DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* DITJES EN DATJES. 46ste Jaargang. Zaterdag 7 April 1923. No. 13609. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertenti6ni 15 regel» f 1.75 elke rogel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelmgen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. TMt nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. TWEEDE BLAD Binnenland. Katholiek eenheidsfront. In de liberale en meer nog in de socialistische pers is men bij het naderen der verkiezingen Weer vol belangstelling voor de katholieke partij. Dat wd zeggen voor de pogingen, Welke door sommige katholieken zijn en worden aangewend, om tot een nieuwe partijvorming te geraken. Natuurlijk nemen de schrijvers hun wensch voor de Werkelijkheid. Er is hun veel, er is hun blijkbaar alles aan gelegen, dat de katholieke Staatspartij uiteen valt en daardoor de kracht verliest, Welke zoo lang reeds de afgunst en ergernis harer tegen standers gaande maakt. Het zal niet geschieden. Zij, die zoo vurig verlangen, dat de katholieke Staatspartij zich in verschillende groepen zal oplossen, of althans een beduidend aantal stem men verliezen, zullen ook dit jaar teleurgesteld Worden. In het „Centrum" wordt dienaangaande terecht gezegd „In 1922 zagen ze zich bedrogen in hunne verwachtingen. In 1923 zal het niet anders gaan. De afscheidingsbeweging onder ons neemt geen groote vlucht, en het is niet vermetel te voorspellen, dat zij slechts van kortstondigen duur zal zijn. Evenwel, zij moest in het geheel niet voor komen, en eiken dag, dat zij voortduurt, is daar om te lang. Het gaat hier niet om personen, noch om persoonlijke verdiensten, intenties of qualiteiten, maar om de zaak, om de eenheid in de partij, Welke van het hoogste belang is. Hoe men meenen kan, door afscheiding iets te bereiken, is eenvoudig een raadsel. De ervaring van vroeger jaren om nu slechts hieraan te herinneren waarschuwt tegen elke verwachting in dien zin. En wie met de geschiedenis van onze partij ook maar eenigszins bekend is, Weet, dat verdeeld heid en dissidentisme altijd nadeel beteekent. Elke stem, die aan de eigen partij onthouden Wordt, en onttrokken aan hare eenheid, komt, direct of indirect, de tegenpartij ten goede. En nu moge men dit willen, noch bedoelen, het is er niet minder de oude waarheid om, die tel kens door de feiten wordt bevestigd. Op weinige uitzonderingen na heeft men dit dan ook, sinds de troebelen, welke in het laatste decennium der vorige eeuw onze partij tijdelijk verdeelden, steeds getoond te beseffen. Men bleef, ondanks alle verschil van stand en van inzicht in vrije quaesties, vasthouden aan de eenheid in hetzelfde partijverband. En daardoor hebben de katholieken in het land een positie kunnen verkrijgen, sterker dan ooit te voren door hen werd bezeten. Die positie te bevestigen en te bestendigen door elke scheuring te vermijden en in de kiem te keeren, is eisch van beginsel, eisch van goed in- Wij hebben Paschen, het feest der Verrijzenis, gevierd met de volheid van vreugde die de inner lijke en uiterlijke zoo rijke liturgie der Kerk over ons uitstort en met de uitbundige blijdschap waartoe ieder menschenhart is geneigd, dat benauwd van alle zijden, de verlossende bevrij ding, als een reddende uitkomst, plots gewaar Wordt. Want al is over de tragische passie van den Godmensch een trits van negentien eeuwen vervagend gegleden, daar is ook nu nog, geen -Waarachtig Christen, die niet bij het verhalen en mediteeren van de smartenrijke Lijdensgeschiede nis, geschokt wordt tot in den grondvesten van zijn ziel. Nog zien wij op de aangezichten van Zijn felle haters de zelfbewuste voldaanheid tronen de zekere tred waarmede zij treden en hetzwellend- gezwaai van hun wijde gewaden demonstreert de overmoedige driestheid der verwinnaars. Want Wel moet over de oppersten des volks, deze priesters en schriftgeleerden het koortsige gevoel der zegepraal zijn gekomen, toen allen drongen of weken volgens hunne wenken, toen de koele heerschersmacht en de woedende volks kracht naar hun wcnsch zich wierpen op Hem dien zij haatten. Daar zal achter de onbewogen maskers van hun strenge trekken de glorieerende haat gejuicht hebben; vaster zullen zij hun lippen op een geklemd hebben om de grimmige woorden van spot, die brandden op hun tong, te veer- houden, toen Zijn leerlingen zelfs, Hem wer- loocliende deze voor een handvol zilver, gene °m een schimpscheut van een dienstmaagd, anderen weer uit lijfsbehoud. Eu wie zou nog een volgeling durven zijn van eeu als 'n dwaas bespotte, van een met voeten zicht en gehoorzaamheid, eisch van katholiek en algemeen belang. Het katholiek eenheidsfront mag geen open plekken vertoon en. Als de verkiezingen in zielit zijn „Het Volk" heeft Weer een van die hoofd artikelen, zooals er den laatsten tijd meer voor komen en die geen hoog denkbeeld geven van Troelstra's politieke flair. Bedoeld artikel bespreekt minister Ruijs en het heft, na een paar zinnetjes, aldus aan „Nadat eerst de bibberatie der angst-demo craten ook zijn presidentelijke beenen had doen trillen, herwon hij zijn mannenmoed toen hij zag dat een revolutie niet beoogd was en riep toen tegen die niet beoogde revolutie zijn burger wachten in het leven, wat hem den eeuwigen dank der opgeluchte natie, mitsgaders den naam van Herkules en Sint Joris in één persoon be zorgde." Als men dergelijk gezwets ontwaart, weet men het verder wel en behoeft niet verder te lezen. Hoe durft deze socialist, die zelf in de „revolu- tie"-dagen zulk een jammerlijk figuur sloe.g dat hij te bedde moest, het woord „bibberatie" nog in den mond nemen Terwijl dan nog daarenboven in heel het land bekend is, dat juist minister Ruijs van meet af in de Kamer zijn man stond en Troelslra met kracht in 't gezicht geslingerd heeft„De Regeering wijkt niet"... We kunnen nog wat beleven vóór de verkie zingen achter den rug zijn, als de hoofdman der S.D.A.P. zich niet ontziet, dergelijke leugens en heldhaftigheden te eolporteeren. Zijn luidjes slik ken het fraais wel Demenyd Nieuws. Een beschuldiging met een staartje. Te Utrecht is, onder leiding van den heer F. V. Valstar, de jaarvergadering gehou den van de Groep Veilingvereenigingen, afdee- ling van den Ned. Tuinbouwraad. Van de Veilingvereenigingen de Noorder- Marktbond, de Langendijker Groentencentrale en Obdam en Warmenhuizen was het verzoek ingekomen om bij de regeering pogingen aan te wenden, ten einde de gelden van de N.U.M. of de Groenten Centrale besteed te krijgen voor steun aan den Tuinbouw. Reeds in 1920 heeft het Centraal Bureau van Veilingen aan de Liquida tie-commissie verzocht den minister van Land bouw te vragen een gedeelte van het saldo, dat uit eenige millioenen bestaat, ten bate van den Tuinbouw te besteden. Hierop is nimmer ant woord bekomen. Toen wendde het bureau zich rechtstreeks tot den minister cn kreeg ten ant woord, dat die zaak volgens advies van de Liquidatie-commissie reeds was afgedaan. Het bestuur Was met dit antwoord niet tevreden en de voorzitter deelde mede, wat er sedert al gedaan was, maar alles zonder resultaat. Een^der leden We hebben hier een der leden van de Liquidatie-commissie, den heer C. van Spronsen, die zal ons zeker Wel nadere inlichtin gen willen geven. De heer v. Spronsen achtte deze vergadering niet de plaats om inlichtingen te verstrekken en weigerde ze. getreden en met vuisten gekneusde veroordeelde, van een als 'n booswicht gegeeselde, geschonden en beschimpt als een uitgeworpene? Schamen zou men zich voor den volksopruier, door de Joden- massa beneden den boef Barabas gesteld,tenslotte als een misdadiger tusschen moordenaars aan het schande-kruis geklonken geen gezondvleesch meer aan 't lichaam, de oogen befloerst door een nevel van bloed. Neen, zij konden gerust zijn een einde hadden zij gemaakt aan zijn rijk. Zelfs Zijn woorden, niet geboekstaafd op onver woestbare papierrollen maar slechts toever trouwd aan de vergankelijke luchtstroom, zou den vergaan en vergeten worden,en de soldaten wacht, die zij stelden aan het graf, was veeleer de slaafsche sleur om vast te houden aan een reeds eerder uitgewerkt plan, dan het gevolg van vrees voor den Meester,dien zij vernietigd waan den. Maar ondanks aardsche en helsche geweldda den is het Paschen geworden steeg Christus triomfeerend verheerlijkt in een lichtschijn, soldaten en zegels ten spijt, uit de steenen spe lonk opwaarts, en met Hem Zijne Kerk, die evenals Haar Stichter ten doode gedoemd scheen, doch verrezen met Hem de wereld gewonnen heeft. Het is de blijde herinnering aan deze wonder volle en bovennatuurlijke gebeurtenis, die wij ieder jaar herdenken, wanneer de klare klan ken der Paaschklokken zingen in het zuivere len telicht, de aarde wekkend uit haar grauwe kleur- looze winterslaap. Na een vcertigdaagsche periode van verster ving en zelfinkeer, gingen wij lichter van hart ter kerke, waar het dor-drooge ratelgekraak niet meer gehoord werd, maar het orgel, dat met stomheid geslagen was geweest, van zijn banden ontbonden weer uit zijn tallooze monden de brui- schende muziekgolven stuwde, steigerend naar Een Limburgsch afgevaardigde Dan is een ander lid dier Commissie, de heer Frienekers uit Venlo, zeker wel bereid het gevraagde licht te geven. De heer Frienekers Van het millioenensaldo der Groentencentrale is drie millioen besteed tot schadeloosstelling van drogers en zouters en met de grootst mogelijke meerderheid, n.l. 3 van de 4 stemmen, besloot de Liquidatie-commissie den minister te adviseeren de rest te besteden ten bate van den Tuinbouw. Slechts één lid ad viseerde den minister die gelden in de Staatskas te storten. De heer van Spronsen verklaarde,1 dat de hoe ren Valstar en Frienekers de belangen der tuin ders niet behoorlijk hadden behartigd. De heer P. Slot Azn., vice-voorzitter Dat vierde lid, dat den minister adviseerde de gelden die toch voor een groot deel van de tuinders af komstig zijn, niet aan hen te geven, is de heer van Spronsen. Gij, mijnheer v. Spronsen, hebt de millioenen voor de tuinders in de hand gehad. Na deze woorden ontstond groot rumoer en de voorzitter sloot dé vergadering. De godsdienstvervolging in Rusland. De „Daily Mail"-correspondent te Moskou zegt naar aanleiding van het proces tegen mgr. Cieplak en de katholieke geestelijken, in een telegram aan zijn blad, dat de sovjet-rcgeering de vernietiging van alle vormen van christen dom in Rusland beraamt. Dit proces is de eerste stap. Evenals de II. Agnes en St. Sebastianus kan mgr. Budkiewicz tot de martelaren gerekend worden en de ge schiedenis zal spreken van de bolsjewistische vervolging, zooals men thans spreekt van de vervolging onder Diocletianus. Krylenko, de openbare aanklager en Galkin de rechter, hebben dit door hun houding duidelijk te kennen gegeven. De wetten, die het geven van godsdienstonder richt aan personen beneden de 18 jaar verbieden, zoo meldt de correspondent verder, treffen alle vormen van christendom. Zelfs het bidden in den familiekring en het godsdienstonderricht, door moeders aan haar kleine kinderen gegeven wordt er door verboden. Nimmer, sinds Pontius Pilatus zoo zegt de berichtgever van het Engelsche blad, heeft er zulk een bespotting van een rechtsgeding plaats gehad als de processen tegen mgr. Cieplak en mgr. Budkewicz waren. Er was een openbare aanklager, even bloed dorstig als de hoogepriester, die zijn kleeren scheurde. Krylinko is even bloeddorstig als een wild beest. Zijn woeste begeerte naar bloed overtrof alles, wat ik ooit hoorde. Maar oneindig veel erger was het ge jouw, was het hoongelach en gespot, dat den mannen werd toegebruld, vóór hun vonnis geveld werd. De aanklacht tegen mgr. Budkiewicz was ge baseerd op aanteekeningen, in zijn lessenaar gevonden, omtrent besprekingen, tusschen gees telijken gevoerd over de bolsjewistische wetge ving, inzake echtscheiding, scheiding van Kerk en staat, schoolwezen en dcrgelijken. Krylenko verklaarde, dat iedereen, die bolsche- wistische wetten becritiseerde, gevaar liep zijn de gewelven, vervloeiend in zoete melodieën. De heiligenbeelden, ontdaan van de bang- paarse bedekking, stralen weer in hun blinken de gewaden de belijders met het gulden boek, de martelaars met zwaard en rad, waarop de droppels van hun bloed als robijnen vonkelen - en zij staren in devote verrukking, met ons,naar bet altaar, waar tusschen licht en bloemen, het Middelpunt van het heelal troont. Paschen is niet alleen de verheugende herinne ring aan de bovennatuurlijke Opstanding na de vernedering van Golgotha, 't is ook de bemoedi gende herdenking aan die andere momenten, dat Christus verwijlend in Zijn Kerk, door Zijn vijanden belaagd, andermaal tot een nieuw leven verrees. Door alle tijden toch herhalen zich in wezen dezelfde gebeurtenissen die zich eens afspeelden in Palestina's landschap steeds weer het verwoestende streven van de vijanden Christi, maar ook al tij d gevolgd door de zege praal van den Gekruiste. Keizers en koningen stonden tegen Haar op met man en macht, geleerden en leeken hebben Haar bestookt met leugen en list, Logeheeren en volksmenners verrichtten slooperswerk, be schuldigers en vervolgers duiken dage ij vs op. Of zijn de Russische toestanden geen versch voorbeeld van dien eeuwigen strijd tusschen he mel en hel Sedert de Fransche revolutie is de Kerk niet satanischer bestreden dan daar Na de goederen der kerken te hebben gestole n heeft men getracht het volk zijn geestelijke waar den te ontnemen door vuile pers-producten cn heiligschennende optochten 4mb's xiee8 standbeeld van metaal, gelijk zij het reeds eer door hun daden voorden duivel hadden opgericht, Dit is nog niet voldoende voor de Sovjet-ban dieten, zij willen nu den godsdienst vei stikken in het bloed van haar priesters en m Rusland leven te verliezen.Dit slaat ook óp iederen vreem deling, ofschoon een tijdelijke toegeeflijkheid Wordt betracht tegenover Engelschen en Ame rikanen, totdat de sovjet-regeering ten volle erkend is. De rechtbank was heel partijdig samengesteld, maar de gevangenen gedroegen zich prachtig, als de christelijke martelaren voor Nero's gerechts hof. De taal van den aartsbisschop was mannelijk en fier cn zijn houding prachtig. Een echte prins der Kerk Prachtig waren ook taal en houding van een jongen priester, Joenewitsj genaamd, die pas gewijd was. Toen hij sprak, vielen de sigaretten uit de mond der rechters, die den gevangene sprakeloos aanstaarden. De bejaarde Poolsche dienaar van den aarts bisschop, een typische oud-soldaat met witLen snorbaard, poogde zich wanhopig een weg te banen naar zijn meester. Maar hij werd over mand en door soldaten buiten de rechtszaal geworpen, die bang dat er een poging zou gedaan Worden om, de gevangenen te bevrijden de omge ving van het gerechtsgebouw met de bajonet schoonveegden. Als bewijs van den godsdiensthaat der sovjet- mannen haalt de correspondent nog een geval aan, waarin een bureau voor de levensmiddelen voorziening van de Pauselijke hulpcommissie te Moskou met anti-chistelijke opschriften „over- plakt" was. Men las er de bekende godslasterlijke leugen „Godsdienst is opium voor het volk," „God bestaat niet", „Godsdienst is de theorie van den wilde" en andere. De Amerikaan dr. Walsh fotografeerde de op schriften en zond een waarschuwing aan de bol- scheWiki, die de opschriften verwijderden en later boudweg ontkenden, dat de anti-gods dienstige motto's op het bureau waren aange bracht geweest. Deze politiek van brute ontkenning, van stui tende valschlieid is karakteristiek voor de bol- schewiki. In het onderhavige geval baa tte echter geen ontkenning, daar dr. Walsh de opschriften gefotografeerd had. De cocaine-product, ie van Ne derland. In gemeen overleg hebben Senaat en Huis van Afgevaardigden der Vereenigde Staten van Amerika volgens een bericht in de Journal of the American Medical Association besloten den president te verzoeken er bij de regeeringen van Groot-Brittannië en Turkije op aan te dringen de opiumproductie en de slaap bolteelt te beperken cn bij de regeeringen van Peru, Bolivia en Nederland aan te dringen de productie van cocabladen te beperken. Dit besluit dagteekent van 4 Maart en schrijft tevens voor dat het Wenschelijk is de minimum productie van deze verdoovende vergiflen vast te stellen op de hoeveelheid die voor zuiver geneeskundige en Wetenschappelijke doeleinden noodig is. Zoowel de Senaat als hef Huis van afgevaardigden waren eenstemmig van oordeel dat er haast bij deze aangelegenheid was. Den president werd verzocht aan het einde van het jaar verslag uit te brengen over de resultaten van zijn actie ter zake. schrikt de rechtbank niet voor een moord terug. Nimmer, sinds Pontius Pilatus, aldus de be richtgever van het Engelsche blad, heeft er zulk een bespotting van een rechtsgeding' plaats gehad als de processen tegen mgr. Cieplak en Mgr. Budkiewicz waren. Beide processen eindig den in de Passieweek. Bij beiden waren er valsche getuigen en militair vertoon. Gelukkig was er echter geen katholieke Judas bij de veroordee ling. De bende Moskousche toehoorders, bestond grotendeels uit Joodsche communisten, woest als de Joden, die schreeuwden >n den voorhof van Pilatus p'aie:s, dat ChHstus' bloed over hen mocht komen. Het zal voor de bberale en roode pers in ons land een eeuwige schande blijven, dat zij tegen die walgelijke misdaden door deze oumenschen tegen weerlooze priesters begaan, geen gloeien protest lieten hooren. De verre afstand behoeft geen veron scbuldi- o-ino- tewezen voor haar hatelijke hardvochtigheid want toen voor eenige jaren een Spaansch anar chist en jeugdbederver op wettige wijze werd veroordeeld, toen brak zij wel los in vloeken en verwijtingen. Ook hier in Nederland wordt niet geaarzeld als er gekozen moet worden tusschen Christus en Barnabas. Laten wij, katholieken, die deze misdaad buiten onze grenzen niet hebben kun nen verhinderen, er tenminste voor waken, dat zoo iets hier niet gebeuren gaal en door het krach tig steunen van onze Christelijke regeering een schrikbewind voorkomen. Al hebben wij de zekerheid dat de poorten der hel niet zullen overwinnen, da naam van strijdende Kerk,%mag geen ijdele klank zijn. Maaslandus. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5