ter De Geer, dat het amendement valt huiten het kader van het ontwerp, n.l. voorziening in enkele leemten. De heer J. t e r L a a n (S. D. A. P.) handhaaft zijn amendement tot belastingverlaging voor de perceelen met lage huurwaarden. De minister acht het onaannemelijk als val lende huiten het kader van het wetsontwerp. Na re- en dupliek wordt het amendement-Ter Laan verworpen met 57 tegen 14 stemmen. De heer Ter Laan licht een amendement toe om caféhouders en restaurateurs voor 2/3 van de personeele belasting vrij te stellen. De heer S c h o k k i n g (C. LI.) erkent dat deze inrichtingen te zwaar getroffen worden. Hij vraagt daarom een hertaxatie van de waar de. Hij acht dit noodig om den druk ook op het vreemdelingenverkeer te verminderen. De Minister zegt dat dit amendement raakt een artikel in dit ontwerp betroffen, maar daarmede valt het nog niet hinnen het kader van het ontwerp. Spr. wil alleen de zomefhotels en pensions ontlasten de heer Ter Laan wil echter veel verder gaan dan dit, en alle hotels ontlasten. Dat gaat te ver. Liet is hier een prin- cipieele kwestie die niet incidenteel moet opge lost worden. De vraag van den heer Schokking wil spr. overwegen. Liet amendement-Ter Laan wordt verworpen met 54 tegen 19 stemmen. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd Aan de orde is het wetsontwerp tot uitbrei ding van de gelegenheid tol het leveren van bewijs door getuigen in burgerlijke zaken. De algemeene beschouwingen worden geopend. De heer Van Sasse Van IJs'selt (R. K.) gaat het met ontwerp wel mede, maar had een overgangsbepaling gewenscht. Het ontwerp wordt, goedgekeurd. Aan de orde is het ontwerp houdende rege ling van het dragen van kosten van openbare verpachtingen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. sluiting in. Te Angeren i» op de steenfabriek van den heer R. Jansen de uitsluiting aangekondigd met ingang op 4 Mei. Spoorwegen. Ter bezuiniging worden 1 Juni bij de Neder landse!» Spoorwegen de volgende halten opge heven Esmark, Notter, Elsenerbrock, Slangen- burg-IJ zeivoorde, Oud-Valkenburg, Silvoldc, Utrechtsehe Straatweg en Berkum. Nederland en de Internationale verdragen. De heer Kuiper heeft den minister van Bui- tenlandsifcheZaken 1 gevraagd of en wanneer Nederland is toegetreden tot de ontwerp-ver- dragen van Washington en Genua en tot die van Genua, voor de toetreding Waartoe bij de wetten van 13 Jan. 1923 de bevoegdheid is voorbehouden. Zoo die toetreding niet mocht hebben plaats gehad, wat zijn daarvan de redenen geweest? Verder heeft Ihj gevraagd of de ter voldoe ning aan de verplichting -omschreven in al. 15 art. 405 van het Vredesverdrag van Ver sailles ten opzichte van de door e derde internationale arbeidsconferentie aangencmen ont,werp-verdragen noodige wetsontwerpen vóór den uitersten termijn 19 dezer ingediend zullen worden. Het buurtverkeer. Min. van Swaay heeft naar aanleiding van een vraag van de heer Engels medegedeeld, dat het buurttarief 1 April op een aantal baanvakken bij wijze van proef is ingevoerd. Als deze proef neming mocht slagen, zal worden overwogen om het aantal baanvakken voor buurtverkeer uit te breiden. Thans kan nog geen bepaalde toezeg ging daaromtrent gedaan worden. Binnenland. Mgr. Luypcn. Men seint uit Bandleng aan de „Msb." Z. D. H. Mgr. E. S. Duijpen is Dinsdagavond om kwart over acht overleden. Ehmundus Sybrandus Luijpen werd 3 Juni 1855 te Hoofdplaat in Zeeland geboren, deed zijn lagere studiën aan het Klein Seminarie van het Bisdom Breda en werd op nauwelijks 24-jarigen leeftijd tot priester gewijd. Drie jaar lang legde de jeugdige priester zich te Regen sberg toe op de kerk-muziek. Nadat hij in het vaderland was teruggekeerd, voelde hij zich kort daarop geroepen tot den religieusen staat en trad in het noviciaat van de Orde van den II. Ignatius van Loyola te Mariëndal. Zes jaar later, öp 31-jarigen leeftijd, werd hij door zijn Oversten tot het apostelambt in Nederlandsch-Indië geroepen. Na het overlijden van Z. D. II. Mgr. W. Staal werd Pater Luijpen door Z. IL. den Paus uitverkoren om het Vicariaat van Batavia te besturen. Prof. J. de Langen Wcndels. Het Freiburgsche blad „La Liberté" brengt de offieieele mededeeling, dat de Staatsraad van het kanton Freiburg in zijn laatste zitting het ontslag aanvaard heeft van professor magister .Jordaan de Langen—Wendels tegen den 1 stenOctober 1923 als professor der theologi sche faculteit der Katholieke Universiteit te Freibure onder hartelijke dankbetuiging voor zijn lange en uitstekende diensten aan de Uni versiteit bewezen. Men betreurt in Zwitserland ten zeerste het vertrek van den erninenten professor. Sanctus Augustinus. Van 6 tot 8 Mei viert de R.K. Stud. Vereen. St. Augustinus te Leiden haar zesde lustrum. Op de feestvergadering (Maandag 7 Mei) zal mr. dr. F. v. Cauweïaert, burgemeester van Antwerpen, een rede houden. Dien avond is er een soirée in den Leidschen Schouwburg, waar „Miria" van Bern. Verhoeven zal worden opge voerd. Dinsdag 8 Mei staat een boottocht naar de Kager- en Brasemerpiassen op het programma. l)e „Bezuiniging." In „Studiën én Schetsen" No. 11, Mei 1923, schrijft mr. D. P. D. Fabius „De 22ste professor. In de vorige maand is op voordracht van den Minister van Onder wijs enz. benoemd de 22st,e, uit 's Rijks kas be zoldigde professor in. de theologie (10 hoog leeraren aan de Rijksuniversiteit, 0 aangesteld van wege het Ned. Ilerv. Kerkgenootschap) voor ongeveer 200 studenten." Nieuwe drankwet. In de gister gehouden vergadering van de Eerste Kamer deelde minister Aalberse bij de begrooting van Arbeid mede, dat hij bezig is met het ontwerpen van een nieuwe drankwet, die veel eenvoudiger zal zijn dan de bestaande. Binnen niet al te langen tijd zal de indiening kunnen worden tegemoetgezien. Dioe. comité K.S.A. Te Amsterdam werd gister onder voorzitter schap van den heer mr. G. C. J. D. Kropman de jaarvergadering gehouden van 't Diocesaan Comité voor de K.S.A. in het Bisdom Haarlem. De voorzitter constateerde in zijn openings woord, dat het afgeloopen jaar weinig reden tot tevredenheid gaf. Er zijn echter verschillende oorzaken voor het Weinig vruchtbaar Werk der K.S.A. aan te wijzen, waarvan de malaise niet de geringste is. Met leedwezen constateerde spr. dan dat er in dezen Lijd waarin toch Wel een en ander van de Katholieken verwacht wordt er nog zoo weinig door dc plaatselijke comité's der K.S.A. wordt gedaan. Aangelegenheden als algemeen ontwikkeling (Volksuniversiteiten) en wijkver pleging YVit-Gele Kruis) schijnen geheel aan de aandacht der comité's te ontsnappen. De oorzaak hiervan meent spr. ook te moeten zoeken in het feit, dat aan het hoofd van vele plaatselijke co mité's niet de juiste menschen staan. Spr. besloot met de hoop te uiten, dat hierin spoedig ver andering moge komen. Besloten Wordt hierna tot verzending van het volgende telegram aan Z. 1"). H. den Bisschop van Haarlem Het Dioc. Comité voor de K. S. A. in het Bisdom Haarlem in jaarvergadering te Amster dam bijeen herdenkt dankbaar de stichting van Haarlemsch Kathedraal en betuigt u kinderlijke gehoorzaamheid. De notulen der vorige algemeene vergadering Werden onder dankzegging aan den secretaris, den heer B. J. Grobben, goedgekeurd. Medegedeeld Werd hierna, dat van de 70 aan gesloten plaatselijke comité's er 15 op deze ver gadering vertegenwoordigd waren en van de 6 aangesloten diocesane vereenigingen 2. Hierna bracht de heer Grobben het jaarverslag uit loopende over den tijd van 1918 tot heden. De verslaggever constateerde dat de groote toename van het aantal plaatselijke comité's in het jaar 1918 in hoofdzaak slechts een numerieke aan winst is geweest. Het heerschende onvoldoende begrip omtrent hetgeen de K.S.A. wil heeft haar Werk in ernstige mate belemmerd. Toch kon liet jaarverslag van gestadig werken melding maken. De hoop werd uitgesproken, dat de resultaten der tot stand gebrachte reorganisatie niet zouden uitblijven. Aan het jaarverslag van den penningmeester, den heer Ant. G. M. Angenent, ontleenen We, dat de ontvangsten in 1922 bedroegen 527, dc uit gaven 462, zoodat er een batig saldo is van 65. Het bedrag der bezittingen bedraagt 1972. Aan de orde was hierna de bestuursverkiezing. De heer Angenent werd als bestuurslid her kozen. Voorts moesten twee leden aan het be stuur worden toegevoegd te kiezen uit een voor dracht ingediend door den Dioc. R. K. Vrouwen bond. De vergadering benoemde hieruit tot bestuurs leden dc dames Post te Delft en Bonnike te Amsterdam. Hierna werd de algemeene klacht geuit over weinige medewerking der plaatselijke comité's met het Dioc. Comité vooral de afdracht der contributies door de plaatselijke comité's liet alles te Wenschen over. Na nog eenige besprekingen van lniishoude- lijken aard werd de vergadering gesloten met een opwekking van den voorzitter aan de comité's om inderdaad comité's van actie te zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws, daarop reeds vroeger, dat in elke straat door de l bewoners een comité wordt benoemd, dat zich met de voorbereiding en uitvoering zal belasten. Binnenkort zal door de Oranjevereeniging een openbare vergadering belegd worden, om deze zaak nader toe te lichten en te bespreken en dan is het Wel gewenscht, dat die comité's, als woord voerders der straatbewoners daarin de meening en plannen van de straatbewoners mededeelen en zoo noodig nader toelichten. Liet Bestuur der Oranjevereeniging heeft besloten flinke prijzen uit te loven, die zeker wel een prikkel zullen zijn om de versieringen zoo mooi mogelijk te maken. Ook het programma voor de feestelijkheden is al zoo goed als definitief vastgesteld, al is het mogelijk, dat daarin misschien nog eenige ver andering of aanvulling komt. Het feest zal hier gevierd worden op Zaterdag 1 September, terwijl ook op 31 Augustus enkele feestelijkheden zullen plaats hebben. Zoo ligt 'het in de bedoeling, dat op den ver jaardag van Koningin Wilhelmina in den och tend een kerkdienst plaats zal hebben in de verschillende kerken. In den namiddag zullen volksspelen gr houden worden, terwijl voor 's avonds een taptoe op het programma is geplaatst, waaraan verschillende muziekkorpsen zullen deelnemen. De Zaterdag, de eigenlijke feestdag zal geopend worden, zooals we dat op Koninginnedag hier ter stede sedert 15 jaren gewoon zijn, zoo moge lijk aangevuld met zang. e In den voormiddag zal een groot bloemencorso gehouden worden van versierde fietsen en praal wagens. Daarna volgt dan een gecostumeerde voetbalwedstrijd. 's Middags zullen vermakelijke waterfeesten de feestvierenden naar de Nieuwe Haven noodigen. Het feest zal gesloten worden met een schitte rende gondelvaart. Voorts zullen in den loop van den dag concer ten gegeven worden. Door de drie middenstandsorganisaties is het plan gevormd om in de week van 27 Augustus tot en met 1 September een étalage-wedstrijd te houden. Jn die Week zullen op verschillende plaatsen erverschingst.enten, zooals poffertjes en wafel kramen en vermakelijkheidstenten de feest vreugde helpen verhoogen. Hoewel de feesten bestemd zijn voor Me ge- heele bevolking, is besloten dat op beide feest dagen feestnummers zullen zijn waartoe de leden der Oranjevereeniging met 3 huisgenooten vrijen toegang zullen hebben op vertoon van hun leden- kaart, terwijl niet-leden slechts tegen betaling van entree zullen worden toegelaten. Het is dus wel zaak, dat wanneer dezer dagen de contributie wordt geïnd, de leden niet ver zuimen die te betalen om teleurstellingen te voorkomen. De Oranjevereeniging vertrouwt dat de burge rij haar medewerking zal verleenen aan deze plannen en vooral spoedig over zal gaan tot het benoemen van comité's voor de straatversierin gen, omdat deze in den regel nogal voorbereiding vereischen. Met het oog op den moeilijken tijd dien we beleven heeft het bestuur der Oranjevereeniging gemeend aan de feestelijkheden niet dien om vang te moeten geven als in normale omstandig heden het geval zou zijn geweest. Jubilé. Den 7en Mei hoopt de heer J. A. Wesbeek.' den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar bij de firma Herman Jansen'en Co in dienst trad. Het stempelen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van Niva, in ons blad van 1 Mei jl., waarin de inzen der klaagt over zekere bevoorrechting dersocialis- tische werkeloozen bij het afstempelen, verzoekt de directeur der Arbeidsbeurs ons, mede te dee- len, dat in bedoeld stuk een geheel scheevé voorstelling van de waarheid is gegeven, daar evenals de socialisten op 1 Meidag, de katholie ken op kath. kerkdagen het eerst mogen stem pelen. Met bewijzen wil de directeur gaarne zijn bewering staven. Pos twissel-f ornmlieren Thans zijn verkrijgbaar gesteld nieuwe post wissel-formulieren, die zeker veel practischer zijn verzorgd dan de oude. Als gunstige afwijkin gen noemenwe o.m., dat het bewijs van stor ting aan den postwissel zelf is bevestigd, waar door ontvangst van een extra bewijs overbodig is geworden tevens staat aan de achterzijde het postzegelrecht vermeld en is hiermee een einde gemaakt aan het voortdurende informeeren. Het formaat van het nieuwe formulier is wat langer, maar niet zoo breed. De glasindustrie. Ter aanvulling van ons bericht van gisteren, kunnen wij nu melden, dat reeds Maandag van de Vereenigde Glasfabrieken „de Schie" in be drijf gesteld zal worden. Driehonderd arbeiders zullen hierdoor Weer werk vinden. Rectificatie. In het verslag over het Triduurn voor de leden der Derde Orde van den IL. Dorninicus is op het einde hij vergissing door den zetter een passus weggelaten.De zin van wat er had moeten staan is deze Om den geest en den Regel van de Derde Orde van Sint-Dominicus te bestudeeren hebben de vrouwen gelegenheid in de maandelijksche vergadering iederen eersten Vrijdag der maand te half acht 's avonds in de Ilavenkerk en de mannen op denzelfden tijd en dezelfde plaats maar iederen tweeden Woensdag der maand. Droevig juhilé. De O.ud-Katholicken vieren feest ter herden king van de verkiezing van Cornelis Steenoven tot aartsbisschop van Utrecht, welke onrechtma tige verkiezing twee honderd jaar geleden, 27 April 1723, plaats had in den Haag. De steennijverheid. Op de steenfabriek van de heeren Terwindt Van ILaaren te Malburgen gaat 5 Mei de uit liet regceringsjubileum van LI. M. de Koningin. De Oranje-vereeniging is reeds ijverig bezig met de voorbereiding van de feestelijkheden, die zullen plaats hebben ter gelegenheid van het regeeringsjubilé van II. M. Koningin Wilhelmina. Tot die feestelijkheden zou het bestuur der Oranjevereeniging gaarne zien, dat ook behooren zal versiering van de straten en voor zoover mogelijk (of alleen mogelijk bij sommige niet doorloopende straten en hofjes)van eerepoorten Daarvoor is het echter noodig, wij wezen E. H. B. O. Bij het onderzoek naar bekwaamheid tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, ge houden door de afd. Schiedam, welk onderzoek heeft plaats gehad door Dr. A. D. de Leeuw, zijn hiervoor geslaagd Mevr. Scheffers-Uitemarkt, Krijger-De Moo, v. Voorden-v. Driel, Nieuswaag-de Bruin, Kins-Leenders. Mej. J. P. Scheffers, A. Vlek, L. Bos, A. Diest, LI. de Vries, E. v.d. Berge, E. Bos, C. A. Hille A. Jurgens, J. Treurniet, A. Vogelij, B. Wester- veld, allen voor een diploma van twee jaar en Mej. L. M. Post voor een diploma van een jaar. En de heeren G. v.d. Dool, R. J. B. Leenders, J. Schenkel, W. F. Schulse, P. L. van Noort, G. Krabbendam, C. Rademakers, P. Llille, N. Kramer-Freher, D. de Groot, G. v. Batavia A. Spruit, W. Korver, C. v.Gerven, iA. Krab bendam,N. v.d. Sluijs, G. M. Mak, J.A. Vermaat, A. Jordaans, W'. Treurniet, allen diploma van twee jaar en C. Kerdel diploma een jaar. Karakoruni. De heer P. C. Visser heeft voor den Kopen- haagschen Studentenbond een lezing gehouden over de bekende reis, die hij met zijn echtge- noote in Centraal Azië heeft gedaan en die acht niaanden duurde. Zoowel de spreker, als zijn echtgenoote Werden warm begroet door het talrijk gehoor, waaronder zich ook de Nederland- sche gezant te Kopenhagen en zijn staf bevonden. Simon A. Maas. Gister heeft minister Aalberse in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de heer SimonA. Maas, voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Fabrikantenvereenigingen, benoemd zal wor den Lot lid van den ILoogen Raad van Arbeid. Aan de Universiteit te Amster- dam is geslaagd voor semi-arts de heer A. Hodes, alhier. INGEZONDEN. Sluit of opent Schiedam. Waaraan heeft Schiedam haar bestaan te danken Voor een groot deel zeker aan de bijzondere geschiktheid voor handel en industrie, door hare schitterende ligging aan Nieuwe Waterweg en Binnenvaart. Er komen betere tijden nieuwe industriën zul len zich vestigen in de renteloos staande panden energie zal worden aangewakkerd de werke loosheid gaat afnemen en het daarvoor in ge bruik zijnde Beursgebouw zal voor den handel dienst doen het zakkendragersgilde wordt een soort Blauwhoedenveem het entrepot moet worden vergroot scheepsbevrachters gaan eei^ schippersbeurs stichten er zal een gids worden uitgegeven, waarin men o.a. kan vinden op welke plaatsen van Nederland geregelde diensten bestaan. De handel gaat bloeien en brengt welvaart meede Gemeentefondsen gaan omhoog, de belastingen omlaag en de schulden worden bezittingen. Dat^alles wanneer Schiedam geen dam meer is voor de scheepvaart. Er bestaan grieven tegen Schiedam en deze moeten worden weggenomen. Schiedam als haven is te duur en men heeft er teveel tijdverlies. Oldenbarneveld, pensionaris van Rotterdam, heeft het in zijn tijd "zeer duidelijk gezegd, dat de zuinigheid van Schiedam, Rotterdam heeft grootgemaakt. Volgens mijn bescheiden meening welke ik gaarne voorbeen betere geef, verloopt het getij en moeten dus de bakens worden ver zet. Doordat wij voordeelen aanbieden zullen wij meer binnen onze veste lokken b.v. weinig of geen havengeld heffen en van Rijn- of zeeschepen niet meer nemen als van de anderen; zoo mogelijk verbetering brengen in de doorvaart aan de spoorbrug; geen sluizengeld nemen of alleen van de enkel doorvarende schepen en de doorgang in de middaguren niet remmen (gedurende het etensuur kan wel voor aflossing gezorgd worden). Zoo mogelijk de tijd van open zijn verlengen (niet te verstaan alsof een langere arbeidstijd verlangd wordt). De gelegenheid openstellen om zoo noodig 's nachts binnen te komen het brug- gengeld afschaffen, want zij die over de brug gaan betalen ook niets. Kan er geen doorvaart gemaakt worden van de Nieuwe Llaven in de KorteHaven en van Nieu we Haven in de Noordvest Wanneer Delfland hierin iets te zeggen heeft is het daardoor onuit voerbaar Een geschikte losplaats hij de spoor lijn zou veel verbetering brengen. Een geregelde verbinding met het Overmaas- sche zooals b.v. te Maassluis bestaat met het eiland Rozenburg, zou Schiedam geen schade doen. Laten wij zorgen, dat Schiedam meer besproken wordt in den goeden zin, zoodat ook de Regeering voor Schiedam gaat voelen. De gemeente Dordrecht zag men op de jaar beurs te Utrecht een afdeeling, innemen, waarom Schiedam niet eens in dien geest gehandeld of propaganda gemaakt in de pers Wat heeft Delft indertijd niet gedaan om een eigen Haven (Delftshaven) aan de Maas te krij gen Wat een offers brengt Dordrecht voor hare zeehaven Laat Schiedam haar gunstige ligging niet vergeten. Wij hebben het recht en den plicht om uit de stad te halen wat er in zit het is onnoodig te wachten tot Rotterdam aan een kwijnend Schie dam de hand moet toereiken. Wanneer er verbetering komt, zou 't zijn doel niet missen, wanneer b.v. in het Schippersblad „Schuttevaer" of zoo noodig in buitenlandsche bladen geadverteerd werd en borden geplaatst» (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet te r ugg eg e v en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2