Iet oude Easteel. EN OMSTREKEN ~P EUILLETOW. BuureauKOEMARKT 4. Telefoon Inteicommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden f2.—, per week 15 cent, franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Advertentiëni 1—5 regels 1.75 #lk« regel daarboven 35 cent, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Geïllustreerd Zondagsblad. EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 3 Mei 1923 vergun ning verleend aan lo. de N.V. PARFUMERIEËNFABRIEK „LO TUS" tot uitbreiding van de parfumerieënfa- briek in het pand Korte Haven 15/17, kadaster Sectie C. no. 1264. met een bergplaats van alco hol en reukwater en 2o. C. J. RuHRUP, geboren KLOEN tot oprichting van een fabriek tot het vervaardigen van consumptie-preparaten in het pand Boter- straat 67, kadaster Sectie B. no. 2385, met 2 electromotoren van resp. 2 en 4 P.K., drijvende een roerwerk, een wals en 2 pompen. Schiedam, 4 Mei 1923. Buitenlandseh Nieuws. DE ANTWOORDNOTA VAN FRANKRIJK. In de door Poincaré opgestelde antwoord nota wordt uiteengezet dat de Eransche regee- ring niet met Duitschland zal onderhandelen, zoolang het lijdelijk verzet van Duitschland in hel Roergebied niet is opgehouden. 1-Iet. Bel gische kabinet, dat Maandag is geraadpleegd, deelde dit standpunt. Frankrijk zal het Roergebied ontruimen, naar mate Duitschland aan zijn verplichtingen in zake de schadeloosstelling voldoet. Het on derpand van het Roergebied moet dienen om de goede trouw van Duitschland te waarborgen. Frankrijk zal geen basis voor het aanknoo- pen van besprekingen aanvaarden, welke af wijkt van den op 6 Mei 1921 vastgestelden be- talingsstaat, welke door de Duitsche regeering is onderteekend. Deze staat bepaalt, dat er ten bate van de geallieerden A- en B-obligaties zullen worden uitgegeven ter waarde van 50 milliard goudmark. Frankrijk zal geen vermindering van zijn aandeel in deze betaling dat 26 milliard be draagt, aanvaarden. Het zal slechts dan de ge deeltelijke kwijtschelding der Duitsche schuld overwegen, wanneer sommige geallieerden de mogelijkheid openstellen van een verminderng of van een andere regeling hunner vordering op Duitschland, hetzij door een wijziging in het percentage van hun aandeel, hetzij door de toekenning eener prioriteit aan de schade loosstelling voor de verwoeste gebieden. Frankrijk zal ,de annuleering der -obligaties ten bedrage van 82 milliard slechts dan aan vaarden, wanneer Engeland en deVereenigde Staten aan hun geallieerde schuldenaren hun oorlogsschulden kwijtschelden. Frankrijk zal zijn gematig program handhaven. Lord Curzon heeft op de jaorlijksche vergade ring van den Primrose-bond in de Albert Hall over de Roerkwestie gesproken. Hij zeide, den toestand niet met moedeloosheid of wanhoop te willen beschouwen. Of het Duitsche aanbod goed is of slecht en velen achten het onvoldoende de kwestie gaat iedereen aan. Wij zullen, zeide hij, alleen uit de moeilijkheden en den zorge- 99 lijken toestand geraken door een gemeenschap pelijke actie. Indien Duitschland komt te staan tegenover de raadgevingen, beslissingen en stappen van alle voornaamste mogendheden, dan zal de kans op succes in hooge mate worden ver meerderd. Volgens berichten uit Italiaansche kringen, zou de. regeering van Italië voornemens zijn te Berlijn nadere inlichtingen over de nota te vra gen. Te Berlijn schijnt men nog niet alle hoop op een oplossing te hebben verloren. IN IIET BEZETTE GEBIED. Volgens mededeeling der bezettingsautori teiten hebben Duitschers, die uit het onbezette gebied naar het bezette gebied willen komen, na den len Mei daarvoor een pas noodig. Deze pas sen worden verstrekt door den oppersten gede legeerde der Rijnlandcommissie te Coblenz Bij ieder verzoek om een pas moeten twee foto's worden bijgevoegd met een nauwkeurige opgaaf van de redenen, welke tot dat bezoek leiden. Voor in het Rijnland woonachtige Duitschers zal vóór den 20sten Mei geen verandering in de bestaande reisvoorschriften worden gebracht. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Gister is de moeilijkheid, Welke de oorzaak was van de mislukking van de eerste conferentie, opnieuw om den hoek gekomen, n.l. het vraag stuk van de justitieele waarborgen voor de vreemdelingen in Turkije. De vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten verklaarde, dal, zijn regeering ten volle de meening van de geallieer den deelde ten aanzien van de waarborgen voor vreemdelingen in Turkije. BEIEREN. Volgens berichten uit Berlijn spelen zich dage lijks t-e München incidenten af. Gisteravond raakten een aantal nationaal-socialisten en sociaal-democraten na afloop van hun weder zijds olie vergaderinge op straat handgemeen. Een 20 revolverschoten werden tijdens de vecht partij gelost. Een 17-jarige soc.-dem. arbeider Werd ernstig gewond. Voorts werd een bank- bcambte, die lid van de organisatie-Lossbach is, op straat neergeschoten. Of hier eén politieke misdaad in het spel is, is nog niet duidelijk ge bleken Ten slotte poogden de nationaal-socialis ten in een in de buitenwijken gelegen sociaal democratisch lokaal binnen te dringen. De poli tie kon dit beletten. hebben gedreigd de conferentie te Lausanne te verlaten, indien de Turksche troepen niet worden teruggetrokken, overdreven te zijn. Hedenmiddag verlaten de Engelschè Ko ning en de Koningin Londen om hun bezoek aan het Italiaansche hof te brengen. De reis geschiedt via Galais en Modena. De aankomst te Rome heeft plaats op Maandagmiddag, de terugreis wordt Maandag daaraanvolgend ondernomen. Maarschalk Foch heeft tc* Warschau het standbeeld onthuld van Poniatowski, die maar schalk van Frankrijk was onder Napoleon Generaal Maller is tot groot-officier van bet legioen van eer benoemd. Uit Moskou De kerkvergadering, door de Sovjet bijeengeroepen, heeft met één stem tegen natriarch Tichon tol verrader verklaard, hem uit de kerk verbannen en het ambt van patriarch afgeschaft. Volgens betrouwbare berichten uit, Moskou, hebben de volkscommissarissen der sovjet- regeering eenige dagen geleden beraadslaagd over den datum van het proces tegen den pa triarch Tichon en dc straf, welke hem opgelegd dient te worden. Bijna alle volkscommissarissen waren vóór dwdoodstraf. Tsjitsjerin achtte zijn terechtstelling echter niet geraden meb het oog op de gevoelens van het buitenland. Hij drong er op aan, den patriarch formeel ter dood te veroor- deelcn, doch hem daarna te begenadigen en te vens voor goed buiten de grenzen van sovjet- Rusland te verbannen. Eenigen deelden het standpunt van Tsjitsjerin, doch de kwestie bleef onbeslist. Uit Santiago de Chili. De Pan-Amenkaan- sche conferentie is geëindigd. Alvorens uiteen ie gaan, nam zij met algemeene stemmen een voorstel van de Ver. Staten aan, waarbij het voeren van oorlog wordt veroordeeld en dat beoogt,al het mogelijke te doen verrichten, om te voorkomen, dat ook maar één land oorlogssche pen bouwt van meer dan 35.000 ton, en om te komen tot andere overeenkomsten, die ten doel hebben, oorlog te vermijden. Uit Brussel. Koning Alfons van Spanje, vergezeld van generaal Collyns en zijn aide-de- camp, luitenant-kolonel Helizalde heeft gister morgen te Mech el en een bezoek gebracht, aan den kardinaal-aartsbisschop, Mercier. Uit Essen Het proces tegen de Krup- directeuren is gister begonnen. De uitspraak is nog niet gevallen. ARGENTINIË EN DE VOLKENBOND. In zijn boodschap bij de opening van bet Ar- gentijnsche parlement zal president Alvear het voornemen te kennen geven, de Argentijnsche republiek weer tot den Volkenbond te laten toetreden. ,Op feiten, die, helaas weinig waarde zullen hebben in de oogen cler rechters, zoo lang het hoofdbewijs ontbreektWilbrant's bekente nis. Wordt Wilbrant niet gevat, dan weet ik niet hoe die lacune te vergoeden. Zijn vlucht heeft al mijn vorige plannen den bodem ingeslagen. Uw laatste en beste kans heeft de Vrijvrouwe vandaag verijdeld. „Mijn laatste kans „Zeker, de beste om onpartijdigen te overtui gen en de aandacht op u te vestigen. Gij herin nert het portret van den Vrijheer in het salon van de Vrijvrouwe Ik werd daar gelaten toen ik haar opzocht. Al aanstonds viel het me in het. oog onder het spreken moest ik er voort durend naar kijken uwe gelijkenis daarmede trof mij. Zóó gepoederd en gekapt, zóó gekleed moest die gelijkenis ook anderen opvallen en Verbazen. Dat portret achtervolgde mij en na mijn onderhoud met de trotsche, heersch- zuehlige, koel berekenende vrouw Al sprekende was de heer Merlé opgestaan, had Wolfram den gevlekten rok over de schou ders geworpen en hem voor den kleinen spiegel getrokken. ALLERLEI. Uit Kaapstad wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat de commissaris van politie aldaar een ernstige waarschuwing heeft doen hooren tegen de verspreiding van de bolsjewistische beginselen in Zuid-Afrika. Naar de commissaris van politie opmerkt, zal de regeering, tenzij zij langs wettelijken weg onmiddellijk krachtig ingrijpt, in de naaste toe komst voor ernstige kwesties komen te staan. De ,,Times"-correspondent te Lausanne meldt Terwijl het waar is, dat de Franschen te Constantinopel hebben geprotesteerd tegen de concentratie van Turksche troepen aan de Syrische grens, schijnt het bericht uit Con stantinopel, volgens hetwelk Frankrijk zou Staten-Generaal. Nu hield hij het licht in de hoogte. „Gij hebt Weinig gelet op het costuum, dat ik u overreedde te dragen: gij waart er over ver wonderd, dat ik er vanmorgen opstond, voor kamerdienaar bij u te fungeeren. Kijk in den spiegel, Wolfram. Gij zult Weten, waarom ik op dat alles heb aangedrongen." Wolfram keek lang en gretig. Zijn slapen klopten het bloed schoot hem naar hals en ooren zijn oogen, die eerst in angst en spannin elke lijn, eiken trek hadden gevolgd,begonnen te schitteren een diepe blos deed zijn wangen gloei en de gelijkenis Was volkomen. „De Vrijvrouwe wist wel Wat zij deed, toen zij u achter slot en grendel bewaarde en u ver hinderde op het feest te verschijnenriep Merlé. „Gij zoudt. allen voor uwe belangen ge wonnen hebben „Hoe, ik zou Bodo getroffen hebben op zijn feest Tot zoo iets zou ik het werktuig zijn geweest?" riep Wolfram, verontwaardigd en onthutst, „Nooit, nooit 1" en hij wierp den rok van zich met een beweging van schrik en van afschuw „nooit zal ik mij tot iets dergelijks Ieenen 1" „Gij weet niet Wat gij zegt," hernam de heer Merlé op denzelfden harden toon. „Uwe kansen zijn gering." „Mijne kansen gering Ja, tegenover de Vrijvrouwe, tegenover het Gerecht, waar zij zal optreden met al haar invloed en haar voor name vrienden, Tegenover Bodo. Eén TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 4 Mei. De heer Duys (S. D.) vraagt een interpella tie aan over de invoering van de ziekteverze kering en de plannen tot herziening van de heele°sociale verzekering. Bij het ontwerp inzake dienstweigering zet d.e heer Van Zadelhof (S. D.) het standpunt van de S. D. A. P. en dc moderne vakbeweging uiteen. Hij verwerpt persoonlijke dienstweige ring, omdat de ontwapeningsactie organisato risch dient te worden gevoerd steunt haar noch tans, omdat het een gewetensconflict geldt. Hij begroet het ontwerp met blijdschap, omdat een milde geest er uit spreekt, maar betreurt de beperking tot gewetensbezwaren tegen het doo- den van een medemensch. De heer Z ij 1 s t, r a (A. R.J vindt, het, ontwerp niet kwaad, maar heeft bezwaar tegen de om schrijving van het begrip gewetensbezwaren. Het conflict, waarin de overheid komt, als zij dienst weigeraars vrijstelt, komt, niet duidelijk uit. Spr. wenseht in elk geval geen zedelijke bezwaren te laten gelden en zag gaarne het ontwerp meer in anti-revolutionnaii e richting georiënteerd. Mevr. Bakke r—N o r t (V. D.) is het eens met den heer van Zadelhoff. Zij wil de wet, uit breiden tot alle dienstweigeraars en zij vraagt der regeering of de lichting 1923 ook onder deze wet zal vallen. De heer Deckers (R. K.) hoopt, dat. in de Commissie van Onderzoek een psychiater zitting zal hebben. Ook acht hij nood ig een vrouw daarin te benoemen. Spr. vraagt, of men zeker weet, dat die andere dienst in last overeen zal komen met, den militairen dienst. Er is nl. verschil in den arbeid van den militair in vredes- en in oorlogs tijd. Waaraan is die andere arbeid nu aequiva- lent Spr. vraagt hoe het zal gaan met de jongelui, die aanvankelijk op jeugdigen leeftijd in vrij- willigen dienst zijn gegaan, maar later gewetens bezwaren krijgen. De minister van Justitie, de heer Heems kerk, zal Dinsdag spreken. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Binnenland. De reis naar Rome. Met de bijna 300 deelnemers uit werkmans kringen aan de reis naar Rome zijn gister ter be seleiding meegegaan de Tweede-Kamerleden, de heeren v. d. Bilt en Hermans. De reis gaat over Duitschland en Zwitserland en zal 14 dagen du ren. Zijne Heiligheid zal de reizigers ontvangen, bij welke gelegenheid dc heer Hermans de ge voelens van handwerkend Nederland zal ver tolken. Schiedam is door een 5-tal deelnemers ver tegenwoordigd. Zesde Lustrumfeest „St. Augustinus.". In plaats van den burgemeester van Anty,'er- pen, rar. dr. Frans van Cauwelaert, die verhin derd is Maandag a.s. op het zesde lustrumfeest van de R. K. Studentenverecniging „St. Augus tinus" te Leiden aanwezig te zijn, zaï onze Minis ter van Arbeid, mr. P. Aalberse, dc lustrumfeest rede houden. Belastingverlaging. B. en W. van Groningen zullen voorstellen het vermenigvuldigingseijfer van den hoofdelijken omslag van 3.4 te brengen op ongeveer 2.4, dus een verlaging van 30 pCt. Het zomerreces. Het laat zich aanzien, zegt de Tijd, dat de Tweede Kamer dit jaar betrekkelijk vroeg op zomerreces zal gaan. Na de Statenverkiezingen volgt de verkiezing van een nieuwe Eerste Ka mer, als de wet op de Evenr. Vertegenwoordi ging zal zijn aangenomen. Na de ontbinding der Eerste Kamer komen alle dan nog aanhan gige wetsontwerpen te vervallen het heeft dus geen zin, om haar agenda te overladen. Inte gendeel wil men, naar verluidt, er naai' streven, dat, de nieuwe Eerste Kamer een schoone lei vindt, dus dient de Tweede Kamer haar werk zaamheden te beëindigen ten minste vier weken vóór de ontbinding der Eerste Kamer. Dit kan te gemakkelijker, daar de lijst der uiwcntie werkzaamheden ook aan deze zijde nagenoeg is uitgeput. Uiterlijk 30 Mei zal dan ook de Tweede Kamer reeds op reces gaan er wordt zelfs ge mompeld van 18 Mei a.s. Conferenties voor met-Katholieken. Zooals men weet, houden zich de Dominica nen bil het geven van hun conferenties voor ruet- woord, eén wenk over de ware verhouding en hij zal de zaak aan een onpartijdig en nauwkeui ig onderzoek onderwerpen Hij zal niet eens e einde daarvan afwachten .maar afstaan w at icm niet langer behoort,, zoodra hij overt uigd is van mijn goed recht." „Gelukkige jeugd, die over schatten en land goederen beschikt alsof het knikkers en o en waren," hervatte Merlé schouderophalend. „Bedenkt, dat Bodo van Sturmfels zijn rech ten hoog schat, dat hij zal staan tusschen zijn moeder en vriend; dat de Vrijvrouwe om ie behoud van Sturmfels voor haar zoon zal kampen met alle middelen, die haar ten dienste staan dat zij alles zal aanwenden om te overwmnem - Laat u niet door overdreyen grootmoexhgheu verschalken. Bodo is geen kind. Hrkent d geschiedenis van den kiemen Siegfried,weetMat dc lijkschouwing niet tot een yoldongcn bewijs heeft geleid en dat moeilijkheden daarmt voor hem zullen voortspruiten, zoo er zich een pre tendent voordoet. Hij zelf heeft mij dit - le® ee" zegd Wees verzekerd, dat ik hem toen de zaak niet licht heb voorgesteld Dc slag zal hem met or voorbereid getroffen hebben. Het is waar, dat Jonker Bodo dit alles van jongsaf weet; maar meer dan een mythe, een sprookje is voor hem het mogelijk optreden van zijn oudsten broeder nooit geweest. „Met het verlies van Sturmfels gaat voor hem aanzien, noch fortuin geheel verloren „Gij kent zijn gehechtheid aan Sturmiels met 1 Gij kent zijn gehechtheid aan Sturmfels niét.Met twintig Wisburgen tegen één Sturmfels, en nóg zou dc evenaar naar Sturmfels overslaan!' „Zooveel te meer is het noodzakelijk dat, wij hem voor een feit plaatsen. Dan zal hij zich eer der onderwerpen. Wij moeten handelen o-eene overijling, maar ook geen zwakheid, geen aarzeling. De getuigen zijn oud gij kunt er geene missen. Door Uwe afhankelijke positie van Wisburg zijt gij geboa len. Laat, alles aan mij over verleen mij volmacht om te handelen en uw recht te bewijzen." „Niet. voordat Bodo is voorbereid." ^Bedenk,dat. het hier uw naam, uw toekomst en "de toekomst geldt van allen, die u eenmaal dierbaar zullen zijn, en ook dat, gij. zoo lang uw recht, niet is bewezen, tegenover de Vrijvrou we en haar zoon staat als onderdaan. Wij kun nen niet ofnzichtig genoeg te werk gaan." Wolfram zweeg een poos. „Ik blijf er bij, geen stap verder buiten Bodo om. Ik zal hem zelf alles zeggenIk alleen weet Wat hij dragen kanIk ken hem hij zal afstaan hoe zwaar hem die afstand ook moge vallen. Wees daar zeker van." De zaak had slechter wending kunnen nemen. De heer Merlé had Wolfram de laatste minuten aangekeken, alsof hij zijn innigste gedachten peilen en zijn krachten berekenen wilde voor den ophanden strijd. (Wordt vervolgd) I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1