Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEU ILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 27 Maart 1923. No. 13800 Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon latereoiumunaal 85. Postbus: 39. AjgpK*. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.—per week lo cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 26 Maart 1923 het verzoek van 19. J. WOERDEMAN om vergunning tot oprichting van een fabriek tot het vervaardigen van Gonfectie-goederen in het pand Buiten- havenweg 118/120 (le cn 2e verdieping) kadaster Sectic L. No. 2475, met 1 electromotor van 4 P.K. 4 eleclromotoren van 2J/2 P.K. en 2 elec- tromotoren van 1/2 P.K., drijvende diverse naai en strijkmachines en scharen en 20. de MAATSCHAPPIJ tot DETAILVER KOOP VAN PETROLEUM „DE AUTO MAAT" om vergunning tot oprichting van een ondergrondsche benzine-bewaarplaats met af tapinrichting in het plantsoen aan het Emma- plein, kadaster Sectie I. no. 2176 (gedeeltelijk), VERDAAGD, aange/ziend het desbetreffend on derzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 27 Maart 1923. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De communisten doen te Essen zeer van zich spreken door de agitatie die zij in het Roergebied zijn begonnen. Nadat zij eenige dagen geleden een bedrijfsradencongres hadden georganiseerd, hebben zij gisteren een congres van de commu nisten uit het Roergebied gehouden. .Vis voornaamste spreker trad de communiste Clara Zetkin op. Besloten werd tot de oprichting eencr communistische partij van het Roergebied. Vervolgens werd een resolutie aangenomen, die zich tegen den Franschen premier Poincaré en ook tegen den Duitschen rijkskanselier Cuno keert. Ook tegen de loonsaftrek van 10 werd geprotesteerd. Ten slotte werd een resolutie "aangènomen tegen de bezetting van het Roergebied. Te Rotthausen, waar de communisten in de afgeloopen dagen ook danig huis hebben gehou- den, kwam het gisteravond wederom tot een botsing tijdens een communistische demonstra tie. Het in beslag nemen en transport van cokes naar België en Frankrijk vindt naar verluidt overal op normale wijze plaats. De tweede burgemeester en het hoofd van het bezettingsbureau te Recklinghausen zijn gearres teerd, omdat zij geweigerd hebben gevolg te geven aan requisitiebevelen. De commandeerende generaal in het Roer gebied heeft een oproep gericht aan de bevolking om met hem samen te werken ten einde aansla gen tegen de bezettingstroepen te voorkomen. Uit Straatsburg wordt intusschen aan de Matin" gemeld, dat de Fransche kapitein Deschamps, die het bevel voerde over de bezet tingstroepen te Neunkirchen in het Saargcbied, door een onbekende is aangevallen en ernstig gewond. Er zijn collectieve sancties genomen, waardoor het geheele district Ottweiler wordt getroffen. De „Evening Standard" meent te weten, dat binnenkort in Engeland een belangrijke ontwik keling in den politieleen toestand te wachten is. Men verwacht, dat Lloyd George bij de beraad slaging Woensdag in het Lagerhuis in zijn rede belangrijke verklaringen zal doen, welke het teeken zullen zijn voor een beweging onder leden Lees mij die fabel nog van alle partijen om drang op de regeering te oefenen teneinde tusschenbeide te komen en er bij Frankrijk op aan te dringen naar Duitsch- lands voorstellen te luisteren. Stinnes vertrok gisteravond weer uit Rome naar Milaan. AMERIKA EN HET HERSTEL. Omtrent de Zaterdag te Rome gehouden zitting van het- congres der Internationale Ka mer van Koophandel Wordt nader gemeld Het door Amerika voorgestelde program in zake den financieelen en economischen Wedei- opbouw van de Wereld, dat eenstemmig door de delegaties van Engeland, Italië, Frankrijk <n andere landen onderschreven wordt, wordt door allen practised uitvoerbaar geacht. Wat het herstel betreft, zegt de resolutie, dat de verplichtingen aan de schuldeischers volledig betaald moeten worden, zoowel uit binnenland- sche als buitenlandsche bronnen. Aan den an deren kant zullen, als het vertrouwen in de schuldenaren hersteld zal zijn, ook hunne gren zen onaangetast blijven. De kwestie der intergeallieerde schulden wordt oplosbaar geacht en hoewel het waar is, dat deze schulden, welke ontstaan zijn in den wereldoorlog, op goed vertrouwen aangegane verplichtingen vormen, zal, daar zij Werden aangegaan onder omstandigheden, welke, sinds dien zeer veranderd zijn, bij elke oplossing de toekomstige financieele kracht van de schulde naren een voorname factor zijn. Een gezonde nationale begrooting cn beper king der uitgaven op militair gebied, welke mogelijk gemaakt moet worden door een zeker heid van vrede, zullen moeten worden ingevoerd, ten einde aanspraken te kunnen doen gelden op steun voor het herstel. De vestiging van een gezonde nationale be- grooting is absoluut noodig om het nationale crediet te handhaven het stabiliseeren der wis selkoersen moet mogelijk gemaakt worden, doch mag niet ten koste gaan van een belastingdruk, welke de ondernemingen zou ontmoedigen, en Werkloosheid zou veroorzaken. De loopende ïegeeringsuitgaven moeten niet'bestreden wor den door leeningen of door de uitgifte van pa pier. Regeeringsleeningen en regeeringscredieten zijn niet Wenschelijk, omdat dan politieke com plicaties niet te vermijden zouden zijn. Een kunstmatige stabilisatie is ongewenscht. De resolutie besluit met te zeggen dat de Internationale Kamer de tusschenkomst van een economische conferentie bepaald noodzakelijk acht. De Kamer is van oordeel dat men iedere mogelijkheid om deze problemen op te lossen, moet aangrijpen, terwijl wat de Roer-kwestie betreft de Kamer van meening is, dat op 't ge schikte tijdstip de regeeringen zelf moeten Wen- schen te onderhandelen door practische handels lieden. De Kamer stemt toe, om den belanghebben den landen steun te verieenen als dit noodzakc lijk is. Ondertusschen moedigt de Kamer de handelslieden aan, zet voorzichtig haar studie voort van alle elementen van de internationale financieele problemen en dringt er bij de regee ringen op aan, iedere gelegenheid tot verbetering ernstig te onderzoeken. DE BESPREKINGEN TE LONDEN. De geallieerde gedelegeerden zijn gister weder om bijeengekomen, ten eindende bijzonderheden der Turkschc tegenvoorstellen te onderzoeken. De voltal-lige zitting wordt heden verwacht. De afgevaardigden verklaren, dat de bespre kingen waardevol geweest zijn en ten gevolge hebben gehad, dat volkomen eensgezindheid der geallieerden tegenover de Turksche eischen is verkregen. De geallieerden geven de voorkeur aan Lausanne voor een hervatting der conferen tie en maken bezwaar tegen Constantinopel. Verwacht wordt, dat de gedelegeerden vóór Paschen uit Londen zullen vertrekken. PRIESTERS VEROORDEELD. Het Poolsche persbureau meldt uit Moskou, dat gister in het proces tegen de Katholieke geestelijken, dg aartsbisschop Cieplak en de bisschop Batkewitsj ter dood zijn veroordeeld. De overige beklaagden hebben gevangenis straffen van 3 tot 10 jaar gekregen. De beide doodvonnissen zullen Donderdag worden voltrokken. Naar de dagbladen te Warschau berichten, heeft de Poolsche premier Sikorski den Sovjet- vertegenwoordiger te Warschau niet verheeld, dat deze veroordeelingen in Polen groote ver ontwaardiging zullen te voorschijp roepen. IERLAND. Volgens de „Press Association", is te Cork uit gezaghebbende bron bericht ontvangen, dat over de voorstellen voor het tot stand brengen van rede in Ierland, die onlangs door aartsbisschop Cashel en anderen zijn gedaan en door het „uit voerend legerbestuur" van de rebellen zijn over wogen, op bevredigende wijze verder van ge dachten gewisseld wordt. Men verzekert, dal belangrijke vooruitgang te constatceren valt en Fat dezer dagen vermoedelijk een openbare 'mededeeling over den stand van zaken gedaan zal worden. 68 „Gij leest goed. eens voor." Wie was de gefopte Zij of ik Ik las de fabel nog eens, maar zij had voor mij hare bekoring verloren en ik las als een ekster, die zijn les opzegt. Na een half uur voor mij een eeuwigheid kwam Bodo binnen. De Vrijvrouwe wenkte hem naast zich op haar chaise longue plaats te nemen. Ik, onder voorwendsel van de boeken op de hanger te zetten, stond op en plaatste mij bij het raam. Hun gesprek liep over den jongen gast. De Vrijvrouwe prees zijn fijnen toon en zijn ma nieren. „Wat mij betreft, Mama," viep Bodo bits uit „verlang niet, dat ik uw invitatie ondersteun. Ik heb-voor lang genoeg van den „dollen Au gust" zooalsmijn kameraden opde cadettenschool hem noemden. Het spijt mij, dat ik hem op uw verzoek heb overgehaald om hier te komen. Op Sturmfels klinken zijn beste grappen en „bon mots" zouteloos en gezocht." De Vrijvrouwe lachte. „Gij zijt moeilijk op het punt van vriend- STINNES IN ACTIE. De Duitsche industrieel Stinnes is te Rome geweest. Hij heeft daar getracht Barnes, Booth, Kent en andere leden van de Amerikaansche de legatie op het congres van de Internationale Kamer van Koophandel te overreden, de Ame rikaansche kapitalisten te doen ingrijpen in de Roerkwestie. Voor zoover bekend is dit verzoek afgewezen. Algemeen wordt terughouding in acht genomen. schap." „Goddank ja, Mama. Het is mij dezer dagen weer duidelijk geworden, dat ik zeer hooge eischen stel." De Vrijvrouwe maakte een ongeduldige be weging en haar handwerk viel daarbij van haar schoot. Zij hield Bodo tegen, die het wilde oprapen. Een bevelende blik trof mij. Ik had het al opgenomen en stond voor haar. „Leg het op gindsche guéridon," zeide zij achteloos. „Gij kunt naar uwe kamer gaan. Ik heb u voor vandaag niet meer noodig." Ik boog en ging naar de deur. Maar ditmaal was Bodo op voordat zij er op bedacht was.Hij wierp de deur open en bleef staan zooals Martijn dat zou gedaan hebben, zich aandrukkende tegen den post met neer hangende armen, gebogen hoofd en neergeslagen oogen. Zijn gezicht gloeide. „Mijne moeder behandelt u als een dienst bode ik wil knechtswerk voor u doen," las ik daarop. Ik weet niet welk gesprek er tusschen Bodo en zijne moeder is gevolgd, maar reeds bij zijn binnenkomen giste ik, dat hij haar niet zonder bedoeling opzocht. Ik was blij weer op mijn kamer terug te zijn l AMERIKA. De voorzitter van den Shipping Board heeft verklaard, dat van de beide alternatieve oplos singen van het vraagstuk der Amerikaansche koopvaardijvloot, Welke aan president Harding zullen worden voorgelegd, het eerste behelst, dat de oceaanvaarders, welke in het bezit der regeering zijn, door de regeering zullen worden beheerd, terwijl volgens het tweede de regee- ringsvloot aan particulieren zal worden verkocht DE VER. STATEN EN HET VERDRAG VAN WASHINGTON. Eenige Amerikaansche vlootdeskundigen, meldt Reuter, meenen dat de verhouding der vlootsterkte tusschen Engeland, Amerika en Japan 6/5/4 inplaats 5/5/3 is, zooals oorspronke lijk overeengekomen was. Indien de conclusie der deskundigen juist is, kan men verwachten, dat Amerika zijn voornaamste schepen zal mo- derniseeren, teneinde de positie te herstellen, waartoe Amerika gerechtigd is. De inlichtingen, waarop de meeningen der vlootdeskundigen ge baseerd zijn, zijn echter onvolledig, weshalve het departementvan Staat aan de betrokken mogend heden mogelijk zal verzoeken, bijzonderheden over haar tegenwoordig en toekomstig vloot- program mee te deelen. PAN-AMERIKAANSCII CONGRES. Aan het vijfde pan-Amcrikaansch congres, dat gister te Santiago is geopend, wordt deel genomen door alle staten uit Noord-, Centraal en Zuid-Amerika met uitzondering van Mexico, Bolivia en Peru. Alexandre, de president van de Ghileensche republiek Wees op het belang van het congres met het oog op de wederzijdsebe betrekkingen tusschen alle Amerikaansche staten. Het vorige congres werd in 1910 te Buenos Aires gehouden. Het eerste Pan-Amerikaansche congres Werd in 1889, op uitnoodiging van de regeering der Vereonigde Staten, te Warrington gehouden. Op de agenda staat o.a. een discussie over hetgeen de Amerikaansche staten hebben ge daan, afzonderlijk en gemeenschappelijk, voor oplossing van de verschillende problemen met betrekking totlo. de ontwikkeling van inter nationale samenwerking2o. de reorganisatie van de Pan-Amcrikaansche Unie 3o. de coëdu- catie van de practijken en beginselen van het Amerikaansehe volkenrecht4o. de bescher ming van de openbare gezondheid en het be letten van verspreiding van besmettelijke ziek ten 5o. de verbetering van het verkeer op den Oceaan, alsmede het verkeer te land en in de lucht6o. de vermindering of beperking van uit gaven voor leger en marine 7o. verenging van de geestelijke betrekkingen tusschen de landen van de nieuwe wereld 8o. de rechten van in wonende vreemdelingen 9o. de wettelijke po sitie van in Amerika-geboren kinderen van 'vreem delingen lOo. de moreele en materieel© solidari teit ten opzichte van handelingen van niet-Ame- rikaansclie mogendheden. Ten slotte de geleide lijke vermindering van het drankverbruik. ALLERLEI. Uit BrusselDe koning van Spanje heeft koning Albert doen weten, dat hij zich voorstelt, in de eerste helft van Mei naaj Brussel te komen. Uit BerlijnRijkskanselier Cuno is onge steld. Hij heeft op zijn reis naar München en Stuttgart een verkoudheid opgeloopen en houdt sinds Zaterdag het. bed. Uit LondenDe landbouwstaking in Norfolk is gister vrijwel algemeen begonnen. Naar verluidt, hebben de boeren het voorstel van den minister van Landbouw om een arbiter te benoemen, verworpen, alsmede hei voorstel der landarbeiders om den strijd gedurende drie maanden op te schorten. Het aantal stakers is niet juist bekend. Dc schattingen loopen uiteen tusschen 3000 en loOOO. B&niieiiiftQd. De ramen stonden wijd open. Een ruiker fris- sche rozen lag op tafel. Rozen, mijn lievelingsbloemenIk nam ze op en genoot van den heerlijken geur, tot dat de gedachte aan Graaf August bij mij op kwam. Reeds naderde ik het venster om ze in de gracht te werpen, toen mijn oog op het lint viel, waarmede zij bijeen waren gebonden, een oud, groen, verkleurd lint, afkomstig uit een portefeuille, waarin Bodo vroeger zijn leer boeken bergde. Ik kuste de bloemen. Ik had behoefte aan een blijk van sympathie. Bodo was een trouw vriend. Maar plotseling gevoelde ik mij beklemd. Ik schreef een hartstochtelijken brief aan Vader. Hij moest mij opeischen geen tweeden dag wilde ik hier blijven. Alles had zijne gren zen, ook. de onderwerping aan de nukken en luimen der Vrijvrouwe, aan haar onkieschheic en gevoelloosheid. Ik wilde weg. Ik moest wegEn die rozen Ik schoof ze van mij af en verborg mijn ge au in mijn handen. %r„„_ Op' dit oogenblik pleitte Bodo wellicht \oor mij bij zijn moeder. Pleiten is een onjuist woord. Hij zou eischen Het eene woord zou het .andere uitlokken Ik herinnerde mij zijn blijdschap bij ons weder zien, zijn blik, zijn houding onder de kwellingen De weg Oversehie-Rotterdann Gedep. Staten stellen aan Prov. Staten voor, aan Overschie 15.000 uit de provinciale kas te verieenen, ten behoeve van de verbetering van den beruchten weg onder die gemeente, loopende van de Doenkade tot de grens met Rot terdam, overeenkomstig een door den Minister van Waterstaat goedgekeurd plan, onder vooi- waarde, dat deze weg tot 1 Dec. doorOverschie en daarna door Rotterdam- wordt onderhouden en dat de provinciale bijdrage tegelijk met dc Rijksbijdrage wordt uitgekeerd. n Rotterdam moet45.000 en Overschie 20. jO in de kosten betalen. Regeeringsjubileum van de Koningin. Te Paramaribo is, onder eerevoorzitterschap van de gouverneur van Suriname een comité ge vormd, dat 'zich ten doel stelt, ter gelegenheid van het regeeringsjubileum vam.de' Kon ngm in genoemde gemeente een beeld van li. M. op te richten. Den Beeldhouwer A. G. van Loon, van dezen dag. Ik bleef in gedachten, totdat een tik op de deur mij deed opschrikken. Martijn bracht mij mijn avondeten. Mijn eerste opwelling was het mij voorgezette ongebruikt te laten, maar ik had dien ganschen 'dag nog zoo weinig gegeten Dc warme melk, het fijne huisgebak en de roode aardbeien geur- den zoo verleidelijk. Het smaakte heerlijk. Daar bleef geen krui mel neen droppel over. Toen glas en schotels leeg' waren, kreeg ik een beschamend gevoel. Dc avond begon. Ik sloot dc vensters, gren delde de deur, deed mijn avondgebed en lag weldra onder de dekens, liet was als lag ik tusschen satijn alles was zoo fnsch, week en mollig. En alles zong een slaaplied. Mijn laatste gedachte was voor de prinses, die op haar bed 'van rozenbladeren niet slapen kon, omdat er een gekreukt rozenblaadje onder schuilde. Als zij onder deze donzen Omhulsels had ge legen, hoe zou zij geslapen hebben Ilc deed het heerlijk, ondanks ai-mijn grieven en kwellingen. Ik vreesde zelfs, dat het heel laat zou zijn, toen ik nog half slaapdronken uit mijn bed' sprong en op de pendule keek. Half acht 1 (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1