EN OMSTREK 46ste Jaargang. Maandag 19 Maart 1923. 13593. BuUenlandseh Nieuws. lunenhsd Stads- en Gfewesteiijk V ietiws.' Bureau KOEMARK 4. Teleïoon lute rcora m naai 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. de Fransche regeering over de Roerkwestie heel'l gesproken. Hij zal Wel is waar niet als officieel persoon naar Berlijn komen, doch hij zal de Ëngelsche regeering een'uiteenzetting geven van de indr-ukken, welke hij zal opdoen. Te Essen is gisternacht om kwart over tweeën een Fransche soldaat vermoord. Het slachtoffer is een jongeman van tweeden twintig jaar. Hij bevond zich in het sousterra in van een tot het station behoorend gebouw en was bezig, aan een kraan onder een kelderraam een kruik met water te vullen, toen een onbekende van de straat of door het kelderraam een schot Op hem loste, dat hem in het voorhoofd trof. De kogel door boorde het hoofd, en dc spldaat was op slag dood. Op een Duilscher, een 38-jarige boekdrukker, die in de richting van de Herkulesstrasse vluchtte en op bevel van hall houden niet stil hield, werd in deze straat geschoten. Hij Werd in het achter;* hoofd getroffen en is gistermiddag aan de be komen wonde overleden. Th Fransche kringen gelooft men, dat hij de dader is geweest. Advertentiën: 15 regels f 1,7b elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. ""verkiezing VOOR REN GEMEENTERAAD. De burgemeester van Schiedam brengt het volgende ter openbare kennis. Op DINSDAG, 10 APRIL, aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor den Gemeenteraad. Op dien dag hunnen, van des v.m. negen uur tot des n.m. vier uur, hij den Voorzitter van het Hoofdstembureau in eiken kieskring, ter secre tarie der gemeente worden ingeleverd LIJSTEN VAN C VNDIDATEN, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfden lijst mogen ten hoogste 14 can- didaten worden geplaatst .Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 per sonen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor den Gemeenteraad binnen den kieskring. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten, moeten met vermelding van hun voorletters en woonplaats, op de lijsten ge plaatst worden in de volgorde, waarin door do onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij-op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtge noot onder toevoeging van haren eigen naam,, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaad mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingelevers in den zelfden kieskring. Bij de lijst moeten worden overlegd de in art. 4 van het Koninklijk besluit van 12 December 1917 (Staatsblad no. 692) bedoelde schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomende candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangegeven. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier, hier boven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschieden per soonlijk door één der onderteekenaars. De candi daten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst af gegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schrif telijke verklaring, hierboven vernield, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der Candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der Kieswet, luidende als volgt Hij die een lijst, als bedoeld in artikel 35 in levert, wetende dat zij voorzien is van handtee- keningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de in levering geschiedt, terwijl zonder die handtee- keningen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste DRIE MAANDEN bi' een geldboete van ten hoogste HONDERD TWINTIG GULDEN. Met gelijke straf wordt gestraft hij,die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de ver kiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Schieda m, 19 Maart 1923. NIJVERHEIDS AVONDSCHOOL SCHIEDAM. TENTOONSTELLING van tdfekeningen der leerlingen op Donderdag 22 en Vrijdag 23 Maart, a.s. dos avonds van 79x/3 ure in liet gebouw der Ambachtsschool St, Liduinastraat. Toegang vrij. IN HET REZETTE GEBIED. Gister heeft te Ilurnm, juist bij de grens van het bezette gebied een conferentie plaats gehad, waaraan behalve door President Ebert, ook door eenige Rijksministers en Pruisische mii.isteis w®rd deelgenomen. Men achtte déze conferentie van groot belang, maar tot dusver is er nog niets van bekend, dan dat President Ebert in een rede °P lijdelijk verzet is blijven aandringen. Toch zijn de bemiddelingsgeruchten nog niet geheel uit de lucht, die zoo eerpg licht nog geven voor de toekomst. .De „Lokal Anzeiger" verneemt uit goed inge lichte kringen, dat de president van de Bank of Engeland, Montagu Norman, die zich op het °ogenblik te Parijs bevindt, naar Berlijn zal komen. In Welingelichte kringen wordt aangenomen, dat Montagu Norman te Parijs met vooraan staande personen, wellicht zelfs met leden van NA LAUSANNE. De Ëngelsche bladen pubiiceeren een korte sam -nvatting van de Turksche tegenvoorstellen op liet ontwerp-vredesverdrag van Lausanne, maai- laten, met het oog op de a.s. Woensdag te houden conferentie van geallieerde experts, hun commentaar alsnog achterwege. De tegenvoorstellen vormen een uitdaging van Engeland, Frankrijk en Italië tegelijk, en, zooals de „Observer" zegt, zij beteckenen een aanmoe diging tot gemeenschappelijke actie van deze drie landen. Ofschoon zij nadrukkelijk wijzen op de billijk heid en zelfs de edelmoedigheidvan de verdrags- voorwaarden, zijn de bladenjricctemin overtuigd, dat de bezwaren, van Turksche zijde geopperd, ook ditmaal volledig en geduldig onderzocht zullen worden, zulks in 't belang van den vrede, die dc regeering van Angora beweert na te stre ven. MOORDAANSLAG OP SMEETS Zaterdagavond omstreeks half acht drong te Keulen een o bekende man het redactiegebouw van dc „Rheinische RepubHk", het orgaan van Smeets, den leider der Rijnlandsche separatis tische beweging, binnen. In het redactiebureau waren op dat oogenblik alleen Smeets en zijn zwager, die als secretaris bij hem in dienst is, aanwezig. Zoodra de onbekende de deur van het vertrek had geopend, loste hij eenige revolverschoten op de twee mannen met het gevolg, dat beiden neerstortten. De dader zag daarop kans te ont komen. De beide slachtoffers werden onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd.De secretaris van Smeets bleek bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. Smeets had een ernstige hoofdwonde bekomen, li werd onmiddellijk geopereerd, doch men twijfelt aan de mogelijk he i van zijn herstel. Van den dader ontbreekt tot op dit oogenblik ieder spoor. Door de politie zijn alle mogelijke maatregelen genomen, die tot zijn aanhouding kunnen leiden. RUSLAND. Het bericht in de Ëngelsche bladen, volgens- hetwelk het Russische proletariaat, aangespoord door de sovjet-regecring, bereid zou zijn 8000 ton graan en 5 millioen goudroebel te zenden te ondersteuning van de revolutionnaire agita tie in het Roergebied en in West-Europa, heeft groote opwinding veroorzaakt in de kerkeiijke kringen te Rome. Men vraagt zich af of het geld door de pauselijke rnissiegeschonken ten behoeve van de hongerende bevolking van Rusland en dat verkregen is van de weldadigheid der katho lieken over de geheele wereld, ten slotte niet indirect gebruikt zal worden ter bevordering der- 4olsj e.wisLisch e propaganda. ALLERLEI. Volgens berichten uit Moskou heeft het poli tiek bureau van de Russische communistische partij reeds een opvolger van Lenin voor diens functie van voorzitter van den raad van volks commissarissen aangewezen. De keuze is geval len op Kamcncf al as Rosenfeld. Kamenef moet geen man van groole intellectueele capaciteiten zijn, doch hij is een van de oudste en meest be proefde leden van de partij. Candidaat voor de voorzittersfunctie was eveneens Stalin, de bekende Georgische commu nist, terwijl Trotsky, naar verluidt, in 't geheel niet in aanmerking kwam. Mijnwerkers uit geheel België ten getale van 110,000, hebben besloten, deel te nemen aan de betooging van den mijnwerkersbond, die heden te Brussel zal worden gehouden. Het doe, van die betooging is het verkrijgen van een* pensioen van 150Q frank per jaar voor eiken mijnwerker op 55-jarigen leeftijd. Uit Rome In kringen van het Vaticaan wordt verklaard, dab de Paus alles in het werk heeft gesteld ter voorkoming van het proces tegen den Roomsch-Katholieken aartsbisschop te Petrograd en de zestien overige geestelijken, die beschuldigd worden van verzet tegen het in beslag nemen der kerkschatten. Uit BoekarestNaar een der bladen be richt, is door den ministerraad besloten, de troe pen van Wrangel, die nog in Roemenië zijn, naar Rusland te zenden, daar de geallieerden de be taling voor het onderhoud dezer troepen hebben gestaakt. Uit Rome In de vergadering van den grooten raad der fascisten gaf Mussolinf aan zeven leden van den raad opdracht, een ontwerp voor hervorming van het thans bestaand kies recht op te stellen. Uit B irlijn Naar het „Berliner Tageblatt" meldt, houdt men zich op het oogenblik op het departement van Justitie bezig met de kwestie van het verleenen van amnestie aan alle wegens politieke vergrijpen veroordeelden. De amnestie zou zoowel betrekking hebben op dé wegens de onlusten in Midden-Duitschland veroordeelde arbeiders als op de rechtsradicale leidei s, die volgens de wet zijn veroordeeld. De besprekingen hebben echter nog geen vas ten vorm aangenomen. Invoer-bepcrlring. Dc Memorie van Antwoord is verschenen op het Voorl. Verslag der Tweede Kamer betreffen de bet wetsontwerp, houdende tijdelijke beper king van den invoer van schoenwerk. De minister verwacht geenszins, dat van de werking der voorgestelde invoerbelemmeririg nu ook aanstonds een wederopbloei en opleving van de binnenlandsche schoenindustrie het gevolg zal zijn. Dat thans een prijsstijging van beteekenis zou hebben plaats gehad, is den minister niet ge bleken. Mocht echler blijken, dat. in de toekomst een prijsstijging onnoodige afmetingen gaat aan nemen, dan zal dit onmiddellijk beantwoord worden met het ruimer openstellen van de mogelijkheid van invoer. Waar dit vaststaat, vreest de minister inderdaad geen ongemoti veerde prijsstijging. De belanghebbenden zijn bij voorbaat voor de gevolgen gewaarschuwd. Het kan niet worden ontkend, dat het wets ontwerp inderdaad in strijd is met de theore tische beginselen van den absoluten vrijhan del, vermits het beoogt een bepaalden tak van industrie tijdelijk te beschermen tegen een doodende concurrentie. Zulks wil evénwel niet zeggen, dat de regee ring daarmede van het stelsel zelf zou wen- schen"afstand te doen. De indiening van het wetsontwerp geeft daarvan allerminst blijk. Vrijheid van handel behoort regel te blijven. Slechts in bijzondere gevallen als het onder- Werpelijke is een tijdelijke belemmering van den invoer te rechtvaardigen. Het vorenstaande sluit niet, in, dat van een indiening van een overeenkomstig ontwerp ten behoeve van andere industrieën nimmer sprake zou kunnen zijn. Buurtverkeer. Zooals we reeds eenigen tijd geleden hebben medegedeeld, zal bij de Ned. Spoorwegen met ingang van 1 April a.s. een proef genomen wor den met de invoering van het buurtverkeer op verschillende baanvakken. We kunnen thans mededeelen, dat onder deze nieuwe regeling o.m. de navolgende haanvakken vallen Van Den Haag naar Gouda, Schiedam en terug. Van Rotterdam D.P. naar Hoek van Holland, Rijswijk, Dordrecht en terug. Van Rotterdam Maas naar Gouda en terug. Op deze trajecten zullen de meeste treinen voor het buurtverkeer worden opengesteld, waarvan een afzonderlijke dienstregeling zal verschijnen. Vermeld dient hierbij, dat voor alle aan bovengenoemde baakvakken liggende tusschenstations ook onderling het buurtver keer wordt ingevoerd. De prijzen voor deze ééndaagsche retour- biljeten zullen bedragen 10 cent per K.M. voor de le klasse, 7W cent voor de 2e klasse en 5 cent voor de derde klasse. Voor de gewone reizen heen en terug be draagt dc vrachtprijs per K.M. 13 cent voor de Je klasse, 9.75 cent voor de 2e klasse en 6 /2 cent voor de 3e klasse. Als deze proef slaagt en daarvoor is noo- dig dat het vervoer van personen minstens met 1/3 toeneemt dan zal vermoedelijk wor den overgegaan tot uitbreiding van het buurt verkeer op andere haanvakken. I)e Scnoritas. Zooals we onlangs hebben medegedeeld, is geen overeenstemming bereikt tusschen de betrokken gemeentebesturen en de werk nemersorganisaties in de sigaremndustrie over tiet loon, dat zou worden betaald voor de IS UW HUID GRAUV/... r dor....ruw.„of vettig Heeft U Last van huiduitslag? Probeer LIFEBUOY Het verricht dagelijks won- derendoor dergelijke hui- den helderzacht en fraai ie maken. De dezondheidsg'eüPi k van L/FEBUOy aa is heerlijk 1 DE lEVER'5 zeep rw VLAARDIHGEH Fabrik-anteri v&nLwc CM 882 28 uitvoering van de m nieuwe* senoritas-order voor de Spaan- lie Regie. Dc organisaties meenden, hangende de onderhandelingen voor de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, niet het loon, dat in uitzicht werd gesteld te kunnen aanvaarden, doch lieten doorschemeren, dat het slechts een principieele kwestie gold en zij zich niet tegen aanvaarding van het werk zou den verzetten, als de overheid het bij wijze van werkeloosheidsbestrijding zou opleggen. Dit is thans geschied en de uitvoering van de order is verzekerd. In het geheele land krijgen ongeveer 1200 sigarenmakers er weer werk door tegen een loon van 6 met kinderbijslag per 1000 senoritas. Steenkolen-leveranties. Naar de ITarpener Bergbau A.-.G. te Dortmund mededeelt, zal van heden af de levering van verdragskolen aan Nederland weer geregeld plaats vinden. Nieuw R. K. Dagblad. Met ingang van het nieuwe kwartaal zal het anderdaagsche blad „Onze Courant" te Hoorn verschijnen als Katholiek dagblad van West- Friesland. Voordeelige samenwerking. De combinatie van politie en brandweer in Den Haag moet, naar wordt medegedeeld, een besparing voor de gemeentekas van ongeveer 1 millioen per jaar opleveren. Faillissementen. Volgens meded.eeling van liet Handelsmfoima- Licbureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen Week, eindigende 16 Maart in Nederland uitgesproken 109 faillissementen tegen 46 faillissementen in dezelfde Week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Maart 1923 908 faillissementen tegenover 530 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Münchener Passiespelen. Na al den beleefden roem in reeds zoo vele Hollandsche steden, was 't met recht te verwach ten, dat het Münchener Gezelschap ook hier een schitterend succes zou hebben, hn liet gegrond vertrouwen is niet beschaamd, daar gistermiddag de groote Volksbond-zaal tot in de uiterste "hoekjes en uitbouwsels was bezet. Met een gloedvolle speech, t'nteh-nd van echt Zuid-Duitsch enthousiasme, opende de leider, Pastor König, de matinéc. 't Verheugde spr. thans eens in de stad van de H. Liduma te zijn, welke Heilige hij reeds van kindsbeen af bijzonder had vereerd. Lente is het in Rolland, riep hij uit en ook lente in onze harten, bij het aanschouwen van een zoo volle zaal. Spr. had dit wel verwacht, oxndat hij de Hollansche weldadigheid ook zelf reeds in zoo hooge mate heeft mogen ondervin den Hartelijk bracht bij er allen zijn dank voor, in 't bijzonder den „prachtigen Priester" kape laan Paid ossen, die 't voorbereidend werk voor deze.opvoering zoo schitterend heeft volbracht, 't Speet hem,dat in Schiedam, maar één keer kon gespeeld worden* maar na Paschen hoopte hij toch nog een tweede keer terug te kunnen komen, 't Eerste was Holland yppr de-spelen, in aanmer king gekomen, om zijn groot geloof, (de Stille Omgang te Amsterdam had s-pr. zelf. gi ternacht in ontroerende stichting, jnmegewaaktj en zijn offervaardigheid; na ons land volgen Frankrijk, Italië en Amerika. Met tweevoudig doel waren zij hier gekomen, besloot spr., om den nood der arme Duitsche geestelijken tc lenigen cn vooral ook om te stichten. I-Iét n otto va - het gezel schap is Adveniat regnurn tuum Ons toekome Uw Rijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1