Aan de orde is de interpellatie-Brantigam over de bezetting van het Roergebied. De heer Brautigam (S. D.) vraagt, of de minister kan mededeelen, of veranderingen te- wachten zijn, die kunnen leiden tot opheffing van de moeilijkheden, dan wel tot verscherping van maatregelen of de minister pogingen heeft gedaan of zal doen om de opheffing van de be lemmeringen van in- en uitvoer te verkrijgen van de Fransche en de Belgische regeering. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Karnebeek, beantwoordt den interpellant. Van het belang van het Roergebied en de Rijnvaart voor Nederland is spr. ten zeer ste overtuigd en hij acht het een kapitaal belang. De terugslag dien Nederland ondervindt van de gebeurtenissen in het Roergebied, vindt niet alleen zijn oorzaak in het regime maar wel in de bezetting zelf, want die bezetting heeft verande ringen verwekt in het verkeerswezen aldaar. Het departement van Buitenlandsche Zaken erkent, dat zijn taak belangrijk en moeilijk is. De gegeven verhoudingen zijn nu eenmaal moeilijk en het is ook moeilijk zich op de hoogte te stellen van den waren toestand en de getroffen maat regelen. Spr. wendde zich tot de betrokken re geeringen om eerbiediging van de Rijnvaartakte te verkrijgen en eerbiediging van de Nederland- selie belangen. Schoene n-w e t j e. De heer Vliegen (S. D.) zegt niet te be hoeven uitweiden over het principe van den vrijhandel. Hij vraagt zich bij een ontwerp als dit- af, wat het belang der arbeidersklasse is. Overigens dwingt de economische constructie van ons land over te gaan en te blijven gaan in de richting van vrijhandel. Het aangeboden middel tot steun der industrie acht spr. ondeugdelijk. Met prijsstijging daalt de consumptie en dat is dadelijk weer een groot nadeel voor velen. Spr. meent, dat er Wel andere en betere mid delen zijn om de industrie te helpen. Als de fabrieken het niet kunnen houden, gaan zij wel over tot lagere prijzen en ten gevolge van de mindere kosten kunnen zij dan wel rendeeren. Spr. wil trachten het bedrijf beter te organiseeren door kapitaalverstrekking, zoodat de bedrijven beter en goedkooper werken. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Gemengd Nieuws. Godsdienstwaanzin. Op het oogen- blik vertoeft te Eefde, gem. Gorsel, in de bos- schen een twintigtal personen, die vermoedelijk- aan godsdienstwaanzin lijden. Zij staan onder leiding" van zekeren R., gewezen ambtenaar bij de spoorwegen, die als „profeet" optreedt en ;n een hutje leeft met zekere juffrouw N.H., een gewezen leerares in het boekhouden M.O., dm den rang van profetes bekleedt. Deze menschen, die het einde van de wereld direct aanstaande achten, oordeelen uit dien hoofde allen arbeid ijdel en beweren, dat de raven hen spijzigen. Als raven treden echter op de boeren uit den omtrek, waarvan velen aan de z.g. profetieën geloof slaan, of ook wel uit medelijden eten voor hen 'neerzetten. Behalve de reeds genoemde broeder en zuster, spelen in de kolonie een rol van eenige beteekenis een Duitsclier u;t Bocholt, volgens de profetes een dierbare, tot de profeten geleid met onz:chtbare hand, alsmede zekere W., genaamd de kle:ne Johannes, d'e met de over'g kolonisten hu-zen in zeer primitieve tentjes, nauwelijks van ligging voor den nacht voorzien. De mannelijke kolonisten hebben lange baar den en loopen blootsvoets. Zij doen geen kwaad en vreezen ook geen kwaad van anderen. Voor dieven, die hier inbreken, zouden wij bidden", zei de profetes, die evenmin als de profeet R., iets van de aardsche liefde wil we ten, daar deze uit den duivel is. In gezwollen taal verheerlijken beiden cle daden van enkele der kolonisten die hun vrouw en kinderen ver lieten, om zich bij de kolonie aan te sluiten. Men oordeelt het in de omgeving hoog tijd, dat het gemeentebestuur van Gorsel aan dergelijke ongcwenschte toestanden een einde maakt, én omdat zulk een bewoning voor de bosschen groot brandgevaar meebrengt, én omdat de kolonisten een gevaar voor zich zelf en hun omgeving op leveren. Politiehond in actie. Dezer dagen liep een agent van politie van het bureau Katten burg te Amsterdam in burger gekleed, met, zijn politiehond op de markt van het Dapperplein. Aldaar zag hij een man, wiens opsporing in het Algemeen Politieblad verzocht Werd. Hij werd door den agent aangehouden en voldeed aanvan kelijk aan het verzoek, even mede naar het post huis te gaan. Vermoedende dat de politiehond niet in staat was, een vluchteling tusschcn het groote aantal aanwezig publiek te dwingen tot staan te blijven, waagde hij een kans en zette het op een loopen. Hij had zich echter vergist, want niettegenstaan de den grooten voorsprong had het dier, na het ontvangen commando, den man spoedig in het oog en de achtervolging begon, langs en tusschen verschillende personen door. Met een stevigen beet in zijn zitvlak bracht de hond den man tot staan en ging tot bewaking over.Nogmaals trachtte de man, bij nadering van den agent, te vluchten. De hond greep ten tweede male den vluchteling in zijn been, met het gevolg dat de arrestant languit op den grond vield. Nu was de ontsnapping niet meer mogelijk, want de hond belette hem het opstaan totdat zijn meester ter plaatse kwam. De agent tilde den man van den grond cn bracht hem onder geleide van zijn hond naar het bureau Kattenburg. De wonden zijn van zeer lichten aard. („Tel.") Paries vous Francais. Men schrijft aan de (Chr.) „Amsterdammer" 't Gebeurde in een dorp ergens in Twente. Drie personen wandelden over een der wegen. Allen staken in een fatsoenlijke kleedij, alleen één er van droeg een petje, dat een beetje naar Duitschland riekte. Een veldwachter komt zulks verdacht voor. Veldwachter uitdagend „Goedendag De brutaalste van het trio „Goetendag Veldwachter „Sind Sie Deutscher Trio zwijgt, alsof het van dat gezegde totaal geen notitie nam. Veldwachter, niet uit het Veld geslagen, her haalt „Sind Sie Deutscher Eindelijk het antwoord „Not, Franzosen Veldwachter krabt zich achter de ooren en bedenkt, dat de Burgemeester toevallig in de buurt is, die zal wel beter met die lui kunnen praten. De Burgemeester verschijnt ten tooneele en vraagt„Parlez'-vous, francais Maar op zooiets hadden ze niet gerekend. Bij die vraag bleef het echter niet, want nu moest de aap uit de mouw komen, met het gevolg, dat de voorgewende Franschen achter slot en grendel Werden gezet om den volgenden dag op z'n Hol- landsch naar „das Grosze Vaterland" te worden geretourneerd. Ongelukken. Woensdagavond is het 3- jarig zoontje van J. Th. v. H., te Tienhoven in een ondiepe sloot bij de ouderlijke woning ver dronken Id. B. te Steenwijk, 28 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, is te Ruinerwold bij het opladen van boomen tusschen twee boomen bekneld geraakt en onmiddellijk gedood. Woensdag is de heer H. M. te Cujk uit het venster op de tweede verdieping van zijn woning gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Een nieuw wereldrecord. Sinds eenigen tijd bestaat officieel het wereld-duurre- cOrd dansen. Dat record is j.l. Maandag door een dansleeraar uit Marseille, de heer Sjimmy, op zijn. naam gebracht. Zondagmorgen om 9 uur precies begon hij te dansen met zijn leerlinge Marc-elle Tref, en hij hield, eerst op Maandag morgen om 9 uur, 4 miuten 5 sec. Flet Wereld record bedraagt dus 24 uur, 4 minuten en 5 seconden. Zijn eerste partner mejuffrouw Tref, had het 16 uur, 25 minuten en 15 seconden vol gehouden. Zij is daarmee houdster van het we reldrecord voor dames. O p 1 i c h t i n g.De firmant van het Ilamburg- sche makelaarshuis Weisenthal Co te Berlijn heeft kans gezien, zich op grond van een post chemicaliën van ongeveer 700 ton resp. op grond van de documenten daarover bankcheques ten bedrage van ongeveer 7milliard mark te laten in schrijven. Na de cheques te hebben geind, heeft hij zich uit de voeten gemaakt. Maar verluidt zou het hem zijn gelukt, den buit tegen de dollars in te wisselen en zonder te worden herkend, aan boord te komen van een passagiersboot welke reeds op weg naar Amerika is Belangrijke Hamburgsche firma's lijden scha de, o.a. 't filiaal van de American Express Com pany. Valse he bankbiljetten. Te Lon den bevinden zich naar de „Daily Mail" meldt, een aantal valsche bankbiljetten van 20 en 50 pond in omloop. Zij zijn zoo goed nagemaakt, dat, enkele zakenlieden van de City er het slacht offer van geworden zijn. De Bank van Engeland tracht sedert eenigen tijd de wei-kplaats op te sporen, waar de val sche bankbiljetten vervaardigd worden, maar tot dusver is hierbij geen succes verkregen. Men weet, dat sommige biljetten op het conti nent worden nagemaakt, maar gelooft, dat de biljetten die te Londen circuleeren, in Enge land zijn vervalscht. De politie stelt een nauw keurig onderzoek in. Een geschenk van d'Annunzio. De Italiaansche minister van Marine heeft een schrijven ontvangen van d'Annunzio waarin hij verzoekt aan het kabinet mede te deelen, dat hij zijn villa aan het Garda-meer ten geschenke geeft aan het Italiaansche volk, met inbegrip van het meubilair, de kunstvoorwerpen enz. wel ke de villa bevat. Petroleum-iaffinaderij afge brand. De Matin" verneemt uit Londen: De petroleumraffinaderij te Paisley (Schotland) is door brand verwoest. De schade bedraagt meer dan 350.000 pd.st. Voorjaar. Gister zijn aan de Koningin de eerste kievitseieren aangeboden en wel van vier zijden, te weten door de firma van Lith te 's-Gravenhage, door D. de Vries, te Stavoren, door G. Schouten te Ileilo en door Jacob Wiers- ma te Workum. Kampioenschap machines'chrij- v e n. Miss MillicentWoodward heeft onlangs het Europeesche kampioenschap voor machine- schrijven gewonnen. Zij haalt 239 woorden in de minuuten geblinddoekt brengt zij het nog tot 169 woorden per minuut zonder eenige fout Zij heeft dan ook haar vaardige, vlotte vinger tjes voor 5000 laten verzekeren Toen men haar vroeg, hoe zij het tot een zoo groote snelheid gebracht had, was haar antwoord, dat ieder typiste het zoo ver kon brengen, als zij haar machine maar door en door kende, heel losse slappe vingers had, volmaakt zeker was van de spelling en. .belang stelde in haar werk. Maar 't is juist deze laatste eigenschap, die nogal eens ontbreekt Een pelgrimstocht. Duizenden En- gelsche pelgrims zullen zich Zaterdag naar Yperen begeven, waar zij de kerkhoven zullen be zoeken. Deze pelgrimstocht is georganiseerd door den Bond van Oud-Strijders van Yperen. De meeste pelgrims worden gratis vervoerd. Het zijn bijna allen ouders van op dit grondgedeelte ge sneuvelde soldaten. Er komen er o.m. uit Dublin en uit Noorden van Schotland. Moedig meisje. Met gevaar voor haar eigen jonge leven redde 'n meisje dezer dagen de passagiers van 'n Ierschen mailtrein van een Wissen dood, meldt de „Daily Chronicle." De spoorlijn tusschen Ballina en Dublin Was opge broken en de trein, die om 6 uur van de Iersche hoofdstad vertrok, zou vernield zijn zonder het heldhaftig optreden van het meisje. Zij wist, dat de lijn was opgebroken vlak bij een brug over de rivier te Foxford (graafschap Mayo), waar zij woonde. Toen de trein naderde, snelde zij dien tegemoet, zwaaiende met een groene vlag en bracht den trein tot staan op nog geen meter afstand van een diep ravijn. In den trein bevon den zich veertien soldaten van het leger van den Vrijstaat, vijf gewonden en talrijke viviele pas- cagiers. Nieuwe diesel-motor. De bekende scheepsbouwfirma Buhrmeister Wain te Kopenhagen, die haar specialiteit heeft gemaakt van den bouw van schepen met Dieselmotoren en groote zeewaardige motorschepen, heeft een nieuw soort Dieselmotor geconstrueerd, die met cylinders van dezelfde afmetingen als in de oude motoren, een dubbel krachtsvermogen heeft. Deze nieuwe Deensche uitvinding zal het mogelijk maken ook de moderne groote Oceaan- schepen van motoren van voldoende capaciteit te voorzien. Een nieuw schip staat reeds op stapel, dat voorzien zal worden van Diesel motoren van het nieuwe type, die in zee 13.500 P.K. zullen geven, waardoor het schip, een snelheid van 17 knoopen kan bereiken, terwijl hulpmotoren aangebracht zullen worden voor de pompen, het licht, de ventilatie, enz. Geen derd e-k las c o u p é's meer. De Engelsche spoorwegdirecties overwegen thans het voorstel, om op de spoorwegen in het Ver- eenigd Koninkrijk den naam „derde klasse" af te schaften. Als dit voorstel zal worden aan genomen, zullen er voortaan nog slechts eerste en tweede klasse bestaan. Het derde-klasse-tarief zal echter niet worden verhoogd en bij aannemi g zal de nieuwe regeling 1 Juli a.s. van kracht worden. Het geboortehuis van Napo leon. Prins Napoleon Bonaparte heeft het geboortehuis van Napoleon te Ajaccio aan den Franschen staat geschonken. Het bestaansrecht van semina ries. In het conflict tusschen den vorst-bis- schop kardinaal Bertram en het Tsjechisch mi nisterie van onderwijs over de al of niet wette lijkheid der diocesane seminaries, heeft kardinaal Bertram de zege behaald, meldt Kipa. Aan het overzicht van dit proces is het volgen de ontleend „Liet ministerie van onderwijs wenschte de in enkele diocesen opgerichte theologische onder wijsinstituten op te heffen en de theologische studie bij de theologische faculteiten te concen- treeren. Het departement vaardigde derhalve op 28 Juli 1921 een proclamatie uit, waarbij de theologische onderwijsinrichting te Weidenau in Silezië werd opgeheven en de studenten naar de theologische faculteit te Olmütz werden verwe zen. Tegelijkertijd zouden de subsidies uit het godsdienstfonds worden ingehouden. Tegen deze beslissing van het ministerie diende kardinaal Bertram bij het opperste gerechtshof bezwaren in, waarover thans een beslissing is genomen. Liet opperste gerechtshof heeft de be slissing van het ministerie als in strijd met de wet opgeheven. Het gerechtshof gaf toe, dat de be staande wetten aan de bisschoppen de wettelijke gewaarborgde vrijheid gaven, om diocesane theologische onderwijsinstituten te vestigen, mits aan zekere voorwaarden was voldaan. Liet gerechtshof baseerde zijn uitspraak op de volgende motieven Met de wet van 28 October 1918 werden in de Tsjechische_ republiek de tot nog toe geldende wetten en verordeningen gehandhaafd, evenals de tot dan toe bestaande geldende rechtsorde. Ten aanzien van de bisschoppelijke onderwijs instituten bestonden en bestaan de wetten van 23 April en 30 Juni 1859. Overeenkomstig deze verordeningen bezit een bisschop het recht eigen inrichtingen van onderwijs voor de opleiding van priesters te stichten. Bovendien dragen deze in stellingen een particulier karakter en zijn geen openbare instellingen, zooals het ministerie van meening was. Wel is tenslotte de juridische positie der gods dienstige meeningen gewijzigd, maar de verande ring in de zienswijze over de verhouding tusschen kerk en staat, welke na de omwenteling is inge treden, kan niet als steekhoudend argument worden aangewend, wijl deze verandering in geen enkele wet is belichaamd. Het procesEhrhardt. Zooals ge meld, is de instructie tegen kapitéin-Ehrhardt door het staatsgerechtshof ter bescherming der Duitsche republiek te Leipzig geëindigd. Liet is niet waarschijnlijk, dat de Kapp-putsch tij dens het proces weer in die mate ter sprake zal worden gebracht, gelijk bij het proces tegen Von Jagow het geval was. Het recht, dat de verdedi ging bezit om getuigen te dagvaarden, die toch weer de geheéle Kapp-geschiedenis op het tapijt zullen brengen, kan natuurlijk niet worden beperkt. De aanklacht is niet alleen op het door Ehr- hardt tijdens den Kapp-putsch begane hoog verraad gebaseerd, doch tevens nog op een aantal andere delicten. Vooral zal de beklaagde zich nog te verantwoorden hebben wegens meineed en aansporing tot meineed. Ehrhardt noemde zich inderdtijd dr. Eschwege en heeft toen voor den rechter onder eede verklaard, dat dit inderdaad zijn naam was, waarbij hij verder te kennen had gegeven, dat het verblijf van den gezochte hem niet bekend was. Voorts heeft hij de prinses van Idohenlohe die hem eenigen tijd een schuilplaats heeft ver leend. tot meineed overgehaald, waarbij zij heeft verklaard, niet te hebben geweten, dat Eschwege dezelfde was als Ehrardt. Ehrhardt bevindt zich op het oogenblik in het ziekenhuis, aangezien zijn gezondheid door de reeds ondergane preventieve hechtenis eeni- germate heeft geleden. Valsche documenten. De Berlijn- sche politie heeft gisteren een gewezen bank- beambte, Hinderer genaamd, gearresteerd. Deze trachtte door hem zelf vervaardigde „politieke documenten" aan te Berlijn vertoevende buiten landsche journalisten te verkoopen. Er waren o.a. vertrouwelijke documenten uit de rijkskanselarij bij, verder een scheepvaart-overeenkomst tus schen Duitschland en Japan, een militaire over eenkomst tusschen Duitschland en Rusland enz. In de buitenlandsche anti-Duitsche pers is trouwens reeds herhaaldelijk van dit laatste geheime verdrag sprake geweest. Een paar maal heeft de Duitsche rijksregeering zelfs het bestaan van een dergelijk geheim verdrag ontkend. Het betreffende document werd eergisteren aange boden aan een Berlijnsch vertegenwoordiger van de Hearst-pers. Deze slaagde erin, het stuk aan den rijkskanselier, dr. Guno, vóór diens vertrek naar München, te toonen. Dr. Cuno zag onmid dellijk, dat men hier met een falsificatie te doen had. De rijkskanselier gaf zelf nog de noodige in structies die tot arrestatie van Hinderer leidden. Mislukt P u t s c h p 1 a n. De Blücher- bond,van welken is beweerd,dat hij in verbinding stond met de Münchener Putchisten, heeft vol gens de „Frankf. Ztg." ook te Frankfort een po- giijg willen doen tot het verwekken van onlusten, om daanpee ook voor andere gedeelten des Rijks het sein te geven tot onlusten en omwenteling en er dan in verbinding met andere rechts-ra- dicale organisaties op los te slaan. Sedert ongeveer een week bevinden zich nSar het ,^Hbld." meldt, vijf bestuursleden der afdeeling Frankfort van den bond in hechtenis. Zij hadden zich in Februari tot de 'Franschen gewend met het voorstel een synagoge in de lucht te laten vliegen om aldus onlusten te verwekken. Op 3 Maart, den dag van het JoodschePoerim- feest, zou het plan worden volvoerd, waartoe de Franschen auto's handgranaten en geldmiddelen te hunner beschikking zouden stellen. Aanvan kelijk was dit voorstel van Fransche zijde goed opgenomen, maar toen het definitief was geregeld hadden de arrestaties te München plaats en de Franschen wilden verder niets met Blüscher- mannen te doen hebben. Kerknieuws, Paaseheommimie van Eerherstel. De tallooze leden van het Genootschap der Paaschcommunie van Eerherstel vezoeken wij dringend, ook dit jaar niet te vergeten, buiten hun eigen Paaschcummunie minstens eens de LI. Communie tot eerherstel te ontvangen, met het inzicht, hierdoor de plaats te vervangen aan het Eucharistisch Feestmaal van een dier ongelukkige katholieken, die hun Paaschplicht niet vervullen. P. Joachim, ss.ee. II. Hart - Retraites. Voor de zelatricen van het Intronisatiewerk en andere dames, die zich willen verdiepen in de godsvrucht tot Jezus'/II. Hart, zullen dit jaar twee retraites gepreekt worden. In het Retrai tehuis te Roermond door Pater Joachim (14 Mei) en in het Genakel te Tilburg door Pater Desiderius (2326 Mei), beiden van het Kloos ter der HH. Harten te Ginneken, waar de deel neemsters zich spoedig gelieven op te geven. SPORT. Nederland-Frankrijk. PFNaar de „Sportkroniek" verneemt, zal W.d Buitenweg op advies van Prof. Snapper, niet voor het Nederlandsche elftal tegen Frankrijk spelen. Dien ten gevolge is er een wijziging in de voorhoede aangebracht met dien verstande, dat J. Bulder middenvoor- en de Ajax-speler Addicks de linksbinnenplaats zal bezetten. Seheepvaart, Hoog water te Hoek van Holland. 23 Maart v.m. 3.36, n.m. 5.53. 24 Maart v.m. 6.12, n.m. 6.33. 25 Maart v.m. 6.54, n.m. 7.26. Handelsberichten. Beurs van Sehledam. Moutwijn. SCHIEDAM, 23Maart Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46% f 15. Namens de commissie voor de noteeriag. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 23 Maart. Man noteert voor Spiritus 100% 128—. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoeiingvereeniging". Heden f 2.70 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 6