lel oude Kasteel. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 15 Maart 1923. No. 13590. KOEMABKT 4. - Teleloon Kal U 85. - Posltai39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bmtenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Ik: Fransche minister van "Oorlog, Magiiiot, die uit het Roergebied is teruggekeerd, heeft verklaard, voldaan te zijn. De huidige organisa tie van het gebied was uitstekend. Er was vol-' komen eenheid van opperbevel verkregen onder generaal Degoutte, in wien de Belgische gealli eerden algeheel vertrouwen stellen. Voorts zeide de minister, dat er geen nieuwe bezetting zal plaats hebben, doch dat de troepen aan den Rijn versterkt zullen worden met 15.000 man van de lichting 1921, welke een aflossing der bezettingstroepen mogelijk zullen maken. Generaal Degoutte zal zijn hoofdkwartier van Mainz naar Dusseldorp verplaatsen. Naar men zegt, gaan de Belgische ministers reeds 24 of 25 Maart naar Parijs, waar men zich dan rekenschap zal geven van de resultaten van het nieuwe regime, dat thans wordt ingevoerd. Aan de vertegenwoordigers van het Ameri- kaansche departement van Buitenlandsche Za ken in Frankrijk en Duitschland is opgedragen, een onderzoek in te stellen naar ongeveer twin tig gevallen, in welke zendingen uit het Roer gebied naar de Vereenigde Staten vertraagd zouden zijn ten .gevolge van liet heffen der spe ciale uitvoer!>elasting door de Fransche bezet- fingsautoriteiten, en hieromtrent rapport uit te brengen aan minister Hughes. Zij zullen trachten, zich er van te vergewis sen, of er eenig onderscheid wordt gemaakt ten nadeele van Amerikaansche firma's en of van deze firma's verlangd wordt, dat zij dubbele uitvoerrechten zullen betalen, wanneer zij toe stemming voor den uitvoer hunner goederen wenschen te verkrijgen. Volgons een bericht van de spoorwegadminis tratie melden zich bij de spoorwegdirectie te Essen zeer veel arbeiders, o.a. Nederlanders, aan met het verzoek om steun of aanstelling. Het zijn arbeiders, die ten gevolge der militari seering der spoorwegen in het nieuwe en oude bezette gebied werkloos zijn geworden en geen uitkeering ontvangen van de werkloozenonder- steuning of de „Ruhr-Hilfe." NA LAUSANNE. Uil, een gedetailleerd overzicht van de ant woordnota der regeering van Angora, dat te Parijs is ontvangen, blijkt, dat betreffende tal rijke bepalingen van het ontwerp-verdrag wijzi gingen worden voorgesteld, welke belangrijke veranderingen in het ontwerp noodzakelijk zouden maken. De geallieerden zullen over deze aangelegen heid onderling beraadslagen, vermoedelijk te Londen. De „Matin" verneemt uit Constantinopel, dat de komende conferentie in zake het Nabije Oosten te Parijs bijeen zal komen onder voor zitterschap van Poincaré. RUSLAND EN WASHINGTON. Het Russische commissariaat van Buiten landsche Zaken heeft aan de pers medegedeeld, dat op de door den Volkenbond aan Tsjitsjerin gerichte uitnoodigmg, deel te nemen aan een internationale conferentie voor de uitbreiding der beginselen van de conventie van Washing ton tot de mogendheden, Welke die conventie niet onderteekend- hebben, het volgende is geantwoord De Sovjet regeering beschouwt den Volkenbond nog steeds als een coaliLie van eenige mogendheden, doch niettemin is zij in het belang van de werkers bereid, aan deze conferentie deel te nemen. 60 „De blauwe schaduw werd dieper..Hij zou nimmermeer hooren. „Bodo wekte zijn moeder. Ik kuste de gesloten oogen en sloop heen. „Zooevén hebben wij hem afgelegd, hij en ik te zamen, op Bodo's verlangen." 29 Juli 1777. Alles is voorbij. Baron Siegfried rust in het groote familiegraf in de kerk te Sturm fels 6r heeft een plechtige lijkdienst plaats gehad. Niet alleen de kerk, maar het geheele plein daar omheen was vol menschen. De dienst was geëindigd, maar de predikant, ontvouwde een papier. Hij las de namen voor van allen, die door den overledene met een klein gunstbewijs bedacht Waren. Zij werden uitgenoodigd zich acht dagen later om elf uur in het rechthuis op den burcht te vervoegen. Een lange lijst, die bewees hoe de Vrijheer met on voor zijn onderhoorigen had geleefd Lang zaam volgden de namen elkaar op en droeg bet hooge gewelf de klanken boven onze hoofden LENIN. Vólgens een draadloos bericht nil. Moskou is de toestand van Lenin in een zeer critiek stadium gekomen, zoodat er vrijwel geen hoop op beter schap bestaat. De sovjet-regeering heeft gisteren twee bulletins gepubliceerd, die onderteekend waren door de behandelende geneesheeren, o.a. door de uit Duitschland ontboden professoren Förster en Kramer, en door den Volkscommis saris voor Volksgezondheid. De publicatie van deze bulletins met mede onderteekening van een lid der regeering wordt beschouwd als een teeken, dat de toestand van Lenin hopeloos is. LIT AU EN EN MEMEL. De diplomatieke medewerker van Havas verneemt, d'at de Litausche regeering gister aan den Raad van Ambassadeurs beeft medegedeeld, dat zij de jongste beslissing aanvaardt, waarbij Memel aan .Litauen wordt toegewezen onder voorbehoud van een regeling, Welke met Polen ten aanzien van den doorvoer moet Worden getroffen. De onderhandelingen over deze aan gelegenheid zullen te Parijs beginnen. POLEN EN WILNA Uit eori officieel communiqué van den Ge~ zantenraad blijkt, dat Wilna en het gebied van Wilna aan Polen zijn toegewezenBif deze be slissing zijn eveneens de grenzen tusschen Polen en Rusland uit het verdrag van Riga goedge keurd. IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld, dat gistermorgen in het hoofdkwartier van het Vrijstaatsleger iri het graafschap Donegal, de executie plaats had van vier ter dood veroordeelde rebellen, die, voordat het noodlottige salvo afgegeven werd, uitriepen „Leve de republiek." Het spoorwegviaduct van RiverstoWn, dat nog geen Week, geleden door de rebellen opgc' blazen en gisteren hersteld Was, is heden voor de tweede maal vernield. TEGEN HET FASCISME. Uit Berlijn verluidtIn opdracht van het „Voorloopige Internationale comité tot be strijding van het Fascisme," heelt de voorzitster* van dit comité, Clara Zetkin, een open brief gericht aan de besturen van de Londensche en Weensche Internationales, aan het Amsterdam- sche I. V. V„ aan de Internationale der Arbei- dersjengdorgap.isatics en aan de syndicalistische Internationale. In dezen brief noodigt Clara Zetkin de betreffende organisaties uit een comité in te stellen, ter bestrijding van hel Fascisme in Italië en in alle overige landen. Door middel van een grootsch opgezette internationale collecte zou een internationaal strijdl'onds moeten wor den verkregen. Voorts zou een op geregelde tijden verschijnend internationaal bulletin moe ten worden uitgegeven, terwijl in de geheele internationale arbeiderspers een stelselmatige en omvangrijke peiscampagnc zou moeten wor den gevoerd. SPANJE EN MAROKKO. Het Madrileensch blad „El Debate" publi ceert een bericht voor welks juistheid het in staat, dat Abd el'Krim, het hoofd der Rif-be woners, bet losgeld, dat hij heeft ontvangen voor de onlangs vrijgelaten Spaansche gevange nen, gebruikt voor den aankoop van wapens en munitie in het buitenland. Hoewel dit er op schijnt te wijzen, dat Abd el Krim voornemens is weer te gaan vechten, beteekent het niet noodzakelijk het heropenen der vijandelijk heden tegen de Spanjaarden. voort. Er lag iets plechtigs en geheimzinnigs in dat oproepen, in dien laatsten liefdegroet van den doode. „Margaretha Siegfricda Albrecht. Met huiering hoorde ik toe' en schrikte van mijn eigen naam. Ik was niet' langer met mijn gedachten in de kerkik was baron Sieg fried gevolgd naar de onbekende gewesten ik zag hem voor mij, hem en Grootvader, en allen, die ik liefhad en die nog op aarde rnet mij waren, ik zag hen langzaam voorbij trekken en de stem, die sprak, was niet langer die van den predikant, maar een groote, liefelijke en toch geweldige stem, die de geheele ruimte, de geheele wereld vervulde. Ook dé" namen van Wolfram en mijn ouders behoorden tot de afgelezenen. De laatste, was die van het moedertje, clat straks had gespro ken. Snikkend strompelde zij naar buiten. Ik volgde haar. ik had een onweerstaan baar verlangen naar blauwe lucht en zonne schijn. Ik moest er hart en oog aan verkwikken. Dood, dood De klank is zoo dof en de slag zoo wreed als hij een geliefde neerslaat, nog kort te voren rechtop gaand, veerkrachtig en tintelend van leven. Het leven moet krachtiger zijn dan de dood Was het niet of het leven zelf in mij met een dubbele kracht opborrelde en protesteer de Ik wil aan Baron Siegfried niet denken als Abd el Krim zond onlangs afgevaardigden met verontschuldigingen naar den commandant, van hot fort op het eiland Allmcemas, omdat eenige zijner aanhangers het eiland tegen zijn bevelen in hadden beschoten. Berichten uit het Rif-gebied melden, dat hij zijn invloed verder het binnenland in wil uit breiden. Kort geleden viel hij een der hoofden Kaid Hamid aan. Deze Word verslagen. Abd el Krim heelt thans nog een appeltje te schillen met den stam der Marnisa, die aan de grens der Fransche zone wonen. In Spanje ziet men verlangend uit naar eeni- gerlei inededeeling hoe. de nieuwe protectoraats- politiek zal zijn, maar bet. kabinet bewaart het stilzwijgen. ALLERLEI. Uit Parijs Het „Journal" verneemt uit Madrid, dat de'algemeene staking 300.000 ar beiders omvat. Op verschillende punten der stad moesten de troepen lusschenbeide -komen. De burgerwacht voerde charges uit op de manifes tanten Te Pompanella had een bloedige botsing plaats tusschen vrije en roode syndicalisten. Een sterke troep stakers viel een passagiers- trein aan, dien zij met steentn bekogelden, ter wijl zij er talrijke revolverschoten op afvuurden. Vijf reizigers werden gewond. Uit Sofia In den kabinetsraad viel gis teren een heftig incident voor tusschen den premier Stamboeliisky, die andermaal bezig is niet de reconstructie van zijn kabinet, en den minister van Onderwijs, Omartsjewsk. Toen de premier den minister mededeelde, dat diens af treden noodzakelijk was, trok deze plotseling een revolver, waarmede hij den premier bedreig de. De minister werd ten slotte met geweld ver wijderd. Uit Barcelona De algemeene staking, die hier was uitgebroken als protest tegen het vermoorden van den vakvereenigingslcider Sal vador Segui, is thans geëindigd. In de meeste bedrijven is de arbeid Weer op normale wijze hervat. Uit Berlijn De rijksbank heeft voor de aflossing der schatkist,wissels, welke op heden vervallen en door Zwitsersche banken gediscon teerd zijn, deviezen ten bedrage van 48 millioen geudmark aan de Bank van Engeland gezonden. De Belgische Senaat heeft gisteren het hoogeschooJ-debat voortgezet. De algemeene beschouwingen zullen morgen gesloten Worden, de stemming is op Dinsdag bepaald. Staten-Genenaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 14 Maart. De voorzitter complimenteert den heer Van der Does de Willcbois inet zijn vijf-en-twin tig jarig lidmaatschap van de Kamer en wenscht hem geluk met zijn 80-sten verjaardag. Aan de orde is de Indische begrooting. De beer Van Lanschot (R. K.) betreurt het, dat de Stat'en-Generaa 1 niet vóór 1 Januari 1923 zijn gehoord inzake opheffing van het invoerrecht van aardolie. De lieer Van der Does betoogt de wen- schelijkheid om de zending, speciaal de Katho lieke, vrij te laten in haar arbeid onder de In- landsche bevolking. Spr. dringt er op aan, den ambtenaren, die de zending niet te welwillend gezind zijn, onder het oog te brengen, dat het noodig is daaraan tegemoet te komen ter wille van de handhaving van orde en rust. De vergadering wordt verdaagd tot heden. aan een hulpeloos uitgestrekten 'doode. Ik kan niet! Hij staat voor mij, al ligt zijn lichaam onder gindsche zware zerk naast vrouw en zoon. Maar ik ben met dit al hitter bedroefd, dat hij deze heerlijke wereld zoo spoedig heeft moeten verlaten. Het is hetzelfde gevoel, dat mij hij Groolvader's heengaan neerdrukte. „De Heer zal het goed met hem maken." O ja, maar alles wat wij zien en liefhebhen heeft hij toch moeten achter laten. Een gemis blijft gemis. 6 Augustus 177. De hooge gasten, voor begrafenis en lijkdienst overgekomen, zijn weer allen vertrokken. Sturm- fels is eenzamer en stiller dan ooit te voren. Het Heerenhuis althansHoe vroolijk klonk Baron Siegfried's stap door de groote gang hoe gul was zijn lach en zijn vriendelijken blik De groote zaal in het ambtshuis was vol menschen, toen wij er op bepaalden tijd binnen traden. Het kabinet van den Vrijheer stond open en wij zagen er de Vrijvrouwe binnenkomen aan den arm van haar zoon. De predikant, de notaris, de -rechter en de schout volgden en plaatsten zich in een halven cirkel achter haar. Bodo bleef naast den stoel zijner moeder staan. Er heerschte een diepte stilte. De Vrijvrouwe TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 14 Maart. De heer Bakker (C. II.) Verdedigt een amendement om de lange jacht te verbieden. De heer H i e m s t r a dient een amendement, in om den prijs van de kleine jachtacte op 5 te bepalen. De heer Weitkamp (C. IL) bestrijdt het amendement-Hiemstra, omdat de meeste boeren niet geschikt zijn voor de jacht. De heer S a s s e van Y s s e 11 (R. K.) bestrijdt alle amendementen ter verlaging van den jachtprijs. De lieer Dresselhuys (V. B.) bestrijdt het amendement-Bakker, omdat de wet geen opvoedingsinstituut is. De heer Deckers (R. K.) verdedigt liet amendement-Bakker. Mej. Suzé Groeneweg (S. D.) acht de jacht een noodzakelijk kwaad en een minder waardige sport voor het tegenwoordige geslacht en steunt den heer Bakker. Mej. Van Dorp (Lib.) steunt eveneens, den heer Bakker. Minister Ruys vindt het amendement- Hiemstra aanvaardbaar. Het amendement-Bak ker bestrijdt spreker, omdat het onderscheid tusschen de jachtacten A en B scherp genoeg is, en omdat een zachte dood van wild bij geen en kele jacht kan worden gewaarborgd. Na repliek van de sprekers en dupliek van den minister wordt het amendement-Hiemstra over genomen. Het amendement-Bakker wordt aangenomen met 60 tegen 18 stemmen. Art. 14 wordt aangehouden, art. 13 goedge keurd. De heer Braat (P. P.) stelt voor, om te bepalen, dat niet altijd het geweer in beslag genomen zal worden bij geconstateerde over treding, omdat dit in beslag nemen niet steeds zonder gevaar is. De heer V a n Sasse van IJsselt (R. K.) Wenscht in te voegen zooveel doenlijk, bij het in beslag nemen. De Minister neemt, dit laatste amende ment over. De heer Weitkamp (C. H.) wenscht te bepalen, dat de commissie van wildschade kan bepalen, dal in een gemeente of gedeelte eener gemeente ook mogen gebruikt worden konijnen- strikken, beugels, vallen en klemmen De heer Van Sasse van IJs sell (R. K.) verdedigt het amendement om de strikken te doen vervallen omdat deze te gevaarlijk zijn. Mevr. Bakke rN o r t (V. D.) verdedigt haar amendement om liet gebruik van strikken, beugels, vallen en klemmen geheel te verbieden, omdat dit wreede instrumenten zijn. Aan de orde is een amendement-D u y m a e r v a n Twist (A. R.) het opsporen, bemach tigen of dooden van schadelijk gedierte is op Zondagen verboden. De Minister acht het amendement-Weit- kamp niet aannemelijk, omdat daardoor de commissie een veranderde bevoegdheid zou krijgen. Spr. geeft de voorkeur aan liet amen dement van de Commissie van Rapporteurs. Het ainendement-Duymaer is niet duidelijk. Vallen daaronder ook de strikken en vallen Het amendement-Bakker—Nort wijst spr. niet af, maar hij wil liet aan de Kamer over laten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. zag er indrukwekkend uit in haar dofzwarte kleeding. De smart had de gestrengheid van haar gelaat getemperd en aan haar hoogheid een edeler karakter gegeven. Een voor een las de notaris onze namen af. 'Zelve gaf de Vrijvrouwe wat ons door haar Gemaal was toegedacht, en wij kusten de fijne hand, die zichtbaar trilde, met eerbied en deel neming, om zijner nagedachtenis wille. Bodo keek niet op bij de uitdeeling. Alleen hij Wolfram's nadering hief hij even het hoofd op 'en reikte hem weemoedig glimlachend de hand. Het was of de smart de beide vrienden nog inniger had vereend en Bodo op dat o ogenblik dacht aan dien laatsten liefdedienst,den overlede ne te zamen bewezen. Bodo is nog niet bij ons geweest. Hij is zijn moeder behulpzaam bij alles. Vader bréngt geheele dagen door op het kas teel. De Vrijvrouwe heeft met hem de papieren van den overledene nagezien. Dezen middag kwam hij met een bezorgd gelaat thuis. „Waar is Moeder vroeg hij, toen hij haar niet in de huiskamer aantrof, waar ik bezig was de tafel voor het avondmaal gereed te maKen ,,]n de slaapkamer," antwoordde ik cn gi g mi'1chr;LZ.rd,! gwöonte Wlijk M l^prek», wanneer h..r«U NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1