2e. ten aanzien van het loon zal de 'arbiter beslissen tusschen geen verlaging van het loon en een verlaging van 25 pCt. 3e. zal de a2iter den duur van de overeen komst bepalen. De dienstweigering. De heer Deckers heeft op het wetsontwerw erp betreffende de dienstweigering een amende ment ingediend, bedoelende om te voorko men, dat de diensttijd van een voorgeoefen- de-dienstweigeraar veel korter kan zijn dan die van niet-dienstweigeraars. Arbeidsgeschillenwet. De Eerste Kamer heeft gister met 22 tegén 11 stemmen de Arbeidsgeschillenwet goedge keurd. De stemplicht. Op de vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer H. Colijn, betreffende het doen naleven door de burgemeesters van artikel 149 der Kieswet en het verstrekken een opgave van het aantal, waarin oproepingen zijn verzonden als bedoeld in het 1ste lid van artikel 149 der Kieswet, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord Ingevolge de toezegging, door den onderge- teekende gedaan in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 11 April j.l. is door hem onder dagteekeniug van 14 April j.l. aan de Commissarissen der Koningin in de onder scheidene provinciën inlichting gevraagd om trent de uitvoering, Welke na de stemming in 1922 voor de Tweede Kamer en voor de jongste verkiezing van de leden der Provinciale Staten door de burgemeesters aan artikel 149 der Kies wet is gegeven. Tevens is ondergeteekende met zijn Ambtgenoot van justitie in overleg getreden nopens het instellen van een onderzoek, in hoe verre de eerbied voor de wJet Wordt ondermijnd, doordat in vele gevallen van Wetsovertreding vervolging achterwege blijft. In afwijking van den uitslag van bovenbe doeld tweeledig onderzoek meent de onder geteekende zich het uitspreken van een oordeel omtrent nalatigheid van burgemeesters in deze en omtrent noodzakelijkheid van het nemen van maatregelen te mogen voorbehouden. De ondergeteekende is gaarne bereid na afloop van het onderzoek, dat thans plaats vindt, de resultaten aan de Kamer mee te deelen. Het vocale gedeelte van het concert was even eens wel verzorgd. Mevr. Herz-de Lange/zong haar gekozen liéderen, w.d, Klarchens Lied v. Schubert en O wüszt ich doch den Weg zurück v. Brahms, met zeer goede voordracht en wellui dende, aangename, geschoolde stem. Mej. Coba Reineke gaf hierbij depassende begelei ding, terwijl de sopraan in Mozart's Aria's uit Figaro's Hochzeit Voi che sapete en Non so piu cosa san, door vleugel, cello, le en 2e viool werd geaccompagneerd, wat kostelijk aandeed. Zoo slaagde deze Toonkunstavond wederom schitterend en had daarom de opkomst Van het publiek veel grooter moeten zijn. (ieraenyd Nieuws. Geen Paaschuitkeering. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft opnieuw aan het Haagsche gemeentebestuur medegedeeld dat hij geen termen kan vinden, om het raadsbesluit, om een extra-uitkeering van een week steun te verleenen aan de werkeloozen, goed te keuren. Hij heeft B. en W. dan ook verzocht den raad voor te stellen dit besluit in te trekken doch deze hebben geantwoord daartoe niet be reid te zijn. Dientengevolge zal dit raadsbesluit worden vernietigd. Een feestmaal. De club. van R.K. Tweede Kamerleden heeft gisteravond in Den Haag in de Twee Steden een feestmaal aangeboden aan de leden dier kamer, de heeren Kolkman en Van Sasse van Ysselt die eenigen tijd geleden hun zeventigsten verjaardag hebben gevierd. Sïads- en Gewestelijk Nieuws. ÏL K. Kiesverecniging. De R.K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde" houdt Dinsdagavond in den R.K. Volks bond een ledenvergadering, waar na behandeling der agenda mr. M. M. v. Velzen zal spreken over het actueele onderwerp Onze gemeentepolitiek Met het oog op de aanstaande gemeenteraads verkiezingen zal het zaak zijn, dat geen lid deze belangrijke vergadering verzuimt. Nadere inlichtingen vindt men in achterstaan de annonce. Café Royal. Morgen wordt aan de Broersvest het nieuwe café Royal, eigenaar de heer J. Roeling, geopend. Het kloeke, kapitale pand, dat het geheele huizenblok beheerscht, is naar een ontwerp van architect A.A.P. Roovers en onder.toezicht van den opzichter A. v.d. Kley, door de firma Bar- tou en Co van Overschie, opgetrokken en naar de eischen des tijds ingericht. Gebr. Dries heb ben het schilderwerk keurig en fleurig uitgevoeid, terwijl voor een magnifieke verlichting de firma Bergeijk en Et.ten heeft gezorgd. Het interieur- maakt een. alleraangenaamsten indruk van ruimte en licht. Langs de frissche wanden zijn hooge lambri- zeeringen aangebracht in artistieke kleuren en de vloer is bedekt met een veerende rubber bedekking van de firma Lieshout. Daar het café het geheele benedenhuis beslaat heeft men van voren het uitzicht op de gezellig-drukke Broers- vest en van achter op een mooi aangelegde tuin omstandigheden die een prettig zitje verzekeren. Dit gevoegd bij het overheerlijk gersten- en pil- sener bier, van de bekende goede kwaliteit, zal menigeen verlokken om een bezoek aan dit nieu we café te doen. Toonkunst-concert. 't Is een niet genoeg te roemen idee van de Muziekschool geweest, om. zich zoo nu en dan eens meer in het openbaar te vertoonen. Reeds twee keer in dit siezoen is ditin,,Musis" geschied: in Nov. en nu gisteravond weer en evenals de eerste avond was ook de tweede een waar succes, een overduidelijk bewijs van de voortreffelijkheid der school. Behalve de leerares Mevr. S. Herz-de Lange (zang) en de heeren leeraren directeur H. Smal- broek (viool), W. A. v. Gulden (alt) en W. H. F. de Jong(cello),concerteerden ook een drietal leer lingen der samenspelklasse medeMevr. J. TakHalffman (piano),Mej. Paula Koene (viool) en de heer Ed. Hartman (viool). We wisten van de leerkrachten reeds, dat hun spel den toets der critiek zeer goed kon door staan gisteravond is dit ten overvloede nog maals schitterend gebleken maar ook over de praestaties der leerlingen kunnen we vol lof zijn. De pianiste toonde vooral in het Trio van den grooten Rus Rubinstein goede technische gaven, al was dan nog niet overal de techniek aan de innerlijke waarde onderworpen Mej. Paula Koene beschikt eveneens over niet te versmaden talenten, die bij een meer bewusten streek zich zeker nog verder zullen ontplooien. Bovenal ech ter hebben we het reeds ver gevorderd artistieke spel van den violist Ed.Hartman bewonderd in derdaad belooft deze jongeman nog veel voor de toekomst. Zoo vast was zijn streek en zoo zuiver en gevoeld de weergave, dat we met zeer groot genoegen naar hem hebben geluisterd. Zelfs werd hij waardig gekeurd, om in het Quartett Op 12 es dur van Mendelssohn, waarin leeraren de le viool-, alt- en cello-partij verklankten, de 2e viool te spelen en kranig heeft hij er ook dit af gebracht. Volks badhuis. In de week van 2228 April 1923 werden genomen 494 baden. lste klasse kuipbaden 38, regenbaden 64. 2de klasse kuipbaden 40, regenbaden 326. Kinderbaden 26. Gedurende de maand April 1923 werden genomen 1997 baden. lste klasse kuipbaden 140, regenbaden 270. 2de klasse kuipbaden 148, regenbaden 1331 Kinderbaden 107. Vroeg bedorven. Te Leiden kwam gis teren een 7-jarig jongetje bij een winkelier een stukje worst koopen en betaalde met een bank biljet van 10. Dit wekte den argwaan van den winkelier op, die de politie waarschuwde, welke het ventje meenam naar het politiebureau. Daar bleek, dat hij, in samenwerking met een Vriendje, over een schutting van een woning was geklom men en zich daarna toegang tot het huis had we ten te verschaffen, waaruit hij een actetascli met een bedrag aan bankpapier ontvreemd heeft. Hij verklaarde, de tasch te hebben weggeworpen. Het is dezelfde jongen, die zich' reeds aan ver schillende inbraken schuldig heeft gemaakt. Ver moedelijk zal hij ditmaal worden ingesloten. Motor-ongeluk. Op een sterke helling op den weg naar Valkenburg, is gisterochtend de mo torrijder V., uit Kimmen (L.), tegen een boom gereden. De jongeman bekwam zwaar inwendig letsel, waaraan hij na korten tijd is overleden. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand April 1923. Inlagén 118.875.— Terugbetalingen 135.804.65. Aantal inleggers 1 April Nieuwe deelnemers 15304 87 Geheel afgeschreven deelnemers Aantal inleggers 30 April 15391 52 15339 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 April 1923 4.372.113,78. Gcv. en verk. onroer. goederen. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Veiling 4 Mei. I. Een bouwmanswoning met. stallen, koets huis, erf en weg, te Schiedam, Vellevest no. 19, hoek Ramlaan, gedeelte ter grootte van ongev. 10 Aren^van het kadastrale perceel Gem. Schiedam. Geveild voor 13500 II. Een huis en erf met tuin, te Schiedam, Laan Ons Genoegen no. 5, groot 1 Are 83 cen tiaren, met onverdeeld aandeel in een perceel uit.pad aldaar. Uit de hand verkocht. IllVI. Een complex gebouwen (door brand beschadigd) en erf, te Schiedam, Schie no. 76, hoek Vijgensteeg nos. 2 en 4, groot 6 Aren 11 centiaren.Geveild in 4 perceelen resp. voor 4800 2800, ƒ3300 en f 2700. Afslag 11 Mei. Gister slaagde te Rotterdam voor het examen L.O. o.m. mej. M. N. Lindner, alhier. D. C., J. H. en D. v. E. die gister een rijtoertje hadden gemaakt wilden naafloop daarvan niet betalen. Daar de koetsier J. R. der geen genoegen mee nam, geraakten beide partijen in de Vlaarding- sclie straat slaags. Gelukkig voor den koetsier kwam de politie opdagen, die hem uit zijn benarde positie ont zette. De drie onsoliede pleizierreizigers kozen toen maar eieren voor hun geld en betaalden wat zij schuldig waren. Stelling ingestort. Gisterochtend heeft, naar de „Tel." meldt, op de in aanbouw zijnde wielerbaan nabij den Notweg, te Amster dam, een ongeval plaats gehad. Eenige arbeiders liepen onder een stellage, welke tegen de tribune stond, toen het houtwerk eensklaps naar beneden viel. Er zijn eenige gewonden een van hen is er zeer ernstig aan toe. De lastige Duitscher. De Duitscher die het Maandagavond een dame in den trein tusschen Leiden en Haarlem lastig maakte, is door de politie over de grens gezet. Hij schijnt ontoerekenbaar te zijn en een slachtoffer van den oorlog. In den oorlog diende hij als aviateur en viel van een groote hoogte met zijn vliegtuig neer. Van misdrijf schijnt geen sprake te zijn. Hij kan zich niets meer herinneren van het ge val in den trein. Misschien heeft hij een toeval gekregen. Het radiostation op Malabar. Nader blijkt,dat bij de telefonische overbrenging van het Anetatelegram betreffende het inslaan van den bliksem in het radio-zendstation op Malabar in ons blad van gister een onjuistheid is geslopen. Het woordje „niet" in de laatste zin snede moet nl. vervallen, waardoor dus blijkt dat de openstelling der verbinding op 5 Mei a.s. wel doorgaat. boden werd door den rook bevangen en half bewusteloos weggedragen. Er werd zeer belangrijke éfchade aangericht, voordat de brand gebluscht was. Amerika's drankverbod. De nieu we maatregelen in zake het sterkedrankverbod treden 10 Juni in werking, en niet, zooals giste ren werd gemeld, 15 Juni. Ernstig spoorwegongeluk. Bij een spoorwegongeluk nabij Wodside (Utah) ten Oosten van Great Salt Lake City werden acht reizigers, een machinist en een stoker gedood vijf reizigers werden gewond; waarvan sommigen zeer ernstig. Men vermoedt, dat het ongeluk veroorzaakt is door een verzakking van den bo dem, zooals die in deze bergachtige streek meer voorkomt. Erna Abraham, het Duitse hé meisje, waarop een moordaanslag is gepleegd en daarbij een aantal verwondingen Werd toe gebracht met een revolver en een mes, zal waar schijnlijk morgen het ziekenhuis verlaten. De kogel waardoor zij getroffen werd is nog niet verwijderd. Door bemiddeling van den ma- kelaar D. Kok zijn de panden der Indische Handelscompagnie, aan de Nieuwe Haven, Schoolstraat en Warande, verkocht; een belang rijk bedrijf zal daarin worden gevestigd. UIT ROTTERDAM. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Rotterdam heeft het havengeld voor zeestoomschepen met 10 pet. en het kadegeld met 25 pet. verlaagd. Het voorstel tot vestiging van de Nederland- sche vliegtuigenfabriek op het vliegveld Waal haven is goedgekeurd. Een h u i s e 1 ij k drama. Naar de „Tel" meldt, heeft zich Woensdagavond te Brussel een vreeselijk drama afgespeeld in de huurwoning van den majoor der artillerie (5e regiment), Scouvemont, die daar woonde met zijn echtge- boote, Yvonne Eugenie van der Pepen en twee zoontjes van 10 en 13 jaar. Niemand is getuige geweest van dit drama, en de omstandigheden waaronder het geschied is, zijn nog in een myste rieus waas gehuld. 's Avonds was de majoor zijn vrouw gaan op zoeken in een klein salon, waar zij haar par ticuliere aangelegenheden beredderde. Van te voren had hij zijn beiden jongens verboden, hem te storen. Geruimen tijd, nadat hij het- boudoir van zijn vrouw was binnengegaan, kwam de majoor zijn kinderen weer opzoeken, en gelastte een van de jongens hun huur man, een dokter, te gaan halen, terwijl hij den anderen naar het politiebureau zond, om daar te zeggen, dat er bij hen thuis een moord was gepleegd. Het kind kwam na eenigen tijd, van niets bewust, met den dienstdoenden inspecteur terug. Zeer kalm en volkomen onbewogen zeide de majoor tot dezen Ik heb u laten roepen, omdat ik zooeven mijn vrouw gedood heb. Ja, ja, ik heb haar gedood." De inspecteur drong onmiddellijk tot het boudoir door; daar vond hij mevrouw Scou vemont, levenloos en badende in haar bloed. De ongelukkige had drie wonden aan de rechter zijde van het hoofd. Het bleek, dat de majoor drie schoten it bout, portant met zijn dienstrevolver op haar gelost had. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Voor den auditeur-militair heeft de majoor zijn bekentenis herhaald. Ook toen was hij volkomen kalm. Hij weigerde beslist, de rede nen mede te deelen, welke hem tot zijn vreesdij- ke daad gebracht hebben. Telegrammen. Ontploffing. Een Central News-bericht meldt, dat volgens een telegram uit Moskou onge veer 100 personen gedood zijn bij een ontploffing in de voormalige keizerlijke kanonnenfabriek en munitie-depot te Toelo. Onder de gedooden bevonden zich generaal Melinikof, talrijke officieren en drie leden van de plaatselijke sovjet. Toela, de hoofstad van de gelijknamige provincie, is een stad van ongeveer 200.000 in woners en ligt ongeveer 180 K.M. ten Zuiden van Moskou. De belangrijke staatswapenfabriek werd in 1712 opgericht. EITEL FRITS. GENEVE, 4 Mei. (draadloos) Prins Eitel Friedrich, de tweede "zoon van den ex-keizer zal den zomer in Nederland komen doorbrengen. PEST IN EGYPTE. LONDEN, 4 Mei. (draadloos) De correspondent van de „Daily Mail" meldt, dab ernstige pest- gevallen zijn uitgebroken in Boven-Egypl.e, voor namelijk in Girga en Assiut. In de laatste Week van April zijn 100 gevallen gemeld. MGR. TESTA. BERLIJN, 4 Mei. draadloos) De Paus ont ving gister zijn delegaat Mgr. Testa, die rapport over zijn reis in het Roergebied kwam uitbrengen Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen Z.O. wind, meest gedeeltelijk bewolkt,mogelijk weinig regen of onweer, zelfde temperatuur. Uit de Textiel-industrië. Uit Almelo vernemen We d.d. heden De bemiddelingspoging in het conflict in de Textielindustrie van de commissie Sybrandy is mislukt,nadat van de zijde der fabrikanten dui delijk te verstaan was gegeven, dat in het hui dige geval iedere poging nutteloos zou zijn. Hotelbrand. Dinsdagmorgen heel in de vroegte brak een zware brand uit in het Avonda- le Hotel te Cardiff. Het vuur werd ontdekt door een bediende van het hotel. Met den eigenaaF en drie politieagenten slaagde hij er in alle personen uit het gebouw te krijgen, hoewel het vuur den ingang geheel versperd had. Een der diénst- Brand. Men meldt ons uit Utrecht Gistermiddag brak door tot nog toe onbekende oorzaak, brand uit in de afdeeling expeditie van de N. V. Illuminatie- en vuurwerkfabriek v.h. G. Ruys te Blaauwcapel onder de gemeente Maartensdijk. Een kwartier na het uitbreken van den brand, die verschillende kleine ontploffingen veroorzaakte, arriveerde de Utrechtsche brand weer met de motor-spuit, die dadelijk vier stra len op het 5-tal gebouwtjes richtte. Deze gebouwtjes Werden geheel verwoest. Twee leden van het personeel Werden licht ge- Wond. Ernstige ongelukken kwamen niet voor. Na ongeveer 2 uur was men het vuur meester. It. K. Huisvestingscomité. Men meldt ons uit den Bosch Heden had op plechtige wijze de uitreiking plaats van de onderscheidingen door de Hongaar- sche regeering verleend aan leden van het R. K. Fluisvestingscomité. Daartoe arriveerde om half een de Hongaarsclie zaakgelastigde baron Wett- stein von Wettersheim, die met het dagelijksch bestuur van het R. K. Huisvestingscomité door den voorzitter Z. D. IT. Mgr. A. F. Diepen, aan tafel werd genoodigd. Voor het diner bracht het koninklijk muziekkorps der Kon. Ned. Sigaren fabrieken Goulmy en Baar den gezant een aubade aan het Bisschoppelijk paleis. Na het diner had de uitreiking plaats van de Ster van het Roode Kruis en de herinneringsmedailles aan hen, die daarvoor in aanmerking kwamen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 3 Mei 4 Mei. LoudenII 84 11.827/g Berlijn-0.0066V, -0.0069V, Parijs- 16.90 - 17.10 België - 14.64 - 14.79 Zwitserland - 46.15 - 46.07V» Waenen - 0.008/g - 0.00s/» Kopenhagen - 48.10 -47.85 Stockholm - 68.05 - 68.15 Chriitiania - 43.721/2 - 43.50 Amerika— -2.551/* - 2:55V» Madrid - 38.92V a - 38.90 Milaan- 12.52 -12.51 Va WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 3 Mei 4 Mei. Londen— /II .84!/^ f 11.823/» Parijs- -16.871/, - 17.12V, Brussel - 14.621/» - 14.80 New York— -2.55V» - 2.55*/» Berlijn-0.00671!, -0.0069 Vs Zwitserland -46.10 - 46.07 V2 Stockholm - 68.20 - 68.20 Kopenhagen - 48.10 - 47.95 Ghristiania - 43.80 - 43.75 Weenen - 0.0036 - 0.0036 Kerknieuws. Het Vaticaansch Concilie. „De Tijd" beweert, dat de voortzetting van het destijds onderbroken Vaticaansch Concilie ernscig aan de dagorde is. De voorbereidende commissie is samengesteld uit pater Dominicaan ITugon, pater Jezuiet Tacchiventuri, pater Serviet Lepicies en een Romeinsch kanunnik. Ze is belast met de voorbereiding en de herzie ning van het onafgewerkt schema van het Vati caansch Concilie en van de punten, het inter nationaal reGht betreffende. SPORT. R. K. S. V. Excelsior. Ter gelegenheid van het behaalde kampioen schap van het 7e elftal (Junioren) der R. K. S. V. Excelsior vinden op het terrein dezer vereeniging a./d. Damlaan a.s. Zaterdag seriewedstrijden plaats. Het programma luidt 2l/2 uur Hermes-D.V.S. 7Celer 7 (R'dam). 3Va uur Excelsior 7Vlaardingen 5. De winners- en verliezersronde vinden vol» gende week plaats.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2