DMGBLMD VOOR SCHIEOAM EN OMSTREKEN 46ste Jaargang. Zaterdag 14 April 1923. No. 13615 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Onverdiende hulde. Bij gelegenheid van den 40-jarigen herdenkings dag van Karl Marx' overlijden op 14 Maart 1883 heeft de schrijver van het buitenlandsch over zicht in „IletVolk" een jubileerende beschouwing gegeven over dezen „grondlegger van het Weten schappelijk socialisme, den stichter van de mo derne arbeiders beweging." Hoewel het een slecht oogenblik lijkt om lyrische ontboezemingen te houden over de Weldaden aan de menschheid bewezen door een man, in wiens naam in een land als Rusland zoo naamloos veel ellende over het volk is gebracht kan men begrijpen, dat een overtuigd socialist zijn best doet om de na gedachtenis van den socialistischen Profeet in zoo heerlijk licht als mogelijk is te stellen, schrijft de „N. T. C." Toch, dunkt ons, zijn er grenzen, die aan de normale objectiviteit te stellen zijn. Marx was een Jood en haatte dus deWester- sche cultuur en haatte natuurlijk het Christen dom. Die haat is den volgelingen in het bloed gegaan, voor zoover hij niet van huis uit in hun bloed zit, zooals bij vele Joden het geval is, die het socialisme gebruiken als middel om de door hen gehate christelijke samenleving verder af te breken. Het is clan ook geen wonder, dat bij het jubi- Jeerend geschrijf van den overzichtschrijver de heer Kleerekoper, de gestage bespotter van de christelijke levensbeschouwing, als zoon van het oude volk zijn haat weer eens lucht en met het gaafste cynisme, dit heerschap eigen, een allerhatelijkst stukje plaatst over den „slapenden Christus." Hij moet zich Wel zeker gevoelen in zijn socialistische omgeving, dat hij het zoo onge- stoort doen kan Intusschen er zijn grenzen. En de grens is verre overschreden, Wanneer met de grootste brutaalheid zonder blikken of blozen wordt beweerd, dat Marx „voor de Wereld meer heeft gedaan dan eenige staatsman of wijsgeer of heiland ooit bij machte was te doen." De wereld wil bedrogen worden, ook de wereld van het proletariaat,dat zijn hoop op een betere toekomst vastgehecht heeft aan de af brekers utopieën van de sociaal-democratie. Het moet evenwel al heel ver in de verblinding zijn geko men, om zonder protest de profaneerende woor den te aanvaarden, hier heel bewust neergeschre ven over den Heiland, Wien de eer van een hoofd letter zelfs wordt misgund in een zoogenaamd proletariërsblad. Wij zullen den Jood Marx geen hulde brengen voor de ellende, welke het in de praktijk brengen zijner theoriën over de menschheid gebracht heeft Wij huldigen, loven en prijzen den Christus, om dat Hij de eenige is,die aan de verdrukte mensch heid Werkelijk verlossing gebracht heeft. Hij is het, van Wien alle beschaving voortkomt en Die den proletariër niet neerdrukte, tot een louter materieel en naar meer stoffelijke welvaart strevend, in afgunst wegterend wezen, met wiens zieleleven de sociaal-democraat geen rekening houdt. God was, omdat het Belgische volk vooral 't Fransche zoo Was afgedwaald van de kerk enz.enz Ik en velen met mij zou thans Wel eens het antwoord willen lezen hoe 't komt, dat die God van 1914 thans datzelfde z.g. gestrafte volk gebruikt om nu de Duitschers Weer tc straffen. Of is misschien de Maasbode bang, dat dan het bedrog van 1914 te veel in de gaten zou loopen Aldus de inzender in de „Voorwaarts." In de opvattingen der Voorwaartslezers is deze inzender een kranige vent, een groot ver nuft, die de klericalen eens netjes de w'aarheid heeft gezegd en hen schaak-mat gezet'. Laat die stumperds eens rond zien in eigen kring.De roode mannen zien hun God in de economische ver houdingen en zij zien niet, hoe die economische verhoudingen de S.D.A.P. hebben gebruikt om de Wijnkoopianen te straffen en nu de Wijnkoopi- anen gebruiken om de S.D.A.P. te straffen. Men- schen, die zoo plat materialistisch zijn, dat zij hun ideaal in 't verkoopen van malthusiaansche middelen zien, -moeten zich niet bemoeien met godsdienstige kwesties. Daar vatten ze geen sikkepit van. W. Binnenland. *#v Zelfbezinning De Sociaal-Democratische Arbeiderspartij, treurde over het overlijden van een barer oprichters Jos. Loopuit. „Het Volk" wijdde aan zijn nagedachtenis een memento, waarin er onder meer op gewezen wordt, dat „de gelederen der oprichters, der oudste leiders dunnen." Inderdaad, de S.D.A.P. heeft hare garde, die oud be,nt te worden en in verband daar mede treffen te meer ernige regels in het artikel neergeschreven. Loopuit, zoo heet het, bezat een „voortdurend streven naar zelfbezinning en dit was het, „dat hem, die aanvankelijk aan de uiterste linkerzijde der partij stond,later naar de rechterzijde drong." Zoo is het. De felle sociaal-democraten van weleer, zij, die de Imker phalanx hunner pnitij vormden, worden, als met de jaren de wijsheid komt, hoe langer hoe gematigder, tot zij bij de rechterzijde hunner partij belanden. Door zelfbezinning. Daar, zoo zegt het „Dagblad vah N.-Br." lift zeer veel in opgesloten'en mag tot nadenken stemmen ten opzichte van degenen, die door felheid van theorie of bewogenheid van hyper- nieuwe theorieën anderen willen meevoeren.Door zelfbezinning komen zij zelf ten slotte tot ander inzicht. Een redenatie van Jan Kalebas. Een zekere J. Aubert, abonné van de „Voor waarts" luchtte onlangs zijn wijsheid in een in gezonden stuk in zijn lijfblad. Hij heeft het tegen de redactie van de „Maasbode." Als lezer van diverse bladen, schrijft hij, trof het mij zeer, dat de (waarheidlievende?) re dactie der „Maasbode" in 1914 in haar blad schreef Dat de oorlog en de inval der Duitsche legers in België en in Frankrijk een straf van. Het „gaat van zelf." Eergisteravond heeft een zekere heer F. A. Hagen den Hagenaars verteld „wat de Herv. Ger. Staatspartij wil." In het verslag, dat wij lezen in „het Vad." van gisteiochtend staan zulke on gerijmde apodictische en elkaar vlakweg tegen sprekende beweringen, dat we ons met verbazing afvragen, wat het Hofstadspubliek er feitelijk wel van gedacht heeft. Natuurlijk heet „ons stemmen een protest tegen Rome Men geeft het Christelijke willens en wetens in de regeering prijs. Bij de C. Hist, worden steeds tegenstrijdig heden gedebiteerd. Het Christendom zakt weg. Vastheid van beginselen op soc. econ. terrein is er tamelijk ver te zoeken. Het is een Kerkgodsdienst geworden. Daar protesteeren we tegen." Troelstrajaansch klinkt wel het volgende „Wij kunnen ons niet met het parlementaire stelsel vereenigen. Wij weigeren de knie te buigen voor een getal, hetzij dan meerderheid of minder heid. Wij staan tegenover de andere partijen, want wij hebben als uitgangspunt God's Woord gekozen." En echt sectarisch „De nationaal Gereformeerde Kerk, de Kerk der Herv. Ger. Staatspartij, is door God zelf uit het bloed van Christus in ons volk geplant. Wordt die Kerk gebroken, dan breekt tegelijker tijd ook ons volksbestaan." Men moet blind zijn om did niet te zien Wij hebben immers geen volksbestaan meer. Volgens den heer Hagen tenminste kan dat niet. En voorts „Wij willen eenheid in de kerk der Reformatie. Wij protesteeren tegen scheuring." De heer Hagen kan de maan wel willen en evengoed protesteeren tegen de bezetting van de Ruhr en de gruwelen in Rusland. De heer Hagen is nog zoo nederig om het volgende te beweren „Wij zijn practische menschen. Als 'n liberaal een verstandig voorstel doet, geven wij het onzen steun. Van farizeisme moeten wij niets hebben. Spreker staat dichter bij den liberaal dan bij den anti-revolutionnair. Laat de liberaal de kerk recht doen en hij kan zich volkomen met zijn denkbeelden vereenigen. En toch beweert de man „Christus is de motorische kracht, die de Herv. Ger. Staatspartij aandrijft." Wie dien rimram verstaat, steke den vinger op. Als een curiositeit drukken wc nog alleen, deze uiting af De voorliefde van ons volk wendt zich hoe langer hoe meer naar Roomsche liedekes (Ge- zelle), Roomsche prentjes, een kruisje op de kerk, een bidstoeltje. Rome behoeft in het geheel geen moeite te doen ons land te verroomschen. Het gaat vanzelf. Inderdaad, indien 't Protestantisme aldus zijn machteloosheid in sprekers van dit kaliber en zulk een belachelijke verdediging zijner stellin gen bewijst, dan gaat het van zelf. Uit de oude doos. Waar een mensch zich al niet aan ergeren kan, schrijft de „Tijd." De roode redactie van „de Voorwaarts," het Rotterdamsche orgaan der S.D.A.P. heeft den retraiten-rooster eens door gelezen, welke wij vorige week publiceerden. Het blad kan er maar niet bij, dat die retraiten in „groepen" plaats hebben dat die groepen zeer zielkundig naargelang hun maatschappelijke verhouding worden ingedeeld dat dus de leiders der retraiten hun onderrichtingen zoodanig kunnen inrichten, dat zij Weten, niet boven noch naast het bevattingsvermogen der retraitantcn te gaan. „De ..Voorw." (16 April) begrijpt van dit alles niets. Om de dood-eenvoudige reden, dat het blad bewijst eigenlijk niet precies te Weten wat een retraite is. wat haar klaarblijkelijk niet Weer houdt erover te schrijven. Erger is, dat cle roode redactie met een valsche redeneering den godsdienst wil uitspelen tegen de leiders der retraiten en zelfs Christus' naam mis bruikt, om haar socialistische gelijk-stellerij-van- allen te rechtvaardigen „In „De Tijd" van 4 April staat een rooster der retraites, de dagen van afzondering en zelf- bepeinzing en gebed. De Godzoekende zielen worden daarbij gescheiden naar maatschappe- lijken stand. Er zijn verschillende dagen van retraite voor jonge dames uit den middenstand en meisjes uit den gewonen stand, voor heeren uit den meer gegoeden middenstand en heeren van den middenstand. „De godsdienst ziet door alle uiterlijke onder scheidingen heen naar het Wezen van den mensch. Voor Jezus bestond daarom niet het onderscheid tusschen rijk en arm, man of vr-ouw, Jood of Heiden. Maar zijn volgelingen hechten ook bij hun godsdienst wel aan de maatschappelijke bijkomstigheden." Natuurlijk „Voorwaarts" de katholieke gods dienst leert, dat in wezen alle menschen gelijk zijn d.w.z. afkomstig van en strevend naar één- zelfden oorsprong maar hij leert niet, dat daar om alle maatschappelijke onderscheidingen ver vallen. En ook Jezus leerde dat nietvoor Hem waren alle menschen broeders en kinderen van één Vader, Die in de Hemelen is, doch daarom loochende Christus het gezag niet, integendeel. Daarom verwierp Hij niet de door historie en natuur gevormde schakeeringen onder de mensch beid. Integendeelook Hij gaf retraite, maar dan op Goddelijke wijze Ook Hij voerde de menschen in afzondering, doch niet allen tegelijk. Hij sprak noch terzelfder tijd noch op gelijke wijze tot de fijn-gevoelige Magdalena, de Samaritaansche vrouw en den grijzen Nicodemus. Hij leerde uit het schip in Galilea, in de syna goge, in de straten van Jerusalem, of in den zuilengang van den tempel en telkens op een wij ze, passend bij het gehoor, dat Hem omringde, de Apostelen, de groote menigte, de Farizeeën, de kinderen. Voor Zijn Apostelen had Hij veel rui meren uitleg „Li is het gegeven de dingen te kennen van het Rijk Gods." En juist als Hun Goddelijken Voorganger en onvergelijkehjken Leeraar hechten dus ook Zijn volgelingen aan wat „De Voorw." noemt „maat schappelijke bijkomstigheden.' Omdat zij in hun Practisch idealisme nu eenmaal de maatschappe lijke structuur als een feit aanvaarden, maar trachten meteeif haar van kwade invoegsels te ontdoen. Smalend schrijft „De Voorwaarts als zij den rooster naleest Men ziet er zijn fijne onderscheidingen. Jezus en zijn apostelen en Maria zouden alleen tot den kring, gewonen stand worden toegelaten en niet deftig en fausoenlijk genoeg zijn voor de vrome zielen uit den middenstand. Zeker er zijn fijne onderscheidingen. Dat „De Voorw." daar geen notie van heeft, bewijst al leen maar dat de waarheid van dr. v. Ginncken's woord „Diepe psychologen zijn de socialisten nooit geweest," op haar van algeheele toepassing is. Wat de VoorW." volgen laat, is misschien in staat z.g. onnadenkenden weer te vangen. Maai de Christelijke arbeider Weet te goed, dat de H. Familie in haar leven op aarde, geen andere plaats wenschte in het maatschappelijk leven, dan die haar rechtens toekwam. Hij kent te goed Christus' waarschuwing, niet te bezetten de hoogste plaats, doch te wachten tot onze ver diensten ons ddar plaatsen, waar wij behooren. Zoo is de zaak. Geheel de hatelijke uitval van „De Voorwaarts" is een uiting van benepen, kleinzielige jaloezie en onbegrip tevens. Het beste zou zijn, dat „De Voorw." alvast de gelijkheid-door-dik-en-dun aan 't propageeren ging in ,,de partij," waar toch warempel Jan Boezeroen niet naast de bonzen zit. Bij Marx, het Inkt er niet naar Zoo dwaas zijn de leiders der S.D.A.P. niet, of ook zij erkennen wel degelijk schakeeringen in hun partij. Dacht „De \oorw. soms dat de eerste de beste transport-arbeider een referaat van prof. Bonger zou volgen? Meent ze werkelijk dat Kuiper's Marxistische leer voor iederen socialist verstaanbaui is ?W<iai- orn verdeelen zij dan hun menschen in hooger- en minder-ontwikkelden, ouden en jongen, mannen en vrouwen-groepeeringen Zijn er geen rijken en armen ook in de S.D.A.P. En nemen wc dat verschil in 't dagelijksch leven niet waar Kan iedereen met mr. Troelstra assurantie-directeur zijn? Of ieder candidaat-notaris-commies-wet houder en Kamerlid met den heer Duys Kan ieder Alpen-tochtjes maken, als de heer Kleere koper of in de Waldeck-Pyrmontlaan wonen naast een der socialistische wethouders van A' dam Staan alle partijgenooten op één lijn op de congressen Weegt ieders ooi deel daar even zwaar? Kan ieder.alle quaesties volgen? Is er geen periodiek voor de meer- en minder ont wikkelden Gelijkheid Zij is er nooit geweest in de soc.-partij. Noch op de Larensche hei, waar Polak in zijn landhuisje „revolutionnaire poëzie" schrijft, noch in de Russische hel, waar we die poëzie beleven. En zou „De Voorw." ons willen wijs maken, dat het iederen rooden broeder gegeven is de ge heimen te kennen van b.v. de soc.-dem.-Kamer fractie Het blad weet wel heter. Maar als het nu beter weet, laat het dan ook zoo verstandig zijn, der gelijke domme uitvallen als wij nu citeerden, ach terwege te laten. De propagandistische tendenz ligt er dik bovenop en ze is al zoo oud, zoo oud Gemengd Nieuws. Het proces tegen Patriarch T i k h o n. Algemeen wordt de overtuiging uit gesproken, dat het proces tegen den orthodoxen patriarch Tikhon, die op het oogenblik ernstig ziek is, slechts dient om de zaak een schijn van recht te geven, maar dat de gerechtelijke moord op den grijzen Russischen kerkvorst vaststaat, Alle communistische kringen wenschen den dood van den bejaarden patriarch. De com munisten organiseeren betoogingen, waarbij sprekers extremistische resoluties doen aan nemen ten gunste van zijn veroordeeling. Door heel Rusland is reeds het wachtwoord gegeven de sovjets in de provincies, de com munistische jeugdorganisaties en zekere ar- beidersvereenigingen eischen met aandrang de doodstraf voor den patriarch. Vreezende, dat de ter-dood-veroordeeling van den patriarch, zoo kort volgend op de processen tegen de Katholieke prelaten, een nieuwen stroom van protesten in Europa zal doen losbarsten, heeft de raad van volkscom missarissen in zijn jongste zitting het besluit genomen, represaille-maatregelen te nemen tegen in Rusland verblijvende onderdanen der protesteerende mogendheden. Deze maatregelen zullen hierin bestaan, dat de betreffende vreemdelingen zullen worden uitgezet, zonder recht op terug te keeren, ter wijl hun bezittingen in Rusland zullen worden geconfiskeerd. Bovendien zullen alle contrac ten, welke deze vreemdelingen met de sovjet- regeering of met particuliere personen en maatschappijen zouden gesloten hebben, wor den geannuleerd. De massa van het Russische volk is intus schen hoogst verontwaardigd over het proces. In alle kerken van Rusland, en speciaal in die van Moskou, ziet men eiken dag den grooten toevloed van geloovigen die voor den patriarch komen bidden. Duizenden mannen en vrouwen staan van den morgen tot den avond voor de heiligdommen, welke slechts spaarzaam door eenige kaarsen zijn verlicht, en bidden in stilte. Geen enkele mondelinge toespeling wordt op het proces tegen den patriarch gemaakt. Maar aller gedachte gaan naar hem uit en alier gebeden worden voor hem naar den he mel opgezonden. Tot nu toé is de orde niet verstoord De soldaten, die bij de drukst bezochte kerken zijn gestationneerd, hebben nog niet behoe ven in te grijpen. Zonder een woord te spre ken, gaat het volk de kerkgebouwen in en uit. Geen enkele samenscholing wordt toege laten. Maar niets is meer indrukwekkend dan de eenvoudige en ernstige protest-beweging van deze menigte, die onder de oogen der soldaten en in het gezicht der dreigende bajonetten aldus haar afkeuring te kennen geven over de misdaad die staat te worden voltrokken. Ontmaskerd. Het „huis van David te New-York, een zonderlinge secte, indertijd gesticht door een zekere mevrouw Southcoot, nu reeds meer dan een eeuw geleden, heeft een leelijken, misschien wel doodelijken, klap ge kregen in den vorm van malversaties en andere ongerechtigdheden, door zijn leider gepleegd. Deze, zich noemende „de zevende Evange lische afgezant van het rijk Gods", die onder den titel van „koning Benjamin" over het „huis van David" regeerde, wordt op het oogenblik gerechtelijk vervolgd wegens dief stal en zedenmisdrijf. Benjamin leidde een leveii als een prins en liet de andere leden van het „koninklijk huis werken dat zij „kaanhalsden". Om de zaak een godsdienstig tintje tc geven, bestond hij de secte een zoogenaamd verplicht celibaat, hetgeen „koning Benjamin" evenwel niet be lette, zich te omringen van een 50-tal jonge vrouwen en meisjes, behoorende tot de betere families der streek en die door den valschen profeet tot een toestand van slavernij werden gebracht. „Koning Benjamin" noemde zich onsterfelijk en had dienvolgens recht op privilegesde anderen, die toch moesten sterven, moesten een vegetarische levenswijze voeren. De vrouwen van het „huis van Davu m< esten ook een vegetarische levenswijze voeren en hadden zich aan verschillende verb^®j natingen te onderwerpen. Rooken en au &S voor d. secte-lcden oit de»boo®, maar de „koning" smookte biJM allj J pijpje en zijn drankkelder was uitstekend vooi zien. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT A flirortonfiSn 1Fi tpcpIs 1 .7ES P.llcfi TGCTCl di Sf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5