ten dezer banieren werd verlangd, dat de beken de 21 Japansche eischen zullen worden ingetrok ken. ALLERLEI. Uit ParijsDe „Petit Parisien" meent te weten, dat, nu er geen overeenstemming omtrent den zomertijd is te verkrijgen, vóór- en tegen standers het eens zijn geworden over het aan vaarden van den Straatburgschen tijd, die 35 minuten vóór is op den thans geldende. Uit Londen De bond van Britsche aarde werkfabrikanten heeft met 'n termijn van 4 weken alle arbeidscontracten opgezegd, ten ge volge van de weigering der arbeiders, een loons vermindering van tien procent te aanvaarden. Hierbij zijn bijna zestigduizend arbeiders be trokken. Volgens een bericht uit Belgrado aan de „Frankfurter Zeitung" heeft Raditsj, de bekende leider van de Kroaten, zich bereid verklaard met de radicalen te onderhandelen over een vergelijk tusschen Serviërs en Kroaten. In toonaangeven de kringen zegt men, dat Raditsj deze bereid willigheid moet toonen door in het parlement te verschijnen, dat hij tot dusver opzichtig ver meden heeft. Uit Milaan De eerste werkstaking van de fascistische arbeidersorganisatie is uitgebroken op de marinewerf te Monfalcone, waar 2000 ar beiders het werk neerlegden wegens het ontslaan van enkelen hunner kameraden. De werf wordt streng door de politie bewaakt. Het verloop van deze eerste staking van fascistische arbeiders wordt in Italië met span ning gevolgd. Uit Berlijn Frl. Amalia Ebert, de eenige dochter van den rijkspresident heeft zich ver loofd met Wilhelm Jaenecke, dr. jur. attaché op het ministerie va a Buitenlandsche Zaken. Uit Weenen De actie van lijdelijk verzet, welke reeds sedert acht dagen door het Oosten- rijksche P. T. T.-personeel werd gevoerd als protest tegen het voornemen der regeering, de vrijkaarten op de spoorwegen voor dit personeel in te trekken, is gistermiddag geëindigd, Het werk is op normale wijze hervat. De regeering heeft er in toegestemd, den P. T. T.-beambten een aantal vrijkaarten en goedkoopere plaats biljetten voor hun gezinnen te blijven verstrek ken. Uit Warschau De Kamer heeft met al- gemeene stemmen een motie aangenomen, waar in de regeering wordt uitgenoodigd alle mogelijke stappen te doen ter bevrijding van den aarts bisschop Cieplak en de vijftien katholieke pries ters, die te Moskou gearresteerd zijn. Uit Riga Volgens berichten uit Moskou werden daar twee Estlanders, die ter dood waren veroordeeld, geëxecuteerd. Veertien dagen ge leden werden er 5 Letten door den Oppersten Krijgsraad eveneens wegens spionnage ter dood veroordeeld. Blnnenigad. Zomertijd. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsont- werp-Braat betreffende afschaffing van den Zomertijd, de heeren Verkouteren, Janssen, Haazevoet, Van der Lande en Blomjous. Het ontwerp is in de afdeelingen ongunstig ontvangen. Men rekent op verwerping. In par lementaire kringen wordt een compromisvoor stel van de regeering verwacht, dat in de rich- tichtng van den middel-Europeeschen tijd zou gaan. Een burgemeestersbenoeming. De heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd 1. Is het juist, dat vanwege eenige honder den ingezetenen van alle gezindten te Boskoop een verzoek aan de betrokken autoriteiten is gedaan om een bekend en algemeen geacht inge zetene tot burgemeester te benoemen 2. Zoo ja, waarom is dan door den minister tot dat ambt voorgedragen een niet-ingezetene, die tot nu toe in de gemeent1 vrijwel onbekend was Wetsontwerpen ingetrokken. Ingetrokken zijn de wetsontwerpen tot rege ling van het bewaarschoolonderwijs en tot rege ling van de lichamelijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke jeugd. Ilof nieuws. De Kon. familie heeft gisteren voor eenigen tijd het landgoed Den Ruygenhoek te Schevenin- gen betrokken. Faillissementen. Volgens mededèeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over den afgeloopen week eindigende 23 Maart in Nederland uitgesproken 106 faillissementen tegen 63 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Maart 1923 1014 faillissementen tegenover 593 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De uitsluiting in de steenindustrie. In de uitsluiting op de steenfabrieken is geen verandering gekomen. Op de steenfabrieken van Max Jurgens te Bingerden, Van der Mijll Deb- hei, R. Jansen en de Wed. Muizenberg, allen te Lathum, werkten tot heden nog een 25 ongeor ganiseerden ook deze hebben thans het werk neergelegd, zoodat op het oogenblik 13 steen fabrieken totaal stilliggen. De sigarennijverheid. Het Verbond van Vereenigingen van sigaren fabrikanten in Nederland heeft aan zijn leden meegedeeld, dat met de 5 werknemersorganisa ties in de sigarennijverheid nog geen overeen stemming is verkregen omtrent een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst, de regeling van 2 en 3 November 1922 met ingang van 1 April met een maand te verlengen, waarbij tevens is bepaald dat de aftrek van het stukloon van de plakkers van 18 pet. op 25 pet. wordt ge bracht dat de leeftijdprogressie voor de strip pers vervalt, en dat het verzuim, door het vieren van den 2den Paaschdag, niet zal worden ver goed. Dekkerswald. Zaterdag had de aanbesteding plaats van de bouw betreffende de uitbreiding van het R.K. Sanatorium „Dekkerswald" te Groesbeek vol gens plannen van den architect Ed. Cuypers te Amsterdam. Ingekomen waren 37 inschrijvingsbiljetten. Laagste inschrijving 91.450, hoogste inschrij ving I 139.000. De gunning zal later volgen. Zuid-Afrikaansche onderwijzers in ons land. Dezer dagen worden hier te lande verwacht een 30-tal dames en heeren onderwijzers uitZuid-Afri ka, Canada en Australië, die vanwege the Lea gue of Empire in de gelegenheid worden gesteld ons land te bezoeken. A.s. Dinsdag 11 uur wor den zij te Leiden verwacht, waar zij dien dag de gast zijn van het Genootschap Nederland- Engeland. De verschillende merkwaardigheden van Leiden zullen dan worden bezichtigd, waar na des middags 4 uur in de Senaatskamer der Leidsche Universiteit het dames-comité uit het genootschap hun thee zal aanbieden en -prof. Van Nes een korte toespraak zal houden. Des avonds wordt hun een gemeenschappelijk maaltijd aangeboden in den V rgulden Turk. Wijziging van de wachtgeldregeling. Naar de „Tel." verneemt, zal binnenkort een belangrijke wijziging van de wachtgeldregeling voor het militair personeel verschijnen, waarin tevens opgenomen verschillende bepalingen, omtrent een vermindering van het wachtgeld bij het niet aanvaarden van een rijks-burgerlij ken werkkring, welke den wachtgelder eventueel mocht worden aangewezen. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Een gegronde klaeht. Zooals men weet is Zaterdag weer een nieuwe auto-bus-dienst begonnen, vanVlaardingen, over onze stad, direct door naar Rotterdam met drie groote bussen wordt deze dienst onderhou den. Al brengt nu dit verkeersmiddel gerief voor velen, toch diene men niet te vergeten, dat men daardoor geen ongerief aan anderen mag veroorzaken. En dit nu is wel het geval. Verschillende klachten bereikten ons reeds van bewoners der Lange Nieuwstraat, die zeer veel last van de zware bussen ondervinden de huizen trillen op hun grondvesten en zelfs voorwerpen op schoorsteenmantels worden ver schoven. Ook eerder al eens hebben de Lange Nieuw- straat-bewoners geklaagd over het woeste hin derlijke rijden van vracht-auto's en daarin is toen verandering gekomen. Met deze bussen doen zich nu dezelfde bezwaren in nog erger mate voor, waarom het dus wel geraden zal zijn, ook hiervoor eenige beperkende bepalin gen verplichtend te stellen. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Commissariaat van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: penning no 20, rozenkrans, sleutels, hond, zilve ren kettinkje, damesceintuur, teekenliniaal, kin- derportemonnaie. idem met portretjes. Bij vinders papieren geld. M. Damme, West1 Frankelandschestraat 3 herdershond, D. Wen- nekes, Schie 98 kinderjasje, v. Wieringen, Spui- kanaalrozenkrans, J. Viijland, L. Kerkstraat 82 hond, Wed. Goedhart, Brugmanstraat 20 zilveren armband, L. J. Vis, v. Smaleveltst'aat 37a armbandhorloge, J. J. Schmidt, van Leeu- wenhocckst.aat 24b hondenhalsband, C. J. Duimel, Korte Haven 36 hond, v. d. Berg, Kort landstraatpapieien geld. J. Brökling Kort landstraat 15/16balk, N. Derks, woonschip „Woudelina" N. H. 365 handtaschje met inh. A. Smit, Kortlandstraat 2 bril in etui, P. J. Weeda, Rozenburgerplein 10 kinderhandschoen D. Vink, Fabristraat 38 sleutel, Schulze, Villa straat 64 poppenmuts en sleutel, A. v. Berk, Brugmanstraat 46 kinderhandschoen, B. Vink, Fabristiaat 38b ling met sleutels, J. Boer, West Frankelandsche straat 46hondje, B. Koogje, Ileenvlietschestraat 24. Inlichtingen betreffende gevonden voorwerpen worden niet meer per telefoon verstrekt. Naar wij vernemen heeft de heer G. Schaeffer, voor zijn functie als voorzit ter der afdeeling Schiedam van de R.K. Midden- standsvereeniging „De Hanze", bedankt. UIT ROTTERDAM. Een tweede Handelsschool. De voortdurende stijging van het aantal leerlingen der gemeentelijke Handelsschool alhier en de daarmee gepaard gaande moeilijkheden betreffende een doelmatige huisvesting van deze leerlingen hebben Burgemeester en wethouders er toe geleid, in ernstige overweging te nemen op welke wijze aan een wederom met de opening van den nieuwen cursus in September te ver wachten toevloed van leerlingen het hoofd kan Worden geboden. Een afdoende oplossing der moeilijkheden meenen zij alléén te-kunnen vinden in de opening van nog een gemeentelijke handelsschool met volkomen hetzelfde leerplan als de bestaande. Tegen den tijd, dat deze schQol volledig zal bezet zijn, zal voor haar een nieuw gebouw be schikbaar moeten worden gesteld. Intusschen is in hun midden de vraag gerezen, of het niet moge lijk is haar althans voorloopig onder te brengen in het nieuwe gebouw aan de Bergsche- laan, waar tegen September een 4de IT.B.S. met 5-jarigen cursus zal worden gevestigd. - Gisteren is ter beschikking der justitie ge steld en naar het huis van bewaring overgebracht een kantoorbediende die, werkzaam ten kantore van de cargadoorsfirma P. A. van E. en Co. in de Boompjes alhier en belast met het bijhouden van een gedeelte der boekhouding, van die om standigheid gebruik heeft gemaakt om in de boeken verschillende gefingeerde posten te boeken, tengevolge waardoor de firma voor 2000 tot 3000 benadeeld is. Ook eigende hij zich geld toe, dat hij per. post naar het buitenland moest verzenden. De aangehoudene heeft het geld hoofdzakelijk in café's verteerd. De ontrouwe brievenbesteller A. J. J. T. aangehouden als verdacht van diefstaluit brieven, hem in zijn wijk ter bezorging toevertrouwd, is ter beschikking der justitie gesteld. Het land van Hoboken. De zeer uitgestiekte terreinen tusschen West zeedijk en Nieuwe Binnenweg te Rotterdam, het bekende Land van Hoboken, zijn overgegaan in handen van een combinatie onder leiding van de firma H. van Dam Az. en Zonen te Am sterdam. Deze combinatie onderhandelt met de gemeente over bebouwingsplannen. Langs het geheele enorme terrein komt een schutting met reclames te staan. Gemengd Nieuws. Twee beruchte Duitse he inbre kers gevat. Ingevolge een diefstal, te Broek sittard gepleegd, is het de politie gelukt, de hand te leggen op een paar beruchte Duitsche in brekers, die vooral de Limburgsche grensdorpen tot hun operatieveld hadden gekozen. Zoowel de Duitsche als de Limburger Rijkspolitie hadden reeds lang het oog op beide dieven gevestigd. Na de inbraak te Broeksittard, waar zij aller lei sieraden en ruim 200 aan baar geld ont vreemdden, leidde hun spoor naar Dusseldorf. De Rijksveldwachter-brigadier Kouwenberg uit Geleen en Stijnen uit Broeksittard daarbij uit stekend geholpen door de Duitfeche Kriminal- Wachtmeesters Nelz u t Zuddern en Bans en Gloder uit Dusseldorf, welke laatste twee zich bij hun nasporingen als postbode en metselaar vermomden, konden de dieven te Dusseldorf arresteeren, terwijl zij nog een gedeelte van het gestolene in hun bezit hadden. De gearresteerden zijn Emile Haasen en Erwin Heuwing, beiden 27 jaar. De z a a k-C etem. De actie, te Brussel opgezet tegen Cetem, is als een stroovuur uit gebrand. De uitzetting van de vier Nederlanders heeft berust op een mystificatie. Een straf vervolging wordt niet ingesteld. De autoriteiten hebben verklaard, dat tegen de werkzaamheid van Cetem in België niets is in te brengen dat de uitzetting van de vier Nederlanders niet is gegrond geweest op een bevel van de Belgische regecring dat zij derhalve volkomen vrij zijn, in België terug te keeren en daartoe geenerlei verlof behoeven. De te laste leggingen, die zijn gepubliceerd, zijn gebleken uit de lucht te zijn gegrepen. Cetem is ingeschreven in het Belgische handelsregister en heeft zijn kantoren te Brussel weer geopend. Een jeugdige dievenbende. De zer dagen is het de politie te Weesp gelukt, de hand te leggen op een georganiseerde dieven bende, welker leden van 1521 jaar oud zijn. Zoodra de avond gevallen was, trokken de jonge lui er op uit en wisten steeds weer ergen hun slag te slaan. Tal van winkeliers werden gedurende de afgeloopen maanden de dupe. Van alles werd gestolen wijn, advocaat, jenever, chocolade kaas (o.a. een kaas van 12 pond rolmops, sigaretten, dolkmessen. Wat de etenswaren betreft, deze werden ver orberd tot de heeren verzadigd waren. Wat dan nog estte, werd in de vaart geworpen, omdat de jeugdige misdadigers hun buit niet mee naar huis durfden nemen. Met den drank wisten zij al bijzonder goed weg. Jl. Zondag trok een drie tal hunner (16-—18 jaar naar Amsterdam met een groote kruik gestolen jenever, en gingen zich met eenige vrienden aan den inhoud te buiten. Toen de politie dezer dagen huiszoeking bij een hunner deed, lag deze 18-jarige winkeldief te bed met een groote zak drups en een dolkmes. Eenigen der reeds verhoorde jongens verklaar den tegenover de politie „We zijn 'n beetje communistisch aangelegd. Had de politie een van ons gesnapt, dan hadden we maatregelen genomen om hem te ontzetten." Een ander verklaarde bij het verhoor ,,'t Zijn nu nog maar kleine diefstallen geweestwe waren van plan ook op fietsen uit te gaan en dan zoo langzamer hand 'n klein inbraakje Toen twee der jongens bemerkten, dat geen ontkomen meer mogelijk was, begonnen ze „door te slaan", zooals dat in politietermen heet. „Nou maar allemaal d'r bij zei een hunner en toen brak een stroom van mededee- lingen los. Dagelijks worden nu jongens van de fabrieken gehaald, om door de politie verhoord te worden. Een zestiental hunner werd reeds gehoord, en steeds komen nieuwe wandaden aan het licht. Keizer Wilhelm als jaarbeurs exposant. Eenige dagen geleden is medege deeld, dat de inzending ter Jaarbeurs van de Cadiner porceleinfabriek, de voormalige keizer lijke fabriek te Berlijn, eigenlijk een inzending zou wezen van keizer Wilhelm. De secretaris-generaal van de Jaarbeurs, de heer Graadt van Roggen heeft daaromtrent aan de Tel. medegedeeld, dat de keizer in de bekende Cadiner-fabriek een aantal aandeelen heeft. Deze fabriek heeft een stand gehuurd op de Jaarbeurs, doch de monsters kon men niet op tijd k ijgen, zooclat de expositie niet kon doorgaan. Om nu die strop voor de fabriek te ontgaan, heeft keizer Wilhelm een aantal vazen enz., uit het huis Doorn, dus zijn eigendom, voor den stand beschikbaar gesteld, om ze daar alléén ten toon te stellen als modellen. Niet dus om ze te verkoopen, deze modellen werden niet verkocht, hetgeen er ook op was aangegeven. Naar de tentoongestelde modellen kon men bestellingen doen, ze grooter of kleiner enz. be stellen. Na afloop van de Jaarbeurs gaat alles weer naar het Huis Doorn terug. Een Nederlander veroordeeld. De Fransche krijgsraad te Hattingen heeft den Nederlandschen klokkenmaker Dirk Bloem tot 100.000 mark boete veroordeeld, omdat bij weigerde aan Franschen te verkoopen. De krijgsraad weigerde de gevraagde vei daging toe te staan hoewel te verwachten was dat het Nederlandsche gezantschap te Berlijn, dat van de zaak op d hoogte was gesteld, zal ingrijpen. De Franschen verklaarden dat hun verorde ningen in het bezette gebied ook van toepassing zijn op de daar vertoevende onderdanen van neutrale landen. Moordaanslag. Gisternacht zijn te Axel twee nabij de hofstede van de Wel L.F. twee schoten gelost op een jongen en een meisje, die per fiets van een concert huiswaarts keerden. Een ltogel trof den jongen in het been het tweede schot miste. De politie heeft een onderzoek inge steld. Inbraak. G'sternacht werd ingebroken ten huize van de familie T.A.V., op de Voorstraat te Delft. Ontvreemd is voor ongeveer 3000 aan tafelzilver en circa 1100 aan contanten. Het meubilair Werd zeer ruw beschadigd. Slaapziekte. In de afgeloopen week zijn in Engeland en Wales drie-en-veertig nieuwe gevallen van slaapziekte geconstateerd. Hier- uitblijkt, dat de epidemie in Groot-Brittannië nog geenszins voorbij is. Een medische medewerker van do „Times" deelt eenige interessante bijzonderheden mede, waaraan wij het volgende ontleenen De slaapziekte schrijft hij i van ge- heimzinnigen aard den laatsten tijd echter hebben verschillende medici zich met deze ziekte beziggehouden. De slaapziekte komt in verschillende vormen voor er zijn lichte ge vallen van „slaapziekte" bekend, waarbij het nauwelijks noodig was, dat de zieken het bed hielden. Toch traden hier dezelfde ziektever schijnselen aan den dag als bij de ernstigere gevallen. De s'aapziekte gaat dikwijls gepaard met groote zenuwachtigheid. Door een sinaasappelpit gedood Een sinaasappelpit, welke ongemerkt was door geslikt, door een kind te Worcester, is de oor zaak van zijn dood geworden, schrijft de „Daily Chronicle". Bij het gerechtelijk onderzoek bleek, dat de pit eerst in den keel terecht was gekomen en de ademhaling belemmerde. Daarna kwam de pit in een der longen van het kind terecht, waar door een operatie noodzakelijk was. Treinongelyk. In den afgeloopen nacht is bij Gerolstein een trein uit Keulen in botsing gekomen met een trein, die van Trier kwam. Ze ven beambten en drie reizigers werden gewond. Jachten verbrand. Naar de Ber liner Zeitung am Mittag meldt, zijn op de werf Pabst te Koepenick 14 zeiljachten verbrand. Hoog water. Wegens het smelten van de sneeuw op het gebergte van Koerdistan en de hevige regens, is het water van den Tigris tot zulk een hoogte gestegen, dat Bagdad met over strooming bedreigd wordt. De fraaie brug tijdens den oorlog door de Engelschen gebouwd, stortte gistermorgen door den geweldigen druk van het water in. De stalen bogen werden in allerlei boch ten gewrongen, terwijl 15 hoofden van de schip brug de rivier afzakten in de richting van Basra. Vliegtoestellen zijn uitgezonden om die booten op te sporen. Naar Koet en andere steden aan den Tigris werden telegrammen gezonden om die booten die een groot gevaar voor de scheepvaart opleveren, tegen te houden. Op enkele plaatsen is het water gestegen tot een voet beneden den top van den beschuttenden oever en ingeval de oever mocht doorbreken, zullen de lager gelegen deelen der stad geheel overstroomd worden. Brand in een postkantoor. Zater dagnacht brak er brand uit te Rome in het cen traal post- en telegraafkantoor. De brand bleef beperkt tot twee groote zalen,waartelegrafische toestellen stonden en een werkplaats voor hei stellingen was gevestigd. De bladen schatten de schade op verscheidene millioenen. De zalen met de Morse- en Hugliestoestellen bleven gespaard, zoodat de telegrafische dienst, ofschoon met vertraging, kan worden voortge zet.In het algemeen heeft het postkantoor weinig geleden. De brand wordt toegeschreven aan kort sluiting. De postdienst furictionneert bijna ge regeld. Spoorwegongeluk. J.l. Dinsdagavond heeft te Willisau, niet ver van Luzern, een spoor wegongeluk plaats gehad, dat veroorzaakt schijnt te zijn door grove nalatigheid van een wissel wachter. Thans melden de bladen nadere bijzon derheden. De trein in kwestie reed door verkeer-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2