ie! oude Kasteel LAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. "feuilleton. 46ste Jaargang. Dinsdag 1 Mei 1923. No. 13629. BuieauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal SS. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden ©p aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Blanco aanvragen ter bekoming van vischak- ten, voor liet nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a.s. en eindigende 30 Juni van het volgende jaar zijn ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Al- gemeene Zaken) kosteloos verkrijgbaar. Buitenlandse!». Nieuws. IN HET BEZETTE GEBIED. Gistermiddag bezette een Fransche troepen- afdecling, bestaande uit een compagnie infante rie, een escadron cavalerie, drie pantserautois en drie tanks de kolen- en cokes-opslagplaatsen der mijnen II, III en IV van de Bergwerke A. G. te Rotthausen, zoomede het station en de daartoe behoorende rangeerterreinen tot aan de grens van het station Gelsenkirchen. De sporen in de richting Gelsenkirchen werden over een afstand van verscheidene meters op- gebroken. Men gelooft, dat de Franschen het station blijvend bezet zullen houden. De arbeiders van alle mijnen zullen als protest gedurende 48 uur staken. Ten einde verder inbeslagnemen van mijnen te voorkomen, verkoopen de Duitschers die mijnen fictief aan neutralen. De mijn Mont Genis is „verkocht" aan een Nederlander, de Shamrock aan een Zweed en de Constantin aan een Zwit- sersch consortium. Alle cokesfabrieken in het Roergebied hebben als maatregel van verzet tegen het optreden der Belgen en Franschen hun Werkzaamheden ge staakt. Slechts enkele cokesovens die voor het bezette gebied Werken, zijn aangehouden. Overi gens zijn de vuren gedoofd. De productie is daardoor tot een vijfde verminderd. IIET HERSTEL. De „Kölnische Zeitung" meldt uit Berlijn Er zijn definitieve beraadslagingen gehouden over het antwoord op de redevoering van Lord Curzon. Het Duitsche antwoord is echter nog niet geheel geformuleerd en natuurlijk zijn ook zekere wijzigingen niet uitgesloten. Duitschlapd is echter in geen geval bereid in te gaan op -den in de Fransche pers tot uiting ge komen eisch betreffende het opgeven van het lijdelijk verzet. In Engeland is men niet optimistisch. Terwijl de geheele Wereld wacht op het Duit sche aanbod, wordt men te Londen in welin gelichte kringen steeds sceptischer over de resul taten van onverschillig welke aanbiedingDuitsch- land schijnt te zullen maken. In de eerste plaats lijkt het vrijwel zeker, dat Frankrijk ieder aanbod, hetwelk Duitschland thans zou kunnen doen, bij voorbaat zal ver- Werpen, omdat het er verreweg de voorkeur aan geeft het Roergebied enz. in handen te houden. Aan den anderen kant lijkt het uitgesloten, in het bijzonder nu Bonar Law gedurende eenige weken niet ter beschikking is, dat de Engelsche regee ring haar politiek van strikte onzijdigheid zal wijzigen, zoodat het thans reeds bijna vaststaat, dat Welk Duitsch aanbod er ook komt, een wei gering het gevolg zal zijn. Alleen een zeer duidelijke vingerwijzing van Washington schijnt in den tegenWoordigen toe stand een verandering te kunnen brengen waar door de partijen zouden kunnen geraken uit den doolhof, waarin zij zijn geraakt. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Uit de ontvangen mededeelingen kan moeilijk Worden afgeleid, dat de besprekingen reeds be langrijke vorderingen maken. Een aantal kwes ties, die reeds ter tafel zijn gebracht, werden naar de experts verwezen. De Turken volgen Weer hun oude tactiek en om hen tevreden te stellen moeten tal van onderdeden van het vredes verdrag punt voor punt weer worden behandeld. Bij tal van bepalingen eischen zij een nauw keurige omschrijving van de juiste strekking daarvan. Er bestaat evenwel gegronde hoop, dat een reeks artikelen zonder bezwaren van de zijde der Turken zullen worden aangenomen. Een van de grootste moeilijkheden blijft de kwescie van Catellorizo nog opleveren, van Welk eiland de Italianen geen afstand wenschen te doen, terwijl ook de vraagstukken van het vreem delingen-regime in Turkije en de schadevergoe ding nog moeilijkheden blijven veroorzaken. De ondersecretaris van Buitenlandsche Zaken McNeill, deelde gister in bet Lagerhuis mede, dat het Foreign Office een missive heeft ontvangen, dat den tekst heet te bevatten van de Ghester- concessies. De inhoud ervan wordt onderzocht. Naar verluidt zal Frankrijk in gevolge troepen concentraties der Turken aan de Syrische grens twee nieuwe divisies koloniale troepen naarSyrië zenden, terwijl Engeland zal worden verzocht, zich in Mesopotamië bij deze veiligheidsmaat regelen aan te sluiten. BULGARIJE. Uit Athene verluidt Vijftig Bulgaarsche soldaten, aangevoerd door kolonel Papajanof, zijn Zaterdag de Grieksche grens gepasseerd en hebben zich aan de Grieksche autoriteiten over gegeven. De kolonel verklaarde, dat hij zich ge noodzaakt had gezien Bulgarije te ontvluchten, omdat de opstandelingen in het Zuiden heer en meester zijn. Alle regeeringstroepen werden verstrooid of gevangen genomen. De kolonel vat te den toestand hoogst ernstig op. De verbin dingen tusschen Sofia en het Zuiden van het land zijn verbroken. JOEGO-SLAVIE. Davidowitsj, de leider der Joegoslavische democraten, die met de vorming van een kabinet is belast, heeft dit mandaat gisteravond weer ter beschikking van den koning gesteld, daar de radicalen geweigerd hebben, een zaken- en ver kiezingscoalitie met de democraten te vormen. Davidowitsj heeft voorgesteld, dat de koning de radicale en democratische leiders tot een ge meenschappelijke bespreking zal bijeenroepen, hetgeen waarschijnlijk heden zou geschieden. SPANJE. Volgens de tot heden bekende uitslagen zijn bij de algemeene verkiezingen 160 regeerings- candidaten gekozen en 106 candidatcn der oppo sitie. 95 „In orde", dacht ik. „Als Wolfram nog bin nen is, zal hij onmiddellijk ontslagen worden en zich vertoonen." Ik had Freule Georginia tot nog toe niet op gemerkt. Nu zag ik haar naast een levendigen Jonker, haar jongere in jaren, naar het mij voorkwam Bodo vertelde mij 's avonds, dat het Hugo van Ilompesch, de broeder van den wildzang was. Werkelijk geleek zij een thee roos in haar bleek roze, met bouillonnés gegar neerde tule kleedje, met paarlen in het gepoe derde haar en om den slanken hals. Zij praatte opgewekt, en het gesprek had een levendiger blos op haar wangen en dieper gloed in haar oogen gelegd. l,Een schoonheid van den eersten rang," mom pelde de heer Merlé, door mijn turen opmerk zaam geworden. Bodo's ronde was afgeloopen. Het aanzien lijke gezelschap was in huis teruggekeerd. De hofmeester trad naar buiten en gaf het sein tot het middagmaal. Een ieder haastte zich een plaats te vinden aan een der lange tafels, waarop de toesnellende bedienden dampende schotels van verbazenden omvang neerzetten. Eenige minuten van ge- ALLERLEI. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de politie een bolsjewieksche samenzwering ontdekt heeft. Er zijn pamfletten in beslag genomen, waarin het proletariaat aangespoord werd om tegen de kapitalistische regeering op te staan. Naar verluidt, is de sowjet-handelsdelegatie ki de zaak betrokken. De politie heeft Lalrijke arresta ties gedaan onder Russen en Turken. Een later telegram meldt, dat de politie ont dekt heeft, dat de pamfletten afkomstig zijn van drie Turksche communisten, die vaak Rusland bezochten en die, naar men meent, gesteund werden door de sowj et-vertegenwoordigers ter plaatse. De betrokkenen moeten een volledige bekentenis hebben afgelegd. Er zijn nog weder 18 personen gearresteerd, waaronder 3 Russen. Uit Santiago de Chili De commissie van het Pan-Amerikaansche congres, dat zich bezig heeft gehouden met de bestudeering van het Argentijnsche plan ten gunste van verplichte arbitrage voor alle kwesties, met uitzondering van die, welke betrekking hebben op de constitu ties der naties,' heeft geen overeenstemming kunnen bereiken. De bewapeningscommissie betuigde haar in stemming met het verdrag van Washington dat de tonnemaat voor vloot-eenheden behoorende tot de eerste klasse op 35.000 ton vaststelt. Het congres heeft besloten, dat de volgende bijeenkomst van het congres te ^avana zal plaats hebben. Uit Berlijn De Weensche nationaal- socialistische en monarchistische vereenigingen zijn voornemens op de voor den 2en Mei aange kondigde doorreis van maarschalk Foch door Weerien, protestbetoogingen aan het Wester- Station te organiseeren. De staatsregeering treft, naar het „Neue Wiener Journal" meldt, in ver band hiermede omvangrijke maatregelen, om den van Parijs per extra-trein naar Warschau reizen- den maarschalk te beschermen. Uit New-York De zomertijd is hier gister morgen om twee uur ingegaan in ongeveer 350 steden in een groep Oostelijke staten, met in begrip van New-York en New-Jersey, alsook in een aantal verspreide steden in het Midden- Westen. De zomertijd blijft van kracht tot 30 September a.s. Te Gleiwitz is de politie op het spoor ge komen van een communistisch complot dat in geheel Opper Silczië vertakkingen had. Uit Rome Zooals gemeld, is het den Itali- aanschen aarbeiders verboden, heden den 1-Mei- dag te vieren op straffe van.arrestatie. Het be sluit tot afschaffing van den 1-Meidag werd ge nomen, omdat die dag steeds met ongeregeld heden gepaard ging. De prefecten over het ge heele land hebben strenge instructies ontvangen, geen afwijking van die verordening door de vin gers te zien. r Uit Londen Algemeen is men de opvatting toegedaan dat de Iersche regeering het aanbod van de Valera niet kan en mag aanvaarden, hoe wel zij er blijkens het oyerleg dat de ministers gedurende de rustdagen hebben gehouden, veel belang aan toekent. Uit Berlijn Naar de „Vörwarts" meldt, zal den 3en Mei op verlangen van de mijneigena ren een bijeenkomst van den Rijkskolcnraad plaats vinden, ten einde te beraadslagen over nieuwe kolenprijsverhoogingen. De correspondent van de „Times" te Brus sel meldt dat de Belgische troepen in het Roer gebied binnen enkele dagen tot ongeveer 9000 man versterkt zullen worden. Zij tellen nu 6000 man. Uit Londen De premier Bonar Law zou he den zijn zeereis aanvangen, welke hem door de doktoren is voorgeschreven om genezing te be werken voor zijn keelaandoening. Hij maakt eerst een tocht naar de Middellandsche Zee. Uit München De Pauselijke delegaatvoor het bezette gebied, mgr. Testa, is naar Rome te ruggekeerd. Maarschalk Foch is gisteravond uit Parijs naar Warschau vertrokken. drang en onbeschrijfelijke verwarring volg den. De heer Merlé was een zorgzaam cavalier. Hoe alles zoo snel was gegaan, zou ik niet heb ben kunnen zeggen, doch daar zaten wij, tegen over de groote eetzaal, vlak bij de poortgang, een uitgezochte plaats om gade te slaan wat binnen voorviel, het binnenplein te overzien en een kijkje op het voorplein te hebben. Geen Wolfram. De heer Merlé ging hem zoeken, bleef lang weg en keerde zeer ontstemd terug. „Niemand heeft hem gezien," zeide hij tot Vader. „Ik ben bij u aan huis geweest, en ook daar was hij niet. Een bediende uit het Heerenhuis naderde. „Dr. .Wilbrant zon aanstonds komen. De Vrijvrouwe had hem eenig schrijfwerk opge dragen." „Liet de Vrijheer dat weten?" „De man knikte en ijlde terug. De heer Merlé liet alle ramen van Heerenhuis, ambtshuis, poorthuis en den door Slotvoogd en verdere beambten bewoonden linkervleugel de revue passeeren. De meeste van die ramen stonden openniets wat naar Wolfram geleek had zich daar vertoond mijn oogen hadden ook dienst gedaan. De ongedurigheid van den heer Merlé nam toe; vader Was verwonderlijk stl Moeder's stemming bleef gedrukt.Zij had spijs noch drank aangeraaktik had de lekkerste stukken voor Binnenland. Veel leven om niets. Het geruchtmakend bericht, dat Mr. J. haar uitgekozen zij had het nauwelijks bemerkt. Zij zat roerloos, met de oogen neergeslagen, en scheen zich met groote moeite goed te hou den. Het was inmiddels zes uur geworden. De aan- zittenden hadden eer aan de spijzen gedaan, het meerendeel' der schotels was ledig, het dessert was opgedragen en genuttigd de wijn was niet gespaard geworden. Er werd nogmaals rondgesclionken De jonge Vrijheer vertoonde zich voor een der ramen, met een glas champagne in de hand. „Op het heil van Sturmfels en alle aanwe zigen riep hij luid en ledigde het glas in één teug. Het was een sein op te staan. Allen drongen naar dien kant. „Leve de Vrijheer, leve Sturmfels klonk het, niet minder uitbundig en warm dan 's morgens. Bodo bleef staan, als had hij verwacht nog een anderen naam te hooren. „Leve de Vrijvrouwe!" riep hij, met een licht samentrekken der wenkbrauwen en een gebiedenden oogopslag. „Leve de Vrijvrouwe klonk het luid. De Vrijvrouwe kwam naar voren en be dankte met een buiging van het trotsche hoofd. De Slotvoogd ging rond. De slottuin was open voor alle op het binnenplein aanwezigeneen E. Romans, lid der Tweede Kamer, aange kondigd zou hebben een wetsvoorstel tot Schrapping van art. 136 B. *W„ met de be doeling aan de bedienaren van den godsdienst het recht te geven een huwelijk te sluiten vóór de voltrekking ten overstaan van een ambtenaar van den burgerlijken Stand heeft plaatsgehad, schijnt op een misverstand te berusten. De heer Bomans noemt het ten minste in een in de Msb. opgenomen brief een legende. Hij ver klaart slechts de hoop te koesteren, dat. deze Re geering er in zal slagen het eenzijdig Staatsver- bod op dit stuk weldra tot, het verleden te doen behooren. „Voor een opdracht, gevolg van over leg, aan de bedienaren van den Godsdienst, om de registers van den Burgerlijken Stand bij te houden opzichtens huwelijksvoltrekking, huiver ik." Prof. Welschen. Aan de universiteit van Amsterdam zal Maan dag 7 Mei des namiddags 3 uur, de hooggeleer de heer R. R. Welschen, O.P., benoemd van wege het R.K. episcopaat in Nederland tot ker kelijk hoogleerhar in de Thomistische wijsbegeer te, zijn hoogleersambt aanvaarden door het uitspreken van een rede in de aula der universi teit. Nieuw dgghlad. Het nieuwe dagblad, dat binnenkort in Am sterdam zal verschijnen zal staan onder directie van den heer Willem Broekhuys. Als hoofdre dacteur van het blad zal optreden de heer J. C. Schroder, die met ingang van 1 Juni ontslag als hoofdredacteur van De Telegraaf genomen heeft. Petitionnement voor ontwapening. De Bond van sociaal-democratische Vrouwen- clubs heeft Zaterdag besloten, aan het bestuur van de S.D.A.P. te verzoeken, een actie te begin nen voor een petitionnement voor ontwapening. R. K. Metaalbewerkers. In een eergisteren te Utrecht gehouden alge meene vergadering van den Nederl. R.K. Me- taalbewerkersbond is de volgende resolutie aangenomen „Het congres, gehoord de uiteenzetting van den secretaris van het Internationaal Verbond van Christ. Metaalbewerkers, betreurt het, dat ofschoon de wereldoorlog reeds 4 jaar geëin digd is, tot heden waarachtige verzoening en eensgezindheid nog geen werkelijkheid werden onder de Europeesche volkeren, maar ook thans nog een geweldpolitiok heerscht, waarvan elke militaire bezetting een der uitingen is dringt daarom bij het bestuur der Christ. Internationale van Metaalbewerkers aan, met alle kracht de christelijke idee van broederschap, rechtvaar digheid en naastenliefde bij de aangesloten bon den te verbreiden roept ten slotte met den grootsten aandrang alle aangesloten bonden op in christelijken geest mee te werken tot het verkrijgen van een eerlijken vrede, opdat- daar door een hooger levenspeil, zoowel moreel als economisch den arbeiders blijvend verzekerd kan worden." Deze resolutie zal worden gezonden aan het Internat. Verbond van Metaalbewerkers en aan den Volkenbond. W erkloosheidsbes «rij ding. Uit Hoogezand meldt men, dat sommige scheepsbouwers enkele opdrachten tot den bouw van schepen voor buitenlandsche rekening heb ben kunnen aanvaarden door toezegging van wenk, die verstaan en gevolgd werd. Leeds vingen de bedienden aan om de tafels a e ruimen en weg te dragen. „Wij kunnen gevoeglijk naar huis gaan zeide Vader tot Moeder; „Margreet kan zich bij de familie van Rechter Mastel aansluiten die moet ons huis toch voorbij, en de heer Merlé wil haar wel bij dans en vuurwerk chapero- neeren ,f Maar Moeder, die haar aandoening nu te boven was gekomen, gaf aan blijven nu de voorkeur^ jicver ],;er dan thuis," fluisterde zij" „daar zou ik nog minder rust hebben," en zij'zocht Bodo met de oogen. Voor Bodo, voor Bodo alleen, was dus al haar bekommering. En waarom Vreesde zij, dat het geluk hem zou bederven Zij scheen Wolfram geheel om hem te vergeten en er zich niet over te verontwaardigen, dat de Vrijvrou we op een dag juist als deze beslag op hem legde Wij volgden den stroom, kuierden langzaam de rechte lanen van den tuin in en bewonderden de kunstmatige sterren van veelkleurige bloe men, de hooge geschoren heggen, de marnieren bloemvazen en goden en godinnenOf neen de jeugd liet het bewonderen aan de ouden en bedaagden over ons speelde de dans in het hoofd (Wordt vervolgd) ssaraa EG!®®

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1