Het oude Easteel. DAGBLAD WO&R SOMBEDAM EiV OMSTREKEN. FEUILLETON 46ste Jaargang. Vrijdag 23 Maart 1923- No 13597. BnrennKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus3D. Abonnementen per 3 maanden 2.--, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiSni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. DR. CUNO TE MUNCHEN. De Duitsche rijkskanselier Cuno heeft gister avond te München ter gelegenheid van de ont vangst van het geheele ministerie een breedvoe rige rede gehouden, die talrijke malen door luid applaus werd onderbroken. Cuno verklaarde, dat de rijksregeering, zooals voorheen, vasthoudt aan den wil het lijdelijk verzet aan den Roer zóó lang voort te zetten, totdat Duitschland als ge lijkgerechtigd partner zijn recht kan verdedigen. Wederom verklaarde de rijkskanselier, dat elke discussie over de beëindiging van het huidige conflict moet uitgaan van de onvoorwaardelijke ontruiming van het Roergebied. In verband daarmede herinnerde Cuno aan het communiqué van Brussel, waarin hij geen vooruitgang kan vinden. Het zou een volledige omverwerping van het verdrag van Versailles ten nadeele van Duitschland beteekenen. Er is geen woord van waar aldus de rijks kanselier dat de rijksregeering om bemidde ling heeft verzocht. Daarentegen is zij van ver schillende zijden gepolst. De rijksregeering heeft al deze voorstellen onderzocht, doch steeds wa ren de bemiddelaars slecht gelegitimeerd of Wel de voorstellen waren onaannemelijk. Bij alle bereidwilligheid om tot een schikking te komen, kan de regeering op dergelijke voorstellen niet ingaan. Dat is.zij aan het Duitsche volk verplicht. Ten slotte deed Cuno nogmaals een ernstig beroep op het Duitsche Volk om alle politieke tegenstellingen ten achter te stellen bij het ver volgen van het eene groote doelDuitschlahds onafhankelijkheid en vrijheid te handhaven. VENIZELOS TE LONDEN. Venizelos is gisterenavond te Londen aangeko men. Hij werd aan het station opgeWacht dcfbr een vertegenwoordiger van de officieele gasten- commissie-, den staf van de Grieksche legatie en talrijke leden van de Grieksche kolonie te Londen. Venizelos vertoeft als gast der Britsche re geering in het deftige Ritz-hotel. Hij gaf mach tiging te verklaren, dat hij naar Engeland was gekomen op uitnoodiging van Lord Gurzon die hem telegrafisch had medegedeeld, dat de uit- noodigende mogendheden van de conferentie van Lausanne waarschijnlijk zouden Wenschen hem te raadplegen op de besprekingen, welke thans te Londen worden gevoerd in verband met de Turksche tegenvoorstellen. AMERIKA EN HET HERSTEL. Uit Rome verluidtDe voorzitter van de Britsche delegatie op het congres van de Int. Kamer van Koophandel, Hobson, bevestigde in een intervieuw, dat de redactiecommissie het Amcrikaansche voorstel heeft uitgewerkt. Dit voorstel is er op gericht, de kwestie der schade vergoeding definitief en in een voor alle betrok kenen aannemelijken vorm te regelen. De defini tieve tekst Wordt door den vice-voorzitter van de garantie-trust, Tooth, uitgewerkt. Hobson zeide van meening te zijn, dat het Amerikaansche voorstel eenstemmig zal worden aangenomen en dat het alle partijen zal bevredi gen. ENGELAND EN DUITSCHLAND. In antwoord op vragen, in het Lagerhuis gesteld, verklaarde de Britsche premier, Bonar Law, dat tot dusver geen instructies met. be dekking tot de Roerkwestie zijn gegeven aan de Lritsche vertegenwoordigers voor de aanstaande vergadering van den Volkenbondsraad. Kolonel Walter Guinness, onderstaatssecre- 66 nik kan mij voorstellen, dat Jonker Bodo er spijt van heeft, door zijn onnadenkend ge drag aanleiding tot een misverstand te hebben gegeven," zeide ik, zoo rustig en bedaard als m vermocht, ,,en ik begrijp niet hoe gij, na Z1jn opheldering, daarover nog op dezen toon durft spreken." Dij keek mij van terzijde aan en vertrok den luond tot een spottend glimlachje. nik ben ouder dan Bodo, heb meer ervaring Uan hij en zie scherper. Uwe houding ver ried duidelijk, dat de warme ontmoeting je Uiet onaangenaam was." i, Tegen een opzettelijk verkeerd opgevat denkbeeld is niet te strijden." zeide ik opstaande. e Vrijvrouwe heeft mij gelast hier op haar te duchten. Gelieft u te blijven, zoo ga ik haar te gemoet." ),Niet zoo haastig," hervatte hij, opspringend *'n y°or den uitgang postvattend. Ik heb nog looit iemand van uw leeftijd gezien, die zoo ichtgeraakt of onhandelbaar was. Natu taris van Oorlog verklaarde, dat de Britsche vertegenwoordiger in de int.ergeallieerde militai re controle-commissie de overtuiging heeft gekregen, dat de beperking der Duitsche be wapening ingevolge het vredesverdrag, zoowel wat het contingent als wat het materiaal be treft, op zoodanige wijze is uitgevoerd, dat men gevoegelijk van ontwapening kan spreken. ZWEDEN. Naar de ,,Times"-correspondent te Stockholm meldt, dreigt er in Zweden een kabinetscrisis uit te breken, welke den val van 't heele kabinet- Branting zou veroorzaken. Het regeeringsvoorstel tot steun aan werk- loozen namelijk Wordt door de conservatieve partij bestreden. In de parlementaire commissie. Waarnaar het ontwerp verwezen Werd, stelden de liberalen een wijziging van zekere bepalingen voor. Deze zou den, naar men meende, door de regeering worden aanvaard, maar op een algemeene bijeenkomst der arbeiderspartij, waarin Branting den toe stand uiteenzette, Werden de liberale voorstellen unaniem verworpen. Het ministerie Werd gesom meerd aan de ongewijzigde aanneming van het ontwerp door de kamer vast te houden, of anders af te treden. Branting heeft intusschen in den rijksdag- verklaard, dat het kabinet zou aftreden, als het ontwerp verworpen Werd. DE GENTSCIIE HOOGESCHOOL. Gister heeft de Belgische Senaat een buiten gewone. commissie benoemd om te trachten een oplossing te vinden van het Vlaamsche hooge- schoolvraagstuk. Deze commissie is samenge steld in evenredigheid met de partij sterkte. Er maken deel van uit 5 katholieken, 4 socialisten, en 3 liberalen. Van de vier socialisten zijn er twee voor en twee tegen de vervlaamsching, van de 5 katho lieken 3 voor en 2 tegen,terwijl de drie liberalen allen tegen z n. De Broqueville heeft onmiddellijk een voor stel ingediend, strekkende tot het instellen van Vlaamsche faculteiten, met behoud der Fransche, ingaande dit jaar, met geleidelijke uitbreiding. YOEGO SLAWAKIJE. Volgens persberichten heeft de leider der Kroa tische boerenpartij Raditsj, zich te Dagreb als volgt uitgelaten „Wij kunnen niet naar Belgra do gaan zoolang degenen die daar de macht uitoefenen,ons beschouwen alseen politieke groep, die niet behoort tot het volk van dit land, een land, dat noch aan mij, noch aan Pasitsj behoort, maar aan het volk der Serviërs,Kroaten en Slo- venen." Tegenover journalisten verklaarde Raditsj „Wij wenschen overeenstemming met Servië en als de radicalen verstandig zijn, zal zulk een overeenkomst gemakkelijk te bereiken zijn Het is een fout om Joegoslavië in twee partijen te splitsen." dat Natuurlijk Sib met het oog op Bodo's opvliegend ka- akter behoedzaam te werk gaat en woorden JAPAN EN CHINA. Volgens een telegram uit Japan heeft de Ja- pansche regeering in haar antwoord op de Chi- neesche nota, waarin de opheffing werd gevraagd van de verdragen in 1915 tusschen China en Japan gesloten betreffende den status van Dalny en Port Arthur, verklaard, dat deze verdragen in geen enkel opzicht gewijzigd kunnen worden. CHINA. Soen Jat Sen, de vroegere president van Zuid- China, die reeds verscheidene weken geleden Canton is binnengerukt, ziet zich thans geplaatst voor een chaotischen toestand, ontstaan ten en handelingen Weegt, maar uw voorzorgen aan te ver. Mij niet eenmaal een onnoozel praatje te gunnen Dat is kras. Als Bodo hier was, zou hij zich er niet over ergeren." „Jonker Bodo heeft niets met mij of mijne ge sprekken te maken, en... .zijne vrienden" het koste mij moeite om dat Woord in betrekking tot hem uit de spreken „evenmin. Wees zoo goed mij voorbij te laten. „Een vertoornde Juno", spotte hij. Zijt gij ooit in den schouwburg geweest Gij speelt uW rol voortreffelijk." „Laat mij door," herhaalde ik.Ik zag het dien man aan hij geloofde niet aan mijn woor den hij geloofde alleen aan zijn eigen opvat ting. Hij boog op theatrale wijze en trad achteruit om den doorgang vrij te laten. Doch op het oo- genblik dat ik hem voorbijging, bukte hij zich en drukte mij een kus op de lippen. Erger dan de kus was de brutale blik, -die daarbij ging en de half gefluisterde woor den „Iets wil ik er toch van hebben." Al mijn bloed schoot mij naar het hoofd. „Lafaard zei ik en bleef een wijle voor hem staan met. oogen, gloeiend van toorn en veront waardiging. Daarna ging ik. Ik hield mij goed, zoolang hij mij kon zien. gevolge van het feit, dat zich buiten de stad een groote menigte opstandelingen bevindt, die Canton bedreigt, terwijl zijn eigen troepen be taling 'van hun sinds lang achterstallige soldij èischen. ALLERLEI. Uit Cerbére In verband met den moord op den vakvereenigingsleider Segui verwacht men, dat te Barcelona opnieuw bloedige onlusten zullen uitbreken. De bevolking is zeer opgewon den, de autoriteiten staan onmachtig tegenover den toestand. Er zijn reeds twee arbeiders ver moord. Uit Tokio Van de arsenalen van Tokio, Kyoto en Kure zijn heden resp. 3000, 3000 en 100 arbeiders ontslagen in verband met de beper king der bewapening. Van de zijde der militairen en politie zijn voorzorgsmaatregelen getroffen, ten einde rustverstoringen te voorkomen. Lord Robert Cecil is gisteren aan boord van de „Majestic" naar de Vereenigde Staten ver trokken, Waar hij een aantal redevoeringen over Europeesche politiek en over den volkenhond zal houden. Uit Cairo Naar de bladen melden, heeft er te Tanta een ernstige botsing plaats gehad tus schen Egyptische politie-agenten en soldaten van het infantérieregiment aldaar. Dertig per sonen Werden gewond, voornamelijk politie agenten. Een der gewonden verkeert in levens gevaarlijken toestand. Als oorzaak van de botsing wordt genoemd de arrestatie van een onderofficier, die op het poli tiebureau zou zijn mishandeld. In verband hier mede besloten zijn wapenbroeders tegen de poli tie op te treden, ten gevolge waarvan een hevig gevecht ontstond. Uit Berlijn Volgens een van officieele zijde uit Kowno ontvangen bericht heeft een Poolsche militaire afdeeling, bestaande uit 150 man infanteristen en 30 man cavaleristen een aanval gedaan op een Litausche post nabij de plaats Poslipki, Westelijk van Kopciowo, 7 K.M. van de „Curzon-linie" verwijderd. Daarbij werden vijf Litausche soldaten gedood en één Litausche militair gewond. Vervolgens trokken de Polen naar een dorp in de nabijheid. Uit Riga Te Petrograd is het procés tegen de o-evangen genomen Roomsch Katholieke geestelijken, onder wie de aartsbisschop Cieplak aangevangen. Als waarnemend president van de rechtbank treedt Galbin op, terwijl als openbaar aanklager Krilenko fungeert. Gelijk men zich zal herinneren trad deze laatste ook als zoodanig op tijdens het verleden zomer gehouden proces tegen de sociaal- revolutionairen. Keulen In zake den aanslag op Smeets kan nog worden gemeld, dat de persoon, die van den aanslag sterk Wordt verdacht, werktuigkun dige van beroep is. Hij moet uit de streek van Cassel afkomstig zijn. Alle maatregelen, die tot zijn aanhouding kunnen leiden zijn genomen. De gezochte vertoefde in den laatsten tijd te Keulen zonder daar evenwel in betrekking te zijn. Uit Londen Zooals men weet, is de zomer tijd in Engeland bij de wet vastgesteld. Gister werd officieel aangekondigd, dat de zomertijd op 22 April a.s. des voormiddags 2 uur zal ingaan en op 16 September a.s. Weder zal eindigen. Uit Helsingfors Volgens een telegram uit Moskou meent men ondanks de officieele mede deelingen te weten, dat de toestand van Lenin volstrekt hopeloos is en dat het einde spoedig zal komen. Uit Londen. De onderhandelingen tus schen de nationaal-liberalen en de onaf hankelijke liberalen ten einde een hereeniging Later begaven mij moed en fierheid. Ik ge voelde mij zoo diep gewond en gekrenkt Het was mij als had ik een slag in het aangezicht ontvangen. Ik liep voort zonder op den Weg te letten, de handen op de borst gedrukt, de oogen neer geslagen. Ik kon mijn tranen niet langer bedwingen. „Wat deert je, Margreet Bodo stond voor mij. Hij poogde mijn hand te vatten. „Ga uws weegs en raak mij niet aan," riep ik, zonder op te kijken, wil. Ik de Vrije,vrouw opzoeken en haar mijn beklag doen. „Wat is er gebeurd Is August in het spel viel Bodo driftig uit, „ik zal hem. „Gij zult. niets." Dat mankeerde er nog aan, dat Bodo de zaak verder ging bederven 1 „Ik roep uw hulp niet in ik verzoek u alleen mijn naam niet meer in tegenwoordigheid van uw. .vriend te noemen en niet op mij te let ten." Bodo Werd vuurrood. „Gij spreekt in raadsels, Margreet, en ik moet alles weten," Zijn oogen vlogen den turn rond gelukkig Was Graaf August niet te zien. „Gij hebt verdriet. - Ik heb het. je berokkend door mijn onbesuisde handelwijze van gisi.eren. Ik moet herstellen." der beide partijen tot stand te brengen,hebben voorloopig tot een resultaat gevoerd. Op een gisteravond gehouden vergadering der onafhankelijke liberalen, welke door As- quith werd voorgezeten, werd een resolutie aangenomen, waarin werd verklaard, dat sa menwerking in het Lagerhuis en de kies districten vooraf moet gaan aan alle formeele stappen tot hereeniging. Uit Dundee. Tengevolge van een conflict tusschen werkgevers en werknemers is in de jute- industrie een lockout geproclameerd. Hierbij zijn 30.000 arbeiders betrokken. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 22 Maarl. Op voorstel van der. heer Westerdijk zal het ontWerp-Braat tot afschaffing van den zomertijd morgenochtend, in plaats van morgenmiddag, worden onderzocht in de afdeelingen. Aangenomen Wordt het voorstel van den heer De Vos van Steenwijk om de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting voort te zetten in de tweede week na Paschen, nadat de regeering verklaard had, prijs te stellen op een Paaschreces. Bij de voortzetting van de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting critiseert de heer De G ij s e 1 a a r (C. H.) de gestie van den minister van financiën ten aanzien van het leeningfonds. Hij vraagt verlaging van de pen sioen-premie voor de ambtenaren. De heer Van E m b d e n (V. D.) critiseert de Wijze, waarop het kabinet is gevormd. Op oorlog en marine moet zijns inziens 50 millioen worden bezuinigd. Spreker veroordeelt het absolute minimum bij de militaire departementen. Dit minimum leidt tot de hoogst mogelijke opvoering door inter nationale tegen-actie. Er moet een maximum, in plaats van een minimum gesteld worden, b.v. 30 millioen. Dat is meer dan in Denemarken aan de defensie wordt uitgegeven. Spreker dient een motie in, waarin de regeering Wordt uitgenoodigd, een staatscommissie te benoemen met de opdracht, te onderzoeken, welk geheel van militaire mid delen kan worden verkregen met 30 millioen gulden. De heer Diepenhorst betoogt, dat Nederland geen vrijhandelseilandje kan blijven te midden van de protectie. En dan is nog een argument de veranderde stand van ons bedrijfs- wezen heele groepen van fabrikanten sturen op beschermende maatregelen aan in de plaats van het vrijhandelsdogmatisme. M&ar men dient bij de' toepassing van beschermende maatregelen met oordeel des onderscheids, met kennis van, zaken, te Werk te gaan. Ten slotte komt spr. op tegen de bewering, dat de protectie de dingen duurder maakt. Die be wering is in haar algemeenheid onjuist. De bui- tenlandsche procudent zal een deel der verhoo ging dragen en voor den binncnlandschen pro ducent zal uitbreiding van zijn afzetgebied reden zijn om zijn prijzen niet op te slaan. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 22 Maart. De heer Van Ravesteyn (Comm.) vraagt verlof tot interpellatie over de afsluiting van de duinen te Noordwijk, waarover morgen Wordt beslist. Een aantal kleine wetsontwerpen wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. „Als eenige gunst smeek ik u, dat gij u buiten alles houdt. Gij zoudt mij slechts in grooter ongelegenheid brengen." Bodo stampvoette. „Martel mij niet. Margreet. Zeg waarop het staat. Begrijpt gij niet, dat ik niet als een lam kan staan tegenover iemand, die je met oogen aanziet .die. .Ik zal ze hem uitstompen Het kostte mij heel wat moeite om hem tot bedaren te brengen en te overtuigen dat mijn verzoek ernst was. „Gij kondt mij geen zwaarder stral opleggen, zeide hij eindelijk ontevreden, „en ik weet niet of ik daaraan zal gehoorzamen." De Vrijvrouwe was nog op het slot. In mijn opgewondenheid vroeg ik mij niet af of ik het geschikte oogenblik voor mijn aanklacht wel koos. Ik bleef aan den deur staan, den blik op haar. „Uwe plaats is in den tuin," zeide de Vrijvrouw haar schrijftafel sluitende. Ik vertelde het voorgevallene. „Ik smeek Uwe Genade om mij te ontslaan." Zij had ongeduldug toegeluisterd. „Dwaasheid meisje Wat haalt gij u al in het hoofd Gij zult u Wel Wat preutsch hebben aangesteld en de Graaf heeft zich een grap ver oorloofd. Bedenk in het vervolg, dat prcutsch- heid en behaagzucht nauw met elkaar Verwant zijn." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5