Min. De Geer acht het onjuist, dat de Staat eer zijn zin zal krijgen,als hij de maatschappij in de impasse laat. Voor het stelsen van murW- slaan gevoelt hij niets. Na repliek wordt het wetsontwerp verworpen met 50 tegen 14 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1923. De heer Van G ij n (V. B.) acht de annui- teiten te laag en dat is juist hier een groote fout. Hij geeft uitvoerige beschouwingen over het beheer van dit fonds, dat z.i. in Vele opzichten niet deugt. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Binnenland. Overcompleet personeel. De minister van binnenlandsche zaken beeft, aan de gemeentebesturen geschreven In verband met reorganisatie van den dienst bij verschillende rijksinstellingen, is een groot aantal ambtenaren ontslag verleend, en bij het bemiddelingsbureau, ressorteerende onder het departement van financiën, voor herplaatsing ingeschreven. Niet allen kunnen evenwel voor herplaatsing in aanmerking worden gébracht. In overleg met mijn ambtgenoot voor finan ciën heb ik de eer u te verzoeken,indien in voor komende vacatures uit eigen overcompleet personeel niet kan worden voorzien, zich tot bedoeld bemiddelingsbureau te wenden, vóói- dat wordt overgegaan tot de aanstelling van personen, die tot dusverre buiten de admini stratie gestaan hebben. Emigratie naar Canada. In verband met niet geheel juiste mededeelin- gen in verschillende bladen met betrekking tot de financieel gesteunde emigratie naar Canada, deelt de directeur van het informatiebureau van de Vereeniging Landverhuizing het volgende mee Daar de voor uitzending naar Canada in aanmerking komende personen eventueel bin nen zeer korten tijd zullen moeten vertrekken, is de tijd voor aanmelding om voor gesteunde emi gratie alsog in aanmerking te komen, voorbij. Het is dus beslist nutteloos en onnoodig, zich nog op te geven voor gesteunde emigratie naar Canada, daar dergelijke nieuwe aanvragen in geen geval in behandeling kunnen worden ge nomen. Tentoonstelling. De banketbakkerij-tentoonstelling met vak wedstrijd, georganiseerd door de R.K. en Chr. Gezellenbonden, welke zal gehouden worden van 1 tot en met 4 Mei in het R.K. Vereenigingsge- bouw te 's-Gravenhage, zal Dinsdagnamiddag officieel geopend worden. De openingsrede zal in tegenwoordigheid van genoodigden wor den uitgesproken door het R.K. Kamerlid, dr. L. Deckers. Hongaarsehe kinderen. Op 1 Mei, s' namiddags 3 u. 13 min., wordt te Utrecht verwacht een extra-trein met. ruim 300 R.K. Hongaarsehe kinderen. Daarvan gaan 70 naar Rotterdam en 60 naar Dordrecht. Uitgetrokken typografen. De uitgetrokken typografen zullen nu ook worden opgenomen in de bestaande steunrege ling voor uitgetrokken arbeiders. De regeling zal zoo spoedig mogelijk worden ingevoerd. Mr. R. J. de Visser f Na een langdurige ongesteldheid is gistermor gen te Arnhem overleden, 52 jaar oud, mr. R. J. de Visser, lid van Gedeputeerde Staten van Gel derland. De Nederl. Scheepsbouw Mij. De directie van de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij heeft gister besloten de werven in de Conradstraat en aan de over zijde van het IJ te Amsterdam heden te sluiten, omdat het haar gebleken is, dat geen voldoend aantal ploegen klinkers is'bijeen te brengen. De oorzaak hiervan is, dat een aantal klinkers bevreesd is voor molest van de zijde der federa tie. Gistermiddag werd dit besluit aangeplakt. Een kleine pleoeg, ongeveer een honderdtal werklieden, zal aan den arbeid blijven omdat hun werk buiten de klinkers om gaat. De Huurwetten. Het voorloopig Verslag der Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging der Huurcommissiewet en der Huuropzeggingswet zegt, dat verschillende leden de indiening betreu ren. Vele leden deelen deze opmerkingen van tegenstanders van het wetsontwerp niet en voeren aan, dat wetten als de Huurcommis siewet en de Huuropzeggingswet den woning nood juist bevorderen en daarom zoo spoedig mogelijk moeten verdwijnen. Jubileum. Dinsdhg 1 Mei a.s. is het een kwart eeuw gele den, dat te Amsterdam de heer Max. R. Nunes, sinds jaren gevestigd N.Z. Voorburgwal 230—232 aan het Damrak het CentraalAdvertentie-Bureau stichtte. Sindsdien heeft de zaak van den heer Nunes zich enorm uitgebreid. Het advertentie-bureau werd ook uitgeverszaak. Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan wordt des middags van half drie tot half vijf in de zalen van hotel de 1' Europe recep tie gehouden. Sfsds- eu Gewestelijk Nfeuw§, Eerste Triduum voor de Derde Orde van Sint Domiuieus. Van bevoegde zijde wordt onze aandacht ge vestigd op het heugelijke feit, dat a.s. Zondag in de Havenkerk het eerste Triduum geopend wordt voor de Derde Orde van den LI. Dominicus. Doel van dit Triduum is vooreerst de intensieve groei der beide reeds bloeiende mannen- en vrou- wenafdeelingen, maar vervolgens ook enkele min of meer troebele denkbeelden te verhelderen omtrent deze zoo actueele Orde, door Paus Bene- dictus XV zoo Warm bij alle geloovigen aanbevo len en door den tegenwoordigen Paus met nieuwe geestelijke gunsten zoo kwistig verrijkt. Daarom is het Triduum toegankelijk voor alle katholieken, wier weetgierigheid en godsvrucht zeker bevredigd zullen worden door de predika ties van den Zwolschen prior, den Z. eerw.Pater M. Gijlswijk, broeder van den ons bekenden Apos- tolischen Delegaat van Zuid-Afrika, en zelf be kend om zijn conferenties voor andersdenkenden. Klooster Warande. Morgen, Zondag, is na elf uur de Kapel der eerw. Zusters Theresianen den geheelen dag open, ter-vereering der Kleine Theresia van het Kind je Jezus, wier zaligverklaring morgen te Rome zal plaats hebben om elf uur. Daarom zal ook morgenavond om half zes uur onder het Lof het „Te Deum laudamus" gezongen worden. R. K. Sekied. Tooneelclub. Haar eerste lustrum heeft de R. K. Schied. Tooneelclub gisteravond in den R. K. Volksbond met een welgeslaagde uitvoering zeker tot groote voldoening van de vele aanwezigen gevierd. En we Weten vast, ook tot voldoening der too- neelisten zelf, want behalve, dat ze hoog te waardeeren spel hebben gegeven, zijn ze ook nog door vele vereenigingen, die steeds van hen niet anders dan hebben genoten, en namens Welke kapelaan Paulussen het woord voerde, allerhar telijkst met dank, wenschen en prachtbloemstuk- ken gehuldigd, 't Waren er niet Weinige, die van hun sympathie blijk gaven de R. K. Vrouwen bond, Hulp in de Huishouding, Kraamver- pleging, R. K. Volksbond, Missieactie, R. K. Sportcomité, de afdeelingen Delft, Dordt en Vlaardingen van den R. K. Vrouwenbond, dé R. K. Vacantie-kolonie en Utile Dulci. In naam van deze allen bracht de eerw. spr., die zelf de censor der club is, warmen dank voor het nu reeds vijf jaar lang gegeven spel en ruim gelde lijk hulpbetoon, dat reeds meer dan 3500 be draagt. Niet altijd noemt spr. een le lustrum een evenement, maar Wel dit, nu een dilettantenclub met louter liefdadigdoelvijf jaar bestaa t en steeds met een schitterend succes is opgetreden. In 't bijzonder wil spr. nu eens naar voren brengen de souffleuse, Mej. Agnes Melchers en de „too- neelmoeder" Bcrta Jansen en brengt verder nogmaals het geheele gezelschap hartelijken dank voor alles, wat reeds gepresteerd is en vooral ook voor den nu weer geboden avond, waarvoor hij nog een aparten krans overhandigt. Thans na dit lustrum beschouwt spr. zich niet meer als censor, maar als peetoom en hij hoopt tenslotte onder aanbieding van een boottocht, dat hij zijn petekind nog lang moge zien groeien en bloeien. De heer J. Zoetmulder, voorzitter van het gezelschap verklaarde zich zeer voldaan over de ondervonden hartelijke waardeering, steeds zou zijn club voor het heil der Roomsche charitas blijven streven, vooral ging de R. K. Vacantie- kolonie haar ter harte. Van zijn kant bracht hij ook dank aan allen, die de club met hun steun hadden geholpen, in 't bijzonder het strijkje en den heer Smeets, die belangeloos de geheele too- neeibemeubeling en verdere enscèneering had beschikbaar gesteld. Zooals gezegd en men kon ook niet anders ver wachten, hebben de aanwezigen weer van mooi en kunstvol spel genoten. Als stuk was gekozen het blijspel „Met Plezier" in de bewerking van Jac. de Vos. Hoe enthousiast We ook over het spel van het gezelschap kunnen zijn, eerlijk ge zegd, viel ons het stuk zelf een klein beetje te gen, er komen veel aardige momenten in, maar ook te veel toevalligheden en hier en daar is de intrique Wat afgesleten zoodat het niet in alle deelen evenveel blijft boeien. Dat echter toch de avond nog aangenaam was, is dan ook grootendeels te danken aan de ver tolking, die alle spelers van hun rol hebben gegeven. Voorop noemen we het edele drietal, de heeren J. Blaisse en J. Zoetmulder en mej-. Toos Zoetmulder. Zij hebben zich getoond als acteurs, die waarlijk bij een beroeps-gezelschap geen slecht figuur zouden maken. In 't bijzonder ook de heer Blaisse had als ouden oom, met in gebeelde ziekte en krakend stemgeluid, geen gé- makkelijke, maar daarom des-te meer te waar deeren taak. De heer P. Engering had zelfs twee rollen te spelen,dat hij met talent heeft volbracht., alleen was hij sommige momenten te bewege lijk en dan weer eens niet bewegelijk genoeg. Zeer goed was verder het optreden van Mej. Ph. Engering, als allerverstokste oude vrijster, van den heer W. Rademaker, als hartstochtelijk van liefde ontvlamd jongmensch en van het voor werp zijner liefde (Mevr. T. Rademaker—Nolet). Ook de verdere bijrollen waren alle in goede handen, terwijl enscèneering en regie eveneens bijzonder goed geslaagd kunnen heeten. Voor de muzikale afwisseling zorgden de heeren W. Blais se en A. v. Deventer, terwijl de heer J. Witt- kampf door zijn bemoeiingen met den verkoop van een vruchtenmand nog bijna f 140 aan extra baten in 't laadje der R. K. Vacantie-kolonie bracht, die zeker ook met de overige recetten meer dan tevreden zal zijn, dank zij de belange- looze offervaardigheid der R. K. Schied. Tooneel club. Sloombootdiensten. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie van de N.V. Stoomboot reederij Fop Smit en Co., waarin belangrijke mededeelingen zijn ver vat, betreffende stoombootdiensten naar Hoek van Holland en Oostvoorne. Voetbalwedstrijd Holland - Relgie. Daartoe in staat gesteld door onze Radio Telegrafie en Telefoon installatie, zulle wij mor genmiddag (ongeveer half drie te beginnen), het verloop van dezen landen-wedstrijd, die in het Amsterdamsche Stadion wordt gespeeld, op het publicatie-bord woor ons bureau bekend maken. Vergadering. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer Voorkomende a dvertentie van het Natio naal Verbond van Gemeente-Ambtenaren, in welke annonce bijzonderheden worden medege deeld aangaande cle door dat Verbond uitgeschre ven vergadering op Maandag a.s. Volgens achterstaande adver tentie zijn voor konijnen-houders weer graskaar- ten verkrijgbaar om gratis gras te mogen snij den op het sportterrein (Havendijk) en Volks park; de terreinen zijn ter beschikking gesteld door het Gemeentebestuur; op de kaarten zijn de dagen en uren vermeld waarop gras gesneden mag worden. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps, di recteur H. H. van Vleuten, op Maandag den 30sten April 1923 's avonds ten 8 uur, in de Plantage. 1. Volksliederen 2. „Schiedam Vooruit (Marsch) H. H. van Vleuten 3. „Ungarisclie Lustspiel" (Ouverture) Keler-Bela 4. „Les Patineurs" (Wals) B. Waldleufel 5. „Berlin bei Nacht" (Pottpourri) P. Lincke 6. „Was blu- men trii-uinen" (Intermezzo) S. Franslaleur 7. „Sabre et Lanee" (Marsch) H. Siarke. Naar we vernemen zal door cle H.A.V. Bank, te Schiedam, een bijkantoor voor Ned. O. Indië worden gevestigd te Weltevreden. De alhier Maandag en Dinsdag gehouden collecten voor de alleenstaande blin den te Wolfshezen, heeft in totaal opgebracht 260.43. Gemeenteraad. Agenda. 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van 4 leden van de Schattingscommissie bedoeld in artikel 57 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 in verband met de periodieke aftreding van de heeren P. de Bruin, J. van Katwijk, A. J. Schreuder en Th. A. J. Zoetmulder. Aanbevolen Worden in de vacature P. de Bruin 1. de heer P. de Bruin, 2. de beer G. Kor- pel in de vacature J. van Katwijk 1de heer J. van Katwijk, 2. de heer B. G. Hoogendam in de vacature A. J. Schreuder 1. de heer A. J. Schreuder, 2. de heer J. v. d. Tempelin de vacature Th. A. J. Zoetmulder 1. de heer Th. A. J. Zoetmulder, 2. de heer Arn. J. M. Zoet mulder. Herbenoemd worden de heeren de Bruin, van Katwijk, Schreuder en Zoetmulder. 2. Wijziging der gemeente-begrooting, dienst ,1922—'23. Goedgekeurd. 3. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Burgemeester Knap- pertlaan, hoek Aleidastraat aan A. Stahlie q.q. ter grootte van 600 M2., zulks voor den houw van een enkel heerenhuis. Besloten wordt tot verkoop van dezen grond tegen een prijs van 17.— p. M2. 4. Voorstel van B. en W. tot ruiling van grond 'aan het Fabriplein met S. Verloo. Overeenkomstig het voorstel wordt tot deze ruiling besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor de aanschaffing van benoodigd- heden voor cle inrichting van een laboratorium van den Gemeentelijken Vleeschkeuringsdienst bot een bedrag van 700. B. en W. voegen hieraan toe, dat de dienst, thans naar het gebouw aan de St. Annazuster- st.raat is overgebracht, alwaar reeds verschillende noodslachtingen zijn verricht en zal binnenkort den Raad een ontwerp-verordening worden aan geboden, waarin de heffing van gelden voor het gebruik dezer slacht.gelegenbeid formeel wordt geregeld. Liet crediet hiertoe wordt verleend. 6. Voorstel van B. en W. om aan de straal, gelegen ten Noorden van het Station der H.IJ. S.M., den naam van „Parallelweg" te geven. In aanmerking nemend, dat een gedeelte van deze straat reeds vroeger den naam van „Paral lelweg" droeg, meenen B. en W. dezen naam ook aan het overige gedeelte te moeten geven. Hiertoe wordt besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het profiel van de Nieuwstraat, waaidoor een betere afwatering wordt verkregen een bedrag van ƒ5000 wat hiermede gemoeid zal zijn kan uit de Joopende begrooting worden gevonden. Hiertoe wordt besloten. 8. Advies van B. en W.,naar aanleiding van het verzoek van den Schiedamschen Bestuur- dersbond om hun College te machtigen aan de werkloozen en aan de arbeiders werkzaam bij de werkverschaffing in de maand April een extra- uitkeering te verstrekken ten bedrage van het loon over een week berekend. B. en W. stellen voor op het verzoek afwijzend te beschikken. Aldus wordt met 15 tegen 7 st. besloten. 9. Advies van B. en W. naar aanleiding van diverse adressen betreffende den tol aan den Overschiescheweg. B. en W. stellen voor op de diverse adressen afwijzend te beschikken en hen te machtigen voor het tijdvak 1 Meil92330April 1924 dezen tol Weder te verpachten aan M. G. cle Bruyn te Oversehie. Zulks voor de aangeboden pachtsom van 3000.— Goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verweer (zoowel in eersten aanleg als zoo noodig in beroep en cassatie) tegen den cisch in rechten door de firma P. Korsten en Zonen en den heer D. J. van Bochove tegen de Gemeente ingesteld, inzake rioleering en straataanleg in'Oud-Mathe- nesse. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. 11. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot het plaatsen van een ijzeren lick op houten voet als terreinafsluiting rondom het Pompstation der Drinkwaterleiding, waartoe een bedrag van 7500.— benoodigd zal zijn doch kan worden bestreden uit het Crediet voor het pompstation. De machtiging wordt verleend. - 12. Voorstel van B. en W. om lo. met ingang van 1 Mei a.s. te besluiten tot de overplaatsing van den heer Th. v. Woerkom van School J11 naar D. Mej. M. v. Rijn van school J11 naar D. Mej. E. J. Groote van school JII naar EIIden heer A.'A. J. Mets van school JII naar FII. 2o. met ingang van 1 September a.s. school JII op te heffen 3o. school C. met ingang van 1 September a.s. te splitsen in 2 zesklassige scholen (CI en CII) 4o. den heer J. van Meurs, Hoofd van school JII, met ingang van 1 September a.s. over te plaatsen in gelijke betrekking aan School CII. Goedgekeurd. 13. Beantwoording der vragen, gesteld door den heer W. Collé, betreffende het plakken van rentezegels ten behoeve van de bij de gemeente lijke Werkverschaffing tewerkgestelde arbeiders De beslissing wordt op voorstel van den heer Swartjes aangehouden. 14 B en W. vragen machtiging lo. tot onderhandschen verhuur tot 31 Decem ber 1925 aan R. Kerkhof van het van A. Rozen- boom uit de huur genomen perceel weiland aan den Ouden dijk, groot 5.10.08 LI.A. zulks tegen een jaarlijkschen huurprijs van 1200. 2o. tot onderhandschen verhuur aan J. C. M. v. d. Valk van een perceeltje weiland aan den Rotterdamschen dijk, gelegen achter het Pomp station der Drinkwaterleiding, groot 0.81.20 H.A. tegen een huurprijs van 160.per jaar. De machtiging wordt verleend. Tegen half 5 wordt hierop de vergadering ge sloten. Gemengd Meuws. De moord te Ter A p e 1. Volgens het „Wbld. van Emmen is de man, die in Ter Apel vermoord is gevonden, zekere H„ uit Zandberg, een bekend smokkelaar, die den dag te voren uit moet zijn geweest en toen veel sterken drank moet hebben gebruikt. Als vermoedelijke daders zijn aangehouden B. en W. in Ter Apelkanaal. Ontrouw ambtenaar. Te Bussum is proces-verbaalopgemaakt wegens verduistering in dienstbetrekking tegen den cokescontroleur der gasfabriek en wegens heling tegen twee brandstoffenhandelaren. De man leverde een grooter hoeveelheid'cokes dan waarop de hande laren volgens hun bon recht hadden, waarna hij het te veel geleverde tegen 20 cent onder den geldenden prijs liet betalen. Bij huiszoeking is een bedrag van bijna 1300 gevonden, dat de ontrouwe ambtenaar als opbrengst van de verduistering in een apart potje had bewaard. De controleur en de handelaars hebben een volledige bekentenis afgelegd. Levend verbrand. Gisteren is de 12- jarige G. II. te Stroe, gemeente Barneveld, welk meisje aan toevallen leed, ten huize van haar ouders in het haardvuur gevallen en levend verbrand. V e i s c hj i k k e 1 ij k e d o o d. Uit Buxte- hude (LIannover) Wordt aan de Duitsche bladen gemeld, dat twee jonge meisjes, die sedert vier dagen spoorloos verdwenen waren, een verschrik- kelijken dood heben gevonden. Het is thans gebleken, dat zij in den kelder van een huis had den gespeeld en in een groote kist waren afge daald. Plotseling was het deksel neergevallen en het was den armen stumperdjes niet gelukt het te lichten. Toen men ze vond, waren zij reeds dood. Brand in een glasblazer ij. Giste ren is brand uitgebroken in de glasblazerij van de firma Sadin te Jumet in Henegouwen. Het vuur woedde over een front van 1500 meter in de verschillende fabrieksgebouwen. De schade is aanzienlijk. Scheepsramp. Drie reddingsbooten, be- hoorende tot het Portugeesche stoomschip „Mossamedes", dat op 26 April j.l. schipbreuk heeft geleden zijn gearriveerd te Port Alexander in Portugeesch Zuid-West-Afrika. Men hoopt, dat er nog meer booten met geredden zullen aan komen. De Mossamedes had 237 personen aan boord. Een ernstig ongeluk heeft gis- ter plaats gehad in een kolenmijn nabij Llanelly (Engeland). Toen de ochtendploeg na gedanen arbeid in lorries naar boven werd gebracht, brak een koppeling,waardoor een der lorries met. razende vaart de helling afliep en te plet ter sloeg. Negen arbeiders werden gedood en twintig gewond. K a tholi eken-vervolging in Tsjecho-Slowakije Het blad „Pravo Lidu" meldtLiet ministerie van eeredienst heeft onlangs een decreet uitgevaardigd, waar- 9

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2