Het oude Easteel. DAGBLAD 1/OOR SGH3EDAM OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Vrijdag 9 Maart 1923. No. 13585 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnem enten per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Ver dachtmaking. Nu de tijd voor de gemeenteraadsverkiezingen langzamerhand weer nadert,valt het te begrijpen, dat iedere partij het middel der propaganda zoo voordeelig mogelijk tracht te gebruiken, waarbij ongetwijfeld positief gestelde beloften en voor nemens het moeste succes zullen hebben. De socialisten echter schijnen steeds meer voor de negatieve werkmethode te voelen, vooral door verdachtmaking en belastering van de politiek der christelijke partijen. Niets anders bewijzen ze hiermee, dan dat ze wel kunnen af breken, maar niet opbouwen. De Onder-het-zoeklicht-causeur van de „Voor waarts" heeft dezer dagen weer eens een frap pant staaltje van deze roode tactiek gegeven. Deze J.A.B. (wedenken bij deze letter-combi- natie steeds aan een of ander straattype) klaagt steen en been over een hem door een meisje ver teld geval van haar vader, die in een klein boe- renplaatsje bij de gemeente-reiniging is, doch met het door hem verdiende loon niet uit kan komen en het gemeentebestuur Weigert halsstarrig den man zijn bestaan beter te verzekeren. Honderd gulden heeft de gemeente den man voor een hulp meer gegeven, want alleen kon hij het „tonnen ophalen en aschvaten leegen" niet klaar spelen, maar ook deze 100 zijn niet toereikend. Zijn conclusie heeft J.A.B. dan aanstonds bij de hand. „Nu stel ik een eenvoudige vraag, zegt hij. Wie kan uit bovenstaande geschiedenis opmaken de. kleur, die in dezen raad overheerscht Zouden de socialisten hier de meerderheid of een macht van beteekenis hebben, of hebben we hier een raad van mannen, die tegen Marx en voor Christus zijn en ook in den gemeenteraad zich door Christelijke beginselen laten leiden Heeft de partij van den haat of van de liefde het daar te zeggen Het is geen vraag ieder weet, dat zulke din gen alleen gebeuren in een raad, waar de boe- renportemonnaie, het leelijke conservatisme, dat den arbeider klein wil houden en sociale ongevoeligheid regeeren en waar de godsdienst der kleinen en verdrukten misbruikt wordt, om hen te onderdrukken. De man die werken moet voor twee en van zijn loon een helper moet betalen, verdient f 27.28.in de week. Hoe lang nogzal dit schandelijk misbruik van het Christendom plaats grijpen en Christe lijke arbeiders in het gareel der kerkelijke politiek blijven loopen Aan ons ook door den aanstaanden strijd om de gemeenteraadszetels te zorgen, dat het niet lang meer duurt." Deze laatste zin brengt duidelijk de aap uit de mouw, 't is er alleen om te doen, om voor de a.s. verkiezingen meer mannetjes (en vrouwtjes) in de wacht te sloepen. Ervan afgezien nu, of de bewuste vertelling waarheid of fantasie is, is toch de ware strekking er van, om het Christendom te bekladden en het „heilvolle" socialisme, ondei welks regime wis en zeker de huidige kapitalisten de tonnen moeten leeghalen, te verheerlijken. En al was het vertelde nu eens Waar, zou dat dan een reden zijn, om zoo maar pardoes het Christen dom in 't algemeen te veroordeelen 't raakt 't Christendom niet eens, 't gaat er finaal langs. De bedoeling van J.A.B.'s betoog is inderdaad even onwelriekend, als het onderwerp, dat hij er heeft besproken. Buitenlandseh Nieuws. IN IIET BEZETTE GEBIED Uit Essen verluidt Na de Fransche ont wapeningsactie in Dortmund is thans de laatste 55 „Het ontkennen baat niet. De hoofdman heeft een brief achtergelaten en u daarin als zijn helper aangewezen. Gijlieden zijt oude be kenden. Negentien jaar geleden heeft hij u bij de bestorming van Sturmfels verrast, terwijl gij het kind vermoorddet." Zij sprak de woor den langzaam en met klem uit. „Vermoord det," herhaalde zij nog eens. „Ik zweer u, dat het kind leeft „Zwijg", hernam zij heftig, „de eene leugen Verdringt de. andere. Eerst hebt gij mij het tegendeel verzekerd. De hoofdman bevestigt uw eerste verhaal. Hij diende bij de afdeeling, die Sturmfels bestormde. Belust op uw buit hij dacht, dat gij iets kostbaars in veiligheid wildet brengen vloog hij u na en zag hoe gij het kind hebt vermoord." „Het kind leeftherhaalde Wilbrant „Het kind leeft of sterft, al naar dat in uw plannen te pas komt. Neem u in acht. de verklaring van den hoofdman getuigen te gen u." ,,Die verklaring bewijst niets als ik den le venden. „Vertrek," gebood de Vrijvrouwe heesch, groote stad in 't Boergebied zonder Duitsche politie. Tusschen Dortmund en Langendreer zijn de rails opengebroken. Gisternamiddag ruk ten de troepen, die Dortmund bezet hadden, in de richting Scharnhorst op. Men vermoedt, dat het doel van den Fransclien opmarsch de stad Hamm is, welke 40 K.M. ten Noord-Oosten van Dortmund ligt en nog niet opgenomen was in het bezette gebied. Tot dusver worden de trei nen, die van het onbezette gebied naar het Wes ten gaan, over Hamm geleid. Ook te Bochum is gister een actie begon nen. In de morgenuren werd de geheele bin nenstad afgesloten. Sterke militaire posten hielden alle personen aan, die geen geldige papieren bezaten. Het zakenleven in de stad staat volkomen stil. De reden van een en an der is niet bekend. Een Fransche colonne is gistermorgen in Zuid-Oostelijke richting afgemarcheerd en heeft de plaatsen Cummersbach en Mariënleide bezet. De Franschen hebben gistermiddag de haven van Rheinau bezet. BEIEREN. De ontdekkingj der samenzwering heeft ge leid tot het in beslag nemen van een zending geschut, welke, naar beweerd werd, bestemd was voor een aan den benedenloop van den Donau gelegen staat (men bedoelde hiermede Hongarije), maar inderdaad in Beieren gelost moest worden. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de bekende reactionnair, de privaat docent dr. Ruge uit Heidelberg. IERLAND. In Ierland heeft de strijd op de heuvels van Cahersiveen (Kerry) zich ontwikkeld tot een van de ernstigste gevechten, welke sedert den zomer met de opstandelingen hebben plaats gehad. De rebellen zijn vierhonderd man sterk. De troepen van den Vrijstaat hebben in den loop van het gevecht versterking ontvangen. De opstandelingen hebben zich thans terug getrokken met achterlating van een en twintig dooden. Aan de zijde van de regeeringstroepen zijn acht dooden gevallen. Beide partijen hebben vele gewonden. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. Uit Brussel verluidtDezer dagen is het onderzoek geopend betreffende de stakingen, welke kort geleden hebben plaats gehad in de Borinage en in de metaalindustrie. De bedoe ling was, na te gaan, of deze stakingen door in België verblijf houdende communisten wa ren georganiseerd. Het parket te Brussel heeft vastgesteld, dat er een complot was gesmeed tegen de veilig heid van den staat. Op grond van een door de justitie uitgevaardigd bevelschrift tot in hechtenisneming, zijn er gisteravond talrijke arrestaties verricht, zoowel hier ter stede als te Antwerpen, Luik, Charleroi en Gent. Een veertigtal communistische partijleiders is ge arresteerd. Voorts heeft men verscheidene vlug schriften, brieven en andere bescheiden in be slag genomen. De gearresteerden ontvingen, hoofdzakelijk uit Duitschland en Rusland, groote sommen gelds. De gevangengenomen communistenleiders zullen terechtstaan wegens inbreuk op art. 299 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij het smeden van een complot tegen de veiligheid van den staat strafbaar wordt gesteld. Gisterochtend werd ook te Antwerpen overgegaan tot de arrestatie van een aanal „gij zijt en blijft een schurk, met wien de Vrijheer een lange rekening te vereffenen heeft. Als ik spreek zijt gij verloren." Zij grendelde de deur achter hem dicht. Een geruime poos bleef alles stil. Die stilte was welsprekend. Eindelijk hoorde ik een stoel verschuiven. Met langzame, slependen trek verwijderde zich de Vrijvrouwe. Ik had sinds lang het hoofd op beide handen laten zakken. Had Wilbrant een kind ver moord Hij was er niet te goed voor Haatte de Vrijvrouwe hem daarom Maar waarom alles voor Baron Siegfried verzwegen Waarom geduld, dat deze een moordenaar in dienst hield en beschermde Dat was afschu welijk Van den beginne af had zij Wil brant verfoeid, hem weggezonden toen hij zich voor den post van houtvester had aangemeld. En toch had zij zijn benoeming geduld en ja ren lang rustig toegezien, dat Baron Sieg fried een post van vertrouwen in zulke handen liet. Waarom ontzag zij Wilbrant Wilbrant, die haar dreigde en kwelde Ik herinnerde mij haar gelaat na dien middag, toen Wilbrant, ondanks de-goede wacht van den portier, naar binnen was gedrongen en haar had gesproken 1 Ik sloop zachtjes naar beneden, liet mij aanmelden GoddankHare Genade kon mij niet ont vangen. communisten, die er van beticht worden een actie te voeren tegen het staatsgezag. Te Brussel is de bekende Jacquemotte gearresteerd. Onder de vier aangehoudenen te Antwerpen bevinden zich een Pool en twee Hollanders. De eerste Hollander is Lodewijk P., metaalbewerker, de tweede P. de G., een diamantbewerker. ALLERLEI. Het Chineesche kabinet is afgetreden, voornamelijk ingevolge den eisch van Woe-Fei- Foe, dat voor de provincies Foe-Kien en Kwang- Toeng door hem aangewezen personen tot gouverneurs zouden worden benoemd, hetgeen door het kabinet is geweigerd. Uit Colombo (Ceylon) Er doen zich geen teekenen voor, dat de staking, die hier heerscht en die 15.000 koelies van den regeeringsspooiweg omvat en thans reeds veertien gagen duurt, aan het verloopen is. Het verloop der staking verwekt veel bezorgdheid, vooral, omdat de stakers blijkbaar onder den invloed van agita toren staan. Dit is de eerste groote staking, die op Ceylon voorkomt. Het bunkeren lijdt ernstig onder het conflict, zoodat verscheidene schepen moesten worden opgelegd. Uit Londen Het officieele verslag der besprekingen op de conferentie van Lausanne waarvan de tekst door de Verschillende delega ties is goedgekeurd, is bij het parlement inge diend. Hieraan is toegevoegd een verslag van de officieuze slotbijeenkomst, welke in de ver trekken van lord Curzon in het hotel Beau Rivage heeft plaats gehad. Uit dit verslag, door den Britschen secretaris opgesteld, blijkt, welke krachtige pogingen de geallieerde gedelegeerden tot het laatste oogen- blik hebben aangewend, Ismet Pasja te bewegen tot aanvaarding der economische bepalingen. Uit BrusselDe afdeelingen der Belgische Kamer hebben met groote meerderheid het voorstel verworpen, strekkende om de toepassing- van de wet op den achturigen werkdag uit te stellen. Uit Londen Groote belangstelling is ge- Wekt door een schrijven van Lloyd George, waarin deze ontkent, het denkbeeld te hebben opgevat tot het vormen van een nieuwe centrum partij, welk denkbeeld niet in den smaak valt bij de onafhankelijke liberalen. Hij verklaart, er toe bereid te zijn, zijn aanhangers in het parlement met de onafnankelijke libeinlen te laten samenwerken voor de verdediging der liberale beginselen, en noodigt Ascjuith uit, met hem te conl'ereeren over de beste methode tot het hereenigen der beide liberale partijen. Uit WarschauDe Poolsche regeering heeft aan den Raad van Ambassadeurs het verzoek gericht, de Poolsch-Litausche demar catie-lijn te herzien en aan Polen de plaatsen Schirwindt en Getroyt toe te wijzen. Uit Londen In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag, of er tusschen Groot- Brittannië en Frankrijk een overeenkomst is gesloten, welke Frankrijk belet, een afzonderlijk vredesverdrag op te stellen in aanvulling van het verdrag van Versailles, verklaarde de Brit- sche premier Bonar Law, dat dit niet het geval is. Een supplementair verdrag tusschen Frank rijk en Duitschland, waardoor het verdrag van Versailles zou worden gewijzigd, aldus de pre mier, zou de toestemming vereisclien van alle mogendheden, die dat verdrag hebben onder teekend. Uit Parijs. Indien Angora aannemelijke tegen voorstellen indient, schijnt de Fransche regeering bereid te zijn ze nauwkeurig te onderzoeken en ingeval zij discutabel zouden blijken, zou Fran- Verwonderd hoorden Vader en Moeder mijn onsamenhangend verhaal-aan. „Luistervinken liooren de zaken gewoonlijk half en daardoor verkeerd," zeide Vader. ,,IToud uwe tong in toom, Margreet. Aan nie mand een Woord van het gehoorde. Wilbrant heeft sinds jaren een Wrok tegen de Vrijvrou we." „Waarom zwijgt zij Laat zij alles aan Ba ron Siegfried vertellen," herhaalde ik, aan gemoedigd door een stille vraag in Moeder s oogen. „Zou men niet meenen, dat zij Wilbrant ont ziet, hem vreest. Indien gij, zooals ik, gehoon hadt hoeveel moeite haar het ondervragen vos te, hoeveel angst er uit haar stem spia t j!1 later, toen Wilbrant weg was en zij zich allee dacht Ik voelde haar vrees, al kon iK ctc Vrijvrouwe niet zien." v„j„. „Houd uw tong in toom," herhaalde Vader d» b'i™« -der "SIS du. geen deel gehad a»ri de ent- vluchting van den Zigeuner-hoofdman, heeft geen kind vermoord Ik begrijp er niets van. 15 Januari 1777. De Vrijheer is terug 1 Hij is zooeven hier ge- „Ik heb eer van mijn kleinen omweg gehad, krijk eventueel met de geallieerden de vredes onderhandelingen hervatten te Lausanne of elders. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag8 Maart. Bij de voortzetting van de behandeling van de Jachtwet begroet de heer Weitkamp (C. IT.) het ontwerp met- volkomen instemming. De tegenwoordige toestand is materieel en moreel nadeelig voor den landbouwersstand. De jacht is slechts een vermaak voor enkelen en een geraf fineerde barbaarschhcid. ITet ontwerp bedoelt opvoering van de bodemproductie en bescher ming van mcnschen. De heer Bierema (V. B.) gaat in het alge meen met het ontwerp accoord. Mevrouw B a k k e r - N o r t (V. D.) oordeelt dat het ontwerp eindelijk eenig recht voor de boeren brengt. Het zal een betere verhouding tusschen pachter en eigenaar in het leven roepen. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) betoogt, dat het jachtrecht aan de boeren zelve een wassen neus zal blijven, voorkoming van schade is de beste zijde van het ontwerp. Spr heeft geen bezwaar tegen de behartiging van de landbouwbelangen, maar zijn groote bezwaar bestaat tegen het losmaken van het eigendomsrecht van het jachtrecht. De grond eigenaar is vrij zijn eigendom al dan niet te ver pachten. Het is niet in overeenstemming met het recht, dat de grondgebruiker bij pachting van den grond geen recht zou hebben om het wild te dooden. In de practijk komt het toch daarop neer, al thans wanneer de verhouding tusschen grond eigenaar en pachter goed is, zooals dat in vele provinciën het geval is. De heer A. C o 1 ij n (A. R.) betuigt zijn instemming met dit ontwerp, dat het belang van den landbouwer vóórop zette. De heer Kolkman (R. K.) herinnert aan zijn vroegere motie. Z.i. is een goede oplossing van het jachtrecht niet mogelijk zoolang niet het pachtvraagstuk is opgelost. Spr. kan zich met dit ontwerp moeilijk ver- eenigen. Er is een groot misverstandmen spreekt van jacht als trien bedoelthet wild, dat men wil doen verdwijnen. Het gaat hier eigenlijk alleen om het konijn, dat „wild is geworden. Spr. schrikte er van dat dit smerige dier een eereplaats kreeg naast de haas en later bij zijn degradatie het edele dier de fazant met zich sleepte. Men overdrijft zeer bij dit ontwerp en dat acht hij verkeerd. Het konijn moet niet worden gespaard. Overigens is er van schade niet veel sprake als er een natuur lijke wildstand is. Afkeurenswaardig', acht spr. het, dat net jachtrecht aan den eigenaar is ontnomen. De afschaffing van het heerlijk jachtrecht ondervindt bij spr. geen bezwaar. De heer Van R a p p a r d (V. B.) is het in vele opzichten met den heer Kolkman eens. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer Ruys de B e e r e n- brouek brengt hulde aan de samenstTiers van dit ontwerp, waaraan hij geen deel had. Spr acht het niet goed te generaliseeren, en acht bijvoorbeeld de uitspraak dat het wild in ons land zooveel schade aanricht met. juis Sommige jachtliefhebbers hebben het voor ve e anderen bedorven, maar men mag ook op dit punt niet generaliseeren. Tiet konijn is volgens velen de schuld van alles Spr. erkent dit. Daartegen dient te En hij vertelde ons alles van zijn onfmoc ting met Wolfram, die er goed uitzag en op getogen was over het onverwachte bezoek. Ik heb nog een oude kennis gezien, voii.de hij halfluid tot moeder, „de mijn kleinen Siegfried." H.j .treek «ehmet de hand over het voorhoofd cn zuchtte. y is die tijd heen - Hij komt mij dikwijls als een droom Voor." 19 Januari. Met1 deze'woorden kwam Vader van het slot terug en wierp een brief van Bodo op de ta- fel Wij moesten dadelijk aan het lezen, want bij zijn teruggaan naar het slot wilde Vader hem weer aan den Vrijheer brengen. „Dierbare ouders. „Schrijfuur klonk het door de zaal, waar wij zooeven in lange rijen geschaard stonden. Geen vijf minuten later zat onze heele bende ieder voor zijn lessenaar en krabbelde er op los zoo vlug hij kon, want over een groot uur zal een nieuw commando voor acht dagen een einde maken aan deze vergunning. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WCCSt i j jj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1