Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 13 Maart 1923. No. 13588. Buiteniandsch Nieuws. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. IN HET BEZETTE GEBIED. Te Brussel hebben gisteren de Fransche en BelgischeRoer-autoriteiten de aangekondigde be sprekingen gehouden, en naar verluidt, zijn zij ten slotte tot overeenstemming gekomen, al moet het nogal wat moeite gekost hebben, om België zoover te krijgen. Beide regeeringen zijn het er opnieuw over eens geworden, dat zij de ontruiming van de Roer en de nieuw bezette gedeelten van den rechter Rijnoever niet zullen laten afhangen van beloften zonder meer van Duitschlanpl, maar geleidelijk zullen laten geschieden, naarmate Duitschland zijn vergoedingsverplichtingen na komt. Beide regeeringen zijn eveneens besloten het bezette gebied niet te verlaten zonder van de Rijksregeering het opheffen van de bestraf fingen en zekere waarborgen te li bben verkre gen voor de Duitsche onderdanen, die met de geallieerde overheid meegewerkt zouden hebben. Omtrent het incident te Buer, meldt men, dat tengevolge van het onderzoek inzake den moord op de twee Fransehen de Fransche recherche een man heeft aangehouden, die zich in zijn Woning in een kast had verborgen en er zich eenige dagen te voren in het openbaar op be roemd had, dat hij weldra een Franschman dooden zou, en een ander, die medeplichtig scheen te zijn aan den moord. Beide mannen zijn naar een naburige wacht gebracht en werden 's avonds daar door gendarmen afgehaald. Op straat namen zij de vlucht, waarop de Franschen op hen schoten en hen doodden. De menigte liep daarop te hoop en een talrijke groep begaf zich naar dc wacht. De bedreigde soldaten kwamen in het geweer en moesten schieten om- ruim baan te maken. Daarbij zijn vijf dooden gevallen. Officieele berichten uit Buer verzekeren ech ter, dat de twee vermoorde Fransche officieren door twee Fransche soldaten zijn gedood de moordenaars zijn gevlucht. Bij de Fransche autoriteiten hebben zich twee Duitsche burgers gemeld, die beweren te hebben gezien dat twee Fransche soldaten de officieren doodschoten. Vermoedelijk heeft men hier te doen met twee soldaten, wier verlof reeds afgeloopen was en die op den straatweg door officieren Werden aangehouden. De soldaten waren waarschijnlijk dronken en schoten na een korte woorden wisseling hun officieren neer. Over Buer is de verscherpte staat van beleg geproclameerd. De mijn Westerhold bij Buer is gisteren ook door de Franschen bezet. Daar de arbeiders de bezettingstroepen niet op de mijn wilden toe laten, gebruikten de Franschen geweld, waarbij een machinist Werd gewond. Daarop hebben de arbeiders besloten, in staking te gaan. Dit voorbeeld is door twee andere mijnen gevolgd. In den loop van den namiddag rukten van Recklinghausen verschillende Fransche en Bel gische. tank-afdeelingen Buer binnen. TEGEN IERLAND. Het hoofdkwartier van het leger van den Iersehen Vrijstaat te Dublin heeft de volledige 'ijst gepubliceerd van de Ieren, die gisteren in Engeland en Schotland zijn gearresteerd en naar Dublin werden overgebracht. Het blijkt, dat het 110 personen zijn, Waaronder 19 vrou wen. Toen deze aangelegenheid gisteravond in het Lagerhuis ter sprake kwam, deed de minister van Binnenlandsche Zaken mededeeling van den inhoud van verschillende documenten waar- 58 ,,Maak dat ik eits voor den zieke kan doen," 1 luisterde ik. Martijn vertelde verder, dat er onmiddellijk een bode te paard was afgezonden, Bodo te gemoet, om dezen voor te bereiden en tot meer der spoed aan te sporen. Vader en ik hadden dezelfde gedachte Zou Bodo Wolfram hebben afgehaald Martijn kwam mij roepen. De Vrijheer had naar mij gevraagd. Hij was Mleen. Hoe bleek en ingevallen was zijn kortelings n°g bloeiend en krachtig gelaatHij lag achter over, de handen boven het dek. Er was iets in die handen Wat mij trof, ietshulpeloos. De vingers waren wijd uitgespreid, zooals. men dat soms bij de kleine kinderen in hun slaap ziet. Rij had de oogen half gesloten en sloeg ze niet °P, toen ik zijn naam noemde en het bed nader de. Maar er ging toch iets als een glimlach over Rjn met gezicht. nLieve Margreet 1" zeide hij, zoo zacht, dat dc mij over hem heen moest buigen om hem te Verstaan. Ik knielde voor zijn bed. O, mijn God- uit blijkt, dat de gearresteerden niet alleen samenspanden tegen den Iersehen Vrijstaat, doch ook tegen de openbare veiligheid in Enge land. In een der onderschepte brieven van den leider der geheime organisatie in Grootx Brittannië aan een rebellenleider in Ierland,wordt gezegd ,,Wij overwegen het openen van actieve vijandelijkheden in Engeland, hetgeen zou be- teekenen dat overal verwoestingen zouden worden aangericht". BULGARIJE. Uit Sofia verluidt Nadat het parlement het wetsontwerp, waarbij tegen een aantal oud-ministers rechtsingang wordt verleend, had aangenomen, werd het gister ontbonden. Vóór de ontbinding stemden de agrariërs en de com munisten daarentegen stemden de sociaal democraten en de partijen van het democratisch bloc tegen de ontbinding van het parlement. De datum voor de- nieuwe verkiezingen is nog^ niet vastgesteld. JAPAN EN CHINA. Uit Tokio meldt Reuter De pogingen van den Chineeschen zaakgelastigde om de nota cler Ghineesche regeering, waarin deze haar wensch te kennen geeft, de verdragen van 1915 op te zeggen, aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te overhandigen, zijn tot nu toe zonder gevolg gebleven. Van gezaghebbende zijde wordt verklaard, dat Japan niet bereid is, eenigerlei mededeeling ten aanzien van de Ghineesch-Japansche verdragen in 1915 officieel in ontvangst te nemen. Op een desbetreffende vraag in de Kamer vei- klaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Oechida dat Japan volstrekt zal weigeren het tusschen China en Japan gesloten verdrag, waarbij Kwantoeng opnieuw voor den tijd van 50 jaren aan Japan wordt afgestaan, te herzien of te wijzigen. De Ghineesche president heeft de ontslag aanvraag van het ministerie niet aanvaard. Hij verklaarde, dat het niet raadzaam was, indien China thans geen officieele regeering zou hebben, in verband met de aan Japan gezonden nota. de geheele inrichting werd verwoest. De daad wordt toegeschreven aan de Joegoslavische fas cistische organisatie en had waarschijnlijk ten doel, met het oog op de aanstaande verkiezingen in Joegoslavië, den minderheden schrik in te boezemen. Reeds zijn door deze organisatie de bureaux van drie bladen der minderheden ver nield. Gisterochtend is in alle mijnen in het Loirebekken het werk hervat. Uit Essen. De staking der mijnwerkers in het Saargebied duurt thans, na vijf weken, nog onverzwakt voort. De sympathie der bevolking met de stakers is nog steeds onverminderd. De regeeringscommissie in het Saargebied grijpt nog niet in. Uit München. Te Ingolstadt heeft gisteren een stormtroep der Münchener nationaal-socia- listen een poging gedaan om het gebouw der socialistische vakvereenigingen binnen te drin gen. Het gebouw werd evenwel door de arbeiders met succes verdedigd. Bij de schietpartij, die ontstond, werden twee arbeiders gewond. De politie wist ten slotte tusscbenbeide te komen en de nationaal-socialisten uiteen te drijven. Bij den terugkeer te München trok de troep, die 800 man sterk was, in optocht door de straten van de stad, waarbij het tot een botsing kwam met de politie, die de demonstranten uiteen 'wilde drijven. De leider der afdeeling nationaal-socialisten werd gearresteerd en de stoet zelf uiteengedreven. Uit Praag. Het geschil, hetwelk zich in het steenkoolgebied Moravisch Ostrau heeft ^voorgedaan naar aanleiding van het voornemen der' werkgevers tot invoering van den ac.hturigen Zaterdag, heeft gisteren geleid tot het procla- meeren der werkstaking in het gebied van Ostrau Uit Warschau. De Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken is naar Parijs vertrokken en zal vandaar naar Londen gaan. Naar verze kerd wordt, heeft zijn reis ten doel besprekingen te voeren inzake de kwestie der Oostelijke grenzen van Polen. PARAGUAY. De opstandelingen beginnen andermaal in Paraguay actief op te treden. Ongeveer 600 rebellen hadden zich 60 K.M. ten Noorden van Villa Rica verzameld. Genoemde stad werd Vrijdag door cle voorhoede der opstandelingen ingenomen, doch den volgenden dag werden zij weer vandaar verdreven. Het spoorwegverkeer is stopgezet in afwachting van de bebeurtenissen. In de hoofdstad Asuncion heerseht groote ongerustheid. De stad is in staat van verdedi ging gebracht en er is een censuur ingesteld. ALLERLEI. Uit Peking. De onderhandelingen tusschen de Britsche en Chineesche gedelegeerden in zake de teruggave van Wei Ilai Wei door Engeland aan China, zullen spoedig worden hervat De geruchten als zouden er bij de onderhande lingen moeilijkheden zijn gerezen, missen elkèn grond. De geregelde details moesten alleen aan de Britsche regeering worden voorgelegd ter goedkeuring. Er bestaan goede vooruitzichten, dat men tot een voor beide partijen bevredigende oplossing zal geraden. Uit Belgrado. Door een tweetal onbekend gebleven personen is gisteravond te Novisad (Neusatz) in de drukkerij van het „Deutsches Volksblatt" een bom geworpen, waardoor zou hij ooit dezelfde van vroeger kunnen wor den Ik kon mijn tranen niet Weerhouden en ze hinderden hem niet. Het scheen wel of hij met den val gehoor, gezicht en spraakvermogen verloren had. Zou de verlamming vooi bijgaan vroeg ik angstig, hief mij op en staarde hem aan. ITet Was of mijn blik het leven in zijn oogen terug riep. Hij poogde de hand te bewegen. Helaas, het ging niet „Verlangt gij iets, Baron Siegfried De bleeke lippen bewogen. „Bodo Wolfram afhalen." Ja, als Bodo dat niet uit eigen beweging had gedaan, kon geen renbode dat meer herstellen. Zonder vertraging kon Bodo Wellicht reeds van avond laat hier zijn. De zieke had zijn dofheid een oogenblik overwonnen. „Zorg dat Wolfram niet-Wordt wegge zonden. Ik wil hem spreken." De inspanning had hem uitgeput. Hij sprak geen woord meer. De Vrijwrouwe kwam Ik ging. Maar bij de deur keerde ik mij nog even om. „Lieve, Genadige Vrouw," smeekte ik, „laat mij in iets van dienst zijn het allergeringste is mij welkom." 01' haar mijn onderdanige houding beviel, of De bezetting van het Roergebied. Op vragen van den heer van Dijk, lid van de Tweede Kamer, betreffende opheffing van de in het bezette Rijngebied ondervondenbelemmering bij jde verscheping van naar ons land en onze havens bestemde en voor Nederlandsche rekening afgeladen goederen - Is het den minister bekend, dat in geheel het bezette Rijngebied voortdurend een zeei hinder lijke belemmering wordt ondervonden bij de verscheping van naar ons land en onze havens bestemde goederen, voor Nederlandsche rekening afgeladen Zou cle minister bereid zijn bij de betrokken overheid of het betrokken militair gezag zijn invloed aan te wenden, opdat aan deze hinder lijke belemmering spoedig een einde worde ge maakt heeft de minister van buitenlandsche zaken ge antwoord Het antwoord op de eerste vraag luidt beves tigend. De belemmeringen zijn van dien aard, dat als gevolg daarvan het goederen- en scheep vaartverkeer met het bezette gebied vrijwel stil ligt. De belemmeringen vinden haar oorsprong in de voorschriften van de bezettende Overheid,' in verband met den passieven weerstand, die daartegen van Duitsche zijde wordt geboden. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat de bedoelde voorschriften, onmiddellijk dat zij begreep hoe innig en oprecht mijn verlan gen was, weet ik niet. Zij knikte. Ik legde die beweging in mijn voordeel uit, verliet de kamer en zette mij in de buurt op een vensterbank in de. gang neder, besloten om daar te blijven en bij de hand te zijn, als men mij mocht noodig hebben. Zoo zat ik langen tijd. Tegen vier uur bracht het rijtuig den heelmees ter en zijn voornamen ambtsbroeder, den arts uit Bremen. Beiden gingen in de ziekeka- mer. Een tweede consult. Zij kwamen terug en liepen langzaam en druk pratende in de gang op en neer. Hun ernstig gelaat verschrikte mij. „Is et kans op herstel?" vroeg ik bevend. De arts uit Bermen haalde de schouders op- Ik was even wijs als te voren. De beide dokters vervolgden toen hun ge sprek. Ik trachtte te luisteren, maar raak te verward in een stroom van Latijnsche woorden. Het Was acht uur, toen Martijn mij nog eens wekte. De Vrijvrouwe gebruikte een kop bouillon in het vertrek daarnaast. De zieke was dus alleen. Hij kwam mij helderder van geest voor dan 's morgens. Ook zijn stem was duidelijker. nadat zij zijn-uitgevaardigd, in Werking plegen te treden, zoodat de verschepers en handelaars vaak in de onmogelijkheid verkeeren met de bepalingen er van rekening te houden. In antwoord op de tweede vraag, kan de on- dergetëekende mededeelen, dat hij zich spoedig na den aanvang der bezetting door tusschen- komst van Harer Majesteits gezanten te Parijs en Brussel tot de regeeringen aldaar heeft ge- Wend en daarbij de moeilijkheden, welke Neder land ondervond, uiteen deed zetten. De ministers van buitenlandsche zaken van Frankrijk en België hebben,gelijk in de bladen reeds is bekend gemaakt, meegedeeld, dat het hun streven was Nederland zooveel mogelijk moeilijkheden te besparen en de Rijnvaartakte te handhaven. De gezindheid, die bij de onderhandelingen door de betrokken regeeringen werd betoond, geeft den ondergeteekende grond tot cle verwach ting, dat aan concrete bezwaren zal worden te gemoet. gekomen, al zal, zoolang de tegenwoordi ge toestanden in het Roergebied voortduren, daarvan toch een zware terugslag Worden ge voeld op het economisch leven in Nederland en in het bijzonder op het verkeer in onze haven steden. Ten slotte zij nog vermeld, dat de belemmerin gen, aan de Rijnvaart in den weg gelegd, door de Nederlandsche delegatie in deCenlraleCommissie voor de Rijnvaart in 'n weldra door deze commis sie te houden vergadering ter sprake zullen wor den gebracht. Gissen is missen. Gister ging in Den Haag liet hardnekkige gerucht dat de hoofdcommissaris van politie in DenLIaag, die met vacantie in Italië is, van daar op de vraag van den Minister van Waterstaat, of hij een benoeming tot Directeur-Generaal der Poste rijen zou aanvaarden, bevestigend had geant woord. Noch zijn familie, noch de waarnemende hoofdcommissaris, noch de toegevoegde com missaris, noch bij Posterijen zelf, is daar echter iets van bekend. Ten slotte deelde de Minister van Waterstaat ons mede, dat het nog niet zoover is. („Vdl.) „Voor eer en Deugd." De diocesane bonden van vereenigingen van „Voor Eer en Deugd" hebben aan den gemeen teraad van Den Flaag 'n adres gericht, waarin zij verzoeken bij het treffen van maatregelen en het maken van verordeningen tegen den tijd van het nieuwe badseizoen, het daarheen te willen leiden, dat de bestaande wetten eri verordeningen zeer streng worden gehandhaafd, vooral voor het z.g. stille strand en dat ver plichtende bepalingen worden getroffen tegen gemengde baden, pootjesbaden voor personen boven 13 jaar, enz. Porlverlaging Een voorstel betreffende portverlaging voor enkele categarieën van stukken, waaronder ook de in locaal verkeer verzonden brieven, is bij de commissie van advies betreffende aangelegen heden van het staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie aanbangig gemaakt. Overheidspersoneel. Zaterdag heeft de R.K. Centrale van burger lijk Overheidspersoneel te Amsterdam verga derd, ter bespreking van de voorbereidendemaat regelen om te komen tot het oprichten van plaat selijke comité's in zake de in voorbereiding zijnde her classificatie van de genieenten. Of het rijtuig er nog niet was De terug- konist van Bodo en Wolfram hield hem voort durend bezig. Pijn had hij nietalleen een gevoel van groote machteloosheid „Zorg, dat Wolfram niet wordt weggezonden. Hij is zoo bescheiden en Weet niet wat mij dreigt. Hij zou zich laten wegdringen." „Zóu ik u gerust stellen als ik bij den portier de komst van het rijtuig afwachtte Ik zal gaan, Baron Sigfried," zeide ik, haastig op staande bij het zien van zijn dankbaren glim lach. „Eerst afscheid nemen. „Ik kom terug." „Laatste afscheid herhaalde hij met moei te. IJlde bij Had ik het goed gehoord 1 Zijne oogen stonden zoo diep weemoedig; zij waren het eenige wat nog aan hem leefde. „Schrei niet kind. De dood komt voor al len. Als ik hen nog mag zien Martijn Was nader gekomen. Hij verstond den blik van zijn meester, wien het spreken weer zeer moeilijk viel. „De arts uit. Bremen heeft den Genadigen Ilèèr kennis gegeven, dat hem nog maar een paar dagen levens resten," zeide de oude met bevenden stem. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1