ie! oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Sch oonmaak. zonder ITIaar dof is geen schoonmaak! FEUILLETON. Vu 46ste Jaargang. Maandag 12' Maart 1923. No. 13587. Bureau s KOEMARKT 4. Teleïoon Iritescozsmtmaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2,50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. N Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter Algemeene kennis Wordt gebracht dat de door den Raad dezer gemeente in zijne open bare vergadering van den 24sten November 1922 vastgestelde Verordening op de heffing van Schoolgeld voor de lagere scholen te Schiedam bij Koninklijk besluit van 22 Februari 1923 no. 16 geodgekeurd is en op heden is afgekondigd. Schiedam, 12 Maart 1923. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De Franschen zijn nogal optimistisch over de resultaten, tot nu toe in het Roergebied verkregen, en zij meenen, dat binnenkort „den oogst" overvloedig zal zijn. De correspondent van het „Acht Uhr Abend- blatt" te Essen meldt, dat alles er op wijst, dat de inbeslagneming van de kolenmijnen in het Roergebied voorbereid wordt. Volgens geloofwaardige mededeelingen, be staat, naar men zegt, het plan om met de hulp van Poolsche mijnarbeiders den 15en Maart de kolenproductie in eigen beheer te nemen. Naar gemeld wordt, is de ingénieurscommissie met 50 leden versterkt. Zaterdag zouden te Gelsenkirchen de groote mijnen door Fransche troepen met behulp van 22 vrachtauto's bezet zijn. Volgens de overeenkomst, Welke tusschen Frankrijk en België is gesloten, zal de in het Roergebied in beslag genomen steenkool tusschen de beide landen worden verdeeld in een verhou ding van vijftig procent voor elk wat de steen kool betreft, terwijl Frankrijk van de cokes 90 pCt. en België 10 pCt. zal ontvangen. Toch blijkt uit het volgende, dat het Duitsche verzet nog lang niet gefnuikt en getemperd is. Zaterdagavond vond men op den Weg naar Buer bij Recklinghausen het lijk van den Fran schen luitenant Goltins, van het 17e bataljon jagers te voet, alsmede daL van Joly,.een hoofd ambtenaar bij- de spoorwegen, die te Buer als stationschef dienst deed. Beiden waren door revolverschoten gedood. De burgemeester, de hoofdcommissaris van politie en twee notabelen van Buer zijn als gijzelaars gearresteerd. De sluiting van de café's en cinema's is gelast. Het verkeer op straat is van 's avonds 7 uur af verboden, terwijl bovendien 100 millioén Mark boete is geëischt. In de omstreken van Recklinghausen heeft men een geheime vereeniging ontdekt, de Jung- deutsche Mission, welke ten doel heeft het verzet aan te moedigen. Bij de doorzocking van de centrale gevange nis te Bochum heeft men talrijke granaten en patronen gevonden. Te Oberhausen zijn 90 Schupo-agenten ont wapend en uitgezet, te Castrop 4 Schupo- beambten, die geweigerd hadden inlichtingen tc verstrekken inzake de ontdekking van een kist met patronen, welke begraven was op de binnenplaats der kazerne. Een Fransche patrouille verraste in den loop van den dag vier geladen vrachtauto's, welke ten Noorden van Bochum naar het onbezette gebied trachtten te komen. De meeste inzitten den slaagden er in te ontkomen. Van den anderen kant duiken er Weer geruch ten op van bemiddelings- en overlegspogingen. 57 Nu, in de Sturmfelser bosschcn Ik wierp een blik op Grootvader's geweer, dat in het voorhuis hangt. „Het is geladen," zeide Vader, „maar ik Z&1 de lading nog eens goed nazien. En gij, Mar- greet, niet alleen van huis zoolang de onzeker heid duurt."- De Graaf van Klakau is met een heelen stoet gewapende jagers en boschwachters op het slot gekomen, en de beide Heeren hebben een verkenningstocht op groote schaal begon nen. De inbraak heeft plaats gehad op dezelfde banier als die van de appelhoeve, en op de paarden was het voornamelijk gemunt. Nu zijn er geen zigeuners, die de aandacht van de ware schuldigen afleiden. Iedereen is in spanning over den uitslag. Men hoort over niets anders praten. Moeder en ik, wij hebben er voor een oogenblik de °phanden terugkomst van Bodo en Wolfram niet de groote vacantie voor vergeten. Den heelen dag door hooren wij signalen, geweerschoten in de verte. De hemel bereidt rich eveneens op strijd voor. Sedert gisteren Volgens het „Journal" werkt de Duitsche regeering sinds eenigc dagen een nieuw program uit voor de herstelbetalingen. De „Evening Standard" bericht omtrent een nieuw Duitsch herstelplan, hetwelk een tijdelijke internationaliseering van de Roerstreek zou meebrengen. De Duitschers stipuleeren, dat de geleidelijke terugtrekking van de Franschen uit de Roer streek zal moeten volgen, naar gelang Duitsch- land zijn verplichtingen vervult. Dr. Benes, de minister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakije, schijnt als moge lijk bemiddelaar tusschen Duitschland en de Fransch-Belgische geallieerden te zullen optrede. 't Ware te hopen, dat er spoedig een uitweg werd gevonden. NA LAUSANNE. Uit Constantinopel verluidtDe tekst van de Turksche nota is zeer gematigd van termen. De nota stelt voor de conferentie te hervatten in de een of andere Europeesche stad, bij voor keur Constantinopel. De nota, welke de Turksche tegenvoorstellen vergezelt, eisclit de soevereiniteit op overCastelo ritza en de eilandjes van den Tenedosarchipel en stelt voor den dalweg van de Maritsa als grens aan te nemen, in plaats van den linkeroever. Ten aanzien van den staat der vreemdelingen eischt Turkije een stelsel van wederkeerigheid, wat de oeconomische bepalingen betreft, het uitschakelen van de artikelen, waarover geen overeenstemming is verkregen en welke het voorwerp zullen uitmaken van latere besprekin gen. Bij het sluiten van den vrede moeten de oorlogsschepen, wapens en munitie aan Turkije worden teruggegeven. Turkije drukt de hoop uit, dat de conferentie, bij voorkeur te Constantinopel, binnen twee weken bijeen zal komen. De geallieerden worden verzocht om zoo spoedig mogelijk antwoord. De Turksche nota en tegenvoorstellen zijn beide zeer uitvoerige stukken en het tegenont werp wijkt in heel wat punten van het ont werp der geallieerden af. Toch zijn de Turken optimistisch. Volgens een bericht uit Constantinopel drukt een Turksche meedeeling de meening uit, dat de vrede al gesloten zou zijn, als de besprekingen te Lausanne maar waren voortgezet. Deze indruk krijgt men zeker niet uit het pas versche nen volledig verslag van Lausanne, dat aantoont, dat cle geallieerde vertegenwoordigers daar de krachtigste pogingen en de grootmoedigste concessies hebben gedaan om de Turken tot het besluiten van den vrede te bewegen. Zoodra de nota en het tegen-ontwerp ontvan gen zullen zijn zullen zij het onderwerp van een gemeenschappelijk onderzoek van de gealli eerden uitmaken. De bladen leggen er opnieuw den nadruk op, dat de punten, welke al te Lausanne zijn gere geld niet opnieuw besproken kunnen worden en dat het tot wederzij dsc.li voordeel van alle partijen strekt om zoo spoedig mogelijk tot. een oplossing te komen. De Grieksche kolonel Piastiras, de revo- lutionnaire leider, verklaarde tegenover een aan tal dagbladvertegenwoordigcrs, gevraagd naar zijn meening ten aanzien van den Turkschen eisch inzake schadeloosstelling van Griekenland, o.a. het volgende De Turken vergissen zich, wanneer zij het Griekschc leger als overwonnen beschouwen. Wij ontruimden Klein-Azië, maar niet omdat wij verslagen werden, maar omdat het regime van Constanlijn die ontruiming wenschte. Als het stapelen zich helwitte wolken in het zuidwesten op en de lucht is zoo zwoel, dat men naar den avond verlangt. Ondanks de hitte hebben wij vroeg gesloten. Vader vond dat voorzittiger. Hoe licht kon een der opgejaagden een openstaand venster binnensluipen Wij Weten niet van Welken kant het gevaar dreigt. Wij zaten lang op de bank voor de deur. Om half tien brak het onweder zoo fel en zoo plot seling los, dat wij naar binnen moesten, wilden wij niet druipnat worden. Noodweer Het vuur was niet van de lucht. Li stak een hevige wind op. zooeven viel er een slag als een kanonschot. „Die treftzeide Vader, en werkelijk hoor den wij de ki uin \an een boom krakend en dreu nen op den grond ploffen. Het is te hopen, dat de ruiters vóór de bui op het kasteel zijn teruggekeerd. Wij zijn laat naar bed gegaan. Ik kon den slaap niet vatten. Midden in den nacht lrolde er een wagen in de richting van Birkenbach. Een uur later schrikte ik weder op door hetzelfde geluid. Liet rijtuig holde terug. Nog was do dag niet aangebroken, of ik sprong uit bed. Men klopte en bonsde op de voor- deur. „Doe ópen, riep Hans, de zoon van den portier. Ik schoof de grendels weg, en Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden^ mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Fabrikanten van Lux en Lifebuoy. Grieksche leger verslagen was, zou er op het oogenblik niet zulk een uitstekende geest in dat leger lieerschen. Bovendien verwoestten de Turken in Klein-Azië de bezittingen van onze landgenooten, waarbij voor een tienmaal grootere waarde verloren ging dan het bedrag, der schadevergoeding, hetwelk de lurken van ons eischen. Wij zullen daarom wat de kwestie der schadevergoeding betreft, niet toegeven. IERLAND. Volgens de laatste berichten is de jongste poging om in Zuid-Ierland vrede te stichten tusschen de regeering van den Vrijstaat en de Iersche opstandelingen, evenals de vorige po gingen, mislukt. Een aantal katholieke geestelijken, met den aartsbisschop van Cashel aan het hoofd had aan de opstandelingen voorgesteld, onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en hun Wapenen en munitie in bewaarplaatsen bijeen te brengen, in- afwachting van den uitslag der algemeene verkiezingen. Kevin O'FIiggins, de minister van Binnen- landsche Zaken der Zuid-Iersche regeering, verklaarde daaromtrent het volgende Op den voorgestelden grondslag kan er geen wapenstilstand komen. Het recht van het Ier sche volk om o^er alle politieke kwesties te „Slecht nieuws", zeide de jongen, nog voor dat ik den mond kon opendoen. „Twee boos doeners zijn gevatmaar de Vrijheer. Ik drukte de handen tegen de borst en dacht aan het voorbijhollend rijtuig. „Liet paard van den Vrijheer is geschrikt van het weerlicht, heeft den Vrijheer afgewor pen en „Dood gilde ik meer dan ik sprak. „Bijna, Juffer Margreet. zijne Genade moet heel erge kneuzingen hebben. Er is gelukkig niets gebroken, maar hij heeft heel veel pijn doorgestaan bij het onderzoek van den heel meester, die van nacht uit het dorp is gehaald. Hij heeft nu de koorts. Het is gebeurd op den terugtocht. De Graaf van Klakau was al weg met de twee boeven. Ik moet naar Birkenbach om medicijnen en dachtik zal even hier aan gaan." Ik knikte, sloot werktuigelijk de deur en bleef staan. Niets gebroken dat beloofde een spoedige beterschap. En toch gevoelde ik mij zoo be klemd. Dat zal een treurige vacantie geven voor Bodo. „Ik ga naar het slot," zeide Vader, zijn bord wegschuivende. Ik met hem. Daar vernamen wij de gansche toedracht. De bliksem was in een boom geslagen, op weinig passen afstands van den Vrijheer en zijn vervolgers, Zijn paard Was geschrikt, had beslissen moet volkomen en onvoorwaardelijk worden erkend en als een gevolg daarvan moeten alle strijdmiddelen onder de beschikking der vertegenwoordigers van het volk worden ge steld. Er zal dit jaar in Zuid-Ierland een alge meene verkiezing plaats hebben. Bij die ver kiezing zijn de candidaten vrij, voor it der program op te treden. Zij kunnen dan een oorlog tegen Engeland of tegen ieder ander land be pleiten. De partij van De Valera zal dan een geroep kunnen doen op het volk om het Londen- sche verdrag te verwerpen en den strijd opnieuw te beginnen. Het volk zal daaraan zijn goedkeu ring kunnen hechten en aan een regeering van Re Valera de macht in handen kunnen geven. In dat geval zal die partij ongetwijfeld het recht krijgen om over de financieelë en militaire hulpmiddelen van het land te beschikken. De Iersche burgers, die zich dan daartegen zullen verzetten, zullen als opstandelingen tegen die regeering beschouwd kunnen worden. De liaar- klooverijen moeten thans ophouden. Wij zullen niet teruggaan tot den toestand van verleden jaar tusschen Jan. en Juni. Het recht van het volk om over eigen lot te beschikken moet worden erkend. Laten De Valera en zijn vrienden hun wapens dan overgeven aan het volk en met de pen gaan strijden voor de verkiezingen. Zij zullen genoeg wapens te hunner beschikking zich terzijde geworpen en was voortgehold. De teugels waren den Vrijheer ontglipt. Een splinter van den getroffen boom was met zoo veel kracht tegen zijn linkerslaap aangekomen, dat hij de bezinning had verloren. Zijn bege leiders hadden hem een eindweegs verder bewusteloos op den grond gevonden. Op een inderhaast gemaakte draagbaar had den zij hem naar het slot vervoerd. Daar was nog niemand ter ruste gegaan. De Vrijvrouwe had onmiddellijk laten inspannen om den heelmeester te halen zij had het koel ste en stilste vertrek voor den gewonde in orde doen brengen. Zelve had zij zijn kleeren losge maakt, en de kwetsuur aan zijn hoofd gezuiveid en verbonden het eenige wat zij voorloopig kon doen, want de zieke kermde bij de geringste aanraking. Het onderzoek van den heelmeester was langdurig en pijnlijk geweest. Hans had waar heid gesprokener was niets gebroken. De linkerarm was ontwricht en gezet geworden. Maar de heelmeester had er toch op aangedron gen, dat de dokter uit Bermen zou gehaald worden. Nu lag de Vrijheer in een zwaren slaap, ve Vrijvrouwe zat bij hem. Ik vatte Martijn's hand, nadat hij zijn ver haal geëindig had. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT p? te»! hanna cojt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1