Het oude Kasteel. EETL /VM'OP EER VOCffllffil DOEK, EVER'WVEfl ER UW MESSEfl BUflKEfl M HIEUW. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM O» OMSTREKEN. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Maandag 16 April 1923. No. 13616. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus89. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden raededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ©p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. OPENBARE ZITTING HOOFDSTEM BUREAUX Ter openbare kennis wordt gebracht, dat de zittingen van de hoofdstembureaux voor de verkiezing van de leden van den Raad der Ge meente Schiedam in de kieskringen I, II en III, waarin zal worden beslist over de geldigheid der op 10 dezer ingeleverde candidatenlijsten, zullen worden gehouden resp. ten Raadhuize, in een lokaal van de Sint Joris Doele en in het Gym nastieklokaal van de openbare school aan de Lange Nieuwstraat no: 119 op Dinsdag, 17 April a.s. des v.m. II1/2 uur. Schiedam, 16 April 1923. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen' is in gekomen een verzoek van ANNA MARIA THEODORA GEERADTZ, weduwe van J. C. van der Meer, alhier om vergunning voor de verkoop van sterken drank voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop in 't beneden-voor lokaal van het perceel Mairastraat 54 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van de ver gunning schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 16 April 1923. HINDERWET. Bij besluit van Gedeputeerde Staten der Pro vincie Zuid-Holland van 19 Maart3 April 1923, No. .1256 (Ie afd) G.S. no. 27, is aan burgemeester en wethouders der Gemeente Schiedam voor waardelijk VERGUNNING VERLEEND tot oprichting van een pompstation der Gemeente Drinkwaterleiding op het perceel aan den Rot- terdamschcndijk N.Z. kadastraal bekend in Sectie I onder No. 1157. Hchiedam, 16 April 1923. Buitenlandsch Nieuws. HET BEZETTE GEBIED. De besprekingen te Parijs zijn Zaterdag ge ëindigd. De Belgische en Fransche ministers hebben instructies opgesteld, welke voor de Fransch-Belgische autoriteiten in het bezette gebied bestemd zijn in verband met de centrale administratie met betrekking tot de bestemming van de inbeslaggenomen gelden, de opgelegde boeten enz. Besloten werd, dat de goederen en diverse producten, welke in beslag zijn genomen ten einde te voorzien in de door de Fransche en Belgische regeeringen of de onderdanen der beide landen krachtens de bepalingen in zake de leveringen in natura gedane bestellingen recht streeks aan die regeeringen of onderdanen ten goede te doen komen. De rest van de in beslag genomen goederen en producten zal worden verkocht door tusschen- komst van de betreffende autoriteiten. De op brengst hiervan zal worden gestort op rekening van de administratie der panden, waarvan het creditsaldo, na aftrek van de bezettings- en ex ploitatiekosten, aan de G. v. H. moet worden overgemaakt. Voorts betuigden de beide regeeringen nog maals adhaesie aan de resoluties van Brussel, volgens welke het Roergebied en de nieuw be zette gebieden op den rechter-Rijnoever niet zoo 84 „Vergist?Waarin? In den dood van het kind of in de identiteit van den moordenaar vroeg ik in spanning. Een woord van Vader schoot mij te binnen dat de dood van den kleine eigenlijk met ten volle was bewezen ge worden. Het werd mij een oogenblik groen en geel voor de oogen. Gesteld eens, dat de een of andere avonturier daarvan misbruik maak te De heer Meilé ried wat er in mij omging. ,,De Jonker van Sturmfels is al bevreesd voor de opstanding van den verloren broeder," merkte hij aan. „Hij zou niet geneigd zijn om afstand te doen van zijn rechten. „Wis en waarachtig nietIk zou den schelm achtervolgen. „Ook dan als hij volkomen zijn goed recht kon bewijzen „Hoe zou dat kunnen Dat zou nooit te bewijzen zijn Onmogelijk 1 Den eersten den besten pretendent, die eenige schoonschijnende verzinsels bijeenraapt, te gelooven en Sturm fels aan onwaardige en onkundige handen af te staan. maar op losse beloften van Duitscliland zullen worden ontruimd, doch dat zij deze g ebieden zullen ontruimen naar gelang van de nakoming door Duitschland van zijn verplichtingen met betrekking tot de kwestie van het herstel. Gisteravond had te Bredeney een bespreking plaats tusschen de Fransche generaals. Men ver wacht, dat er heden een aantal verordeningen zullen worden uitgevaardigdle. omdat het ultimatum in zake de Kohlensteuer afloopt 2e omdat de stad Essen heden de haar opgelegde boete van 105 millioen mark zou moeten betalen. De Duitsche mijneigenaars hebben reeds ver klaard, dat zij de Kohlensteuer in geen geval aan Franschen zullen betalen. De bezettings autoriteiten hebben den raden van commissa rissen en directeuren ermede gedreigd, dat zij in geval van weigering zullen overgaan tot be slaglegging op de particuliere vermogens. De Franschen hebben gister eenige ten Westen van Gelsenkirchen gelegen mijnen bezet. In de nabijheid van de spoorlijn Hort-Emscher-Bot- trop werd de mijn „Vereinigte Wellheim", die aan het Stinnes-concert behoort, alsmede de Phoenixmijnen „Nordstern III" en IV bezet. De Belgen hebben hun organisatie van de spoor lijn Horst-Emscher-Bottrop voortgezet. Het Duitsche personeel werd weggezonden. In den loop van den morgen hebben de Fran schen ook de geheele mijn „Bonifacius bezet, waarvan zij tot dusver alleen de cokeslaad plaats bezet hielden. Deze mijn is thans van de buitenwereld afgesneden, en, daar zij een groot deel van den omtrek van gas voorziet, zijn verscheidene gemeenten thans zonder gas- toevoer. DE VER. STATEN EN HET INT. HOF. Ex-president Wilson heeft een schrijven ge publiceerd, waarin hij aandringt op de onvoor waardelijke toetreding van Amerika* tot het Internationaal Gerechtshof. Voorts betoogt Ame- tika's voormalige president in deze missive, dat Amerika liet aan zichzelf en aan zijn goeden naam verplicht is tot den Volkenbond toe te treden en de volle verantwoordelijkheid, welke het convenant oplegt, mede te dragen. AMERIKA EN LAUSANNE. Volgens een Exchange-telegram uit Washing ton zullen de Ver. Staten zich op de conferentie van Lausanne doen vertegenwoordigen. ZWEDEN De koning heeft den leider der conservatieve partij, Ernst Trygger verzocht, een nieuw kabi net te vormen. ALLERLEI Uit Parijs Het wordt bevestigd, dat de Turk- sche minister van Financiën, Hassan Bey, als zoodanig is afgetreden,hetgeen,wordt beschouwd, als een overwinning van de Kemalistische partij Het meeningsverschil tusschen Hassan Bey en den Turkschen minister van Oorlog is onlangs verscherpt door de weigering om een crediet van 3V2 millioen Turksche ponden toe te staan voor militaire uitgaven. Uit Dublin Austin Stack, de republikein- sche minister van Financiën, werd Zaterdag in de bergen in hechtenis genomen. Binnenlaiidi. De vermoedelijke samenstelling van de Eerste Kamer. Op grond van het aanhangige Regeeringsont werp betreffende de samenstelling van de Eerste „Waarom juist in onwaardige, onbekwame handen De pretendent kon even goed een be schaafd, kundig jonkman zijniemand, dien gij hoogacht of liefhadt. Gesteld, dat Wol fram. „Het zweet was mij uitgebroken ij als die ver onderstellingen Bij de laatste woorden van den heer Merlé viel ons beider oog op Wolfram. Hij was achterover gezonken met gesloten oogen. Eerst nu herinneren wij ons in welk een spanning hij het verhaal van den moordenaar had ge volgd. Ook ik had daarbij aan Wilbrant gedacht. „Onvoorzichtige, die ik ben," mompelde de heer Merlé, terwijl hij de kleederen van den bewustelooze losmaakte, „haal water, open het venster." Toen Wolfram eindelijk de oogen opsloeg, vermeed hij het om ons aan te zien de hand, die ik drukte, trok hij terug. Geen enkele beweging was den heer Merlé ontsnapt. Peinzend stond hij voor het bed. „Jonker van Sturmfels," zeide hij met zijn generaalsblik, „in de binnenkamer staan Wol fram's druppels, haal mij die." Toen ik te: ugkwam lag Wolfram nog altijd met afgewend gelaat, maar die pijnlijke trek van daareven was verdwenen. De heer Merlé had hem iets ingefluisterd. Ik was er zeker ven „Geen woord, geen toespeling over het ge sprokene," vermaande de heer Merlé, toen hij zijn kamer voor den nacht opzocht. Wolfram is VERKRVGBAAR. Ih PRACTISCHE 5TM)0lBU$SEtt 1217 90 0E LLVER'Ts ZEEPTfi" VLAARDin&Eti— Kamer, heeft het Persbureau Vas Dias den uit slag van de vermoedelijke samenstelling der Eerste Kamer berekend, daarbij aannémende, dat alle Statenleden aan de verkiezing voor le den van den Senaat deelnemen en voorts, dat de Staatk. Geref. Partij op de A.R. candidaten stemt, de R.K. Volkspartij in Brabant op de R.K. Staatspartij overgaat, de Middenstandsunie in Utrecht haar stem op den Vrijheidsbond uit brengt en de plattelandersbond met uitzonde ring van de groep der provincies Gelderland, Over ijsel, Groningen en Drenthe, waar zijn Statenle den een eigen candidaat verkozen kunnen krij gen, op de candidaten van den Vrijheidsbond stemt. Overigens hebben wij aangenomen, dat alle partijen alleen haar eigen candidaten steunen. De uitslag van de stemming zou dan zijn, dat in totaal gekozen zouden worden R. K. Staatspartij 16 Anti. Rev. Partij 8 Christ. Hist. Unie 7 S. D.A.P. 9 Vrijheidsbond 7 Vrijz. Dem. Bond 2 Plattelandersbond (Links) 1 De stand van de Eerste Kamer zou dan zijn Rechts 31, Links 19. Spoorwegen op Zuid-Bevelaml. De minister van Waterstaat heeft op een adres van P. C. Labrijn en 38 anderen geantwoord dat hij, in overeenstemming met het advies van de meerderheid der gemeenten en jmlders, Ged. Sta- nog te zwak." „Ik zal er mij wel voor wachter," antwoordde ik, wat kortaf en met nadruk „wij hebben straks vergeten, dat Wilbrant WoKram's vader is. Nu weet hij meteen, dat ik begrijp, wie de schuldige is, dacht ik daarbij. De heer Merlé keek mij strak aan. Vermijd voorloopig het uiten van gissingen en vermoedens, Jonker van Sturmfels. De beschul diging is van te veel gewicht. De'nacht is rustig voorbijgegaan geen bruine duivels hebben ons gestoord en Wolfram heeft goed geslapen, beter dan ik. De heer Merlé had mij waarlijk verontrust. Ik besteedde de morgen uren om uitvoerig aan Mama te schrijven, Brrr, die veronderstellingen zaten mij dwars door den zin Beneden komende vond ik Johan aan de voor deur. Hij gaapte mij aan een uitdrukking voor zijn hoogste verbazing. Wat is er aan den gang, dacht ik, en liet hem vertellen. „De heer Merlé is zooeven met een koets naar het stadhuis gereden. Naar het stadhuis, Jonker 1 en vrouw Martha had haar mooiste japon aan." O, die Johan Aan niet meer of minder dan trouwen had hij gedacht Ik vertelde de grap aan Wolfram. Wij lachten toen ons paartje terugkwam. Mart ten van Zeeland en den Raad van toezicht op de spoorwegen, besloten heeft, de spoorwegen op' Zuid-B3veland onverwijld te laten aanleggen. Stal en verkiezing Noord-Brabant. Geldige stemmen 276.120 Stemmen. Zetels. R.K. Staatspartij 218.495 51 R.K. Volkspartij 9216 2 Anti-Rev. Partij 9664 2 Christ. -Hist. Unie 12918 3 Staatk. Ger. Partij 268 - Vrijheidsbond 6437 2 Vrijz. Dem. Bond 5025 1 S.D.A.P. 13533 3 Comm. Partij 196 - Plattelanders 368 - Totaal 276.120 64 Het aftredend Statencollege van Noord- Brabant, bestaande uit 64 leden, was samenge steld als volgt 51 R.K. Staatspartij 3 Anti.-Rev. Partij 2 Chr.-PIist. Unie 4 S.D.A.P. 2. Vrijheidsbond 2 Vrijz. Dem. Bond. Volgens den officieuzen uitslag is de verhou ding 58 rechts tegen 6 links. De Anti-Rev. Partij, de S.D.A.P. en de Vrijz. Dem.verliezen ieder 1 zetel, de R.K. Volkspartij wint twee zetels, de Ghr. Hist. Unie één zetel. tha voorop, in plechtgewaad, met zulk een plech tig gezicht of zij werkeijk het veelbetcekenend „ja" had uigesproken, de heer Merlé ernstiger dan ooit. Hij keek beurtelings Wolfram en mij aan, toen ik hem Johan's inval mededeelde. „Johan is gevat" zeide hij, „Martha moest op 't stadhuis zijn.Toen ik haar daarheen vergezelde, hoorde ik het verblijdend bericht." Hij zal u weldra bezoeken. Ik vertrek morgen naar mijn garnizoen. Duizend groeten van Wolfram, die met den dag sterker wordt, maar in de eerste weken nog niet mag reizen, en van Uw heilwenschenden Bodo." „Wat al nieuws," zeide ik, den brief langzaam dichtvouwende. „Gelukkig dat Wolfram zooveel beter is. En die Mèrlé, die ons zoo bekend voorkwam. Flij een Zigeunerhoofdman en Wil brant een moordenaar Brrr. ik heb den man nooit mogen lijden. Als kind was ik bang van hem Ik had nog lang met mijn uitroepingen kun nen voortgaan zonder gestoord te worden. Va der noch moeder luisterde. Moeder had haai hand in die van Vader gelegd en keek hem vra gend en in spanning aan Vader was in gepeins verloren en scheen haar blik niet op te mer- ken. Wat moest dit alles beduiden (Wordt vervolgd] NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hf VIM cu en uFEBuor SABBAKANTtN VAN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1