Het oiöe Kasteel DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. F U i l L T O N. 46ste Jaargang. Zaterdag 21' April 1B23. No. 13621 Advertentiën: 1—5 regels 1.75elke regel di Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco 39. per Advertentiën: 1—5 regels f 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen ea een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeenc kennis wordt gebracht dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 2 Februari 1923 vastgestelde Verordening op de Paardenmarkt, blijkens schrijven van Ge deputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland van 4/6 April 1923 B. no. 801 (4e afd.) G. S. no. 70 Koninklijk is goedgekeurd en op den 20sten April 1923 is afgekondigd. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, geven hiermede kennis, dat overeenkomstig de Verordening tot regeling van de door de ge meente Schiedam uit te oefenen Controle op de echtheid van Schiedamsche jenever en Schiedam- schen moutwijn, onder controle der Gemeente is gesteld de N.V. Branderijen voorheen A. de Koning te Schiedam voor hare branderij gelegen Noordvestsingel 131. Buitenlandseh Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Te Mülheim was eergistermiddag het aantal der opstandelingen reeds zoozeer aangegroeid, dat er geen oog meer op was te houden. Zooals gemold, plunderden zij een aantal wapenwinkels, waar zij zich voorzagen van geweren, revolvers, munitie, benevens van messen, rijzweepen e.d. Op hét stadhuis was alleen de nog te Mülheim aanwezige politiemacht saamgetrokken. Omdat de telefonische gemeenschap tussclien Mülheim en de overige plaatsen is verbroken, kon op deze wijze niet om hulp worden verzocht. Eerst door middel van een bode kon later in den namiddag versterking uit Oberhausen, Duisburg en andere omliggende plaatsten worden gevraagd. De groote deuren van het stadhuis, die deels door de oproerlingen waren ingeslagen, konden zoo goed en zoo kwaad dit ging weer hersteld en gebarricadeerd Worden. In den loop van den dag Werd dooi de communisten, die inmiddels ook van militaire wapenen waren voorzien, die uit geheime schuilplaatsen waren opgedolven, een poging tot bestorming van het stadhuis gedaan. Zij werden evenwel op gepaste wijze ontvangen. Twee hunner bleven dood op het voorplein liggen Daarop trok de bezetting van het stadhuis zich weer binnen de muren van dit gebouw terug. De aanvallers lieten hun dooden en gewonden door een eigen sanitairen dienst wegbrengen. Alle dooden en gewonden zijn spoorloos verdwenen, ofschoon de politie ijverig zoekt. Men vermoedt dat er gewonden over de Roer zijn gebracht en ergens in particuliere verpleging zijn opgenomen, om hen voor arrestatie te beschermen. Gistermorgen had een krachtige uitval uit het stadhuis plaats. Uit alle deuren drongen de poli tiebeambten naar buiten en, ofschoon te voren geen afspraak met de buigerij was gemaakt, kwamen ook de burgers van alle kanten opzetten en vielen de belegeraars van een anderen kant aan. Het gelukte daarbij de bende te omsingelen en twintig individuen, onder wie eenige aanvoer ders, te arresteeren. Van de burgers werden, voor zoover reeds bekend, tien personen meer of minder gewond. Verder staat het vast, dat aan de zijde der op standelingen zes personen werden gedood, terwijl 88 Na de zacht aangedragen,doch lang aange houden volle akkoorden,klonken woorden, zoo schoon en treffend, dat ik alles vergat om adem loos te luisteren. Het was of alles in en om mij zweeg, of de heele wereld stom en stil Was geworden, toen ik die diepe, teedere, volle stem niet meer hoorde. Ik werd er stil van. Daar kwam zij aan. Zonder ons te bemerken, bet hoofd wat gebogen,op haar gelaat nog de Weerglans van haar lied, liep zij het plein over en verdween in de poortgang. En wat was zij mooi en eenvoudig en bevallig. Wolfram staarde haar na. ,,Zou dat onze toekomstige Vrijvrouwe nu zijn?" Ik moest mijn vraag herhalen, wilde ik ant woord hebben. Ik geloof wel, dat Hare Genade plannen beeft voor har,en zoon. Of die zullen gelukken is wat anders," antwoordde Wolfram, zich met moeite van eigen overpeinzingen losmakende, wJonker Bodo's tegenstand is te voorzien." waarschijnlijk twee anderen doodelijk Werden gewond. In totaal zijn meer dan 30 opstande lingen gearresteerd. Alle gevaar is evenwel nog niet geweken, ofschoon men de communisten uit de binnenstad heeft weten te verdrijven. Zij we ten zich echter in schuilplaatsen te verbergen. Gistermorgen in de vroegte werden door de poli tie nog tal van communisten uit die schuilplaat sen gehaald en gevangengenomen. In de voorstad Broich is de toestand evenwel nog vrij ernstig, omdat daar nog steeds gewapen de benden een terreur uitoefenen. Volgens latere berichten was het gister avond in de stad volkomen rustig. Eenige ver dachte personen, die zich in de omgeving van het stadhuis vertoonden, werden gearresteerd. Zoodra men met het verhoor gereed is, zullen de deelnemers aan de ongeregeldheden onckr beschuldiging van ernstige landvrcdebreuk voor den rechter van instructie worden gebracht. ZWEDEN. Zooals gemeld is gisteren het nieuwe kabinet gevormd ter vervanging van het ministerie- Branting. Zooals men weet, is de leider der con servatieve partij, rechter Ernst Trygger, pre mier van het nieuwe kabinet. Minister van Bui- tenlandsche Zaken is de gouverneur-generaal van Stockholm, oud-minister Carl Hedersteirna Voorts bestaat het kabinet uit de volgende personen oud-minister professor Birger Eke- berg, Justitiede secretaris-generaal der re- geeringscommissie voor de nationale verdedi ging, gouverneur Carl Malmrot, Nationale Ver dediging oud-minister gouverneur Gosta Malm leider der werkloosheidscommissie, Sociale Aan gelegenheden gouverneur Sven Lubeck, Ver keerswezen Hogenaes, Financiën oud-minister K. J. Beskow, Openbare Werken professor Sam Clason, EeredienstD. Petersson Bjellco, Landbouw professor Niels Wohlin Handel Bror Hasselroth en Eric Stridsberg, consulta tieve staatssecretarissen. Trygger, Hederstierna, Ekeberg en Wohlin. zijn leden van de Eerste Kamer, Lubeck en Petersson van de Tweede Kamer van den Rijks dag. DENEMARKEN. Hedenmiddag zullen de koning en de koningin de hoofdstad verlaten om zich naar Fredenborg te begeven, waar zij zullen blijven tot na de vie ring van hun zilveren bruiloft op 26 dezer. De Koningin Moeder wordt 25 April eveneens bet kasteel verwacht. op de geschiedenis zulk een moeilijke, ingewikkelde toestand geweest Hoe den weg uit dezen doolhof te vinden Voorgesteld is de interventie van den V olken- bond in te roepen, maar door aan dat lichaam de. oplossing van de kwestie der schadeloosstelling op te dragen, wordt aan den bond een veel te zware last opgelegd. Dan zijn Duitschland en Amerika niet bij den Volkenbond aangesloten, maar veel ernstiger is de overweging dat zulk een interventie Frankrijk ertoe zou kunnen bewegen, zich uit den Volkenbond terug te trekken, met het gevolg, dat het bestaan van den bond in ge- vaay zou worden gebracht. Onze leiddraad is steeds geweest, dat de Entente tusschen Engeland en Frankrijk en hun bondgenooten niet moet worden verbroken. De Britsche regeering is er temzeerste van over tuigd, dat deze Entente den grondslag vormt voor het herstel en den vrede in EuropaIndien de Entente werd verbroken, dan zou er een gren- zenlooze chaos ontstaan. De beste weg tot een oplossing acht Lord Curzon het aanbieden van voorstellen door Duitschland. DE IEBSCHE REBELLEN. Zooals gemeld, belegerden de Iersche nationale troepen aan de kust van het graafschap Kerry eenige rebellen in een hol tusschen steile hooge klippen. Deze belegering is thans afgeloopen. In het hol bleken 7 personen te zijn, van wie drie gedood en de vier anderen gevangen ge nomen werden. De begrooting wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Aan de orde is de Wat«rstaatsbegrooting. De heeren Arntz (R. K.) en.Mendels (S.D.) cri- Liseeren de onderhandsche aanbesteding van hel baanvak Nieuwe Meer—Amsterdam, die veel te duur is uitgekomen. De heer Arritz dringt verder aan op vervanging van de schipbrug te Arnhem door een vaste brug en op het leggen van een brug over de Waal bij Nijmegen. De heer De Veer (A. R.) dringt aan op verlaging van spoorwegtarieven, op invoering van kilometerboekjes en op betere spoorweg verbinding met Vlissingen, met het oog op de nieuwe haven aldaar. De heer L. de Vries (C. LI.) bepleit betere spoorwegverbinding met Friesland. De heer De G ij s e 1 a a r pleit voor de ver vanging van de draaibrug over de Konings haven te Rotterdam door een hefbrug, ook in verband met de verplichtingen, die de Rijn- vaartacte op ons land legt. De Voorzitter schorst hierop de be handeling van dit hoofdstuk tot Woensdag a.s. 11 uur. Dinsdagmiddag zullen de Jachtwet en an dere ontwerpen in de afdeelingen worden onder zocht. ALLERLEI. Uit Rome. Na een gehouden kabinetszitting, vaardigde de Italiaansche regeering een decreet uit, welke de viering van den I-Mei dag verbiedt. Zij Wordt vervangen door een nationale feest dag op 2i April, den dag, waarop Rome werd ge sticht. Uit Berlijn. Bij de in Italië gehouden stem ming om het aantal aanhangers van het fascisme Lc kunnen beqordeelen bleek nagenoeg de gehee- le bevolking van Milaan met 350.000 stemmen vóór het fascisme te zijn. Uit Cairo. De koning van Egypte heelt gister de Grondwet geteekend. Uit Parijs Geheraal Weygand is benoemd tot Fransch Hooge Commissaris voor Syrië als plaatsvervanger voor den afgetreden Hoogen Commissaris, generaal Gouraud. Staten-Generaal. ENGELAND. De bij het Lagerhuis door Scrymgeour inge diende wet tot verbod van sterken drank is met 236 tegen 14 stemmen verworpen. REDE LORD CURZON. In zijn gister in het Hoogerliuis gehouden rede zeide Curzon over de Roeractie o.m. De Duitsche regeering toont eenige bereid willigheid tot het opnemen van internationale leeningen door tusschenkomst van internationale banken maar op zekere voorwaarden, o.m. dat de bezettingstroepen worden teruggeroepen. Die voorwaarde is onaannemelijk. Dat is zoowat alles, Wat de Duitsche regeering tot dusver aan de hand heeft gedaan. Er schijnt een impasse te zijn ontstaan. Wij zien tegenover elkaar twee trotsche en machtige volken, het eene bezield door een gewettigd gevoel, dat men het onrecht aandoet en dat het door den versla gen vijand bedrogen wordt en dagelijks nog bloot staat aan een ongeprovoceerden aanval; het andere een volk, dat voelt, dat er misbruik wordt gemaakt van zijn huidige zwakheid. Is er ooit in Ik kleurde. Nu was het Wolfram's beurt om te kleu ren „Ja." „Verleden zomer, na kerktijd, dien mor gen, toen hij ons thuisbracht," drong ik aan, stoutmoediger naarmate zijn verlegenheid toenam. „Loochen het niet, Wolfram ik heb het toen al geraden" riep ik onvoorzichtig. „En jij hebt hem aangemoedigd en hulp beloofd Hij aarzelde. „Je hebt gelijk, Margreet. Bodo heeft mij bekend wat je voor hem zijt. Ik weet, dat zijn liefde vaster en dieper is dan je vermoedt. Hij zal die liefde niet licht opgeven, tenzij. Ik wachtte. „Ten zij je hem alle hoop ontneemt." „Ik heb hem nooit hoop gegeven." „LIeb je je hart ernstig onderzocht Juist die zachtheid, die bedaardheid maakten mij boos „Draagt men een advocaat zelfs liefdeszaken ter regeling op?" Ik schaamde mij over mijn bitse woorden, zoodra zij er uit waren. „Geen advocaatwel een vriend. En dat ik zijn vriend ben,behoef ik niette verzekeren." Wij waren de poort uit.Ik kon mijn ongeduld niet bedwingen „Jij en Bodo zijt dwazen EERSTE KAMER. Vergadering van Vrijdag 20 April. Voortgegaan wordt met de behandeling van de begrooting van justitie. De heer W e s t e r d ij k (V. D.) bepleit be spoediging van de totstandkoming van een nieu we t op de coöperatieve vereenigingen. De heer Verkouteren (C. H.) verklaart zich voorstander van politierechters en pleit voor het herstel van het gewoonterecht en ai- schaffing van de bepaling, dat de veiliezende partij veroordeeld wordt in de kosten van liet proces. r De heer H a f f m a n s (R. K.) verklaart, dat de katholieke partij in geen verband staat met den heer Verviers en diens geschrijf voor zijn rekening laat. Minister Heemskerk zegt, dat het ge woonterecht niet altijd beschreven kan worden. Herziening van het wisselrecht is in voorberei ding, eveneens een wijziging van de burgerlijke rechtsvordering? Ingrijpende wijzigingen van de huwelijkswetgeving zijn van spreker niet te ver- Wachten. Bodo weet, dat de gedachte aan den tegenstand van de Vrijvrouwe geen invloed heeft gehad op mijn afwijzing, maar dat, ook al ware dit niet het geval, zij zich met alle macht tegen een t ei gelijk huwelijk zou verzetten, en hemel en aar de zou bewegen om dat te beletten. aai om zijn moeder verbitterd en zichzelf verdriet op den hals gehaald? Ik zal nooit veranderen. Volharding van zijn kant is onzin. aai >ij hoe kan Bodo weigeren, als hem de keus wordt gelaten tusschen Freule Georgia na en mij, zij, zooveel edeler, zooveel. Ik had er een wreedaardig genoegen in oi al haar volmaaktheden op te sommen. Wolfram zweeg een heele poos. „Een hart, trouw en grootmoedig, - zijne, zal je niet licht vinden, Maigie nam hij, als had hij mijn uitbarsting n g hoord Er zijn groote moeilijkheden winnen "vooi.dJat°een huwelijk tupscben i hem kan tot stand komen, doch wanneer Bodo daaraan niet wanhoopt, kun jij wel m wat meer vertrouwen de toekomst tegemoet zien. Er bestaan strenge bepahngen omtrei1^ het aangaan van huwelijken voor de Majoraals heeren van Sturmfels, bepalingen, gemaakt door den stichter, waaraan geen vanop volgers zich mag onttrekken, maar de Kon g geeft in bijzondere gevallen dispensatie en. „Je vergeet alweer, dat ik met wil zeide ik TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdig 20 April. Voortgegaan wordt met de behandeling van de interpellatie-Van den Tempel over de werkloosheid. De heer Van den Tempel (S. D.) repli ceert. Hij is niet bevredigd door het antwoord van de regeering en dient een motie in, waarin de Kamer zou uitspreken, van oordeel te zijn, dat het niet wenschelijk is, dat bij het verleenen van een rijksbijdrage in de kosten van steunverle ning of Werkverschaffing voorwaarden worden gesteld, die geen verband houden met de Werk- loozenzorg, en den minister zou Worden uit- genoodigd, zijn houding in deze nader te bepalen. De heer Engels (R. .K.) meent, dat op het punt van werkverschaffing niet altijd met beleid is opgetreden. Er is veel geld nutteloos besteed. Toch meent hij, dat er mee voort gegaan moet worden. Spr. wijst op de grens streken, waar de buitenlandsche arbeiders de looncn 'drukken en hij verzoekt die toestroo- ming van buitenlanders tegen te gaan. De heer B a k k e r (R.K.) acht hel loon van 20 cent ook te laag. Overigens verdedigt hij steun aan de industrie te plattelandc als mid del tegen de werkloosheid. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 24 April. BlnueslsB Regeeringsjubilcum van de Koningin. Naar men verneemt heeft de Koningin de opdracht aanvaard van een lied ter herden king van haar zilveren regeeringsjubilcum, getiteld Koninginnelied, muziek van J. P. J Wierts en woorden van Philip Kruseman. Dit lied zal 1 Mei a.s. zoowel voor piano en zang als voor gemengd koor in druk verschijnen. Luehtdienst Amsterdam- Parijs. Uit Den Haag wordt aan de Petit Parisien gemeld, dat tusschen Amsterdam en Parijs een rechtstreeksche luehtdienst (zonder landing te Brussel) zal worden geopend. H. De Jongh. f Te Rotterdam is overleden de heer Hde Jongh vroeger oudste firmant van de cargadoors- en expediteursfirma Phs. van Ommeren, consul- generaal van Japan. en pinkte een traan weg. Hij schudde het hoofd. Je kent je-zelve niet, Margreet; eerst als'je zijn liefde moest missen, zou het je eens recht duidelijk worden, hoe dierbaar Bodo je is-" Zulk een halsstarrigheid I Ik ga niet naar huis ik wil nog wat loopen. Ik' vloog weg, het eerst het beste boschpad in Daar viel ik neer en bedwong mijne tra nen niet langer. Wolfram's tusschenkomst had mij evenzeer bedroefd als gegriefd dat hij voor zijn vriend opkwam, dat was natuur lijk dat hij zoo lang aanhield, zonder rekening te houden met mijn wil, mijn gevoel, was bespot telijk, was tergend Wat behoefde ik mij aan Bodo op te of- fe en Ik had ook recht op zijn vriendschap. Er was voor mij maar één lichtstraal in al mijn verdriet dat iemand mij boven Geor- giana kon ve.kiezen. Het bleef mij een raadsel, maar troostend was het, en ik klampte er mij aan vast. Ik droogde mijn tranen, liep langzaam naar huis terug en hield onderweg een ge sprek met een onbekende, die niets van Bodo had, maar volkomen diens opyatting deelde en de wilde, eenvoudige Margreet, boven de begaafde schoone Jonkvrouw stel de. (Wordt vervolgd) EUWE SCHIEDAMSCHE COURANT SKB9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1