Miozim Miiiale Staten. Ij®! lil ir.M.J.<iJ.KOlKMM. let oude lasted. 1 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN ~^FEU I LLETOftl. Statenverkiezing. 46ste Jaargang. Zaterdag 7 April 1923. No. 13609 w vara w 5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. De stemming ter verkiezing van leden der Provinciale Staten heeft plaats op WOENSDAG 11 APBIL. bevat de candidaten der Roomsch-Katholieke Staatspartij. -Men stemme den bovensten naam op deze lijst, n.l. Woensdag a.s. zal de stemming plaats hebben ter verkiezing van de leden der Provinciale Sta ten. De belangrijkheid dezer verkiezing houdt ten nauwste verband, met de toekomstige samen stelling der Eerste Kamer. liet is dus van het hoogste gewicht, dat de katholieke kiesgerechtigden zorgdragen in zoo groot mogelijk aantal aan de stemming voor de Staten deel te nemen. Ongetwijfeld is de nieuwe stemmethode niet zoo interessant meer als voorheen, maar wie meent, dat het bij de Evenr. Vertegenwoordi ging niet op een stem meer of minder kan aan komen, vergist zich. De waarde van iedere stem dient ook thans niet te worden onderschat. Wij, katholieken, hebben zorg te dragen, dat wij onzen stemplicht naar bebooren vervullen, teneinde invloed uit te oefenen op de samenstel ling der onderscheidene regeeringscolleges. De Prov. Staten in dit gewest krijgen tal van keeren zaken te beslissen, waarbij de belangen van de katholieken ten nauwste zijn betrokken. Wij dienen er dus op bedacht te zijn, dat on ze invloed in de Statenzaal zoo groot mogelijk zij. Vooral van de deelneming van onze Roomsche vrouwen aan dezen stembusstrijd hangt veel af van het eindresultaat dezer verkiezing. Wij vertrouwen, dat zij ook ditmaal niet zul len nalaten in deze hun plicht te vervullen. Dat bij deze verkiezing de waarde van één stem van beslissende beteekenis is, blijkt wel afdoende uit de volgende beschouwing ontleend aan een blad van de linkerzijde, n.l.,,de N.R.Crt." ,,De Staten van Zuid-Holland tellen op het oogenblik 17 Roomsch-Katholieken, 17 anti revolutionairen, 8 christel ij k-historischen, 21 sociaal-democraten, 14 leden van den Vrij - heidbond, 3 vrijzinnig-democraten, 2 com munisten. Brengt nu de aanstaande Staten verkiezing hierin geen verandering, ,dan zal, indien er in de Staten geen „stembuscoalities" worden gesloten volgens het ontwerp der regeering, Zuid-Holland naar de Eerste Kamer afvaardigen 3 Roomsch-Katholieken, 3 anti revolutionairen, 1 chr.- historische, 3 sociaal democraten en 2 leden van den Vrijheidsbond. „Doch thans enkele verrassende uitkom sten, indien de Staten-verkiezing een paar kleine veranderingen aanbrengt in de getal- 78 „Merlé, eenige omstanders en ik brachten hem naar Martha's tuinkamer. Onder die helpers was een geneeskundige. Wolfram had een wonde aan het achterhoofd, verloor veel bloed en was bewusteloos. Wij spreidden hem in der haast een leger. Na dat hij verbonden was, maakten wij zijne klee deren los om te onderzoeken of hij nog verdere kneuzingen had gekregen. Martha lichtte bij. Op eens beefde het licht in hare hand. Zij boog zich over den ontblooten arm, tuurde op twee lange donkerblauwe striemen, die op den boven arm als met een penseel waren getrokken, mom pelde onzamenhangende woorden en liet in verbijstering het licht vallen. „Die vrouwen Zij ontstellen bij een spclde- prik," zeide de chirurgijn knorrig, „Wie uwer wil helpen, Mijnhecren „Ik volgde Martha op de gang. De schrik van den brand was haar in het hoofd geslagen. Zij beefde als een riet. Zoo waar als ik leef, Dr. Gellert.riep zij mij toe, „ik Weet het zeker 1 Mijn oogen hebben öhj niet bedrogen 1" sterkten der Statengroepen. Het eenvoudig ste is het geval dat onder de protestantsch christelijke groepen er een kleine verschuiving plaats grijpt, in dezen zin nemen wij eens aan, dat de anti-revolutionairen één zetel verliezen en dus op 16 komen, en de christel ij ke-historisch en 1 zetel winnen en op 9 komen. Het gevolg daar van zal zijn, dat, de antirevolutionnairen 1 Eerste Kamerzetel verliezen en de. .vrijzinnig-demo craten er een verkrijgen. „Een tweede geval, dat ook volstrekt niet tot de onmogelijkheden behoort. Indien bij de Statenverkiezing de sociaal-democraten één zetel verliezen en de vrijzinnig-democraten er één winnen,de eersten dus op 20 zetels komen, de laatsten op 4, dan krijgen de vrijzinnig-demo craten voor Zuid-Holland een vertegenwoordiger hunner partij in de Eerste Kamer, en verliezen. hetzij de Roomsch-Katholieken, hetzij de anti revolutionairen er één „Dit zijn merkwaardige uitkomsten gevolg van verplaatsing van slechts één stem in de Staten. Er zijn er meer te berekenen, ook zelfs indien in de Staten in het geheel geen verandering komt, doch er wel stembus-Coalities worden gevormd. Het boven vermelde staatje van Eerste Kamerleden n.l. hebben wij, gelijk gezegd, verkregen door uit> te gaan van de ver onderstelling, dat alle partijen op zich zelve zouden stemmen, zonder met andere in pour parlers te vervallen. Geschiedt dit laatste wel, en verbinden b.v. de sociaal-democraten en de vrijzinnig-democraten hunne lijsten, dan wordt er 1 vrijzinnig democraat tot Eerste Kamerlid gekozen en valt één R.K. of A.R. al. Ver binden de vrijzinnig-democraten en de Vrij heidsbond hun lijsten, dan moet er over één Eerste Kamerzetel worden geloot tusschen een R.K., en A.R., en een V.D. (Bij al deze bere keningen wordt verondersteld, dat alle Staten leden bij de Eerste Kamer-verkiezing present zijn). Doch die loting zal weer worden voorko men, indien ook de A.R. en de G. H. hun lijsten verbinden, gelijk ook in het zooeven eerstgenoem de geval, waarin de sociaal-democraten met de vrijzinnig-democraten zouden samengaan, de A. R. en C. H. door verbinding van hunne lijsten de Roomsch-Katholieken de verliezende partij kunnen doen zijn. Krijgen in de Staten de chris- telijk-historiscben 1 zetel minder en de Wj heidsbond 1 zetel meer, dan kunnen weer de vrijzinnig-democraten en de Vrijheidsbond door hun lijsten te verbinden aan de R.K. en A.R. een Eerste Kamerzetel afhandig maken. Enz." Laat deze beschouwing voor ons Roomsch kiezerskorps een waarschuwing zijn, om niet te verslappen in den verkiezingsstrijd. Moge men er een aansporing in vinden om een zeer krach tige actie in alle geledingen te ontplooien. V Tegen Rome blijft troef. In de vergadering der Evangelische Maat schappij heeft, de heer Van Hoogenhuyze, pre dikant te Amsterdam, gewezen op de verroom- sching van Noord-Holland, de stichting der R.K. Universiteit en andere verschijnselen van verroomsching. Hij wenschte, dat de vergadering zich door een motie over en tegen dat alles zou uitspreken. De zaak was blijkbaar slecht voor bereid, want de motie is niet aangenomen, doch het bestuur zou een motie formuleeren en dan zoo deze worden gezonden aan predikanten-ver gaderingen en kerkelijke kringen, met name aan de classicale vergaderingen der Hervormde Kerk. Met ziet het. Tegen Rome blijft troef. Vroeger zouden wij ernstig tegen dergelijk anti-roomsche beweging zijn ingegaan.Doch sinds het Protestantisme meer en meer afbrokkelt en m Onnoodig hier verder uit te Weiden over dat, wat haar geschokte verbeelding haar ingaf. Ik wil u enkel zeggen, dat zij met moederlijk belangstelling voor Wolfram zorgt, die van och tend uit zijn bedwelmingis ontwaakt en in wiens toestand, zooals ik u in den aanvang van mijn schrijven verzekerde, de dokter geen bezwaar ziet. Merlé en ik, wij wisselden Martha bij hem af. Rust en versterkende middelen zullen hem spoe dig Weer ophelpen. Ik laat dezen brief open, totdat de post vertrekt, m de laatste berichten daarbij te voegen. Een volgenden keer hoop ik u te kunnen melden dat hij geheel op kracht is. De belangstelling is zijn toestand is algemeen. Mocht wat niet te vreezen is zijn herstel lang uitblijven, zoo zal het hem aan hulp noch gezelschap ontbreken. Jonge medici hebben zich voor zijn verpleging aangemeld de jonge lui hier aan huis hebben zich aangeboden. De heer Merlé had het genoegen u het Gottin- ger Week blad met.het bericht over Wolfram's promotie te zenden. Hij hoopt, dat het u ge worden is, en verzoekt zijn beleefde groeten aan u en uwe feëerde familie" E nu Bodo's brief, volgens het postmerk acht dagen later verzonden. De heer Gellert heeft hem begonnen en Bodo vervolgd en geëindigd. Volgens belofte houd ik u op de hoogte. De berichten zijn niet zoo bevredigend als ik gehoopt had- Door overspanning en bloedver lies heeft Wolfram's gestel meer geleden dan zich zijn machteloosheid zijn kracht zoekt de meer en meer veldwinning van het Katholicisme te bestrijden, behoeven wij ons geen moeite meer te geven om ons goed recht te verdedigen, te meer daar onze andersdenkende broeders zelf stelling- gaan nemen tegen dergelijke onwaardige be strijding, welke alleen uit afgunst en haat voort spruit. Het is het Christelijk-Historisch hoofdorgaan „De Nederlander" zelf, die tegen bovengenoem de actie zich meent te moeten verzetten. „Er is inderdaad, schrijft het blad, sinds den oorlog een wereldbeweging gaande, die op de verroomsching. der Wereld doelt. Maar dit ver schijnsel is zóó grootsch en tegelijk zóó ernstig, dat men zich daar in geen geval tegen keeren mag met kleine middelen motie's, slecht- gepre pareerde uitingen, improvisaties en dergelijke. Het schijnt ons noodig om vierkant en open uit te spreken, dat deze middelen alleen kunnen dienen om Rome te helpen. Die waarachtig vreezen voor den invloed van een wereldbewe ging, moeten met kleingoedbewegingen niet te maken willen hebben. Machtelooze pogingen van het Protestantisme verzwakken het Protes tantisme, en wij moeten dat niet laten verzwak ken. Bovendien Nu zullen Weder allerlei vergade ringen in een waardelooze opwinding worden ge bracht door een discussie Vóór en tegen de motie. Een onwaardig schouwspel. Wij hopen, dat de motie Wegblijft, en dat, als zij komt, zij zonder meer voor kennisgeving zal worden aangeno men. Voorts wij zullen nu vernemen, op welke gronden in Nederland aan Roomschen het recht wordt ontzegd om een eigen Universiteit te stichten. Zoodra deze bekend gemaakt zijn, zullen Wij er nog iets over zeggen. Voor het oogen blik alleen ditwij zijn besliste tegenstanders van bijzondereUniversiteiten en niet alleen vanRoom- sche. Maar de gronden daarvoor reiken iets die per, dan men in een nota even kan neerleggen. Éindelijk er moet blijkbaar ook tegen de ver roomsching van Noord-Holland geprotesteerd worden. Het is ons niet duidelijk, waarom de Evangelische Maatschappij en de Kerkelijke ver gaderingen daartegen moeten optreden. Want de oorzaak ligt gelijk men weet in de luiheid en stofvergoding der Noord-Hollandsche boeren, die via het Neomalthusianisme zich den „last" van kinderbezit sparen en daardoor regelmatig aan de Roomschen met hun kinder* rijkdom een numerieken voorsprong geven. Moeten de classieke vergaderingen daartegen protesteeren Maardan protesteeren zij niet tegen Rome. Waarachtig de zaak in haar geheel is te ernstig, dan dat zij op zulk een wijze mag. wor den opgezet, aangevat, doorgevoerd." Zou het niet beter zijn, dat de mannen dei- Evangelische Maatschappij het bederf in eigen kring eens gingen aantasten in plaats van door een kleinzielige bestrijding hun kop tegen room sche kerk te pletter te loopen W Buitenlandse!* Nieuws. DE A.S. CONFERENTIE TE LAUSANNE. Naar Reuter verneemt, is het secretariaat dei- conferentie te Lausanne druk bezig met zijn toe bereidselen voor de hervatting der conferentie op 15 Maart a.s. In welingelichte kringen te Londen is men echter van meening, dat. er ver moedelijk een iets latere datum definitief zal v orden gekozen, in verband met de op handen zijnde Turksche verkiezingen en zekere religieuze feesten, welke omstreeks dezen datum plaats hebben. in den beginne liet verwachten. De wonde aan het hoofd is diep en pijnlijk. Wondkoorts is niet uitgebleven en hij heeft van nacht veel geijld. Zijn zwakke is groot. Dientengevolge verkeert hij buiten de koorts in een doffen toe stand. De energie is er voorloopig uit. „Hij helpt niet mede hij kan niethij is er te uitgeput toe," zegt de dokter. „Zoodra de koorts ophoudt en Martha kan hem versterken, zal dit spoedig anders worden." Ik schreef het bovenstaande drie dagen ge leden. De toestand blijft dezelfde. Aanvallen van koorts, afgewisseld door uren van uit putting en dofheid, uren waarin hij blind en dom en gevoelloos is. Toch brengt die afmat mg rust. Nadat hij uit zijn bezwijming is ontwaakt, heeft geen slaap zijn oogen weer geslote! Er moet afwisseling komen. Alles is te ver kiezen boven deze hopelooze aPathl®" De naam van uw vroegeren leerling, Bodo van Sturmfels, wordt dikwijls door zjjn iilen uitgesproken. Wellicht zou zien van den vriend, waaraan hij zoo gehecht is, zien van ueu Merlé Weet waar wonderen uitwerken. De heen Mem hij in garnizoen is en is juist bezig hem te schrij ^Zoover was ik met mijn brief, toen paarden getrappel en rumoer aan de vooiteui mij i STSïïU Tweemaal b.ef geduldige hand den klopper op m m weer- TROTSKY. Beri liten, dat Trotsky vergiftigd zou zijn en ernstig ziek is, worden door de Sovjetdelegatie te Riga ontkend noch bevestigd. Het kan zijn, dat Trotsky ziek is, doch dat hij ver iftigd zou wordt onwaarschijnlijk geacht POLEN. De antisemietsche uitspattingen te War schau, welke gisteren aldaar hebben plaats gehad en welke reeds in 't kort werdén gemeld, blijken ernstiger te zijn geweest dan oorspron kelijk werd gedacht. De stad was inderdaad t tooneel van een ernstige progrom. Na afloop van een volksvergadering, waar in tegen de executie van den Russischen pre laat, Mgr. Budkewitsj, werdgeprotesteerd, en waarin een motie werd aangenomen, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd bij den Land dag een wetsontwerp in te dienen, om de com munistische afgevaardigden van dit wetgevend lichaam uit te sluiten, liepen studenten en rechLs-radicale elementen te hoop. Gezamenlijk trokken zij door de Joodsche en richtten daar groote verwoestingen Elke Jood, die zich toevallig op straat bevond, werd aangevallen en afgeranseld. Toen de avond aanbrak, voegden zich bij de aanvallers ook nog lichtschuwe elementen en de uitspattingen namen dientengevolge een nog ernstiger karakter aan.'alrijke personen dron gen de huizen van de bewoners der Joodsche wijk binnen en bedreigden hen velen werden door de indringers afgeranseld. Ook werden éta lage-ruiten ingeslagen en winkels geplunderd. Des nachts moesten troepen worden gere- quireerd. In den loop van den nacht gelukte het aan infanterie-soldaten en een eskadron Uhlanen de orde eënigszins te herstellen. wijk aan. ZWEDEN. liet Zweedsche kabinet-Branting heeft zijn ontslaagaanvrage ingediend. Op verzoek van den kroonprins-regent belast de regeering zich voor loopig nog verder met de leiding der staatsaan- gelegenheden. De koning van Zweden, die op het oogen; lik te N'zza vertoeft is van de ontslagaanvrage van het kabinet telegrafisch op de hoogte ge steld. Omtrent dit ontslag wordt nog gemeld, dat de zitting van de Eerste Kamer, waarin het com promis in zake de werkloozen-ondersteunmg behandeld werd, zeer opgewonden was en van 2 uur namiddag tot middernacht duur de. De nieuwe regeering zal waarschijnlijk ge vormd worden uit de rechtsclie partijen, den boerenbond en de liberalen. Als opvolger van Branting komt de voormalige umveisitsits- rector Schwarz iri aanmerking. Het ministerie van Buitenlandscbe Zaken zal waarschijnlijk opgedragen worden aan ju. !i tic-ra ad I rugger. pleegd Nog eens Was het niet of er een 'donderbui tegen de onschuldige deur was losgebroken Al deerde het geraas den zieke niet, zulk geweld was onbehoorlijk. Ik sprong op en opende de kamerdeur om dit den indringer eens op hartige wijze aan het verstand ik bemerkte dat Martha mij hem nu niet Zulk een geweld in een huis waar een zieke wordt ver- I mij had opengelaten te brengen, toen daarin al voor was. „Al kwam dekoning hier, ik zou binnenlaten," hoorde *ik haar zeggen. <en gezond mensch zou ziek worden na ai dat ge weld en het gerammel van die gereedschappen, laat staan een zieke." De slepende sabel werd nog tamelijk hard handig opgenomen. Ik wist niet, dat hier een zieke was. Laat mij' binnen. Ik heb maar een goed half uui. lk ben de Jonker van Sturmfels. „Dien ken ik niet," hernam Martha onwillig. „Al waart gij...." „Ik wil naar binnen. Talm niet." De deur werd met geweld opengeduwd. „Wijs mij de kamer van den onlangs gepromo veerden jurist." De jonkman lette niet op Martha's tegenstand en sprak met de vastheid van iemand, die gewoon is te bevelen. „Die is juist ziek" z< ide ik, vooruittredend. „Hot is alleen uit groote bezorgdheid, dat vrouw Martha u den toegang weigert." „Wolfram ziek?" herhaalde hij en drong mij voorbij. Hij ging de kamer in, die ik achter I (Wordt vervolgd) zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1