A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel. 580 voor een „springend" jachtrecht, gelijk de re geering dat wil. Spr.'s bedoeling is daarom het bezit van het jachtrecht voor den zakelijken ge bruiker facultatief te stellen. De eigenaar ge bruikt het recht maar de gebruiker behoeft geen vreemde jagers op zijn grond te dulden. De heer Van Voorst tot Voorst (R. K.) ontraadt het amendement-Oud dat den toestand Weerd gelijk maakt aan dien van het regeeringsontwerp. Daartegen heeft hij bezwaar. De heer Van S c li a i k (R. K.) vult zijn amendement nog aan met de toevoeging dat ook de kinderen van den eigenaar aan de jacht mogen deelnemen. De heer Van Sasse van Ysselt (R. K.)neemtnamens de Commissie van Rapporteurs de amendementen-van Schaik over. Het sub-amendement-Oud wordt verworpen met 52 tegen 23 stemmen. Het amendement-Commissie van Rapporteurs wordt aangenomen met 58 tegen 19 stemmen. Art. 4. De heer Van Sasse van Ysselt (R. K.) licht toe een amendement van de Com missie van Rapporteurs dat verband houdt met het gewijzigde artikel 3. De heer Ament (R. K.) Wenscht te bepalen dat een jachtvergunning nimmer voor langeren tijd dan drie jaar zal Worden verleend. De Minister neemt de wijziging van de Commissie van Rapporteurs over maar acht de bepaling van den heer Ament volmaakt overbodg Het amendement-Ament Wordt aangenomen met 45 tegen 29 stemmen. De heer Deckers (R. K.) verdedigt een amendement tot her-invoeging van de jacht- schappen, die voor de uitoefening en het beheer van de jacht kunnen- worden ingesteld. Het jachtschap wordt opgericht door Gedeputeerde Staten, voor zoover de oprichting strookt met het belang van de landbouw. Spi\ acht de instelling uit velerlei oogpunt nuttig. Alle conflicten kunnen daardoor worden vermeden of opgelost. De heer Hiemstra (S. D.) acht het begin sel der jachtschappen zeer juist en ondersteunt het amendement. Voor den landbouw acht hij deze regeling van veel gewicht. De wet moet nauwkeurig de rechten en bevoegdheden der jachtschappen omschrijven. De Minister meent, dat na de langdurige voorbereiding van dit ontwerp, een nieuw uit stel niet gewenscht is. Misschien is een Wet met jachtschappen beter. Spr. verklaart zich bereid toe te zeggen, dat hij na de totstand koming van de Jachtwet de kwestie van de jachtschappen zal onderzoeken en eventueel in een ontwerp vastleggen. De heer Dekkers (R. K.) brengt dank aan de regeering voor haar toezegging en neemt in verband daarmede zijn amendement terug. De heer V a n Sasse van IJs s e 11 (R. K.) stelt voor geen jongelui beneden 18 jaar toe te laten tot deelneming aan de jacht. De Minister neemt dit over. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdagavond 13 Maart. Ontslagnam e-V an den Berg. Ingekomen is een brief van het lid Van den Berg, mededeelende dat hij wegens hoogen leef tijd en om gezondheidsredenen ontslag neemt als lid dezer Kamer. De afschaffing van den Z o m e r t ij d. De Voorzitter deelt mede, dat de cen trale afdeeling besloten heeft het ingekomen Wetsvoorstel-Braat betreffende den zomertijd Woensdag niet in de afdeelingen te doen on derzoeken, omdat zij van oordeel is, dat dit Wetsvoorstel in onvoldoenden zin is toegelicht en omdat, zij de Kamer in de gelegenheid wil stellen kennis te nemen van het bundeltje ver slagen en stukken, dat de Minister van Bin- nenlandsche Zaken en van Landbouw daarbij in de Tweede Kamer heeft overgelegd en dat het wetsontwerp vergezelt. Vandaar dat zij den Minister heeft verzocht een resumé daarvan te maken, ter vergemakkelijking van de kennis neming van den inhoud. Besloten is dus met het afdeelingsonderzoek te wachten, totdat deze nadere inlichtingenzullen zijn ingekomen. De vergadering wordt verdaagd tot heden middag 2 uur. Binnenland. Dc Paus en de Katholieke Universiteit. Gisteren heeft Z.H. Paus Pius XI in de her togzaal de talrijke groep Romeinsche leden der vereeniging van „Vrienden der Katho lieke universiteit van Milaan" ontvangen. De H. Vader hield bij die gelegenheid een toespraak over de belangrijkheid en de betee- kenis der Katholieke universiteiten, welke in de gegeven omstandigheden ook voor ons land van bijzonder belang is. „Een Katholiek universiteit," aldus Zijne Heiligheid, „heeft op zichzelf een apologetische beteekenis van den eersten rang Zij bewijst, door haar levende realiteit, d§t geloof en wetenschap goed met elkaar kunnen overeenstemmen. Zij toont, hoe het geloof de wetenschap naar de hoogten opvoert, hoe- het geloof de Wetenschap verlicht en deze,op haar beurt, haar nederig licht laat schijnen ten dienste van het geloof. Op de tweede plaats is een Katholieke uni versiteit een middel ter opleiding van goede leidslieden voor de Katholieke actie, zonder welke de georganiseerde massa's een macht zonder kracht blijven. De H. Vader legde vervolgens nadruk op de algemeene noodzakelijkheid van de beoe fening der Wetenschap in deze tijden, nu ze voor allerlei zaken landbouw, industrie, bank wezen zelfs, vereischt wordt. Het geloof en de godsdienst moeten de schatten en de hulp der Wetenschap gebruiken, zelfs de liefdadigheid heeft haar noodig, zoo ze met verstand beoefend wil Worden, besloot de Paus. Mgr. A. Diepen. De Prins-Grootmeester van de Souvereine Orde van Malta te Rome, heeft benoemd tot Ridder-Groot Kruis in de Nederlandsche Orde van Malta Z. D. M. Mgr. A. F. Diepen, voor zitter van het Nederlandsch R.K. Huisves tingscomité, ter erkenning van zijn groote verdiensten voor de hulpvei leening aan Oosten rijk. De bulla van deze benoeming werd gister middag aan Z. D. H. in opdracht van den Bal juw der Nederlandsche afdeeling overhandgd door mr. E. A. J. baron van Vorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, en Graaf Wolff Metternich. („Msb.") Zekerheid bedrijfsvereenigingen. Het ligt in de bedoeling van den minister van arbeid, handel en nijverheid, te bevorderen, dat van de bedrijfsvereenigingen, welker statuten bepalen, dat de leden der vereeniging onderling aansprakelijk zijn voor de schulden van de ver eeniging, en dat de aansprakelijkheid van een lid nog gedurende een jaar na zijn uittreden blijft bestaan geen hoogere zekerheid zal worden, ge vorderd dan een derde van het bedrag, dat de bedrijfsvereenigingen ingevolge art. I 'van een Kon. besluit van 26 Januari 1923 aan zeker heid zouden hebben te storten, tot een maximum van honderdduizend gulden. Indien dus b.v. het bedrag van de zekerheid overeenkomstig art. 1 zou bedoeld Kon. besluit voor een bedrijfs- vereeniging zou bedragen 90.000 zal dat bedrag tot een derde daarvan, derhalve tot. f 30.000 worden teruggebracht. Voor en tegen. De gemeenteraad van Eindhoven heeft gister avond een voorstel van mr. Passtoors, om een adres aan de Eerste Kamer te richten, waarin om behoud van den zomertijd wordt verzocht, met 20 tegen 6 stemmen aangenomen. De leden van den Boerenbond, de Coöperatie ve Boerenleenbank en den Melkveehoudersbond te Papendrecht, hebben zich telegrafisch tot de Eerste Kamer gewend, met het verzoek, het Wetsontwerp-Braat, tot afschaffing van den zomertijd, aan te nemen. Een onderscheiding. De Belgische gezant, Prins De Ligne, heeft jl. Vrijdag aan mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst, als blijk van erkentelijk heid van de Belgische regecring voor de belang rijke diensten, door hem in de oorlogsjaren be wezen ten behoeve van het onderbrengen en verzorgen van de Belgische vluchtelingen, be halve de medaille van Koning Albert een groote zilveren herinneringsmedaille overhandigd, spe ciaal voor dit doel geslagen. Deze medaille be stemd ter belooning voor buitengewone dien sten, aan de Belgische bevolking tijdens den oorlog bewezen, heeft Prins De Ligue hier te lande verder alleen uitgereikt aan mevrouw de gravin de Geloes, geboren gravin de Lannoy, te Eysden. De medaille is slechts toegekend aan enkele personen en instellingen met pame aan mr. Herbert Hoover, president en stichter van de Commission lor relief in Belgium, aan vreemde diplomaten, hoofden van missiën, die gedurende den oorlog de Belgische belangen hebben behar tigd (voor ons land aan jhr. Melvill van Carnbee thans gezant te Madrid, die tijdens den oorlog te Sofia met de behartiging der Belgische belangen was belast), en aan de vier Zwitsersche universi teiten te Lausanne, Freiburg, Genéve en Neu- chatel. Werkloozenzorg. De heer Id. Colijn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, de volgende vragen gesteld I. Is de regeering bereid aan de Kamer ge gevens te verstrekken nopens de uitgaven ten behoeve v*an de werkloozenzorg II. Indien ja, hoeveel wordt dan, op de basis van den tegenwoordigen omvang, door rijk, ge meenten en eventueel provinciën per jaar uit gegeven in den vorm van a. bijdragen aan Werkloozcnkassen b. steun ten behoeve van uitgetrokken Werk- loozen c. steun ten behoeve van dubbel uitgetrokken werkloozen d. wachtgeldregelingen ten behoeve van ar beiders in particuliere bedrijven e. al dan niet productieve werkverschaffing De zomertijd. De Eerste Kamer heeft, op voorstel van de centrale sectie, besloten het wetsvoorstel nog niet naar de afdeelingen te zenden. De senatoren willen eerst de tot dusver niet gepubliceerde gegevens van de Regeering bestudeeren en de centrale sectie heeft den Minister gevraagd een résumé van die gegevens te doen vervaardigen, hetgeen de bestudeering van die gegevens zal vergemakkelijken. Spoorwegen. Minister van Swaay zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, dat mag wor den verwacht, dat de uitgaven van het spoor wegbedrijf dit jaar ten gevolge van prijzendaling en bezuinigingsmaatregelen ruim 35 millioen minder zullen bedragen dan in 1921 en ruim 15 millioen minder dan in 1922, d.i. een verminde ring van niet minder van 11 pGt. en 9 pCt,. De achteruitgang in ontvangsten, Welke de spoorweg-mijen voor 1922 ten opzichte van 1921 op 16 17 millioen geschat hebben, zal eerst tot stilstand komen en in vooruitgang kunnen overgaan, als het economische leven zich her stelt. ITet nieuwe hoofdgebouw te Utrecht was noodzakelijk voor een economische exploitatie en is gebouwd met goedkeuring en onder toe zicht van de regeefing. De ervaring met betrekking tot het reizigers verkeer, Waarvan de opbrengst, ondanks de groote malaise, slechts pl.m. 3.5 pCt. bij het vorige jaar ten achterblijft, maakt het niet aan nemelijk, dat algemeen verlaagde tarieven be tere uitkomsten zouden hebben opgeleverd. Vermoedelijk zal 1 April a.s. op een aantal baanvakken het buurtverkeertarief weer Wor den toegepast en ook dit jaar zal uitgifte van vacantiekaarten plaats vinden. Geleidelijk zal moeten Worden voortgegaan met verlagingen op de goederentarieven. De werken voor de electrificatie van het baan vak Den HaagLeiden zijn aanbesteed en het materieel is besteld, zoodat, naar het zich laat apnzien, tegen het einde van dit jaar het proef bedrijf op dit baanvak zal kunnen aanvangen. Zoodra andere lijnen, door haar bestaande in richtingen en het daarover plaats vindende ver voer, dezelfde motieven opleveren als die, welke gelden voor de electrificatie van Amsterdam Rotterdam, zullen ook deze worden geëlectrifi- ceerd. Werklooze bouwvakarbeiders. Op vragen van den heer van den Tempel, lid van de Tweede Kamer, omtrent het vallen van werklooze bouwvakarbeiders buiten de steun regeling, omschreven in de circulaire van bin nenlandsche zaken van 4 December 1922, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord Op art. 74 van hoofdstuk V der ontwerp-be- grooting voor 1923 zijn 4,000,000 aangevraagd voor subsidies in de kosten van werkverschaf fing en steunverleening. Naar het zich reeds thans laat aanzien, zal dit bedrag, ook bij betrachting van de grootst mogelijke zuinigheid, op verre na niet toereikend zijn. Ook al ware dit niet het geval, dan zou de toestand van 's Lands finan ciën het toch noodzakelijk doen zijn, dat de regeering bij de behandeling van de aanvragen der gemeentebesturen, om nieuwe groepen van werkloozen in de steunregeling op te nemen, zeer nauwgezet nagaat, of er al dan niet bezwaar tegen bestaat, dat aan de aanvrage wordt vol daan. In het bijzonder dient te worden over wogen, of het treffen van een-steunregeling een terugkeer naar toestanden, die de opleving van liet bedrijf mogelijk kunnen maken, zou belem meren. Tegen inwilliging van het verzoek van het. gemeentebestuur van Assen bestonden de vol gende bedenkingen a. In de laatste jaren zijn door oorzaken, die Irier niet behoeven te Worden uiteengezet, vele arbeiders naar de bouwvakken overgegaan. ITet is daarom voor de regeering zeer twijfel achtig, of de werkloosheid in de bouwvakken in het algemeen wel in de eerste plaats is een gevolg der crisis, dan Wel van terugkeer naar normale toestanden. b. Voor opneming in de steunregeling als nieuwe groep van Werkloozen komen in de eerste plaats in aanmerking zij, wier verdiensten in de laatste tijden van dien aard zijn geweest, dat behoefte aan ondersteuning in het algemeen kan worden ondersteld. De Werkelijke verdiensten van de bouwvakarbeiders in het algemeen zijn, naar bekend is, in de laatste jaren zoo hoog ge weest, dat bij betrachting van een gepaste zuinig heid, dadelijke behoefte aan steun als regel be zwaarlijk kan worden aangenomen. De regeering heeft èr overwegend bezwaar tegen hen te doen steunen, die bij inachtneming van de noodige spaarzaamheid in eigen onderhoud hadden kun nen voorzien. c. Voor de ondergeteekende is het zeer de vraag, of de bouwvakarbeiders zelf niet belang rijk zouden kunnen medewerken ter verruiming der werkgelegenheid. Er bestaat nog groote behoefte aan woningen en andere gebouwen, doch de hooge loonen maken, dat in die behoefte niet voorzien kan worden. Offerden de bouwvakar beiders in het algemeen belang iets van hun ver diensten op, waarbij de voor hen toegestane Werktijdverlenging gelegenheid biedt de week- inkomens te verhoogen, dan zou ongetwijfeld meer gebouwd worden. R. A. J. WITT KA MP F, MOUTWIJNJENEVER „Absoluut spiritusvrij" Zacht" Vol Smakelijk. Verkrijgbaar per glas en per maat en op kruiken en flesschen voorzien van Stedelijk Etiket van Echtheid, bij Slads- sa Gewestelijk Nieuws. T)e Oude Dijk. Door een 36-tal bewoners en gebruikers van den Ouden Dijk is een adres aan den Gemeente raad verzonden, waarin zij mededeelen dat de Oude Dijk zich in zulk een treurigen toestand bevindt, dat deze bijna niet begaanbaar is, dat wanneer men bij avond genoemden dijk passeert, men genoodzaakt is een lantaarn of iets derge lijks mede te nemen, daar men anders de kans loopt of in het diepe wagenspoor, of in een der langs loopende slooten terecht te komen en dat de watervoorziening verre van voldoende is, waardoor men genoodzaakt is met paard en wagen water te gaan halen, waartoe enkele bezitters van paard en wagen bij machte zijn en de overigen met polderwater tevreden moeten zijn. Dat genoemd polderwater door allerlei vu il verontreinigd Wordt hetwelk de gezondheid niet bevordert. Tegen hel vloeken. Door het bestuur van den Bond tegen het schenden (door het vloeken) van Gods Heiligen Naam Wordt aan dep Gemeenteraad verzocht een regeling te treffen, waarbij het vloeken en ijdel gebruiken van Gods Heiligen Naam in woord en geschrift wordt verboden op alle terreinen, waar da plaatselijke Overheid bevoegd is haar gezag te doen gelden. B. en W. deelen hierop den Raad mede, dat hoewel het streven van genoemden Bond om het door hen bedoelde kwaad met alle Wettige mid delen te bestrijden', Waardeering verdient, zij bezwaar maken om daartegen langs strafrech telijken weg op te treden. Zij kunnen derhalve geen termen vinden om den Raad gunstig te adviseeren en stellen voor dit adressant kenbaar te maken. Werkloozensteun. Van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bij B. en W. een schrijven ingekomen, houden de o.m. mededecling dat is besloten de steunre geling tot en met 28 April e.k. te verlengen en dat de werklooze sigarenmakers mede in de steunregeling zijn opgenomen. Bij den gemeentel ij ken Reini- gingsdienst kunnen 3 werklieden geplaatst Worden, leeftijd 2135 jaar. De aanmelding moet geschieden vóór den 20- sten dezer bij de Arbeidsbeurs. De Ontvanger der Invoer ree h- ten en Accijnzen brengt de tabakswinkcliers en fabrikanten, die verlangen teruggaaf te beko men van 50 van den accijns, betaald voor de voorraadsaangifte op 1 Juni 1922, in herinnering, dat zij alsnog uiterlijk vóór 16 dezer een onge zegeld verzoek hebben in te dienen bij den Ont vanger der accijnzen waar voornoemde aangifte is geschied. Men zie ook de annonce in dit blad. UIT ROTTERDAM. School afgebrand Een juffrouw zag gistermiddag tegen éénen in haar woning aan de Hudsonstraat alhier,dat er rook kwam uit de school waarvan zij de werk ster is. Deze school is gelegen op een groot terrein tussehen de Hudson- en de Corverstraat en heeft toegangen uil. beide straten. Hi t is een houten hulpschool, toebehoorende aan de ge meente. Toen de werkster in de school kwam,zag zij het nerst de vlammen in de B-school, waarvan de heer Van Tol hoofd is. Even na haar snelden het hoofd de heer IT. C. J. Hoppenner en de on derwijzer de heer F. Vermeer de school binnen. Zij hadden nog juist den tijd, om wat tasschen, boeken en andere leermiddelen en eenige vac- cinebewijzen te redden. Daarna moesten zij overhaast de vlucht nemen, zoo snel verspreid de de vlammen zich door de geheele school. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door het vallen van vonken uit een kachel, die een halven meter van een houten wand was geplaatst. De brandweer, spoedig ter plaatse, ving onmiddellijk met zeer veel materiaal de blus- sching aan, om te voorkomen, dat, dc van alle zijden hevig uitslaande vlammen zich ook aan dc omgeving zouden meedeelen. Dit is gelukt de belendende werkplaatsen en perceèlen zijn er zonder schade van beteekenis afgekomen. Toen de brand uitbrak, was er niemand in dc school aanwezig. Wcrkloozenuilkeering. .In het jaar 1922 is te Rotterdam een totaal bedrag van 3.064.821.41 aan Werkloozen-onder- steuning uitgekeerd. Alhier kwam G. v.d.B., zoodanig van zijn fiets te vallen, dat hij een ernstigen schedel breuk bekwam, tengevolge waarvan de dood bijna onmiddellijk intrad. INGEZONDEN. Geachte Redactie, Met de plaatsing van onderstaand in Uw veelgelezen blad, zoudt U mij ten zeerste ver- plicliten, terwijl ik tevens zou wenschen, dat andere bladen dit zouden overnemen. Van alle kanten hoort men van bezuini ging, het is thans het wachtwoord geworden in geheel het maatschappelijk léven geluk- dig dan ook, dat het niet bij woorden blijft maar dat mén daadwerkelijk daartoe is over gegaan. Door nood gedwongen, is men genoopt in te grijpen om, waar het eenigszins kan, be zuiniging toe te passen. Dc droeve tijdsom standigheden, de algemeen drukkende toe stand, de nijpende malaise in schier alle vak ken en ondernemingen zijn de oorzaken, waar door zoo menig bedrijf moet worden stilgelegd, tenzij men de loonen niet verlaagd en gevoelige bezuiniging wordt aangewend. Bezuinigd wordt er in het Staatswezen, bezuinigd in financieele industrieele en handelsondernemingen door on- noodige uitgaven te bestrijden, loonen te ver minderen en 't ergste, door personeel te ont slaan, zoodat vertrouwde krachten, die ver zekerd dachten te zijn van vastheid hunner positie deze nu moeten prijsgeven en zonder vooruitzichten broodeloos komen te staan Ook in de gezinnen moet bezuinigd worden, wat dan ook gedwongen geschiedt, maar wat (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ar Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy n.i et te ru gg ege v en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2