DAGBLAD I /OOR SCHIEDAM 46ste Jaargang. Vrijdag 23 Maart 1923. No. 13597 Bureau KOEMARKT 4 - T.Mouu In_a, 85. - Postbus 88. J***- Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Binnenland. De Katholieke Universiteit. Het gister verschenen Gemeenteblad van Nijmegen bevat een brief van Ged. Staten van Gelderland aan B. en W. van Nijmegen betref fende de R.K. Universiteit. Ged. Staten zeggen hierin dat het Raadsbesluit bij hen eenige be zwaren heeft ontmoet. Deze komen hierop neer a. een bepaling dient te worden opgenomen, volgens welke de grond genoemd onder a. van het raadsbesluit in vollen eigendom aan de Ge meente zal terugkeeren, indien binnen eenzekeren tijd op die terreinen geen gebouwen ten behoeve van de R.K. Universiteit zijn opgericht b. Ged. Staten hebben bezwaar tegen een eeuwigdurende dotatie. Er moet een tijdstip komen, waarop uitdien hoofde uit de gemeente kas geen gelden ten behoeve van de Universiteit worden verstrekt. Dit kan, meenen Ged.'Staten, bereikt worden door de bepaling, dat in plaats van 100.000 [jvoor altijd, wordt gegeven f 102.643.21 voor den tijd van 75 jaar c. Ten slotte willen Ged. Staten bepalen, dat, indien wijziging komt in de financieele ver houding tusschen het Rijk en de R.K. Univer siteit, nader overleg tusschen 't gemeentebestuur en de stichting zal plaats hebben over de gemeen telijke financieele regeling en de wijzigingen de goedkeuring van Ged. Staten behoeven. Indien het raadsbesluit in bovenbedoelden zin wordt gewijzigd, verklaren Ged. Staten zich bereid aan het nadere raadsbesluit hun goedkeuring te verleenen. Naar aanleiding van dezen brief hebben B. en W. van Nijmegen het raadsbesluit van 7 Febr. jl. aan een herziening onderworpen en het gewijzigde ontwerp aan het bestuur van de St. Radboud-stichting ter beoor deeling voorgelegd. Het bestuur dier Stichting heeft zich met dit ontwerp vereenigd. Ten einde tevoren van de instemming van Ged. Staten verzekerd te zijn, hebben B. en W. vervolgens het ontwerp aan dit college toegezonden. Bij brief van 14 Maart jl. hebben B. en W. bericht ontvangen, dat indien de Raad dit ont werp vaststelt, Ged. Staten aan dit nieuw te nemen raadsbesluit hun goedkeuring zullen hechten 4 April zal de Raad hierover beslissen. Het is dus zoo goed als zeker dat onze Univer siteit in Nijmegen zal verrijzen. Diosecaan comité der St. Radhoudslicliling. De afdeeling Rotterdam Zuid-Holland en Zeeuwsche eilanden, is thans aldus samen gesteld Voorziter Dr. C. Fehmers te Rotterdam secretaresseAnnie Meijer, Van Brakelstraat 10, Rotterdam penningmeester Rector N. v. Reijsen, Eendrachtsstraat 63 Rotterdam le den Th. Bosman, Oud-BeijerlandJ. H. J. Heijnen, Rotterdam H. W. D. Hellebrekers, Rotterdam J. Klijberg, Vlissingen J. Nolet, R. K. Priester, Rotterdam J. J. J. Pieters, Rotterdam. Het secretariaat van het Comité is geves tigd van Brakelstraat 10. Rotterdam. liet adres van den penmngmeester is Rec tor N. van Reijsen, Eendrachtsstraat 93 Rot terdam, Gironummer 65978. De Land- en Tuinbouwongevallenwet. Het zal nu toch wel algemeen bekend zjjn, dat de Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet op 1 April a.s. definitief in werking treedt. En wij mogen toch eigenlijk ook wel aannemen dat de belanghebbende boeren en tuinders heel goed weten, dat als zij vóór het in werking treden der Wet niet aangesloten zijn bij een Bedrijfs- vereeniging als de onze, zij dan van rechtswege met hun verzekeringsplichtig bedrijf worden ingeschreven bij de Rijksverzekeringsbank. En „last not least" mogen wij ook gerust aan nemen, dat er geen boer of tuinder in heel Ne derland te vinden zal zijn, die liever ingeschreven staat bij de Rijksverzekeringsbank dan lidte zijn Van zijn eigen Bedrijfsvereeniging. Want als er één categorie van menschen gru- Welijk het land heeft aan formaliteiten en veel geschrijf, dan is het de plattelandsbevolking. Ik los liever een wagen met hooi, dan dat ik een brief schrijf" moge overdreven klinken, maar hoorden we toch meermalen spontaan verzekeren En dat de werkwijze van een Bedrijfsvereeni ging heel wat gemoedelijker is, dan van het Over heidsorgaan, spreekt van zelf. Maar niettegenstaande dat alles moeten we niet zekerheid weten, dat. er nog heel wat land en tuinbouwers zijn, die tot op heden nog niet gezorgd hebben dat zij als lid hij de Bedrijfsver eeniging zijn opgegeven én dus aanstonds zeer legen hun zin van rechtswege worden inge schreven bij de Rijksverzekeringsbank. We meenden daarom goed te doen, deze laat ste waarschuwing nog te laten hooren. Zoo gij nog geen aangifte deed ten Postkantore in uw woon plaats of bij den Raad van Arbeid in Uw district doe het dan zoo spoedig mogelijk, want na 1 April a-s. is het te laat. Bij die opgave moet ge opgeven den naam van de Bedrijfsvereeniging waarvan ge lid wenscht -te worden. Wanneer ons of onze Vertegenwoordigers ter plaatse daarvan kennis wordt gegeven, wordt hulp en voorlichting steeds gaarne ver strekt. Alle Land- en tuinbouwers die lid zijn of nog worden van onze Bedrijfsvereeniging, ontvangen op of omstreeks 1 April a.s. een loonlijst met dui delijke toelichting en vanaf dien datum is hun wettelijk risico, voortvloeiende uit meergenoem de wet, bij ons gedekt. Men heeft dan voor de uitvoering der Wet, met de Rijksverzekeringsbank niets te maken. „Boeren en Tuinders-onderlinge" Vereeniging voor Ongevallenverzekering van den Nederl. Boerenbond. Nico van Ommen. Dir. v. h. Bisdom Haarlem. De Ouderdomswet. Het bestuur van den Ned. R.K. Middenstands bond heeft een adres aan de Tweede Kamer ge zonden met betrekking tot het wetsvoorstel tot wijziging der Ouderdomswet. In het adres Worden de bezwaren uiteengezet tegen de strek king van genoemde wetswijziging, n.l. om de administratiekosten der vrijwillige ouderdoms- verzekering niet meer te doen dragen door het, rijk, maar door de verzekerden zelf, waardoor bijna uitsluitend de kleine middenstanders met zeer weinig draagkracht zwaar worden getroffen. Deze middenstanders hebben wel eenigeri bij zonderen overheidssteun noodig, omdat zij be lmoren tot die burgers, die in 't geheel niet of zeer moeilijk voor den ouden dag kunnen zor gen, en voor wie niet die gunstige bepalingen zijn gesteld in Invaliditeits- en Ouderdomswet, die den loonarbeider ten goede komt. Genoemd bestuur dringt aan op verwerping van het wijzigingsontwerp. Dienstweigering. De heer Stulemeijer, lid van de Tweede Kamer, heeft aan de ministers van oorlog en van justitie de vraag gesteld Is er aanleiding te mogen verwachten, dat eerlang de memorie van antwoord zal verschij nen op het eert jaar geleden verschenen voorloo- pig verslag over het wetsontwerp Dienstweige ring In verband met de heerschende malase en werkloosheid bleef de ontvangst uit het accijns op het gedistilleerd ruim 1.1 millioen bij verleden jaar Februari ten achter dit middel bracht 3.83 millioen op tegen 4.95 millioen in Februari 1922. De ongunstige toestand op het zakenleven weerspiegelde zich andermaal in de opbrengst der registratierechten. Op emissiegebied en bij den overgang der vaste goederen bleef het zeer kalm, terwijl de omzetten ter beurze behoudens enkele uitzonderingen te wenschen overlieten. Deze rechten brachten ruim 7 ton minder op, f 1.41 millioen tegen 2.13 mil ioen in Februari 1922. Dit verlies werd grootendeels gecompen seerd door de successierechten, waarvan het verhoogde tarief een grooter ontvangst deed ontstaan van ruim 6 ton 3.17 millioen tegen 2.58 millioen. De zegelrechten brachten bijna 3 ton meer op 1.42 millioen tegen /1.14 millioen. De overige belastingen hadden meerendeels een gering succes. In de rechten op den invoer valt een accres waar te nemen van 2.84 millioen tot 2.97 millioende belasting op gouden en zilveren werken vorderde van 70.840 tot /3.42 de rechten op de Domeinen van 111.769 tot 162.889 de opbrengsten der loodsgelden van 209.474 tot 250.087. Van de belasting in verband met de buiten gewone omstandigheden bracht de O.W.-be lasting 13.03 n illioen op de inkon sten ten bate van het leeningfonds bedroegen 9.33 illioen, waarvoor door de verdedigingsbelasting 2.7 millioen, de inkomstenbelasting f 3 millioen en de dividend- en tantiémebelasting 2 millioen werd gebracht. („Tijd.") De verkiezing van de Eerste Kamer. De dag voor de verkiezing van leden van de Eerste Kamer is bepaald op Dinsdag 10 Juli a.s. De Rijksmiddelen. De staat der schatkistontvangsten over de afgeloopen maand maakt bij oppervlakkige be schouwing geen slecht Fguur. Aan gewone nv'd- delen toch werd ontvangen 35.935.105 tegen 30.138.215 in dezelfde maand van het vorig jaar, zijnde een vermeerdering van 51/2 mil lioen. Dit bedrag gevoegd bij de meerdere ont vangsten in de maand Januari maakt, dat in de eerste twee maanden ruim 10 millioen meer werd opgebracht dan over dezelfde periode in 1922. Bij de meerdere ontvangsten dient echter rekening gehouden te worden, dat voor de ontvangst van het accijns op tabak nog geen vergelijking bestaat evenals dit geval was'bij de vergelijkende cijfers der maand Januari. Uit dit middel kwam tijdens de afgeloopen maand 1.414.694 binnen, met welk bedrag dus feitelijk de verhooging der ontvangsten over de maand Februari 1922 moet verminderd worden. Gelijk maanden achtereen het geval is ge weest hebben de directe belastingen ook dit maal den grooten doorslag gegeven tot de in ning der groote bedragen. De inkornstenbelas" ting spande weder de kroon en bracht ruim 2 millioen meer op 10.681.829 tegen 8.623.377 in Februari 1922, waarvan wel is waar een ge deelte op rekening komt van achterstallige beta lingen maar welk middel toch een ware steun verleent om de balans naar de gunstige zijde te doen overhellen. De personeele belasting en grondbelasting droegen op haar beurt t<lfe een gunstiger beeld bij en vorderen respect, van 975.253 tot 1.394.471 en 357.810 tot 433.25 Een zeer gunstig figuur maakte de divi dend- en tantiémebelasting, waaruit 2.66 millioen meer binnenkwam, 3.3 millioen tegen 659.305. Een deel der inkomstenbelasting uitmakend, is de dividend- en tantiémebelasting blijkbaar eveneens met de aanzuivering de laat ste maanden te kort geschoten, reden waarom ditmaal zoo'n aanzienlijk accres te eonstateeren valt. Van de verschillende accijnzen heeft het accijns op suiker ruim 3 ton meer opgebracht dan in Februari van het vorig jaar, n.l. 3.23 millioen tegen 2.91 millioen Het zout nam toe van 96.018 tot 122.954; het accijns op het geslacht van f 685.001 tot 745.502 wegens den verminderden invoer van buitenlandseh vleesch. Waren de vleeschprijzen niet aanzienlijk' ge daald, dan zou dit uit middel een grooter bedrag zijn binnengekomen. Middenstandsbanken. Eergisteren heeft te Utrecht een vergade ring plaats gehad van het bestuur van den Ned. Middenstandsbond, het bestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond, het be stuur van de Christelijke Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand en de besturen en directies van de Algemeene Centrale Boazbanken, de Hanze- banken en de Middenstandsbanken voor Lim burg. Het doel was te herhalen het verzoek dat reeds meermalen gedaan was aan de regeering, om uitvoering te geven aan het Koninklijk Be sluit waarbij geregeld wordt de belegging van de postcheque en Girogelden. Na een inleiding van den heer Corn. Loeff, werd besloten dat de organisaties bij de regeering zouden aandringen tot het nemen van maat regelen opdat de steeds groeiende postcheque- en girogelden ten behoeve van handel en nijver heid zullen kunnen worden aangewend. Uitvoerig werd besproken over de wen- schelijkheid van nauwere samenwerking tus schen de Middenstandsorganisaties en haar credietstellingen. Dc R.K. Kicsver. te Haarlem. In 'de R.K. Kiesvei eeniging is een con flict ontstaan in verband met de candidaat- stelling. Bij die «temming hebben de leden belangrijk afgeweken van het politiek ad vies van het bestuur. Mr. J. B. Boinans, die No. 1. was gesteld, is op de derde plaats gekomen, terwijl de arbeiders-candidaten naar achter op de lijst geschoven zijn. Het bestuui is thans van plan om af te treden. De R.K. arbeidersvleugel houdt een bijeenkomst om de zaak te bespreken. Men is bezig te trachten de partijen alsnog tot elkaar te brengen. Het bestuur is genegen daar toe mede te werken, als de volgorde van de groslijst bij de candidaatstelling gevolgd wordt. Rijkscommissie voor het verkeer. Eerlang is te verwachten de instelling van een algemeene rijkscommissie voor het verkeer, die zich zal hebben bezig te houden met de bestu deering van het verkeersvraagstuk in den ruim- sten zin van het woord. Tot voorzitter van deze commissie is bestemd de heer H. Colijn over de verdere samenstelling van de commissie wordt nog overleg gepleegd. Geen fantasie De Hollandsche schrijvers beschikken in tegenstelling met de Zweedsche niet over fantasie, zoo heeft de Amsterdamsche burger vader gezegd. Het „Overijs. Dagbl." wijst- nu op het volgend stukje in het „Volk" „Het roofdier staaf gereed met vurig oog, de pooten gekromd, zich lekkende den muil. De regeering en de reaktionairen, die haai steunen, kerven in de lichamen der economisch zwakken en zullen het roofdier dra de brokken toewerpen. Dat zal der ongebreidelde vraatzucht een koste lijk maal opleveren. Het zal slechts worden ver kregen ten koste van wie doodbloeden. Maar dat acht de reactie een zaak van minder belang. Het gaat over de „huisjesmelkers" en over de regeering, die niets" doet voor de huurders (alleen maar een groot aantal tientallen million nen beschikbaar stelde 1) Geen fantasie Huisjesmelkers, rooskleurige toekomst, ar beidsloos inkomen, zwarte dag, bezitlooze huur ders, foltering, weerloos, roofdieren en vurige oogen, kromme pooten en lekkende muilen het gaat alles voorbij als een vroolijke avond van dada-genot Onberaden emigratie. Het is aan den Directeur van de Ned. Ver. Landverhuizing gebleken, dat een zekere H. Brouwer, die zich thans in de provincie Ontario in Canada bevindt, schoonschijnende voorspiege lingen doet aan Nederlanders met een weinig kapitaal omtrent vestiging in Canada. Belanghebbenden wordt in hun eigen belang dringend aangeraden, niet in te gaan op deze of eenige andere voorspiegeling, door wien ook gedaan, zonder eerst nadere inlichtingen in te winnen bij het Informatiebureau van genoemde vereeniging, dat thans is gevestigd Bezuidenhout 97. Dit bureau verstrekt alle gewenschte inlich tingen omtrent vestiging in het buitenland, ge heel kosteloos en belangeloos. ■Had»- ci# bcucstrijyli Mpuws Ds. Krop n actie. De felle anti-papist, de Rotterdan sche domi nee Dr. Krop is gisteravond in de Groote Kerk geweest en heeft ook hier, evenals overal el ders, zijn overkropt gen oed weer eens van alle anti-katholieke gevoelens gelucht. Vermeld stond, dat hij 't zou hebben over „Ons antwoord op de katholieke actie" 't heerlijke, succesvolle werk n.l. der retraites voor niet- katholieken. Gelet op den titel van het te be spreken onderwerp, kon men met recht verwach ten, dat de predikant nu ook 't grootste deel van zijn rede aan dat protestantsche antwoord zou wijden, maar deze verwachting werd fataal be schaamd, daar hij bijna de geheele twee uur van zijn spreken verknoeide, verkwistte met laf, nutteloos, onberedeneerd gescheld, en gejouw, op onze Katholieke Kerk, haar Paus, priesters, leer, ceremoniën, gebruiken en Er deugt van onze ééne, wereldomvattende machtige Kerk letterlijk niets, 't is eenvoudigweg een instituut van den duivel, waarin de Paus met Zijn Kardi nalen het beheer willekeurig in handen houden. Zelfs bralde Ds. Krop in zijn onbegrijpelijke on benulligheid er uit, dat de Katholieke Zedeleer toestaat, iemand te misleiden, te bedriegenen de Paus maakte van dit verlof gretig gebruik, om Zijn geloovigen onder den duim te houden. Waar haalt die verwaten „voorganger" die drie dubbele nonsens vandaan. Ja, vooral cle Paus moest het ontgelden, waarbij hem natuurlijk het slechte persoonlijke leven van enkele vroegere Pausen zeer welkom was. Wat een indruk moeten de protestanten van het Pausdom hebben gekregen een indruk van dwin gelandij, bedrog en immoraliteit. Is dat dan de waarachtigheid der Protestantsche actie Zeker, wij geven toe, dat er enkele pausen persoonlijk slecht hebben geleefd, doch optredend als paus, hebben zij nooit iets tegen geloof en zeden geleerd En ziet dan eens naar die edele schare van ver over de driehonderd mannen, die allen in geur van heiligheid zijn gestorven, we noemen hier slechts uit den laatsten tijd de Pausen Pius IX, Leo XIII, Pius X, en Benedictus XV. Ilo'e is 't mogelijk, dat zij in dezen materialis- tischen lijd zoo heilig konden leven, zouden ze dat gedaan hebben, als hun oogmerken heersch- zucht, wellust en bedrog waren geweest. En wie ziet niet den goeden moreelen invloed, die nu ook weer van Z.H. Pius XI uitgaat. Ds. Kropvei- wijt ons ziende blind te zijn, maar laaf hij gerust dat verwijt zichzelf nageven, want hij is steke blind. We vragen ons af, waar die in-droeve blind heid bij hem vandaan komt en we kunnen geen ander antwoord vinden, dan dat hij blind van angst moet zijn, van angst voor de Katholieke Kerk, die hem vooral in den persoon van Pater v. Ginneken in Rotterdam en elders zoo dwars zit. Neen, blufte hij gisteravond, hij was voor geen mensch bang, ook niet voor Rome, maar waarom staat hij dan den ganschen avond te schelden en te razen op Rome, wat toch zeker geen teek en van moed is. 't Is eenvoudig belachelijk. En och, nog zooveel onzinnigs heeft hij zijn toehoorders ver teld, over scapulieren, missen „zeggen af- laat-practijken enz. 't verwonderde ons, dat hij de Pausin Johanna-fabel er nog niet bijsleepte. Zooals gezegd ging het overgroote deel van Ds. Krop's rede tegen Rome en slechts enkele woorden werden aan de Protestantsche leer ge wijd. Hierbij beweerde hij, dat ook de Hervorm de Kerk het kenteeken der eenheid had, al was ze dan ook nog zoo verdeeld. Ze waren allen één in Christus en in 't aannemen van de ééne ken- bron der waarheid: den Bijbel, die n.b. op wie weet hoeveel manieren door hen wordt ver klaard. Heilig was hun Kerk, omdat zij afgezon derd was van de wereld. Is dat voldoende en apostolisch, wijl Christus ze had ingesteld, wat hij absoluut niet kan bewijzen. We gelooven niet, dat Ds. Krop gisteravond NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1