iel oude lasteel. DAGBLAD WDOR SCHIEDAM EN L FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 8 Mei 1323,I3(j;j5 1 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 89. &JÈ 'P? «a Advertentiëm 1—5 regel» 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Abonnementen per 3 maanden f2.—per week 15 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 et. per regel, post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven werden ep aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bii of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gi let op artikel 1 der Verordening op de win kelsluiting te Schiedam Brengen bij deze in herinnering dat het ge oorloofd is op den dag voorafgaande aan den Hemelvaartsdag de winkels voor het publiek geopend te houden tot 's avonds 11 uur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de door den Raad dezer gemeente in zijne openbare vergadering van den 22sten December 1922 vast gestelde wijziging van de Verordening op de heffing van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen in de Gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 42 van 1921) bij Konink lijk besluit van den 21sten April jl. no. 31 is goedgekeurd en op den 7den Mei 1923 is afge kondigd. den mogelijk te maken, ten einde te komen tot een regeling van den huidigen onbevredigenden stand van zaken. De Romeinsche correspondenten der Engel- sche bladen wijzen er op, dat de houding van Italië tegenover het Duitsche aanbod in groote lijnen op die van Engeland gelijkt, en geven als hun meening te kennen, dat de Italiaansche regeering ook voornemens is, een afzonderlijke nota aan Berlijn te doen toekomen. Buitenlandsch Nieuws. DE HERSTEL-KWESTIE. De Berliner Zeitung am Mittag," het eerste blad der Berlijnsche pers, dat de Fransche ant- woord-nota bespreekt, schrijft: „In het kort j-amengevat is de indruk in de diplomatieke kringen te Berlijn over het antwoord van Poin- caré als volgt De nota bevat geen definitieve verwerping. Alhoewel Poincaré de uitdrukking „elastische factor" van de Duitsche nota be- critiseert en er een heel andere uitlegging aan geeft, schijnt deze uitdrukking toch niet zoo slecht gekozen te zijn om een basis te bieden voor latere onderhandelingen. Men neemt aan, dat Poincaré niet zoo uitvoerig geantwoord zou hebben, indien de geallieerden er niet op hadden aangedrongen, dat zijn verwerping van het Duitsche antwoord niet in een onvriendelijken en bondigen vorm zou geschieden, maar gemoti veerd zou worden in een vorm, welke een open lijke bespreking van deze kwestie, welke geheel Europa, ja de gehcele Wereld raakt, mogelijk zou maken." De aandacht der politieke kringen te Berlijn is gericht op de antwoorden van de Britsche en Italiaansche regeeringen. In het bijzonder is men benieuwd naar den inhoud van de Britsche nota. De leiders der politieke partijen zijn er met uitzondering van de uiterste rechtsche en link- sche partijen, van overtuigd, dat na de Fransche nota in ieder geval voortzetting van de discussie mogelijk is. De Britsche minister van Financiën Baldwin Verklaarde gister in het Lagerhuis, voornemens Hjn, heden een verklaring af te leggen met betrekking tot de Duitsche nota. Beuter verneemt, dat loid Gurzon gistermor gen een zitting van den Britschen ministerraad heeft gepresideerd, waar, naar men veronder stelt, de Duitsche nota is besproken, alsmede het u sluit van Frankrijk, op de nota afzonderlijk te antwoorden. De Britsche regeering zal waar- V'hijnlijk het Fransche voorbeeld volgen en een a Wonderlijke antwoordnota tot de Duitsche r,3geering richten, waarin zal worden medege- heeld, dat het Duitsche aanbod onvoldoende Wordt geacht. Het Britsche antwoord zal echter geen botte weigering beteekenen, en het zal rachten, het opnieuw aanknoopen van onder- indelingen tusschenDuitschland en de gtallieer- DR. CUNO. Volgens de „Welt am Montag" brengt men in politieke kringen het feit, dat rijkskanselier Cuno in den laatsten tijd weer over zijn gezond heidstoestand klaagt in verband met zijn voor nemen zich uit het hem wellicht te zwaar gewor den ambt van rijkskanselier om gezondheids- redenén terug te trekken. Het blad acht Stresemann, den leider der Duitsche Volkspartij de eenige, die op 't oogen- blik in zijn plaats kan treden. In de sociaal-democratische partij is men het er nog niet over eens, of men zich in een dergelijk geval bij de groote coalitie zou aansluiten of dat men ten opzichte van een kabinet-Stresemann, wanneer dit een aannemelijk program opstelt een houding van Welwillende neutraliteit zal aannemen. besluiten, dat het kabinet op dit punt niet eensgezind is. Nadat de republikeinen een week stil zijn geweest, hebben zij thans weder oen aanval ondernomen op de kazerne van Dun drum, bij Dublin. Gedurende twee uur werd de kazerne onder vuur genomen, doch er zijn geen gewonden. IN HET BEZETTE GEBIED. Uit Wattenscheid verluidt, dat op schacht III/ IV van de mijn „Holland" een millioenen dief stal werd ontdekt, welke thans volkomen is opgehelderd. Het betreft hier voornamelijk ver tinde buizen, waarvan de waarde 30 millioen mark beloopt. Verscheidene arbeiders van een firma, die werkzaamheden voor de mijn „Hol land" verrichtten worden hiervan beschuldigd. Zij reden op klaarlichten dag met paard en wagen het mijnplein op en vertrokken zoodra zij den buit hadden ingeladen. De hoofddader is een nog jeugdige koopman, die gearresteerd werd. Men slaagde er verder in ook de overige daders te arresteeren. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Gistermiddag had een langdurige conferentie plaats tusschen Rumbold, generaal Pellé enden Italiaanschen gedelegeerde Montagna. De con ferentie had ten doel, den nieuwen tekst van de Turksche verklaring in zake de juridische her vormingen in Turkije te bespreken, welke in de laatste zitting van het politieke comité tot zulke ernstige moeilijkheden aanleiding heeft gegeven, voorts hadden genoemde gedelegeerden een be spreking met Ismet Pasja over de door de ge- allieorden voorgestelde formule, Welke reeds weinig verschilpunten meer vertoont met de Turksche formule in zake de juridische waar borgen. Volkomen overeenstemming is evenwel nog steeds niet bereikt, omdat Ismet Pasja niet Wenscht af te wijken van de door zijn regeering aangenomen formule. AMERIKA EN DE VOLKENBOND. Lord Robert Cecil is Zaterdag van zijn Ameri- kaansche reis te Londen teruggekeerd en heeft den vertegenwoordigers der pers dadelijk na zijn aankomst een interview toegestaan. In de „Chicago Tribune" vinden we vermeld, dat Cecil daarin tot de voorstanders van den Volkenbond de waarschuwing heeft gericht zich niet te zeer te verlaten op Amerika's toetreding tot den Bond. Hij prees o.a. de hoffelijkheid, waarmee ook de tegenstanders van de zaak, die hij bepleitte hem hebben aangehoord en deelde voorts mee, er van overtuigd te zijn, dat de Amerikanen stellig even verlangend zijn als de Europeanen om alles wat in hun vermogen is te doen tot het bevorderen van den vrede, maar dat zij niet even eensgezind zijn over de metho des en de middelen, die daartoe moeten worden aangewend. Tot een delegatie van Volkenbonds-enthou- siasten, die hem te Southampton begroette, zeide hij „Kijk niet te .erg naar den overkant van den Oceaan. Het is onze plicht, hier te arbeiden om den Bond zoo sterk te maken, dat ieder land verlangend wordt toe te treden. Ver wacht echter geen te spoedige resultaten ten aanzien van Amerika." Over de Engelsch-Amerikaansche vriendschap verklaarde hij, dat ze nimmer zoo goed was ge weest als nu. De regeling omtrent de fundeering der Engelsche schuld aan Amerika en het sluiten van het Iersche verdrag hebben, naar hij zei, er krachtig toe bijgedragen de oorzaken van wrij ving tusschen beide landen weg te nemen. ioi Zijn ontkenning heeft meer gewicht in de ®c haal gelegd, dan uwe aantijging. Daarmede is ac der niet gezegpl, dat de eerste Majoraats- |10er üiet omgekomen is. Al werd de schuldige gevat, de moord is bewezen. Daaromtrent f laat twijfel bij mij, noch bij mijn zoon, i) cvenin zal het Gerecht daaraan twijfelen - ze allerminst geneigd zijn waarde te hechten di?.' G aanhlacht van een Zigeunerhoofdman, B"t ^aren geleden, ongevraagd, zwart op wit e uigenis van den volbrachten moord heeft Afgelegd J" j)f "Die slag was raak Ikzelf had haar het wa fer .'n C'e ^and gegeven, dat zij tegen mij kee- tla))^O0rzichtigheidshaIve had ik Wolfram's öièi n "Tl1 genoemd en alleen in algemeene ter- Ik h Van ^en doodgewaande gesproken. Had Wolf"1 aan»ewezon> zij zou ook een wapen tegen het .'Öni 'lek>l)en gehad en hem voorzeker onder Vei .";110' anc'ei voorwendsel verwijderd of m Wolf bewaring genomen hebben. Nu zou incoS Thg ZijKZ,°° IanS ziJ" betrekkelijk üiiirW. bewaard bleef. Zij ZOu alles ver- 11 oin de aandacht niet op hem te vesti- IERLAND. De 1 auselijke delegaat, mgr. Luzio, heeft zijn zending in Ierland ten einde gebracht en is naar Rome teruggekeerd. De plannen tot vredesbe- middeling, welke hij koesterde, zijn blijkbaar mislukt, omdat de regeering niet wil onder handelen met een in discrediet gebracht re- bellen-leger, dat daarenboven nog verslagen en vluchtend is. Berichten uit Dublin spreken van toenemend ongeduld over het talmen der regeering bij het behandelen van het aanbod van de Valera. Men meent uit deze werkloosheid te moeten gen. Mijn onderhoud met de Vrijvrouwe had mij geleerd wat mij van haar te'wachten stond: tegenwerking in allerlei vorm. Ik besloot mijn geheim voor Bodo en zelfs voorWolfram voorloo- pig te bewaren, met de uiterste voorzichtigheid te werk te gaan, slimheid tegenover slimheid te stellen, de zaak in stilte verder te onderzoeken cn met op te treden, voordat ik alles bewijzen in handen zou hebben. Zoo Wilbrant door geld of list voor Wolfram gewonnen kon worden, \yas veel, ja, alles gevonden. „Dit begreep de Vrijvrouwe ook, toen zijmij den volgenden dag naast den houtvester zag Margreet kan getuigen op welk een wijze zij een einde maakte aan ons gesprek en er naderhand vooi zoigde, dat Wilbrant buiten mijn be reik bleef, zoo lang ik te Sturmfels vertoefde. „Nu heeft zij er voor gezorgd, dat ik hem niet meer zou terugvinden. „Maar ik gaf den moed nog niet op. Ik had gehoord van de schitterende wijze, waarop Bodo's meerderjarigheid zou gevierd worden, en ik verheugde mij in het samentrekken van zoovele hooge gasten. Hoe meer hoe liever! Alles, wat zij ten voordeele van haar zoon had bestemd, zou zich tegen haarkeeren: niet voor Bodo, maar voor Wolfram zouden zij ge wonnen worden „Het portret van den Vrijheer stond mij voor den geest. Ik zond buiten weten van Wolfram zijn maat op en liet volgens mijn aanwijzing ALLERLEI. Uit Parijs De Fransche minister van Justitie, Maurice Golrat, heeft een bezoek gebracht aan Doumergue, den voorzitter van den Senaat, en dezen medegedeeld, dat de ministerraad besloten heeft, de zaak van Cachin en de andere commu nisten, die beschuldigd werden van samen zwering tegen de veiligheid van den Staat, dooi den Senaat te doen behandelen. Dit lichaam zal zich dan als Hoog Hof van Justitie moeten con- stitueeren. Als datum werd 24 Mei bepaald. Cachin is voorloopig in vrijheid gesteld. Uit Londen Koning George en koningin Mary zijn gistermiddag te Rome aangekomen. De souvereinen werden aan het station te Rome ontvangen door koning Victor Emanuel, konin gin Helena, den kroonprins en den hertog van Aosta. In twee statiekoetsen reed het gezelschap naar het Quirinaal. Langs den geheelen Weg werd er door een groote volksmenigte geestdriftig gejuicht. Na aankomst op het Quirinaal werd het ko ningspaar door een uitgelezen gezelschap een indrukwekkende ontvangst bereid. Konmg George heeft den Italiaanschen mi nister-president. Mussolini het grootkruis der Bath-orde verleend. Uit Berlijn De Sovjetvertegenwoordigin gen in het buitenland hebben van haar regeering instructie ontvangen, aan katholieke missio narissen geen vergunning tot, het zich begeven naar Rusland te verleenen. Uit Brussel: Het Belgische hof beeft 0 inededeeling ontvangen, dat koning Haakon v. u Noorwegen en koningin Maud op 5 Juni een be zoek aan Brussel zullen brengen. Uit Antwerpen Het bestuur van het Nationaal Syndicaat der Spoorwegarbeiders te Antwerpen verklaarde gistermiddag dat er, betreffende de uitbreiding van de staking op het. spoorwegnet, geen besluit zal getroffen worden voor hedenavond na de zitting van de Kamer en de verklaringen der regeering. Uit Berlijn Tegen communistische af gevaardigden, die gister bij de verwijdering van den afgevaardigde Hoffman uit den Prttisischen Landdag aan de politie Weerstand boden, is een strafrechtellijke vervolging ingesteld wegens weerstand bieden aan het staatsgezag en open bare beleediging. De Britsche premier Bonar Law is gister, vergezeld van zijn zoon, met het s.s. „Prinses Juliana" te Algiers aangekomen. In gezelschap van den Britschen consul maakte de premier een tocht door de stad en haar onmiddellijke omge ving. In den namiddag vertrok Bonar Law met de „Prinses Juliana" naar Genua. Uit Keulen De „K. Z." verneemt d.d. 5 Mei uit Belgrado Een door „Politika" uit Angora ontvangen telegram meldt, dat Grieksche troepen bijArczag Raranduma operaties tegen de Turksche troepen begonnen zijn. Grieksche vliegtuigen bombar deerden de Turksche stellingen. Binnenland. Vorkeer Nederland - Zwitserland. Tusschen de betrokken spoorwegmaatschap pijen hier te lande en in het buitenland zijn onderhandelingen hangende, om voor den ko menden zomer het verkeer NederlandZwitser land vice versa, bij de bezetting van het Roerge bied, zoo goed mogelijk over andere routes te bewerkstelligen. Onder meer bestaat het voorne men, in aansluiting aan bestaande nachttreinen tusschen Frankfurt a.M. eenerzijds en Bazel en Miinchen anderzijds een nieuwen trein van Frank lurt naar Nederland en terug in te leggen over HammMünsterRheineBentheim. De Statenverkiezingen in Limburg. In een Zaterdag te Roermond gehouden alge meene vergadering van den R.K. Iviezersbond voor Limburg, is een breedvoerige bespreking gewijd aan het" feit, dat de heeren J. Pijls, te Schinnen, J. Donné, te Venlo, en J. Bun, te Maastricht, met voorkeurstemmen zijn gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Limburg. Alle candidaten hadden zich schriftelijk verbon den, een verkiezing met voorkeurstemmen niet te zullen aanvaarden, tenzij met toestemming van de Bondsvergadering. Met overgroote meerderheid werd besloten, dat deze toestemming niet zal worden verleend. Nieuwe brievenbussen.- Indertijd heeft het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie een prijsvraag uilgeschreven be treffende het ontwerp van een nieuwe brieven bus. Thans is opdracht gegeven, het bekroonde ontwerp uit te voeren. m eik- De Zomertijd. In de vergadering van den bond van veehouders te De Lier is besloten den a.s. zo mertijd niet in te voeren, mits alle corporaties vereenigingen en veilingen, zoo mogelijk in het geheele Westland, daarmede accoord zullen gaan. een costuüm maken. Onder de genoodigden zouden vele kennissen en oud-kameraden van den overleden Vrijheer zijn zeker zouden zij een oogenblik voor zijn portret poozen in le venden leve zouden zij het kort daarop hebben ontmoet en ik zou naast-hem hebben gestaan ik zou gezorgd hebben, dat aller aandacht zich op Wolfram zou vestigen De heer Merlé stond op en liep driftig het ver trek op en neer. „Heeft de Vrijvrouwe ooit van Baron Sieg fried gehouden vroeg ik verontwaardigd. „Wolfram gelijkt op zijn vader en zij heeft hem van dén beginne af gehaat 1" „Hij heeft den oogopslag van zijn moeder en haar stem," antwoordde Moeder peinzend. „Bedenk, dat de Vrijvrouwe hem heeft gevreesd. In hem zag zij den vijand van haar zoon. Dag aan dag zag zij het gevaar naderenWol fram was zelf het gevaar „Geen verontschuldiging voor haar, Moe der rjep jjc poos. Gisteren heeft zij den ge heelen dag feestgevierd, terwijl zij wist, dat zij met eigen hand het geluk van den oudsten zoon van baron Siegfried vernietigde „Gf haar hare rol niet zwaarlijk en moeilijk is gevallen, zou ik niet durven verzekeren, kind naar gejaagdheid en haar bleekheid hebben mij herhaaldelijk getroffen. Wat heb ik haar menigmaai de hand aan het hoofd zien bren gen „Geen genade voor haar," herhaalde ik. „Zij De bezetting van Duitsch gebied. De NederJandnehe Kamer van Kooplui mu l voor Duitschland deelt mede Uit een reeks van aanvragen blijkt, dat inzake heeft vader en zoon van elkander gescheiden gehouden zij heeft beiden hun geluk mis gund zij heeft alleen aan zichzelve gedacht „Aan haar zoon," verbeterde Wolfram. Ilij had zich bij de laatste woorden tot mij gekeerd en zijn hand op mijn arm gelegd, hij dat „Zij heeft vader en zoon van elkander geschei den gehouden." Wat hij der Vrijvrouwe ook zou vergeven, dat nooit „De Vrijvrouwe heeft lang vóór ons de ware toedracht begrepen," ging ik opgewonden voort, „zij heeft Wilbrant's getuigenis „het kind leeft!" voor Baron Siegfried verborgen gehouden, drie maanden vóór zijn dood, na de ontvluch ting van den Zigeunerhoofdman, heeft Wil brand haar die woorden toegeroepen, wellicht waren ze een herhaling van een vroegere ver zekering zij wist, dat de Vrijheer Wolfram liefhad, dat de Vrijheer naar hem verlangde in dien nacht vóór zijn dood, en de Vrijvrouwe gun de Wolfram nauwelijks een paar minuten samen zijn met zijn vader. En Wolfram moest buiten voor de deur van den stervende staan, terwijl zij wist, dat hij later nooit meer zou kunnen herstellen Een snik stoorde mij Wolfram poogde vruch teloos zijn aandoening te bedwingen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iiï£i»!ï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1