DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 46ste Jaargang. Donderdag 29 Maart 1923. No. 13602. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. AdvertentiSni 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Tussehen Oberwesél en Sankb Goar, meldt Bt'Iga, heeft een militaire trein bij een overweg een vrachtauto overreden, waardoor 3 Duitschers zijn gewond en 3 gedood, aangezien de Duitsche spoorwegwachters hun dienst in den steek had den gelaten. De Fransche overheid zal in liet vervolg die wachters ervoor verantwoordelijk stellen. Te Bochum moeten thans alle burgers, wier papieren door de Franschen worden gecontro leerd, bij deze gelegenheid den hoed afnemen. Zes burgers, die weigerden aan dit bevel te vol doen, zijn gisteren in hechtenis genomen. Een winkelier, die verboden Berlijnsche cou ranten had verkocht, is door den Franschen krijgsraad te Werden tot 800.000 mark boete veroordeeld. Een gemeentebeambte, die een verboden blad las, is door den krijgsraad te Gastrop tot 6 maanden gevangenis en 1 millioen mark boete veroordeeld. ENGELAND EN I)E ROERBEZETTING. Gister is in het Lagerhuis de Roerbezetting Weer eens ter sprake gebracht, waarbij verschil lende leden klachten tegen de Fransche actie inbrachten, als nadeelig voor den Engelschen handel. Aangezien Bonar Law wegens ongesteldheid niet aanwezig Was, antwoordde Baldwin namens de regeering. Hij zeide, dat de kern der moeilijk heid deze was Sedert de laatste twee maanden bestaat er tussehen Engeland en zijn bondgenoo- ten een ernstig verschil van opvatting aangaande de Fransche politiek. De Franschen beweren dat, door te doen Wat zij deden, zij slechts hebben gedaan wat Engeland 2 jaar geleden eveneens dreigde te doen. Dit is een vraag, die zeer moeilijk te beantwoorden valt. In elk geval hebben de Franschen zich buitengewoon ongeneigd ge toond om bemiddeling van Welken aard dan ook te aanvaarden, en die houding van Frankrijk en zijn medestanders had tengevolge, dat de deur niet alleen toe doch ook afgesloten en gegrendeld was tegen alle andere gebruikelijke wijzen van toenadering, die tot een vergelijk zouden kunnen Voeren. De poging om het geschil voor den Vol kenbond te brengen was evenzeer geprobeerd als welke andere uitweg dan ook. Sprekend over de vrees van Ramsay MacDonald, dat de strijd niet zou eindigen, voor een der partijen er onder gebracht was, zeide Baldwin, dat zulk een resul taat voor Europa en voor de wereld noodlottg zou zijn. De toestand in Europa leek volgens hem zeer veel op den toestand van Engeland bij het begin van een groote en uitgebreide staking, lkgeloof,besloot .spr.dat er 'njoogenblikkomt ,dat onze diensten van onschatbare waarde zullen zijn -voor de beide partijen, doch als wij onze gedrags lijn zoo inrichten, dat wij een kans verliezen of onze bondgenooten den indruk geven, terecht of ten onrechte, dat wij een vijandelijke houding tegenover haar innemen, dan ben ik er zeker van, dat onze invloed, die straks van groote beteeke- nis zal zijn, belangrijk zal verminderen. De re geering blijft zich ten nauwste op de hoogte stel len met den toestand, zoowel wat onze bond genooten als wat Duitschland betreft en als het oogenblik komt, dat wij door raadgeving, be middeling of wat dan ook, een stap vooruit kunnen komen, zal de regeering dit zeer zeker niet nalaten en zal zij trachten den vrede, waar naar Europa zoolang heeft gehunkerd en de regeling van schulden en schadevergoeding, zonder welke geen blijvende verbetering van den internationalen handel mogelijk is, te verkrijgen. Wij hopen, dat er een tijd zal komen om dat te doen en wij zijn ervan overtuigd, dat tot dusver, en in het bijzonder in de laatste weken, de re geering den eenigen Weg heeft bewandeld, dien Engeland heeft moeten inslaan. Wij hebben het vertrouwen en de vriendschap van onze bondge nooten bewaard en ik geloof, dat wij tevens door Duitschland zullen worden aanvaard als eerlijke bemiddelaars, zoodra de tijd daarvoor is aan gebroken. Dit is het voordeel, dat wij heden bezitten, en ik zie thans geen enkele rede, waarom wij van dit pad zouden afwijken. en Delacroix werd opgedragen, in dien zin een krachtige nota op te stellen. Wolff meldt nog, dat de nota van de com missie v. herstel aan de Kriegslastenkommission gister naar Berlijn is geseind. De nota is door Barthou en Bradbury get eekendDaar geen bijzondere bronnen van inkomsten bestemd zijn voor den dienst der leening is het protest van de commissie zuiver theoretisch. TREEDT BONAR LAW AF Naar de Matin" uit Londen verneemt, loopt aldaar in parlementaire en politieke kringen het hardnekkig gerucht, dat Bonar Law binnen niet al te langen tijd als premier zal aftreden. Bonar Law, die reeds onder het ministerie Lloyd George om gezondheidsredenen Jiet ambt van leader van het parlement moest laten varen, zou door de ontzettende lasten, Welke de leiding der regeering hem oplegt, buitengewoon vermoeid zijn. Bovendien is hij sterk gedesillusionnecrd, wijl zijn politiek, die door sommigen fel bestreden Wordt, zoo weinig successen te boeken heeft. In parlementaire kringen, waar de kwestie druk besproken wordt, wordt Stanley Baldwin, de huidige kanselier van de schatkist, als de oekomstige minister-president gedoodverfd DE DUITSCHE GOUDLEENING. De Matin" meldt, dat de Commissie van Herstel met algemeene stemmen besloten heeft dat Duitschland niet het recht had, een leening te sluiten zonder de toestemming der Commissie. Dit besluit werd genomen op verzoek van de Fransche regeering, die van oordeel Was, dat ee Duitsche regeering had gehandeld in strijd met het vredesverdrag, door een leening uit te schrij ven van 200 millioen goudmark in buitenland sche deviezen, zonder daarvoor de toestemming der Commissie van Herstel te vragen. Het blad voegt er aan toe, dat de Commissie iu het volledige bezit blijft van haar rechten op de eigendommen en inkomsten van den Duit Schen staat. Aan de commissieleden Bradbury SPANJE. Ook in Spanje schijnt hef Italiaansche fascisme navolgers te zullen vinden en Wel in de groep van uiterst rechts, Welke haar ideeën in de „Aceion", het blad van MaurS, verdedigd ziet. Naar de Temps" mededeelt, zou de nieuwe organisatie op de eerste plaats een plebisciet voorstaan om ond den koning alle loyaliteiten, die hef werke lijk heil van hun land willen dienen, te verdedi gen. Deze fascistische partij, die nog slechts in wording is, materialiseert zich voor het oogenblik in een kleine, maar machtige, organisatie, welke in het geheele land een actieve propaganda voert. Er wordt naar gestreefd om de politieke en eco nomische toestanden te verbeteren door alle politici die voor de jongste rampen verantwoor- lelijk worden gesteld, uil. te schakelen. YOEGO-SLOWAKI.1E. Uit Belgrado wordt gemeld, dal, de Kroafen op hun congres te Agram besloten hebben de stichting te eischen van een Kroatisch-Sloween- sche republiek binnen het leader van het Zuid- Slavisch e kon inkrijk De regeering wil afwachten of zij in de nieuwe Skoeptsjina, welke 16 April bijeenkomt, een meerderheid kan vinden. Anders zal zij nieuwe verkiezingen uitschrijven. ALLERLEI. Uit New-York Lord Robert Cecil, die hier gisteren is aangekomen-, verklaarde o.m,, dat de Volkenbond ook zonder Amerika zou kunnen functionneeren, doch dat hef een zegen zou zijn, wanneer Amerika lid van den Bond werd. Hij hoopte, dat Amerika overeenkomstig het advies van president Harding, zal toetreden tot het internationaal Gerechtshof. Uit Berlijn De „München", een nieuw schip van de Norddeutscheldoyd metende 18.000 ton, hetwelk, volgens het vredesverdrag aan de Entente, moet worden uitgeleverd, is aan de Engelsche regeering toegewezen en zal door de Royal Mail Line" onder den naam „Ohio" als passagiers- en vrachtschip tussehen Hamburg en New-York in de vaart Worden gebracht. -T- Uit Tokio De Sovjet-regeering te Wladi- wostok heeft gedreigd, den Japanschen kruiser Nisjin, die zich thans in de haven van Wladi- wostok bevindt, in de lucht te laten vliegen, wanneer de kapitein van dat oorlogsschip er niet mede ophoudt, draadlooze berichten door te seinen aan Japansche handelslieden. Uit Londen Het conflict in de scheep vaart is opgelost door de bemiddeling van den nationalen scheepvaartraacL Van 16 April af wordt de loongrondslag voor matrozen, stokers en hofmeesters verminderd met een pd. st. per maand, voor de kustvaart met zes sh. zes pence per week. Ook voor de stuurlieden en machinis ten is een regeling getroffen. -Uit Parijs De Fransche kamer heeft in het vraagstuk van den zomertijd het voorstel van den minister van arbeid, aanvaard om met ingang van 1 April den dag 35 minuten te ver vroegen, welke regeling dan niet alleen voor den zomer, doch voor het geheele jaar zal gelden. Uit Berlijn Zooals verschillende bladen mededeelen, is de toestand van rijkskanselier Guno, die aan lichte borstvliesontsteking lijdende is, beterend. Hij zal waarschijnlijk nog enke le dagen het bed moeten houden. De werkgevers in het Engelsche bouw bedrijf hebben besloten, op 7 April aankondi gingen aan te laten plakken, die een weck later van kracht worden en waarbij wordt vastge steld een Werkweek van des zomers 47 uur, als mede loonsverlaging overeenkomstig de voor waarden, Welke de Werknemers onlangs bij stem ming hebben verworpen. De beslissing treft een half millioen arbeiders. De mijnwerkers-conferentie in Engeland heeft gisteren besloten, aan de arbeiderspartij te vragen een wetsontwerp in te dienen tot ver zekering van een minimum loon voor de mijnwer kers, evenredig aan de kosten van het levens onderhoud. De uitsluiting in de Saksische houtindustrie waardoor 24,000 arbeiders1 werden getroffen, is door de bemiddeling van het ministerie van arbeid geëindigd. -Uit Parijs Ilcrriot, de afgevaardigde voor de Rhone heeft, een telegram aan Tschitschcrïn gezonden, dat als volgt luidtAls tolk van de geveelens der Fransche democratie, verzoek ik u vurig den aartsbisschop van Petersburg niet terecht t.e stellen. Uit Milaan Een officieus© mededeeling verklaart, dat het onderhoud tussehen Mussolini en Jaspar zich tot een hartelijke gedachfenwis- seling van verschillende actueele problemen beperkte. Binnenland. Fpoorwegraad. Het Staatsblad no. 66 bevat een Kon. besluit van 13 dezer, houdende voorschriften omtrent samenstelling en bevoegdheid van den Spoor weg] aad. Daarbij is bepaald Ingesteld wordt een spoorwegraad, waarvan de samenstelling en bevoegdheid als volgt worden geregeld Artikel IDe spoorwegraad dient onzen minister van waterstaat, of bestuurders der spoorwegdiensten desgevraagd of uit eigen be weging van advies omtrent al hetgeen verband houdt met de uitoefening van het spoorwegbe drijf. Artikel 2. De leden van den Spoorwegraad en zoo noodig hun plaatsvervangers worden door onzen minister van waterstaat benoemd ter vertegenwoordiging van a. de regeering b. bestuurders der spoorwegdienstenc. be langen van arbeid, handel, landbouw, nijverheid ien verkeer, en wel zooveel mogelijk in overleg Smet besturen van vereenigingen of andere licha- jmen, die deze belangen voorstaan. Onze minister voornoemd kan op dezelfde wijze uit andere groepen van belanghebbenden, dan de onder c. beddelde, leden aanwijzen. Het aantal leden bedraagt ten hoogste dertig. Artikel 3. De leden en hun plaatsvervangers worden voor den tijd van drie jaren benoemd en genieten geen bezoldiging. Artikel 4. De Spoorwegraad is bevoegd com mission uit zijn midden te benoemen om hem van voorlichting te dienen, of om met, zijn machtiging rechtstreeks advies aan onze minister voornoemd of aan bestuurders der spoorwegdiensten uit te brengen. Het rcgecriiigsjubileuin van de Koningin. Op aanstichting van Hr. Ms. gezant te Bern heeft zich in Zwitserland een comité gevormd voor het inzamelen daar te lande van bijdragen Voor het aan de Koningin ter gelegenheid van Haar regeeringsjubileum aan te bieden nationale huldeblijk. De Nederlandsche consuls in Zwitserland zul- lerf aan alle in hun ressort wonende Nederland- ders, wier adres hun bekend is, een Circulaire richten. Aan Hare Majesteit zal een album worden aan geboden, bevattend de namen van allen, die zul len bijdragen aan het huldeblijk. Ambtenaren in Rijkswoningen. Totnutoe zijn de ambtenaren, wonende in huizen, welke door het rijk in verband met den woningnood werden aangekocht, niet allen op dezelfde wijze behandeld wat betreft het bedrag der te betalen huursom en enkele andere quaesties van minder beteekenis. Thans, schrijft het Hdbld., heeft de minister raad bepaald dat voor al dergelijke woningen een uniforme regeling zal worden ingevoerd. Vol gens deze regeling zal, ingeval op of na 1 Januari 1923 door een ambtenaar een zoodanige woning is of wordt betrokken, ook al wordt een^deel daarvan bestemd Lot rijksbureau, met den be woner een civielrcchterlijke huurovereenkomst worden aangegaan, waarbij de huursom zal worden bepaald op 7 pet. van de koopsom, met een maximum van 15 pet. van de bezoldiging des bewoners, met inbegrip van de toelagen we \c hij geniet. Is de woning niet door het rijk ge kocht, doch gehuurd, dan zal de bewoner ie volle bedrag der huursom moeten betalen, Weer met een maximum van 15 pet. zijner bezo ign s en toelagen. Verder heeft de minister van kennen gegeven, dat de staatseigendommen bij bovenbedoelde regeling betrokken alle in be icci en onderhoud belmoren te komen bij «jn depar tement. Ten slotte deelt deze Hewmdsir.an nog mee, dat het in zijn bedoeling ligt dez.staats eigendommen, zoodra zulks is overeen te brengen met de belangen van den staat, m v e de steeds beter wordende g. legenherd om.womn- gen te huren, van de hand te doen waarbij echter !an de bewoners een behoorlijke termijn zal worden gegeven om zich van een andere woning te voorzien. SlEds» ei?. Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de R.K. canclida ten lijst voor den Gemeen teraad in Kring I moet nog als No. 19 vermeld worden de heer H. Siegers. Op de vergadering van Maandag 2 April a.s. zal beslist worden of er een stemming over de groslijst noodig zal zijn. Zoo ja, dan zal deze op den daaropvolgenden Woensdag op nader te bepalen plaats gehouden worden. Ambachtsschool. Gister in den middag en 's avonds werd in de Ambachtsschool Weer een z.g. openbare les in de practijk gegeven, die veler belangstelling heeft, getrokken. 'I, Is ook wel interessant en de moeite waard, vooral voor de ouders, de jongens daar zoo in hun dagelijksche omgeving te zien werken, ter wijl het waakzaam oog der leeraren steeds op hun bezigheden is gericht. Van vijf vakken, n.l. bankwerken, electrieiteit, schilderen, timme ren en meubelmaken lean men de practijk be zichtigen en men staat verbaasd, wat reeds het cerstc°jaar in al die bedrijven Weet te praesteeron. Ook wordt de theorie niet vergeten, wat tal rijke toekeningen en schetsboeken overduidelijk bewijzen. Zoo moet o.m. een machine-bankwer ker op 'L einde van het 3e jaar zelfstandig de i on- st.ructie van een staande machine kunnen teelce- nen in het tweede jaar timmeren worden in theorie en practijk o.m. deuren en ramen,in liet derde jaar trappen en kappen gemaakt. De bankwerkers en de schilders ook leveren mooi Werk, in ieder opzicht keurig behandeld bij de electricians troffen we zelfs een door hen zelf gemaakt draadloos telephonisch ontvangtoestel. Dat de Ambachtsschool ook met baar tijd mee gaat, bewijst wel 'L in bezit hebben van e( n auto- genische lascb- en snij-inrichting, welke met acetyleengas en zuurstof tot groot gemak van de bankwerkers voordeelig Werkt. Bet hiervoor te gebruiken gas wordt gemaakt in een grooten ketel, geleverd door de labriek „Oxygenium" alhier.' Ambachtsschool veel voordeel van hegrijpen en waarde eren. In „Musis" had dezen middag de promotie der leerlingen plaats, waarvoor de volgende in aanmerking kwamen Naar de 2(le klassen Bankwerkers; Kift s se 1 A. Ct. Ange- nent, W. d'Anjou, P. van Beek, A. J. Berveling, J B Danckaerts, A. Van Dijk, D. H. van Dru- nick A. van Ambden, W. G. E. Erfmann, N. C. Goudswaard, A. Govaart, J. Groeneweg, II. de Groot, F. T. Haak, A. J. de Ilaas, H. Heykoop, P Herfst, W. Iloogerwerf, P. Janson, A. de Jong, M. J. Kleyn, W. B. Oomsen, IT. Draayer. Klasse 1 B H. van Knotsenburg, M. J. Kolenberg, A. Kogje,. M. A. van der Kooy, R. Kooymans, L. Krozenbrink, G. Laman, L. A. van Loon, C.van Maanen, A. Munnik, B. v. Nooit C M Otte, C. J. den Ouden, P. C. den Ouden, II. A. Ouwenbrock, If. G. Overweg, 11. Rieten- bach, A. van Ringelesteyn, F. C. M. Roesten burg, I. Boetering, H. J- A. van Lingen, Klinkenberg. Niet bevorderd 2 leerlingen. Klasse 1 CC. Rook, IT. Semeyn, W. Schipper, P. J. Smit, P. L. Smit, II. M Sorine- veld, A. F. Stam, P. J. II. Steenbergen, K Steren burg, J. van der Vaart, J. H. C. Falandt, M. J. van Velzen, P. Verhey, J. Versteeg D Vis, C, Vletter A. Vonk, II. J. Vijverberg, H. Wagenaar, P. Westerveld, W. M. Wüuthrich, M. van dei- Zee. Niet bevorderd 2 leerlingen. Elect riciens. Klasse EI: A Arcnt P. Bakker, II. Th. Bangert, J. J. Canters 1. Daan, P. J. de Dobbelaar, D. Gonlag, M G. HJ stede H. Hom, H. A. de Jong, A. dc Kort, W. Muller, M. G. Ridderhof, C R. Rook H. J. Roo- Sen O. van der Spek, A. Visser, F. Visser, A. Ui. van Waveren, W. Zuidema G W. van der Zwadm A. C. Koopmans, W. II. J. Francois, Niet lie vorderd 3 leerlingen. i t N T4 Timmerlieden. Klasse 1 I N U. Atena B Baris, J. Bastenmeyer, N. van den Bos D. Dekker, W. C. van Dommele P. de Heer, T Hensinar, J. Janse, G. Janson, J. Langbroek, A Louis F. van der Meer, J. P. Meyers. W. J. Noffke ,L. van der Net., IT. C. Oerlemans, W.Th. Poel, t'. Vink, G. H. van Vlaardingen, J. van Wielingen, A. van Zetten, C. van der Leer. Niet bevorderd 4 leerlingen. Meubelmakers. Klasse 1 M W. Flaes, G. de Graaf M. A. van Leeuwen J. C. M. van der Linden J. J. de Rcgt, A. Riegman, J. Troost, A. Dubbelman. Niet bevorderd 2 leerlm- gen. SchilderKIasse 1 V J. A. van Altc- na, J. van Nastrigt, P. J. van der Valk, J. R- A. de Wilde, J. de Jong, J. H. van Gelderen, J. Kemper, B. D. Pruyt. Naar de 3de klassen. Bankwerkers Klasse 2 A. P. I h. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT -OngfrtwffioÉl tftliial.Um. d» "p"1'1"'"'6 i»**™ J'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1