worden opgetreden en het wetsontwerp geeft daartoe het recht. De Minister ontkent dat dit ontwerp zooveel wijziging brengt in de verhouding van eigenaar en gebruiker ten aanzien van het jachtrecht. Het is niet juist, dat verplaatsing van het recht geschiedt. De grondgebruiker kan zijn recht overdragen en dus kan de regeling zóó zijn, dat beide partijen tevreden zijn. De jacht moet niet braak blijven liggen, want dat zou een nadeel zijn voor andere terreinen. Het wets ontwerp stelt voorop het belang van den grond gebruiker en de jacht mag nietverder gaan dan dat belang toelaat. Na eenige replieken worden de algemeene beschouwingen gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. Plechtige K.S.A.-vcrgadering ter gelegenheid van den Stillen Omgang. Zooals reeds bericht, zal de K.S.A.-verga- dering ter gelegenheid van den Stillen Omgang op 18 Maart, 's middags twee uur, in de Am- steldijkkerk een plechtig karakter dragen. Niet alleen zullen op die vergadering pastoor J. G. van Kelckhoven en prof. dr. Barge, hoog leeraar te Leiden het Woord voeren en zal het koor onder leiding van Theo van der Bijl zijn medewerking verleenen, doch tevens zal de plechtigheid worden verricht van de zegening der vaandels. In verband hiermede verzoekt het Bestuur van het plaatselijk comité voor de K.S.A. te Amsterdam het volgende mede te deelen 1. De vergadering is toegankelijk voor alle Katholieken in het bijzonder wordt op de aan wezigheid gerekend van de leden van alle Ka tholieke organisaties 2. De bestuursleden der groote standsorga nisaties, de Kamerleden, Statenleden en Raads- leden zullen op vertoon van hun toegangskaart plaats nemen in de voor hen gereserveerde ruimte tusschen het Altaar en de Communie bank 3. De katholieke organisaties Worden ver zocht hun vaandels en banieren te doen bezor gen Donderdagavond 15 Maart of Vrijdagavond 15 Maart in het St. Willibrorduspatronaat (St. Willibrordusstraat). Des Zaterdags zullen zij onder deskundige leiding worden opgesteld in de Amsteklijkkerk 4. Wanneer de tweede spreker zijn rede zal beëindigd hebben, zullen de vaandelsdragers zich met hun vaandels scharen in het groote mid delpad der kerk. Nadat de plechtigheid van de zegening der vaandels is verricht, zullen de vaandels weer op de oorspronkelijke plaats worde opgesteld. Voor een goeden gang van zaken is gezorgd 5. Met het oog op den te verwachten groo- ten toeloop verzoekt het bestuur dringend zich tijdig-te voorzien van toegangsbewijzen, welke Van heden af verkrijgbaar zijn aan het bureau der K.S.A. Heerengracht 259 het Gildehuis, Warmoesstraat 145 bij den heer A. M. J. Ever- ling, Prinsengracht 413 en (doch alléén op Vrij dagavond 16 Maart) in het Hanzegebouw, Nieu- wendijk 100. Dr. Vos, die de conferentie voor eenigen tijd verlaten had om te confereeren met de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën had de toezegging gekregen, dat de regeering bereid was als aandeel in den bijslag 1 per dui zend te betalen. 's Middags Werden besprekingen gevoerd met de vertegenwoordigers van de vier betrokken arbeidersorganisaties, die hoewel eenparig er kennend, dat de gemeente met de bijslagregeling tot het uiterste ging, de voorwaarden toch niet konden aanvaarden uit vrees voor moeilijkheden in verband met het collectief contract zij bleven vasthouden aan een grondloon van 6 per dui zend. De arbeidersvertegenwoordigers verklaarden nog, er niet veel voor te gevoelen, vrijwillig met een eventueele oplegging van het werk van regeeringswege mede te gaan. Hierop werd de conferentie opgeheven. De gemeentebesturen zullen nu aan de regeering de resultaten van de besprekingen mede- deelen, het aan de ministers overlatend, wat er verder zal moeten gebeuien. Malaise. Aan het door het Gemeentelijk Bureau van Statistiek verstrekt overzicht van de ontvang sten uit enkele der belangrijke middelen der gemeente Amsterdam in December van het jaar 1922 ontleenen wij het volgende Uit de bovengenoemde middelen is ook in de maand December 1922 Werderom minder ontvangen dan in dezelfde maand van 1921. Ditmaal beloopt de mindere ontvangst 2.101.687.291/2- Hierdoor is de mindere ont vangst over het geheele jaar 1922 vergeleken met 1921 gestegen tot 21.572.673.63, de pnt- vangsten over het geheele jaar 1922 bedroegen nl. 66.553.145.83 en waren over 1921 ƒ88.135.819.46. De Statenverkiezingen. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland brengt, ingevolge art. 49 der Kieswet, ter openbare kennis, dat van de hoofdstembureaux van alle kieskringen, waarin de provincie Zuid-Holland voor bovengenoemde verkiezing is verdeeld, de mededeeling is ont vangen welke lijsten van candidaten zijn inge leverd. St.ct. Teruggekeerd. In de gisteravond gehouden vergadering van de R.K. kiesvereeniging té Utrecht is op een vraag van een der leden of de heer Swane zich Weer heeft aangemeld als lid bevestigend geant woord. (De heer Swane heeft een leidende rol gespeeld in de nieuwe katholieke partl.ij) Onderwijs. Volgens de memorie van antwoord op het; voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begrooting voor onderwijs, kunsten en weten schappen voor 1923 is een beëindiging van de subsidieering van de Volksuniversiteiten van de regeering niet te wachten. Een wetsvoorstel tot verhooging van de college gelden aan de universiteiten is in voorbereiding. Mr. M. J. C. M. Kolkman. Mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer, oud-minister van financiën, viert van daag zijn 70sten verjaardag. „Hencentrum" schrijft naar aanleiding hier van o.m. Het feit verdient een afzonderlijke vermelding en de jarige een bizonderen gelukwensch van katholiek Nederland De heer Kolkman moge in den laatsten tijd minder op den voorgrond zijn getreden, hij behoort nog steeds tot een der meest bekende figuren in onze partij en in de Kamer, en hij kan wijzen op een dienststaat, welke hem aanspraak geeft op de warme er kentelijkheid van geestverwant en landgenoot. Het is bijna veertig jaren geleden, dat mr. Kolk man zitting kreeg in de Tweede Kamer, en al zeer spoedig deed hij zich daar kennen als een per soonlijkheid, als een man met eigen kijk en eigen oordeel, als een goed toegerust strijder, die sla gen kon toebrengen en slagen kon afweren, als een gevat debater en een geestig spreker. Vertrek mr. Zimmerman. Mr. A. R. Zimmrman verlaat Rotterdam Zondagmorgen omstreeks 9 uur, om van het station D.P. over Parijs naar Genéve te reizen en zich van daar later naar Weenen te begeven. De sigarennijverheid. Dinsdag heeft te 's-Gravenhage een conferen tie plaats gehad ter bespreking van de werkver schaffing in de sigarenindustrie in verband met de mogelijkheid van levéring van 50 millioen senori- tas, waaromtrent de firma Dresselhuys in onder handeling is met de Spaansche regie. Het Huisgez. meldt omtrent deze conferentie De heer Dresselhuys verklaarde, onder condi tie van 2.25 loon per duizend bereid te zijn de order te aanvaarden, mits van overheidswege (rijk en gemeente) bijslag uitgekeerd Worde. De vertegenwoordigers van de gemeentebe sturen meenden eenparig, dat niet hooger gegaan kon worden dan een loon van 5 per duizend, neerkomend op een weekloon van 20 per man bij een gemiddelde productie van 4000senoritas per man en per week. Bij een loonbasis van ƒ5 per duizend en een gemiddelde productie van 4000zou de bijslag door Rijk en gemeente te betalen neerkomen op een bedrag van 4 maal 2.75, waarbij nog komt 10 pet. of ƒ0.50 per week en per man voor de eerste klasse gemeenten Amsterdam en Utrecht, die bereid zijn dit percentage evenals den vorigen keer, ook nog op den bijslag te leggen. Afschaffing van de bouwpremie. Volgens de memorie van antwoord op de (voorloopige) algemeene beschouwingen van de Eerste Kamer over de Staatsbegrooting voor 1923, wordt het verleenen van premiën voor den bouw, thans nog slechts van eenvoudige arbei derswoningen, na uitputting van het bestaande crediet van 9 millioen geheel gestaakt. Vrijwillige ouderdomsvcrzekcring. Naar men van bevoegde zijde verneemt, zul len de tarieven van de sinds 1 Januari j.l. in werking getreden uitbreiding der Vrijwillige Ouderdomsverzekeringthans binnen enkele dagen door de Rijksverzekerngsbank worden bekend gemaakt. De meubebiijverheid. Een Woensdag gehouden conferentie tusschen vertegenwoordigers van de werkgeversorganisa ties en den R.K. en Christelijken bond heeft, naar Het Volk meldt, geen resultaat gehad. Waar schijnlijk zullen Maandag a.s. den dag waarop loonsverlaging ingaat in verschillende plaat sen stakingen uitbreken. Stads- en Gewestelijk Nieuws. N. R. K. Volksbond. Gisteravond heeft de af deeling Schiedam van den Ned. R.K. Volksbond, een ledenvergadering gehouden in het Bondsgehouw. Nadat de voorzitter, de heer Mouwens, de vergadering met den Christelijken groet had geopend, las de secretaris, de heer Vermünnicht, de notulen van de vorige vergadering voor, welke onveranderd werden goedgekeurd. De heer Slootweg, lid der verificatie-commissie, deelde mede, dat de boeken waren onderzocht en in orde bevonden. De inkomsten hadden 28.000 bedragen, de uitgaven 27.636, zoodat er een batig saldo van 664 is. Het voorstel om den penningmeester een gra tificatie van 350 voor zijn veelomvattenden arbeid te verleenen Werd goedgekeurd. De voorzitter deelde daarna mede, dat in de eeistvolgende vergadering, welke op 19 April zal gehouden worden, de bestuursverkiezing zal plaats hebben. Candidatenlijsten voor de vier vacature's kunnen tot 29 Maart worden ingewacht de aftredenden stellen zich echter allen herkiesbaar. Van B. en W. Was nu eerst een afwijzende be schikking gekomen, op een verzoek om gemeente lijken steun voor de ontwikkeling en ontspanning voor de werklooze leden, dat reeds 14 October was verzonden. Van den Centralen Raad was een antwoord ingekomen op het verzoek van de afdeeling om op de eerstvolgende vergadeiing een uiteenzet ting te geven over de verhouding tusschen de Federatie en de Vakorganisatie. Daar er reeds eenige verandering ten goede was waar te nemén in de onderlinge verhouding, achtte de Centrale Raad 't ter sprake brengen van deze kwestie minder noodig. Na eenige gedachtenwisseling nam de verga dering daar genoegen mede. Vervolgens besprak de voorzitter in den breede de agenda der 33ste algemeene vergadering van den Centralen Raad, welke op 21 Maart in den Haag wordt gehouden. Met de prae-adviezen van het Centraal-Be- stuur," op de verschillende ingekomen afdeelings- voorstellen kon de vergadering zich vereenigen. Als bezuinigingsmaatregel zullen er in plaats van zes, drie leden worden afgevaardigd naar die vergadering, en wel: de heeren Rutten,Hengst en Vermünnicht. Aan het eind der vergadering stelde een der aanwezigen nog een vraag, naar aanleiding van de hier te geven Passionsspiele. Daarop deelde de geestelijke adviseur mede, dat bedoelde spelen niet doorgingen wegens te groote bezwaren. Voor het spel waren 100 medewerkers noo dig en daar het gezelschap slechts uit 29 personen bestaat,moesten er 71 spelers uit Schiedam, wor den geoefend, deels zangers, deels figuranten, en hoewel „Perosi" bereid was hulp te bieden, waren er aan technische vorming en enscénee- ring zooveel kosten verbonden, dat er gezien de plaatselijke malaise eerder kans was op een te kort, dan op gunstige financtiëele resultaten. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met den Christelijken groet. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. Woensdag j.l. heeft bovenstaande Kamer een vergadering gehouden. Nadat de vergadering door den Voorzitter J. H. van Linden van den Heuvell geopend is en cle notulen gearresteerd zijn, wordt ter be spreking van eenige interne aangelegenheden de openbare vergagering gesloten doch spoedig Weer heropend. Hierop doet de Voorzitter mededeeling van de ingekomen stukken. Onder meer wordt besloten Het adres van de Kamer van Koophandel van U trech t houdende protest tegen het in Werking treden der Arbeidswets-bepalingen, welke be trekking hebben op den arbeid van volwassen personen in kantoren, te ondersteunen het adres van den Nederlandschen Grossiersbond, hetgeen den verkoop met cadeaux bestrijdt in handen te stellen van de Commissie voor Nijver heidsbelangen afd. Kleinbedrijf tot de Eerste Kamer het verzoek te richten het Wetsvoorstel tot afschaffing van den Zomertijd, te verwerpen. Vervolgens wordt de Rekening en Verantwoor ding over het afgeloopen boekjaar goedgekeurd doet de Voorzitter mededeeling van den verdere voortgang van het Telefonisch Streeknet, van den verzonden brief aan het Gemeentebestuur van Maassluis inzake Marktverordeningen en van het rondschrijven aan de Gemeentebesturen van dit district inzake het verkeer met vracht auto's. V Tenslotte wordt besloten de Directie der Ne- derlandsche Spoorwegen te verzoeken eveneens Buurtverkeer in te stellen op de lijnen Hoek van HollandRotterdam en Schiedam's-Graven hage en tevens Buurtverkeerkaarten te verstrek ken voor het traject Hoek van Holland's-Gra venhage. Aanbesteding. Bij de door B. en W. gistermiddag gehouden aanbesteding voor het maken van glas- en verf- werk in de nieuw te bouwen Scholen voor G.L.O. aan de Lekstraat, kwamen in 17 biljetten en wel van: W. C. den Haan, Rotterdam ƒ3170. B. en H. Gebuis, Rotterdam 3267.Krabben dam v.d. Kraan, Schiedam ƒ3630.Bre- dasche Schildersonderneming, 3823.W. Doesburg, Utrecht 3990.— C. Kletter, Utrecht 4106.P. Duk, Schiedam 4439 J. C. vap Veen Rotterdam, ƒ4480.J. N. Eras, Rotter dam 4540.S. Meno, Leerdam 4600. S. Polsteen, Haarlem 4719.- B. G. Hoogendam, Schiedam 4874 W. Wagner, Maassluis, 4978 M. Sluijters, Schiedam 4980.F. R. Naring, Schiedam 5005.Maltha Co. Schiedam ƒ5458.J. C. Toma, Horst ƒ6470. De gunning werd nog aangehouden. Paardenmarkt. Op de heden gehouden jaarlijksche paarden markt, waaraen ditmaal voor 't eerst een keuring voorafging, werden aangevoerd 112 paarden. Het vorig jaar bedroeg het aantal 108 stuks. Aan de lijn stonden 30 werkpaarden le soort, 35 werkpaarden 2e soort, 20 werk- of slachtpaar- den, 22 hitten of ponnys en 5 lx/2 jarige paarden. De prijzen varieerden voor le soort van ƒ500 tot 600, voor 2e soort van 400 tot 500, voor werk- of slachtpaarden van 150 tot 250.voor hitten of ponnys van 200 tot 400, en voor V/2 jarigen van ƒ200 tot ƒ300 De handel was flauw. Münehcner Passionsspiele. Naar we vernemen, gaan de uitvoeringen, die alhier door het gezelschap der Münchener Pas sionsspiele op 11, 12en 13 Maart zouden gegeven worden, wegens onoverkomelijke moeilijkheden niet door. Gemeenteraadsverkiezing. De Vrijz. Dem. Vereeniging alhier, heeft on der de leden een referendum gehouden voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing met den volgenden uitslag 1. S. Hijman, 2. E. Koopmans, 3. Mevr. M. Hingman—Dobberke, 4. C. Houtman, 5. L. J. van Ameijden, 6. Joh. Nauman, 7. H. Stooker, 8 M. van Heijningen, 9. P. van Dijk. De voorloopige lijst van candidaten voor den gemeenteraad, door het bestuur van de afdeeling Schiedam der S.D.A.P. samengesteld, is als volgt 1. P. de Bruin, 2. J. Dinkelaar 3. W. van der Hoek, 4. C. Corpel, 5. J. M. van Pelt, 5. Mevr. E. Koeten—Ooms (alle aftr.) 7. B. Kersen, 8. E. PI. van Waardenberg, 9. J. Oostlander, 10. Mevr. C. A. Bakkerv.d. Lloek, 11. A. v. Duinhoven, 12. H. LI. A. Plettenberg, 13. G. v.d, Zee Ilzn. en 14 P. C. van der Tooien. UIT ROTTERDAM. Pokken. Op verzoek van den Geneeskundigen Dienst is onder Politietoezicht gesteld het uit Engelsch- Indië via Hamburg in de Maashaven, alhier gear riveerde Engelsche stoomschip „Manaar", daar zich aan boord gevallen van pokken hadden voorgedaan. Gisternacht is de Duitsche stoker J. K. van het in de Waalhaven liggende stoomschip August aan de Zalmhaven alhier, tegenover de Llerderin- nestraat te water geraakt en verdronken.Zijn lijk is opgehaald. - Gistermiddag is op den Coolsingel alhier, ter hoogte van het postkantoor, de 8-jarige scholier, A. C. de R. uit de Korte Wagenstraat, door een motorwagen met bijwagen van lijn 5 der electrische tram overreden Voorbijgangers hebben den jongen naar het ziekenhuis gedragen, waar zijn dood Werd vastgesteld. UIT DELFT. Alhier hebben op den Spoorsingel jongens met steenen gegooid naar een passeerenden spoortrein, waardoor een machinist werd ge troffen en een ruit verbrijzeld. De politie stelt een scherp onderzoek in. Op telegrafisch verzoek van de Delftsche recherche is van Maastricht naar Delft overge bracht de 37-jarige vrouwC. de B., die vermoede lijk zich heeft schuldig gemaakt aan diverse lade lichtingen. Enkele winkeliers hebben haar als zoodanig reeds herkend. Gemengd Nieuws. Goedkoop e eieren. Een der bericht gevers van het Hbld. uit het Noorden schrijft Hebben de huismoeders jaren lang tevergeefs gehoopt weer eens Paascheieren tegen vijf cent per stuk te kunnen koopen, dit jaar zal het ongetwijfeld lukken, ja de kans is zelfs groot dat ze nóg goedkooper zullen zijn. Op het platte land in Groningen worden op het oogenblik de eieren ten minste al verhandeld tegen 4 5 per 100 stuks en volgens een bericht uit Wester- wolde liep daar bij grooten aanvoer de prijs zelfs al terug tot 3.50 de honderd. Het gunstige weer werkt groote productie in de hand en de vraag voor export is minder groot dan in voorafgegane jaren om dezen tijd, vandaar deze lage prijzen. Vechtpartij met i n b r e k e r s.Twee agenten, van de rijwiclbrigade ontdekten gis ternacht, dat een inbreker bezigwas in te brekenin een tweede-handskleedingzaak op de Brouwers gracht te Amsterdam. Zij maakten een einde aan 's mans nachtelijken arbeid door hem te arresteeren. Het bleek echter, dat de inbreker niet alleen was. Twee mannen, die achter de boomen verscholen stonden, kwamen te voor schijn en gingen de politieagenten te lijf. Een vechtpartij ontstond, waarbij de agenten de overhand hielden. De beide mannen kozen het hazenpad. De eerste arrestant, die een varensgezel bleek te zijn, werd naar het politiebureau Westerstraat overgebracht. Muggen-verdelging. In de gemeente Nieuw-ITelvoet, van ouds bekend als een malaria- haard van Zuid-Holland, is men begonnen met de verdelging van de zoo gevreesde malaria-mug gen. Te w a t e r. De autobus van Ammerzoden op Gorinchem en Zalt-Bommel is op de reis naar laatstgenoemde plaats, vol met pas sagiers, te Gorinchem van den hoogen Waaldijk gereden, meldt de Tel. Een paar inzittenden werden door glasscherven deerlijk aan gezicht en handen verwond. De vondst te Lage Zwaluw e. De medaille, gevonden te Lage Zwaluwe,is uitgereikt ter herinnering aan de ramp, die 29 Maart 1831 Bergen op Zoom trof door het in de lucht vliegen van het laboratorium Stoelemat. Daarbij werden een menigte huizen vernield, verscheidene menschen gedood en nog meer gewond. Hooge r e k e n i n g. De heer Dr. G.|Philips uit Eindhoven die te Parijs ernstig ongesteld ligt telegrafeerde naar Amsterdam om een professor, die per vliegmachine zijn bezoek zou moeten brengen. De professor voldeed aan dit verzoek doch diende een rekening van 180.000 in. Wij vernemen dat de heerPhilips de betaling weigerde. De knoeier ij en te Vreewijk. De voormalige directeur van het tuindorp Vree wijk J.S., is door een inspecteur van politie in zijnwoning aan deVoorschoterlaante R'dam aan-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2