oude lasted DAGBLAD WOBM SCHIEDAM Oodsdienstcomiié voor de Oekraïne. FEU ILLETON. Dit nummer bestaat uit twee bladen Advertenties! 15 regek .1.75 elka regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven werden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Uit Washington In verhand met de sluiting van liet Amerikaansche consulaat teWladiwostok Korean KOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week lo cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. EERSTE BLAD. Het volk van Zuid-Rusland, de Oekraine, dat meer dan veertig millioen zielen telt, voert in onze dagen een zwaren strijd om zijn cultureele en godsdienstige vrijheid. Drie honderd vijftig jaar geleden verheugden zich de inwoners van dit land over onafhankelijkheid en welvaart. De geestelijke ontwikkeling van het volk stond zeer hoog. In ieder dorp waren scholen. De gods dienstzin was zeer ontwikkeld. Het heele volks bestaan stond veel dichter bij het Europeesche Westen dan bij Moskou. Toen de Oekraine door een personeele Unie met het Tsarenrijk werd verbonden, bepaalde het verdrag, dat de zelfstandigheid van de Oe-. kraine niet in het minst zou worden aangetast. Toch werd dit land langzamerhand geheel en al afhankelijk van Midden Rusland. Dit Rusland oefende eindelijk een volslagen tirannie uit, die zich vooral uitte door het verbieden van de Oekrainsche taal in de kerken en in de scholen. Na de revolutie van 1917 is de Oekraine be gonnen haar vrijheid op politiek, sociaal en cul tureel gebied terug te winnen. Een der voor naamste punten was dat de Kerk van de Oe kraine zich onafhankelijk verklaarde vanMoskou. De Oekrainsche taal werd in de kerken en in de scholen hersteld de godsdienstige gebruiken, die de Russische Regeering had afgeschaft wer den weer ingevoerd en men verklaarde, dat men geheel en al onafhankelijk wilde zijn van den Patriarch te Moskou. Ja, een Kerkelijk Congres in Cherson nam het besluit, zich te plaatsen onder den Metropoliet van Hemberg, den Aartsbisschop SHEPTYTSKY. Niet alleen de herinnering aan de vroegere vervolgingen van de Russische Kerk wekten Opnieüw den godsdienstzin in het volk der Oekraine, maar ook de krachtige aansporing der Oekrainsche intellectueelen. Om de stemming van deze groep te illustreeren citeeren v/ij hier de woorden van den beroemden Oekrainschen schrijver Dontzow, die thans nog tot de Grieksch-Orthodoxe Kerk behoort ,,Het volk der Oekraine kan niet leven zonder Godsdienst maar de Moskousche Orthodoxie kan deze behoefte niet bevredigen. Er is maar één uitweg uit dezen abnormalen toestand „niet blijven staan halfweegs totvreugdeder demagogen maar den weg, dien ons volk in 1917 heeft inge slagen, ten einde toe volgen zonder zich van de v ijs te laten brengen door de inblazingen van Moskou, die ons nationale denken vergiftigen. Ouder politiek en godsdienstig opzicht moeten wij terug naar de beginselen van het Westen, welke de Oekraine nooit heeft verloochend en Waaraan zij niet alleen haar kracht dankt, maar 0('k haar kracht van tegenstand tegen deMoskou- sche cultuur." Vele kenners van de Oekraine achten het geen overdrijving, te zeggen, dat de groote meerder heid der Oekrainers deze woorden onderschrijft. Maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de Unie m.et de Katholieke Kerk reeds is voorbereid of öabij is. Er moet nu van den kant van het Westen steun komen, en daarom besloot de Kardinaal- Aartsbisschop van Weenen Fr. G. PIFFL m Weenen op te richten een Seminarie, waar de °pleiding van priesters voor de Oekraine zal kunnen plaats vinden. Reeds werd een groot aantul Oekrainsche jongelieden in dit Seminarie 94 Andermaal gingen de deuren der zaal open. te wijden kring week het gezelschap uiteen om 'Jen binnentredenden ruimte laten een schit terende stoet van officieren, voorafgegaan dooi cen statig man die sierlijk voor de Vrijvrouw© k°og, terwijl zij, en allen met haar lang en diep neigde. Rut gaf een ootenblik van golving en schitte ring van licht en goud en kleuren in de van licht v°lgevloeide zaal «Prins Wilhelm 1" gonsde het om mij heen, en het gedrang werd nog sterker. Iedereen wilde een k'jkje naar binnen hebben. De Heer Merlé ik had te midden van al die 'Rukte zijn terugkomst niet opgemerkt, kwam °P mij toe. f •- j,Wilt gij het voorloopig met een oud cavalier v°or lief nemen vroeg hij. Gretig nam ik de mij aangeboden arm. De Proponent naderde ook, en met dezelfde bedoe- lug, naar ik giste, nis Wolfram met u teruggekomen?" nRij zal spoedig hier zijn. Ik houd een oog op v Poortgang zoodra ik hem zie, zal ik hem hier heen wenken." V eder ontstond er beweging onder de groepen iu 4c zaal. In de gang werd het levendig. Re proponent wisselde een blik met den school- opgenomen. Het getal zou echter nog veel grooter kunnen zijn en daarom beslootKardinaal PIFFL met volle instemming van Rome, in verschillen de landen de oprichting van Godsdienstcomité's te bevorderen, die dan met het Hoofdcomité in Oostenrijk zullen gaan samenwerken. Reeds kwamen zulke comité's tot stand in Frankrijk onder het Eere-Voorzitterschap van Kardinaal Dubois, Aartsbisschop van Parijs, en in Engeland onder het Eere-Voorzitterschap van Kardinaal Bourne, Aartsbisschop van Westminster. In Spanje is zulk een comité in voorbereiding, ter wijl ondergeteekenden het Nederlandsche comité hebben gevormd. Onze bedoeling is, ons aanslui tende bij het hier te lande met zooveel sympathie begroete actie van Mgr. SHEPTYTSKY, hier gelden in te zamelen, waardoor het mogelijkwordt steeds meer jongelieden, die roeping voor het priesterschap voelen, een plaats op het Priester seminarie te Weenen te verschaffen. Maar niet alleen voor dit doel werden de ver schillende godsdienstcomité's voor de Oekraine en ook het Nederlandsch Comité opgericht. Het Oekrainsche volk, dat voor het overgroote ge deelte goed lezen en schrijven kan, heeft in hooge mate gebrek aan godsdienstige en goede profane lectuur. Daarbij mag niet worden ver geten, dat de Methodisten, die over groote kapi talen beschikken, reeds krachtige pogingen doen om hun geschriften in massa in de Oekraine te verspreiden. De Katholieken mogen dus geen tijd verliezen en derhalve zal de finantiëele steun, die in de verschillende landen wordt ver kregen, ook ten nutte komen aan de Uitgevers maatschappij, die in Weenen gevestigd is, met de bedoeling om boeken en geschriften, vooreerst dan den catechismus, de Heilige Schrift en an dere godsdienstige boeken in de Oekrainsche taal in de Oekraine te verspreiden. Wij richten derhalve tot onze Katholieke land- genooten de dringende uitnoodiging om het werk van ons comité ten behoeve van deze twee doel einden zoo krachtig mogelijk te steunen, en wij noodigen hen uit gelden te willen storten, onder het hoofd „Godsdienstcomité voor de Oekraine". bij de H'aagsche Bankvereeniging vjh Capel Toenbreker, Anna Paulownastraat 93, den Haag,' Giro's Gravenhage 63100, of bij den secretaris^ penningmeester, J. J. J. Noordman, Aalmoeze nier der le Militaire Afdeeling, Noorderbeek- dwarsstraat 202, Den Iiaag, Giro 29342, kantoor 's-Oravenhage. Moge op die wijze het groote werk der katholiseering der Oekraine door de mild dadigheid onzer katholieke landgenooten in be langrijke mate worden geholpen Het Godsdienstcomité voor de Oekraine, Mgr. H. van de'Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, Eere-Voorzitter Graaf, A. De Marchand et d'Ansembourg, Voorzitter. Mgr. Dr. H. A. Poei.s, onder-Voorzitter. J. J. J. Noordman, Secretaris-penningmeester Mgr. Dr. Alph. Ariens. Prol'. Dr. J. A. Veraart. Buhenlantisch Nieuws. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het politiek comité heeft zich gister onder voorzitterschap van sir Horace Rumbold bezig gehouden met de kwestie der afschaffing van de capitulaties, vervat in art. 26, en met de kwestie van het afstaan der kerkhoven op Galli- poli aan Engeland, neergelegd in art. 144 van 't ontwerp-verdrag. Beide aangelegenheden zijn niet definitief meester Daar hieven de kinderen aan on zeker en holder-de-bolder, alsof de frissche, hel dere stemmen van ver kwamen en zich repten om in denzelfden draf te geraken, eindelijk vaster en voller, flink uit de borst. Bodo stond op den drempel. Achter hem de Vrijvrouwe, aan den arm van haar vorsteiijken cavalier, en weer daarachter de stoet der aanzienlijke gasten, die de breede, diepe gang vulden met eene warreling van tinten, kleuren en lijnen, vroolijke gezichten en stralende oogen. Bodo trad terzijde om voor deVrijvrouwe plaats te maken. De dicht opeengedrongen menigte Week om den stoet door te laten. Alles neeg, wuifde en groette, en onderwijl jubelde het ge zang der kinderen door de klare, zonnige na jaarslucht. De Vrijvrouwe ging voorbij. Bodo volgde. Hij knikte Vader en Moeder toe. „Waar is Wolfram, Margreet Zorg dat hij komt." Hij was al verder, verder, het binnen plein over, onder de poortgang, in Welker diepe schaduwen de schitterende stoet nu lang zaam doofde en wegslonk. „Wolfram zal ons in de kerk opwachten," zeide de Heer Merlé, naar de poortgang opwande lend, voortgestuwd en gedrongen door de nieuws gierige menigte rond ons, die den stoet niet uit het oog wilde verliezen. De kerk te Sturmfels Was te klein voor zoove- len. Honderden moesten buiten blijven. Vader en Moeder waren een anderen kant op gedrongen; Wolfram zag ik nergens.Ik rekte mij geregeld, maar naar de commissie van deskun digen verwezen. In art. 26 van het ontwerp-verdrag wordt gezegd, dat de geallieerden er mede accoord gaan, de capitulaties af te schaffen. Daarentegen verlangen de Turken opneming der besliste formuleering, dat de capitulaties afgeschaft zijn. De tweede gedelegeerde der vroegere Russi sche delegatie op de conferentie van Lausanne, Worowski, is uit Rome te Lausanne aangekomen Plij zal aan de Sovjet-regeering verslag uitbren- r/en over den loop der besprekingen en eventueel den leider der vroegere Russische delegatie, Tsjitsjerin, verzoeken naar Lausanne tc ko men, indien hij een inmenging van Rusland in de Turksche kwestie noodzakelijk acht of onderteekening van de overeenkomst in zake de zeestraten ook door Rusland gewenscht acht. HET NIEUWE DUITSCHE VOORSTEL. Naar het „Berliner Tagcblatt" schrijft, zijn de beraadslagingen der Duitsche regeering over de nieuwe voorstellen thans zoover gevorderd, dat zij morgen, uiterlijk overmorgen, geëindigd zullen zijn. Nadat dan de tekst van het Duit sche antwoord zal zijn vastgesteld, zal het ver moedelijk a.s. Dinsdag overhandigd kunnen wor den. Men verwacht, dat Duitschland tot een schadevergoeding van 30 milliard bereid zou zijn en tevens tot zekere waarborgen ter opzichte van Frankrijk. IERLAND. Naar den vrede. Het hoofdkwartier der rebelen heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarin de bereidwillig heid tot onderhandelen over een onmiddellijke beëindiging van de vijandelijkheden op basis van zekere voorwaarden, wordt te kennen gege ven. Aan de rebellen is order gegeven, de Vijan delijkheden te staken totMaandagmiddag 12 uur en tijdens dezen wapenstilstand slechts te zor gen voor hun eigen veiligheid en voor de be scherming van hun wapenen en munitie. -De Valera heeft een aparte proclamatie uitge vaardigd, waarin hij zich bereid verklaard tot vredesonderhandelingen op deze basis, dat beide partijen zich zullen onderwerpen aan de uit spraak van 't volk. (Reuter.) ALLERLEI. Uit Brussel aan de „Msb." Er is, als niet spoedig een regeling getroffen wordt een groote staking op til in de diensten van de telefoon en de telegraaf, die, als zoo doorgaat, zich ook tot de spoorwegen en de post zal kunnen uitbreiden. Het betreft een loonkWestie van het technisch telefoon-personeel, welk conflict te Antwerpen is losgebroken. De betrokken minister houdt zich met deze zaak onledig. Uit Madrid. Uit Bilbao wordt gemeld, dat 't paleis van Uribarren te Lemueitio bij openbare inschrijving is aangekocht en ter beschikking gesteld van de ex-keizerin van Oostenrijk Zita - zal Wenschen voor den tijd dat zij in tepanje te blijven. Mocht zij Spanje verlaten, dan zullen de koopers van het gebouw, die een maatschap pij hebben gevormd, zich 't recht voorbehouden er over te beschikken. Uit Munchen. Gisteren is het te Munchen tot een botsing gekomen tusschen jong-socia lis ten en nationaal-soc. tijdens een vergadering welke door eerstgenoemden was belegt beide zijden werden schoten gelost, zoodat personen vrij ernstig werden gewond. vier uit en beproefde over de hoofden heen te kijken 4e Heer Merlé tuurde naar alle kanten te vergeefs. Buiten was Wolfram ook met. Ik keek naar alle zijden bij het oversteken van den weg.Ook niet op het voorplein, niet in de poortgang en, zooverre mijne oogen reikten, ook niet op het binnenplein. Het hooge gezelschap was het Heerenhuis ge naderd de voorsten hadden de stoep beklom men. Dr. Kerner trad vooruit cn sprak den jon gen Vrijheer toe Bodo luisterde aandachtig. Een oogenblik poosde hij, perste de lippen op elkaar en kampte met zijne ontroering. Ik wist dat hij dacht aan hem, wiens plaats hij zou in nemen. De blik, dien hij over de verzamelde menigte liet gaan, was zoo ernstig, getuigde van zooveel diep gevoel cn van zulk een groot beset van de verantwoordelijkheid, die hem wachtte, dat de Heer Merlé ontroerde en het gelaat al- Wendde. „Ik ben baron Siegfried's zoon mocht ik hem waardig worden zeide hij eenvoudig, en zijne stein beefde. Toen daverde het oude Sturmfels van storm achtige bijvalskreten hoog en onstuimig gölfuen en stegen ze op in de lucht het grijze slot scheen mede te klappen, alle echo's in hoeken en torens werden wakker en de buitenstaanden herhaal den den jubel. De kinderen hieven weder aan oud en jong stemden mede Waar bleef Wolfram blijkt, dat de Sovjetregeering voornemens was, de aanstelling van den consul niet te erkennen. Mocht de Sovjetregeering op dit besluit terug komen, dan zal den Amrikaanschen consul wel licht worden toegestaan, te Wladiwostok te Wij ven. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering nan Vrijdag27 April. Aan de agenda wordt o.m. toegevoegd het Schoenenwetje. Aan de orde is de oorlogsbegrooting. Mevrouw Pothui s-S m i t (S. D.) oefent critiek uit op de wijze, waarop te Zeist kleeding en uitrustingstukken zijn opgeborgen. Zij dringt aan op een spoedige afdoening van liet dienst- weigeringsontwerp. Zij meent, dat herhalings oefeningen tot 1928 volkomen overbodig zijn. Zonder hoofdelijke stemming worden aange nomen de wetsontwerpen tot bijvoeging van Loosduinen bij 's-Gravenhagc en de vereeniging van de gemeenten Stad en Ambt Ommen. Bij de voortgezette behandeling van de oor logsbegrooting zegt de heer Beelaerts van Blokland (A. R.), dat beperking van be wapening alleen internationaal kan plaats hebben De heer Slotemaker de Bruine (0. H.) ontkent, dat het stemmen voor een oor logsbegrooting aankweeken van een militaris- tischen geest beteekent. Natuurlijk gaat arbitra ge huizenhoog boven oorlog, doch bij arbitrage is een leger noodig om gehoorzaamheid af te dwin gen aan het recht. De heer Blomjous (R. K.) herinnert er aan, dat de Oostenrijksclie sociaal-democratische partij zich met kracht heeft verzet tegen in krimping van het Oostenrijksclie leger. Hij vraagt of de zienswijze van hun Nederlandsche geest verwanten niet al te idealistisch is. De heer Mendels (S. D.) wijst op een be richt in de pers omtrent den ondeugdelijken aan maak van munitie, waardoor reusachtige som men zijn verspild. Hij vraagt, wat hiervan waar is. Nadat de Minister van Oorlog de verschillende sprekers heeft beantwoord wordt de begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering wordt verdaagd tol Dinsdag 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 27 April, De motie-Van Ravesteyn tegen belemmerende bepalingen inzake den toegang tot de duinen bij Noordwijk Wordt verworpen mot 66 stemmen te gen 1 stem. Aan de orde is het wetsontwerp tot machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de spoorwegmaatschappij AkenMaastricht be treffende de dominiale mijnen. De heer Bongaarts (R. K.) is tegen het ontwerp, dat z.i. niet voldoenden waarborg biedt voor een juist exploiteeren door de spoorweg maatschappij. De heer Vliegen (S. D.) gelooft, dat deze nieuwe regeling' in de praktijk tot groote moei lijkheden aanleiding zal geven. Hij zal tegen hel ontwerp steromen. De heer Dresselhuys (V. B.) is van ge heel andere meening. Hij betoogt, dat deze mijn alleen goed kan worden geëxploiteerd door de regeling van den minister. Merlé's oogen warén niet van de poortgang af geweest in de kerk had hij de Vrijvrouwe nu en dan scherp gefixeerd hij had herhaaldelijk de wenkbrauwen gefronstWolframs wegblijven hinderde hem geweldighij was verstrooid, ongeduldig Ik keerde mij naar Moeder, die wat verder stond. Zij stikte haast in hare tranen 1 En het waren geen vreugdetranen Laat ons naar huis gaan," hoorde ik haar tot Vader zeggen „ik kan het niet langer aanzien. Liet "is of mijn hart verscheurd wordt." Er was niets met Wolfram voorgevallen Moeder wist niets, niets van Wolfram. Wat was er dan toch gebeurd Ik nam Moeder's handen in dc mijne en deed haar neerzitten. Vader sprak zacht en bemoedi gend tot haar maar ik geloof niet. dat zij luis terde. Al haar aandacht was voor Bodo, die nu langzaam onder de groepen voortging, vroolijk en gul, alleiwege een groet,, een glimlach, een handdruk wisselend en die juist dc portgang in ging om zich ook op het buitenplein te verloonen en een paar vriendelijke woorden te spreken. Op zijn terugweg passeerde hij ons. „Wolfram is er niet," fluisterde hij haastig „ik heb hem nergens gezien. W us hij van ochtend Wel Dg Heer Merlé voorkwam mijn antwoord. „Uwe moeder heeft hem laten ontbieden. Vermoedelijk is, hij binnen.' Meer kon hij niet zeggen. Bodo dankte met een hartelijken knik. Wordl vervolgd.) ■■■—■■mMiiin '«maiinm hiUiimmi iiiiiipiiiiw—

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1