Verkiezing Provinciale Staten. Lijst 19 Mr.M.J.C.M.KOLKMM. Het oude KasteeL DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EW OM ^"feuilleton. 46ste Jaargang. Donderdag 5 April 1923. No. 13607 QO Advertentiën 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Ioslbus: 33. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. De stemming ter verkiezing van leden der Provinciale Staten heeft plaats op WOENSDAG 11 APRIL. bevat de candidaten der Roomsch-Katholieke Staatspartij. Men stemme den bovensten naam op deze l'jst, n.l. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieelc af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van GRIETJE HORSTMA huisvrouw van L. EDING alhier, om verlof voor den verkoop var^dcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaat se van verkoop in het beneden voorlokaal van het perceel Hoofdstraat 65 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van de vergun ning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen Worden ingebracht. Schiedam, 5 April 1923. Buitenlandsch Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De gebeurtenissen te Essen schijnen geen ernstigen weerslag te hebben in de arbeiders kringen in het Roerbekken, evenmin als de bezetting van de drie nieuwe mijnen. Op alle drie is het tot dusver rustig gebleven. Den len April was de termijn afgeloopen binnen welke de Duitsche spoorweglicden zich bij hét Fransch-Belgische beheer konden aan melden. Ondanks de bedreiging met ontslag en uitzetting hebben de Duitschers zich niet aan gemeld. De Franschen en Belgen hebben daarop strenge maatregelen genomen en in tal van Plaatsen de spoorwegarbeiders uit hun woningen gezet. Bij Neustadt is een rotsblok van 50 K.G. op de rails gelegd. De baanschuiver van een passagiers- trein heeft het blok van de rails geschoven, zon der dat er eenig ongeluk gebeurd is. De intergeallieerde Rijnland-commissie heeft' voor den duur van één maand het Nederlandsche blad „Limburger Koerier", het orgaan van de Katholieken in Nederlandsch-Limburg, in het bezette gebied verboden. TERECHTGESTELD. Omtrent de terechtstelling van Mgr. Budke- witsj, wordt thans gemeld, dat deze Zaterdag morgen 4 uur plaats had. De beul van de Tsjeka bracht hem een revolverschot door het hoofd toe. De sovjet-delegatie te Riga, die eergisteravond °fficieel meldde, dat de voltrekking van het doodvonnis van Mgr. Budkewitsj was uitgesteld, Verklaarde gister, dat die voltrekking heeft plaats gehad. 76 Toen kwam de vraag wie ons wel de courant kon gezonden hebben. Wolfram zeker niet. ^ijn oude vriend Gellert De heer Merlé ,,Het is goed," merkte moeder aan, „dat de Mr ij vrouwe het Göttinger weekblad niet leest, Wolfram's pleitrede zou haar niet bevallen." Vader meesmuilde. Wolfram zou ons spoedig alles omstandig verhalen met de eerst volgende post. 20 Februari. Hij schijnt niet van zijn gewoonte af te wijken °m alleen aan het einde der maand te schrijven. Hij dunkt, ditmaal had hij er wel een extra- brief voor over mogen hebhen. Vader is op geweest, maar heeft weer te bed moeten blijven. De dokter vreest voor koorts en heeft rust Voorgeschreven. ;:Nog niets van Wolfram vroeg Vader, brie dagen geleden. „Dan is hij zélf onderweg en wil hij ons verrassen." Moeder dacht hetzelfde. En ik Wel, ik meende niet beter te kunnen doen dan na afloop der naaischool even De Poolsche gezant te Moskou bood Vrijdag aan de sovjet-regeering aan de onmiddellijke uitwisseling van gevangen communisten in Polen tegen de vrijlating van den bisschop. Dit aanbod Werd evenwel afgeslagen. In alle Randstaten is door de voltrekking van het vonnis groote verontwaardiging gewekt. Naar aanleiding van de terechtstelling publi- ceeren de Poolsche bladen heftige artikelen tegen Rusland. Verscheidene bladen eischen het af breken der diplomatieke betrekkingen tusscben Polen en Sovjet-Rusland. Volgens een bericht uit Rome heeft het bericht omtrent de terechtstelling van den prelaat Bud kewitsj in de kringen van het Vaticaan een ver pletterenden indruk gemaakt. De „Osservatore Romano" publiceert een protest tegen dit voor de Christelijke Wereld onverklaarbare optreden der sovjetregeering. MGR. SEIPEL EN IIET VATICAAN. Naar de „Croix" meldt, merkt de „Osservato re Romano" in een communiqué betreffende het bezoek van mgr. Seipel ten Vaticane op, dat „om aan iedereen bekende redenen, die doen zien, in welk een abnormale positie de H. Vader te Rome zich bevindt, de Oostenrijksehe kanselier op Paasch-Zaterdag niet ten Vaticane is kunnen ontvangen worden. Evenals in andere, gelijksoortige omstandig heden moest hij, na zijn bezoek aan het Quirinaal, Rome verlaten om later op het Vaticaan ont vangen te worden, waartoe hij eerst Zondag middag terugkeerde. De audiëntie, die de Paus hem verleende, di oeg een particulier karakter." LORD CECIL IN AMERIKA. Lord Robert Cecil ontving gisteren te New- York ten huize van zijn gastheer, den bekenden bankier Thomas Lamont, een dertigtal blad vertegenwoordigers, die gedurende anderhalf uur een onderhoud met hem hadden. Het interview is met het noodige commen taar in de verschillende bladen verschenen. Veel gewag wordt gemaakt van de verklaiing van Cecil, dat de Volkenbond reeds zonder deelneming van Amerika zeer aan invloed zou winnen. Bij het interview werd de vraag gesteld, of zijn bezoek aan Amerika in verband stond met de politieke plannen van oud-president Wilson en diens vroegeren staatssecretaris Colby. Lord Robert Cecil antwoordde, dat Wilson hem niet meer dan een hoffelijk briefje had geschre ven, terwijl hij aan een diner met Colby niet meer dan twee woorden had gesproken. IERLAND. Naar verluidt, heeft de Iersche opstandelin genleider Cronin zich te Kerry overgegeven, ten einde het leven van zijn gevangengenomen ka meraden te redden. AMERIKA. Uit New-York verluidtDe textielfabrieken van Fall River en New Badford volgen het voor beeld van de andere textielfabrieken hier en kondigen eveneens een loonsverhooging van gemiddeld 12 procent aan. De Zuidelijke fa brieken hebben de loonen reeds met 10 en 12 procent verhoogd, de wolfabrieken van New- Jersey met 10 procent. Ook in de bouwvakken zijn de loonen belang rijk verhoogd en wel met 10 en 25 cent per uur op het standaardloon, hetwelk daardoor voor metselaars 1,40 dollar is geworden, voor steen houwers, schilders en andere geschoolde bouw. aan het posthuis de komst der diligence en de opening der brievenmaal af te wachten. De diligence kwam al aan toen ik de straat overstak. Weinig reizigers. Geen Wolfram. „Een frissche middag, Juffer Albrecht," zeide de eerste, die uitstapte. „Zijn uw ouders welvarend en is Wolfram al thuis Het was de oudste zoon van Dr. Kerner, die zijn ouders kwam bezoeken. Hij ging met mij het posthuis binnen en wacht te evenals ik op de brieven. Ik vertelde hem van Vader's ziekte en van Wolfram's promotie. „Wolfram zal u door zijn komst willen ver rassen," zeide de jonge Kerner. „Ik heb van zijn promotie gehoordDe Senaat heeft zijn dissertatie voor eigen rekening laten herdrukken en bij honderden exemplaren verspreid." En wij, die van dit alles niets wisten Wol frams' bescheidenheid ging toch wat al te ver Ik staarde den jongen proponent aan en ver langde, dat hij nog meer zou vertellen. Maar juist werden de brieven uitgezocht. „Van Wolfram?" vroeg hij, toen ik er een kreeg met het postmerk Göttingen. Een onbekende hand Van den heer Merlé wellicht. Een tweede brief Eveneens uit Göttingen, maar niet van Wolfram, van Bodo Daar moest iets gebeurd zijn Ik had geen rust meer. En de proponent, die met mij mede vakarbeiders 1,25 dollar en voor opperlieden 90 cent. ALLERLEI. Uit Parijs De bladen vernemen uitWarschau, dat de revolutionnaire rechtbank te Moskou tien professoren, die gefungeerd hebben als deskun digen in de sovjet-commissie voor de teruggave van Poolsche en Russische goederen, ter dood heeft veroordeeld. Volgens de „Manchester Guardian" is de gezondheidstoestand van Bonar Law thans van dien aard, dat zijn geneesheeren rekening houden met de mogelijkheid van zijn aftreden als pre mier. De Belgische eerste minister (tevens minis ter van financiën) heeft aan zijn ambgenooten de mededeeling gedaan, dat van 1 Mei af de minis- terieele auto's bij de domeinen moeten worden ingeleverd en verkocht. De ministers krijgen daarvoor een schadeloosstelling van 10.000 frank per jaar. Zondag zal er te Brussel een groote betoo- o-ing plaats hebben, waaraan alle soldaten uit de depots in België zullen deelnemen. Zij wen- schen op den voet van de oud-strijders te worden behandeld. Uit Berlijn Kardinaal Bertram van Bres- lau is naar Rome vertrokken. Uit München Kardinaal Faulhaber zal onmiddellijk na den Paaschtijd per stoomschip van de Hamburg-Amerikalijn naar de Vereenigde ritaten vertrekken waar hij een reeks conferenties zal houden. De reis heeft geen politiek karakter. Uit LondenIn het Rhonddadistrict is de staking, die door de mijnwerkersvereeniging is uitgeroepen in verband met de ontwikkeling der beweging van de niet-georganiseerden, gister begonnen. In geen enkele mijn wordt gewerkt. Er staken 46.000 mijnwerkers. Op alle mijnen te Swansea in Zuid-West- Wales wordt echter gewerkt. Uit Gibraltar Zanghloel paska, die hier o-edurende zeven maanden in politieke ge vangenschap heeft doorgebracht, is in vrijheid gesteld. Hij scheept zich heden in naar lou- lon. Zijn reis zal naar Marseille een Lyon voeren. Hij wil specialisten raadplegen omtrent een geschikt continentaal kurort voor het herstel Uit°Constantinopel De Nation,Ie Vet- gadeiing te Angora heeft wijzigingen op de kieswet aangenomen, welke onmiddellijk van kracht zullen worden. De nieuwe wet bepaalt, dat er één afgevaardigde zal zijn op elke 20.000 kiezers in plaats van op 50.000 zooals tot dusver. Uit Moskou wordt gemeld De sovjet-commissaris voor de Voedselvoor ziening is op een inspectiereis in het lambo - district door woedende boeren aangevallen en vermoord. Uit Berlijn. De leider der Russische sociaal democraten in Duitschland,de mensjewik Martof, is in een sanatorium in het Schwarzwald, waar liij genezing zocht voor een ontsteking aan 't strottenhoofd, plotseling overleden. Hij heeft den leeftijd van 50 jaar bereikt. Te zamen met Lenin, Axelrot, Plechanof en Sasoelitsj, heeft hij in de negentiger jaren de sociaal-democratische arbeiderspartij in Rus land in het leven geroepen en bleef ook na de splitsing der partij in mensjewiki en bolsjewiki bet erkende hoofd der mensjewiki. Binnenland. Onze Universiteit. De gemeenteraad van Nijmegen heeft gister middag behandeld het nader voorstel van B. en liep met zulke kleine passen en die met mij mede zou loopen tot aan het begin van hot dorp, waar de pastorie staat „Vader verlangt naar tijding. Neem mij niet kwalijk," en voort vloog ik, hem vooi bij, zoo snel ik kon. Moeder zat bij Vader's bed. De dokter was er geweest en had nog eens op rust aangedrongen. Maar Vader had de brieven gezien. Zij waren beide aan hem gericht en hij wilde ze lezen. Ik had al onderweg gezien, dat de brief van den onbekende een vroeger postmerk droeg. Waarschijnlijk was die onder weg blijven liggen. Vader brak hem het eerst open. Hij was van den ouden heer Gellert. Zijn hand was niet heel vast, noch heel duidelijk. IN a de eerste regels reikte Vader hem mij om hem voor te lezen. Wolfram was ziek, niet ernstig, met veront rustend, maar toch zóó, dat hij niet kon sc uij\en en de heer Gellert hem oppaste. „Voor Wolfram's bed gezeten, schrijf ik deze regelen." herhaalde de oude Heer. „Na zijn schitterende promotie, na liet maal hem door zijn medestudenten aangeboden, had Wolfram zijn kamer opgezocht. Ik vond hem daar, nog geheel vervuld met al de aandoeningen van dien dag. Hij wilde u met een paar woorden bericht zenden, maar hij had liet papiei van zich afgeschoven: tot rustig sc nj\ stond hem waarlijk het hoofd niet W. tot het aangaan ooner overeenkomst met de St. Radboudstichting, te Utrecht, in verband met de vestiging der R.K. Universiteit aldaar. Dit voorstel komt geheel tegemoet aan de bezwaren van Gedeputeerde Staten van Gelder land tegen het bekende raadsbesluit van 7 Fe bruari. Nadat de voorzitter en den heer Dobbelman de bezwaren der tegenstanders hadden ontze nuwd werd het voorstel van B.cnW. aangenomen met 17 tegen 14 stemmen voor 16 R.K. leden en de heer Kool (A.R.) Ook nu ontbrak weer aan de liberale en roode leden, in hun kleinzielig anti-papisme, de moed, om met een ruimer blik, verder te zien dan hun neus lang is. De vestiging van onze Universiteit in Nijmegen, is door het genomen raadsbesluit, verzekerd. Bezuiniging. Binnenkort zullen, naar men ons bericht, bjj den dienst der posterijen, telegraaf en telefoon „verscheidene van de oudere ambt- tenaren den dienst moeten verlaten, omdat in verband met voorgenomen bezuinigingen een wijziging in het bedrijf zal worden gebracht. De Tromp. Bij het Departement van Marine is heden bericht ontvangen, dat Hr. Ms. Tromp, onder bevel van kapitein-ter-zee jhr. Rendorp, van de reis naar Smyrna te Nieuwediep is teruggekeerd. Hanze-diploma. Evenals vorige jaren, zal de Ncdeilandsche R.K. Middenstandsbond (Federatie van de vijf Diosesane Hanzebonden in Nederland) weder om de gelegenheid openstellen tot het alleggen van het examen tot het verkrijgen van het Hanze-diploma. Het examen zal worden gehouden te 's-LIer- togenbosch, Roermond en Rotterdam en wel liet schriftelijk examen op 4 Mei 1923 op alle genoemde plaatsen en het mondeling examen op 7 Juni te Rotterdam, op 13 Juni te Roer mond en op 14, 20 en 21 Juni te 's-Hertogenbosch Mr. L. J A. Trip. De thesaurier-generaal bij het departement van financiën, mr. L. J. A. Trip, deelt mee, naar aan leiding van een bericht van het Hdbl., dat hij omtrent het verlaten van den staatsdienst geen beslissing heeft genomen. Het regecringsjubilé van HAL de Koningin. Door den heer Joh. Wierts, directeur van het Kon. Muziekko.ps der Kon. Ned. Sigaren fabrieken Eug. Goulmy en Baar, is een marsch gecomponeerd onder den titel „Heil Lands vrouwe jubileummarsch 18981923. Consulaten. In verband met het vertrek naar Canada, als nieuwbenoemd consul-generaal aldaar, van den heer De Meester, die aan het departement van buitenlandsche zaken werkzaam was als onderchef van de directie van economische za ken, is thans aan dat departement gedetacheerd de heer F. Gerth van Wijk, consul te Zürich, die den heer De Meester in de functie van onder-chef opvolgt. De vice-consul der Nederlanden in algemeenen dienst mr. H. G. von Oven, werkzaam geweest aan het consulaat-generaal van Nederand te New-Yok is hier te lande aangekomen ten einde werkzaam te worden gesteld aan het consulaat- generaal te Londen. De vice-consul de heer A. J. Schnkker zul van Ik had den gelieelen dag zijn flinke houding bewonderd. Vraag niet wat een feestmaal met jolige kornuiten beteekent voor een stil student, die stil en bescheiden, ik zou haast zeggen armelijk, geleefd heeft. Men tilt den ernstigen makker op, de glazen worden ongemerkt ge leegd en weer volgeschonken. „Ad fundum enz. Een doffe tafelgenoot was Wolfram aller minst geweest, al had hij op andere wijze dan zijn kameraden zijn vreugde getoond en gevierd. Zijn bezieling was zoo groot, zoo echt, dat bun luidruchtigheid daarnaast hol had geklonken. Om zes uur was hij van tafel opgestaan, het maal was ditmaal om twee uur begonnen. Allen hadden het hem kunnen aanzien, dat zijn moeheid niet voorgewend was. Men wist, dat hij zich veel ter wille van zijn gezondheid moest ontzeggen. In optocht was hij thuis gebracht en onder een luid hoerah had het troepje zich verwijderd. Nu zal een ieder zeggen, dat het gezelschap van een oud man aan een kersversch gepromo veerde, vooral na genoten tafelvreugde niet. welkom kan zijn. Doch de oude man had be hoefte even zijn gelukwensch af te steken, wat hij nog niet had kunnen doen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCMEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1