rijkssubsidie nog op zich zal aten wachten. Wordt ze later dan toegekend raan A.B.K. tot zijn spijt ook niets zal Waa kunnen doen, dan is altijd nog verder te praten. G >i 7°Pen We daarom, dat de Ged. Staten van c c erland een verstandige, d.i. voor ons gun net beslissing in de subsidie-kwestie mogen UnesifiBd. Het belang der Staten-verkiezingen. m candidaatstelling voor de Provinciale Sta- leeft plaats gehad. De verkiezingen zullen er ®P0cdig volgen en voor de propaganda blijit |S echts enkele weken tijd. pr Inrners de data voor de stemming voor de QVlnciale Staten zijn vastgesteld als volgt P y April in Limburg. Zeel'5 ^pril in Zuid-Holland, Noord-Holland, pr; 1c'Gelderland, Drente, Groningen en Mesland Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per reg*l. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Op 12 April in Utrecht en Overijsel. Op 13 April in Noord-Brabant. Van 11 tot 13 April spant het er dus voor alle katholieke mannen en vrouwen. Ook voor de verkiezing van de Provinciale Staten is er stemplicht. Doch afgezien van den wettelijken plicht, moeten alle katholieken op post zijn. Want het gaat bij deze verkiezingen om groote belangen. Van de bestuurslichamen onzer elf gewesten hangt de regeling der provinciale huishouding af, door hen Worden de provinciale verordeningen gemaakt, de waterstaats- en wegenpolitiek be rust voor een niet gering deel in hunne handen, bedrijven worden in de laatste jaren door hen op gericht en beheerd, allerlei belangen dienen zij in onze dagen, door het geven van subsidie uit de provinciale kas, tot welker vulling zij ook provin ciale belastingen heffen. Reeds hierom moeten de katholieken er prijs op stellen, in de Statencolleges zoo sterk moge lijk vertegenwoordigd te zijn. Maar er is meer. De Provinciale Staten kiezen de leden van het college van Gedeputeerde Sta ten, het dagelijksch bestuur der provincie. Op die samenstelling, alsmede op de samenstelling van het ambtenaren- en beambtenkorps van het provinciaal bestuur hebben de katholieken te meer invloed, naarmate er voor een sterker fractie van hun kleur in de Provinciale Staten hebben gezorgd. Bovendien kiezen de Provinciale Staten de léden der Eerste Kamer. En bij de verkiezing voor onzen Senaat zal dit jaar voor t eerst het stelsel der evenredige vertegenwoordiging wor den toegepast. Dat wil zeggen de linksche par tijen, die nu door hun verdeeldheid een kleine minderheid vormen in de Eerste Kamer, krijgen bij de eerstvolgende verkiezing het volle pond. En van de goede opkomst der rechtsche kiezers bij de stembus voor de Provinciale Staten zal het afhangen of cr in onze Senaat een rechtsche meerderheid blijft. Een rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer is voor een Christelijke Regeering eene „conditio sine qua non", een absolute eisch maar wat voor haar het gemis van een rechtsche meerderheid in de Eerste beteekent, leert de ge schiedenis van de.christelijke ministerics-Mackay en -Kuyper, wat haai bezit ons waarborgt, die van de vrijzinnige kabinetten-De Meester en -Gort van der Linden. Laten alle katholieke mannen en vrouwen er om denken Over de samenstelling der Eerste Kamer wordt in de eerste helft van April, bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten be slist. „Tijd." Zoo schrijft men geschiedenis. De Kameroverzichtsch'rijver van het „Han delsblad" schrijft onder meer naar aanleiding van de vraag van het Kamerlid van Rappard over de burgemeestersbenoeming te Wadenoyen en II edel. „Wij hoorden beweren, dat de christelijk- historische burgemeester van Hedel naar Wade noyen moest worden overgepracht om in het Roomsche Hedel plaats te maken voor een Room sche. Maar daar kreeg men heden niet over te hooren. Minister Ruys hield zich leukjes van den domme en antwoordde op de aanvullende vra gen van den heer van Rappard „Ik weet niets meer dan dat ik gezegd heb," I-Iet mooiste is nu, teekent de „Maasbode" hierbij aan, dat tot burgemeester van Hedel benoemd is de burgemeester van Kerkwijk, een ehrentfest christelijk-historisch man Inderdaadzoo schrijft men geschiede- Samen uit, samen thuis. „In „De Nederlandsche Hanze" maakt Chris Jansen gewag van een voorbeeldig staaltje van solidariteit. Een lid der R.K. Manufacturiers- vereeniging, vader van een groot gezin was in vergelegenheid geraakt. Om hem te redden was een bedrag van 2000 noodig. Het bestuur had binnen enkele dagen 1200 bijeengezameld en de overige 800 kwamen er ook, deels van perso nen, die niet eens weten wien zij hielpen redden uit den nood. En als permanent vrucht van deze spontane actie, besloot dezelfde vereeniging een speciale commissie van bijstand en advies te stichten voor leden, die in bcdrijfsmoeilijkheden ver- keeren. Vroeger zou dat niet gebeurd zijn en men zou zich verheugd de handen hebben gewreven over den ondergang van weer een concurrent minder. Vrucht van de vereenigingsgedachte Qeenkagd Mmjws. Een leeuw op straat. Dezer dagen werden de talrijke voorbijgangers in een drukke straat te Barcelona niet weinig van streek ge bracht door het verschijnen van een grooten leeuw, die, zonder aandacht te schenken aan den schrik en ontstelLenis welke hij overal te weeg bracht, kalm en, waardig zijn weg in het midden van de straat vervolgde. In een oogenblik was er, behalve de leeuw zelf, geen levend wezen meer in dit anders zoo drukke stadsgedeelte te bekennen. De meesten hadden een goed heenkomen ge- zoch in de winkels en de café's, terwijl ande ren boven op een tram waren geklommen. Dit scheen de toorn van den koning der dieren te hebben opgewekt. Hij stiet een huiveringwek kend gebrul uit en begon de tram, die met een flink vaarte uit zijn gevaarlijke nabijheid trachtte te komen, op een drafje te vervolgen. Even daarna ontdekte het dier een klein kind, dat voor de deur van een woning zat te spelen. Dit wekte blijkbaar zijn nieuwsgierig heid op. Hij bleef plotseling staan en liep dan op het kind toe. Blijkbaar viel het kind hem bij nadere beschouwing niet mee, want na het wicht enkele malen bekeken te hebben maakte het dier rechtsomkeert en ging liggen op de stoep van een particuliere woning. Men behoeft niet te raden, van waar het dier zoo plotseling was gekomen. In de stad had n.l. juist een circusgezelschap een tent opge slagen en het was duidelijk dat het dier aan zijn bezwakers had weten te ontsnappen. Ijlings werd dan ook de leeuwentemmer van het gezelschap gewaarschuwd en deze vond het dier nog steeds op de stoep der woning liggen. Gedwee volgde de leeuw daarop zijn meester naar het circus, na twee uur lang de bevolking in angst en vreeze te hebben gelaten. Het oudste vliegtuig ter we reld? Kolonel Lockwood Marsh secretaris van de Royale Aeronautical Society doet in de voor rede van zijn, dezer dagen verschenen „Bi- biiotheca Aeronaatica" mededeeling van een pas ontdekt oud manuscript waarin wordt gezegd dat koning Salomon aan de koningin van Sheba gaf ,Een vaartuig waarin men de lucht (de winden) kon doorklieven, dat Salomon had ge maakt door de wijsheid die God hem had ge geven." De tekst is ontleend aan het oude Abyssi- nische document. „De glorie der Koningin." Dit document werd reeds verscheidene ma len vertaald, maar op de passage omtrent de vliegmachine van Salomon is tot nu toe nim mer .de aandacht gevestigd. Salomon leefde in de 10de eeuw voor Chris tus, zoodat dit het eerste bericht is overeen vliegend voorwerp. Ook in andere heilige Abyssinische geschrü- ten zou melding van vliegtuigen zijn gemaakt. Nieuw geneesmiddel. Naar de En- gelsche draadlooze dienst meldt, zijn er groote vorderingen gemaakt om Insuline, het nieuwe middel tegen suikerziekte, aan de patiënten ten goede te laten komen. Men neemt proeven met de toepassing in de groote algemeene zieken huizen te Londen en de koninklijke inrichtingen te Sheffield en Edinburg. Tevens tracht men de Productie tot een behoorlijke bcdrijfshoogte uit te breiden. De Raad voor Medische Onder zoekingen heeft maatregelen getroffen met de chemische fabrieken over de uitoefening van toezicht op de bereiding en de sterkte van het product en op den verkoop tegen redelijken prijs. Er zullen echter nog enkele weken voorbij moe ten gaan, voordat laboratoriumproeven en klinisch gebruik onder bijzondere voorzorgen het geschikt zullen hebben gemaakt voor al gemeen toepassing in de praktijk. Hoteldief gearresteerd. Twee Hongaarsche kooplieden bemerkten Woensdag nacht, naar de Berlijnsche bladen melden een gedaante in hun hotelkamer in de nabijheid van het station Friedrichstrasse te Berlijn. Zij draai den het licht op en zagen, dat het een man was, gekleed in donker tricot met een zwart masker voor. Zij maakten alarm en joegen den indringer op de vlucht. De politie doorzocht liet hotel en vond den ongewenschten gast. Hij had gestolen papieren bij zich. De politie stelde vast, dat zij hier te doen had met een der meest beruchte hoteldieven, den sedert lang gezochten inbreker Emil Lux, die in de laatste maanden te Essen en Coblenz zijn handwerk heeft uitgeoefend. Radicale opruiming. Aftredende le den van eenig publiek college hebben altijd een streepje voor en behooren dat ook te hebben. Zoolang er op hun beleid niets of niet valt aan te merken, mogen we hun dankbaar zijn, dat zij zich met het veelal ondankbare baantje blijven belasten. Intusschen kan men de dankbaarheid ook te ver drijven en te angstvallig opzien naar zulke aftredenden, ook als het gewensclm is dat ze plaats maken voor anderen. In dit opzicht heeft Maastricht.dezer dagen iets te zien gegeveh waarop de aandacht mag worden gevestigd. Daar heeft de katholieke Kiesverecniging eenige debatavonden gehouden, waarna men ongeveer de helft der Raadsleden weggestemd heeft onder wie drie Wethouders Dat trekt de aandacht men is daar in Maastricht niet tevreden over de duurte in het gemeentelijk huishouden en onder leiding van de „Limb. Koerier" heeft er zich een be zuinigingsbeweging gevormd, welke den geheelen Raad zoo ongeveer onderstboven heeft gezet. De groote meerderheid der burgerij was het oude regiem moe en wilde nu eens radicale ver andering. We kunnen van uit de verte moeilijk be- oordeelen, in hoever de felle campagne ginds noodzakelijk was Maar we wijzen op het voor beeld om te doen. zien, dat men in het Zuiden niet voor forsche maatregelen terugschrikt, als men dat noodig acht. In 't algemeen belang dat altijd boven per soonlijke dingen moet staan. Onge'ooflijk. Toen dr. G. F. Bariwin van Pitklochry, dezer dagen in zijn autodoor Glenfincastle in Perthshire reed, zag de chauffeur bij het schijnsel der auto-lantaarns een hert van den heuvel aan den rand van den weg afkomen. Hij minderde de vaart van den wagen om het dier voorbij te lagen gaan. Het hert sprong echter, blijkbaar verblind door het 1 cht van den auto, in den wagen, waarbij het een der spatborden vernielde en een der carbidlampen op zijn horens medenam. Vervolgens sprong het uit den auto en verdween in de bosschen de lamp meevoerende, die vast tusschen zijn horens was beklemd geraakt. Fraude. Te Parijs heeft een jeugdige Noor, Westei'gaard Christen, in dienst bij de Lloyds Bank aldaar, van zijn functie aan die bank ge bruik gemaakt om'malversaties te plegen tot een beloop van een kwart millioen francs. In November en December jl. maakte hij de handteekening van den directeur eener New Yorksche bank na 'op brieven, waarbij de Lloyds Bank order werd gegeven om vier be dragen, in totaal 250.000 francs, aan het Party- sche filiaal der Guaranty Trust, Company uit te betalen ten behoeve van mr. Abrahamson, een Amerikaan, die te Genève woonde. Hij zelf nam, onder den naam Abrahamson, het geld bij laatstgenoemde bank op en trad daarna op als promotor van de Minerva Film Company. Hij bracht eenige weken aan de Rivièra door, en werd bij zijn terugkeer te Lyon gearresteerd. De politie heeft op 190.000 franc, in depot bij verschillende banken, beslag gelegd. De duurste stad- „Berlijn is op weg, van. de goedkoopste stad van het vasteland de duurste stad te worden", zoo schrijft de „Lokal Anzeiger". Hef blad wijst er op, dat er geen vreem delingen meer naar Berlijn komen, dat de hotel kamers leeg staan, en dat honderdduizenden Berlijncrs, die met het vreemdelingenverkeer hun brood verdienden, thans in kommervolle omstandigheden verkeeren, „We hebben de kip geslacht, die de gouden eieren gaf," zucht het blad, dat tot dusver nota bene over de vreem delingen schreef als waren ze een besmettelijke ziekte. Het zegt nu, dat er met die 80 belas ting op hotelkamers en met de extra-hooge prij zen een gevaar bestaat, dat Berlijn, dat er prat op gaat een internatiolane stad te zijn, heek maal zonder vreemdelingen komt te ziften. De jaarbeurs te Koningsbergen is voor de Duitschers een teleurstelling geworden, en geen wonder. Ook hier heeft de voor vreemde inzen ders bezwarende politiek der regeering en de hebzucht der Duitsche exposanten een succes in den weg gestaan. Het „Berliner Tageblatt" betreurt de afwe zigheid van kooplieden uit Polen, en schrijft dit in de eerste plaats toe aan de dwaas-hooge visumkostcn, die de Duitsche consuls den Pool- schen handelslieden in rekening brengen, en anderzijds aan het plotselinge omhoogdrijven der mark. Poolsche kooplieden die te Warschau een visum kwamen vragen, hoorden dat ze er 100.000 mark voor moesten neerleggen, waarop ze hun reisplan maar opgaven en hun inkoo- pen in hun eigen hoofdstad deden. Vondsten in U r. De „Daily Mail publiceert in verband met de jongste opgravin gen in het Ur der Chaldeeën nog het volgende te legram uit Bagdad. De onlangs ontdekte tempel dateert van de vroegst historische tijden. Hij is herhaalde malen hersteld, maar het oorspronkelijke plan is be houden. Hij werd gebouwd doorNabuchodonosor. De universiteit van Philadelphia is bereid, om de uitgravingen te subsidieeren. De resul taten hebben tot nog toe de verwachtingen overtroffen. Reeds is een aanvang gemaakt met het verpakken der gevonden voorwerpen, welke in Engeland ontcijferd en geclassifi ceerd zullen worden. Honderden beschreven steen en van oude dynastieën zijn rondom Ur gevonden. Een groote schets dor tempein uren en andere gebouwen is eveneens ontdekt Volgens liet telegram zou het waarschijn lijk zijn, dat de voorwerpen in Tutankhamen's graf te Luxor gevonden uit Ur afkomstig zijn. BSKS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5