zijn toehoorders met zijn „predikatie" geeste lijk heelt verkwikt, de onwaarachtigheid, die hij onze actie wil verwijten, lag er bij zijn betoog zoo dik op, dat een nuchterdenkend mensch ze klaar en duidelijk moe s t zien. 't Slot van zijn rede was 't allerfraaiste. Ds. sprak hier van broederlijke besprekingen met Rome, waarop hij echter dan eerst in kon gaan, wanneer de Paus Zijn aangematigde driedubbele kroon van zich afwierp. Hoe driedubbel onnoo- zel Zusters Thercsianen. Maandag j.l. werd in het Theresianen-klooster, a.d. Warande, onder voorzitterschap van den hoogeerw. heer Deken Schraag het eerste kapit tel gehouden,ter verkiezing van 'n nieuwe Moeder- Overste. De eerw. Zuster Maria Antonia werd tot deze waardigheid uitverkoren en heden morgen kwam de Deken berichten, dat Z. D. II. Mgr. Callier de verkiezing had goedgekeurd. Tuinbouw. Woensdagavond werd te Rotterdam de cursus in Tuinbouwkundigteekenen, uitgaande van de afd. Rotterdam der Ned. Mij. van Tuinbouw en plantkunde gesloten. Hierbij Waren aanwezig verschillende bestuurs leden dezer vereeniging, alsook de Rijkstuinbouw consulent voor Z. H., belast met het toezicht op deze en soortgelijke cursussen, welke van Rijks wege Worden gesubsideerd. Laatstgenoemde wees in een korte toespraak op het belang van deze cursussen en feliciteerde hen, die met goed gevolg dezen 2-jarigen cursus doorliepen. Daar de eischen voor dezen cursus hoog gesteld waren kon aan slechts 8 van de 11 leerlingen een diploma worden toegekend en wel aan J. J. van Dijk en D. J. van Vooren te Schiedam, J. M. Jolmers, H. de Zoete, G. de Zoete, M. den Dut.en, S. cle Waal, L. J. Brugmans allen te Rotterdam. Aan den leeraar, den heer A. Gerritsen van Schiedam werden door het bestuur en leerlingen woorden van waardeering en dank voor het ge geven onderwijs gericht, door de leerlingen Werd hem als blijk van waardeering een stoffelijk blijk in den vorm van een microscoop aangeboden. Nieuwe zaak. Vanmorgen hebben wij een kijkje genomen in de nieuwe zaak, die de heer N. Langendoen op den hoek van Broersvest en Lange Kerkstraat, morgen zal openen. Het forsche pand met zijn mergelstcenen muren n het in origineele kleuren geverfde houtwerk maakt een aangenaam-opval- lenden indruk, wat vooral te danken is aan de prachtige étalages, die door de bijzondere talen ten van den artistieken decorateur J. Schreuder ware juweeltjes zijn geworden. En dan de inhoud Tusschen de heldere spiegelruiten, en het ge- etste glas van de stofvrije afsluiting bevindt zich een kleurige en keurige uitstorting en op stapeling van het heerlijkste en begeerlijkste, wat de kunst van chocolade- en suikerbakkers voortbrengt om de verwendste gehemelten te streelen 't is om te watertanden. Het interieur van dit lekkernijen-paleis is al even schitterend. Ook hier is in een verbluffende overvloedigheid tusschen kristal, metaal en staniool een uitgelezen keur van kostelijkheden bijeengebracht in glanzende vitrines, of opgetast langs de wanden, die evenals het plafond in ivoor- tint zijn gehouden, verlucht met fruit en bloem motieven, fijn van kleur. Bijzonder werk is te vens gemaakt voor een goede, weelderige verlich ting. In winkel en kasten, hangen als zonnen, de blanke electrische lamp-bollen, die een lichtsterk te van 2200 kaarsen naar buiten werpen, zoodat bij avond vooral, het een feeëriek schouwspel zal zijn, dat honderden kijkers en koopers zal aan trekken. Wij hopen dat de ondernemende eigenaar in zijn vertrouwen op Schiedams burgerij niet be schaamd zal worden en dat morgen zoowel als later het hem aan clientele niet zal ontbreken. Gister slaagden te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken de dames: A. C. Schoof, J. v. Dorp en N. v. Dorp. Gistermorgen is de 8-jarige de O., die op een auto was gesprongen, op 't Hoofd er af getuimeld, doordat de wagen plot seling een zwenking maakte. Het onvoorzichtige ventje liep een paar leelijke schrammen op en is door den chauffeur per auto thuis bezorgd. UIT ROTTERDAM. De brievenbesteller A. J. J. T. is op den Coolsingel alhier aangehouden. Hij wordt verdacht van diefstal van geld uit brieven, hem ter bezorging in zijn wijk toevertrouwd.Ten einde hem t.e betrappen, had men vooraf gemerkt geld in een brief gedaan. Daarvóór waren ver schillende klachten over diefstal van geld uit brieven in zijn wijk, bij de directie van het post kantoor ingekomen. Op den Keileweg alhier is D. J. G., uit Schiedam met zijn motorfiets gevallen. Met een gebroken knieschijf is hij naar het ziekenhuis gebracht. INGEZONDEN. Mijnheel de Redacteur. Misschien herinneren zich Uwe lezers nog den tijd, waarin de heer M. C. M. de Groot in den Gemeenteraad voorstelde een bepaling in de Gemeenteverordening op te nemen, waarbij het den dames verboden zou worden sleepjaponnen te dragen, omdat zij daarmede het stof van de straten opjoegen, wat natuurlijk voor de gezond heid der inwoners zeer nadeelig was. Ik weet niet meer of de speech van den heer de Groot hierop van invloed- is geweest, maar wel opmerkelijk is het dat sinds dien te Parijs de mode is gewijzigd en de sleepja ponnen zijn vervangen door al te korte rokjes. Ook hier geldt het spreekwoord Les extremes se touchent." Nu evenwel de auto's van den vroegen morgen tot den laten avond onze straten en derzelven bewoners bijna onafgebroken in wolken van stof hullen, wolken van stof, die door de reten van deuren en vensters dringen en boven de daken onzer huizen uitwaaien, zou er nu zoo'n bezwaar bestaan om de sleepjaponnen weer in te voeren. K ij k u i t. Gemengd Nieuws. De gewaande schatgraver. Een 19-jarige gevangene in het opvoedingsgesticht te Doetinchem, heeft, zijn uitstapje er Weer op zitten. Hij zou licht brengen in een duister gebleven zaak, hij zou een schat laten opdiepen uit den bodem ergens tusschen Groningen en Haren, een schat afkomstig van diefstal, wel ke langen tijd onder het aardoppervlak verbor gen was gebleven Vrijdagmiddag Werd de tocht ondernomen, twee veldwachters, het 19-jarig jongmensch en de speurhond.- De hondenneus behoefde zijn diensten niet te doen, want op een gegeven oogenblik bleef de „schatgra ver" staan om dan met een theatraal gebaar een plek grond aan te wijzen „Daar moet het zijn 't. Was er niet ITet is er ook nooit geweest waarschijnlijk, want niets was er te vinden dat aan gestolen goederen herinnerde. Zaterdagmiddag werd het jongmensch nog eens in verhoor genomen en hij deze gelegenheid zeide hij „Ik wist er niks van, ik heb het alleen maar gedaan om een dagje vrij te komen S p o n t a,n e daad. Bij den ernstigen brand die de vorige Week te IJmuiden uitbrak en waar bij een huisgezin zich ternauwernood het leven kon redden, werd de brandweer krachtig ter zijde gestaan door eenige vischlossers, die het Werk aan de haven in den steek lieten en onder leiding van het raadslid Schilling de behulpzame hand boden. In hoofdzaak is het hun te danken geweest dat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. In de Dinsdagavond gehouden zitting van den raad van Velzen sprak de burgemeester zijn hulde uit tegenover den heer Schilling, die op zijn beurt een goed woord deed voor schadevergoeding aan de werklieden, die door het werk te laten liggen financieel getroffen zijn. De voorzitter zei toe dit verzoek in gunstige overweging te nemen. Tegen de anonymiteit der Pers. De rector van de Karls-universiteit in Tsjecho- Slowakije, prof. dr. Horatjck, heeft met eenige anderen in den senaat een voorstel ingediend, strekkende om de anonymiteit in de pers on mogelijk te maken. In de toelichting zeggende voorstellers, dat de ongedisciplineerdheid der pers voor het openbare leven bedenkelijke ge volgen heeft. Het voorstel is voornamelijk ge richt tegen polemiekjes, zooals eenige bladen die geregeld bevatten. Om het verantwoordelijk heidsgevoel van den schrijver te versterken, willen de voofstellers deze ten minste voorzien hebben van een algemeen bekend pseudoniem of paraag.De regeering wordt uitgenoodigd bij de herziening van de perswet het beginsel der niet- anonymiteit in te voeren en te bepalen, dat alle artikelen moeten voorzien zijn van de ondertee- kening van den schrijver. De voorstellers be- toogen, dat dit, in het belang zou zijn van de journalistiek. Buiten slapen. Zooals we weten zijn Amerikanen en Engelschen er zeer op gesteld in de frissche lucht te slapen, niet alleen met wijd open ramen, maar liefst met bed en al in de bui- tenldcht. Wel zijn daar enkele practische bezwa ren aan verbonden denken we maar eens aan een onverwachte nachtelijke stortbui, en daarom heeft men bedacht, dat 't toch maar het vei ligst was 's nachts een of ander dakje boven het hoofd te hebben. Nu heeft men er,, zoo vertelt „Opgang", het volgende op gevonden. Aan de slaapkamer is een soort portiek, zouden we 't kunnen noemen. Daar komt 's nachts het ledikant op te staan, dat over rails naar buiten gerold kan worden. Die rails zijn maar heel.smal en in den grond in gelegd. Onder aan de vier pooten van het ledi kant zijn wieltjes bevestigd van een bijzondere constructie, zoodat 't ledikant zeer makkelijk en licht verrolbaar is. De eigenaar van zoo'n verrolbaar ledikant kan 't geheel van het weer laten afhangen, of hij 's nachts buiten zal slapen of niet. Met mooi weer zet hij 't geheel op 't balkon, is 't hem te winderig, dan rolt hij 't b.v. tot aan de deuren, wordt 't hem te koud, of is het weer gedraaid, dan kost 't hem een kleine moeite Weer heelemaal terug te wollen. Zulke slaapbalkons hebben altijd gordijnen, die 's nachts neergelaten worden, zoodat men niet te kijk ligt op z'n balkon. Een Hollandsche vrouw, die in Amerika deze manier van slapen had toegepast, noemde het heerlijk. Zelfs bij heel koud weer had ze, goed toegedekt, op haar balkon geslapen, 's morgens kwam het dienstmeisje haar ledikant terugrollen in de lekker verwarmde slaapkamer, waar ze zich dan kon aankleeden. Boomen en bliksem. Algemeen wordt verondersteld, dat de eik in hooge mate aan het gevaar van den bliksem blootstaat, terwijl men gelooft, dat de beuk geen aantrekkingskracht bezit. Inderdaad worden van alle boomen do eiken het meest door de bliksem getroffen, waar om zij door de Germanen ook Wel voor heilige boomen van den Dondergod werden gehouden. Zooals prof. Lammermeyr in Die Natur in aan sluiting op de belangrijke onderzoekingen van prof. Stahl mededeelt, treffen van de 70 blik semschichten, Welke in boomen inslaan, 54 den eik, 15 de pijnboom en slchts één den beuk. De oorzaak van het veelvuldig inslaan van den bliksem in den eik is hieruit af te leiden, dat zijn diepgaande wortels een goedgeleidende verbinding vormen met. de vochtige bodemlagen en omdat de regel slechts zeer langzaam en onregelmatig door den schors heendringt, waar door een gevaarlijke geleider voor elect.riciteit ontstaat. De beuk daarentegen met zijn tame lijk gladden stam, wordt snel van boven tot beneden gelijkmatig nat en staat daardoorveel minder aan het gevaar van den bliksem bloot. Natuurlijk blijft ook de beuk niet altijd ge spaard, indien hij echter getroffen wordt, is de aangerichte schade steeds gering, daar het hout zich niet zoo gemakkelijk laat splijtenals bij den eik. De moderne onderzoekingen heb ben dus het oude geloof in alle opzichten be vestigd en geven het volksgeloof gelijk, dat aanraadt bij" een onweder den eik te mijden. Verduistering. Voor het gerechtshof te Boulogne hadden zich gisteren 25 personen te verantwoorden wegens verduistering van voor raden, toebehoorende aan het leger, in de jaren 19191920. De voorraden, hoofdzakelijk af komstig uit de legercantines en officierseetzalen, Werden naar Le Portel gezonden, een kustplaatsje ten Zuiden van Boulogne. Daar Werden zij door Fransche handelaars overgenomen. Het gerechtelijk onderzoek in deze zaak heeft meer dan twee jaren geduurd en 48 personen, waaronder verscheidene bekende kooplieden te Boulogne, werden gearresteerd. Twee der gearresteerden zijn sindsdien ge storven, 21 profiteerden van de bepalingen der amnestiewet. De overige 25, verschenen, gelijk gezegd, gisteren voor den rechter. Nadat de behandeling dezer zaak gisteren acht uren geduurd had, Werd het verhoor, ver daagd. Rechtzaken. De moordaanslag te Valkenswaard. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gister de zaken behandeld tegen C.P. de W., 37 jaar, huisvrouw van M.D., wonende te Eindhoven, en J. J. H. M. K., 28 jaar fabrikant, wonende te 's-Hertogenbosch, beiden thans gedetineerd; de eerste beklaagd van poging tot moord enmede- plichtigheid aan poging tot moord, de tweede be klaagd van poging tot moord. Het betreft hier den moordaanslag, in den avond van 4 Januari in de bosschen onder de gemeente Leende ge pleegd op den bioscoophouder M.D. uit Eindho ven en het voorspel daarvan. Beide beklaagden hoorden 15 jaar gevangenis straf tegen zich eischen. Uitspraak 5 April. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tob matigen Z.O. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, later iets zachter. Het Nansen-Comité. Uit Amsterdam vernemen we, dat het Nederl. Nansen-Comité zijn werkzaamheden heeft ge staakt. De nog voorradige gelden zullen voor hun bestemming alsnog gebruikt worden. Ontsporing. Uit Zwolle vernemen we Dezen morgen tegen 10 uur had bij het binnen- rij den van den - goederentrein uit de richting Groningen een déraillement plaats. Er ontspoor den 8 wagons, die alle geheel omkantelden. De oorzaak is onbekend, persoonlijke ongelukken hadden niet plaatsmet het opruimingswerk js direct een aanvang gemaakt. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 22 Maart 23 Maart. 11 89 Va 11.89 - 16.67 - 14.46 Zwitserland - 46.80 - 46.85 Weenen 0.00% - 0.00% Kopenhagen - 46.85 Stockholm - 67.45 - 67.40 - 45.85 2.53%, -2.53%, Madrid 39.12V, - 39.05 Milaan - 12.50 - 12.39 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 22 Maart 23 Maart.. 11.89 Parijs - 16.90 - 16.62V, Brussel - 14.90 - 14.45 New York». - 2.537, - 2.53'-/i Berlijn O.OI2IV4 Zwitserland Stockholm - 67.45 - 67.45 Kopenhagen - 48.95 Ghriatiania - 45.90 0.00351 Telegrammen, OPSTOOTJES. BERLIJN, 23 Mrt. (draadloos) Te Dresden hadden communistische sa;nenscholingen plaats. Ze trachtten den Landdag binnen te dringen, maar werden door de politie teruggedrongen. ZWEDEN EN HET ROERGEBIED. STOCKHOLM, 23 Mrt. (draadloos) Binnen kort zal een Zweedsche gevolmachtigde naar het Roergebied worden gezonden tot het be hartigen der Zweedsche handelsbelangen al daar. BEZETTINGSKOSTEN. PARIJS, 23 Mrt. (draadloos) De geallieerden vertegenwoordigers in de commissie voor de bezettingskogten hebben den Amerikaanschen gedelegeerden voorstellen doen toekomen, welke geacht worden aan de Amerikaansche eischen te voldoen. INTERNATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL. ROME, 23 Mrt. (draadloos) Het congres van de Internationale Kamer van Koophandel heeft de resolutie betreffende de industrie en de handel betrekking hebbende op een internationale doua neregeling goedgekeurd. Het congres zal de Amerikaansche resolutie over de intergeallieer- de schulden en het schadevergoedingsvraagstuk bespreken. Alle gedelegeerden zijn voor deze resolutie. PORTUGAL. LISSABON, 23 Mrt. (draadloos) De Kamer heeft na een rede van den minister-président een motie van wantrouwen, in verband met de bin- nenlandsche goudleening met 34 tegen 22 stem men verworpen. EEN SAMENZWERING ONTDEKT. BERLIJN, 23 Mrt. (draadloos) Er zijn hier 26 leden van de Deutsch Völkische Freiheits- partei gearsesteerd. Het grootste gedeelte van hen zijn officieren van het vroegere leger. Een aantal van hen is na verhoor weer in vrijheid gesteld De arrestaties en huiszoekingen hadden ook plaats in Erfurt, Halberstadt, Hannover, Kasgel, Maagdenburg, Minken, Naumburg, Stolp en Frankfurt. De huiszoekingen leverden veel bezwarend materiaal op.Volgens berichten in de democrati sche bladen lag het in de bedoeling de Rijksre- geering en de Pruisische regeering omver te wer pen. De samenzwering was zorgvuldig voorbereid. Een geconcentreerde aanval op Berlijn zou plaats hebben de opmarschplannen waren reeds nauwkeurig vastgesteld. Minister Severing zal in den Rijksdag nadere mededeelingen verstrekken. Sekeepvaart. HULL, 22 Mrt. Aangekomen ss. „Alchyniist tank, ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 23 Mrt. Vertrokken s.s. „Rijns burg", ledig naar Alblasserdam. SCHIEDAM, 23 Mrt. Aangekomen Eng. s.s. „Loch Catrine", ledig, om hier te dokken in de Wilton-haven. Burgerlijke Stand. Geboren: Mrt. 20. Johannes d.v. K. J. Heijboer en A. M. Huiskes, St. Licluinastraat. 21. Anna Maria d.v. A. Schaper en A. van Enoo, Zuidlandschestraat. Cornelia d.v. J. P. A. Gunnewegh en J. M. Hertog, Mariastraat. Overleden: Mrt. 21. Een levenloos kind van J. Osephius en J. Rodenberg, Mariastraat. Gehuwd: Mrt. 22. P. J. Breijer 29 j. en A. Hamerslag 25 j. W. J. van 't Hoen 23 j. en J. Suttorp 19 j. J. Koogje 28 j. en N. Moraal 29 j. M. Wey 23 j. en T. Bloldand 22 j. L. van Veelen 30 j. en L. Bijl 28 j. Ond ertrouwd: Mrt. 22. C. W. Schonkel 47 j. en J. Verhaar 28 j. M. J. Schaeffer 23 j. en A. J. M. M. Kloos 21 j. A. M. van der Vlugt 22 j. en G. J. M. van Oorschot 22 j. J. H. Stegman 29 j. en M. Koole 23 j. H. R. Winkes 41 j. en S. E. Hulskramer 31 j. M. W. Martens 25 j. en J. L. van den Bos 25.j H.B. Grims 22 j. en C. Groeneweg 21 j. M. van der Tas 22 j. en J. C. Bergmans 22 j. P. Stolk 29 j. en T. N. van der Net 24 j. A msterda tosebe Eileetenheurs, Offideela notecring v. Veieen. v. d. Effect»»- handel. NED. Oblig Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Oblig. Obiig. Oblig. Oblig. 1918 1918 1918 1919 1919 1919 1916 1916 1916 1917 1917 1917 19Ï6 1916 1916 100 5 500 5 f 1000 5 100 5 500 5 100 4V, 500 4V, 11000 4 100 41/, 500 4V 1000 4*/, 100 4 f 500 4 i 1000 4 1896/1905 3 Cert, van Innobf. 3 Cert. N. W. S2»/, Grootb. Oblig. N. W. S. 2*/ O.-INDIE. Oblig. 1919/100 6 Oblig. 500 19196 Oblig, f 1000 1919..._ 6 Oblig. f 100 19155 Oblig. 500 19155 Oblig. 1000 1915». 5 Oblig. 100 19165 Oblig. üöO 1916 5 Obiig. 1000 1916 ft Oblig. 1 100 19175 Oblig. 500 1917-,.»-»» 5 Oblig. 1000 19176 HOÏSG. Obi. Goudl. '81/93 4 D. 3892—1910 O. 4 OOSTENR. Obi. in Papitr 5 dito in Zilvar 5 Bel. vr Kron. 1. Jan./Juli 4 PORTUG.O.Tabaksmonop. 41/, Obi. le aerie3 RUSL. Obi. 1906 500 fr. 5 O. Iwang. Dombr. 4® Obligatiön 1905 4% Obi. Nicolai 67/69 i 20 4 Obi. Nicolai 67/645 A 100- 4 Zuidw. G. R. 325 4 dit. 8/90 G.R 625 bij Hop® 4 JAPAN Binn Schatk Obi 5 MEXICO Afloeb. 012 3 4s 5 COLUMBIA Geo. B. Bab. O 3 DOM 113 IC, Ra», v. O6 V.K. 22 Mrt. 93i%e 9817i, 92ib/i8 927» 90»/. 91 95 96%. 95 95 95 95 887» 89% 89 89% 897, Sö'/x. 867, 8&l% a 86 85 85 82*%, 83'/» 84 65 Via 64»/i. 65 647, 54%, 547, 100%» 1007» 977» 978/8 98 94 94 93'/, 94 937, 94 887, 89 877, 877, 88 87'/, 887, 89 877, 877, 88 87'/, 277, 4%. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stnkken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niette ruggegev en - 0.01211/4 -0.012H/2 - 46 871/2 4 881%, 971/2 271/4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2