„Sanctus Thomas Aquinas" een buitengewone vergadering. Na opening der vergadering sprak de praeses de heer J. Cohen een begroetingsrede uit tot den Zeereerw. pater R. Welschen O.P., benoemd tot opvolger van wijlen Prof. de Groot als buitengewoon hoogleeraar in de Tho mistische Wijsbegeerte aan de Universiteit van Amsterdam. Prof. Welschen antwoordde daarop ongeveer aldus Mijn waarde en goede vrienden Het was mij een bijzondere behoefte gevolg te ge ven aan de zoo vriendelijke tot mij gerichte uit- noodiging om dezen avond in uw midden te zijn, ook al ben ik dan nog niet opgetreden als professor. Ik verlangde er dringend naar te verschijnen te midden der studenten, onder wie de groot-edele en hartelijk-toonende vriend en vader prof. de Groot, mijn beminde ordebroeder zoo lange jaren heeft gewerkt. Zijn ambt moet ik gaan vervullen, zijn ledige plaats innemen. Ik heb het aanvaard uit ge- hoorzaamhed, maar nu dank ik God oprecht, dat ik voor u kan arbeiden. Prof. de Groot gaf zijn groot en machtig geloof, zijn rijke gave van wetenschap, zijn mooie persoonlijkheid, met zijn voortdurend streven naar het hoogere de laatste krachten van zijn afgesloopt lichaam omdat zijn hart aan u was. Moge zijn machtig en heerlijk voorbeeld de band zijn tusschen Thomas en zijn opvolger. Laten wij allen zijn voorbeeld volgen en als hij eiken dag de zon doen opgaan van de H. Eucharistie, waardoor hij zijn ziel wist te ma ken tot een hooggebergte van schoonheid. La ten wij ons altijd voor oogen houden zijn echte vasthoudende arbeidzaamheid, zijn liefde voor wetenschap en studie. Dat prof. de Groot van den hemel uit mijn werk zegene en maken, dat ook ik een groot hart mag hebben en toonen voor de R'.K. Stu denten van Sanctus Thomas Apuinas. Een uitbundig applaus volgde op deze harte lijke toespraak. Melk voor het Roergebied. Sommige boterfabrieken in den Gelderschen Achterhoek zullen de levering van melk aan het Roergebied wegens de daaraan verbonden moei lijkheden met 1 Mei staken. De Nederlandsche gezant te Brussel. Belga seint uit Brussel, dat de Nederlandsche gezant en mevrouw van Vredenburch gisteravond in het gezantschapsgebouw een prachtig bal hebben gegeven, waaraan tal van personen uit diplomatieke, aristocratische en politieke krin gen deelnamen. Een eigenaardig verbod. De directie der Ned. Spoorwegen heeft, vol gens het ,,Ctr." aan de Ned. Spoorwegboek handel den verkoop van Gidsen voor Autobus dienstregelingen verboden, met het oog op de concurrentie, die de autobussen den spoorwegen aandoen. Met zulke kleine middelen denkt de Spoor weg-directie het toenemende autobus-verkeer te fnuiken. Wij weten wel een beter middel verlaging der tarieven! Vragen van Kamerleden. De heer Schaper heeft den minister van Waterstaat inlichtingen gevraagd over de jong ste wijzigingen in de spoorwegtarieven. Denzelf den minister heeft de heer van Braambeek in lichtingen gevraagd omtrent verblijfsvergoeding aan spoorwegpersoneel. De Zomertijd. In een vergadering van het comité van actie tot behoud van den zomertijd is Dinsdagmiddag in beginsel besloten, het initiatief te nemen tot de oprichting van een permanente vereeniging tot behoud van den zomertijd. De bedoeling is, de contributie zeer laag te stellen. De steenindustrie. Sinds eenige dagen staakt het personeel op de steenfabriek van Glabbeek te IJzendoorn. In verband hiermede zal uitsluiting volgen op eenige in de nabijheid gelegen fabrieken. Op de steenfabrieken van Burgers te IJzen doorn zal Maandag gestaakt worden. Luchtvaart. De Fransche en de Nederlandsche regeering hebben gisteren den tekst goedgekeurd van een voorloopige regeling betreffende de luchtvaart tusschen Frankrijk en Nederland. De regeling is gisteren in werking getreden. Radio-verbinding Indie—lVederland. Aneta seint uit Weltevreden De landvoogd opent 5 Mei de radioverbinding IndiëNeder land met het afzenden van een telegram aan de Koningin. Raden van Arbeid. Dinsdag is te Amsterdam de Algemeene jaar- lijksche vergadering van de Vereeniging van Raden van Arbeid gehouden. De voorzitter, dr. baron Wittert van Hoogland, zeide in zijn ope ningswoord o.m., dat hij het ten zeerste betreur de, dat de sociale verzekering, welke met zooveel moeite is opgebouwd, broksgewijs wordt afge broken. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat het gewenscht is, de uitvoering van de sociale verzekering te doen plaats hebben dooroverheids organen, samengesteld door de organisaties van patroons en arbeiders, omdat daarin de waarborg is gelegen, dat de sociale verzekering inderdaad blijft een sociale verzekering, waarbij de belan gen van de verzekerden te midden van den strijd tusschen werkgevers en werknemers niet zullen in het gedrag komen. De voorzitter moest met leedwezen vaststel len, dat tegenwoordig herhaaldelijk onjuiste berichten over de uitvoering van de sociale ver zekering worden verspreid. De minister heeft dezer dagen meegedeeld, in een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat de admini stratiekosten van de Raden van Arbeid 6 millioen gulden per jaar bedragen spr. zegt te kunnen meedeelen, dat de gezamenlijke admi nistratiekosten over 1922 bedroegen 4.262.000 In het bedrag door den minister genoemd, zijn eenvoudig de kosten van de geneeskundige be handeling van de wet inbegrepen Daardoor wordt aan het volk een onjuist beeld gegeven, aangezien de kosten van de geneeskundige uitvoering be treffen een der mooiste voordeelen van de wet voor de verzekerden. Aan de orde kwam vervolgens een voorstel van het bestuur, in beginsel te besluiten, dat meerderheidsbesluiten bindend voor alle Raden van Arbeid zullen zijn, en tot benoeming van een commissie tot voorbereiding van een statuten wijziging voor de leden bindend te verklaren. Met op één na algemeene stemmen werd dit voorstel aangenomen. Bij acclamatie werd het aftredende bestuur herkozen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. 2e Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op heden, des n.m. te 2 uur. 13. Beantwoording der vragen, gesteld door den heer W. Collé, betreffende het plakken van rentezegels ten behoeve van de bij de gemeente lijke werkverschaffing tewerkgestelde arbeiders. „De Hanze." Gisteravond hield de afdeeling Schiedam van bovengenoemde middenstandsvereeniging We derom een ledenvergadering in Maison v. d. Heyden. De heer Brugger opende de vergadering met den christelijken groet en sprak de hoop uit, dat de discussies kort en de critieken opbouwend mochten zijn. Vervolgens gaf hij te kennen, dat de raad van toezicht op de Hanzebank binnenkort een ver gadering zal uitschrijven, waarop ieder de ver langde inlichtingen kan bekomen. De eerw. adviseur, de heer Paulussen vroeg hierop het Woord en deelde mede, dat naar aan leiding van de minder gunstige berichten, Z.D. H. de Bisschop van Haarlem een commissie had benoemd om een en ander te onderzoeken. Dezer dagen had nu die commissie rapport uitgebracht en dit was zoo gunstig mogelijk. Bovendien had spr. op de adviseursvergadering informaties ingewonnen bij rector Jansen en diens ophelderingen waren zoo mogelijk nog ge ruststellender. De aanleiding tot de praatjes is geweest het inkrimpen van de credieten en uit breiding van het kapitaal, waartoe de Bank is overgegaan, welke handeling echter juist de posi tie van de Bank heeft verbeterd, want daardoor blijft haar disconto bij de Nederlandsche Bank gehandhaafd en kan zij zelfs bij een „run" iederen schuldeischer dadelijk voldoen. Het uit blijven van het verslag heeft met die praatjes dus niets te maken en is bovendien niets later dan gewoon. Vervolgens werden door den waarnemend se cretaris, den heer J. v. Hees de notulen van de vorige vergadering voorgelezen, welke onver anderd Werden goedgekeurd. Daarna werd de heer Brounts met een kort woord van den lieer Brugger als voorzitter geïn stalleerd. De nieuwe functionaris hield een kleine toe spraak, waarin hij de medewerking van bestuur en leden inriep, want dan alleen zou hij er kans toe zien zijn voorzitterschap met vrucht te ver vullen. Op voorstel van den voorzitter werden de ingekomen stukken wegens hun weinig belang rijken inhoud en grooten omvang tot een vol gende vergadering terzijde gelegd. Door het bedanken van den heer Schaeffer was er een bestuurs-vacature waarin voorzien moest worden. De uitslag van de vrije stemming was, dat de heer H. A. v. d. Meer Werd gekozen, welke zijn benoeming met een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen aanvaardde. Tot leden van de Vaandelcommissie werden gekozen de lieeren P. v. d. Toorn, C. Suyker en B. J. ter Braak. Als afgevaardigde en plaatsvervangend af gevaardigde voor den centralen Raad Werden resp. gekozen de heeren v. Alphen en Brugge. Voor de R. K. Vacantie-kolonie Werd een bijdrage uit de kas van 25 voorgesteld de ver gadering keurde dit voorstel goed. Over verschillende onderwerpen ontspon zich toen een levendige, discussie en de gestelde vra gen Werden door het bestuur op bevredigende wijze beantwoord. De heer van Dorp sprak daar na over 't Santosfonds, Hanze-advies-burèau en verkiezingspropaganda, onderwerpen, die hij ern stig in de belangstelling van de leden aanbeval. Tenslotte leidde de heer van Dorp besprekingen in over de aanstaande jubileumfeesten. Hoewel er verschillende plannen werden geop perd, zooals tentoonstelling, reclame-optocht, feestavonden enz., kwam men nog niet tot een beslissing. Besloten werd, dat het bestuur zich in verbinding zal stellen met de permanente^ middenstandscommissie en de leden onderling tot een volgende vergadering gelegenheid zullen hebben feest-voorstellen in elkander te zetten. Na dit alles, hield de eerw.-adviseur nog een propagandistisch speechje, waarin hij de leden der Hanze opwekte tot inwendige versterking en het aanwerven van nieuwe leden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Woensdagmiddag hield de K. v. K. en Fabr. voor den Beneden Maas in het Handelsgebouw te Vlaardingen een vergadering. De voorzitter opende de Vergadering en deelde mede dat de heer Th. Stolk voor het lidmaatschap der Kamer bedankt heeft, zoodat. er een vacatu re ontstaan is, waarin binnen drie maanden be hoort te worden voorzien. Na afhandeling der ingekomen stukken werd het ontwerp-jaarverslag, dat de instemming van alle leden heeft besproken en vastgesteld. Vervolgens werd besloten het adres van den Nederlandschen Grossiersbond over verkoop met cadeaux te ondersteunen en bracht de voor zitter ter tafel een Rapport, waarin de gegevens der in het district van de Beneden-Maas gehou den enquête over arbeidswetgeving verwerkt waren. Besloten werd dit Rapport te doen drukken, de proefdruk aan de leden rond te zenden en in de volgende vergadering nader te bespreken. Bij de Rondvraag wees de heer I. S. Figee op de wenschelijkheid van sneller rechtsprocedure, allereerst bij de afwikkeling van faillissementen welke thans vaak besporttelijk lang duren ook acht spr. het gewenscht, dat de vorderingenvan het Rijk bij faillissementen werden gelijk gesteld met particuliere vorderingen. Nadat deze zaak ter praeadvies in handen gesteld was van het Bureau, sloot de voorzitter niets meer aan de orde zijnde de vergadering. Grondverkooping. Notaris D. Boddeüs. Afslag 2 7 April. 17.79.28 Hectaren als Bouwterrein geprojec teerde grond, gelegen te Schiedam, in het Noor derkwartier, nabij den Overschieschen Weg, in den Polder Oud-Mathenesse, ten Noorden van het emplacement der Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij en van den spoorweg 's-Hage Rotterdam, in zes perceelen, overeenstemmend met de bouwblokken van het Gemeentelijk U itbreid ingsplan In veiling perceel I voor 6700 per H.A., to taal 12208, perc. II 7700 per H.A., totaal 29576, perc. III 13.600 per H.A., totaal 39889 perc. IV 14000 per H.A., totaal ƒ48522, perc. V 12200 per H.A., totaal 19240, perc. VI 13700 per "TI.A.totaal ƒ59610. Alles in totaal 20634-5. Gecombineerd verkocht voor ƒ266841. Zaak-jubilé. Voor de firma Joh. Nauman, Lange Haven 64 zal dit jaar de dag van 1 Mei niet ongemerkt voorbijgaan. Op dien datum toch, bestaat deze bekende zaak 124/2 jaar. Door Burg. en W e t h. z ij n heden morgen voor het seizoen 1923 in het open baai- verhuurd een 10-tal diverse perceelen land- en grasgewas, hetwelk in totaal heeft opgebracht de som van 1638 tegen v.j. 1858. Te Utrecht is gister bevorderd totdoctorin de rechtsgeleerdheid op proefschrift: Over den oorsprong van het aartsbisschoppelijk kapittel van Utrecht der Oud-Bisschoppelijke Cleresy, de heer mr. A. J. van de Ven, geb. alhier. De Stcrt. no. 81 bevat o.m. de Statuten der naamlooze venootschap Branderij en Gistfabriek „Hollandia II", alhier UIT ROTTERDAM. Mr. J. H. van Mcurs. Gistermiddag heeft de president van de recht bank ,mr. J. H. van Meurs, in een plechtige open bare zitting afscheid genomen, daar hij met 1 Mei zijn rechterlijk ambt zal neerleggen. Op den Westzeedijk alhier, nabij den Pieter de Hooghweg, is gistermiddag de 8-jarige G. B. bij het oversteken van de straat door een auto, die bij het uitwijken slipte, aange reden. De auto reed het trottoir op en botste te gen het ter plaatse staand gebouwtje van den volksbond tegen drankmisbruik. Van dit ge bouwtje zijn een muur ingedrukt, een stijl ver brijzeld en eenige ruiten vernield. De jongen is in bewusteloozen toestand, met een gebroken been en een hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd. Conflict geëindigd. Het conflict in de haven is gistermorgen ge ëindigd. De stakers hebben zich aan de kantoren voor aanneming op den St. Jobsweg'en aan de Maashaven gemeld, zijn aangenomen en dadelijk aan het werk gegaan. De ontslagen havenreservisten zijn niet aan genomen. Gemengd Nieuws. TI o o g e belangstelling. De Katho lieke Illustratie", die onder de tegenwoordige redactie haar abonnementen-tal zag klimmen tot boven de 75.000, is vereerd met de inteeke- ning van het Koninklijk Huis-Archief. Inbraak postkantoor te Steen- W ij k. Op ernstig vermoeden van medeplichtig heid aan den inbraak met diefstal van 40.000 in het postkantoor te Steenwijk, zijn te Ter Apel reeds drie personen in arrest genomen en naar Heerénveen opgebracht,n.l. B., die als opperman bij den bouw van het postkantoor werkte, en twee bekenden van dezen, de arbeider Gr. uit Barnflair en de schoenmaker Z. van Ter Apel. Bij laatstgenoemde is een nauwkeurige huiszoeking gedaan, tot nu toe echter zonder resultaat. I Aanvaring. Gistermorgen is het s.s. „Kin derdijk" der II.-A. lijn te Rotterdam op de Maas, terwijl het naar de werf van Wilton werd ge sleept, in botsing gekomen met een meerstoel.De ze Werd geheel vernield, terwijl de „Kinderdijk" vermoedelijk twee schroefbladen verloor. Geen persoonlijke ongelukken. Lieve lente. Woensdagnacht heeft het te Deventer en omstreken erg gevroren, waar door aan de bloeiende vruchtboomen belangrijke schade is toegebracht. Er lag zelfs een vrij dikke laag ijs op het water. D i eve n in Voorburg. Gisternacht heeft men ingebroken bij een familie aan de dr. Blookerstraat te Voorburg. Gisteren is op klaar lichten dag ingebroken bij de familie T. aan de Prinses Mariannelaan aldaar. Vermist worden een bedrag aan geld en zilveren voorwerpen. In de Woning vond men op verschillende plaatsen sporen van bloed men veronderstelt dat de inbrekers zich bij bet zich toegang verschaffen door de kelder hebben verwond. Bange nacht. Door den lagen stand van het buitenwater is Woensdagmiddag om vier uur de Marker motorboot tusschenMonnkendam en Marken aan den grond geloopen. Den geheelen nacht hebben de bemanning en passagiers (vijf tien personen, onder wie twee kinderen) op zee moeten doorbrengen. Gisterochtend om half zes is de boot, dank zij de stijging van het water, vrij gekomen. Het jongste lid van den A. N. W' B. Wij lezen in de Kampioen Elk lid brenge ten minste één nieuw lid aan in dit herdenkingsjaar verzochten wij herhaaldelijk. De candidatenlijst bewijst, dat wij niet aan doo- vemansdeur geklopt hebben. Ook de Juniores laten zich niet onbetuigd het laatste aangiftebiljet, dat voor het ter perse gaan van dit nummer binnenkwam, draagt de onder- teekening van Juliana L. E, M. W. van Oranje. Drooggelegd. Met 1 Mei a.s. wordt de laatst overgebleven vergunning in het Friesche dorp Valom opgeheven. Bezweken. In het St. Elisabeth-gasthuis te Haarlem is overleden de arbeider Bakker, uit Zwanenburg, die eenigen tijd geleden beklemd raakte tusschen de leuning van de brug over de Ringvaart en een beladen wagen en daarbij ernstige inwendige kneuzingen opliep. Schrille vondst. In de nabijheid van Ter Apel (Gron. is gisteren, in een boschje, ge vonden het lijk van een net gekleed persoon van middelbaren leeftijd, met afgesneden hals. In de zakken Werden geen papieren gevonden, ook geen geld,'maar wel een horloge, dat nog liep. Naar we thans vernemen z ij n door de politie een vijftal personen te Ter-Apel- kanaal aangehouden, verdacht van met dezen moord in verbinding te staan. Goede kennis. Mevrouw J. R. geb. P., uit de Stevinstraat in Den Haag, heeft een klacht ingediend tegen een haar bekend persoon in Den Haag, die te haren nadeele eenige Affecten, ter waarde van ƒ2000, zou verduisterd hebben. Branden. Gistermiddag is te Otterloo (gem. Ede) het boerderijtje, bewoond door Brui- nekreeft en in eigendom toebehoorende aan de N. V. Wilh. Müller en Co., geheel afgebrand. De inboedel was niet verzekerd. De staking in de textielindus trie. Men bericht uit Almelo In den stand van de staking was ook gistermorgen geen wijziging gekomen. De Bonden van textielarbeiders heb ben meermalen vergaderd ter bepaling van hun houding, doch konden door het groot aantal on georganiseerden niet tot een besluit komen. Voor een bemiddelingspoging door een der leden van het dagelijksch bestuur der gemeente achten beide partijen het oogenblik niet geschikt. Het laat zich aanzien, dat de staking spoedig zal eindigen. Gasontploffing. Een betonnen loods te Rotterdam, waarin zich een autogene lasch- inrichting bevond, Werd door een gasontploffing, tengevolge van een defect ventiel, vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Scheepsramp. Tijdens de reis ving gis ter het Australische stoomschip Port Victor draadlooze noodseinen op van het Portugeesche stoomschip „Mossammedes," dat aan de kust van Zuid-West Afrika nabij Kaap Frio was ge strand. Onmiddellijk begaf de „Port. Victor' zich naar het tooneel van de ramp. Men vond de „Mossamedes," doch geheel verlaten. Van de 237 passagiers en leden der bemanning was taal noch teeken te bespeuren. Ook zijn geen booten opgepikt. De „Port Victor" blijft zoeken. Smokkelv aar tuig beschoten. Din- dag is te Vancouver een Amerikaansch visschers- vaartuig- door een Ganadeesche patrouilleboot beschoten, omdat vermoed werd, dat het vaar tuig smokkelwaar aan boord had. De bemanning van de visschersboot verliet het schip na dit lek te hebben gemaakt, en met achterlating van een hunner, die gewond was en later stierf. Het visschersvaartuig is gezonken. Brand in een hospitaal. Een brand heeft gewoed in het hospitaal te Brighton; waar 45 invalide soldaten worden verpleegd. Het ge" lukte de brandweer,bij gestaan door verpleegsters, de verpleegden, die zich allen reeds ter ruste had den begeven, in veiligheid te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2