Stads» en Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Telegrammen, Aan deze bespreking hebben deelgenomen de bij de centrale aangesloten organisaties, de Ned. R.K. Politiebond St.. Michael en de Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Raphael. Besloten werd tot oprichting van comité's over te gaan in die plaatsen, waar drie of meer organisaties, bovengenoemd, door af- deelingen vertegenwoordigd zijn. De R.K. Po litiebond deed toezegging, voor deze actie zijn medewerking te zullen verleenen de R.K. Bond van Spoorwegpersoneel zal in de deze week te houden hoofdbestuursvergadering een beslissing nemen. Vrijwel staat vast, dat ook deze organisa tie haar medewerking zal verleenen, al zal hier bij rekening dienen te Worden gehouden met het feit, dat deze organisatie met de directie van de Spoorwegmaatschappij reeds over de her classificatie besprekingen hield. Het permanent hof van justitie. Men herinnert zich, dat de Volkenbondsraad in zijn laatste zitting op 3 Febr. j.l. heeft beslo ten aan het Permanent Hof van Justitie be paalde punten om advies te onderwerpen be treffende de queastie, Welke bij den Raad aan hangig was gemaakt, omtrent de maatregelen, door de Poolsche regeering genomen ten aan zien van een aantal personen, behoorende tot de Duitsche minderheid in Polen en die van de Duitsche nationaliteit waren overgebracht on der de Poolsche nationaliteit, krachtens het verdrag van Versailles welke maatregelen medebrachten, dat bedoelde personen Werden uitgewezen uit de landen (kolonat.en), waarop zij zich op het afgestane grondgebied gevestigd hadden. Het formeele verzóek van den Volkenbonds raad om een advies over de desbetreffende punten heeft thans het Hof bereikt, met de tal rijke daarop betrekking hebbende stukken. Het Hof zal deze zaak behandelen in zijn aanstaande gewone zitting, welke naar men weet, op 15 Juni e.k. zal worden gehouden. Uit dc steeninclustrie. Men meldt uit Tiel aan de „Msb." De stemming van de steenfabrieksarbeiders is zeer opgewonden. In verschillende afdeelingen van de R.K. Bond ,,St. Stephanus" zijn moties aangenomen tegen de wijziging van loonen en arbeidersvoorwaarden, waarin het hoofdbestuur ernstig in overweging wordt gegeven, dat, wan- 4 neer de tijd aanwezig geacht kan worden, met al de ten dienste staande middelen po gingen aan te wenden, dat het loon en de arbeidsvoorwaarden door gezamenlijk over leg op een rechtvaardigen grondslag geregeld worden." De staking in liet meubelmakersbedrijf. Wij vernemen nog dat ook te Joure, Waddinx- veen en Wageningen staking is uitgebroken. In andere plaatsen, waaronder Zaandam, wordt niet gestaakt, omdat daar geen lagere loonvoor- vvaarden zijn aangeboden. Het aantal stakers te Utrecht bedraagt 131 62 leden van den modernen, 25 van den R.K. en 23 van den christelijken bond, benevens 21 on georganiseerden. Bij 14 firma's wordt gestaakt: De N.K. Partij. Men deelt mee, dat 't bestuur der R.-K. Kies- vereeniging te Utrecht besloten heeft te voldoen aan den daartoe strekkenden wensch van den heer Swane en een vergadering belegd op mor genavond, waartoe ook de heer Swane is uitge- noodigd. De heer Swane, die thans ongesteld is, heeft toegezegd zoo mogelijk te zullen komen ter na dere verklaring van zijn standpunt. Goederenverkeer met Duitsehland. Het goederenverkeer van Duitsehland naar ons land via Bentheim-Oldenzaal is zóó ontzag lijk groot, dat de aanvoer te Bentheim voor- loopig is stopgezet, om de daar opgestapelde hoeveelheden artikelen eerst te kunnen verwer ken en door te zenden naar Oldénzaal. Erkentelijkheid. De Hongaarsche regeering heeft een aantal Nederlanders onderscheidingen verleend ter er kenning van hun verdiensten ten opzichte van Hongarije, zoowel gedurende als na den'oorlog. Münehener-Passiespelen. Een blijde mededeeling bereikte ons heden. De Münchener Passiespelen komen nu toch in onze stad en zullen Zondagmiddag 2 uur in den R.K. Volksbond één opvoering geven. Het zal zeer schoon worden. Het koor en de figuranten uit Rotterdam zullen hierbij hun medewerking verleenen. De opvoering geeft in negen taferee- len het geheele lijden van Christus weer, als een getrouwe navolging der Oberammergauer Passie spelen 100 personen werken mee. Moge ook in de stad der H. Liduina, die ook in München zoo hoog vereerd wordt, deze spelen een zoo geweldig succes ten deel vallen als in Rotterdam, waar iederen av.ond reeds dagen tevoren alles was uitverkocht en de menschen urenlang aan de kassa stonden te wachten. Daar de prijzen laag gesteld zijn, kan ieder komen, de prijzen zijn ƒ0.60, ƒ1.— en ƒ1.50. Slechts één opvoering kan hier plaats hebben, daar de Münchener gasten reeds Maandag weer in Utrecht moeten spelen. Kiesvereeniging. Vrijdagavond 8 uur houdt de R. K. Kies vereeniging „Recht, Plicht en Orde", in ver band met de a.s. Gemeenteraadsverkiezing, een ledenvergadering in den R. K. Volksbond. Nadere bijzonderheden vindt men in achter staande annonce. Auto-Mij. „Sehioland". De N. V. Auto-Mij. „Schieland" alhier heeft ter verkrijging van vrijdom van tolrecht bij den tol Schiedamsche weg, het volgend verzoek schrift aan B. en W. dezer gemeente verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de N. V Automaatschappij Schieland" direc teur F. W. M. Heggelman, Singel te Schiedam dat zij een autodienst exploiteert tusschen Schiedam en Delft dat blijkens de verkregen bedrijfsresultaten deze dienst in een bestaande'behoefte voorziet dat op hare exploitatierekening de tolgelden zwaar drukken dat de tol aan den Schiedamschen weg te Overschie eigendom is van de gemeente Schie dam, welke deze tol tot 1 Mei 1923 heeft ver pacht aan A. de Bruin te Overschie dat gemelde vennootschap haar dienst ex ploiteert zonder gemeentelijke subsidie dat verschillende andere gemeenten derge lijke diensten subsidieeren dat de autodienst zeer in het belang is van Schiedam, daar te verwachten is, dat velschil lende personen uit Overschie nu hunne inkoopen niet meer in Rotterdam, doch in Schiedam zullen gaan doen dat het daarom billijk is, om haar van het betalen van tol aan den Schiedamschen weg vrij te stellen dat gaarne na dei e inlichtingen wordèn ge geven. Redenen, waarom adressant zich met vorigen eerbied tot Uwen Raad wendt, met eerbiedig verzoek, de gezegde vrijstelling te verleenen. 't Volgend schrijven richtte genoemde N. V. tot de heeren Raadsleden Bijgaand heb ik de eer U te doen geworden een afschrift van een op heden door onze Maat schappij verzonden verzoek aan den Gemeente raad. Onze dienst, die blijkens de verkregen be drijfsresultaten in een bestaande behoefte voor ziet, heeft plaats op een zeer slechten weg en door twee tollen, waarvan, zooals in het ver zoekschrift staat, er een is van de gemeente- Schiedam. Waar gebleken is, dat het onderling verkeer Schiedam-Overschie v.v. van belang is en zeer velen uit Overschie hunne inkoopen in onze gemeente komen doen, sedert het tijdstip, dat onze dienst geopend werd, daar vertrouwen wij, dat de Raad van Schiedam gunstig moge be schikken op ons verzoekschrift, ons van de dagelijks terugkeerende tolbelasting te willen vrijstellen. Wij, van onzen kant, meenen ook, dat er wel goede reden is, op het verzoek der Mij. gunstig te beschikken. Een bloeiende dienst kan onze stad veel voordeel brengen. Volksbadhuis. In de week van 4 tot 10 Maart werden geno men 478 baden. Eerste klasse kuipbaden 36 regenbaden 68. Tweede klasse kuipbaden 38 regenbaden 326. Kinderbaden 10. Ter aanvulling van het bericht, dat wij gisteren plaatsten over het ongeluk bij het repareeren van den telefoonkabel aan het Broersveld, kunnen wij melden, dat de man, die door het springen van een benzinelamp brandwonden aan de handen opb'ep, alsook aan de keel, doordat zijn gumrmboord vlam vatte, de Duitsche monteur R. F. was, wonende in de Westfrankelandschestraat. Lieten de wonden zich eerst nogal ernstig aanzien, bij het geneeskundig onderzoek bleken zij gelukkig minder erg te wezen. Vanmorgen was de man echter nog niet uit het ziekenhuis ontslagen. De heer C. Houtman, die no. 4 op de vrijzinnig-democratische lijst voor de ge meenteraadsverkiezing geplaatst was, heeft met deze plaats geen genoegen genomen en heeft bedankt voor de candidaluur en voor het lid maatschap der vrijzinnig-democratische kies vereeniging. UIT DELFT. De meubelmakers- en behangers- en stoffeer dersknechts zijn gister op de nieuwe voorwaar den aan het werk gegaan, zonder collectief con tract. Opruiming. De verkoop van den opstal van het oude interneeringskamp in Zeist, in 73 perceelen, heeft 42.484 opgebracht. De groote cantine- en tooneelzaal ging weg voor 2210. De woonbarakken brachten 800 900 per stuk op. Ongelukken. Een 2l/a jarig meisje wo nende in de Oorkondelaan te Haarlem, is in een sloot nabij haar woning gevallen en verdronken. Te Hillegom is een 20-jarig meisje dat daar logeerde, verkeerd uit de stoomtram gestapt en overreden. In zorgwekkenden toestand is zij naar een ziekenhuis teLeiden overgebracht. Door het losschieten van een staaldraad is een hijschbok in de stijfselfabriek te Sas van Gent gewankeld. Een paal kwam naar beneden én trof den Belgischen 'arbeider Vermandei zoodanig, dat de dood onmiddellijk indrad. Nalatigheid. De Delftsche recherche heeft geverbaliseerd een overwegwachter der H.S.M. aan den Binnenwatersloot, wegens het niet tijdig sluiten van den spoorwegovergang bij de nadering van een trein. De onveilige grens. Drie leden van den gemeenteraad te Winterswijk hebben wegens de toenemende onveiligheid voorgesteld, de belasting op de honden voorloopig buiten werking te stellen. Broederschap. Dezer dagen heeft een huishoudelijke vergadering plaats gehad van de afd. Amsterdam van de Communistische Partij. Zij was belegd ter verkiezing van een bestuurder en tot vaststelling van de candi- datenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezin gen. Deze veigadering, aldus meldt Het Volk, is niet tot, een goed einde gebracht. Het komt den laatsten tijd reeds herhaaldelijk voor, dat zoogenaamde „intriganten" in de ledenvergade ringen op bedekte wijze verwijten tot het hoofd en afdeelingsbestuur der partij richten, Wat dan tot opgewonden tooneelen aanleiding heeft gegeven. In de huishoudelijke vergadering van j.l. Vrijdagavond hebben zich, bij de bespreking der candidaten voor den gemeenteraad echter scènes afgespeeld, die alle vorige overtreffen. Die scènes hebben zich ook op straat, voor het gebouw, nog voortgezet en als gevolg daar van wist men het genoemde blad het volgende mede te deelen De heer Colly maakte bezwaar tegen de plaats die hem door het afd. bestuur op de can- didatenlijst was toegedacht en weigerde na drukkelijk een candidatuur, indien de heer Lisser vóór hem op de lijst zou komen te staan. Bij de daarop volgende discussie werd de candidatuur-Lisser door den heer Wijnkoop verdedigd, Wat tot een hevig tumult aanlei ding gaf. Daarbij voegde de heer Colly, die zeer op gewonden was en een deel van de vergadering aan zijn zijde bleek te hebben, den heerVVijnkoop eenige scheldwoorden toe, waarbij zij een oogen- blik zelfs handgemeen werden. Aangehouden. De politie te Amsterdam heeft aangehouden zekere B.,in betrekking bij de firma Schaap Deen, hoofdagent van de N.V. Obligatiemaatschappij Het Witte Kruis, al daar. Hij wordt verdacht deze firma te hebben opgelicht voor een bedrag van ongeveer 10.000. Brandstichting. Aangehouden is J. G., verpleegde in de rijkswerkinrichting Veenhui- zen II, die bekend heeft dezer dagen brand te hebben gesticht in de fabrieksgebouwen a.daar. De duinen van N o o r d w ij k. De duinen bij Noordwijk zijn thans definitief ge sloten. Men is bezig overal op dit gebied borden te plaatsen met de waarschuwing Verboden Toegang met verwijzing naar Art. 461 Wetboek van Strafrecht. Inbraak. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de spekslagerij van den heer Meyer, aan den Lisserdijk te Lisse. De geheele voorraad vleesch, eenige pas geslachte varkens, hebben de dieven meegenomen. Ontploffing. Gistermiddag heeft er te Stuttgart in de chemische fabriek van de fir ma Herkommer Bangerter bij de reiniging van een ingemetselde olietank een ontplof fing plaats gevonden. Twee personen kwamen hierbij om het leven, terwijl drie arbeiders levensgevaarlijke brandwonden bckWamenEenige uren na aankomst in het ziekenhuis, waarheen de ongelukkigen waren vervoerd, is een van hen aan de bekomen verwondingen overleden. Er van doo r. Het politierapport van New York meldt de verdwijning van Vincenzo Tosbo een Italiaanschen bankier, met mede neming van deposito's tot een totaal bedrag van twee millioen dollars. De cliënten van den ban kier waren hoofdzakelijk aldaar gevestigde Itali anen. Slaapziekte. Volgens een Reuter-bericht uit New York heerscht een laatsten tijd in steeds toenemende mate de slaapziekte. Sedert Maan dag j.l. hebben zich 23 nieuwe gevallen voorge daan. Sinds 3 Januari j.l. zijn er niet minder dan 260 gevallen geconstateerd, waarvan 112 met doodelijken afloop. In behouden haven. De Engelsche trawler „Sargon" uit Grimsby, die met haar bemanning van 12 koppen reeds geruimen tijd als verloren werd beschouwd is gisteren in de haven aldaar teruggekeerd. Er waren al rouw diensten voor de bemanning gehouden .Geen won der, dat de terugkeer der bemanning tot groot* vreugde aanleiding gaf. De kapitein Werd op de schouders der bewoners door de stad gedragen. Gebleken is, dat de „Sargon" op vischvangst was aan de Moermansk kust, toen het vaar tuig een bolsjewistische torpedoboot gewaar Werd, die jacht op de „Sargon" maakte. Later kwam de trawler in een geweldigen orkaan terecht. Nadat alle steenkool was verbrand, stookte men de scheepstuigage, en toen deze verbruikt was, bleef het vaartuig zonder stoom ten prooi der golven. De bemanning voedde zich met visch en zeemeeuwen en allen hadden erg van scheurbuik te lijden. Na tal van dagen nam een Duitsche trawler de „Sargon" op sleeptouw en verleende de be manning hulp, waardoor deze ongetwijfeld van den dood gered is. In het geheel is het vaartuig twee maanden zoek geweest. De kapitein had niets dan warmen dank voor de Duitsche redders. Aanslag bp een spoorbrug. Uit Brussel wordt gemeld dat jn den afgeloopen nacht de bewoners van Montzen te half drie Werden gewekt door een zware ontploffing. De burgemeester en de politie zochten ver geefs naar de plaats, vanwaar het geluid kwam, maar een spoorwegbeambte, die langs de spoor baan 'liep welke over de brug van Montzen gaat, ontdekte tegen 5 uur 's morgens, waar de ontploffing had plaats gehad. Midden op de brug waren de rails van een der sporen over een lengte van 31/2 Meter opgeblazen. Het sta- tionspersoneel en de gendarmerie waren spoe dig ter plaatse. Men vond toen in de nabijheid van het tweede spoor een andere bom, die half Weggestopt was onder het grint. De militairen werden onmiddellijk gewaarschuwd en ruimden de helsche machine uit den Weg. Twee treinen, waarin talrijk arbeiders zaten, moesten hier langs gaan. Het spoorwegpersoneel deed on middellijk alles om een ramp te voorkomen. Het parket heeft zich naar Montzen begeven en een nauwkeurig onderzoek ingesteld. De daders zijn nog onbekend. In verband hiermede is de bewaking der lijnen Aken-Her- besthal en Aken-Visé aanzienlijk verscherpt geworden. Op het nippertje. In NeW-Yersey zijn veertig brandweerlieden en politie-agentcn zes uur aan het werk geweest om een 19-jarigen klerk te bevrijden uit een stalen kluis, waarin hij bij vergissing was opgesloten. Omdat de jongen zoo langzaam Was had een collega plagenderwijs de zware deur een duwtje gegeven, met het gevolg dat die dicht viel. Dat Was 's middags'half 5 en het tijdslot stond op den volgenden morggn half 9. Oogenblikkelijk werden de makers van de kluis telefonisch op de hoogte gesteld. Zij ant woordden, dat alleen door een steekvlam' de kluis voor het bepaalde uur kon worden ge opend. Buiten het gebouw wachtte een groote menigte den uitslag af van dezen strijd tusschen tijd en verstikking. Na twee uur had men een gaatje geboord in het 21 duim dikke staal. Er werd een briefje door geduwd met de Woorden Houd moed en daarna werd door een slang zuurstof ingepompt. Na nogmaals vier uur hard Werken kon een man aan touwen door de gemaakte openingwor- den neergelaten. Hij vond den klerk bewuste loos op den grond liggen, zijn gezicht en tong zwart, met bloedende handen en zijn schoenen in flarden door het Woeste schoppen tegen dc muren van zijn gevangenis. Cycloon. Een cycloon uit het Zuid-Westen heeft de Ver. Staten geteisterd en dood en verwoesting gezaaid in verscheidene steden. De verbindingen Werden verbroken en verscheidene gemeenten zijn volslagen afgezonderd. Te Binson (Teunessee) zouden 20 menschen gedood en 75 gewond zijn en 50 huizen met den grond gelijk gemaakt.Een goederen treinwercl uil, de rails geblazen, terwijl te Portmouth (Ohio) het dak van een school is gewaaid, waarbij verschei dene kinderen gedood en gewond zijn. De val van-de M e n s c h e 1 ij k e V 1 i e g." Zooals we dezer dagen ver-telden, is de in Amerika zeer bekende acrobaat Howard Young alias de „menschelijke vlieg", die herhaaldelijk in detectivefilms optrad en daarin staaltjes van de krankzinnigste waaghalzerij ten beste gaf, ten slotte als slachtoffer van zijn beroep geval len. Bij een zijner experimenten, waarbij hij als een vlieg tegen den muur van een „skv scraper" opklom, kwam hij, toen hij zich bijna op de achtste verdieping bevond te vallen. Ilij werd dood opgenomen. Omtrent dit ongeluk, waarbij een groote menigte tegenwoordig was, wordt nog het vol gende bericht Zes operateurs van de film-on derneming, in wier dienst Young stond, waren bezig, het stoute stukje te filmen. De achtste, étage was het einddoel van den waaghals. Reeds scheen hij die verdieping bereikt te heb ben, toen hij, blijkbaar door een flauwte of iets dergelijks duizeligheid kende hij niet be vangen, losliet en vlak bij de operateurs te pletter viel De menschen hadden als het ware een voorgevoel gehad van deze ramp. Want reeds in zijn voorlaatste film scheelde het niet veel, of hij was verongelukt. Hij moest op dertig meter hoogte overstappen van een laad bak, die aan een draaiende kraan hing, in een soortgelijke laadbak, welke zes meter lager hing. Bij de herhaling van dit kunststuk Young haalde zijn stukjes altijd eenige malen achtereen uit, ging de bak, waarin hij zich bevond, eenige seconden te laat open en de acrobaat had zijn leven te danken aan zijn onge looflijke lenigheid, die hem in staat stelde, een steunpunt te vinden aan den wand van den bak. Young heeft „schoolgemaakt" en verschei- dehe leerlingen gekweekt. Harold Lloyd, een zijner beste éléves, geneerd zich niet, een straat over te steken wandelend over een stalen kabel, die tusschen twee wolkenkrabbers is gespan nen. UIT HET BEZETTE GEBIED. GOBLENZ, 13 Mrt. (draadloos) Opnieuw zijn 27 Duitsche beambten door de bezettingsautori teiten uitgewezen. BERLIJN, 13 Mrt. (draadloos) Over Coblenz werd de staat van beleg en over Ludwigshafen opnieuw de verkeersstremming afgekondigd. BERLIJN, 13 Mrt. (draadloos) Volgens be richten uit Buer heeft de Fransche generaal Caron naar aanleiding van het incident aldaar gedreigd, bij herhaling van moorden, den gijze laar, den opper-burgemeester zonder vorm vdn proces dood te schieten. De bevolking moet op den rijweg loopen en mag de trottoirs niet betre den. Het is verboden de handen in den zak te hebben. Het verkeer moet om half 8 u n.m. Worden stilgelegd, de lichten in huis moeten om 10 uur zijn gedoofd. TURKIJE. ÖONSTANTINOPEL, 13 Mrt. (draadloos) Henderson,dc Britsclie commissaris vertrok naar Londen met de Turkschetegenvoorstellen. Hij reist via Rome en Parijs. BULGARIJE. SOFIA, 13 Mrt. (draadloos) De Kamer van afgevaardigden besprak de verkiezingen, die op 22 April a.s. zullen worden gehouden. De minister van Binnenlandsche Zaken en Oorlog zijn afge treden, en vervangen door Stoynanol'f en Moro- wieff.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2