Aardse, M. Abel. P. J. Baljé B. C. J. Barendregi, W. Baris, A. J. Besselink, J. van der Bie, P. J. Bloem, J. van Bommel, P. Bosua, D. Bron, B. Bruinaars, K. J. Drooglever, J. Edenburg, G. Everts, G. Goedhart, A. Groenveld, M. Hoek, J. van 't Hof, K. Nieswaag, J. de Vries. Klasse 2B: 1. Baart, D. Janson, A. J. de Jong, J. Jordaan, M. A. Kegge, W. M. E. van der Kevie, H. C. Klooster, C. J. Koldenhof, D. Kooy, D. van der Laan, J. P. Lahey, A.Marcus, J. F. van Os, J. W. J. van der Poll, F. L. Rans- huyzen, J. J. Robberegt. Niet bevorderd 3 leer lingen. Klasse 2 C P. van Berkel, W A. de Römph C. Schreyer, B, Smit, H. C. Smit, H. M. Smit, D. Soeteman, P. Soeteman, J. J. Steenheyzen, M. van Steyn, J. S. Verburg, C. A. Vergoed, A. J. van Versseveld, W. J. Voormolen, W. S. de Waal, D. J. van Wassenaar, A. van Wieringen, G. A. Zwaaneveld, R. S. Schoemann. Niet bevorderd 2 leerlingen. Elect riciens. Klasse 2 E P. S. van Arkel, J. Bierens, A. J. D. Bouts, J. Bras, W. F. Cleffken, H. de Gruyl, J. J. C. Heystek, W. A. J. Huysmans, G. G. van Meurs, P. J. Moens, J. M. Nauta, G. M. Oosterholt, P. Oosthoek, B. van der Perk, W. Rietdijk, G. H. Schouten, J. P. Stap, A. van Stryen, FF A. P. de Hy. Niet bevor derd 4 leerlingen. Timmerlieden. Klasse 2 T A. den Arend, A. Bakker, W. A. Bokx, G. A. Brandwijk, W. Diest, P. van Dorp, K. G. Dukel, C. Groene- weg, H. Groeneweg, J. de Jong, A. H. van Kessel, J. van der Kraan, J. Kros, C. Kruimel, W. B. van der Linden, K. J. van Otterloo, H. J. Pollet, M. P. Pols, L. van Ravens, A.J. Sauer, F. Schop, J. Snoep, M. van Beghelen. F. C. Verheul, M.van Wijk. Meubelmakers. Klasse 2M: A. Hoogenboezem, R. D. Lekkerkerk, P. J. de Snoo, J. de Wijzer. Schilders. Klasse 2V:A. van der Laan, A. Leenderts, J. J. W. Meyer, A. N. de Veld Diploma's. Bankwerkers. Klasse 3 A C. F. Alberts, H. Assenberg. H. Barendregt, J. W. Beer, J. L. Boel, G. Borst, P. A. Brussee, L. C. Buitelaar, J. Cats, N. Clements, A. Corbeau, C. van der Gaarden. J. Groen, J. Hakemulder, E. Hartogs, II. H. Hepp, J. van den Hoek, J. A. Hofman, H. Huyser, J. Janson. Klasse 3 B A. Jocker, J. Jocker, C. J. de Jonge, P. Keijzer, M. J. Klinge, H. Langen- doen. T. W. Langhorst, W. Levering, J. Luyen- dijk, M. C. Markesteyn, S. LI. Metz. P. C. Mink, M. Mulder, W. P. Mulder, P. van de Pavert, B. Post, G. Prydekker, P. Prydekkei. Klasse 3 G J. Jonkman. 1. van Rossen, A. Sluyter, A. W. J. Snel, C. J. Stein, H. E. Veringmeyer, A. Verhoef, J. J. A. Verhoef, B. Verschoor, M. Verschoor, A. C. Verwijs, J. van Vliet, A. C. E. van Zanten, W. van der Zee. Geen diploma 2 leerlingen. Elect riciens. Klasse 3E:W. Bak ker. J. van Dorst, A. Dijksman,.K. Fyten. J. C. van der Gaarden A. P. Geluk, C. C. G. van Gal, A. M. van Harmeien, FI. van Harmeien, C. 't Hooft, E. J. Mac Intyre, C. J. van der Jeugd, N. de Jong, J. Langedijk, J. D. van Roon, J. F. W. Rorije, H. Vendeloo, J. Vonk, J. van Werven, K. van der Woude. Timmerlieden: K 1 a s s e 3 T C. Alm- stadt, D. de Bie, L. A. van den Bosch, K. Brink man, M. J. L. Gadron, D. J. Jansen, W. van dei- Kaden, P. de Klerk, C. Kornaat. J. Lodder, J. G. Lokker, J. H. M. Oerlemans, J. van Pelt, A. van Vliet Yzn. Meubelmakers. Klasse CM: P. Boon, W. A. van Groeneveld, W. Peters, J. H. van Schelven. Schilders. Klasse 3 T M. de Bruyn, Cf. Groeneveld. Gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den Gemeente raad zal gehouden worden op Vrijdag 6 April a.s. des namiddags 2 uur. De kraaien. De kraaien-kwestic, waarover Verschillende ingezonden stukken in ons blad verschenen, is voor de Leeszaalbezoekers en de Lange-IFaven- bewoners in een gunstigen zin opgelost. De krijschende vogels zijn van gemeentewege met Vuurpijlen en staken bestookt en op een afstand gehouden, met zooveel succes, dat de brutale aviateurs reeds nu voor het grootste deel naar andere oorden gevlucht zijn. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Schie dam II. W. van Nes,thans in gelijke betrekking té Tilburg. De directie der N. V. Stoomver- verij c.a. „de Phoenix" gevestigd hier ter stede, verzoeke ons mede te deelen dat hare vennoot schap, in geenerlei opzicht, iets uitstaande heeft, met dc inhoud eener advertentie, die voorkomt in het ochtendblad der N. Rott. Crt., van 29Maart bnder het hoofd stoomwasscherij. Gisteravond is door de politie aangehouden den 20 jarigen S., los werkman, wegens diefstal van een zeekijker uit een logger van de reederij van v.d. Toorn, teScheveningen, die aan de Buitenhaven ligt de kijker werd nog op hem gevonden. Na het opmaken van 't proces-verhaal zal S. weer op vrije voeten gesteld worden. UIT ROTTERDAM. Het land van Hoboken. De heeren II. van Dam Azn. Zonen maken bekend dat, ter tegemoetkoming aan de wenschen van B. en W. en het Rotterdamsche publiek zij het contract met het reclamebureau, dat de re- clameschutting voor het land van Hoboken zou exploiteeren, heeft ontbonden. De staking in hel bouwbedrijf. Van werkgeverszijde wordt gemeld, dat de staking aan de Mathenesserbrug is opgeheven, nadat de patroons zich schriftelijk heeft verbon den, de landelijke overeenkomst van den R.K. bond van bouwpatróons voor dit werk geheel na te leven. Op de Veemarkt alhier is van den veekoopman T. V., uit Culemborg een koe gestolen. Gemengd Nieuws. Overreden. Te Alphen aan den Rijn ge raakte de 17-jarige H.D., toen hij per rijwiel twee rijtuigen wilde passeeren, onder een der voertui gen. met het gevolg, dat hij zoodanig inwendig werd gekneusd, dat hij enkele uren daarna aan de gevolgen overleed. De zendingssigaar. Johannes de Heer verklaart in het Zoeklicht,dat,,de zendings sigaar het geheel financieele zendingsvraagstuk afdoende zou oplossen." De Christelijke Jongelingsvereeniging te Kat wijk aan Zee zond ten bate der zending acht gulden, „gespaard'door een Zondag niet te roo- ken" Johannes de Fleer rekent, uit, hoeveel dit middel wel niet zou kunnen opbrengen zoo men het algemeen toepaste. „Acht gulden in één Week voor één jongelingsvereeniging! d.i. ƒ400 per jaar. Hoeveel jongelingsvereenigingen van al lerlei kleur zouden erin ons land zijn Laat ons niet tc veel zeggen: 1000. Dus ƒ400.000 aan „jongelingssigaren", voeg daarbij dan dé „kerk- sigaren" van predikanten, kerkeraden en kerk- bezoekeis, dan is er eindelijk aan alle geldelijke zendingsmiseré een einde en kunnen de bazars annex loterijen ook aan den kant gezet worden." Johannes de Heer vermeldt niet wat er met de sigarenmakers moet gebeuren die door deze zendingssigaar „de sigaar" zouden Worden. De slavenhandel. Naar bericht wordt, wijden de Engclsche en FTansche regeeringen thans ernstig haar aandacht aan de herleving van den slavenhandel, ter bestrijding waarvan de volkenbond vermoedelijk in September van dit jaar maatregelen zal vaststellen. Duizenden slaven worden thans, naar men zegt in Abyssinië, aan de markt gebracht. De Fransche regeering is te weten gekomen, dat er maandelijks verschepingen van slaven plaats hebben via een haven van Somaliland. De sultan ter plaatse krijgt een premie van één dollar voor eiken slaaf, die naar Arabië wordt verscheept. Verder zuidelijk, op de Oostkust van Afrika, hebben de Fransche autoriteiten het noodige ge daan om convooien van slaven tusschen Mada gascar en het Afrikaansche continent tegen te houden, terwijl Britsche vlooteenheden met goed resultaat bezig zijn, de slavenjagers in de Roode Zee en in de Perzische Golf te achtervolgen. Loodvergiftiging. Friedberg be schrijft in het „Archiv für Kinderheilkunst" een merkwaardig en leerzaam geval van loodver giftiging bij een jongen, die de laatste 4 jaar ge regeld met looden soldaatjes gespeeld had. Hij had reeds lang geklaagd over moeiheid en pijn lijkheid in de gewrichten, vooral 's avonds, maar de aandacht van den achtergréftid dezer klachten Was afgeleid door verschijnselen van bronchiale kliertuberculose totdat heftige neuralgische pij nen optraden, die de lood-polyneurilis voor den dag brachten. Met een eenvoudige behandeling (zweetkuur, laxantra) verdwenen deze verschijnselen gelukkig spoedig weer. Brand in een pension. Dezer dagen brak, naar de „Daily Chronicle" meldt, in den vroegen morgen in een pension te New-York brand uit, waarbij minstens vier personen zijn omgekomen. Men gelooft, dat behalve deze vier, een aantal pensiongasten, die in de hoogere ver diepingen gehuisvest, waren, door de vlammen ingesloten en omgekomen zijn. Droog Amerika. Elke flesch sterke drank, welke door de passagiers van in Amerika aangekomen stoomschepen aan 'and wordt ge bracht, zal voortaan in beslag worden genomen, terwijl de bezitter per flesch vijf dollar boete zal moeten betalen. Het hooge water. Het water van de Zambesi valt. Van Beira rijden weer treinen tot vijf mijl van de Zambesi, vanwaar de reis per rivierstoomboot tot Bawe wordt Voortgezet. Naar de „Times" meldt, is vastgesteld, dat 25 van den tabaksoogst van Nyassaland door de aanhoudende regens is vernietigd. De toestand in de streek der Pungwe-rivier is onveranderd. Men is bezig met den aanleg van een noodbrug voor de spoorlijn van Rhodesië en verwacht binnen veertien dagen hiermede gereed te zijn. Telegrammen uit Mosoel melden, dat de hooge waterstand der Tigris afneemt en het gevaar als geweken Wordt beschouwd, maar hoewel de rivier zakt, breiden de overstroomingen ten ge volge van de doorbraak zich uit. Flet leger van Irak is bezig, aangemoedigd door de vroolijke tonen der muziekcorpsen, de stadswallen te be schermen. De renbaan staat 2 meter onder water, evenals het golfveld. De overstroomde woestijn zal waarschijnlijk niet voor de herfst opgedroogd zijn en men vreest voor malaria-koortsen, ten gevolge van de groote oppervlakte stilstaandwater.Per seconde stroomt ongeveer 75.000 kub. meter door de groote dooi- braak binnen. Flet irrigatie-departement, ver zamelt 5000 arbeiders op het tooneel van de doorbraak om terstond een aanvang te maken met het herstellen van den dijk, zoodra de stand van het rivierwater zulks veroorlooft. Het vliegkamp te Hinaidi is veilig. 25 jaar onschuldig opgesloten. Het departement van Justitie te Washington heeft, naar de Engelsche pers bericht, een tragi sche onthulling gedaan met betrekking tot het noodlot van een half-bloed Tsjerokie Indiaan. Deze man was 25 jaar geleden tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld Wegens een hem ten laste gelegdcn moord. De presidenten Roosevelt, Taft en Wilson weigerden allen hem gratie te schenken. De Indiaan bleef gedurende zijn geheele ge vangenisstraf hardnekkig ontkennen en thans is zijn onschuld uitgekomen, doordat de vrouw van den vermoorde heeft bekend, dat haar minnaar, die inmiddels is gestorven, den moord heeft gepleegd. De roodhuid is nu uit zijn gevangenschap ver lost. Behalve dit geluk, valt, hem nog het buiten kansje ten deel, dat hij erfgenaam is geworden van een fortuin verkregen uit de opbrengst der Oklahama-olievelden. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. De Zomertijd. Men meldt ons uit Maastricht Op voorstel van B. en W. besloot de raad een adres te zenden aan de Eerste Kamer om het voorstel Braat tot afschaffing van den zomertijd niet aan te nemen: WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 28 Maart 29 Maart. Londen 11.883/„ 11 887« - 0.0121 -0.011874 - 16 82 14.52x/a - 14.53 Zwitserland - 46.821/2 - 46.86 We enen 0.003/, - 0.007, Kopenhagen - 48 65 - 48.65 - 67.42>/2 - 67 50 -45.85 - 45.85 Amerika 2.53B/g - 2.53 3/4 Madrid -39.— - 39.— Milaan - 12.521/a - 12.60 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 28 Maart 29 Maart. - - 11.8878 t 11.88 Parijs -16.77 - 16.80 - 14.50 - 14.50 New York„ - 2.535/s - 2.537, 0.0121 - 0.015 s/4 Zwitserland -46.8772 - 46.927a - 67.50 - 67.50 - 48.65 - 45.90 - 45.70 0.0035 3/4 - 0.0036 Telegrammen, ZIMMERMAN EN DE SOCIALISTEN. WEENEN, 29 Mrt. (draadloos) De hevige aanvallen, die de leider der sociaal-democraten Dr. Otto Bauer in het Huis van afgevaardigden op den commissaris-generaalmr.Zimmermandeed hebben mede in verband met de dezer dagen ge publiceerde inedodeelingen van Mr. Zimmerman aan den Volkenbond de aandacht van breede kringen op de. positie en het optreden van den commissaris-generaal gevestigd. Dr. Bauer heeft een wetsontwerp ingediend volgens hetwelk ieder, die den comissaris-generaal of eenigen anderen vertegenwoordiger van een buitenland- sche missie inmenging in debinnenlandscheaan- igelegenheden van Oostenrijk verzoekt, of mede- 'dëelingen met dit doel doet, schuldig zal worden verklaard aan landverraad engestraft zal kunnen worden met gevangenisstraf van 10 tot 20 jaar. Dr. Bauer beschuldigt Mr. Zimmerman van inmenging in binnenlandsehe aangelegenheden in het bijzonder in militaire kwesties, en namens de soc.-dem. partij wijst hij deze inmenging ten sterkste af. Het „NeueWiener Tageblatt" neemt het voor Mr. Zimmerman op en zegt, dat de aan vallen op den vertrouwensman van den Volken bond, die zijn taak met buitengewonen ernst volvoert, niet op hun plaats zijn. TURKIJE EN DE VREDE. PARIJS, 29 Mrt. (draadloos) De „Petit Parf- sien" meldt uit Constantinopel, dat de Raad van commissarissen tc Angora twee belangrijke zittingen heeft gehouden onder voorzitterschap van Mustapha Kemal Pasja. In deze zittingen werd de Conferentie te Londen besproken. In politieke kringen te Angora acht men het tot stand komen van den vrede mogelijk,indien de geallieerde de tegenvoorstellen der Turken, inzake de waarborgen, de schulden, 'de ontrui ming van Constantinopel en de zeestraten aan vaarden. EEN VERZOEK VAN DEN PAUS. ROME, 29 Mrt. (draadloos) Z. H. de Paus heeft de Sovjets verzocht, Mgr. Cieplak en de andere geestelijken die te Moskou zijn veroor deeld, in vrijheid te stellen, op grond van recht én menschelijkheid. AMERIKA EN BUITSCHLAND. NEW-YORK, 29 Mrt. (draadloos) De verkla ring over de houding van Duitschland, ten op zichte van het schadevergoedingsvraagstuk, welke dezer dagen door den Duitschen ambas sadeur aan staatssecretaris Flughes is gedaan wordt, naar men meldt, hier beschouwd als een goedkeuring van het Amerikaansche plan, voor het instellen van een internationale commissie, als de eerste stap, naar de oplossing van het huidige Fransch-Duitsche cofnlict. NAAR DEN VREDE. LONDEN, 28 Mrt. (draadloos) De Fransche en Italiaansche delegatie zijn weer naar hun land vertrokken met het opgemaakte antwoord op de Turksche nota. Verwacht wordt, dat de geal lieerde regeeringen Zaterdag het antwoord zullen goedkeuren. IN HET BEZETTE GEBIED. BERLIJN, 29 Mrt. (draadoos) In het dis trict Recklinghausen zijn in alle door de Fran- schen bezette mijnen bijna alle 15000 arbeiders in staking gegaan. Zij zullen niet eerder den arbeid hervatten, dan nadat alle bajonetten van de terreinen verdwenen zullen zijn. Kerknieuws. De Haarlemschc Prosynode. Met machtiging van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem ontleent de ,,Msb." aan de Acta et Statuta Conventus Prosynodalis Diocesis Harle- mensis, gehouden den 5den Februari van dit jaar, volgende bepalingen. I. Aan Missie-feesten- of -tentoonstellingen, alsmede aan liefdadigheidsuitvoeringen zullen geen vermakelijkheden of gelegenheden tot consumptie mogen verbonden worden bij die gelegenheden is niets anders toelaatbaar dan ge wone spreekbeurten met of zonder lichtbeelden. II. Teneinde de Katholieken te beschermen tegen de vele ernstige gevaren der neutrale zangvereenigingen, worden de R. K. Vereeni- gingen tot bevordering van den volkszang zoo veel mogelijk gesteund, of derzelver oprichting aan het plaatselijk Comité der Katholiek Sociale Actie krachtig aanbevolen. X. 1. In de maand October dezes jaais worde nog eenmaal eene collecte met open schaal ge houden ten bate van het Centraal Bureau der Katholieke Sociale Actie te Leiden. XIII. R. K. Bijzondere onderwijzers, welke in het bezit zijn van het diploma B voor gods dienst-kennis, zullen voortaan op de Katholieke scholen catechismusonderricht mogen geven. Wanneer in den loop van dit jaar de definitieve plannen hiertoe zullen zijn uitgewerkt, zal te beginnen in 1924 in het rooster der lesuren onzer R. K. scholen een plaats voor het gods dienst-onderricht, gelijk voor de overige vakken, moeten vastgesteld worden. XVI. Aanvragen om machtiging tot aan vaarding van'schenkingen of legaten worden voortaan in duplo ingediend. Dewijl op een dezer aanvragen Onze goedkeuring zal worden ge plaatst volge men niet meer den briefvorm, maar dien eener acte. Aan het supplement is ontleend A. In de vergaderingen van het Doorluchtig Episcopaat gedurende het jaar 1922 Werden o.a. de volgende besluiten genomen I. Geen goedkeuring werd verleend aan de nationale organisatie der R. K. padvinderij. Het gebruik van eenmanstenten bij de R. K. pad vinderij wordt afgekeurd. IV. De plaatsing van oproepingen voor gym nastiekleraar aan R. K. inrichtingen geschiede zooveel mogelijk in „Ons Turnblad." Zuster Theresia van het Kind Jezus. Te Lisieux (Fr.) heeft Maandag onder een ontzaglijken toevloed van de geheele Norman- dische katholieke bevolking de plechtige op graving plaats get ad en de overbrenging naar de kathedraal van de resten van zuster There sia van het Kind Jezus. De plechtigheid geschiedde onder leiding van mgr. Lemonnier, in het bijzijn van bur gerlijke en kerkelijke autoriteiten. De kist werd in volkomen goeden staat bevonden met de zegels, die bij de laatste opgraving zes jaar geleden door den bisschop waren aangebracht, nog ongeschonden. In een prachtigen stoet werd het stoffelijk overschot naar de kathedraal overgebracht, begeleid door een eere-escorte, bestaande uit officieren-oud-strijders en ook de officieren van het 7e regiment jagers. Daarna volgden de verschillende autoriteiten van Normandië achter een gesterde banier schreed een groote delegatie van het Amerikaansche legioen voor bij. Tal van deputaties waren uit alle deelen van Frankrijk gekomen, om aan deze plechtig heid deel te nemen. De lijkwagen was omgeven door zusters Carmelitessen (Msb.) Burgerlijke Stand. Geboren: Mrt. 27. Maria d.v. P. Schip pers en J. J. Schutter, Lauronstraat. Apollonia d.v. G. Verwol en G. Plooij Konijnenbuurt. Martha Maria d.v. L.J. van Deventer en M. M. vari Veen, Breedstraat. Nicolaas Marinus z.v. M. F. de Rooij en M. Korteweg, St. Liduina- straat. 28. Pieter z.v. L. 't Hart en B. J. J. de Regt, Walvischsteeg. Overleden: Mrt.26. Johanna Liduina Vor- stenbos oud 9 mnd, Hoofdstraat. Ondertrouwd: Mrt. 28. M. van der Beek 23 j. en A. G. van Eijk 22 j. -D. A. Leen heer 26 j. en A. van 't Hof 27 j. J. Martijnse 26 j. en M. de Vries 25 j. P. L. Steijger 30 j. en M. L. Post 27 j. S. P. Holierhoek-23 jen M. L. J. Markus 25 j. Th. M. Scholte 28 j. en M. Th. G. Beekman 25.j K. P. F. Stuhlmtiller 22 j. en C. van Eenige 24 j. E. J. de Koning 23 j. en J. E. L. Bots 23 j. W. Kleinherenbrink 25 j. en E. M. Oosterveer 20 j. F. Hagen 22 j. en L. L. J. Alblas 19 j. Gehuwd: Mrt. 28. N. Kapteijn 24 j. en M. W. L. Zagwijn 22 j. Wetenschappelijk Nieuws. Bestrijding der Tuberculose. Op het Natuur- en Geneeskundig Congres, dat op Donderdag 5 April te Maastricht aanvangt Berlijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2