Het oudi DAGBLAD VDOff SGMEDAMEB FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 6 Maart 1923. No. 13582 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor- fleschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-IIoliand van 19 Februari/1 Maart 1923, B. no. 734 (le Afd.) G. S. no. 1211, is aan BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DER GEMEENTE SCHIEDAM voorwaardelijk VER GUNNING VERLEEND tot oprichting van een ondergrondsche benzine-bewaarplaats op het open terrein achter het pand Hoofdstraat 17, kadaster Sectie L. no. 1890. Schiedam, 5 Maart 1923. - Bnitcalaiidscii Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Essen wordt gemeld De Fransche posten, die de stationsterreinen te Darmstadt bezet hadden, zijn ingetrokken. In het district Ludwigshafen hebben de Fran schen de spoorweglijnen tot Salzburg en Leuter- burg gemilitariseerd. Het Duitsche personeel werd verdreven. Volgens Duitsche opgaven zijn in de eerste drie weken van Februari in het geheel 1700 wagons met kolen over de Duitsche grens gedaan in de richting Frankrijk en België. De Franschen breiden hun bezetting van het land van Berg verder uit. Sterke troepenmach ten hebben zich gisteren van Langenberg over Vohwinckel, Grafrath, Cronenberg en Remscheid naar Wipperführt begeven. Deze laatste plaats zou reeds bezet zijn, maar officieele bevestiging ontbreekt nog. De troepenbeweging gaat voort in de richting Selschede. Naar verluidt, zal de Duitsche rijksregeering langs diplomatieken weg protesteeren tegen schrikkelijke mishandelingen, die de vorige week door Fransche soldaten begaan zouden zijn tegen een van buiten het bezette gebied naar Essen gekomen Duitschen koopman, die zij van spionnage beschuldigden. De onveiligheid te Essen en omgeving neemt steeds grooteren omvang aan. Er hebben zich misdadigersbenden gevormd, die bij het in treden der duisternis in afdeelingen van 30 tot 50 man in de winkels binnendringen en ze uit plunderen. Zaterdag werd een groot heeren- kleedingmagazijn volkomen leeggeplunderd. Een andere bende trachtte in te breken in het groote Warenhuis Althoff. Zij werd echter door de in middels gewaarschuwde brandweer verdreven. Men slaagde er in een aantal van hen te arres teeren. Zaterdagavond werd, zooals gemeld, het varié té Trocadére bestormd, waarbij de geheele garderobe der bezoekers, ter waarde van 50 ttdllioen mark, volkomen leeggehaald werd. De brandweer trekt er eiken nacht ettelijke malen °p uit om tegen benden op te treden. Daar de stad nog steeds zonder politie is, blijft de brand weer nog steeds het laatste reddingsanker, waar- öan de burgerij zich vasthoudt. Volgens mededeeling der Franschen zullen het Polizeiprasidium en de politieposthuizen binnen kort ontruimd worden en ter beschikking worden gesteld van het nieuw te vormen politiecorps. Daar echter de oprichting van het nieuwe Politiecorps door den minister verboden is, zal Essen ook verder zonder politie moeten blijven. Onder de gearresteerde bende-leden bevindt Zlch een groot aantal lieden, die van buiten komen en die gebruik wilden maken van den toestand te Essen om hun slag te slaan. 52 Geen der om den vuurhaard verzamelden had Hch schijnbaar verroerd. Maar de oogen hadden een andere richting aangenomen en deden- dienst Zij flikkerden onder de half neergeslagen oog- Joden. Wie was hun hoofdman Voorzeker hij, die juist)?gindsche tent open- sloeg en op ons toetrad. Zwijgend ontblootte hij zich het hoofd en bleef in deemoedige houding wachten, totdat het den Vrijheer behagen zou hem toe te spreken. Hij was een slank gebouwd man van middel bare lengte, naar gissing vijf-en-veertig of vijftig jaar oud. Op het levendige gelaat, in de gitzwarte oogen waren schranderheid en wilskracht te lezen. Een paar zijner onderhoorigen sloop nader ert schaarde zich achter hem. Het contract tus- schen hun grof, beenig gelaat en breede lippen biet de scherpe, schier fijne trekken van hun aanvoerder was treffend. De laatste scheen Weinig meer dan de kleeding met hen gemeen be hebben, en ook weder welk verschil in Zljne wijze om die te dragen en zich daarin te bewegen. nZijt gij de hoofdman en hebt gij u bij den DE DUITSCHE RIJKSDAG. Uit Berlijn verluidt Over den inhoud van de op hedenmiddag 5 uur door den rijkskanselier in den Rijksdag te houden rede, zijn nog geen nauwkeurige inlichtingen verstrekt. Volgens verschillende berichten zal dr. Cuno zich be palen tot den in Mannheim en Karlsruhe ge schapen toestand. Hij zal zich echter niet te vreden stellen met een protest, doch ook mede deeling doen van maatregelen, welke de regeering zich voorstelt te nemen om de bevolking in het bezette gebied op te wekken, met het verzet voort te gaan. Voorts verwacht men, dat de rijkskanselier de noodwet in zake de strafmaatregelen tegen spionnage uitvoerig zal motiveeren Naar verluidt, zal het afbreken der diplo matieke betrekkingen met Frankrijk geen on derwerp van bespreking uitmaken. Op het laatste wordt voortdurend aangedrongen van Duitsch-nationale zijde, doch alle andere par tijen nemen te dezen opzichte een afwijzende houding aan. Verder werd geëischt, dat de rijksregeering eindelijk zal besluiten het Duitsche reparatie plan aan de Parijsche conferentie bekend te maken. De meerderheid van het kabinet staat echter op het punt, dat voor het oogenblik daar van niet veel is te verwachten. De zitting van den rijksdag zal na de rede van dr. Cuno tot Donderdag a.s. worden ver daagd. NA LAUSANNE. Uit Angora wordt gemeld, dat terstond na de uiteenzetting v. de regeering de debatten in de Nationale Vergadering zijn begonnen. Er zijn 53 sprekers ingeschreven. Gisteren waren er drie sprekers aan het woord, onder wie de vice- president. Zij verdedigden met kracht de natio nale aspiraties en deden heftige aanvallen op het door de regeering ingediende ontwerp- vredesverdrag, met name op het voorstel tot afzonderlijke behandeling der economische kwes ties. Zij besloten met een compleet vredes verdrag te eischen, waardoor de absolute onaf hankelijk van Turkije wordt gegarandeerd. Moestafa Kemal verklaarde, dat men sinds den terugkeer van de delegatie uit Lausanne nog geen stap gevorderd is. NOORWEGEN. De meuwe Noorsche regeering, bestaande uit negen ministers, is thans samengesteld met Hal- vorsen als premier en minister van Justitie. Michelet treedt op als minister van Buiten- landsche Zaken. De meeste leden van deze nieuwe regeering maakten ook reeds deel uit van het eerste ka- binet-Halvorsen, dat van Juni 1920 tot Juni 1921 aan het bewind was. DE POOLSCHE GRENZEN. De geallieerden hebben door tusschenkomst van den Raad van Ambassadeurs te Parijs stap pen gedaan tot vaststelling van de Poolsche grenzen. Een onderzoek van de Poolsch-Li- tausche grens zal worden opgedragen aan een commissie van aardrijkskundigen, welke door den Raad van Ambassadeurs zal worden ge vormd. Deze commissie zal in overleg treden met kolonel Charcligny, lid van de Fransche militaire missie te Warschau, die in deze aan gelegenheid deskundig is, alsmede, zoo noodig, met den vertegenwoordiger van den Volkenbond. De Raad van Ambassadeurs is, bovendien voornemens, na overleg met desbetreffende adviseurs te beraadslagen over de houding, Schout van Hohenlinde aangemeld vroeg de Vrijheer nadat hij hem en zijn gezellen een pooze oplettend had gadegeslagen. „Het is zooals Uwe Genade zegt," antwoord de het opperhoofd eerbiedig in gebroken Duitsch, met een sterk vreemd accent. „Ik geef het gevraagde verlof, mits gij borg blijft voor het gedrag uwer onderhoorigen. Bij het minste vergrijp stelt gij u ter beschikking van den Schout van Hohenlinde, totdat de schuldige ontdekt en gestraft zal zijn." „De Uslah-Gitano's rooven noch moorden", zeide de hoofdman fier. „Zoo zult gij nog minder bezwaar tegen mijn eisch hebben." „Het zij zooals Uw Genade beveelt," hernam de hoofdman, na een kort beraad en even dee moedig als straks. „Gij hebt het gehoord Heer Schout," ver volgde de Vrijheer met verheffing van'stem.Daar na zachter tot mij in het Fransch „Zoo lang dit volkje onder tucht staat, is het niet te vreezen. De hoofdman schijnt tact te hebben om het te leiden. Let op zijn oogen, Margreet." „Hij heeft niets van het wilde en tcrugstoo- tende der anderen," antwoordde ik in dezelfde taal en bleef den hoofdman aankijken, die naast den reusachtigen Wilbrant stond en dezen steels wijze opnam, Een spotachtig glimlachje plooide daarbij zijn mond. welke dient te worden aangenomen in zake de Russisch-Poolsche grens, welke in het verdrag van Riga is vastgesteld. Naar verluidt, zal een erkenning van deze grens niet beteekenen dat de geallieerden eenige verantwoordelijkheid zouden aanvaarden voor het verdrag van Riga. Voorts zal worden beraadslaagd over de for- meele overdracht van de souvereiniteit over Oost-Galicië aan Polen. GRENSGEVECHTEN. Tn den nacht van den len op den 2enMaart heeft een gewapende Bulgaarsche bende bij Istip de Joegoslavische grens overschreden. Hierdoor ontstond een schermutseling met een af deeling Joegoslavische gendarmerie, waarbij 8 gendarmen en 2 politieagenten werden gedood De invallers werden ten slotte teruggewor pen, doch bij hun vlucht over de grens namen zij een aantal Joegoslavische dorpsbewoneis mede, die zij onderweg vermoordden. Het bericht van dezen inval van Bulgaar sche onderdanen kwam te Nisj juist binnen tijdens de zitting van de gemengde Joego- slavisch-Bulgaarsche commissie. De Bulgaar sche leden dezer commissie noemden deze gewelddaad van de Komitadji's een nieuwe demonstratie der Macedoniërs tegen de aankomst van de Bulgaarsche leden der commissie te Nisj en tegen den gemeenschappelijken arbeid met de Joegoslaven. SPANJE. Koning Alfons van Spanje heeft te Madrid bij de inwijding van' de bibliotheek van de nationale school voor schoone kunsten een toe spraak gehouden, waarin hij ook een toespeling gemaakt heeft op het aan hem toegeschreven voornemen om af te treden. De Koning zeide Ik moet nu spreken over geruchten, die in den laatsten tijd de ronde gedaan hebben. Ik ben geen deserteur, ik heb den troon bestegen, en zoo het moet zal ik daarop sterven. Er zijn dingen die een koning van Spanje niet doen kan. Deze woorden des Konings lokten een donde rende ovatie uit. ALLERLEI. Alle leden van het personeel van het Ila- liaansche socialistische dagblad „Avanti zijn in vrijheid gesteld, behalve de vroegere hoofd redacteur Nenni, die naar de gevangenis is overgebracht. Uit Cairo. Tengevolge van de bomaansla gen van eergisteren en 27 Februari zijn zes leden van de Egyptische nationalistische delegatie gearresteerd. Hun optreden wordt geacht de openbare orde en veiligheid te ontwrichten. Al len waren tevoren voor den militairen gouverneur geroepen en gewaarschuwd. Uit Berlijn Gisteravond zou worden be slist over verschillende stakingen. Er dreigt namelijk niet alleen een staking van het kantoor personeel, maar ook van de arbeiders in de me taalindustrie en verder van de arbeiders bij de boutbewerking en in de sigarettennij'erheid. Het rijksministerie van arbeid doet zijn best om te bemiddelen. Uit Londen. De campagne der mijnwerkers in Wales, tegen hun ongeorganiseerde kame raden, neemt steeds grooter omvang aan. Gisteren hebben 18.000 mijnwerkers in Wales aangekondigd, dat zij den arbeid zullen staken nis hun protest tegen het in dienst nemen van ongeorganiseerd personeel geen gehoor vindt. Voorts wordt uit Wales gemeld, dat de tijd van achteruitgang van het vakvereeni- gingswezen onder de mijnwerkers daar voorbij „Kijk vóór je, kerel," schold de houtvester, die eindelijk opmerkzaam was geworden. De Vrijheer was uitgestapt en had mij de teugels gegeven, na een wenk aan den koetsier om naast de paarden te gaan staan. „Prettig rijden, he juffertje?" zeide Wilbrant vlak naast mij, op zijn gewonen onaangenamen toon. „Goede berichten van Wolfram Niets natuurlijker dan dat hij de kans waar nam om iets van zijn zoon te hooren. Ik was boos, dat het mij moeite kostte om beleefd te antwoor den. „Grappig volk je?" ging hij voort, op de Zigeuners wijzende, die nu nieuwsgierig en be- geerig het rijtuig omringden, maar schoeljes, daar kunt gij op aan, zoodra de gelegenheid zich voordoet." „Niet onder zoo'n hoofdman," zeide ik, als naar gewoonte mondjegauw. „Hij schijnt u .e kennen, houtvester." „Mij herhaalde Wilbrant met een minach tend schouderophalen, en zijn oogen zochten den man, over wicn wij straks en wiens blik weder met kennelijke nieuwsgierigheid op den houtvester rustte. Met een gevoel van verlichting zag ik Wilbrant weggaan en op den hoofdman toetreden. „Het is op Sturmfels geen gewoonte om de lieden zoo brutaal op te nemen," hoorde ik h< m snauwen. Wat de ander antwoordde verstond ik niet. Weder speelde dezelfde spotachtige uitdrukking om zijn mond, een wonderlijke gliin- is. De organisaties herstellen zich snel en heb ben hun vroeger ledental bijna weer bereikt. Uit Parijs. Naar de Temps" meldt, heeft de Fransche regeering geen bevestiging ontvangen van het bericht uit Constantino- pel, volgens hetwelk de bevolking van Aleppo in opstand zou zijn gekomen en vijf Fransche soldaten gedood zouden zijn. De telegrammen, Welke het ministerie van Buitenlandsché Zaken uit Syrië heeft ontvangen, maken van geen dezer gebeurtenissen melding. Uit Brussel. Gistermiddag bracht de ko ning van Zweden in gezelschap van koning Al- bert een bezoek aan het koninklijk paleis te Lae- ken. Vervolgens gebruikte koning Gustaaf de thee bij prins en prinses Victor Napoleon. Gisteravond werd in het paleis te Brussel een diner gegeven, waarbij zestig personen aanzaten. Uit Londen. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Mitcham is Boscawen, de minis ter voor Openbare Gezondheid verslagen. De postmaster-general Neville Chamberlain wordt genoemd als opvolger van Boscawen. Uit Keulen wordt gemeld, dat het blad de Socialistische Repub'ic-k mededeelt, dat de hoofdcommissaris van politie te Keulen aan den leider der communistische partij te Keulen heeft laten weten, dat het voor 17 Maart beraamde in ternationale arbeiderscongres niet zal kunnen plaats hebben. Binnenland. De commissie-Barge. Dezer dagen verscheen in de pers een bericht over het. te verwachten rapport der Commissie- Barge en daarin werd bovendien nog medegedeeld dat het rapport ter Bondsvergadering in Mei zou behandeld worden. Van bevoegde zijde verzoekt men thans dit bericht met de grootst mogelijke stelligheid tegen te spreken, daar het volkomen uitde lucht gegrepen is. Ook het aanvullend bericht in een onzer katholieke bladen, als zou het geprojecteerde plan overeenstemmen met wat door een plaat selijke adviescommissie werd tot stand gebracht, is 'pure fantasie. HJm De bezetting van bet Roergebied. Uit Heerlen wordt ons gemeld Het transito- verkeer van Nederland naar Zwitserland over Visee-Lanacker is voor vandaag en morgen weer gesloten. De verwarring op de Belgische spoor wegen moet verschrikkelijk zijn. Corps diplomatique. De nieuwbenoemde gezant van Italië bij het Nederlandsche Hof, markies Maestri Molinari, is in Den Flaag aangekomen. Bevolkingsvraagstuk. Het R. K. Congres te Breda. De belangstelling voor dit Congres blijkt te groeien naarmate 12 en 13 April naderen. De Belgische Katholieke bladen schrijven waar- deerend over dit initiatief van onze nationale K. S. A. Doch ook aan de zijde van anders denkenden zijn de verwachtingen gespannen. Dit blijkt uit den kaartverkoop. Het bleek o.a. ook uit een sympathiek stukje in het antirev. „Friesch Dagblad" met den aanhef„Rome is er steeds tijdig bij". .„Met het oog op de verkiezingen voor de Provinciale Staten, wordt het Congres op 12 April eerst omstreeks 3 uur nam. geopend. Op 13 April hebben de verkiezingen in de provincie Noord-Brabant plaats. Wijl de ochtendvergade- lach, of nog beter, een trek van zelfbewuste meerderheid'. Wilbrant stiet een vloek uit en scheen grooten lust te hebben den vermetele een gevoelige bestraffing toe te deelcn. De nadering van den vrijheer deed hem echter bedaard achter uit treden. „Bodo komt eerstdaags afscheid nemen, zeide de Vrijheer onder 't naar huis rijden. „Zijn vertrek is op Maandag bepaald. Wij zullen hem missen, Margreet." Wij zoo heel veel niet. Wij hadden hem zoo weinig gezien in den laatsten tijd. De Vrijheer zal Bodo wegbrengen naar Ber lijn en over Göttingen terugkomen „En gij zult Wolfram bezoeken nep ik, blij verrast. „Hebt gij iets voor hem mede te geven IIEen monsterzak vol groeten en heilwen- schen." „Dat is lichte bagage. Ik heb in mijn berime ruimte voor iets. dat meer plaats inneemt. Zeg dat aan uwe ouders." Ik zie Wolfram al stom en stijf van verruk king, haast zijn oogen niet vertrouwende. Mijn bouffante voor hem is af. Vader heeft een boek voor hem. „En ik zal voor den inwendigen mensch zor gen," zegt Moeder. „Hij eet zoo gaarne honing koeken. Die zal ik voor hem bakken. Onder het eten zal hij denken, dat hij tegenover ons (Wordt .vervolgd) zit- jn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1