Uit, Dublin De politie heeft gisteravond een en twintig personen gearresteerd, onder wie den „publiciteitsagent" der rebellen Lynch, en den bijzonderen koerier van De Valera, Obeirne. Uit Washington Staatssecretaris Hughes heeft bij de ontvangst van een delegatie van het vrouwencomité voor de erkenning van Rusland verklaard, dat de berichten, welke het ministerie van buitenlandsche zaken heeft ontvangen, niet geschikt zijn om vertrouwen in de sovje t-re- geering in te boezemen of een basis te vormen voor onderhandelingen met Moskou. Uit Berlijn Rijkskanselier Cuno is gister avond naar München vertrokken, nadat hij te voren aan de fractieleiders uit den Rijksdag eenige mededeelingen had gedaan omtrent, den inhoud zijner voorgenomen rede. Hij zal die reeds hedenavond in het Münchener raadhuis houden. Uit Moskou De verbetering in den gezond heidstoestand van Lenin houdt, aan. Hij wordt op zijn landgoed Archangelsk Koje nabij Moskou, verpleegd. Er wordt, behalve de doktoren en zijn vrouw, niemand bij hem toegelaten. In het Engelsche Lagerhuis deelde de onder minister voor buitenlandsche zaken Mc. Neill, mede, dat op 25 Maart in Genéve een conferentie zal worden gehouden, om de uitbreiding te overwegen van de marine-tractaten van Was hington tot alle leden van den volkenbond, dus ook tot degenen, die niet "deelnamen aan de Washingtonsche conferentie. Staten, die geen lid zou zijn van den volkenbond, zullen van het houden dezer bijeenkomst in kennis worden gesteld. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 21 Maart. De Voorzitter deelt mee, dat a.s. Vrij dagmiddag in de afdeelingen zal worden onder zocht het voorstel-Braat tot afschaffing van den zomertijd. Hij verwacht, dat de afdeelingen dan druk bezocht zullen zijn. Dealgemeene beschouwingen over de staats heg rooting voor 1923 worden voortgezet. De heer Van Lanschot (R. K.) zet zijn rede voort. Hij brengt met betrekking tot den goudvoorraad hulde aan de directie van de Nederlandsche Bank voor de door haar gevoerde gezonde goudpolitiek. Hij wenscht aflossing van de oorlogsschuld op langen termijn en vraagt, welke gedragslijn de minister zal volgen inzake de aflossing van bouw- voorschotten. Spreker verlangt zekerheid omtrent de nood- uitkeeringen aan gemeenten. De heer Van der Lande (R. K.) wil de directe belastingen met 50 pet. verlaagd zien, bij verhooging van de indirecte belastingen. De successierechten zijn zijns inziens veel te hoog en werken ruineerend. Snelle aflossing van de crisisschuld werkt funest. Spreker wil de Zuiderzeewerken stop zetten en geen subsidie meer geven aan spoor- of tram wegmaatschappijen.Verder dient zijns inziens het tarief van invoerrechten te worden herzien. De heer Blomjous (R. K.) gewaagt van den nood, waarin handel en industrie verkeeren terwijl velen in de ellende worden gesleept, die buiten de nijverheid staan. De geheele midden stand is onevenwichtig geworden. De voorzitter deelt mede, dat het zijn wensch is, dat de Staatsbegrooting (Algemeene beschouwingen) deze week afloopt. Maar dan moet het vlugger gaan dan nu. Er moeten nog 7 sprekers het woord voeren. Donderdag zal er daarom waarschijnlijk avondvergadering zijn. De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering vay Woensdag, 23 Maart. De voorzitt r deelt mee, dat de Kamer Vrijdag op reces gaat, vernoedelijk tot 17 April. De heer Van der Tempel (S. D.) krijgt verlof op nader te bepalen dag te interpelleeren over de werkloosheid. Aan de orde is het voorstel-Boon tot wijziging van de Kieswet en tot afwijking van de Kieswet met betrekking tot de verkiezing van de Provinciale Staten van Gelderland in den kieskring Tiel. De heer Troelstra (S. D.) betoogt, dat aan de gevoelens van ridderlijkheid het zwijgen moet worden opgelegd, omdat op het stuk van kieswetregeling streng vasthouden aan de wet het eenige middel is om beveiligd te zijn Legen allerlei geb uiken. De heer Van R a veste ij n (comm.) cri- tiseert de houding van den burgemeester van Tiel, die de wet niet reëel toepaste. Toch zal hij tegen het voorstel stemmen, omdat hij in beginsel tegen gelegenheidswetgeving is. De hoer J. t e r L a a n (S. D.) en de heer Van R a p p a r d (V. B.) zijn in dispuut ge raakt naar aanleiding van een interruptie van laatstgenoemde waar is de ridderlijkheid in de S. D. A. P. De heer Ter Laan scheldt den heer V a n R a p p a r d voor schoft, werd tot de orde ge- oepen en neemt zijn beleediging terug. De heer Van Rappard verklaart, den heer Ier Laan te houden voor een ridderlijk man. M ej. Van Dorp (lib.) is voor het ont werp, omdat het recht geeft aan de partijen, naar behooren vertegenwoordigd te zijn. De beer Schokking (C. H.) zal tegen stem men, omdat het ontwerp het wetgeven op den verkeerden weg wil brengen. Na re- en dupliek wordt het ontwerp ver worpen met 5 tegen 16 stemmen. V o o r de Vrijheidsbond, de Vrijzinnig-demo craten, mej. van Dorp en de heeren van Sasse van Ysselt, Braat en de Boer. W ij z i g i n g der R egistratiewe t. Voortgegaan wordt met het ontwerp tot wijziging der wet op de Registratierechten. De heer O u d (V. D.) verdedigt zijn amen dement om de wijziging van het recht, van over dracht weer te schrappen. De minister van Financiën, de heer D e Geer, ontraadt ten sterkste dit amendement, dat teruggaat tot de regeling van 1917. De be langen van den tusschcnhandelaar worden daar mede alleen gebaat en het is juist de wijziging van 1918 geweest, om daaraan een einde te maken. Het amendement wordt aangenomen met 36 tegen 34 stemmen. De heer Michielscn (R. K.) heeft een amendement ingediend, welks bedoeling is, verkoopingen ten behoeve van vischhandelarcn, welke nu en dan plaats hebben, mede onder de vrijstelling te doen vallen en de vrijstelling voor verkoopingen van visch te beperken tot visch, afkomstig van Nederlandsche vaartuigen. De Minister acht dit amendement niet gewenscht,, omdat het practisch onuitvoerbaar is, vast te stellen of de visch uit Nederlandsche vaartuigen afkomstig is of niet. Het amendement wordt verworpen met 46 t.egen 16 stemmen. Het Wetsontwerp wordt goedgekeurd. Schoenc n-W e t j e. Aan de orde is het ontwerp tot tijdelijke be perking van den invoer van schoenwerk. De algemeene beschouwingen worden ge opend De heer Fleskens (R. K.) is ingenomen met het ontwerp, doch betreurt het,, dat de minister niet. verder is gegaan. Nederland zit vol met schoenen en het geeft dus niets als dit Wetje 1 Januari 1924 Weer verdwijnt. Hij betreurt het ook, dat het leder niet onder dit Wetje valt en de confectie en de textiel. Spr. wil de regeering grooter bevoegdheid geven, om dezen maatregel toe te passen op ieder artikel, waarvoor zij be scherming gewenscht acht. De vergadering wordt verdaagd tot, heden één uur. IHnaenland. Bezetting van liet Roergebied. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt mee, dat de interge- allieerde commissie te Coblenz bij circulaire een regeling getroffen heeft om tegemoet te komen aan bezwaren van buitenlandsche afnemers van zendingen, die door de uitbreiding van de bezettting onderweg werden overvallen en vast gehouden. Gisteren heeft, op het departement van buitenlandsche zaken een conferentie plaats gehad in zake de Nederlandsche belangen in het Roergebied De vergadering die geleid werd door den secretaris-generaal, mr. Snoiick Hurgronje, werd bijgewoond door vertegenwoor digers van den Nederlandschen handel en in dustrie en van de Kamers van Koophandel in Amsterdam en Rotterdam. Onze consul-generaal in Frankrfort, dr. Markx, lichtte den huidigen toestand en de gedane concessies toe. In hoofdzaak liepen de discussies over de mogelijkheid, de leveranties op de oude contrac ten uitgevoerd te krijgen. Besloten werd, uit handel en industrie ver tegenwoordigers te laten aanwijzen, die zich met de Duitsche en Fransche autoriteiten over deze kwestie in verbinding zullen stellen. Zomertijd. Vrijdagnamiddag a.s. zal de Eerste Kamer het wetsontwerp-Braat tot opheffing van den Zomertijd in de afdeelingen behandelen. De voorzitter heeft, in verband met de be lang ijke beteekenis van het voorstel aange drongen op een druk bezoek van de afdeelingen. Staking in het meubelbedrijf. Dinsdag heeft te 's-Gravenhage een confe rentie plaats gehad tusschen de commissie van vertegenwoordigers van werkgeversorganisaties in de meubelmakers-, stoffeerders- en aanver wante bedrijven en de vertegenwoordigers der drie werknemersbonden in deze bedrijven. Hun vroeger gedaan oorstel van een loonsver- 1 a ding van 13 pet. handhaafden de werkgevers, aslmede hun voorstel om het extra bedrag voor overuren te bepalen op 15 pet. voor de eerste twee uur en 20 pet. voor de overige overuren. De werknemers stelden hiertegenover ten slotte een verlaging van ö1/? pet., terwijl zij voor alle overuren een extra-betaling van 25 pet. verlangden. Partijen gingen uiteen zonder dat eenige ver dere toenadering werd verkregen. De organisaties dat zullen nog i eigen kring beraadslagen, waarna een nieuwe conferentie zal worden belegd. De Tabakswet. Naar aanleiding van het bericht, dat de re geering ernstig overweegt een wijziging der Tabakswet, in dier voege dat niet meer de losse sigaren, doch alleen de kistjes met sigaren ge- banderolleerd zouden behoeven te worden, kan worden meegedeeld, dat de minister van finan ciën omtrent de mogelijkheid van een wets wijziging in dien zin dezer dagen het oordeel heeft gevraagd van de commissie van deskundi gen voor den tabaksaccijns, bedoeld in art. 53 der Tabakswet. Dat advies 's nog n:et ingeko men. Journalistiek. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd tot di recteur van De Volkskrant te 's-Hertögenbosch de heer J. J. M. Douwes, hoofdredacteur van de Nieuwe Delftsche Courant. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Gisteravond werd een vergadering gehouden onder leiding van het Bestuur der K.S.A. om te komen tot oprichting van een Afdeeling hier ter stede van bovengenoemden Bond. Na een verwelkoming door den voorz. den heer v.d. Weyden werd het woord gegeven aan den heer LI. van Alfen, Algemeen Secrtaris van bedoelde vereeniging, die in een uitvoerig betoog uitlegging gaf van het doel en het streven van den R.K. Bond voor Grooten Gezinnen. De ver gelijking van de positie, waarin een hoofd van een groot gezin verkeert in ons land met die van Frankrijk enBelgië gaf dikwijls verrassende staal tjes, waaruit bleek, dat een groot en vruchtbaar- terrein voor een Organisatie als deze open ligt. We wijzen slechts op enkele punten als Woning bouw, schoolgeldregeling, belasting, werkloozen- uitkeeringen enz. Is dit alles op Sociaal gebied, nog veel meer moet op zedelijk gebied worden gewerkt. Het Groote Gezin, zoo zeide de heer van Alfen, moet in onze maatschappij meer eerbied woorden beloond, verkeerde practijken moeten worden bestreden. Nog maar al te vaak wordt spottend afgegeven op een groot gezin, ondanks dat zij de steun en de toekomst zijn voor Kerk en Maatschappij, dit moet anders worden, en dit kan, indien samenwerking wordt gezocht en verkregen. Met een opwekking tot aanmelding als lid eindigde spr. zijn rede. Van de rondvraag werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt, welke vragenstellers door spr. werden beantwoord. Hierna gaven bijna alle aanwezigen zich als lid op. Een voorloopig- Comité bestaande uit de heeren Dr. R. LI. M. Geerdes, S. T. D. Engering, Joh. G. Brounts, II. v.d. Meer en J. LI. Evers, zal de verdere zaken uit werken, totdat uit de leden zich een bestuur zal hebben gevormd. Na een dankwoord aan spr., werd hierop deze vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Het lijkt ons niet ondienstig, er op te wijzen, dat, diegene, die sympatiseeren met het doel en het streven van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen en Gezinshoofd zijn, zich bij een der leden van bovengenoemd Comité als lid kunnen aanmelden met opgave van naam en volledig adres. Ned. R. K. Volksbond. De Centrale Raad van den Ned. R. K. Volks bond in het diocees Haarlem hield gister in Den Haag zijn 33ste algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer H. G. Silvius. Ver tegenwoordigd Waren 83 afdeelingen afwezig 30 afdeelingen. In zijn openingswoord herinnerde de voor zitter er aan, dat het 35 jaar geleden is, dat de heer W. Passtoors het initiatief heeft genomen tot oprichting van den Ned. R. K. Volksbond. De voorzitter feliciteerde voorts den geeste lijken adviseur, rector Jansen, met de hooge Pauselijke onderscheiding, die hem is ten deel gevallen n.l. het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice.' Spr. wekte verder allen op tot propaganda en medewerking. Goedgekeurd werd hierop o.m. de rekening en verantwoording van den penningmeester. Llier- uit bleek, dat aan contributie is ontvangen 22.557.8b1/2. Het ledental der organisatie be draagt 34.042. De winst- en verliesrekening geeft een winstsaldo aan van 2648.461/a. Daarin is ook begrepen de nog te vorderen contributie over 1922 ad 1272.07. Na breede bespreking werd de begrooting in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van 21350,goedgekeurd. In de verificatie-commissie werden benoemd Delft, Schiedam en Vlaardingen. Na de pauze hield de heer J. A. Verplak, vrij gestelde uit het Aartsbisdom, een inleiding over de Kleinveeverzckering. Met cijfers betreffende het aantal in de pro vincies Zuid- en Noord-LIolland door arbeiders gehouden varkens en geiten totaal ongeveer 26000 varkens en ongeveer evenveel geiten Loonde spr. de groote wenschelijkheid aan om deze dieren te verzekeren. In het Centraal bestuur werden de periodiek aftredenden, de heeren Cli. L. v. d. Bilt, J. Bou- mans, B. J. Grobben en J. W. Smit met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl in de vacature-Th. G. C. Hooy werd gekozen de heer Adr. Vermeulen te Vlaardingen. Daarna was aan de orde het voorstel van het Centraal-Bestuur om een commissie te benoemen, die de vraag zal hebben te beantwoorden Moet de vorm van den Ned. R. K. Volksbond wijziging ondergaan Deze commissie werd ingesteld, bestaande uit 4 afgevaardigden van het platteland en 3 uit de groote steden. Ten slotte hield de Eerw. adviseur, Rector J. G. Jansen een toespraak, Waarin spreker den afgevaardigden wees op de ideale taak, die zij hebben te vervullen, met moed en kracht in deze Wereld, van uitersten, waaraan wij aan den eenen kant een hospitaal met maatschappelijk gewon den zien en aan den anderen kant de Roomschc Kerk als een barmhartigen Samaritaan, om deze gewonden te herstellen. Spreker spoorde de aanwezigen aan, vóór alles zich Katholiek te toonen van de daad en de we reld tegemoet te treden als ware vereenigings- leiders, die zelf voorgaan in hetgeen ze belijden. Door A. J. D. schildersbaas te Maassluis, is bij de politie alhier, aangifte ge daan, dat ten zijne nadeele uit een in aanbouw zijnd pand aan den Havendijk, twee bussen verf zijn gestolen. Gistermiddag is de 62-jarige C. H. uit de Eendrachtstraat door verkeerd uit wijken, op den Buitenhavenweg, aangereden door den vrachtauto van den distillateur v. W. De man bekwam een bloedende hoofdwonde en is met de vrachtauto naar zijn woning vervoerd. In verband met diefstal van waschgoed te Overschie zijn door de politie, alhier aangehouden de drie neven de W. en een zekere A.S. Zij zijn nu ter beschikking van den burgemeester van Overschie gesteld. Een gedeelte van het ontvreemde is reeds in beslag genomen. UIT ROTTERDAM. Dinsdagavond omstreeks half- vijf is er een aanzienlijke storing in het electrische net alhier ontstaan, waarvan de oorzaak gezocht moest worden in de buurt van Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf aan den Oost.- Varkenoordschen dijk. Bij onderzoek bleek, dat drie ondergrondsche kabels ten oosten van de scheepswerf waren doorgehakt. Het is de politie gelukt gisterochtend de daders te ontdekken. Het waren de losse Werklieden L. N. en O. D. Zij hebben Waarschijnlijk gedacht, dat er geen stroom op de kabels stond, omdat sinds eenige dagen Werklieden van het electriciteitsbedrijf er bezig waren aan verschillende reparaties, en hebben toen hun slag willen slaan. Bij het door hakken van de eerste kabel sprongen er slechts eenige vonken, bij de derde Werden zij echter door den stroom eenige meters achteruit geslagen Hun poging tot diefstal is nog wonderlijk goed afgeloopen de gevolgen hadden veel ernstiger kunnen zijn. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld. Gemengd Nieuws. Een wolf. in de gemeente. Uit Arnhem schrijft men aan de „Tijd." Dezer dagen schijnt er een ongewone logé in de bosschen bij Schaarsbergen te zijn. Men vertelt daar, dat een groote wolf in de omgeving rondzwerft. Nadere berichten wijzen erop, dat er van fantasie of verbeelding, die uit een of anderen onguren gond zulk een roofdier toovert, geen sprake kan zijn. Een boschwachter heeft een ontmoeting met het dier gehad. Hij noemde het beest een groote magere wolf. De boschwachter zou het dier neer hebben geschoten als hij zijn geweer bij zich had gehad. Een boer heeft het dier op zijn erf gezien toen hij wilde schieten was het we'g. De boschwachter zijn druk op zoek. Liet dier is al verschillende lceeren gesignaleerd, o.a. opKlarenbeek en dé omgeving vanApeldoorn Ongelukken. In den ontzettenden storm van 8 Maart 1922 is bij de ramp in het Volke rak, het geheel gezin van schipper N. omgekomen uitgenomen één zoon, die toevallig 'smorgens te Dordrecht aan wal was gegaan. Nu is ook deze verdronken in de Waalhaven te Rotterdam, toen hijvan het eene schip op het anderewilde'stappen. Heden werd de mandenmaker Van der Lee te Vlijmen door een autobus aangereden en in stervenden toestand naar Het Groot Ziekenhuis te 's-LIertogenbosch gebracht. De ongelukkige is gehuwd en vader van vier kinderen. Door schrik g e d o o d. Te Stekkerda waren twee schoolkinderen aan het vuurtje stoken op het eigendom van boer T.D. Deze gaf den eenen jongen een gevoelige afstraffing, waarvan diens kameraad zoo hevig schrikte, dat hij dood neerviel. Een bakvisschc n-s tre ek. Toen koning Gustaafvan Zweden Amsterdam bezocht was er 'n rijkstelefonistje, dat op den Dam naar de aan komst stond te kijken, haar tijd vergat en te laat in de zaal verscheen. Zij trachtte zich te verontschuldiging, doore te zeggen, dat zij ver laat was, doordat zij, ten gevolge van de politie- afzetting, het postkantoor niet tijdig had kunnen bereiken.Dit malle excuusje werd niet aanvaard, zoodat er op de gebruikelijke wijze rapport werd opgemaakt. Voor de aardigheid zei ze tegen haar col lega's, dat ze den Zweedschen koning zou op bellen. De daad bij het woord voegende, riep ze het paleis op, maar ervoer, dat het nummer veranderd was. Een der andere meisjes aan de tafel riep ech ter, dat ze een kennisgeving had gelezen, waar in het nieuwe nummer stond aangegeven. Ze verklaarde, dat zij dan wel zou opbellen. En ze deed het. Uit nieuwsgeirigheid schakelde een derde telefoniste zich op het gesprek in, benieuwd om te hooren wat koning Gustaaf zou zeggen. Er gebeurde echter niets de meisjes giechelden een beetje en achtten het toen maar raadzaam de verbinding te verbreken. En nu komt het 'booze de gemeentetelefoon had in die dagen opdracht alle gesprekken met l et paleis te beluisteren, zoodat ook deze ver binding te harer kennisse kwam. Zij zag de zaak buitengewoon ernstig in en oogenblikkc- lijlt werd de chef der rijkstelefoon gewaar schuwd. Ook deze dame vond de zaak ver schrikkelijk. Zij liet de deuren sluiten en ver klaarde, dat niemand vertrekken mocht, al vorens de schuldigen zich hadden bekend ge maakt. De daderessen traden voor, waarna haar namen aan den directeur werden bekend gemaakt Aanvankelijk beschouwde deze het geval als een kwajongensstreek, doch later is hij blijk baar van gedachten veranderd, zegt de „Tel." Want ongeveer een week na het gebeurde wer den de beide meisjes, die het paleis hadden op gebeld, met buitengewoon verlof (zonder salaris) gestuurd in afwachting van ontslag. Dit komt neer op een schorsing. Nummer drie, die had meegeluisterd, werd gestraft met honderd gulden boete en over-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2