iel oude Kasteel. DAGBLAD voor OMSTREK FEUILLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 22 Maart 1923. No 13596. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiCni 15 regeh 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverleeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien art. 4 der Verordening houdende eenige bepalingen in het belang van den behoorlijken afvoer van water en vuil in het Oost Frank eland en wel in het gedeelte begrensd door Bakkers haven, Groenendijk, Rotterdamschcn dijk en Buitenhaven (Gemeenteblad no. 18 van 1913) Brengen ter kennis van de eigenaren, beheer ders of gebruikers van erven en gronden, langs die sloot, welke met den duiker in verbinding staat met de Bakkershaven en loopt langs den voet van den Groenendijk en de huizen en erven aan den Rotterdamschen dijk en den slotte aan sluit op een riool naar de Buitenhaven, dat op Donderdag den 5 April 1923 des voormiddags ten tien ure, eene SCHOUW zal gedreven worden over bovengedoelde sloot. Wordende bij deze ieder, ien zulks mocht aan gaan, gewaarschuwd, te zorgen, dat aan het hij de bovenaangehaalde Verordening voorgesclire- vene alsdan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zou de kunnen voorwenden, zal deze worden afge kondigd waar het behoort. S c h i e d a m, 22 Maart 1923. Baiten'andseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Gisteren is het Fransch-Belgische beheer over de spoorwegen in'de bezette gebieden in werking getreden. Het aantal treinen, dat thans in alle bezette gebieden loopt, beteekent een merkbare ver meerdering van het gemiddelde van de vooraf gaande dagen. De.kolcnzendingen worden voortgezet. Gister vertrokken drie treinen naar Nederland. Voorl s Vertrok gisteren een aak met een lading van 1830 ton steenkolen van Ruhrort naar Rotterdam, met bestemming naar Italië. Ook is er een aanvang gemaakt met de ver- lading van cokes van de nieuwe laadplaats der cokesfabrieken te Blumenthal. Niettegenstaande dat hiermede Wordt A'oortgegaan, hebben de' Duibsche mijnwerkers het Werk hervat. De mijn werd ontruimd door de Franschen onmiddellijk na inbeslagneming van het voor de lading van cokes benoodigde spoorwegmateriaal voor smalspoor. De Duitsche werklieden gaan Voort met de fabricage van cokes, zoodat de door de Franschen in beslag genomen hoeveel heden voortdurend worden aangevuld. Uit dit bericht zou men afleiden, dat 't den Franschen nog al voor den wind gaat, maar berichten uit Berlijn zijn geheel anders van toon en blijven op onverzwakt verzet aansturen. Men weet daarom niet goed, hoe de toestand is of zich zal ontwikkelen, maar toch schijnt wel vast te staan, dat Duitscliland niet meer zoo onge negen is te onderhandelen als eerst. De Duitsche regeering heeft n.l. te Londen en Washington een nota doen overhandigen, waarin zij accoord gaat niet de instelling van een internationale commis sie, mits zij zelf daarin gelijkberechtigd kan deel nemen en er de volgende punten in behandeling komen le. een onderzoek naar het in gebreke blijven van Duitschland met betrekking tot de schade loosstelling en de oorzaken daarvan 2e. schatting der financieele capaciteit van Duitschland 65 Slot Sturmfels, 19 Juli. Jawel, ik gast op het slot Sturmfels, of beter gevangene. Als ik durfde, liep ik nog weg. Vader bracht mij. Een bediende opende de deur van dit vertrek. „Uwe kamer," zeide hij. De deur ging dicht, en ik was alleen in een heel vriendelijk en vroo- lijk vertrek met twee ramen, die over de slot gracht in den slottuin uitzien. Ik pakte mijn kist uit, ging en schikte alles ,n de daarvoor bestemde kasten, bekeek de platen aan den wand, de boeken op de schrijf tafel en mij zelve in den langen spiegel, die tus- Schen de ramen hangt. Daarna poosde ik, in het onzekere of ik gaan dan wel 'blijven zou. Lang zat ik neer en staarde, zonder te zien, ln den dicht begroeiden slottuin, geheel vervuld Uaet eigen grieven en plannen, toen ik bemerkte, dat ik bespied werd. Aan den overkant van de gracht stond Bodojs vriend. Hij lachte en wuif de niet de hand, als had ik hem jaren gekend, loen ik zonder wedergroet opsprong, het raam dichtsloeg en zoo diep in de kamer terugtrad, 3e. de mogelijkheid eener internationale lee ning ten behoeve van de schadeloosstelling en de beste voorwaarden voor een dergelijke leening 4e. garanties, waarbij gelet zon kunnen Avor- den op de rede, AA'elke de afgevaardigde dr. Stresemann in den Rijksdag heeft gehouden over het waarborgen der schadeloosstelling door de Duitsche industrie. Verder stelt de Duitsche regeering de Fransche nog voor, de gebeurtenissen zoowel te Buer als te Essen onmiddellijk aan een internationale com missie van onderzoek voor te leggen. Deze com missie zou dan overeenkomstig de Haagsche conA-entie A'an 1907 over de bijlegging van inter nationale geschillen alle bij deze feiten in aan merking komende kwesties moeten ophelderen. EEN NIEUW PLAN Uit Rome verluidt De „Tribuna" verneemt, dat de Amerikaansche gedelegeerden op het congi-es der Internationale Kamer van Koop handel als vertegenwoordigers der Amerikaan sche kooplieden en bankiers Vrijdag jl. hun Europeeschen collega's een practisch voorstel hebben voorgelegd voor het economisch en finan cieel herstel van Europa. In geval Frankrijk dit voorstel zou aanvaarden, zouden de Ver. Staten niet ongeneigd zijn in «enigerlei vorm aan het herstel deel te nemen. Volgens nadere informaties moet dit bericht een kern van waarheid bevatten. De Amerikanen zouden bereid zijn, aan Frankrijk onmiddellijk de 26 milliard goudmark, welke liet van Duitsch land eischt, te verstrekken, op voorwaarde, dat Frankrijk de schadeloosstellingskwestie hiermede als afgedaan beschouwt en dat Engeland, Frank rijk, België en Italië te voren deze basis aan vaarden. België moet zich met dit plan reeds accoord verklaard hebben terwijl men meent, dat de goedkeuring van Engeland verzekerd is. Italië zou waarschijnlijk eveneens met het plan in stemmen, daar de officieuze „Tribuna" in gun- stigen zin over het plan gesproken heeft. Alleen de houding, welke Frankrijk zal innemen, is niet bekend. DE BIJEENKOMST TE LONDEN. De goallieerde besprekingen aangaande de Turksche kwestie zijn gister begonnen. Naar verluidt, besprak lord Curzon in zijn begroetingsrede tot de buitcnlandsche delegaties de hoofdpunten van het op te lossen probleem. Hij zotte uiteen, dat deze samenkomst niet is t- beschouwen als een conferentie, maar slechts als een bijeenkomst van experts, die ten aanzien van de Turksche voorstellen advies zullen uit brengen aan de geallieerde regeeringen, welke Jaarna een besluit zullen nemen over het aan Angora te zenden antwoord. Men leidt hieruit af, dat dc Turksche tegen- voorsbellen worden beschouwd als een basis voor de hervatting van dc onderhandelingen, terwijl de taak van de experts zal zijn, hun regeeringen A'oor te lichten met betrekking tot de voorwaar den, waarop de vrede zal kunnen worden ge- teekend. Na de rede van lord Curzon, antwoordde het hoofd van iedere buitenlandsche delegatie en allen wezen op het belang van een eendrachtige houding der geallieerden ten opzichte van de Turksche voorstellen. Daarna vormden zich uit de delegaties drie sub-commissies, resp. voor de behandeling van politieke en juridische kAVesties met, inbegrip van de capitulaties, voor de behandeling van financieele en voor de behandeling van econo mische kwesties, dat hij mij niet meer kon zien ging hij nog een poos voort met zijn schaamteloos tueen en lachen. Een bediende kwam mij roepen. Hare Genade wachtte mij. Zij zag er inderdaad lijdend uit. „Geen rust hij al haar kalmte." Ik dacht omvillekeur g aan mijn woorden tot Wolfram bij zijn aankomst. De vermoeide trek op haar nog altijd schoon gelaat, een trek, die on tevredenheid of innerlijke onrust verried, was duidelijk zichtbaar. Bij mijn binnenkomen lichtte zij even het hoofd op, dat tegen de hooge leuning van haar stoel rustte, wenkte den bediende om een tabouret op eenigen afstand van haar te plaat sen en groette mij met een lichte hoofdbuiging. Ik boog diep, bleef staan, zette mij op een tweeden wenk engevoelde mij allerellendigst. „Als de lucht niet te drukkend is, zullen vvij een poos in het prieel gaan. Gij kunt mij dan wat voorlezen." Ik boog weder. Was mijn tong vastgegroeid „Wilt gij even schellen De kamerdienaar zal sjaal en bock in den tuin brengen." Ik herademde toen ik Martijn zag binnen komen. „Uw arm, Margaretha." Gevolgd door Martijn gingen wij de gang door, daarna de kleine achtergang, de zijbrug. lang zaam en plechtig als een lijkstatie. De Vrijvrouwe leunde zwaar op mijn arm. Daar lag het prieel. Ik schikte kussen en In alle drie commissies hebben de Britsche, Fransche, llaliaansche en Japansche delegatie één vertegenwoordiger. Na de algemeene samenkomst ving do poli tieke en juridische sub-commissie haar taak aan in een der localen A'an het Foreign Office, terAvijl de financieele commissie met haar beraadslagin gen een aanvang maakte in een der zalen van het ministerie van Financiën Venizelos wordt heden te Londen verwacht. JOEGO-SLOWAKI.JE. Volgens een bericht uit Belgrado zal de nieuwe Kamer op 2 April bijeenkomen. Alle cijfers zijn thans bekend. De partij van Pasiitsj kreeg 120 zetels, die van Raditsj 70, die van Dowitsch 50, de Bosnische Mohamedanen 18 de Servische boerenpartij 9, de Du'tsche minderheid 6, de Roemeensche minderheid 1, en de socialisten 3 leden. In Kroatië vreest men een opstand der boe renpartij van Raditsj. DE GENTSCTIE HOOGESCHOOL-KWESTIE. De Belgische Senaat heeft zich gister uitge sproken over de voorstellen, welke door enkele senatoren zelf waren ingediend. Met 85 tegen 48 stemmen en vier onthoudingen werd het voor stel verworpen van senator Magnette, waarin gevraagd wordt de instelling A'an een Vlaamsche hoogeschool, afgescheiden A'an de bestaande universiteit te Gent. Verder verwierp de Senaat met 80 tegen 54 stemmen en 4 onthoudingen het A'oorstel van senator Speyer, dat aandrong op de verdubbeling der colleges aan de Gentsche universiteit.Braun trok zijn voorstel in. Hierop was er geen enkel voorstel meer aan wezig. Niettemin werd besloten, dat de Senaat heden een commissie zal benoemen, welke op nieuw zal trachten een compromis-formule te vinden. SAKSEN. De Saksische Landdag heeft met 48 van de 86 uitgebrachte stemmen den socialistischen minister van Justitie dr. Zeigner gekozen tot minister-president. Dr. Zeigner zal een zuiver sociaal-democratische regeering vormen, Welke dc communisten beloofd hebben te zullen steu nen. IERLAND. Mgr. Luzio, die, gelijk men weet, in opdracht van den II. Vader een onderzoek zal instellen naar de huidige troebelen in den Ierschen vrij staat, is naar de „Irish Indep" meldt, Maandag van Holyhead te Dublin aangekomen. De Pauselijke gezant heeft met zijn secretaris en staf intrek genomen in het Shelbourne hotel. Volgens bovengenoemd blad is mgr. Luzio met de delicate missie belast, om aan Z.H. rap port uit t& brengen en mededeelingen te doen van zijn persoonlijke ervaringen, bij zijn verblijf in Ierland en uit de besprekingen met de hoogste autoriteiten der Kerk opgedaan, opdat de Paus zal weten, hoe de zaken in een Zijner gebieden, waarvoor Hij zulk een diepe toegenegenheid heelt werkelijk staan. In zijn hotel geïnterviewd, verklaarde Mgr. Luzio, dat A'olgens zijn meening, de tijd, om mededeelingen te doen over het doe.l van zijn bezoek, niet gunstig Avas. Ook had hij omtrent zijn werkzaamheden nog geen definitieve plan nen uitgewerkt, terwijl hij evenmin kon zeggen, hoe lang zijn verblijf in Ierland zou duren. In den Senaat van den Ierschen Vrijstaat voetbank in orde en hing haar den sjaal om de schouders. „Wat zal ik u voorlezen, Genadige Vrouw „Wat gij wilt. Kies zelve. Mijn zoon heeft het boek voor mij medegebracht. Alles is mij nieuw daarin." „Jonker Bodo had vroeger geen zeer gelukkige keus, waar het boeken gold," zeide ik met een poging tot schertsen. Zij keek mij opettend, hoewel niet onvrien delijk aan. Ik sloeg het boek open en las' een gedicht voor, waarin een herder de oogen zijner geliefde bij sterren en zonnebloemen vergelijkt, de groot ste zotteklap, die ooit geschreven is geworden. „Gij hebt gelijk," zeide de Vrijvrouwe lachend „dit gedicht pleit niet voor den smaak van mijn zoon." Ik had een ondeugend plezier om dc zouteloos- ste en ongerijradste gedichten voor te lozen en de Vrijvrouwe scheen er schik in te hebben en lachte zoo smakelijk, dat ik mij langzamerhand zeer op mijn gemak begon te gevoelen en ovei- legde of ik ook een woordje ten gunste van Wol fram zou durven vragen. Voor ik échter zoover kwam, werden wij ge- stoord. Martijn bracht een brief. „Wacht mij hier," gebood mij de V njvrouwe en keerde naar het slot terug. Ik voorzag, dat de afwezigheid lang zou duien, en richtte mij daarnaar in, trok mijn stoel in Werd gisteravond de volgend* resolutie inge diend „De Senaat van dén Vrijstaat wenscht uiting te geven aan zijn overtuiging, dat de belangen van Ierland bet best kunnen woiden gediend door samenwerking met den Volken bond en verzoekt de regecring zoo spoedig mogelijk om toelating van Ierland tot den Vol kenbond te A'erzoelven," Er had een korte discussie plaats. Sommige senatoren waren A'an oordeel, dat het onderwerp te belangrijk AA'as om daarover na een debat van één dag' een besluit te nemen, terAvijl anderen inlichtingen vroegen betreffende de kosten van het lidmaatschap A'an den Volkenbond. Ten slotte werd bet debat verdaagd tot de eerste zitting na Paschen. ALLERLEI. Uit Londen Op de gemeenschappelijke ver gadering der beidi- liberale fracties, welke gister avond in het Britsch Lagerhuis is gehouden, Werd besloten tot vorming eener commissie van advies ter bevordering van het gemeenschappe lijke optreden der beide groepen in het Lagerhuis. Er Werd voorgesteld, dat ook Asquith en Lloyd George lid, dezer commissie zullen zijn. Dit wordt beschouwd als een belangrijke stap in de rich- ring der hereeniging van de beide liberale groepe - Volgens de „Petit Parisien" heeft de Brit sche regeering aan de Fransche regeering mede gedeeld, dat zij bereid is, gezamenlijk met Frank rijk op te treden, ten einde te bereiken, dat de intergeallieerde militaire controlecommissie on der leiding van generaal Nollct haar taak zal hervatten. Op verzoek der Engelsche regeering zal de prins van Wales den 27sten April een bezoek aan Brussel brengen om het Engelsche gc- denkteeken, dat de dankbaarheid van Engeland jegens België voor de gedurende den oorlog bewezen diensten symboliseert, te onthullen. De door het Al-Russische centrale comité bijeengebrachte vijf millioen poed, d.i. 1000 ton graan voor de 'arbeiders in het Roergebied, worden, naar uit Moskou bericht wordt, te Reval op schepen geladen teneinde naar het Roergebied te worden gezonden. Uit Madrid-Bijna alle arbeiders der hoog ovens van Bilbao zijn in slaking gegaan. De Engelsche minister voor Openbaar Welzijn, Neville Chamberlain, deelde gister in het Lagerhuis mede, dat hij met het departe ment van Handel is overeengekomen, een com missie te benoemen, Waarin deze beide departe menten, de bouwvakbonden en de gemeente raden zullen zijn verLegemvoordigd. Deze commissie zou toezicht houden op den gang van de prijzen der bouwmaterialen en de regeering daarvan op de hoogte houden. Uit Keuion Officieel wordt medegedeeld, (lat de Kculsclie politie er in is geslaagd, in den aanslag op Smeet-s klaarheid te brengen cn de indentiteit van den dader A'aet te stellen. De naam van den dader Wordt evenwel nog geheim gehouden, ten einde het verder onderzoek niet te bemoeilijken. Alleen wordt medegedeeld, dat de dader een nog jong persoon is. Dc arrestatie is ieder oogenblik te verwachten. Reeds zijn eenige personen gearresteei d verdacht van medeplichtigheid Uit Parijs De Fransche Kamer verwierp met 451 tegen 90 stemmen het voorstel van den minister van Openbare Werken, om het wetsont werp in zake de invoering van den zomertijd op de agenda der zitting van gister te plaatsen. Het schijnt, dat de vertegenwoordigers van het platteland voornemens Avaren, deze hervor ming definitief te begraven. een schaduwrijk hoekje, ging heel gemakkelijk zitten en sloeg Bodo's boek weer open. Ja, gek Avas hetEven opgeschroefd als sentimenteel. Ik legde het naast mij en werkte het thema uit, dat mij straks had bezig gehouden de Vrijvrou we voor Wolfram's belangen te winnen. Een stap in de nabijheid deed mij opkijken Graaf August Ik hield mijn adem in, dook dieper in de scha duw. Het prieel was dicht begroeid. Ik vleide mij, dat hij zou voorbijgaan. Welzeker Hij stond al bij de opening, gluurde naar binnen groette lachend en vlijde zich met volmaakt sans«gene op een stoel naast mij. Al zoo vroeg in den tuin, Juffer Albrecht "ik kom je wat gezelschap houden." „De Vrijvrouwe zal zoo terugkomenant woordde ik, op den stoel wijzend, waarop haar sjaal hing. „Vriend Bodo niet gezien van ochtend Ik heb gisteren een indiscrete rol bij uav teedere ontmoeting gespeeld De goede jongen is wat driftig uitgevallen. en daarbij jaloerseh Wilt gij geloovcn, dat hij mij de stoornis nog niet vergeven heeft?" Ik zat op heete kolen. Ik begreep, dat Bodo niets zou verzui nd hebben Orn don verkeerden indruk AVeg te nemen, en d l. Graaf August dus met opzet het voorgevallene in een hatelijk daglicht plaatste. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1