Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU I LLETON. 46ste Jaargang. Donderdag 12 April 1923. No. 13613 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus 3». A, Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. De Berlijnsche correspondent van de „Daily Telegraph" publiceert een verklaring over de politieke inzichten van Hugo Stinnes. Daarin wordt gezegd, dat Stinnes van oordeel is, dat niet de politici, maar de economen van Dujtsch- land en de Entente de kwestie der schadeloos stelling en het Roer-conflict tot oplossing kun nen brengen. Wanneer de mentaliteit der po litici ook verder den doorslag zal blijven geven, Zal de huidige toestand tot in alle eeuwigheid voortduren. Stinnes is voorts voor opneming der soci aal-democraten in het kabinet-Cuno, voordat er definitieve besprekingen i» zake de schade loosstelling met de Entente plaats vinden. «t Uit Buer wordt gemeld, dat daar in den afge- loopen nacht op de spoorlijn een ontploffing heeft plaats gevonden, welke aan sabotage te wij ton is. De rails ter plaatse werden verwoest. De Fran- schen zijn met het herstel van den spoorweg bezig. Dit gedeelte van den spoorweg vormt een onderdeel van het militair traject naar ^Recklinghausen. In verband met dit sabotagegeval is aan de stad een boete van 50 millioen mark opgelegd. Voorts is het verkeer op straat opnieuw van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens verboden. Het „Berliner Tageblatt" schrijft naar aan leiding van dit geval, dat zulk een daad van sabotage, evenals de opblazing van het Rhein- Herne-kanaal ten scherpste is te veroordeelen. Zulke daden hebben, volgens het blad, geen practisch resultaat en geven slechts den Fran- schen gelegenheid nog strengere maatregelen tegen de bevolking uit te vaardigen. DE VOLKENBONDSRAAD. In de eerstvolgende zitting van den Volken- bondsraad, die Dinsdag 17 April te Genève onder voorzitterschap van den Engelschen minister van Onderwijs Wood begint, zullen verschillende aangelegenheden behandeld worden, welke op Duitschland betrekking hebben, zooals de kwes ties in zake Danzig, het Saargebied en Opper- Silezië. Voorts zal behandeld worden een voorstel van Bulgarije, dat onder verwijzing naar het vredes verdrag van Neuilly vei langt, dat de militaire controle op de uitvoering der bepalingen van dat verdrag niet, zooals de Raad van Ambassadeurs besliste, zal worden uitgeoefend door een bijzon dere controlecommissie, doch door den Volken bond. De Raad van Ambassadeurs verzet zich tegen dezen eisch op grond van het feit, dat Bul garije nog niet aan alle militaire bepalingen van het vredesverdrag heeft voldaan. Ook een voorstel der economische commissie, dat in behandeling zal worden genomen, is niet van politiek belang ontbloot. Dit voorstel behelst namelijk, den Ierschen Vrijstaat, die nog geen lid van den Volkenbond is, toch uit te noodigen tot een internationale douane-conferentie, welke binnenkort door den Volkenbond zal worden bijeengeroepen. Voorts staan er IIongaarsch-Roemeensche, b inscli-Russische, Poolsch-Litausche en nog andere kwesties op de agenda. De bijeenkomst zal vermoedelijk een week duren. Bovendien zal de Volkenbondsraad moeten beraadslagen over de voordracht van een rechter voor het Internationale Gerechtshof in plaats van den overleden Braziliaonsehen rechter Barboza, Welke vooi dracht aan de in September a.s. te houden Volkenbondsvergadering zal worden Voorgelegd. Behalve de tien leden van den Volkenbonds- raad zullen ook negen vertegenwoordigers van 81 staten, welker aangelegenheden door den Raad behandeld zullen worden, aan de zitting deel nemen. Naar verluidt, zal Zweden vertegen woordigd worden door den oud-premierBrant ing. ANGORA'S ANTWOORD. Het Turksche antwoord op de vredesvoor stellen van de geallieerden wordt in officieele kringen te Londen redelijk en voor besprekingen vatbaar verklaard. HET PROCES TEGEN TICHON. Het proces tegen den vroegeren Russischen patriarch, dr. Tichon, hetwelk zooals gemeld, op gister was vastgesteld, is tot 17 April a.s. uitgesteld. OOSTENRIJK EN HONGARIJE. De Oostenrijksche gezant te Boedapest en de Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken onderteekenden heden te Boedapest een verdrag in zake verplichte arbitrage tusschen de beide landen. Wanneer eventueele geschillen niet in der minne geschikt mochten kunnen worden, zullen deze naar een ofmeer totdit doel gekozen scheids rechters verwezen worden. Wanneer dit raad zaam wordt geacht, kan een geschil ook verwezen worden naar het Permanente Hof van Interna tionale Justitie. ROEMENIE. Volgens uit Roemenië te Belgrado aangekomen reizigers is de toestand vooral in de vroegere Hongaarsche gebieden van Roemenië zeer critiek De bevolking is gekant tegen de nieuwe grondwet. Men vreest dat het tot onlusten zal komen. Zij bracht Wolfram een glas warme melk. Ik wilde dit van haar overnemen t,Ik vraag den Jonker wel excuus," zeide zij. i,Sedert de komst van den Jonker, heb ik den zieke ternauwernood mogen aanraken. Ik mag Vandaag ook "Wel eens een beurt hebben." i,Wacht maar uwe beurt komt overmorgen ik weg ben Zij drong mij op zijde, zonder te luisteren, i,Martha 1" riep Wolfram, wien het bloed naar bet hoofd was gestegen, „de Jonker heeft recht een anderen toon en andere manieren te eischen." ,,Eischen kan de kleinste kwajongen. Het komt 'naar op het recht aan." Zulk een brutaliteit werd mij al te kras. Ik nam baar bedaard het glas uit de hand, zij was zelve onthutst over haar uitval en zette haar de deur uit. »Wees dankbaar", zeide ik, „dat gij eenevrouw zlJtop een mannenrug zou ik met mijne karwats geantwoord hebben." t.Vergeef," zeide Wolfram, nBah 1 ik denk er aj niet meer aan, Pie BULGARIJE. Naar het „Neue Wiener Journal" van wel ingelichte zijde verneemt, heeft de C. v. IJ. een bijzonder gunstige beslissing genomen ten aan zien van de Bulgaarsche schadeloosstelling. Bulgarije moet, in plaats van, zooals oorspronke lijk, 2200 millioen goudfrancs in 37 jaar, 500 millioen goudfrancs in 16 jaar betalen. Geduren de de eerstkomende vijf jaai heeft Bulgarije van dit bedrag slechts vijf millioen goudfrancs te betalen. Tot waarborg zullen de douane-inkomsten, (doch zonder douane-controle) dienen. Voorts zal het algemeen hypotheekrecht worden op geheven. ENGELAND. De zitting van het lagerhuis was gister buiten gewoon opgewonden. Bonar Law was reeds bij zijn binnenkomen met vijandige schimpscheuten begroet en toen de voorzitter zonder stemming aankondigde dat het regeeringsvoorstel om in commissie te gaan was aangenomen, ontstond er vooral .op de banken der arbeiders, groot kabaal, dat tenslotte en toe leidde dat de zitting op voor stel van Will Thornc werd Verdaagd. De voorzitter had geweigerd verschillende vragen der arbeiderspartij over de crisis, die naar het heette zou zijn ontstaan, toe te laten. Hij meende, dat er van crisis geen sprake was, hoog stens van eenige verloren werkuren voor het parlement. Te voren was de kwestie van het inbeslag nemen der Engelsche treiler bij de Moerman- kust in behandeling gekomen, waaromtrent de regeering echter nog niet over voldoende inlichtingen beschikte om verdere stappen te ondernemen. Ook het in beslag nemen van Engel sche schepen onder de Amerikaansche kust op verdenking van dranksmokkelarij kwam ter sprake, doch ook hieromtrent beschikt de regee ring nog niet over voldoende gegevens. vrouw heeft een vooroordeel tegen mij. Drink uwe melk en ga dan rusten. Onderwijl wil ik mijn brief vervolgen." De kamer, waar Wolfram ligt, ziet op den tuin uit. Flet getraliede raam is tamelijk hoog aan gebracht, en zonder de daarvoor geschoven voetbank zou men weinig aan het uitzicht heb ben. Achter zijn kamer ligt een kleiner vertrekje, uitziende op eene binnenplaats,Waar ik mij terug trek als ik Wolfram niet wil storen. De tusschendeur liet ik aanstaan. Een uur later kwam de heer Merlé bij mij. Zijn zaken te Göttingen zijn binnenkort afge- loopen hij keert over Sturmfels naar Frankrijk terug en bood zich aan voor Wolfram en mij brie ven of pakken mee te nemen. Zijn generaalsoog rustte doordringender dan ooit op mij. Hij vroeg mij naar Sturmfels, naar de bezittingen mijner moeder, naar mijne plan nen voor de toekomst. In zijn jonge jaren heeft hij ook gediend, en hij stelde belang in alles'wat op de militaire loopbaan betrekking heeft. Wolfram sliep bijzonder lang dezen middag, zóó lang, dat wij eindelijk gingen zien of hij wel licht wakker lag en ons niet had willen storen. De Heer Merlé duwde de deur open. Ik zag hem verbleeken, volgde de richting zijner oogen Ginds, het bruine gelaat tegen de tralies ge drukt, gluurde een man naar binnen, Zijn hoofd Van verschillende zijden duiken in de laatste dagen weder berichten op, die wijzen op de moge lijkheid van het herstel van de oude coalitic- groepecring tegen de Labours. In verschillende kringen ziet men het stijgen van den invloed der arbeiderspartij zeer ongaar ne, aangezien men uit allerlei teekenen meent te moeten opmaken, dat de oude beproefde leiders dier beweging, die in de practijk der vakvereeni- gingsbeweging stonden, meer en meer het veld moeten ruimen voor de extreme elementen, die vrijwel worden beheerscht door socialisten en theoretische communisten. AMERIKA EN DE VOLKENBOND. Officieel wordt gemeld, dat president Harding zich niet kan vereenigen met het van sommige zijden aangevoerde argument, dat de toetreding der Vereenigde Staten tot het Permanente Hof van Internationale J ustitie de Vereenigde Staten langs in directen weg bij den Volkenbond zou doen aansluiten. Harding is van oordeel, dat de kwestie der toetreding van Amerika tot het Internationaal Gerechtshof ietwat moeilijker is geworden door de aanhangers van den Volken bond, die beweren, dat zij hierin een mogelijkheid zien om de Vereenigde Staten tot den Volken bond te doen toetreden. De president voegde er aan toe, dat de houding der regeering ten opzich te van den Volkenbond niet gewijzigd is. ALLERLEI. Verder wordt gemeld, dat op de conferentie van republikeinsche leiders, die docr de regee- ringstroepen weid verijdeld, waarschijnlijk ook de kwestie zou worden besproken om den strijd tegen de Vrijstaatregeering op te geven. Te Du blin koestert men veel hoop op het herstel van den vrede. Verder wordt gemeld, dat De Valera en gravin Markiewicz, alsmede Dan Breen, naar de bergen zijn gevlucht, achtervolgd door de regeerings- troepen. Hun gevangenneming wordt verwacht. Reeds vandaag liepen er geruchtenvolgens welke deze leiders, de laatst overgebleven aanvoerders der opstandelingen, al waren gepakt, doch deze geruchten schijnen voorbarig te zijn, daai zij niet door officieele kringen worden bevestigd Uit'Londen Er is nog geen wijziging ge komen in de. staking der landbouwarbeiders in Norfolk. Zeshonderd politiebeambten uit andere graafschappen zijn in Norfolk gedetacheerd, zoodat de stakers de werkwilligen in mindere mate lastig vallen. Tal van stakers hebben een onderkomen gezocht in het armenhuis, zoodat hun vrouwen en gezinnen van de stakingsuit- keering moeten rondkomen. Een der leiders van de stakers verklaarde, dat ook de andere stakers een dergelijke gedragslijn zullen volgen, wanneer de staking nog langer voortduurt. Eeni ge stakers zijn beboet wegens het hinderen van werkwilligen. Uit BerlijnDe algemeene staking der mijnwerkers in Stiermarken is thans definitief geëindigd Uit Tuam, (Ierland) Zes mannen, die m het bezit van wapenen werden gevangen genomen zijn gister terechtgesteld in de kazerne der re- geeringstroepen, waar zij eenige maanden ge vangen waren gehouden Uit Peking De Chineesche Senaat heelt een motie van wantrouwen tegen de regeering aangenomen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag11 April. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting worden hervat. Minister Buys de Beerebrouck zet was alleen te zien, en dit gleed weg, toen ik., den IJeer Merlé voorbijstuivende, op het raam toevloog, om dat te openen en naar buit.cn te tu ren. Een geritsel tusschen de heesters van den tuin bewees, dat de onbescheidene wegvluchtte. Ik hem na door de keuken waar ik Johan toeriep mij te volgen. Doch wij keerden on vei - richterzake terug. Hij was ons te vlug gewecs „Sluit deuren en vensters voordat de scheme ring invalt," gebood ik Martha. „Johan zal van nacht in de keuken slapen. De dief kan terug komen." i Ik vond den Heer Merlé nog m de binnenka mer, hef hoofd in de hand. „Mijn waarde Jonker, Wilt gu mij het doen de politie te waarschuwen, maai i - mij te reppen. Ik ben bereid u later eene verkla ring van mijn gedrag te geven, zoo u dat iaad0el Ik verzekerde hem, dat ik geene verklmmg behoefde greep naar muts en sabel en maakte ,miu" é/a.nPgia.. l.ct gcb.urdé te to- Sedert den brand lag de tuin open en de boeven tronie voorspelde weinig goot s nam de „Ik blijf hier tot uwe terugkon^ hernam de heer Merlé, „heb daarna met Martha .1 ken en ben vervolgens tot uw dienst om en ander uit mijn leven te vertellen. zijn rede voort. Spr. zegt, dat onze weermacht zoo groot zal moeten zijn, dat wij onzen plicht tot verdediging kunnen nakomen. Preventie is onze eerste taak. De regeering staat niet onder invloed van militaristische stroomingen. Over de wijzigingen van de wet op de besmet telijke ziekten wordt nog overleg gepleegd. Ten aanzien van de reconstructie van het. kabinet meende spr., dat er geen reden voor het kabinet was ontslag aan te vragen. Spr. stelt prijs op samenwerking van de rechterzijde en de regee ring. Bij de behandeling van principiëelc kwes ties, als die betreffende Zondagswet en lijkver branding, moeten alle rechter partijen voor een vruchtbare samenwerking iets van haar meening laten vallen. De regeering kan niet meewerken tot invoering van de doodstraf. Afschaffing van den stemplicht zal zij ernstig in beraad nemen. Minister de Geer zegt de premie voor pen sioenen niet te kunnen verlagen. Spr. is voor nemens eventueel het saldo op den crisisdienst te bestemmen tot dekking van de tekorten op Woningvoorschott.cn. Voorloopig zal de regeering niet overgaan tot afschaffing of uitbreiding van de staatsloterij. Spr. betoogt verder, dat de be lastingdruk veel te zwaar is, maar hij verwerpt het middel, de directe belastingen te verminderen en indirecte sterk te vermeerderen door een ver hooging van de invoerrechten. Spr. bestrijdt voorts de opvatting van den heer de Gijsclaar ten aanzien van het saldo van het Ieeningsfonds 1914. Een ontwerp .tot wijziging van de Successie wet heeft het departement verlaten. Het beoogt vermindering van de successierechten in bijzon der harde gevallen. Voor een paniekstemming ten aanzien van de veiligstelling van den gulden is geen reden. De heer v. W a s s e n a e r van C a t w ij C k (C. II.) wijst op het gevaar voor den gulden in Indië hetgeen gevaar oplevert voor de waarde van den gulden hier te lande. De heer W i b a u t (S. D.) repliceert. Hij ver wijt de regeering, dat zij lasten afschuift op de gemeenten en nalaat den steun te verleenen, dien hij meent, dat billijk is. De minister ontkent zelfs hét recht der gemeenten op een dergelijke hulp. Dit betreurt spr. zeer. De vergadering wordt verdaagd tot heden elf uur. Binnenland, De Statenverkiezingen. Kieskring den Haag. Totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen 141150, waar van op Chr. Hist. 15116, Comm. Partij 3864, S.D.A.P. 41344, Lijst Tolle 363, Chr. Soc. 700, Partij van Houten en Nat. Bond Bezuiniging 2291, Anti-Rev. Partij 14013, Plattelanders (R.) 147, Vrijz. Dcm. 5152, R.K. Staatspartij 31172, Herv. Geref. Staatspartij 4107, Staatsk. Geref. Partij 885, Plattelanders (L.) 555, Vrijheids- honds 20011 en Dem. Partij 1330. De Rechtsche partijen gingen iets vooruit. Er zijn 20.000 stemmen minder uitgebracht dan bij de 2e Kamerverkiezing. Stad Delft: Uitgebracht 18299 geldige stemmen, waarvan op Chr. Hist. 2288, Comm. Partij 397, S.D.A.P. 4548, Soc. Partij 22, Lib. (Staatspartij Volkswelvaart en Bond v. Be zuiniging) 528, Plattelanders (R.) 38, Vrijz. Dem. 301 Herv. Staatspartij 33. Staatk. Geref. Partij 460, Plattelanders (L.) 46, R.K. Partij 5830, Anti. Rev. Partij 2788, V.B. 885 en Dem, 1 In ad5 Dordrecht: Uitgebracht 19939 geldige stemmen Chr. Hist. 2880, Comm. Partij 556, R.K. Staatspartij 2008, S.D.AR. 6<i29, Soc. Partij 45, Bezuinigingspartij 428, Flatte- landspartij )R.) 38, Vrijz. Dcm. 662, Anti. Rev. Het baatte niet, dat ik mijne verzekering van straks herhaalde. Ik stel er prijs op u en Wolfram enkele trékken daaruit mede te deelen," was zijn laatste woord. - Zoo bleven wij dien avond bij elkaar. Wolf- gen man aan. Wat lnj verteld heeft, geef ik weer. Ik mocht alles aan u schrijven. Mijne ouders behoorden tot den deftigen burgerstand, waren bemiddeld en gaven mij, hun eenig kind, eene zorgvuldige opvoeding. Op mijn zestiende jaar had ik het ongeluk mijne ouders te verliezen. Ik kwam onder voogdij van een oom, die wel de vastheid van karakter, maar niet den tact en de goedheid van mijn vader bezat. Wij kregen woorden. Ik ontvluchtte zijn huis en nam, deels door geldgebrek, deels door lust naar avonturen gedreven, dienst bij de troepen, die toen voor den oorlog tegen Pruisen door Maarschal t Richelieu werden aangeworven. Wordl vervolgd). NIEUWE EDAMSCHE COURANT achtig voorkomt. „~iriarimr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1