Het daghet in den Oosten. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zijn Redding. 46ste Jaargang. Zaterdag 31 Maart 1923. No. 13604. JPmtBLJ j. 1.75 elke regel d Bureau KOEMARKT 4. Teletoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.—, per week 15 cent, franco per post ƒ2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ^)it nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Onlangs kon men in de pers het bericht lezen, dat de stichting van de R.K. Universiteit te Nijmegen de instemming zou hebben van Gedep. Staten van Gelderland, indien B. en W. van Nij megen hun ontwerp van den 7en Februari in den raad behandeld, eenigszins wilden wijzigen. Aan dit verzoek van Ged. Staten is door B. en W. voldaan en dientengevolge zal over dit gewijzigd ontwerp in de raadsvergadering van 4 April een beslissing worden genomen. Mochten de andersdenkende gemeenteraads leden in hun kleinzielige houding volharden, dan zal men weer op een stemming kunnen rekenen van zuiver links tegen rechts en dan zal binnenkort de R.K. Universiteit te Nijmegen verrijzen, al is het dan ook met één stem meer derheid. Er is in verschillende bladen al heel wat stof opgeworpen over deze kwestie. Elk blad be lichtte het vraagstuk volgens zijn eigen rich ting en in de bladen van niet katholieke richting brak een hevig tumult los. Ja, de heele anti katholieke bende liep te hoop, en uit het misbaar dat gemaakt werd, bleek maar al te duidelijk, hoe de tegenstanders door haat, vrees, afgunst en bekrompenheid bezield werden. Maaslandus heeft in dit blad in zijn „Ditjes en Datjes" de bekrompenheid en kleinzieligheid van de liberale en roode pers duidelijk aan de kaak gesteld en het phariseisme en de afgunst Van den antipapist A. B. K. gehekeld. Zouden er werkelijk wel knappe, wetenschap pelijke, geleerde katholieken bestaan Voor twintig eeuwen, toen het katholicisme zich overal begon tevestigen heette het,,indocti rudes" katholieken zijn domme en ruwe klanten. En nu na twintig eeuwen, vooral nu er sprake is een Katholieke Universiteit in ons land op te richten hooren we hetzelfde minachtend oordeel. Volgens het gevoelen van de liberale en roode bladen moeten we een Katholieken geleerde met een lantaarn zoeken. En deze geschreven opvattingen is in de practijk ook steeds gevolgd. Onlangs nog bracht „De Tijd" een interessant statistiekje, waaruit duidelijk blijkt, dat Katho lieke professoren aan onze universiteiten steeds geweerd zijn. Voor een goede tiental jaren waren er van de 253 professoren aan onze Universiteiten slechts 5 katholieken. De katholieken schijnen zelfs niet de weten schap te bezitten om de lagere Juncties aan de Universiteiten waar te nemen. Dat blijkt uit een paar gegevens betreffende het personeel aan de Leidsche universiteit verbonden. Van de 70 verschillende beambten als Directeur, kler ken, bedienden enz. waren er slechts 7 katholiek. Zoo gaat het overal. De katholieken worden immer achter gesteld. Hebben wij het laatst in onzen gemeenteraad log niet beleefd, toen er een gemeente-archivaris benoemd moest worden, dat aan den liberaal koven den katholiek de voorkeur werd gegeven Een sombere sluier van bittere armoede en ellende lag jaren lang reeds over de schamele Woning van het gezin Gautier en bedekte zoo ontzettend veel leed voor aden, die onverschil lig als op iedere vreemde woning ook op deze neerzagen. Bijna geen enkele maal drong dat in-diepe verdriet naar buiten, maar 't knaagde met des te feller beet in huiselijken kring. Slechts enkelen, de pastoor en eenige armoe- Zoekende zielen, wisten, wat vreeselijke toestan den daar lieerschten. Daar huisden Gautier en zijn vrouw Lize en een vijftal nog jonge kinderen, uitgeteerde stumpers van een alles ontberend leven. Twaalf jaren geleden waren de jeugdig-blijde geliefden vol idealen en zonnige gedachten het leven samen begonnen en verre scheen alle onheil geweken. De hartelijke liefde wischte weg al die kleine Verschillen van meening en karakter, ze vergaten zichzelf om elkander, 't geluk vindende in enkel geven en begrijpen. Gautier verdiende goed zijn krood en was blijde het samen met zijn Lize te kunnen deel en om zijn werklust en ruimen blik °p zijn arbeid was hij juist voor zijn trouwen tot kaas in de gieterij der groote machine-fabriek van het dorp aangesteld. Beide droomden zich een paradijs op aarde, een toekomst vol weelderigen zonneschijn, zonder zorg en leed. En toen de eerste jongen kwam, Was hun geluk geurig als een rozenperk, blank en Zacht als witte zijde. 0,'t was bijna te mooi, te machtig geweest.de wereld is toch geen paradijs van hemelsche weelde, 't Bleef echter n°g langen tijd, nog twee jongens en twee blond bozige meisjes kwamen den beker, reeds vol van Ujp genot overvullen de heerlijke psalmwoorden waren voor den dankbaren vader bewaarheid Uw vrouw als een overbeladen wijnstok tegen de zijden van uw huisuw kinderen als olijven- En toch was ook de katholiek een alleszins bekwaam man en had hij in tijds gesolliciteerd, terwijl den liberaal na het sluiten van den tijd van solliciteeren nog gelegenheid gegeven werd tot het afleggen van een examen. Tot eer van Mr. van Yelzen moet gezegd wor den, dat hij zich namens zijn fractie tegen der gelijke handelwijze van B. en W. met klem ver zette. Zoo worden de katholieke geleerden overal achtergesteld en genegeerd. Het heet dan, dat een katholiek niet vrij is, omdat hij gebonden is door zijn kerk hij kan zich derhalve op weten schappelijk gebied niet vrij bewegen. En wan neer men op wetenschappelijk gebied gebonden is, dan kan men toch nooit zuiver wetenschap geven. Wacht eens eventjes. Ieder Wetenschappelijke werker is gebonden hij baseert zich op feiten, die voor hem weten schappelijk vast staan. Hij begint er maar niet op los te studeeren en te werken maar hij gaat van iets uit, van een soort fundament, dat hem onwrikbaar vastligt. Zoo een katholiek, zoo een liberaal en socialist. Voor den katholiek is dat wetenschappelijk vast staande feit het onfeilbaar leergezag der kerk. De kerk kan in geloof en zeden niet dwalen en dat kan wetenschappelijk bewezen worden. En wanneer de katholiek zich daaraan onder werpt, dan verricht hij een daad, die wetenschap pelijker is, dan de suggestie, de inbeelding, waar door de liberaal zich onderwerpt aan zijn dogma's De liberaal heeft ook zijn dogma's, doch die zijn heel wat onwetenschappelijker dan het on feilbaar leergezag der Kerk. Welke die dogma's van een liberaal dan wel zijn Wel dat het menschel ijk verstand alles- beheerschcnd is, dat het menschelijk verstand alles uitmaakt en dat er door God nooit recht streeks waarheden verkondigd zijn. En boven dien zweert hij bij de grootmeesters zijner liberale richting. Vrijzinnige grootheden als de Duitschers Kant, Fichte, Schelling, Harnack of Paulsen zijn voor hem orakels wanneer zij ge sproken hebben, dan is het voor hem uit, dan is de zaak beslecht. Of die liberale heeren dus ook gebonden zijn! Wetenschappelijk vast staat voor hen het onfeilbaar gezag van het menschelijk verstand en het onfeilbaar gezag van hun kop stukken. Maar laten zij de wetenschappelijkheid daarvan eens bewijzen Bouwt degene, die alleen op het menschelijk verstand en de verstandelijke kopstukken bouwt, niet al te zeer op zandgrond. Bewijst de praktijk dit niet allerduidelijkst Staan we dikwerf niet verbaasd over de liberale bevangenheden, geheel onwettige conclusies, onbewezen wetenschappelijke meeningen en beweringen van liberale professoren aan onze universiteiten Zij mogen dan ook Bolland, Pekelharing, Polak, Pannekoek of Eerdmans heeten. Wat is al niet grootsch wetenschappelijk door hen opgezet en als je pure wetenschap ver kondigd, hetwelk later als een kaartenhuis is ineengestort. Was het niet een Dr. Lotsky, die geloofde, dat in het Laboratorium te Leiden Jevenlooze stof in levende kon omgezet worden, verkondigde professor de Vries niet, dat de oude scheppingsleer vervallen was en verklaarde prof. Mannoury niet, dat, als er iets wetenschap pelijk bewezen is, het wel dit was, dat er niets onomstootclijk vast staat Wat een faillissement op wetenschappelijk gebied En nu onze Roomsclie geleerden Zij zijn ge bonden door het onfeilbare le rgezag der kerk. Dat onfeilbaar leergezag der kerk is toch heel wat anders dan het zoogenaamd onfeilbaar ge zag van 's menschen verstand en het zoogenaamd onfeilbaar gezag der liberale kopstukken. Het eerste kan bewezjen worden en het tweede is bewezen, dat het onwaar en feilbaar is. En bo vendien wat hindert het onfeilbaar leergezag den Katholiek 'in zijn wetenschappelijk onder zoek Raadpleegt de praktijk eens. Het katho licisme heeft den priester-geleerde nooit gehin derd de erfelijkheidswetten te ontdekken, noch den grooten Pasteur belet een wetenschappelijke reus te worden. Ook was het katholicisme geen beletsel voor de wetenschap van Roomsche ge leerden als Lamarck, Ampère, Wasman en anderen. En om nu maar eens in beperkten kring te blijven, zijn onze prof. Struijcken, v. Ginneken, Nolens, Schrijnen,v. Rooij, prof. deGroot z.g. enz. minder wetenschappelijk, omdat zij katholiek hun katholicisme ooit afbreuk aan hun schap gedaan Waarlijk, knappe, geleerde katholieken kun nen er genoeg zijn, als de liberalen, die bewezen immer de vrijheid voor te staan, aan onze katho lieke mannen maar de vrijheid gunnen, die hun noodzakelijk is. En daarom, omdat wij katholieken immer zijn achtergesteld, omdat aan onze universiteiten dikwerf door de liberale kopstukken ongeloovige en onwetenschappelijke theorieën verkondigd worden, juichen wij het toe, dat de R.K. Uni versiteit er komen zal en dat daardoorlonzekatho- lieke geleerden de gelegenheid geboden wordt, der wereld te bewijzen, dat Katholicisme en wetenschap heel goed kunnen samengaan w. Dat zijn toch geleerden van naam en heeft weten- BinnenliiBd. eerstelingen om de rondte uwer tafel Toen plotseling viel de tegenslag, als een woest Wild dier besprong hij het gelukkige gezin, dat in den harden greep tijden van armoede en bitter verdriet tegemoet zou gaan. De wereldoorlog brak uit met al zijn verschrikkelijke weeën en fel-schokkende gevolgen van ontwrichting en werkloosheid. Aanvankelijk werd de fabriek, waar Gautier werkte, nog voor stopzetting be waard,maar spoedig liet ook hier de malaise haar scherpen tand voelen en werden alle arbeiders, meerdere en mindere, van hun broodwinning verstoken. Dit bracht bij zoovelen ellende in huis, ook bij de familie Gautier. Pogingen om elders wat te verdienen liepen op niets uit en de vader was genoopt van den steun te leven. Deze be droeg niet zooveel en dat hinderde en prikkelde hem in zijn vurig gemoed. De vroegere welvaart gewend, had hij zoo gaarne dat zorgelooze leven met vrouw en kin deren willen voortzetten, maar nu was het zoo geheel anders, zoo geheel tegen zijn zin, en hij bleek tegen het ongeluk niet bestand.Nogsmacht- te hij, ook in deze dagen van schraalte en tegen spoed, naar zooveel mogelijk zelfbevrediging, vergat schromelijk in zijn egoisme de moeder en de kleinen en gaf zich oyer aan den drank, waar door hij het grootste deel van de schamele in komsten jammerlijk verkwistte.'t Begon met een enkelen avond uitgaan in de week en de minste kleinigheid van meeningsverschil, welke hij vroeger zoo licht kon vergeven en vergeten, was hem aanleiding tot schelden en uitvallen. Lize met haar gevoelig hart merkte al gauw, dat in haar man wat veranderd was, maar in haar liefde voor hem berustte zij erin en hoopte, dat het weer spoedig beter zou gaan. Maar neen, 't werd ergerBijna iederen avond verliet hij haar, wanneer de kleinen naar bed waren gebracht en zij wist in zeker vermoeden, waar hij zijn troost ging zoeken. Overdag was hij nog veel thuis, alleen omdat zijn kinderen hem nog afleiding Het doel heiligt de middelen. Deze verfoeilijke leuze wordt maar aldooi valschelijk tegen de Katholieke Kerk en de Jezuieten uitgespeeld, o.a. door het antipapis tisch weekblad „Staat en Kerk". Tot nog toe bleef het blad in gebreke, zijn lasterlijke aantij gingen met bewijzen te staven. In het laatste ni van 23 Maart (2e blad) lezen We opnieuw „Rome gebruikt als instrument de Ultra nontaansche hiërarchie, die onder Jezuïeten- invloed, alle middelen geoorloofd acht, om haar doel te bereiken." Tegenover dezen bijna elke week opnieuw ge drukten laster vam ds. H. S. Gravemeijer plaat sen wij nu eenvoudig het recente Woord van den bekenden Utrechtschen Hoogleeraar prof. J. de Loutertoch wel een onverdacht getuige die in de liberale „N. Courant" (24 Maart) schrijft „Een der hoofdoorzaken van den bitteren kamp (tusschen Frankrijk en Duitschland) Ucht opgesloten in de verfoeilijke leu^e^Ju>t brachten, maar miste hij 's avonds hun gezel schap, dan ging hij uit verveling de straat op. De moeder leed diep om die onverschilligheid voor haar,maai vertrouwde daaiom des te meei, dat de kinderen hem nog zouden redden. Ze werd echter zoo bedrogen. Geld ontving ze bijna niet meer, de ontbering knaagde wreed aan haar, ook aan de kleinen en toch verlangde haar man nog, dat op etenstijd zijn honger be vredigd kon worden. Moedeloos, wanhopig had zij er onder kunnen worden, had zij haar laatste troost niet gehad in haar innig warm geloof, 't Viel haar zoo zwaar,haar hart schrijnde,haar lievelingen het noodige voedsel niet meer te kunnen geven, ze zag ze ziender oogen wegkwij nen, maar op God had zij nog haar hoop geves tigd, Die de zijnen nooit verlaat. Hoe onverwacht en bitter was echter voor haar het verlossende einde van dit ondragelijke leven. God had het anders beschikt, dan zij wenschte. Tot in het uiterste wilde Hij haar ge loof en liefde beproeven. Weer op een avond in de Goede Week zat zij verlaten in de leege, kille kamer, verzonken in benauwende gissingen over de toekomst. Daar hoort zij 't woelen en dringen van een groote groep menschen, die naar haar huis oe- komen de ongewone drukte doet haar dadelijk iets bijzonders vermoeden, misse lien. n haar man. Ze springt op en ziet langs g.- schoven gordijn de straat op. A en nc 1 en blikken, zoo zonderling op haar.Nu weet ze t dat haar man 't geldt en uitzmnigvanangst vliegt ze naar de voordeur, die ze wild openrukt Voor vier mannen met een draagbaar stoktzee stort met een schrillen gil op den grond. Zachte handen tillen haar op en brengenhaar bewusteloos binnen. Dan volgt de draagbaar met hetsta vende lichaam van haar map. Een diep was hem toegebracht in de borst, bij een \.s dronkenschap. Met versufte zinnen was nj een mes in de hand op een anderen sa doel heiligt de middelen. Ten onrechte wordt zij (n.l. deze leuze) veelal toegeschreven aan de Jezuieten als brandmerk eener meer verdachte dan gekende orde. Wel verre van een onderscheidingsteeken in den godsdienststrijd, vormt zij schering en inslag van de sfcaakunde aller tijden. Hoogtijd vierde zij in de donkere geschiedenis der laatste tien jaren. De wereldoorlog wemelt van voorbeelden haren toe passing." Juist in de staatkunde der laatste jaren. Zoo b.v. bij de Herv. Ger. Staatspartij, waarin ds. Gravemeijer behalve lasterpraat nog de teeken- stift van Raemackers gebruikt voor het edele doel Spitsbergen. Dezer dagen hield de heer H. H. Dresselhuys voor de leden van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap een voordracht over Spitsbergen en de exploitatie-mogelijkheid zijner kolenvelden. Op Spitsbergen zijn verschillende maatschap pijen, die de exploitatie van delfstoffen beoogen en er heerscht een chaotische toestand door het onnoemelijk aantal claims. In 1920 heeft de Nederlandsche expeditie een onderzoek ingesteld naar de exploitatiemoge lijkheid van kolenvelden op Spitsbergen in het algemeen en die voorkomende op de claims der Icefjord Kulcompany in het bijzonder. Deze Icefjord Kulcompany is een Noorschc exploi tatie maatschappij Waarvan alle aandeelcn thans in handen der Nespico zijn. Op een van de leefjord-bezittingen, Kaap Boheman, werd een tijdelijke kleine nederzetting gesticht met het doel de daar voorkomende zeer eenvoudig ont- ginbare dicht aan de oppervlakte voorkomende lagen op beperkte schaal af te bouwen Weliswaar was het transport van het zeeschip daar alleen met behulp van lichters mogelijk, maar de toenmalige hooge kolenprijzen lieten een voldoend batig saldo om de onkosten der expeditie te bestrijden. Dit onderzoek strekte zich ook uit tot Gieen Harbour, wat geleid heelt tot de tegenWooidige vestiging der Nederlandsche Sjiitsbergen Com pagnie aldaar. De Compagnie bezit thans aan die prachtige natuurlijke voor de grootste schepen toegankelijke haven een uitgestrekt kolenveld van ongeveer 8 K.M. bij 20 K.M. hetwelk een ontginbare hoeveelheid zuivere kool bevat van circa 100 millioen ton. De arbeid Wordt ook gedurende den winter onafgebroken voortgezet, waartoe de constante temperatuur in de mijn zelve, Welke vrijwel permanent zoowel 's zomers als s winters 2 gr. Celsius bedraagt, veel toe bijdraagt. Ten slotte zet spreker uiteen de voordeelen van den artischen mijnbouw, die geen water- of mijngasmoeilijkheden kent, die profiteert van groote vastheid van kolen en gesteente ten gevolge van de lage temperatuur, die tegelijker tijd in de mijn een ideale atmosfeer voor het verrichten van zwaren lichamelijken arbeid schépt, hier gecombineerd met de gunstige lig ging der lagen. Het gevolg van een en ander is een zeer hoog hoofdelijk product en wel van circa 21/2 ton per man per dag tegenover circa 1 ton en minder in Europa en circa 400 K.G. in Indië. dronkaard toegevlogen, was echter zelf als slacht offer gevallen. Eerst laat in den avond kwam Lize van haar bewusteloosheid weer bij en vond de kracht te vragen, hoe 't was,maar slechts een ontwijkend antwoord mocht ze ontvangen. Die onzekerheid verduurde ze niet en al haar ge schokte zenuwen verwinnend, sleepte ze zien met angstig voorgevoel naar de slaapkameiDaai lag Gautier bleek en toch zoo rustig,een teeken van het wegstervende leven in hem en als altijd nog vol liefde voor hem, nam zij sidderend zijn kille hand, om dan plotseling uit te barsten in een gemoedverlichtend klagend schreien. Nu wist de dokter, dat hij haar nog kon redden, wat hem voor haar man niet meer mogelijk was. In voorzichtige trekken vertelde lnj haar, dat er hoop op herstel niet meer was en daarom het raadzaam zou zijn een priester te hal.e°; laten in haar ongeschokt geloof stemde zij in, dat zou immers nog zijn eenige redding nen zijn en weldra verscheen ook de pastow, bj wien ze den laatsten tijd zooveel troost had^ge vonden Gelijk de dokter had verwacht, vond de IteïveÜde nog eenmaal de kracht zijn oogen te openen. Angstig gingen zijn blikken naar zijn vrouw die medelijdend toen over hem heen- boog en de gevraagde vergeving met liefkoozm- gen gaf. Kalmte verscheen er nu m zijn matte oogen, die niets anders meer konden zoeken dan na deze vergeving ook de goddelijke vergiffenis in een berouwvolle biecht en een laatste Paasch-Com- munie. Alleen met haar kinderen overgebleven, is Lize haar zoo veranderde leven van rustcloozcn arbeid en zorg weer begonnen. Ze kon dit in den troost van het zekere weten van Gautier's chris- telijken dood en in het vertrouwen op de latere hulp harer kinderen. J NIEUWE S C HIE DAM SC HE JOU RA NT zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5