Hei oude lasted DAGBlJAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETON. 46ste Jaargang. Woensdag 4 April 1923. No. 13606 Advertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben hij hun besluit van 29 Maart 1923 VER GUNNING GEWEIGERD aan P. G. SLIEKER tot uitbreiding van de inrichting tot het rooken °n bereiden van vleeschwaren in het pand Lan ge Haven 8, kadaster Sectie C. no. 1278, met een slachtplaats van varkens. Schiedam, 4 April 1923. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien de artt. 8 en 9 der verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diepte houden van de wateringen en heinslóoten in het. Oud- en Nieuw-West-Frankeland (Gemeente hlad no. 40 van 1911). Brengen ter kennis van de eigenaars van de landerijen, huizen en erven in genoemd Franke- land ,dat op WOENSDAG 18 APRIL 1923 des v-m. ten negen uur, een SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde wateringen en hein- slooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan gewaarschuwd, te'zorgen dat aan de voorschriften alsdan behoorlijk voldaan zij. Schiedam, 4 April 1923. Buitenlandseh Nieuws. UIT IIET BEZETTE GEBIED. De arbeidersraad van Krupp heeft besloten door een staking van 24 uur den afschuw der arbeiders over het door de Franschen aangerichte bloedbad te betuigen en verzet aan te teekenen tegen cle gevangenneming van de vier direc teuren, welke slechts beoogt om de schuld van het gebeurde op anderen te schuiven. Bij het onderzoek, dat is ingesteld door Fran- sche militaire geneesheeren is gebleken, dat vijf van de doodgeschoten arbeiders van Krupp schotwonden in den rug hadden. He commissie heeft voorts geconstateerd, dat van de 43 gewonden 29 personen schotwonden kregen, en dat van dezen veertiempersonen in den rug Werden gewond. Veertien anderen Werden gekwetst doordat zij van de daken zijn gespron gen of gevallen. De begrafenis der dooden, wier aantal tot dertien is gestegen, zal vermoedelijk einde dezer Week plaats hebben. Men is voornemens, hen te begraven op het eerekerkhof, dat tijdens den °oriog te Essen werd aangelegd. He Krupp fabrieken, waar het werk heden- °chtend na afloop der proteststaking van vier- '""Uvintig uur Weer zou Worden hervat, zullen op den begrafenisdag het bedrijf stopzetten. Volgens een bericht uit Munster heeft de- PaUselijke vertegenwoordiger Mgr. Testa op den e°rsten Paaschdag een lang onderhoud met den Gberpresident van Westfalen en den Regieiungs- President van Dusseldorp gehad over den toe- atand in het Roergebied. Mgr. Testa blijft ongo- Veer 14 dagen in Essen, ten einde zich op verzoek Van den Paus nauwkeurig op de hoogte te stellen Van de bestaande toestanden. HET PROCES TE MOSKOU. Volgens een telegram uit Moskou, is de prelaat Budkewitsj op 31 Maart j.l. terechtgesteld. Maandag is ook op het Vaticaan bericht ont jagen, dat mgr. Budkewitsj is terechtgesteld. Hit bericht heeft op den Paus diepen indruk ge haakt. 75 Voordat hij uit het gezicht was, zag ik hem nog eens het hoofd naar Wolfram omwenden. „Hebt gij dien Heer meer ontmoet?" vroeg Moeder aan Wolfram. Haar was evenmin de verwarring van den Vreemdeling bij Wolfram's komst ontgaan. Zijn antwoord was ontkennend, itik heb hem meer gezien," zeide Vader. ook," viel ik bij, op zoo stelligen toon, dat vader mij glimlachend aankeek. üBan moeten wij hem hier op Sturmfelsj heb- ben ontmoet, want Margreet is nooit verder geweest." Maar het hielp ons weinig of wij onze heiinne- jirigen raadpleegden: wij kwamen tot geen op- °ssin& 25 Februari 1781. Behalve uit Londen en Rome kwamen ook nog uit Berlijn en Warschau berichten omtrent de executie van den prelaat Budkewitsj. Te zelfder t.ijd meldt men echter uit Riga, dat de terechtstelling nog niet zou hebben plaats ge vonden en spreekt de Russische Sovjet-regee ring het bericht tegen.dat de ter dood veroordeel- deRoomsch-Katholieke priest.erBudkew'itsj reeds werd doodgeschoten. Zijn executie is volgens dit Moskousehe bericht opgeschort. RUSLAND. Naar uit Wyborg gemeld wordt, hebben de door een aantal plaatselijke autoriteiten tegen Paschen georganiseerde anti-godsdienstige be toogingen in verschillende plaatsen groote on- eenigheid onder de bevolking verwekt en hebben hier en daar de arbeiders, boeren en zelfs roode- gardisten den geloovigen hun steun toegezegd. Teneinde ongeregeldheden op de Paaschdagen te voorkomen heeft het centraal comité der Russische communistische partij daarop alle communistische jeugdbonden verzocht zich te bepalen tot anti-godsdienstige propaganda bin nenshuis en in geen geval door het blijk geven van anti-godsdienstige gezindheid op straat aanlei ding te geven tot ongeregeldheden. BELGIE. Uit Brussel verneemt men, dat, op aanstich ting van mr. Louis Franck, minister van kolo niën, en onder het beschermheerschap van ko ning Albert einde April en begin Mei, in de zaal van de Union Goloniale, te Brussel, drie lezingen sullen worden gehouden over de Engelsche, Fransche en Nederlandsche koloniale politiek. Als sprekers worden aangekondigd de Fransche minister van koloniën Albert Sarraut, gewezen gouverneur-generaal van Indo-China sir Frede ric D. Lugard, gewezen gouverneur-generaal van Nigeria en mr. A. W. F. Idenburg, ex-minister van koloniën en gewezen gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-Indië. DR. SEIPEL TE ROME. De Oostenrijksche kanselier mgr. dr. Seipel heeft in een onderhoud met Italiaansche jour nalisten medegedeeld, dat zijn conferenties te Milaan en te Rome van verschillend karakter Waren. Met Mussolini had hij gesproken over den internationalen politieleen toestand, ter wijl tijdens zijn gesprekken op het Vaticaan slechts kerkelijke vraagstukken waren behandeld Hij zeide verder, dat Mussolini hem de verzekering had gegeven gaarne te willen terug- keeren tot. den toestand op commercieel gebied, zooals die voor den oorlog tusschen Italië en Oostenrijk was geweest. Gister is Mgr. Seipel Weer uit Rome vertrokken Wolfram is sedert vier weken naar Göttingen getrokken en druk aan het schrijven van zijne dissertatie. Ik wilde wel, dat die klonk als een Wok en door heel de wereld werd gehoord. IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld, dat de Paaschdagen vrij rustig zijn vooibij gegaan. Alleen hadden de republikeinen de spoorwegverbinding van Du blin met de renbaan van Fairyhouse, waar steeds op Paaschmaandag drukbezochte wedrennen worden gehouden, door het in de lucht laten vliegen van een spoorbrug onmogelijk gemaakt. De bezoekers moesten zich grootendeels per as naai de renbaan begeven. Dit leverde vele be zwaren, want er waren tal van boomen omge hakt en dwars over de wegen gelegd, zoodat er groot tijdverlies ontstond. In Dundalk viel een Vrijstaatsche patrouille in een hinderlaag en verloor eenige manschappen, waarna er 50 gevangenen werden gemaakt. Te Cork zijn gisteravond twee bommen ge worpen, waardoor twee soldaten en een meisje Zooeven heeft Vader een opgewekten brief van hem ontvangen. Wolfram had bezoek gehad van den heer Merlé, die zich dadelijk Wolfram's woning had laten aanwijzen en, hoorende, dat Martha nog eenc kamer open had, zijn intrek daar in huis had genomen. „De heer Merlé is eene aanwinst voor ons huis," schrijft Wolfram. Ik heb zelden aange namer en interessanter mensch ontmoet. Wat kan hij onderhoudend van zijn tochten door Rusland en Finland vertellen en aanschouwelijk Weergeven wat hij doorleefd en gezien heeft Het is allerbelangrijkst om hem te hooren spre- ken over toestanden en gebruiken in de verschil lende landen, die hij heeft bezocht allerbelang rijkst als hij over Frankrijk begint en beschrijft hoe alles daar woelt en gistboe daar de overheid rnct slaperig oog en slappe hand neerziet op knoeierijen en knevelarijen, door de hoogeren gepleegd en door de hoogsten toegelaten. Een kijkje van verre in die bedorven maatschappij brengt het bloed van den toehoorder al in gisting; hoe moet het bloed bruisen en koken als men zulke feiten bijwoont of er onder lijdt „Er valt veel te veranderen, te wijzigen, af te breken en op te bouwen. Hebben mijn kinderja ren te Wisburg' mij het onrecht, de willekeur, de gebrekkigheid in rechtspleging en bestuur doen vermoeden, hoe veel te klaarder en duidelijker gewond zijn. Twee lieden zijn in hechtenis ge nomen. SPANJE. De geruchten, dat het kabinet zijn ontslag zou hebben ingediend, zijn ongegrond. Niette min meenen enkele bladen te weten, dat de leden van het kabinet verre van eensgezind zijn, vooral wat betreft Marokko en de godsdienstvrijheid. ALLERLEI. De Amerikaansche secretaris van Staat, Hughes, heeft Engeland, Frankrijk, Italië en Griekenland meegedeeld, dat de hulpverleening in Griekenland door het Amerikaansche roode- kruis op 30 Juni zal eindigen. Tusschen de Noorsche en de Portugeesche regeering is overeenkomst bereikt aangaande een handelsverdrag op grondslag van onbelemmer- den invoer van wijn in Noorwegen. Het congres van de onafhankelijke arbei derspartij te Londen heeft een motie aangeno men, in welke de terugtrekking van alle bezet tingstroepen uit Duitschland verlangd Wordt. De Turksche autoriteiten hebben opdracht uit Angora ontvangen na Paschen het drankver bod toe te passen. Volgens een te Londen ontvangen bericht is op 31 Maart, jl. de Britsche trawler „James Johnson" nabij het Sem-eiland door een Russi sche kanonneerboot aangehouden. De trawler werd opgebracht naar Moermansk, vijftig mijl ten Westen van het Sem-eiland. Naar verluidt, zal de Britsche vertegenwoordiger te Moskou dienaangaande een protest richten tot de Sovjet- regeer'ing. Binnenland. Dc keizer Karei-Universiteit. In de heden te houden Raadsvergadering der gemeente Nijmegen komt als punt één aan de orde het nieuwe voorstel van B. en W. tot het aangaan van een nadere overeenkomst met de St Radboudstichting in verband met de vesti ging van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Het vermoeden is groot, dat dit nieuwe voor ste inet een grooterc meerderheid zal worden aangenomen dan het vorige. R. K. Metaalbc werkersbond Den 28en en 29en April zal dc Bondsverga dering van den R.K. Metaalbewerkersbond worden gehouden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Vrijdagavond 27 April wordt een begroetmgs- avond aangeboden door de -afdeelmg Utrecht met medewerking van het gemengd zangkoor „Arti et Amicitiae." Het doofstommenonderwijs. He minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft mede namens zijn ambtgenoot van financiën, op de vraag van den heer van Lanschot betreffende het invoeren van den m art. 128 der Lager-onderwijswet bedoelden algemeenen maatregel van bestuur in zake het doofstommenonderwijs geantwoord Mede namens zijn ambtgenoot van financiën heeft de ondergeteekende de eer mede te dcelen, dat zij zullen bevorderen, dat de in de vraag bedoelde algemeene maatregel van bestuur met ingang van 1 Januari a.s. zal worden ingevoerd. Mr. L. J. A. Trip. Het „Hdbl." verneemt, dat mr. L. J. A. Trip, thesaurier-generaal bij het departement van financiën, den staatsdienst gaaf verlaten. Dit heengaan schijnt, aldus het blad, in verband te staan met, een aanstaande benoeming tot direc teur der Javasche Bank te Batavia. Cadettenschool. In 1923 en in 1924 worden geen plaatsen open gesteld voor toelating tot de cadettenschool, noch voor het leger hier te lande, noch met be stemming voor den Indischen dienst. wordt het mij meer en meer, dat een geheele herziening noodig en iedereen geroepen is, daar aan het zijne toe te brengen. Die verhalen van den heer Merlé komen mij te pas nu ik aan mijne dissertatie bezig ben 1 Zij verscherpen mijn pen zij doen mij te scherper de gebreken van onze Wetgeving, het nadeel der onderlinge verhouding tuss hen de hooge en lage standen inzien. En dan laat Wolfram aan zijne verontwaar diging den vrijen teugel dan springt hij los in bruisenden ijver. Kon dc Vrij vrouwe hem hooren, zij zou hem laten weghalen voor den neus van Professoren en Curatoren en al de verdere „oren der Hoogeschool.om hem hier duchtig de ooren te wasschen. Of het helpen zou Of Wol Irani niet heftiger uit den band zou springen, wanneer zijne minderjarigheid ten eind is Had hij geleefd m oude tijden,hij zou als een tweede Sint Joris den draak hebben opgezocht en verslagen, 15 Maart 1781. Hoera De Göttinger Courant met Wolf ram's promotie summa cum laude ais heel mooi. En onder de particuliere „Het groot auditorium van onze Academie bood hedenochtend een belangwekkend schouw spel aan. Daar waren velen bijeen om de redevoe ring te hooren, waarmede een onzer „spes^p triae" den titel van Doctor in de beide rechten De crisiswetgeving. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Braat. betreffende liet niet meer bestaan van de buitengewone omstandigheden, bedoeld in de artikelen 22 van de Distributiewet 1916 en de SclieurWet 1918 het volgende meegedeeld De bijzondere toestand op het gebied van de voedselvoorziening, Welke als gevolg van den Wereldoorlog destijds tot het in het leven roepen van de bepalingen der Distributiewet cn der Schcurwet aanleiding heeft gegeven, heeft naar de meening van den ondergeteekende thans een einde genomen. In verband met het voornemen om weldra een Wetsontwerp tot intrekking van verschillende crisiswetten aanhangig te maken, wordt thans na gegaan, in hoeverre ten aanzien van elk daarvan de buitengewone omstandigheden hebben opge houden haar invloed te doen gelden. Dc zomertijd. Gisteren is het voorloopig verslag van de Eerste Kamer verschenen over het initiatief voorstel van de heeren Braat en de Boer om den zomertijd niet weer in te voeren. Er blijkt uit, dat de groote meerderheid van de Kamer om uiteen- loopende redenen meent dat het voorstel niet kan worden aanvaard. Men kwam tot de slotsom, dat het op den Weg der regeering ligt, met een modus vivendi te komen, dooi den termijn te bekorten, gedurende Welken de zomertijd zou gelden, of gelijk eenige leden aangaven, door invoering van den midden-Europeeschen tijd. De ver- Wachting werd daarom algemeen uitgesproken, dat bij eventueele verwerping van het voorstel- Braat c.'s. de regeering in dien zin zou handelen. Dc Marine-luchtfoto's. Minister Van Dijk heeft op de vragen van den heer Hugenhöltz betreffende het verrich ten van hydographische waarnemingen door eenige Duitsche vliegers in dienst van de Ned. regecring en het maken van photographische opnanfen van onze kunstverdediging door den gewezen Duitschen vlieger-le luit. Kurt.Vogel, in opdracht van de Ned. regeering, geantwoord, dat geen Duitsche vliegers in dienst van onze regee ring hydrographische waarnemingen verrichten of hebben verricht. Sl&ds» en Gewestelijk Nieuw». Holl. Maatschappij van Landbouw De Hollandsche Maatschappij van Landbouw afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken, houdt haar Algemeene Vergadering op Dinsdag, 10 April a.s., in het Poolsch Koffiehuis aan de Zuidblaak te Rotterdam. De agenda luidt 1. Notulen vorige vergadering. 2. Benoeming afgevaardigden naar de op 2 Mei a.s. te Amsterdam te houden buitengewone algemeene vergadering der Maatschappij 3. Punten van beschrijving voor die vergade ring. 4 Benoeming van een lid m de commissie tot naziening der rekening en verantwoording van den Penningmeester. 5. Voorstel van het bestuur naar aanleiding zou verwerven diep gevoelde, bezielde en be zielende woorden, die evenzeer van het warme hart als voor den helderen geest des jongen spre kers getuigden. Hier werden rechten besproken cn gevolgen nagegaan, toestanden ontleed en Wonden blootgelegd, die bewezen met hoe gron dige kennis de spreker was toegerust en met hoe vaste hand de voorliggende stof was geordend en bewerkt. Tegen den huidigeu rechtsstaat, tegen de patrimoniaal-rechtbanken in het bijzonder, heeft de kundige spreker zijne aanvallen gericht. Zijne toehoorders, zoowel professoren, als mede studenten en nieuwsgierigen, hingen aan zijne lippen. Zij volgden hem, die rustig en onver biddelijk het onrecht m het aangezicht durfde zien, het voet voor voet bekampte en de gevaren aanwees, die gebieder en onderdaan ten slotte wachten zedelijk bederf. „Een onstuimig bravo-geroep bewees hoe de redenaar had weten te treffen en te boeien. „Wij Wcnschcn de faculteit geluk met de aan winst van zulk een lid. Wij verwachten veel van zijn uitstekende gaven." Ik las hierboven vermelde voor aan Vader, die om zware verkoudheid, op last van den dokter het bed moest houden. Ook'Moeder luisterde aandachtig toe. „Wolfram zal het ver brengen," zeide Vader. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT o

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1