let oude Kasteel. DMGBLMD WO GR SCHIEDAM F EUILLETOW. 46ste Jaargang. Donderdag 29 Maart 1923. No. 13602 ™Burcan: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. n&SfKL». piaatten wordV terdtSV^ouden^medfdeth'i^up'ér3™^! Abonnementen per 3 maanden 2—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. 31 toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Wachtgeldregeling spoorwegpersoneel. Op de gisteren gehouden conferentie tusschen de directie van de Nederl. Spoorwegen en de vak- vereenigingsbesturen, heeft de directie meege deeld, dat de Wachtgeldregeling ongeveer Mei zal in werking treden. Er zal dan met. hetopwacht- geld stellen worden begonnen met het personeel, hetwelk in 1923 65 jaar wordt vervolgens dat in 1924, en voor het treinpersoneel, dat in 1925 65 jaar wordt. Voor het voormalige personeel van de H. IJ. S. M. zal dezelfde maatstaf worden genomen, maar dan van den 60-jarigen leeftijd af. Voor wat betreft deze oudste categorieën geldt de regeling niet plaatselijk, maar over het geheele net, zoodat wellicht overplaatsingen het gevolg er van kunnen zijn. Valsch alarm In bioscoopkringen schijnt het gerucht geloopen te hebben, dat er mogelijkheid be stond, dat er een nieuw ontwerp-bioscoopwet zou worden ingediend, hetzij door de regeering hetzij uit den boezem der Tweede Kamer. liet Correspondentiebureau heeft getracht daarmtrent inlichtingen te verkrijgen doch te bevoegder plaatse heeft het niéts kunnen te weten komen. Hollandsche baksteen in Amerika. Het blijkt, dat de Hollandsche baksteen, die sinds kort naar de Vereenigde Staten wordt geëxporteerd, daar met succes tegen het Ame- rikaansche product kan concürreeren. In de Amerikaansche bladen zien we, dat er iedere week 5.000.000 baksteenen te Brooklijn aan komen, die ondanks de vracht en de 10 pCt. invoerrechten goedkpoper zijn dan deAmerikaan- sche. De steenindustrie. Aan de steenfabrieken te Brammen is hekend gemaakt, dat de thans geproclameerde uitslui ting op de steenfabrieken nog slechts toepasse lijk is op de werkzaamheden, waarin op de fa briek Olburgen een staking is uitgebroken. Bij gevolg kunnen voor de andere werkzaamheden, als grondsporen, steenmaken enz. zooveel als doenlijk werklieden worden aangenomen en te werk gestejd. Mochten zich echter voor a.s. Donderdag niet voldoende arbeiders voor ge noemde werkzaamheden hebben aangemeld, zoodat deze werkzaamheden geen voortgang hebben, dan wordt zulks beschouwd als een sta king van de zijde der arbeiders. De Rijnvaart. Eenige vertegenwoordigers van Nederlandsche Rijnvaartmaatschappijen zijn telegrafisch uitgenoodigd, om heden in Den Haag met den minister van buitenlandsche zaken een bespre king te hebben, in verband met hun belangen bij de Rijnvaart. Kon. Militaire Academie. In 1923 en 1924 worden voor opleiding voor liet leger hier te lande bij de Koninklijke Mili taire Academie geen plaatsen opengesteld voor burgerjongelieden. De Herclassificatie. Op de vragen van de heer Suring, betref fende de voorgenomen herclassibcatie der ge- 71 j Rood van kwaadheid en drift was Wilbrant op Wolfram toegeschoten, die uiterlijk bedaard het hek had geopend. Was het deze bedaardheid, die Wilbrant de uitgestrekte hand deed terug trekken, of de gebiedende uitdrukking in Wol fram's oogen Wilbrant uitte een verwen- sching, herhaalde zijn laatste woorden en ging. Wolfram sloot het hek. Ik kon zijn gelaat niet zien. Het was van mij afgekeerd. Maar- ik zag zijn hand neervallen, zag hem het hoofd buigen. „Vergeet die woorden, zij kunnen niet zoo gemeend zijn, een vader kan zoo niet spreken," stotterde ik en vatte zijn hand. Hij antwoordde niet. Ik ving een blik op, die mij deed huiveren. „Wolfram, gij haat dien man 1" Hij legde mij de hand op den mond. „Zwijg Margreet. Ik wil niet weten wat daarbinnen woelt. Ik wil het overwinnen of versmoren." 24. Juli. Wolfram moest voor zaken naar Bermen, en meenten, in verband met de -salarieering van het Rijkspersoneel, heeft minister De Geer ge antwoord, dat sinds zijn mededeelingen in de- zitting der Tweede Kamer van 16 Nov. jlde regeering geen nieuwe stap van voorbereiding gedaan, noch een nieuw voorneme n gevormd heeft. Dc Nederlandsche melk. Het vervoer in het Roergebied is nog zóó ont wricht, zegt de Tel., dat Zaterdag de geheele zending Nederlandsche melk (6000 Liters) voor- het gebruik is moeten worden afgekeurd. Dc Zomertijd. In zijn vergadering van j.l. Dinsdagavond heeft het Comité van Actie tot behoud van den Zomertijd den tekst van het aan de Eerste Kamer aan te bieden adres definitief vast gesteld. De aanbieding zal in den loop der volgende week plaats hebben. Daarna zal het worden gepubliceerd. Tot Dinsdagavond waren ruim 391.000 adhaesiebetuigingen ontvangen, waarvan 286.000 uit de grootere steden en 125.000 uit de kleinere plaatsen en het platte land. Daarneboven zijn de laatste week nog tal van adhaesiebetuigingen binnengekomen, van officieele lichamen o.m. het gemeentebestuur- van Breda, Almelo, Grave, tal van Kamers van Koophandel, Vereenigingen tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer. Gemengd Nieuws. Een zigcunersbende. Een zeer ster ke zigeunersbende is onder Kerkrade langs de grens gesignaleerd. Ze heeft reeds herhaaldelijk getracht over de grens te komen. De bende is ruim 50 man sterk, beschikt over 14 Wagens en voert circa 25 beren mede. In partijen trokken zij over de Nieuwstraat, richting Herzogenrath- Merkstein, waar zij tijdelijk kampeerden. Daarna werden zij nog tusschen ICohlscheid en Aken ge signaleerd. De verscherpte grenscontrole in de laatst3 dagen heeft volgens de „Tel." hiermede verband gehouden. Valse lie bankbiljetten. Er zijn val- sche bankbiljetten van 100 in omloop. Tot on derkenning van deze biljetten van de echte kunnen o.a. de volgende kenmerken leiden le.- de serieletters A. O 2e fletse kleur 3e. de data 10 April 1917 en 9 Januari 1917 4e. het ont breken van een watermerk in die van 10 April 1917 én het voorkomen in die van 9 Januari 1917 van een zwak en onvolledig namaak-Watermerk, dat blijkbaar in de biljetten geperst is 5e. de gravure is minder sprekend, daar de lijnen op alle valsche biljetten vager en waziger zijn. Op het veld om 100 is dit vooral goed op te merken. Op de échte biljetten zijn alle lijnen scherp onder scheiden en gemakkelijk te volgen 6e. dc bil jetten gedateerd 10 April 1917 zijn zeer slecht afgewerkt, de schepranden ontbreken, terwijl de papiersoort minderwaardig is. G r o o t e brand. Op het landgoed Rep- kow, nabij Koslin (Pommeren), is een groote brand uitgebroken. De brand ontstond in den grooten varkensstal, en breidde zich spoedig tot de andere stallen uit. Deze werden geheel vernield, evenals drie woningen van daglooners en drie huizen van landbouwers uit het plaatsje Repkow. Alle voorraden en werktuigen gingen verloren. De schade beloopt honderden millioenen mark. Hoogstwaarschijnlijk heeft men hier metbrand stichting te doen de vermoedelijke dader is reeds gearresteerd. Vader, die er eenige boodschappen wilde doen, ging met hem mede. Beide vertrokken met de diligence om zes uur van morgen zij zouden tegen den avond te voet thuis komen. Het is vier uur. Ik sta in den tuin en hoor een rijtuig stilhouden, een opengeslagen berline met een van het zaal gereden vierspan, drie gewapende lakeien achterop en vier personen binnen in een vreemd, deftig heer, een jonge dame en Vader en Wolfram Het portier wordt geopend, Vader en Wolfram stappen uit, vriendelijke groeten worden ge wisseld de berline rolt verder. „Ja Margreet, nu moogt gij met open mond staan," scherst Vader „op zulk een schitterende wijze en in zulk een voornaam gezelschap hadt gij ons niet terug gewacht Nauwelijks een half uur van Bermen hadden zij op hun terugweg een rijtuig achter zich ge hoord en waren ter zijde geweken om dat te aten voorbijgaan. Maar de reiskoets had stil gehouden. Een heer was daaruit gestapt en met uitgestrekt te hand op Wolfram toegekomen. „Bodo van Sturmfels als ik mij niet bedrieg Sta mij toe, Jonker, u aan mijn nicht voor te stellen en een plaats in mijn rijtuig aan te bieden." „De heer Kolonel van Hompesch vergist zich. Jonker Bodo is op het slot," had Wolfram ge antwoord met een gemakkelijkheid in toon en De banque i n d u s t r i e 11 e de C h i- n e. Naar aanleiding van berichten, volgens wel ke waarschijnlijk een proces zal worden aanhan gig gemaakt tegen Philippe Berthelot, den voor- maligen secretaris-generaal van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken, in ver hand met de kwestie in zake de Banque Industriel le de Chine, heeft Berthelot, naar de „Times" meldt, een.verklaring gepubliceerd, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van het aandeel, dat hij en de regeering in de kwestie hebben gehad Hij verklaart, dat het geld, dat hem in No vember 1918 ter hand was gesteld door zijn broeder André Berthelot, die toen president was van de B.I.C., niets te maken had met de bank. Op den vooravond van zijn huwelijk wilde André Berthelot voor zijn broeders en hun gezinnen het grootste deel van zijn fortuin reserveeren, n.l. het deel. dat niet in de bank gestoken was. Er werd bepaald, dat het geld teruggegeven zou worden, indien André Ber thelot het zou noodig hebben en dit geschiedde in het begin van 1921 toen de bank in moei lijkheden verkeerde. Het geld werd ter be schikking gesteld van de B.I.C., hoevel- de bank er niet het minste recht op had. Wat betreft de rol, die het ministerie van Buitenlandsche Zaken in deze kwestie heeft gespeeld, deelt Philippe Berthelot mede, dat gewoonlijk net. ministerie de hulp der bank inriep in verband met aangelegenheden, welke in het Oosten plaats hadden. Tusschen 1913 en 1920 kwam het ministerie van Buitenlandsche Zaken slechts een heel enkele keer tusschen- beide ten behoeve der bank. Berthelot zegt, dat hij veel vaker gehandeld heeft ten behoeve van de Banque de l'Indo Chine. Ook maakt hij de bewering belachelijk, dat twee broers elkaar geld zouden moeten geven, ten einde eikaars medewerking te koopen. Een pseudo-prins. Dezer dagen heeft een jonge Turk voor den politierechter te Londen wegens oplichting terechtgestaan. Op 13 Maart j.l. had Kakelo, aldus vertelde de gérant van het ITyde Park Hotel, aldaar zijn intrek genomen. Ilij gaf voor den „Prins van Koerdistan" te zijn. Opvallend' was, dat hij geen bagage bij zich had. Hij vond echter spoedig gelegenheid mede te dèelen, dat zijn „secretaris" al zijn bagage onder zijn beheer had; deze had niet op dezelfde boot als hij ■plaats kunnen krijgen, bij zijn vertrek uit New York, waar hij volgens zijn bewering „zoo juist" vandaan kwam. De secretaris zou nu per volgende boot komen. De dagen verlie pen en de „rpins" leidde een kostbaar leven in het hotel, "dat hij met zijn tegenwoordigheid had vereerd De secretaris kwam echter niet opdagen en evenmin het geld van den prins, dat bij de Equitable Trust Company te New York was geplaats, naar hij zeide. Op 17 Maart vroeg hij den gérant van het hotel 20 ter leen. Dit bedrag werd hem ver strekt, terwijl bovendien een rekening ten be drage van 21 voor het gebruik van taxi's op zijn verzoek voor hem werd betaald. Een rechercheur van Scotland Yard had in lichtingen omtrent hem ingewonnen bij de Turltsche ambassade. Inderdaad was daar een Turksche vorstelijke familie, in Koerdistan ge vestigd, bekend, doch men kon niet zeggen, of Kakelo een echte prins was. Overstrooming. Ten gevolge van de kruiing van het ijs in de Floydrivier, zijn verschei dene gedeelten van Sioux City( Jowa)overstroomd Midden in den nacht moesten vierhonderd per houding, die Vader had verrast en had Vader daarop voorgesteld. „Dr. Albrecht Ik. heb dien naam meer ge hoord. Zijn de heeren op weg naar Sturmfels Vergun mij dan toch het genoegen u een eind Weegs te brengen." Onder die woorden had de Kolonel Wolfram nogmaals onderzoekend aangekeken. Vader had niet geaarzeld. Toon en voorkomen van den kolonel waren zoo gul, dc dag was warm, .de nog af te leggen weg lang, zij waren vermoeid. Zoo waren zij ingestegen. „Uwe vriend heeft straks mijn naam genoemd, had de Kolonel gezegd, onder het verder rijden. „Ik herinner mij niet hem ooit Le hebben gezien. Wolfram had zijn ontmoeting op reis nu vier jaar geleden verhaald. De kolonel had oplettendtoegeluisterd. En Juj niet alleen. Op het hooren van den naam van den jongen van Hompeschhad een donkere blos het aanvallige gezichtje der tegenover Wol frarn gezeten jonge dame overstroomd. Volgens Wolfram was het bijzonder bekoorlijk. Uit de donkergrijze oogen sprak zooveel goedheid "en ernst, uit de fijn besneden lippen zooveel ka rakter. Haar tint was teer en bleek, geen zieke lijk bleek, „eer dat van een uwer roomkleurige tiieeroozen, Margreet", zeide hij „die tint paste bij het dikke, glanzige bleekgouden haar. „Freule Georgians van Strahleek riep ik en klapte in de handen, „mijne plaatsvervangster bij sonen naar hooger gelegen gronden vluchten. De benedenverdiepingen van sommige gebou wen staan reeds onder water. Men vreest, dat de kruiing van het ijs nog grootere overstroo mingen zal ten gevolge hebben. De dubbele moord. In verband met den moord op den Antwerpschen wisselagent Peters en zijn zuster werden niet minder dan 15 personen gearresteerd, waaronder vier Ne derlanders. De getuigen, die den moordenaar het huis van Peters hebben zien verlaten, ver klaren echter geen enkelen der aangehoudenen te herkennen. Dezen zijn dan ook in den loop van den dag weer op vrije voeten gesteld. („Msb."i Herleving. Lloewel in de industrie te Eindhoven, in het bijzonder in de sigarenindus- trie, de malaise buiten mate te voelen is, ver dient het toch vermelding, dat het aantal Werk- loozen van ver over 2000 in het vorig jaar, tot ongeveer 800 is teruggeloopen. Een postduif. De heer A. J. Roelofs Jr., te Echeld, vermiste eenigen tijd geleden een post duif. Dezer dagen ontving hij bericht, dat liet dier te Culemborg was opgevangen. Aan haar poot had de duif een briefje, waaruit bleek, dat zij door kapitein Keeler uit Grimsby, 130 mijlen in zee, aan boord van zijn schip Refrendo Was opgevangen en 4 dagen later toen het schip nog 90 mijlen uit de kust had afgelegd, weder was losgelaten. Internationaal journaliste n- e o n g r e s. Ongeveer 25 Juni e.k., zoo mogelijk gelijktijdig met de viering van de middernacht zonfeesten, zal te Stockholm een internationaal journalisten-congres worden gehouden. Aanvaring. Het Amerikdansche stoom schip „Sapinero" gister van Rotterdam te IJ- muiden aangekomen, heeft,vóór de groote schuts- sluis, aldaar den stoomzandzuiger „Kameleon" van de firma Volker Vos aangevaren. De zuiger kreeg zware schade en zit nu aan den grond De moordende motor. De heer E. J. D. Te Apeldoorn, die Vrijdagnamiddag op den Amersfoortschen weg in de nabijheid van het Aardhuis met zijn motorfiets tegen een boom reed, is gistermiddag aan de bekomen verwon dingen in het ziekenhuis overleden. Aangehouden. In verband met de in braak in het postkantoor te Steenwijk is gister middag uit het Zuiden van de provincie Gronin gen een jonge man gevangkelijk te Heerenveen binnengebracht. Na door den rechter van instructie in verhoor genomen te zijn, is hij in het huis van bewaring opgesloten. De stevige brug. Gistermorgen om ongeveer 9 uur kwam te Dronrijk een leeg aak schip, genaamd „Nieuwe Zorg" van Amsterdam schipper K. de Vries, voor den wind uit de rich ting Leeuwarden. De schipper blies op tijd op zijn hoorn, om den brugwachter te waarschuwen, de l'lapbrug te wippen. Daar de wachter het sein in zijn woning niet hoorde, trachtte een behulpzaam voorbijgangei de brug nog op tijd te wippen. Dit mislukte ge deeltelijk, en een aanvaring had plaats met hef gevolg, dat de l'lapbrug uit zijn potten werd ge licht en thans midden in de opening in de vaart hangt. De scheepvaart is nu voor groote schepen gestremd, evenals de overtocht voor rijtuigenau to's enz. Fietsen en voetgangers worden per praam overgezet. de Vrijvrouwe, en haar een welkomer en liever gast dan de arme, stuursche Margreet, te meei ik hield op. Ik had willen zeggen te meer daal de Vrijvrouwe haar voor Bodo's vrouw bestemd had. Óf Wolfram iets dergelijks verwachtte, toen hij mij vragend aankeek Hij kreeg liet met van mij te hooren. Vader nam het gesprek op waar het gebleven was bij den jongen Hompesch. Hii had dolle streken u Lgevoerd m dien tus- schentijd, had zich laten naturahseeren in on- garije en werd genoemd als leider eener samen zwering, die niets miftder op het oog had dan Hongarije van Oostenrijk los te scheuren en tot een zelfstandig koninkrijk te maken. „Waar liet op deze wijze met mijn neef heen moet, weet ik niet." had de kolonel, de wenkbrauwen fronsend gezegd. „Zijn avontuurlijke geest speelt hem parten. „Zeg liever zijn goed hard. Oom. Hij heeft zijn leven lang geholpen waar hij kon, als kind reeds. „Een goed hart wordt een gevaarlijk wapen, zonder een helder hoofd en een vasten wil het ligt klaar voor een ieder, die het wil ge bruiken. Hugo's goed hart zal ipeer slacht offers maken dan gij u kunt voorstellen, Gcor- giana." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5