Het oude Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ""**F EUILLETOM. 46ste Jaargang. Vrijdag 4 Mei 1923. No. 13632 Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal n plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden rnededeelingen 75 ct. per regel. 4 Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven cn andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat ingevolge raadsbesluit van 27 April j.l., aan de straat, gelegen ten noorden van het station der H.1J. S.M., aan welke de bouw van de firma P KORS TEN ZN. en den heer D.J. VAN BOCHOVE plaats heeft, den naam is gegeven van „PARALLELWEG" Schiedam, 3 Mei 1923. Buitenlandseh Nieuws. DE DEUTSCHE NOTA. De Fransclie ministerraad heeft gister een stemmig de Duitsche voorstellen onaanneme lijk geoordeeld wegens de voorwaarden, die er in worden gesteld, het ontbreken van waarborg- gen en het onvoldoende bedrag der aangeboden sommen. Poincaré zal zich verder met de Belgische regeering verstaan over het zenden van het ant woord aan de Duitsche regeering en over de mededeeling, daaromtrent aan alle geallieerden te doen. Reeds gister hebben de Fransche en Belgische regeeringen den tekst van de nota nauwkeurig bestudeerd en niet elkaar beraadslaagd over de interpretatie, welke aan deze nieuwe Duitsche voorstellen moet worden gegeven. Zij hebben ook beraadslaagd over den algemeenen zin, waarin het antwoord aan de Duitsche regee ring vervat zal zijn. Er werd geen enkele de finitieve beslissing genomen, ten minste wat de détails van het antwoord betreft. Heden zou waarschijnlijk een nieuw onder houd plaats vinden tusschen de vertegenwoor digers van de Belgische en Fransche regee ringen, en binnen een minimum van 48 uur zal eenduidelijk en nauwkeurig omlijnd ant woord aan Duitschland verzonden worden. De Belgische regeering zal zonder twijfel harerzijds een afzonderlijk antwoord zenden, waarin dezelfde beweegredenen uiteengezet zullen worden, zij het ook wellicht niet in dezelfde termen, als in het Fransche antwoord zullen voorkomen. Officieele kringen te Berlijn nemen met betrek king tot de verzonden nota voorloopig een af wachtende houding aan. Rijkskanselier dr. Cuno, die met het oog op zijn gezondheids-, toestand naar Zuid-Duitschland is vertrokken zal a.s. Maandag naar' Berlijn terugkeeren. Men hoopt, dat de toestand, die zich op grond van de Duitsche voorstellen heeft ontwikkeld dan in zooverre zal kunnen worden overzien, dat er verdere beraadslagingen zullen kunnen plaats hebben. HET BEZETTE GEBIED. De gezamenlijke, vakvereenigingen van het spoorwegpersoneel uit het Roergebied hebben een motie aangenomen, waarin besloten wordt tot voortzetting van den weerstand. In de motie wordt verklaard, dat het lijdelijk verzet met be wustzijn en onder volle verantwoordelijkheid uitgevoerd is. Het zal pas ophouden als de vreem- 98 Ik trok het naar voren, maar ontmoette te genstand, trok op haar ongeduldigen uitroep wat harderDaar goot zich een stroom van. inkt over mij. Papier en intkoker bonsden te gelijkertijd op den vloer. „Ik was achteruit gesprongen, doch natuurlijk te laat, Hand, mouw, rok en vest dropen van het zwarte vocht. Ik schudde de droppels af en vermeerderde de spatten én vlakken op den vloer. „Domoor zeide zij scherp. ,Daar, waar ik stond, was de inktkoker niet te zien. Genadige Vrouw", voegde ik haar, tril lend van verontwaardiging toe. Die tinteling in haar oogen was mij eensklaps duidelijk ge worden zij had voorzien en gewenscht wat ge beurd was „Kunt gij niet opruimen, wat gij door uwe lompheid hebt bedorven vervolgde zij, als had ik niet gesproken. „Haar oogen vlamden al d.e haat, dien zij mij jaren lang heeft toegedragen, gloeide daar in. „Schelgebood zij. de troepen uit de Roer verdwijnen en de grond wettelijke rechten in dat gebied hersteld zullen zijn- Verder wordt in de motie volledigherstel van de veroorzaakte schade verlangd opheffing van alle door de bezettings-autoriteinten uitge sproken straffen en uitzettingen. Vergrijpen tegen de Duitsche wetten zullen door Duitsche rechtbanken berecht worden. Alle vreemde con trole over de Duitsche sporen moet ophouden. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De geallieerde gevolmachtigden hebben be sloten, geen enkel antwoord te geven op het jong ste schrijven van Worofski, den vertegenwoordi ger der Sovjet-rgeering. Heden zal aan de Zwitsersche regeering worden medegedeeld, dat, in verband met het feit, dat Worofski niet de inlichtingen heeft verstrekt, welke hem om trent de houding zijner regeering zijn gevraagd, hij voortaan wat de vredesconferentie betreft, met geen enkele officieele functie is bekleed. Ismet Pasja met generaal Pellé gaan conferee- ren over de financieelc bepalingen van het vre desverdrag. IERLAND. Sedert Maandagmiddag, het oogenblik, waarop de door De Valera aangeboden wapenstilstand zou beginnen, zijn er in Zuid-Ierland zoo goed als geen vijandelijkheden meer voorgevallen. De toestand kreeg gister echter een ernstiger wending door de executie van een tweetal re bellen te Ennis. Volgens het officieele communi qué namen beide revolutionnairen op 9 April deel aan een aanval op troepen der regeering, Waarbij een soldaat Werd gedood. Liet bericht van de executie Wekte te Dublin veel bezorgdheid, want men vreest, dat de rebel len thans weer met de vijandelijkheden zullen beginnen. JOEGOSLAVIË. De kabinetscrisis in Joegoslavië is geëindigd, doordat er een homogeen kabinet is gevormd, met Pasjitsj als premier. Ook de andere minis ters uit het oude kabinet zijn in functie gebleven, met uitzondering van de ministers van Handel, Openbaar Welzijn en Financiën. De opengeko- men posten zullen voorloopig niet worden bezet. ALLERLEI. Het Spaansche Koningspaar is gister te Brus sel aangekomen. Gisteravond is in het koninklijk paleis een gala-^iner gegeven, waaraan de Bel gische en Spaansche souvereinen, verschillende ministers en tal van andere hooge waardigheids bekleders deelnamen. Uit Riga. Volgens betrouwbare berichten uit Moskou beraamt de Sovjet-regeering tegen het midden of het einde van deze maand groote vlootmanoeuvres in de Oostzee. Na deze ma noeuvres zal de geheele roode vloot Memel, Hamburg en Lübeck bezoeken. Uit Londen. Volgens de „Daily Telegraph" bestaat er in regeeringskringen een sterke nei ging,om een einde te maken aan de handelsover eenkomst tusschen Engeland en Rusland, welke eenige jaren geleden is gesloten. Uit Parijs. De Poolsche minister van Oorlog Sisnowski, heeft aan maarschalk Foch den maar schalkstaf overhandigd. Hij verklaarde, in een rede Het Poolsche leger beschouwt u niet alleen als een grooten buitenlandschen legeraanvoerder, doch ook als een van zijn eigen leiders, aan wien het voor een goed deel te danken heeft, hetgeen het geworden is. - Uit Konstantinopel. Een officieel communi- „En tot den bediende „Laat dien boel opruimen." „Volg mij en neem deze papieren mede," beval zij, toen de knecht weer vertrokken was. „Ik gehoorzaamde." „Eigenhandig sloot zij mij in het Archief op." Om negen uur kwam de Slotvoogd op haar bevel mij verlossen. „In zulke kleederen kon ik mij moeilijk op een feest vertonnen," besloot Wolfram, terwijl hij opsprong en den geheel bedorven rok opnam en in de hoogte hield. Hij ging zitten en keek den heer Merlé aan. „Ik heb veel en scherp nagedacht vandaag het is mij duidelijk geworden, dat de haat van de Vrijvrouwe voor mij vermengd is met vrees. Vrees voor mij Waarom Wolfram sprak langzaam en met tusschen- poozen en hij streek zich,herhaaldelijk over het voorhoofd, zooals hij altijd doet in oogenldikken van spanning. Nu zweeg hij, alsof zijn bleeke lippen geen woord meer konden uitbrengen. Droomde ik? Wilbrant, de Vrijvrouwe, Wol fram's gelijkenis met Baron Siegfried, Wil- brant's uitroep in de Boekerij, na de betichting der Vrijvrouwe: „het kind'leeftWas ik al dien tijd' blind en stomp geweest of was ik nu de speelbal van mijn verbeelding Wat zou de qué uit Angora zegt, dat een Britselt bataljon, bestaande uit Hindoes, Armeniërs en Engelsche militairen operaties uitvoeren in het. district Rowandoes. De Armeniërs plegen gewelddaden tegen Koerdische vrouwen. Britscbe vliegers vernietigen dorpen en scholen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering, van Donderdag, 3 Mei. Voortgegaan Wordt met de behandeling van de Arbeidsgeschillen wet. De heer Blomjous (R. K.) heeft over wegend bezwaar tegen paragraaf 4, welks inhoud 'zijns inziens de eerste slap is tot medezegging schap van arbeiders in het bedrijf en zoowel aan den minister als aan de leden van de enquête commissie onbeperkte bevoegdheid geeft. De heer Van der Hoeven (G. IIheeft overwegend bezwaar tegen het ontwerp, dat hij overbodig acht en dus ook te veel geld kost. De heer Steger (R. IC.) verdedigt bet, ont werp Minister Aalborse wijst erop, dat het ont werp gemaakt is in 1917. De voornaamste artike len hadden in den Lloogen Raad van Arbeid bij dé Werkgevers volledige instemming. Nederland is het eenige beschaafde land, dat een dusdanige Wet nog niet heeft. De enquêtecommissie handelt uitsluitend onder instructie van den minister'. Spreker wil toezeggen, dat bij in die instructie steeds zal opnemen de voorwaarde, dat de com missie eerst mag overgaan tot boekenonderzoek na toestemming van den minister. Het ontwerp wordt hierna aangenomen met 22 tegen f 1 stemmen. Aan de orde is dan de begrooting van Suriname De heer A r n t z (R. K.) dringt, aan op Ver koop van Suriname, daar Nederland zijns in ziens niet in staat is, deze kolonie voldoende op te richten. De heer Idenburg (A. R.) vindt dit ver werpelijk. Immigratie moet in Suriname worden bevorderd dan kan deze kolonie een goede toe komst tegemoet gaan. Spreker critiseert den Weg, dien de gouverneur betreedt om zijn grieven kenbaar te maken, na melijk in een publiek stuk aan de Koloniale Sta ten. Minister De Graaff verwerpt het idee van verkoop van Suriname. Nederland beeft reeds veel gedaan voor de kolonie en draagt jaarlijks ruim 150 per gezin bij. Immigratie van Werk krachten, vooral op landbouwgebied, moet wor den. in de hand gewerkt. De begrooting van Suriname wordt hierop z.b. st. goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd de begrooting van Curagao. Beperking invoer schoenwerk. Aan de orde komt het wetsontwerp tot tijde lijke beperking van den invoer van schoenwerk. De heer Schönfeld (V. D.) brengt eenige bezwaren naar voren, sluit zich aan bij het adres van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel en meent, dat het ontwerp zijn doel zal missen, doordat het de productie niet zal verhoogen. Minister A a lb er se wijst er op, dat er slechts zeer Weinig industrieën zijn, waarbij een' invoerverbod van hulp zou kunnen zijn. Zoodra de regeering 2,iet, dat van het verbod misbruik gemaakt Wordt, om de prijzen op te drijven, zal zij den maatregel intrekken. Het ontwerp wordt hierna z.b. st. aangenomen. Zonder discussie of stemming Worden aange nomen de ontwerpen wijziging der Radenwet, wijziging van eenige artikelen van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering, toekennen van heer Merlé antwoorden „Ik moet het antwoord schuldig blijven." Wolfram verbleekte. Een blik op den heer Merlé zeide hem, dat deze bij zijn weigering zou blijven volharden. Llij stond langzaam op, reik te ons de hand, boog voor Merlé en wilde de kamer verlaten. Ik sprong toen op en stelde mij voor de deur. „Gij zijt wreed," riep ik Merlé toe. „Weet gij niet hoe Wolfram lijdt? Laat hem zoo niet weggaan „Gij zijt een onverstandige bondgenoot, Mar- greet," zeide de heer Merlé en schoof mij met be daarde, krachtige hand ter zijde. Wolfram ging. Ik snikte het uit. „Ik zal uw geheim raden. De Vrijvrouwe is voor Wolfram geschriktZij is bang voor hem. Wolfram lijkt op Baron Siegfried. Hij 'h; Zij meentZij vreest in hem Baron s hueg fried eersten zoon te zien „Onvoorzichtige," verweet de heer ei en wees achter mij. De deur was opengebleven. Wolfram stond daar, doodsbleek op den drem- P<Hij klappertandde en keek ons beurtelings aan. Daarna liep hij op Moeder toe en greep haar handen. „Om Godswil, antwoord my.— Is het waar bevoegdheid tot het verleenen van een toelage ten laste van de gemeente over 1919, 1920 en 1921 en het eerste kwartaal van 1922 voor Werk zaamheden, Welke aan onderwijzers buiten den gewonen schooltijd waren opgedragen of wegens het werkzaam geweest zijn van onderwijzers aan scholen van bijzonderen aard. De vergadering Wordt verdaagd tot Dinsdag 2 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 3 Mei. De heer B ra a t (PI.) trekt zijn interpellatie over den duur van den zomertijd in. Een aantal kleine wetsontwerpen Wordt, zonder beraadslaging aangenomen Bij de behandeling van het Zuiderzeefonds bestrijdt de heer A 1 b a r d a (S. D.) het verzet van den heer Van Gijn tegen de drooglegging van de Zuiderzee. Het plan van den heer Van Gijn in zake drooglegging van het Wieringermeer be- teekent 10 jaar vertraging en toeneming van de kosten. Spreker bepleit, ter bestrijding van de kosten, een algemeene belasting op de waardevermeer dering na de indijking, en eventueele combinatie van het regeeringsplan met het plan-Van Gijn. De heer Bongaerts (R. K.) verdedigt het regeeringsplan. De heer Krijger (G. H.) meent, dal, be perking van de geldmiddelen dwingt tot be perking van de uitvoering, althans van het tempo van uitvoering. Echter wil hij zooveel als tech nisch en financieel maar mogelijk is. Spr. sluit zich overigens bij den lieer Bongaerts aan. Inpoldering van de Wieringermeer, zonder voor afgaande afsluiting van de Zuiderzee, stuit ook bij hem op zeer ernstige bezwaren. De heer D u y m a e r van Twist (A. R.) is ook vóór volledige uitvoering van het plan, voornamelijk met het oog op de werkverschaf fing. De minister van Waterstaat, de heer V a n S w a a y, beantwoordt de sprekers. Hij komt op tegen de uitlatingen van den heer van Gijn, dat het departement van Waterstaat zoowat met niets rekening houdt. Over de kosten van den afsluitdijk zijn nieuwe berekeningen gemaakt. Ze zullen 74 millioen gul den bedragen, waarin de 4 millioen zitten voor het, Amsteldiep. Met inbegrip van de sluizen zou het bedrag 110 millioen zijn. Als men zich beperkt tot de Wieringermeer, dan moeten alle kosten op rekening daarvan ge zet Worden, ook de 4 millioen voor hel, Amstel diep. Alleen droogleggen van de Wieringermeer, zou een strop zijn, omdat, alle kosten op rekening daarvan zouden komen. Spr. zint op een middel, om deze zaak geheel afzondërlijk te financieren. Dan is echter noodig het Werk zoo snel mogelijk af te Werken. Een plan wordt reeds uitgewerkt. Het denkbeeld-Bongaerts zal spr. onderzoeken Eenige leden repliceeren. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. Binnenland. Conflict in de steenindustrie geëindigd. In de conferentie te 's-Gravenhage zijn pa troons en arbeiders met elkander tot over eenstemming gekomen. Aan de beslissing va n den arbiter, als hoedanig Minister Aalberse is uitgenoodigd, zullen drie punten worden over gelaten Ie. het loon, dat voor den duur eener col lectieve overeenkomst door den arbiter za worden bepaald wat Margreet' zegt Daartoe behoefde Moeder geen woorden. Haar oogen spraken verstaanbaar genoeg. Wolfram zonk op een stoel neer. Goddank Maar een seconde verborg lnj het gelaat m beide handen. Ik heb zulk een vader gehad en heb verre van hem gestaan Een geruime poos sprak niemand. Moeder wischte stil de tranen af, die telkens weer opwelden. Vader keek strak voor zich. De beer Merlé bad zich afgewend. Ik nu ja niemand zal verbaasd zijn, dat ik schreide. De heer Merlé verbrak het stilzwijgen. Zijn stem had nog dezelfde ongewone hardheid. Het was alsof hij daardoor een moeilijke en onaangename taak hoopte te bespoedigen en te triomfeeren over eigen en anderen gemoedsbe weging. „Dat gij de doodgewaande zoon van den Vrij heer zijt, is voor ons duidelijk maar, behalve voor ons en Martha Dolme, uwe min, voor niemand anders.Er zal nog veel moeten gebeuren, voordat liet Hoog Gerechtshof van Westfalen uw eisch zal erkennen. Wolfram hief het hoofd op. „Berust uwe overtuiging op feiten (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1