m usl, 1 A. BOSCH, Boterstraat 63, Tel, 580 t Hoog* tM 18. Tel J verwondering Wekt. is dat in de exhorbitante loonen der dienstboden nog geen wijziging is gebracht, ik geloof dat ook in deze benarde omstandigheden het mes er eens gevoelig moet worden ingezet. Het is verre van mij flin ke loonen aan de dienstbaren te misgunnen, maar men moet de omstandigheden onder de oogen zien, als een winnende hand mild is, moet in tijden Van verlies en tegenslag als wij thans beleven, de verliezende hand rekening' houden met wat zij kan en mag uitgeven. Is het niet verregaand overdreven nu de markt als het ware overvoerd is van buitenlandsche dienstboden, die hunkeren naar een betrekking in.de&e tijd loonen te geven, als in oorlogstijd terwijl de werkgevers en - geefsters zuchten en in het uiterste bezuinigen om staande te blij ven Als men zich herinnert dat voor' den oor log, dienstboden, uitnemend voor hun taak be rekend, eenvoudig, gewillig, eerlijk, vertrouw baar en tevreden, hoogst tevreden waren met loonen van 120 a 150 gulden, alles inbegre pen. Thans Worden nog vroolijkweg aan dienst boden loonen betaald van 300, 400 gulden en meer, met wasch- en zegelgeld. Zeer zeker is het hoog tijd en zeer noodig, dat ook hier verandering in Wordt gebracht en de loonen wederom moeten gebracht worden op een peil als voorheen, zoodat een ieder het kan betalen en zij, die daartoe met het oog op de hooge loonen niet in staatwaren,zich wederom een dienstbode-kunnen aanschaffen. Om tot dit doel te komen, zou het in de eerste plaats wen- schelijk zijn, dat directies van instellingen tot plaatsing van dienstpersoneel, zoo spoedig moge lijk haar medewerking daartoe verleeiien, daar zij toch te beschikken hebben over zoo tal van aanvragen van buitcnlandsch personeel en haar beduiden, dat loonen van 300 gulden en meer tot het Verleden behooren .Willen wij dezen toe stand veranderd en bestendigd zien, dat dan alle werkgevers -en geefsters unaniem besluiten om geleidelijk het zoo ver te voeren, dat loonen wor den betaald, waaraan een ieder die dienstperso neel noodig heeft, kan voldoen. Thans is het de tijd, die herziening der loonen dringend vraagt. DIXI. sloeg het om. Er volgde een ontploffing, waarna de „Alexander" bijna onmiddellijk zonk. Even te voren had een nog kleiner zeilschip, de „Salaminia", eveneens de haven van Kerat- sim verlaten. Dit scheepje wist den storm echter zonder ongevallen te doorstaan. De Britsche zaakgelastigde de Athene be tuigde den Griekschen autoriteiten het leed wezen der Britsche regeering met het vergaan van de „Alexander". In verband met hoog accijmb reg is kwaliteit en sterkte nu H o c d z s n k. Deze eigenschappen bezit :n boe ge mate de heerlijke Citroen jenever der firma A. DAALMEIJER, per glas en per maat en verpakt verkrijgbaar bij Het lot der soc. revolutionnai- ren. Men herinnert zich ongetwijfeld het „pro ces" dat de bolsjewistische regeering verleden jaar heeft gevoerd tegen 12 sociaal-revolutionnai- ren, hetwelk eindigde met de terdoodveroor- deeling van de ongelukkigen. Zooals men Weet, is de terechtstelling echter opgeschort en zuch ten deze slachtoffers van het boljsewistische regiem nog steeds in de gevangenis. Over de behandeling, die hun daar te beurt valt, hebben Wij onlangs eenigc nadere bijzonderheden ge meld. Naar thans een Fransch blad meldt, hebben de bolsjewistische autoriteiten verklaard, be reid te zijn de gevangenen voor den tijd van één jaar op vrije voeten te stellen, mits andere sociaal-revolutiormairen hun plaatsen in de ge vangenis innemen. De bedoeling van dezen maat regel is vermoedelijk het statuut van gijzelaars, dat de bolsjewiki zich hebben geschapen, door voor de terechtstelling van het twaalftal ver oordeelden sociaal-revolutionnairen hun voort durende gevangenhouding in de plaats te stellen, en zoodoende hun partijgenooten te dwingen zich aan het bolsjewistisch gezag te onderwerpen, te doen voortbestaan. Deze concessie van de Sovjet-regeering heeft groote beroering onder de soeiaal-revoiution- nairen teweeggebracht. De eerste, die zich als plaatsvervangend gijzelaar aanbood, was de journalist Zenzinof, die onder, het Tsaristische regiem naar Siberië werd verbannen. Hij Werd gevolgd door Kerensky, die, zooals men weet, in de eerste maanden na de revolutie, een voor aanstaande rol heeft gespeeld. Kepensky, die tegenwoordig te Berlijn Woont, heeft aan de Sovjet-regeering geschreven „Als inderdaad de ter dood veroordeelden kunnen worden be vrijd doordat een ander zich voor lien in de plaats stelt, bied ikmij als plaatsvervanger aan." Nog een viertal sociaal-revolutionnairen, waar onder de schrijver Roessanof, hebben het voorbeeld van Zenzinof en Kerensky gevolgd. Gemengd Nieuws. lersche republikeinen complotten hebben ge smeed tegen verschillende Engelsche staats lieden, o.m. BonarLaw, Lloyd George en Mac Neill. Door middel van vrouwen in dienst van hooge personen, werdén inlichtingen verkregen. Laatste Berichten.' Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen N.O. of Z.O. wind, betrokken tot zWaar bewolkt, Wei- nog of geen neerslag, aanvankelijk iets kouder. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 Maart 14 Maart. Londen/II 89% 11.89% Berlijn-0.0121% 0.0121 Parijs België Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania Amerika— Madrid Milaan - 15 61/2 - - 13.17% - 47.16 - 0.00% - - 48.25 - 67 28% - 45 77% - 2.52% - 39.02 - 12.06 - 15.29 - 13.17% - 47.15 - 0.00% - 48 35 - 67.35' - 45.95 -2.53%6 -39.— - 12.06 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 13 Londen Parijs Brussel New York. Berlijn Zwitserland Stockholm Kopenhagen Christiania Weenen Maart 11.89% 15.27% - 13.20 - 2.53 - 0.01211/4 - 47.17% - 67.30 - 48.25 - 45.75 - 0.0035% 14 Maart. 11.89% - 15 32% - 13.20 - 2.53 0 0122 - 47 17% - 67.35 - 48 45 - 45.95 0.0035% Kerknieuws. Telegrammen. Treurig. Verleden week Woensdag is me juffrouw P. uit Oosterbeek op liet eiland Capri, bij Napels, bij een bergtochje verongelukt. In beslag genomen. Exemplaren van de Parijsche edities van twee groote Amerikaan- sche bladen werden Wegens de bezetting van het Roergebied door de Franschen naar een expeditiekantoor te Oldenzaal gezonden, van waar men ze als bagage trachtte mee te nemen naar Bcntheim, om ze daar te posten. Dit laatste moet in strijd zijn met de nieuwe bepalingen van de Postwet, en daarom zijn deze zendingen op last van den Postdirecteur te Oldenzaal in be slag genomen. Belanghebbenden hebben hier tegen hun bezwaren ingebracht. De kwaal des t. ij d s. Zaterdagnacht is te Kwintsheul ten hiiize van zijn broeder gearresteerd P.S.j geWezen vertegenwoordiger van den Handelsraad te Berkel. Hij wordt Verdacht van verduistering van ongeveer 15.000 ten nadeele v3n dezen Handelsraad.Gistermiddag is hij gevankelijk naar het huis van bewaring in Den Haag overgebracht. De steen-industrie. Naar wij ver nemen is op alle steenfabrieken tusschen Zutplien en Arnhem de uitsluiting geproclameerd, we gens een uitgebroken staking op de steenfa briek der firma Van der Loo te Dieren. De cycloon in Amerika. De stor men, die de Vereenigde Staten teisteren van de Rocky Mountains af tot de Alleghanies hebben een veertigtal dooden geëischt, terwijl er hon derden personen gewond zijn en voor millioenen dollars schade is aangericht. Tennesssee is het zwaarst getroffen, maar ook Virginia, Ken tucky, Illlinois, Missisippi, Arkansas, Wiscon sin en Indiana hebben slachtoffers en groote materieele schade te betreuren. De stormen gingen overal vergezeld van sneeuw en slagregens. M ij n r a m p. Officieel wordt uit Dublin ge meld, dat te Cahirciveen in het Graafschap Kerry een ernstige mijnontploffing heeft plaats gehad Er zijn zeven dooden en evenveel gewonden. De A1 e x a n d e r - r a m p. Omtrent het vergaan van het Grieksche schip „Alexander waarbij honderdvijftig personen om het leven kwamen meldt Reuter uit Athene de volgende bijzonderheden Het schip vertrok om halftwee 's middags uit de haven van Kerntsini. Er bevonden zich 'ongeveer tweehonderdvijf lig officieren en man schappen van de Grieksche oorlogsschepen ,,Georgios", „Averoff", „Kilkis" en „Lemnos aan boord, die zich naar Athene wilden be geven, om daar hun wekelijksch verlof door te brengen. Er stond een hevige wind, en toen drie enorme golven achtereenvolgens tegen het schip beukten, ITALIË EN ZIJN KOLONIE. ROME, 14 Mrt. (draadloos) De bladen melden, dat de Italiaansclie verliezen in Tripolis, gedu rende den strijd in Januari, 362 dooden, 1082 gewonden en 30 vermisten bedragen. DE FASCISTEN. ROME, 14 Mrt. (draadloos) In de zitting van den Grooten Raad der fascisten gaf generaal Deboco een overzicht van de ontwikkeling der fascistische organisaties, welke bevredigend is. Het aantal ingeschreven vrijwilligers bedraagt 400.0000. VORSTELIJK HUWELIJK. ROME, 14 Mrt. (draadloos) Het huwelijk van prinses Yolanda is thans definitief vastge steld op 7 April. Het zal worden voltrokken in de kapel van het Quirinaal. CHINA. LONDEN, 14 Mrt. (draadloos) Uit Peking wordt gemeld, dat het Chineesche kabinet niet zal aftreden. BULGARIJE. BERLIJN, 14Mrt. (draadloos)Uit Sofia Wordt gemeld, dat het kabinet Stamboekinski zal ge reconstrueerd worden. De meeste leden zullen dooi' jongere partijgenooten Worden vervangen. MEMEL. BERLIJN, 14 Mrt. (draadloos) Volgens een telegram uit Moskou, heeft Tschitscherin in een nota aan Engeland, Frankrijk en Italië in aan sluiting op de onbeantwoorde nota van 22 Fcbr. j.l. opnieuw geëischt, dat er een gedachtenwisse- ling met Sovjet-Rusland zal plaats hebben over de Memel-kwestie. DE ITALIAANSCHE SENAAT. BERLIJN, 14 Mrt. (draadloos) Naar uit Rome verluidt, hebben de twee bisschoppen die voor den Italiaanschen Senaat gekozen waren, op bevel des Pausen hun mandaat neergelegd. EEN PROTEST. BERLIJN, 14 Mrt. (draadloos) De rijksre- geering heeft een nota aan Parijs gezonden, waarin zij scherp protesteert tegen de Franschen willekeur in Buer welke alle recht en Wetten te buiten gaat. De straffen zijn reeds voltrokken, voordat de moord op de beide Franschen officie ren opgehelderd is, en in geenen deele vaststaat, dat Duitscliers medeplichtig zijn aan dezenmoord De bevolking van het Roergebied heeft tegen over het bezettingsleger tot nu toe een voorbeel dige zelfbeheersching getoond ondanks de toe nemende veibittering over het schandelijk optre den dër Franschen. UIT HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 14 Febr. (draadloos) De plaatse lijke commandant te Buer, heeft in verband met den moord op de Fransche officieren van het stadsbestuur geëischt, onmiddellijk een nieuwe politie te vormen. Van Duitsche zijde ziet men hierin de erkenning der Franschen, dat zij met het ontbinden der veiligheidspolitie, een groote fout begingen. DE SCHADEVERGOEDING. BERLIJN, 14 Mrt. (draadloos) De tweede serie schatkistbiljetten voor België vervalt morgen. De „Börsen-Koerier" meldt, dat de betaling ervan verzekerd is door de deviezen reserve der Reichsbank. COMPLOTTEN. LONDEN 14 Mrt. (draadloos) De „Daily Scetch" verneemt van bevoegde zijde, dat de Mgr. Gijlswijk. Z. D. H. Mgr. B. A. J. Gijlswijk, aartsbisschop van Euchaijtis i. p. i. en pauselijk delegaatvoor Zuid-Afrika, zal in zijn geboorteplaats Delft op Palm-Zondag (25 Maart) in de St. Josephkerk de Hoogmis celebreeren. Mgr Jos. Hoogers. De Procure der Missionarissen van Scheut Bisschöp-Hamerhuis, Utrecht meldt dat door de Congregratie der Propaganda te Rome be noemd is tot Praefectur Apostolicus van de onlangs opgerichte Praefectuur van Ta-T'img fa in het Noorden der Provincie Chan-si, China, de Hoogeerw. Pater Jos. Hoogers. Pater Dehon. Heden viert te Rome de hoogeerw. pater Dehon, stichter en generaal van de congre gatie der priesters van het H. Hart, die ook in Holland verschillende huizen hebben, zijn tacb- tigsten verjaardag. Mgr. Baudrillart. Gistermorgen is de Franschen Bisschop mgr. Dr. Alfred Baudrillart te Amsterdam aangeko men. Gisteravond hield Mgr. voor den Katholieken Kunstkring „De violier" een rede over „La famil ie Francaise." Fin. en Econ. Mededeelingen. De beide getuigen W. J. B. en W. G. G. B. hebben toen hun zuster gedurende veertien dagen van haar kantoor afgehaald en haar naar huis begeleid. Op 27 December is beklaagde verschenen. Zijn meisje'maakte aanstalten om met hem mee te gaan, waarop haar broer baai- vastgreep. Beklaagde is toen naar voren ge sprongen en heeft op dien broer een met scherpe patronen geladen revolver gericht, onder het uitroepen van Laat je haar los, anders schiet ik. De tweede getuige, mej. B„ is toen voor haar broer gesprongen beklaagde richtte toen het wapen op haar, onder bedreiging in ongeveer dezelfde bewoordingen. Beklaagde bekende, doch zeide niet de bedoe ling te hebben gehad, Werkelijk te schieten. Hij heeft als jongen in Canada gewoond en is ge- Wend met vuurwapenen om te gaan. De heelc geschiedenis was maar bedoeld als een bang makerij De vertegenwoordiger van het O. M„ mr. Hol- steijn, achtte het tenlaste gelegde Wettig en over- Luigend bewezen. Hij nam het gunstig verleden en het blanco strafregister van beklaagde in aanmerking en eischle 3 maanden gevangenis straf. Onderhandelingen met de Hongaarsehe regeering. Uit Budapest wordt gemeld Naar de „Pester Lloyd" verneemt, wordt het afsluiten van een export-overeenkomst tusschen de Hongaarsehe regeering en de Nederlandsche firma Wm. II. Müller en Co. overwogen. Krachtens deze overeenkomst zou de Hon gaarsehe regeering zich tegenover genoemde firma verplichten, haar 5000 wagons Hongaarsch meel ten verkoop naar het buitenland tot zoo hoog mogelijke prijzen te leveren. De Neder landsche firma Wm. H. Müller en Co. zou zich verplichten de Hongaarsehe regeering een voor schot te verleenen van 2 millioen Hollandsche guldens. Het genoemde blad voegt hieraan toe, dat de onderhandelingen nog steeds in het begin stadium verkeeren. Onderwijs. Naar „De Kath. School" meedeelt, hebben verschillende R. K. onderwijsbonden aan den minister van onderwijs in een adres verzocht, het verzoek der Vereeniging voor academisch gevormde leeraren om de middelbare akten te doen vervallen of in elk geval het diploma eind examen te eischen voor toelating tot het examen m.o„ niet in te willigen, daar lo. het de over- groote meerderheid der onderwijzers bij het l.o. zou verhinderen, zich tot het leeraarsambt op te werken, en 2o. zij dit niet in het belang van het middelbaar onderwijs achten. Rechtzaken. Bedreiging tegen het leven. Gistermorgen heeft zich. voor de rechtbank te Rotterdam te verantwoorden gehad de 22-jarige varensgezel LP. alhier, beklaagd van bedreiging met een misdrijf tegen het leven van W. J. B. en mejuffrouw W. G. G. B. eveneens alhier. Beklaagde heeft eenigen Lijd omgang gehad met de zuster van de getuigen B. De familie van het meisje had hier bezwaren tegen en tot een verloving wilde het maar niet komen. Het meis je schijnt zelf eenigszins verlegen te zijn geweest met deze zaak. Tenminste zij heeft lang geaar zeld alvorens een einde te maken aan de verhou ding. Meermalen zeide zij thuis, met een vriendin uit te gaan, en dan bleek het later, dat zij met beklaagde gewandeld had. Oneerlijke postdirecteur. Voor het Hof te 's-Hertogenbosch heeft giste ren terecht gestaan B. F. B„ beklaagd, dat hij als directeur van het post- en telegraafkan toor te Steenbergen gedurende het tijdsverloop van 28 Dec. 1921 tot 23 Oct. 1922 zich opzette lijk van het geld, dat hij onder zijn beheer had, 9974.85, wederrechtelijk heeft toegeëigend. De rechtbank had bekl. tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. B. legde eén volledige bekentenis af. Hij had ongelukkige speculaties uitgevoerd. De familie heeft de geheele schade vergoed. De advocaat-generaal vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak 26 dezer. De Broekhuys-loterij. De Rechtbank te Rotterdam behandelde gis ter in hooger beroep de zaak tegen den heer J. L. Soudijn, hoofdagent van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank, die door den kan tonrechter Mr. Wentholl was ontslagen van rechtsvervolging toen hij vervolgd Werd wegens het gelegenheid geven tot. deelname in een ver boden loterij door openbaren verkoop der Broek- huys-premieleening. De ambtenaar van het O.M. Mr. Romer, die ƒ300 boete subsidiair 1 maand hechtenis had geëischt was van dit vonnis in hooger beroep gegaan. De officier van Justitie vroeg vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en verlangde veroordeeling van bekl. tot 100 boete, subs. 14 dagen hechtenis, met bevel tot vernietiging van de in beslag genomen aandeelen. Uitspraak 27 Maart. Scheepvaart. Hoog MHtM te Hoek van Holland. 14 Maart v.m. 0.46, n.m. 0.57. 15 Maart v.m 1.29. n.m. 1 39. 16 Maart v.m. 2.03, n.m. 2.11. SCHIEDAM, 14 Mrt. Vertrokken Eng. s.s. „Gleniffer", kapt. Id. Henderson, metrestant lading stukgoederen naar Hamburg. Hamlelsber ieb ten Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 14Maart Officieele noteenng van da Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 15. Namens de commissie voor de noteeriHg. H. J. JANSEN. Spifitus. SCHIEDAM, 14 Maart. Men noteert voor Spiritus 100% 128—. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Srhied. SpoelingvereeDiging". Heden f 2.70 per ketel Advertentiën. Heden overleed te Roer mond, Voorzien van de laat ste 11.II. Sacramenten dei- Stervenden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Groot- vadei, de Heer WILLEM EVERS, in dén ouderdom van bijna 79 jaar. 815 18 J. IJ. EVERS, E. EVERS—Haan en Kinderen. Schiedam 14 Maart 1923. Geen bezoeken van rouwbeklag. APOTHEEK. Bloem van zwavel, Arrowroot, Slemppocder, Eikelcacao. Magnesia, Engelsch zout.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 3