Set oade Kasteel. SUNLIGHT- EN V CADEAITX! SUNLIGHT EN Vil. QMGBLMD VOOR SCHIEDAM Efi 0MSTËR ;OTEM. FEUILLETON. R01\T alleen 46ste Jaargang. Maandag 26 Maart 1923. No. 13599 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden/ 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandse]! Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Volgens de „Kölnische Zeitung" zijn te Rott- hausen reeds sedert den vorigen Zaterdag nieuwe communistische Hundertschaften in actie ge komen. Zij trekken door de straten, ranselen aanhangers van andersdenkende partijen af en exerceeren in de straten. Dinsdagavond verzamelden zich op het markt plein ongeveer 2000 jeugdige elementen. De roeesten van hen droegen groene hemden, welke veel door de communisten worden gedragen. De gebouwen van de mijn Dahlbusch werden om singeld. In den nacht van Dinsdag op Woensdag be gaven zich uit alle deelen van Gelsenkirchen groote en kleine afdeelingen communisten naar de Ablageschacht I dezer mijn. Zij verschaften zich met geweld toegang tot de woning van den directeur-generaal Kasten. Ook de dienstwonin gen van de beambten werden doorzocht, doch, daar de beambten tevoren gewaarschuwd waren, Werd er niets gevonden. Er werd naar wapenen gezocht, doch ook dit leverde niets op. Intusschen werden beambten, die zich op straat hadden gewaagd, door zwaar bewapende communisten aangehouden en werd hun het wachtwoord gevraagd. Toen zij dit wachtwoord niet konden geven, werden er dadelijk schoten op hen gelost. Het staat buiten twijfel vast, dat de leider van den putsch een Rus is, die sedert eenige maanden op de mijn werkt en enkele dagen geleden zijn 'Ontslag nam. Eveneens is het zeker, dat de plaat selijke leiders der communisten ook als leiders dezer beweging optreden. Gisteren is te Wetter ee i Fransche korporaal doodgeschoten. Bijzonderheden over dezen aan slag ontbreken op het oogenblik nog. Op den linker- en rechter-Rijnoever van het hezette gebied zijn opnieuw een aantal Duitsche hladen verboden o.a. de „Kölnische Zeitung" en de „Kölnische Volkszeitung, tot 16 Juni a.s. Verder zijn ook verboden de „Münsterichcr Zeitung", het „Berliner Tageblatt" en de „Deut sche AUgemeine Zeitung." IIET VATICAAN EN DE ROERBEZETTING. De „Köln. Volksztg." verneemt uit Rome, dat de H. Stoel besloten heeft den pauselijken liuis- prelaat mgr. Testa naar het Roer-en het Saar- gebied te zenden om te onderzoeken, of er door de m die gebieden ontstane verhoudingen noodtoe standen op kerkelijk gebied zijn ontstaan en in het algemeen om over den toestand aldaar ver slag uit te brengen. Mgr. Testa is reeds te Parijs bij Poincaré geweest. In den loop van deze week wordt Mgr. te Keulen verwacht, hij zal na besprekingen met kardinaal Schulte zich vergezeld door de bis schoppen van Munster en Paderborn naar ver schillende plaatsen in het Roergebied begeven. AMERIKA EN IIET HERSTEL. Uit Rome verluidt De fnancieeie afdeeling van het congres van de internationale Kamer yan Koophandel heeft, nadat de Fransche, Uelgisch Nederlandsche, Zweedsche en Engel- sche gedelegeerden, hun harteiijde instemming nadden betuigd, met algemeene stemmen de Anrerikaansche resolutie aangenomen, welke z?gt, dat een algemeene economische conferen ce der betrokken naties noodzakelijk en onver mijdelijk is door de definitieve regeling van de 68 i.Als gij Georgiana kendet, zoudt gij anders °ordeelen, Genadige Vrouw. Ik, de wildzang, scheid met leedwezen van Sturmfels zij, het stille meisje, zal het liefhebben. Het hofleven Is Georgiana onaangenaam. Zij is verrukt over uwe uitnoodiging." "Gelijkt uw zuster op u i,Uiterlijk noch innerlijk Men zou ons in den vreemde zeker niet voor broeder en zuster iouden Zij is een dier stille wezens, die het voorrccht hebben overal tevreden te zijn en zich ®ycral een wereld te scheppen, waarin zij opgaan. Georgiana deugt niet voor de groote wereld 'i schuwt alles wat naar luidruchtigheid. zwecmt. Jong te zijn beteekent voor haar niet cel anders dan anderen te dienen, aan st'l 'lan^en verzorgen. Zij is zoo stil, zoo< iiEn haar uiterlijk vroeg de Vrijvrouwe, ^vat haastig de beschrijving van haar karakter a brekende en met een nauw merkbaren blik °P Bodo, die in gedachte met zijn mes speel- 0 en geen enkel blijk van belangstelling had Begeven. nSommigen noemen haar mooi. Ik vind dat lHni kwesties der schadeloosstelling en intergeallieer- de schulden, de saneering der staatsbegrootingen, der internationale credieten en der wisselkoersen. De Internationale Kamer van Koophandel, zoo zegt de resolutie verder, erkent volkomen, dat het op het oogenblik inopportuun zou zijn, eenigerlei voorstel te doen voor een regeling van den toestand, die thans bestaat tusschen de geallieerde naties en Duitschland. Van oordeel echter, dat de regeeringen op het gewenschte oogenblik de hulp zouden kunnem^rroepen van de practische ondervinding der zakenlieden van de verschillende landen, is de Internationale Kamer van Koophandel het er over eens, dat zij zich bereid moet houden om aan de betrokken naties den bijstand te verleenen, welke deze zouden kunnen wenschen. HET INTERNATIONAAL ARBEIDSBUREAU. Te Genève komt 10 April a.s. de Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau bijeen. DE OOSTZEE-STATEN. Kolning, de president der Letlandsche delega tie op de laatstelijk te Helsingfors gehouden conferentie van Oostzee-Staten, heeft bij zijn terugkeer aan journalisten verklaard, dat men binnenkort verschillende conferenties tegemoet kan zien, waarop belangrijke kwesties behan deld zullen wojden en waaraan mogelijk Duitsch land, Zweden en Noorwegen zullen deelnemen. De eerstvolgende conferentie zal plaats vinden te Warschau. DE ONRUST IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn verluidt Oberleutnant a. D. Ross- bach heeft door tusschënkomst van zijn advocaat aan de pers een verklaring doen toekomen, waar in hij krachtig opkomt tegen de beschuldiging, dat de Deutsch-Völkische Freihcitspartei of de daarbij aangesloten jeugdbonden doeleinden na streven, welke zij met geweldpleging trachten te bereiken. De Deutsch-Völkische Freiheitspartei is volgens Rossbach een strijd-organisatie, even als de socialistische partij, welke eveneens de monstraties en optochten organiseert. Vooi-ts is het doel der partij precies hetzelfde als dat van den rijkskanselier dr. Cu no, die in zijn te München gehouden rede eveneens tot de be vrijding van Duitschland van het Fransche juk aangespoord heeft. Ten slotte verklaart Ross bach, dat hij nimmer in een brief verklaard heeft, dat de rijkskanselier in Severing een schadelijk persoon ziet, waarvan hij zich gaarne zou willen ontdoen. Te Berlijn en in de andere groote steden van Duitschland heeft de politie instructie ontvan gen, zich voor alle eventualiteiten gereed te houden. Deze alarmecrende dienstorder is verstrekt naar aanleiding van zekere inlichtingen, die de regeering heeft ontvangen en volgens welke door rechts-radicale elementen, ondanks het uitgelek te putschplan, toch nog dezer dagen een putsch poging zou worden gewaagd. In verband met de ontdekking van het com plot der Deutsch-Völkische Freiheitspartei te Berlijn, zijn ook te Breslau zes personen gearres teerd. De door de politie verrichte huiszoekingen hebben geleid tot het vinden" van belangrijk materiaal, ten gevolge waarvan ook in andere steden verschillende pe sonen zijn gearresteerd OOSTENRIJK. In het parlement heeft de leider der socialisten, niet. Zij i mij te ernstig, te teruggetrokken, te. Ik geloof waarlijk, naar zijn ge zicht te oordeelen, dat hij „te onnoozel" had willen zeggen, maar hij bedacht zich in tijds. - „Als haar oogen levendiger waren, zouden zij mooi zijn als haar lange, bleeke wimpers wat donkerder van tint waren en zijzelve meer kleur op de wangen had. la bonne heure Haar grootste schoonheid is haar lang, zwaar zijdeachtig haar, dat alweer te bleek van tint is om zoo gloed en leven aan het fijne gezichtje te geven." „Een waternimf alzoo", viel Bodo in, die, naar het scheen, dus toch ook geluisterd had. „Gij spot er mede, Heer Graaf," zeide de V ij vrouwe met een licht samentrekken der wenkbrauwen, „gij wilt mij de verrassing niet bederven. Een broeder oordeelt zelden juist over een zuster. Ik heb haar schoonheid hooren roemen. Toch brengt uw beschrijving, hoe weinig vleiend ook, mij uwe moeder in herin nering'." DeVrijvrouwe sloeg haren waaier uit en bracht het gesprek op andere onderwerpen. Ik bewon derde haar volharding om het gaande te houden en Bodo's ongeduld en klimmend misnoegen te ignoreeren. Er werd Spaanscbe wijn rondgediend. Mijn glas stond nog onaangeroerd voor mij. ik bedank te ook dezen keer. „De wijn is zacht en geurig. Hij zal u goed doen," merkte Bodo halfluid aan en wenkte den Vanaf heden is onze nieuwe catalogus der Sunlight- en Vim-geschenken op aanvraag gratis verkrijgbaar na inzen ding van onderstaanden bon. Voortaan zullen de geschen ken uitsluitend worden verstrekt tegen inlevering van de bekende uitknipsels der Sunlight-doozen en de ronde kaartjes der Vim-bussen, welke op het strooideksel zitten. Lux-uitknipsels welke ons vóór 1 Mei bereiken, zullen nog in aanmerking komen voor de geschenken vermeld in den nieuwen catalogus na dien datum worden voor Lux- uitknipsels geen geschenken meer verstrekt. Het verdient echter aanbeveling de Lux-uitknipsels toch zorgvuldig te bewaren, aangezien binnenkort voor trouwe spaarders van Lux-uitknipsels toch andere, zeer waardevolle verrassing3n worden beschikbaar gesteld. De Holl. Sunlight- en Vim-uitknipsels moeten aan ons adres als brief worden opgezonden met een opgave van het aantal uitknipsels, dat men insluit en wat men er voor ver langt. Deze opgave moet vooral niet afzonderlijk, docli bij de uitknipsels worden verzonden. NAAM en ADRES van den afzender goed duidelijk vermelden. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, Viaardingen. DWl URTITTWl naam en adres invullen en als DRUKWERK te verzenden in open enveloppe DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, Viaardingen. Verzoeke mij naar aanleiding van Uw advertentie in Nieuwe Schiedamsehe Crt. te zenden een Geïllustreerde Catalogus der Geschenken, verkrijgbaar voor de uitknipsels der Hollandsehe SUNLIGHT-cartons en ronde kaartjes der VIM-bussen. Naam ---- Adres en Woonplaats --- Otto Bauer, scherpe aanvallen op Zimmerman gedaan en verklaard, een wetsontwerp te zullen indienen, volgens hetwelk ieder, die den commis saris-generaal of een buitenlandsch vertegen woordiger aanspoort tot inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van het land, zich aan landverraad schuldig maakt en met gevan genisstraf van 10 tot 20 jaren gestraft kan wor den. Deze rede heeft groote verontwaardiging teweeggebracht, daar het optreden van Zimmei- man sympathiek beoordeeld wordt. ITALIË. Mussolini heeft verklaard in den ministerraad, dat er tengevolge van de herziening der begroo tingen van de ministeries van financiën, binnen- landsche zaken en posterijen tot dusver een be zuiniging is verkregen van 512 millioen. IERLAND. Bij Wexford hebben een aantal rebellen een aanval gedaan op een afdeeling Vrij sta a tiro epen. Deze sloegen aanvallers terug, waarbij vier re bellen gedood en twee soldaten gewond werden. Uit een huis in Wexford hebben de rebellen drie soldaten van het Vrijstaatsleger ontvoerd, waarna zij lien met machinegeweren neerschoten. hofmeester mijn glas te vullen. Ik liet het toe om geen aandacht te trekken. Het waren de eenige woorden, die tot mij ge richt werden, de eenige bijna, die Bodo gespro ken had. Ik weet niet of de kwelling grooter was voor hem dan voor mij. De lange middagtafel was eindelijk ten eind. De Vrijvrouwe gaf het sein om op te staan. Ik neeg even diep als straks en bleef staan, terwijl de Vrijvrouwe en hare tafelgeburen zich door de tusschendeur verwij derden. Ik keek niet op, voordat die deur gesloten was en ik zeker was dat Bodo de kamer had verlaten. Een bediende, dezelfde die mij straks voor het maal was komen roepen, volgde mij naar mijn kamer, deed de deur open en sloot die weei achter mij dicht. Een kwartier later klopte hij aan. De Vrijvrouwe wachtte mij in haar salon- Zij zat in een half liggende houding op een chaise longue en zag er nog vermoeiender m dan dien morgen.Geen wonder na haar inspanning naar tafel. Zij had een fijn handwerk op den schoot. „Lees mij iets voor," gelastte zij en wees naar een boekenhanger. Ik kreeg een ondeugenden inval bij het zien van Lafontaine en las de fabel van den wind en de zon. Ik kende haar van buiten. Zonder e haperen, langzaam en duidelijk, en met bijzonde- ren nadruk, las ik het slot. Zij gaan samen een CHINA EN JAPAN. Reuter meldt uit SjanghaiVrijdag jl. is alhier een groote vergadering gehouden van Chineesche kooplieden en studenten. In deze vergadering werd een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen op een anti-Japanschen boycott, ten einde Japan te dwingen Port Arthur en Dalny aan China terug te geven. Gisteren hebben Chineesche firma's een be tooging met banieren gehouden. In de opschrif- weddenschap aan wie van beiden den nade renden reiziger het eerst zijn mantel zal doen afleggen. „Deze man," zegt de wind, „denkt, dat lnj zich op alles heeft voorbereid, doch voorziet niet, clat ik met zooveel kracht zal blazen, dat geen enkele knoop liet zal uithouden. Naar de maan met zijn mantel als ik dat wil! liet gefladder zal ons vermaken. Wilt gij hem heb ben „Laat ons wedden," antwoordt de zon, „wie van ons beiden het eerst de schouders van dien ruiter zal ontblooten. Begin." En de w nd begint. Hij blaast giert en tiert en breekt alles op zijn weg, doch Zijn geweld moet liet verlie zen tegen de zachtheid van de zon. Ik durfde niet opkijken. Een pauze. „Ik heb uwe stem hooren prijzen," hernam de Vrijvrouwe, „geef mij een lied." „Men kan alleen zingen met een yroolijk hart," zcide ik, opstaande. „Gij zijt een hoogmoedig, eigenzinnig meisje, Margaretha, en zult veel moeten afleeren en ondervinden in de wereld." Ik zweeg en kneep de lippen öp elkaar. Ik had een gevoel alsof de woorden er it zouden hollen als ik ze opende. „Gij leest goed. Lees mij die fabel nog eens voor." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1