Krachtens de vrijwillige verzekering waren op vorengenoemden datum 59.525 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van 3 gulden per week. S^adis- ea Gewestelijk Metros. Gemengd Nieuws. Londen overgeplaatst worden naar het consulaat- generaal te Berlijn. Uitgesteld. Naar het Weekbl. v.d. adm. der dir. bel. ver neemt zal de aangekondigde wijziging van de wet op de inkomstenbelasting nit 1 Mei 1923 doch.eerst 1 Mei 1924 ingaan. Herhalingsoefeningen. De minister van oorlog heef! een c'rcula're aan de burgemeesters gericht, waarin hij meedeelt,dat van de Fehring 1918 de herhal-ngsoefemngenmoe- ten vervallen ;n hei tijdvak van 7 Me' tot en met 19 Me* 1923 a. de helft van de dienstplichtigen van de 1ste van de 2de en van de 3de schoolbatterij van het 2de regiment veld-artillerie (plaats van opkomst legerplaats bij Oklebroek) b. een vierde deel der dienstplichtigen van de 1ste van de 2de en van de 3de schoolbatterij van het 6de regiment veld-artillerie (plaats van opkomst Leiden) c. de helft der dienstplichtigen van de trein- afdeeling der lilde artillerie-brigade (plaats van opkomst 's-Hertogenbosch) De Bioscoopwet. Ingediend is een nieuw wetsontwerp tot be strijding van de zedelijke en maatschappelijke gevaren van de bioscoop. In de.Memorie van Toe lichting wordt opgernekrt, dat de verwerping van dê ontwerpbioscoopwet de regeering voor de beslissing plaatste om, hetzij in den bestaan- den toestand te berusten, hetzij een gewijzigde wettelijke regeling voor te bereiden. Het eerste zou beteekenen, dat aan het goedvinden der gemeentebesturen blijft overgelaten, of al den niet een keuring van alle of van bepaalde films wordt voorgeschreven. Het zal, na hetgeen ten aanzien van het standpunt door de regeering in genomen, is gebleken, wel geen verwondering wekken, dat haar dit niet verantwoord zou voor komen liet nieuwe wetsontwerp maakt het mogelijk 'dat in gemeenten beneden 20.000 inwoners de bioscoop geheel verboden wordt en gelegenheid geeft de Rijkskeuring te vervangen door een gemeentelijke controle. Pauselijke onderscheiding. Z. H. Paus Pius XI heeft den heer Th. F. M. Schaepman, onder-directeur der „Maasbode" en mede-oprichter en bestuurslid van het R. K. Mariniers-tehuis te Rotterdam, benoemd tot ridder in de Orde van den II. Gregorius den Groe ten. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Op 1 Maart j.l.werden 1940 Weduwenrenten en 3886 wciizenrentcn krachtens de Invaliditeit? wet genoten, terwijl op dien datum 25.927 perso nen in h i. genot verkeerden van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouderdomsren ten van 3 galden pér week voorts genoten 1324 personen een invaliditeitsrente. R.K. Volksuniversiteit. Dinsdagavond heelt de vereeniging R.K. Volksuniversiteit een buitengewone vergadering gehouden ter bespreking van de vraag, of men de R.K. Volksuniversiteit te Amsterdam, die vier jaar heeft bestaan, nog verder zou handha ven. De voorzitter zette de redenen uiteen, die het bestuur ertoe hebben gebracht, de opheffing voor te stellen. Na bespreking werd met twee derde meerderheid van stemmen besloten tot de opheffing over te gaan. Alle vereenigingen verklaarden zich bereid het nadeelig saldo door hoofdelijke bijdrage op te brengen. Het bezette gebied. Het departement van buitenlandsche zaken deelt mede, dat volgens ontvangen berichten de Rijnlandcommissie heeft bepaald, dat goederen komende uit onbezet gebied in Duitschland en door het bezette gebied naar het buitenland vrij doorgevoerd kunnen worden op Duitsch uit- voerconsent als de verschuldigde rechten aan de Duitsche autoriteiten zijn betaald. De a.s. Statenverkiezingen. Voor de a.s. verkiezingen van afgevaardigden voor de Provinciale Staten, Welke in Zuid-Hol land, zooals ieder weet, reeds den llden April, dus de volgende week Woensdag, zullen plaats hebben, schijnt gezien de uiterlijke actie Wel heel weinig belangstelling te bestaan, 't Eenige teeken van dat er wat gaande is, is voor de meeste de ontvangst van den officieelen oproep, om a.s. Woensdag hier of daar te komen stemmen ook duiden eenige affiches op het a.s. gebeuren, maar overigens lijkt het er veel op, of deze be langrijke zaak ons Katholieken ijskoud laat en wij met een Jan Salie-geest alles maar dood be daard afwachten. Maar vergeten wij dan, dat het ook bij de Statenverkiezingen, evenals bij Tweede-Kamcr- en Raadsverkiezingen, om een hoogst belangrijke kwestie gaat, of n.l. de christelijke politiek, waar voor wij toch met hart en ziel moeten strijden, om 't geheel politieke doen en laten er van te door dringen, zal zegevieren. En bovendien denke men er aan, dat van de samenstelling der Staten ook de samenstelling van de Eerste Kamer afhangt. De socialisten, onze zwaarste tegenstanders, houden dit alles steeds zoo duidelijk voor oogen en zijn thans de eenigen, die alles in liet werk stellen, om winst binnen te halen.Daar moet het toch ons ook om te doen zijn, want stilstand is ook in dit geval achteruitgang. Maken wij daarom propaganda voor onze beginselen, overal waar wc kunnen, vergeten we onaangenaamheden ter wille van het algemeen belang en stemmen wij allen, mannen en vrou wen a.s. Woensdag op den heer Mr. KOLKMAN, No 1 VAN LIJST 19. Gemeenteraadsverkiezing. Door de Afd. van den Vrijheidsbond zijn voor den nieuwen gemeenteraad candidaal gesteld 1. J. M. van der Schalk; 2. C. Houtman 3. E. G. van den Bovenkamp 4. Mevr. Goe- mans-Geertscma Beekering 5. Mevr. de Brau- Rader 6. P. Sanders 7. J. Haima van der Wal 8. F. II. Backer 9. D. Ris EHzn. Zooals men Weet, was de heer C. Houtman, tot, voor kort nog lid van de Vrijz. Dem. Partij. Distriets-arbcidsbeurs. Op 1 Maart 1923 stonden ingeschreven 3000 werkzoekenden het aantal ingeschrevenen in den loop der maand Maart 1923 bedroeg 483 afgevoerd Werden in dezelfde maand 323 in schrijvingen het aantal plaatsingen bedroeg 133 zoodat op 31 Maart, nog ingeschreven ble ven 3027 personen. St. Barbara. Gisterenavond had de aangekondigde verga dering van bovengenoemde Vereeniging plaats. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed had geopend, werden de notulen voorgelezen, welke na een kleine toelichting werden goed gekeurd. Voorzitter deelde verder mede, dat de Vereeni ging steeds toeneemt in ledental ook wat betreft begunstiger (sters) en donateurs(trices). Spr. maakte ook bekend, dat bet bestuur door omstandigheden in de gelegenheid was geweest, over te gaan tot aanschaffing van het benoodigde materiaal voor een rouwkamer, welke nu binnen kort geheel in orde zal zijn. Tevens deelde de voorz. mede, dat leden van de vereeniging of zustersvereenigingen, hij verandering van woonplaats in gelijke rechten zullen worden overgenomen, mits een bewijs toonende van hun bestuur. Met de afd. Rotter dam was daaromtrent al overeengekomen. Na nog enkele besprekingen van strikt huis- houdelijken aard en een aansporing tot alle aan wezigen,om nog eens flink tot den groei en bloei der Vereeniging mede te werken, sloot de voorz. onder dankzegging de vergadering met gebed. St. Liduina-boekjjc. Bij den boekhandel J. A. Uilers, Hoogstraat, is verschenen de nieuwe, veel vermeerderde druk van het voor iederen Katholieken Schiedammer dierbare, onmisbare LI. Liduina-boekje, bevat tende godvruchtige oefeningen ter eere van de Maagd van Schiedam, Welke Werden verzameld door wijlen den zeereerw. pastoor der O.L.Vr. Visitatiekerk, M. J. A. Lans. Vooral ook in verband met de a.s. Zaterdag beginnende novene ter eere van de IT.Liduina, waarvoor de gebeden in dit boekje staan opge nomen, is deze uitgave wel zeer aan te bevelen. Verder vindt men er nog in, een beknopte le vensschets en een korte geschiedenis van de relikweiën der H. Liduina en van het proces tot kerkelijke bekrachtiging barer openbare veree ring, verschillende gebeden, tijdens de jaarlijk- sche novene te bidden, w.o. een vijftal van den Zeereerw. Pastoor Poclhekke en ten slotte een aantal liederen en latijnsche hymnen. Niemand, verzuime daarom zich het St. Lidui na-boekje aan te schaffen. Men zie ook de advertentie in dit blad. „L. van Beethoven." Vóór haar terugreis naar Ned. indië zal Mevr. Kruithof-v. Diggelen alsnog de soliste zijn op het concert van bovengenoemd Orkest en wel Dins dag 17 April a.s. dit zal dan ook de laatste maal zijn dat onze oud-stadgenoote hier optreedt. In een Aria uit „Der Freischiitz" van Web ér en liederen van Brahms enz. zal men haar nog eens in haar volle kracht kunnen bewonderen. Voor „Beethoven" is het dien avond een bijzondere uitvoering omdat zij het 30ste Dona- teursconcert geeft sinds de oprichting,welke ook allen onder de artistieke leiding van den direc teur, de heer J. C. M. Fcltzer hebben gestaan. Daar de oprichtingsdatum op 15 Juni e.k. valt,zal echter het 3de lustrum pas in het volgen de seizoen met een gala-concert herdacht worden. 17 April 1 telooft verder een zeer mooi pro gramma. Uitvoering O.N.I. Gisteravond heeft de Mandolineclub O.N.I- onder de voortreffelijke leiding van haar direc teur, den heer B. Hakkert, een uitvoering ge geven in de groote zaal van het gebouw „Een dracht", welke zaal geheel gevuld was met be langstellenden, die het rijk varieerende program met genoegen hebben genoten. De mandoline-nummers werden vlot en zuiver afgewerkt, en zelfs de kinderclub gaf reeds blijken van vaardigheid in het edele snarenspel. Ook in de keuze der voordrachten was men met een enkele uitzondering gelukkig geweest. Bijzonder viel het optreden in den smaak van de kleine Jeantje Prein, die verkleed als een Tiroolsch poppenmoedertje allerliefst haar gees tig' rolletje in een kinderlijke onbevangenheid speelde. De overige medewerkers trio Plooy cn de heeren Thyssing, Straatmans en Hakkert stelden evenmin te leur, wat het beste bleek uit do aangeboden bloemen en lauwerkrans en de opgeruimde stemming der aanwezigen, zoodat de mandolineclub O.N.I. met genoegen, op dezen avond kan terugzien. Tentoonstelling. Heden- en morgenavond van 891/2 uur,houdt in het R.K. Volksbondgebouw de Teeken- en Vakschool „St. Joseph" een tentoonstelling van teekeningen en Werkstukken, in den afgeloopen cursus door haar leerlingen vervaardigd. Belangstellenden hebben vrijen toegang. Overreden. Gister is op de Lange Nieuwstraal de 7-jarige G. Z. van de Rotterdamsche dijk door de Vlaar- dingsche autobus overreden het wiel van den zwaren wagen ging dwars over het middenli chaam van het kind. Het jongentje werd binnengedragen in de woning van B. waar dr. Groenewegen de eerste hulp verleende opname in het ziekenhuis werd noodzakelijk geacht. De toestand van het ventje is zeer ernstig. De politie doet onderzoek, aan wie dit ongeluk te wijten is. Oplichting. Bij de N. V. Mincraalwaterfabriek V. zijn ver duisteringen ontdekt, die in de duizenden loopen Als verdachten zijn aangehouden de administra teur J. C. de B. uit Rotterdam en de controleur P. v. B. alhier, beide in dienstbetrekking bij bovengenoemde firma. Reeds lang geleden Waren onregelmatigheden in boeken bespeurd, wat toen de aanstelling van den controleur tengevolge had. Het juiste bedrag van de diefstallen, die voor namelijk zijn gepleegd door het vervalschen van kwitanties, kon nog niet worden opgegeven. Na het opmaken van proces-verbaal zijn de aange houdenen voorloopig weer op vrije voeten gesteld Door verkeerd uitwijken k w a- men gister in de Tuinlaan twee wielrijders met elkaar in botsing, Waardoor een koper instrument dat de eene wielrijder G. v. D. met zich droeg, Werd^ vernield. Tegen H. v. d. II., die door linkshouden schuld droeg van dit ongeval, werd proces-verbaal op gemaakt. Naar aanleiding hiervan waarschuwt de com missaris van politie dc wielrijders tegen het zon der noodzaak links rijden, dat in de Rijwielwet strafbaar is gesteld. Hedenmorgen ontstond er een binnenbrandje bij d. O. op de Hoofdstraat. Door snel ingrijpen van de politie werd het vuur ge- blusclit en erger voorkomen. UIT MAASSLUIS. In de gisteravond gehouden vergadering van de A. R. Kiesvereeniging is de volgende candi- datcnlijst voor den gemeenteraad vastgesteld l. A. Luyendijk, 2. J. Veltenaar, 3. A. Prins Wzn., 4. J. Firet, 5. L. F. vari der Meer, 6. W. P. van der Lee, 7. D.van der Lee, 8. IJ.van Luipen, 9. G. van Oudheusdcn, 10. P. Voogd, 11. M. Poot, 12. P. Brouwer, 13. N. van Gelderen, 14. A. Oranje, 15. Johs. van Velden. De eerste vier zijn aftredenden. De lastige tollen. De besturen der Kon. Nederl. Automobiel Club, van den Nationale Bond van Meubel transportondernemers en van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland hebben een adres gericht aan B. en W. waarin zij verzoeken, met ingang van 1 Mei a.s. tot opheffing van den tol op den Schiedamschen weg te willen over gaan, in liet belang van het Ncderlandsche volk en van het internationaal toerisme." UIT DELFT. Auto-busdienst. Heden Wordt te Delft een autobusdienst voor stadsverkeer geopend welke een geregeldcn 1/2 uur dienst zal onderhouden tusschen het Oosten en Westen der stad. De bus biedt plaats voor 18 personen cn heeft veel overeenkomst met een tramrijtuig. UIT VLAABDINGEN. De heer A. H. van Rijen heeft wegens vertrek uit de gemeente ontslag genomen als raadslid. Zijn opvolger op de R.K. lijst is de heer J. H. J. Vol. De lieer Van Rijen komt als no. 2. voor op de nieuwe candidatenlijst- van de roomsch-katho- lieken. De kwaal des t ij d s. Terzake van ver duistering van meer dan twintig duizend gul den en valschheid in geschrifte is gisteravond door den commissaris van politie teWinschcten aangehouden R„ hoofdboekhouder bij de stoom- tramwegmaatscbappij Oostelijk Groningen. Branden. Te Usselo, gemeente Lonneker, is Maandagnacht de boerderij van den land bouwer B. geheel afgebrand. Met moeite konden de bewoners het huis verlaten. Behalve het vee ging alles verloren. De schade wordt slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. Dc oorzaak van den brand is onbekend. In Den Dolder is afgebrand de villa Zand hoek van dr. Ten Wulfften Pallhe. Betaal ot sterf. Ter gelegenheid van een z.g. Paaschweide te Deventer reed tusschen die stad en Apeldoorn Zondag een auto ten dien ste van toerliefhebbers. Zondagnacht raakte, de auto bij Apeldoorn onklaar. De passagiers kregen twist met. deri chauffeur, die ondanks den niet volbrachten rit volgens hem toch dienden te betalen daarvoor. De chauffeur kreeg zijn zin, toen hij den passagiers een revolver onder den neus hield en ze zoo tot betalen dwong. De passagiers mochten loopende huiswaarts gaan. Z a k k e n r oT Ier tegen wil en dank Te Rotterdam vervoegde zich een peisoon op het politiebureau, die in het bezit was van een gouden horloge met ketting, welke voorwerpen hem tegen zijn wil in 't bezit waren gekomen. In de Passage aldaar n.l. bleken deze voorwer pen in het hevig gedrang aan zijn jasknoopen te blijven zijn hangen. Het einde van een eierendief. Zooals wij meldden is Zondagmorgen te Sint Nicolaasga, een boerenknecht in een eendenkooi dood gevonden. Dacht men eerst aan een misdaad het gerechtelijk onderzoek heeft nu aan het licht gebracht, dat de jongeman met de bedoeling om eieren te stelen in de eendenkooi is binnen gedrongen en toen in aanraking is gekomen met een draad die aldaar Was gespannen, waar door een verborgen geweer afging, en hei schot hem dermate in het rechterbeen trof, dat hij doodbloedde. De brand te Utrecht. Omtrent den brand, die gewoed heeft in een blok noodwonin gen in dc Magnoliastraat, vernemen wij nader, dat de brand ontstaan is in de woning van een aldaar wonenden schoenmaker. Toen de woning eenmaal brandde, viel er aan blusschen niet meer te denken. In een ommezien stonden de twaalf van gecreosoteerd hout opgetrokken gebouw tjes in volle vlam. De brandweer stond er mach teloos tegenover en moest zich bepalen tot een poging om de aan de overzijde staande steenen huizen tegen de vuurzee te beschermen. Dc brandweer die met negen stralen werkt om erger te voorkomen, kon toch niet bij dezen brand haar volle kraclit geven, doordat de toevoer van water van de waterleiding onvoldoende was, terwijl in de nieuwe Woningwijken nog steeds geen brand putten zijn. Door verschillende vereenigingen worden de door den bi and getroffenen die niet verzekerd waren, gesteund. De vergiftige haver. Over de massa- vergiftiging van paarden kan nader medegedeeld worden, dat de haver Amerikaansche clippes- haver is, gelost uit de boot „Mercier" te Ant werpen begin Februari. 4^aar thans officieel geconstateerd is bevond zich de vergiftigende stof in twee Wagons haver, geleverd door een graanhandelaar uit Echt en één wagon gele verd door een handelaar uit Sittard. Van een der directieleden van een Paarden Verz.-Maatschappijgevestigd te 's-Gravenhage, vernemen wij, dat reeds eenige weken sterfge vallen bij paarden voorkwamen onder verdach te verschijnselen van vergiftiging. Alleen bij deze maatschappij zouden reeds 20 paarden alleen in Zuid-Limburg ten gevolge van de haver gestorven zijn. Ook in andere deelen van liet land zouden dergelijke gevallen zich voor doen, doch nog niet officieel geconstateerd zijn. De bovengenoemde maatschappij heeft opdracht gegeven monsters van de haver onder politie toezicht te laten trekken, ten einde een eisch tot schadevergoeding te kunnen indienen. In de Rijksseruminrichting te Rotterdam wordl het onderzoek voortgezet. De Ku Klux Klan. Uit New-York wordt gemeld, dat tien leden van de Ku Klux Klan een inval hebben gedaan in een methodis ten-kerk te Pittsburg, waar juist Paaschdienst gehouden werd. Bij de plotselinge verschijning der gemasker- den ontstak de menigte in toorn en weldra was de kerk liet toomecl van een heftigen strijd, waar bij de Ku Klux Klan-mannen de nederlaag leden en deerlijk werden toegetakeldZe maakten zich dan ook zoo spoedig mogelijk uit de voeten met een voor de kerk gereedstaande auto. Indusschen hadden zes der K. K. K. in de hitte van het gevecht hun masker verloren, zoodat hun identiteit was vastgesteld. Dit zestal wordt nu door de politie gezocht. Autobus verbrand. Dinsdagmor gen is bij Spannenburg de autobus van Steen- wijk naar Sneek, die vol passagiers was, in brand geraakt en in een half uur totaal verbrand. Men vermoedt, dat de auto warm geloopen is. Van de buitenwereld afgeslo ten. In een der Kleinfontein-mijnen aan den Rand in Zuid-Afrika werden dezer dagen drie mijnwerkers gedood door een neerstortend rots blok. Zes mijnwerkers, onder wie twee Euro peanen zijn van de buitenwereld afgesneden. Ijlings is met het reddingswerk aangevan gen, doch er is weinig hoop, dat men hen nog levend zal aantreffen, omdat de ruimte, waarin zij zich bevinden, zoo klein is, dat men moet vreezen, dat zij reeds gestikt zullen zijn. Groote overstroomingen. Lievige stortregens, zooals de laatste dertig jaar niet zijn voorgekomen, hebben door geheel Argentinië -overstroomingen veroorzaakt. Vooral in de pronvincie Corboba is belangrijke schade aan gericht tal van gezinnen zijn dakloos. Gevaarlijke Alpensport,. Zater dagavond is, naar uit Goschenen aan het „Jour nal de Genéve" wordt gemeld, de bekende alpi nist Kurt, Straumaun bij een bergtocht veron gelukt. Hij viel in een bergspleet, en was reeds dood toen er hulp kwam opdagen. Een ontdekking. In liet klooster der Pater-Capucijnen te Antwerpen, is een schil derij dat S, Devos was geteekend en het mirakel voorstelt van den H. Antonius, die een doode opwekt om te getuigen ten voordeele van een valschelijk beschuldigd man, door een des kundige herkend als zijnde een Velasquez. Het doek, dat tot nog toe in een spreekkamer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2