Met side Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. 48ste Jaargang. Zaterdag 12lMei 1923. No. 13688 Bureau KOEMARKT 4 - T.Ieloo» lut.ruummuuu.I 05. - M» 39. jQ&fc laa^ UoriT f ™°l\\rëLT'tagezoni» Abonnementen per 3 maanden 2.—, per week 15 cent, franco per Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummera 3 cent. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Dit nunfmer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en aqdere officicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. In verband met de aanstaande opening der gemeentelijke zwemplaatsen wordt bekend ge maakt, dat abonnementskaarten voor een ka lendermaand of voor het geheele seizoen ver krijgbaar zijn ten kantore van den gemeenteont vanger vanaf Maandag 14 Mei a.s. Buïtenlandseh Nieuws. DE ENGELSCHE NOTA. Men verwacht te Londen, dat het Britsche antwoord op de Duitsche nota uiterlijk Zondag aan den Duitschen gezant zal worden overhan digd en evenals Frankrijk en België met hun antwoord hebben gedaan, zullen zij 24 uur van te voren van het Britsche antwoord in kennis worden gesteld. Volgens Central News zal het Britsche ant woord verklaren, dat de Duitsche voorstellen ontoereikend zij en derhalve geen basis voor onderhandelingeh kunnen vormen. De nota zal er bij de Duitsche regeering op aandringen, haar aanbod te verbeteren. Ook heet het Britsche antwoord de Duitsche bewering te zullen betwisten, dat de bezetting van liet Roergebied door de Franschen in- druischt tegen het verdrag van Versailles. IN HET BEZETTE GEBIED. De Fransche krijgsraad te Dusseldorp heeft in verband met de sabotagehandelingen tegen het treinverkeer den Duitschen oud-ol'ficier der artillerie Schlagetter tor dood veroordeeld, Ilans Sadowski tot levenslangen dwangarbeid, drie anderen tot 20, 15 en 10 jaar dwangarbeid, twee tot 7 jaar en 5 jaar gevangenisstraf. De politie bracht aan het licht, dat de ver oordeelden tot de z.g. „Mordkommission" be hoorden. HET KRUPP-PROCES. Zooals aangekondigd, werd gister te Essen een proteststaking gehouden tegen de door den Franschen krijgsraad te Werden gevelde von nissen in het Krupp-proces. Reeds om 10 uur gisterochtend werden de scholen gesloten, opdat de kinderen bijtijds thuis konden zijn. Om 11 uur weerklonken de fabriekssirenen. De arbeiders stroomden bij duizenden op straat, ten einde zich naar hun woningen te begeven. Ook de winkels sloten hun deuren de verkoop werd allerwegen ge staakt. Om twaalf uur was er bijna niemand op straat. Eerst om vier uur werd de arbeid hervat. Volgens een mededeeling van de „Dussel- dorier Nachrichten" zijn Krupp von Bohlen en de andere veroordeelde directeuren naar de Bee- rendorfer gevangenis overgebracht waar zij voorloopig zullen blijven, totdat beslist zal zijn over de aangevraagde revisie van het Vonnis van Werden. ENGELAND EN RUSLAND. Gister zijn Karl Radek en de Russische gezant te Berlijn Krestinski uit Moskou te Berlijn aan gekomen. Radek trachtte in een interview met 104 De „zekere mate van sluwheid" heb ik natuurlijk onmiddellijk van je programma van kundigheden geschrapt Wolfram," en Bodo keek hem met zijn trouwe oogen vroolijk aan, „Mama en ik, wij zijn overeengekomen, dat zij nog een jaar lang Sturmfels voor mij zal bestie ren. Voor een heel jaar ga ik weg Mama heeft voor mij een plaats bij de Garde te Berlijn ver kregen, en zij staat er op, dat ik nog een jaar hof- en stadlucht zal inademen om wat te ontbolste ren, eer ik voor goed op mijn goederen neerstrijk. Als ik na dat jaar terugkom, begint onze gulden Gjd. Je zult volmacht hebben om te vebeteren en naar hartelust te hervormen en te kneden. Wolfram luisterde met afgewend hoofd. Wanneer zou hij spreken Vandaag morgen Ik was binnenshuis gebleven en had Bodo's Rroet uit de verte beantwoord. Het ging mij als Moed r ik kon zijn vroolijke stem niet hooren. Nu kwam hij op mij af en keek door het open Genster naar binnen. „Margreet," zeide hij, „ik kom jou en Wolfram morgen voor een wandeling afhalen, en als Wol den vertegenwoordiger van een te Berlijn ver schijnend Russisch blad den huidigen gespannen toestand tusschen Engeland en Rusland met den moord te Lausanne in verband te brengen. Hij verklaarde, dat de moord op Worofski het in directe gevolg was der officieele Engelsche poli tiek tegenover Rusland. Ten gevolge van de door de houding van Engeland geschapen atmosfeer heeft de Zwitsersche regeering, aldus Radek. geen middelen kunnen vinden ter bescherming van Worofski, tot wiens vermoording openlijk werd aangespoord. Radek liet zich vervolgens nader uit over spanning in de betrekkingen tusschen Engeland en Rusland en betoogde, dat de jongste Engel sche nota blijkbaar op een breuk met Rusland aanstuurt. Wanneer de nota van de anti-Engel- sche propaganda der Sovjet-regeering spreekt, aldus Radek, dan is dit te verklaren uit de ver bolgenheid van Engeland over het aftreden van het Engelschgezinde Perzische kabinet. Flij wees er vervolgens op, dat de Russische regeering gaarne een gemeenschappelijk onderzoek der wederzijdsche grieven ter beëindiging van het conflict zou zien. AMERIKA EN EUROPA. De Amerikaansche Kamer van Koophandel heeft een resolutie aangenomen, waarin het voor stel, dat Amerika tot het Permanente Hof van Internationale Justitie zal toetreden, wordt gesteund. Voorts wordt in deze resolutie gepleit voor de verhooging der immigratie quota met. 2 procent. In een andere resolutie wordt geadviseerd tot bijeenroeping van een algemeene economische conferentie van alle naties der wereld, ter rege ling van den Vrede en de groote economische vraagstukken. In een derde resolutie wordt afgekeurd, dat de staat een koopvaardijvloot in eigendom heeft. HET VATICAANSCII CONCILIE. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zal het Vaticaansch Concilie in het a.s. jubeljaar gehouden worden. ALLERLEI. Uit Toulouse. Gisternamiddag zijn Caillaux (in 1913 Fransch minister-president), en enkele personen die zich in zijn gezelschap bevonden door een 60-tal politieke tegenstanders met stok ken en knuppels aangevallen. Gailleux werd ge wond en naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet zorgwekkend. Uit Londen. Uit Lausanne wordt bericht, dat Ismet Pasja op de conferentie mededeelde, dat Turkije hoopte, zich spoedig bij den Volken bond aan te sluiten. Uit Riga. De jongste Britsche nota aan de Sovjet-regeering heeft diepen indruk gemaakt in communistische kringen te Moskou, waar men zulk een vastberaden houding van Groot-Brit- tannië niet had verwacht. Op Hemelvaartsdag heeft in de St. Pieter de plechtige zaligverklaring plaats gehad van den eerbiedwaardigen Michael Garicoits. Uit Berlijn. De Beiersche regeering heeft in verband met de gebeurtenissen te Mnnchen op 30 April en 1 Mei een noodverordening uit gevaardigd tegen het misbruiken van het recht tot vergadering en de persvrijheid, waardoor de openbare stemming vergiftigd wordt. Uit Riga, Uit Moskou wordt gemeld: Door de Sovjet regeering wordt medegedeeld, dat van Januari tot en met Maart jl. in Rusland 112 com munisten door boeren werden vermoord. fram niet meegaat, kom ik toch om jou." Ik schudde van neen, zonder van mijn werk op te houden. „Jammer dat ik in geen geval kan, Jonker Bodo „Zooveel drukten Je spot er mede." „Wij zijn geen kinderen meer, die zoo maar met elkaar uit wandelen gaan. Dat weet jij even goed als ik." „Ik wil je spreken." „Doe dat nu, als hetniet te lang duurt." „Neen." „Zeg het dan aan Wolfram." Hij maakte een ongeduldige beweging. „De graaf van Stralileck vroeg mij wie toch dat allerliefste meisje in wit en rose was. „Wel wel, Jonker Bodo." „Hij had nog nooit zulk mooi lang en zwaar haar gezien." „Wel, wel" zeide ik andermaal „dan heeft hij zeker in langen tijd niet naar zijn dochter ge keken. Freule Georginia's haar is als gesponnen goud. Mooier haar bestaat er niet. „Georgiana is een engel. Wij zijn vanochtend als beste vrienden gescheiden. Wij kennen beiden de plannen van onze familie wij hebben ópen- hartig met elkaar gesproken. Het gaat haar alstfhj Margreet. Nu maar de twee hoofdpartijen niet willen, vermogen de ouders niet veel." „Als Wolfram beter is, ga je toch zeker mede, Binnenland. Congres tegen alcoholisme. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme heelt de voorzitter meegedeeld, dat de Deense he minister van buitenlandsche zaken de verschil lende regeeringen, dus ook de onze, had uitge- noodigd, zich te laten vertegenwoordigen op het Internationaal Congres, tegen het Alcoholisme, dat dezen zomer te Kopenhagen wordt gehouden. Staatsraad Struycken. Staatsraad prof. Struijcken bevond zich te Baden-Baden, toen hij ernstig ongesteld Werd en voor het ondergaan van een operatie naar Heidelberg is gegaan. De operatie moet j.l. Dinsdag hebben plaats gehad de heer Struycken gevoelt zich naai omstandigheden redelijk wol. Uit het bezette Duitsche gebied. De Transport-Maatschappij te Rotterdam meldt dat volgens door haar ontvangen berichten uit Mainz, schipper Maas, een Nederlander, van haar schip Nardini, den 8st,en dezer in Weisenau door de Franschen doodgeschoten is. De 6x5-actie niet dood De Perscommissie van liet R. K. Huisvestings- ComitJ meldt ons Veertien dagen geleden publiceerden wij een artikeltje, getiteld „De 6x5-actie dood?" Dat artikeltje was van de hand van den zeereerw. heer Majoor Huijs. Wij verklappen daar geen geheim mee, want iedereen weet dat Majoor Huijs de ziel is van deze nieuwe wijze van steun- verleening. De afgeloopen veertien dagen hebben hem het antwoord gebracht op zijn vraag. Neen, de 6x5-actie is niet dood, ze leeftEn ze leeft krachtig. Niet minder dan 98 nieuwe giften van 30 zijn door ons ontvangen, tot uit Leuven en Parijs toe Dat beteekent, dat weer een kleine honderd Weensche families iedere maand een bij stand zullen ontvangen, die in kronen omgere kend werkelijk niet gering is. Er zijn er onder die schenkers, die de ƒ30 amper missen konden, maar ze graag gaven voor hen, die zoo ontzaglijk veel ontberen moeten. Een' zeer treffend voorbeeld is dat, hetwelk de Helmondsche politiemannen geven. Onder aan moediging van hun commissaris, den heer G. J. Loves, is een aantal leden van het politieperso neel aldaar overeengekomen om Wekelijks een bijdrage te storten tot steun der 6x5-actie „Door mijn korps, zal maandelijks 5 maal 5 worden bijgedragen'," luidde de eerste brief. Maar het eerste girobiljet, dat onze penningmeester ontving wees een bedrag aan van 50, zoodat de Helmondsche politiemannen dus de ondersteu ning van 10 Weensche families gedurende 6 maanden op zich hebben genomen. Een prachtige daad van naastenliefde, een schitterend voor beeld dat allen ter navolging moge worden ge steld. Hrt drankverbod in de Ver. Staten. De heer Bomans heeft den Minister van Bui tenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld Ducht de minister geen bijzondere moei lijkheden voor onze scheepvaart, nu het Ame rikaansche Opperste Gerechtshof beslist heeft, dat het drankverbod der Unie van kracht is op schepen onder vreemde vlag, die de Ameri kaansche territoriale wateren zouden willen bin nenvaren. Bestaat de ntogelijkheid bedoelde moeilijk heden door afzonderlijke overeenkomst op het voetspoor van een initiatief van vertegen woordigers van handel en scheepvaart in Dene niet waar vroeg hij een oogenblik later, te leurgesteld door mijn zwijgen. Mijn hart klopte sneller. Dan in geen geval dan zou Wolfram spreken en een eind maken aan den afschuwelijken toestand „Ik kan in geen geval, Jonker Bodo. „Hoe kun je zoo hard zijn. Als Wolfram je vroeg. „Ik kan niet," herhaalde ik kleurend. „Je wilt niet, Margreet. Zeg dat liever rond uit." Ik haalde de schouders op. „Ik ben niet wel. Ik ben moe van het feest." Ik wist niet meer wat ikzou antwoorden. Bodo leunde met beide handen op het kozijn en bleef mij aankijken. „Vaarwel, Margreet," zeide hij eindelijk, „een hand zul je mij wel niet weigeren. Maar toen hij mijn hand had, liet hij die met „Men dient voorzichtig te zijn, als men jé iets toestaat," zeide ik, met een poging o scherts, terwijl ik mijn hand loswrong. Alle listen zijn geoorloofd in oorlog en liefde, citeerde Bodo. „Jammer dat ik list te baat moet nemen om een gunst van Margaretha Albreclit l'^Goe'd dat je mij vooraf waarschuwt, Jonker Bodo ik zal aan die spreuk denken en wie marken in haar schadelijke uitwerking te verkleinen Ligt liet in het voornemen van den minister mede gelet op de persberichten uit Dene marken, die op aansluiting duiden samen werking te zoeken met andere belanghebbende Staten, om althans die uitzonderingsbepalin gen te verkrijgen, die immer als ongeschreven wet gegolden hebben in het internationaal verkeer Zouden met name de bepalingen van het Amerikaansche drankverbod geen uitzon dering moeten lijden voor Nederlandsche sche pen, die voor het gebruik van bemanning en passagiers alcoholische dranken aan boord heb ben, die door de Nederlandsche wet zijn toege laten, en die niet voor gebruik binnen de terri toriale wateren der Vereenigde Staten bestemd zijn De gevaarlijkste godsdienst. De vrijdenkersvereeniging „De Dageraad" heeft een circulaire verspreid, waarin zij ban en achterban van de vrije gedachte oproept voor den strijd tegen den „godsdienst, vooral den gevaar lijksten, den Roomschen." Het heet, daarin, dat flink tegen de Roomschen moet worden „getrapt' en wel in „de strijdende vrijdenkersvereeniging." Op welke wijze deze strijd wordt gevoerd, heeft men j.l. Zaterdag in de hoofdstad op de Nieuw- markt kunnen ervaren men zie het uitvoerig feuilleton in dit nummer. De „Tel." berichtte er gisterenochtend over Het is vanavond op de Nieuwmarkt, weer rumoerig toegegaan. Naar gewoonte voerde een prediker van het R. K. gilde ,,De klare waar heid" het woord en sprak een groepje menschel» dat rondom hem stond, toe. Eenige minder goed aangeschreven staande elementen van den Zee dijk begonnen den spreker met bloemkoolstron ken te gooien. De hulp van de politie werd in geroepen en een paar agenten zuiverden de markt met behulp van sabel en gummistok. Even later begon het gevecht wederom en het verzet nam nu zulke gevaarlijke afmetingen aan, dat assistentie moest worden gezonden van de bureaux St. Pietershal en Warmoesstraat. Ten gevolge van het tumult werden ongeveer vijftien kramen omver geloopen, waardoor de koopwaar over de straat gespreid werd. Een paar der belhamels werden gearresteerd en naar het bu reau St. Pietershal overgebracht. Later werden nog eenige bestuursleden van het gilde „De klare waarheid" gemolesteerd. Men ziet, welke helden deze „strijdende vrij denkersbeweging" kweekt, welke tegen den godsdienst, vooral den gevaarlijksten, den Room schen, moeten „trappen" Roer-kinderen. De actie van het R. K. HuisvestingS-Comité tot het onderbrengen van kinderen uit het Roer gebied heeft gestadig voortgang en kan reeds op mooie successen bogen. Eene bijzondere activiteit is ontplooid door den Kring Veghel van het R. K. Huisvestings comité. In dien kring, met name te Veghel, Dinthcr, Heeswijk, Volkel, Boekei, Vorstenbosch, Mariaheide. De Eerde, Zijtaart, Lrp, Keidonk en Gemert, werden niet minder dan 175 plaatsen voor kinderen aangeworven en wat nog meer zegt het geld dat er noodig is om de reis enz. der kinderen te bekostigen, werd er eveneens bijeen gebracht. De daarvoor gehouden collecte bracht het belangrijke bedrag van 1364.25 en 20030 Mark op, benevens nog eenige giften voor arme Duitsche priesters. Bovendien werden er met de hulp van den Jonge Boerenstand nog 4612c K.G. aardappelen, benevens 50 voor het kleeden van eet daarnaa r handelen." „Ik scherste, Margreet" zeide hij, bijna ruw jij' maakt er ernst van." Hij greep nogmaals mijn hand en drukte di aan de lippen. Ik ontsnapte. De kamer werd mij te eng. Morgen de wandeling Morgen de onthulling. Arme WoFram, arme Bodo Iets in mij zegt, dat Bodo, bij den eersten schok de hand zal terugstooten, die hem dien toebrengt. Zou Wolfram lietzeFde vreezen Hij is zeer stil en zeer teruggetrokken. O, kon ik helpen en een deel van hun last over nemen Donderdag. 27 September. Vanmiddag werd Vader bij de Vrijvrouwe ge roepen. Ik heb u te spreken over den man, die zich thans Merlé noemt," zeide zij strak. „Ik heb hem tot nog to beschouwd als een onschadelijk soort van maniak. wiens leven vol avont uren zijn geweest. Nu dreigt hij boos-- aardig en lastig te worden. Hij heeft praatjes uit gestrooid, die onaangenaam voor mij zijn en voor mijn zoon, praatjes, die terecht mijn zoon zouden verbitteren, zoo zij hem ter oore kwamen, en die alleen in 'n verhitte verbeelding kunnen worden uitgebroed." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Qg

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1