Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN *°°F E U I L L ET O AS. Goede Vrijdag. 46ste Jaargang. Vrijdag 30 Maart 1923. No. 13603, a jn.rUTttitm 1d recels i 1.75 elke raffel Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Zondag en mooi weer, wat kan men meer begee- ren Den geheelen dag vrij, ook geen tijd voor de Kerk, wie kent er betere gelegenheid, om eens naar hartelust uit te gaan en zich uit te leven. Is dit niet de practijk van zoovele anders denkenden op Goeden Vrijdag Roemen ze den Goeden Vrijdag niet als een van de heerlijkste dagen van het jaar 't Is de eenigste Zondag, die wij katholieken niet met deze gemeen hebben en hoe zouden wij daarin ook met hen mee kunnen gaan Paschen is de dag van jubel en verlossing, met Paschcnzijndevasten-boete-dagenvoorbijen klinkt weer het Halleluja in Kerk en huisgezin, doch geenszins is Goede Vrijdag de dag, om maar vast als een voorproefje de louter Wereldsche Paaschvreugde te beginnen. Goede Vrijdag. Ieder jaar keert liij terug als een droevige, maar ook dankbare gedachtenis aan het Lijden en Sterven van den Zaligmaker, die nu ruim negentien eeuwen geleden zijn ontzet tende martelingen en kruisdood heeft door staan in diepe duisternis midden op den middag gaf Hij zijn kostbaar Leven als een Welriekende, Wereld-verzoenende offerande Zijn Hemelschen Vader terug. Dit smartelijk offeren is het, dat onze Moeder de H. Kerk in haar heerlijke litur gie vandaag wil gedenken en symboliseeren, om dan eerst op den Paaschdag 't uit te jubelen van vreugde en dankbaarheid om de zaligende vruch ten Welke Christus' Lijden en Dood voor ons heeft afgeworpen. Wie kan er dan vandaag wat anders verwach ten dan klaagliederen, rouwgewaden en treurige harten. Het Passie-verhaal Werd vanmorgen gelezen, bijzonderen eerbied werd het Kruis betoond, dat Kruis, waaraan drie volle uren het Heil der wereld in de felst pijnigende lichaam-en zielesmarten heeft gehangen, en nog eens werd dezen middag den geheélen Kruisweg gegaan, om ons diep ervan te doordringen, dat niemand ooit zoo gefolterd en verscheurd is als de voor zijn eigen schepselen gestorven Zoon van God, die uit liefde tot ons meer heeft willen verduren, dan iemand onzer zou kunnen verdragen, zonder reeds meermalen den dood te hebben ondergaan. Vrede geeft het ons daarom, den dag van he den niet als luidruchtige, onbezonnen uitgaan ders door te brengen, maar in een passende stem ming van droefheid en berouw. Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND EN HET HERSTEL. De „Daily Chronicle "-correspondent te Ber lijn, beweert in staat te zijn, bijzonderheden mee te deelen omtrent het „belangrijke aanbod," door den Duitschen minister Von Rosenberg, Dinsdag j.l. in den Rijksdag gedaan en mede gedeeld aan de regeeringen van Engeland en Amerika. Het is, zooals men weet, gebaseerd op het voorstel, op 29 December j.l. door staats secretaris Hughes gedaan. Wat Duitschland, onder verwerping van den eisch tot capitulatie, dien Frankrijk stelt, bereid is te doen, is volgens den genoemden correspon dent het volgende. 1. het bepalen van de schadevergoedingssom over te laten aan een internationale commissie van experts 2. de aldus vastgestelde schuld op te brengen met behulp van een internationale leening, ge garandeerd door de industrieolen en landeige naars 3. het aanknoopen van directe onderhande lingen met Frankrijk over de kwestie van cle door dat land geëischtc veiligheid. Daartegenover stelt Duitschand echter' de volgende eischen 72 Freule van Strahleck had het gelaat afge wend, en de Kolonel had vruchteloos beproefd de rimpels weg te strijken, die telkens schenen terug te komen. Er was een pijnlijke stilte gevolgd, totdat bij eene wending van den weg de vooruitspringende rots, door Sturmfels gekroond, zichtbaar was geworden. Beiden, oom en nicht, hadden een uitroep van bewondering niet kunnen weerhou den, en het gesprek was op Sturmfels, zijne ge schiedenis en zijne bewoners overgegaan. Toen ik 's avonds de bloemen en planten in den tuin begoot, kwam Bodo. Hij stond bij liet hek stil. „Is Dr. Albrecht al thuis, Margreet „Vader is in zijne kamer." Hij naderde langzaam. „Georgiana is gekomen." Ik knikte en ging voort met begieten. „Kolonel van Hompesch heeft haar gebracht.'' Ik knikte andermaal. „Is Wolfram thuis „Wolfram en Vader zijn te zamen thuis ge> komen." 1terugkeer, wat de bezette gebieden betreft, tot den toestand „als voorzien in het verdrag van Versailles" 2. garanties tegen toekomstige militaire onder nemingen van de zijde van Frankrijk en België, in den trant van de Roer-actie. Verder behoudt het zich het recht voor, het lijdelijk verzet, zoo noodig, vol te houden, han gende de onderhandelingen, tot de onlangs bezette gebieden zijn ontruimd. Men neemt thans algemeen aan, aldus de correspondent, dat de Duitsche regeering niet meer vasthoudt aan de formule „Geen onder handelingen, alvorens ontruimd is." DE DUITSCHE GOUDLEENING. Betreffende de nota, Welke de Commissie van Herstel aan de Duitsche Kriegslastenkom- mission te Berlijn heeft doen toekomen cn betrekking heeft op de Duitsche goudleening, deelt de „Petit Parisian" nog het volgende mee Art. 248 van het verdrag van Versailles, waar op de nota gebaseerd is, bepaalt, dat de geallieer den een „privilege van den eersten rang hebben op alle goederen en bronnen van inkomsten van het Duitsche rijk en van de Duitsche bondssta ten" bij de regeling van de schadevergoeding uit hoofde van het verdrag van Versailles en van alle andere verdragen en conventies, die dit ver drag aanvullen, en van de schikkingen, tusschen Duitschland en de geallieerden getroffen tijdens en na den Wapenstilstand. Op grond van dit artikel heeft de Fransche regeering aan de Com missie gevraagd, dat de opbrengst van de Duit sche goudleening aan de vergoedingen ten goede zou komen. De juridische raadgevers van de Commissie waren verdeeld over de vraag, of de Commissie zulks kon doen. De Fransche en Italiaansche juristen meenden van Wel die van Engeland en België, alsmede de officieuze vertegenwoordiger van Amerika oordeelden van niet. Daarentegen waren de experts het er over eens, dat Duitsch land niet het recht had, zoolang het zijn verdrags plichten niet is nagekomen, zonder goedvinden van de C. v. H. den dienst te verzekeren van een niet door die Commissie goedgekeurde leening. Ten slotte hebben de deskundigen ook verklaard, met uitzondering van den Franschen expert, dat daar de Rijksbank een particulier organisme is, de G. v. II. niet bevoegd is, de geldigheid te be twisten van de garantie, door die bank verstrekt op een door lïet Rijk uitgegeven leening. De nota, waarin de beslissing van de Commissie vervat was, komt hierop neer, dat de C. v. II. zich niet het recht toekent, het Rijk te beletten een leening uit te geven, en evenmin het recht, de opbrengst van zulk een leening aan te wijzen voor de afdoening van schadevergoedingsverplichtin gen, maar dat ze Wel aan het Duitsche Rijk kan verbieden, zulk een leening te amortiseeren cn cr de rente van aan clc inteekenaars uit te betalen. kaansehe Relief-cómmissie, slaagde er in, het proces tal van malen uitgesteld te krijgen, loen geen uitstel meer mogelijk was, werd.hem ver zekerd, dat, in geval een doodvonnis mocht Wor den geveld, dit niet zou worden uitgevoerd. DE DEUTSCHVÖLKISCHE PARTIJ. Uit Berlijn wordt gemeld, dat gister in de Ka mer van de DeutschVölkische afgevaardigden in den Rijksdag een aantal voormannen van de DeutschVölkische partij zijn bijeengekomen, ten einde het optreden van de regeeringen van Prui sen, Thuringen, Baden, enz. tegenover de partij te bespreken. Alle"aanwezigen waren van mee- ming, dat het verbod van de Deutsch-völkische Freiheitspartij in strijd met de wet is. Bovendien verklaarden zij, dat de partij zou blijven bestaan en haar Werkzaamheden niet zou staken. Aan minister Severing en aan het staatsge- rechtshof werd een uitvoerig betoog gestuurd, Waarin het standpunt van de partijleiding ten opzichte van het verbod nogmaals wordt omschre ven. Aan beide zijden vielen verscheidene dooden cn gewonden. FRANKRIJK. De Kamer heeft gisterochtend de wet op den diensttijd van 18 maanden aangenomen. Deze Wet is eenigen tijd geleden door den Senaat naar de Kamer teruggezonden. Thans is de wet defi nitief door de Kamer aangenomen met 414 tegen 150 stemmen. Tegen stemden de radicaal- socialisten, de sociaal-democraten en de commu nisten. VOLKENBONDSRAAD. De bijeenkomst van den Volkenbondsraad is een w.cek uitgesteld, en zal thans op 16 April a.s. te Genève beginnen onder voorzitterschap van den Engelschen vertegen woord igerEdwardWoord IIET PROCES TE MOSKOU. Het uitstel van de executie der ter dood ver oordeelde katholieke geestelijken in Rusland, Wordt te Rome grootendeels toegeschreven aan de stappen van den Paus, die aan prof. Walsh, het hoofd der Vaticaan-missie tot leeniging van den nood in Rusland, opdracht gaf, al het moge lijke të doen ten behoeve van de vervolgde gees telijken. Prof. Walsh, die tevens lid is van de Ameri- ENGELAND. Hoewel de toestand zich thans somber laat aanzien, bestaat er goede hoop, dat de talrijke conflicten op industrieel gebied binnenkort zullen worden opgelost. De besprekingen werden tot dusver zonder eenige scherpte gevoerd feitelijk heerschte er alleen eenige verbittering tusschen de georganiseerde en ongeorganiseerde arbeiders. Slechts in enkele sporadische gevallen moest de politie tusschcnbeide komen. Naar ge meld Wordt, nemen de boeren weer tal van ar beidsters aan, die tijdens den oorlog de mannen op het land vervingen. HE ENGELSCIIE LIBERALEN. De liberale federatie te Leeds heeft onlangs zooWel Asquitli als Lloyd George aan een noen maal genood met het doel de hereeniging van beide liberale groepen te bevorderen. Lloyd Geor ge heeft de uitnoodigin'g aangenomen, doch, naar men zegt, heeft Asquith bedankt. Asquith, zoo verzekert men volgens den Engelschen draad lozen dienst, blijft bij zijn weigering te treden in eenig denkbeeld van overleg tusschen de leiders als den eersten stap tot de hereeniging. Hij is nog •steeds van meening, dat deze tot stand dient te komen door een gezamenlijk optrekken in het parlement. ENGELAND EN EGYPTE. Zeven-en-negentig leden van het Bntsche Lagerhuis, voornamelijk Labourafgevaardigden, doch ook liberalen en een conservatief hebben een manifest onderteekend in zake Egypte, waarin wordt geconstateerd, dat de politiek van Allenby mislukt is, en er op wordt aange drongen. dat men zal erkennen, dat de schijnbare onafhankelijkheid van het Egyptische volk ver gezeld oaat van een drukkende militaire controle alsmede van het beheer der voornaamste re- geeringsafdcelingen door vreemdelingen, liet manifest verlangt, dat Zaghloel in zijn vroegere positie zal worden hersteld, daar dit het middel is tot verkrijging van een blijvende en bevredigen de regeling van de Egyptische kwestie. IERLAND. Een communiqué van de regeering van den Ierschen Vrijstaat vermeldt de gevangenneming van vrijwel den geheelen staf van de Derde Zui delijke Divisie van het rebellenleger. Deze cn andere belangrijke arrestaties hebben gisteren te Nenagh en Toomyvara, beide in het graafschap Tipperary, plaats gehad. Bodo zuchtte. Het was de druppel, die den emmer deed over- loopen. Blijf eens ernstig onder zulk een ge sprek, besloten door zulk een zucht 1 Ik zette het op een loopen naar den put, al was mijn gieter nog half vol Bodo volgde mij. „Laat mij je helpen, Margreet. Waarom lach je vroeg hij kleurend. „Omdatomdat gij mij nieuwtjes vertelt, die ik natuurlijk al lang weet." „Het is waar. Margreet," zeide hij ernsFg. „Vader is in zijne kamer." Hij ging, poosde een paar passen verder en trad eindelijk het huis binnen. Ik liet bloemen en planten aan hun. lot over, sloop naar mijne kamer en bleef daar, totdat Bodo vertrokken zou zijn. Ik zat er. ontevreden op mijzelve. Waarom had ik gelachen en hem vërdriet gedaan waarom was ik niet onbevangen en vrij met hem geweest als vroeger Mocht en kon ik dat zijn Had ik mij bedrogen Neen, neen En het werd hoog tijd, dat luj niet langer bedrogen werd. Toen ik Vader goeden nacht kustq» hield hij mij tegen. „Zullen wij nog even praten, Margreet?" Ik knielde naast hem neer en fluisterde wat mij zoo bezwaarde en beklemde. TURKIJE EN DE GEALLIEERDEN. De laatste berichten uit Angora wijzen erop, dat men in Turksche kringen, zonder te wachten op de officieele bescheiden, maar zich baseerend op onvolledige inlichtingen, die over de bespre kingen te Londen zijn ingekomen, blijk geeft van kwade luim en onrust, die de 1 urksche pers te Constantinopel vertolkt, in het bijzonder wat betreft de kwesties van de openbare schuld en de -ontruiming door de geallieerde troepen. In politieke kringen te Angora beweert men, dat het onmogelijk is, nog meer opofferingen tc doen, cn dat de laatste tegenvoorstellen vrede of oorlog tusschen de Turken en de mogendheden beteeke- nen. Moestafa Kemal pasja* is te Angora terugge keerd,om officieel verslag uit te brengen over de besprekingen te Londen. Poincaré heeft zijn goedkeuring verleend aan een brief, dien de geallieerden aan Angora zullen richten, waarbij de Turken worden uitgenood ïgd, afgevaardigden naar Lausanne te zenden om de vredesbesprekingen te hervatten en de losmaking der economische bepalingen Wordt verworpen. ROEMENIE. De koning heeft gister in tegenwoordigheid van den kroonprins, alle ministers en de voor zitters van de Kamer en den' Senaat de nieuwe grondwet onderteekend. JAPAN EN CHINA. Dc ontstemming tegen Japan wegens zijn Weigering, de havens van Dalny en Port Arthur en het aangrenzende gebied aan China terug te geven, neemt, volgens telegrammen uit ver schillende steden, in geheel China voortdurend gr00tere afmetingen aan. ALLERLEI. Uit Sydney (Nieuw Schotland) De Board of Trade te Sydney heeft zich gewend tot de fede rale en provinciale autoriteiten, met het verzoek, te Cape Breton de orde te handhaven in geval van een staking in de nijverheid, daar men vreest, dat zoowel de metaalbewerkers als de mijnwet- kers den arbeid zullen neerleggen. Uit Riga De toesLancl van Lenin baart te Moskou wederom zorg. Naar wordt gemeld, heeft hij bijna een week lang gclicel beWegenloos gelegen. Zijn temperatuur en polsslagen waren echter bijna normaal. Maandag jl. is zijn toestand opnieuw verergerd. Zijn temperatuur steeg toen en de ademhaling Werd moeilijk. Uit Parijs In de wandelgangen der kamer wordt verzekerd, dat, naar aanleiding van be sprekingen met de Belgische regeering, de minis ter van arbeid besloten heeft, dc indiening van het wetsontwerp, dat voorstelt den tijd van Straatsburg als wettelijken tijd in te voeren, ui testellen. rx,.; Uit Berlijn: De Deutsch-Volkisclie_Frei heitspartij is behalve in Pruisen en Thüringen, thans ook in Baden verboden. Uit Rome Het is onjuist, dat een gioi „Ik vrees, lieve Vader dat Bodo mij ver keerd begrijpt." „Heb je getracht hem van die dwaling te genezen „Zacht en ernstig?" „Wellicht niet ernstig genoeg. Ik was zoo be vreesd hem dieper te wonden dan noodig was. Het is zoo hard om iemand, dien men liefheeft, verdriet te doen." „Wanneer wij hem voor grooter leed daardoor bewaren De aarzeling kan niet van langen duui zijn." Ik boog mijn hoofd tegen zijn schouder. Het bleef hard. „Je fijn vrouwelijk gevoel zal je leiden, kmc Dat gevoel heeft je nu gewaarschuwd. .Gehoor zaam daaraan, doch niet en uj^ nc hoofd op en keek mij liefderijk cn ondei zoeken aan „niet voordat gij u ernstig tot uwe taak hebt voorbereid en uzelve sterk en rustig gevoelt. 25 Juli. Mijn gesprek met Bodo achtervolgde mij in allerlei vormen. Ik deed mij werk als m een droom. Ik stelde mij zijne verslagenheid, zijne boosheid de eerste uiting van zijn teleurstelling voor. j Zoo zat ik in het koele priëel m onzen tuin en overdacht nog eens voor de twintigste maal, ^TI^Ten conclusie te komen, hoe ik alles zoo kiesch, maar zoo duidelijk mogelijk zou aan leggen, toen ik opschrikte. Bodo stond voor mij. Ben je ziek, Margreet riep lnj, zette zich naast mij en greep mijn hand. Mijn hart hamerde. En ik moest n ij _g houden Ik wachtte totdat ik mijne stem in be- dW nf vrees^dalTik een trouw vriend ga ver liezen," zeide ik zacht en trok mijn hand terug. Trouwe vrienden verliest men met. - Slaat Wolfram's vertrek je zoo ter neer Ik schudde het hoofd. „Je vriendenkring is met grootIk ga ..„jen. Over wien treurt ge, Margiect Over iemand, die in den laatsten tijd mijnc houding en mijne woorden verkeerd uitlegt. Het komt mij soms voor a sof de vriendschap tusschen hem en mij gevaar loopt, eene vriend schap, die mij dierbaar is zooals zij is en waarin ik geene verandering wensch." Bodo sprak langen tijd geen woord. „Margreet," zéide hij eindelijk, en zijne stem was schor van ontroering, „vrees je mijne Haar tegenstand zou zeker alleen met ham dood eindigen, maar aan haar tegenstan u niet gedacht. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Ja." -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1