kinderen bijeengezameld. Zulk een krachtige ondersteuning van een liefdewerk bij uitnemend heid verdient waardeering en prikkelt tot na volging. Het Pluisvestings-Comjté hoopt spoedig gelijke resultaten uit andere streken van het land te kunnen vermelden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Centrale Gedistilleerd Commissie. In Den Haag heeft onlarfgs, de constitueerende vergadering plaats gehad van de Centrale Ge distilleerd Commissie, centrale commissie uit de organisaties van belanghebbenden bij de fabri cage en den verkoop van gedistilleerde en met gedistilleerd bereide dranken. De nieuwe federatie is voorloopig samenge steld uit de volgende organisaties 1. de Bond van distillateurs en likeurstokers in Nederland, 2. de Ned. Bond van grossiers in gedistilleerd, 3. de Ned. R. K. Bond van hotel-, café-, restau ranthouders en slijters, 4. de Ned, Bond van werkgevers in hotel-, café-, restaurant- en aan verwante bedrijven (Horecaf), 5. de Nieuwe Ned. Bond van koffiehuishouders, 6. de Ned. Bond van slijters in gedistilleerd, vergunning B, 7. de Friesche bond van hotel-, café en societeit- houders, 8. de Limburgsche Bond van hande laren in gedistilleerd. Het doel van de vereeniging is om, met uit sluiting van alles wat expert betreft, door samen werking van daarbij belanghebbende organi saties de toestanden in de bedrijven van fabri cage en verkoop van gedistilleerde en met ge distilleerd bereide dranken te verbeteren, in het bijzonder in dier voege, dat het misbruik van zulke dranken Wordt tegengegaan en bij de uitoefening van die bedrijven alles wordt ver meden, wat hun maatschappelijk aanzien zou kunnen schaden, maar daarnaast ook op passen de wijze aan die bedrijven wordt gewaarborgd een redelijke winst, zoodanig, dat langs organisa- torischen Weg compensatie wordt gevonden voor de beteugeling van den natuurlijken drang tot omzetvermeerdering, welke die bedrijven zich om algelneen maatschappelijke redenen opleggen of laten Welgevallen. In de eerste algemeene vergadering werd de heer A. G. de Brauw tot algemeen secretaris benoemd. De uitvoerende raad werd aldus sa mengesteld algemeen voorzitter, de heer Simon A. Maas, algemeen voorzitter van den Bond van distillateurs en likeurstokers in Nederland, on der-voorzitters, de heeren Th. G. G. Hoovy, (Voorzitter van den Ned. Bond van grossiers in gedistilleerd), Th. Meerman (penningmeester van den Ned. Bond van Werkgevers in hotel-, café- restauranthouders en slijters), P. P. J. Theunis- sen, (voorzitter van den Nieuwen Ned. bond van koffiehuishouders), en J. van Doornik, (secreta ris van den Ned. Bond van slijters in gedistil leerd, vergunning B). Aan den uitvoerenden raad Werd opgedragen de noodige stappen te doen om te komen tot het uitgeven van een weekblad de stichting van een consultatiebureau voor drankwet- en belasting zaken, en de oprichting van een Credietbank.Van het Weekblad heeft bereids het eerste nummer het licht gezien en de oprichting van het consulta tiebureau heeft haar beslag gekregen. Het bureau is gevestigd te 's-Gravenhage. Eindexamen Gymnasium. De Minister van Onderwijs» Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat het eind examen aan het Gymnasium alhier zal plaats hebben op 28, 29 en 30 Juni, onder toezicht van de gecommitteerden dr. J. van Wageningen, dr. J. Droste en dr. L. S. Ornstein, respectievelijk hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, te Leiden en te Utrecht. Buurt Comité „Bolerstraat". Door bewoners van de Boterstraat, is op een gisteravond gehouden vergadering in de Boven zaal van Café Nationaal besloten het 25 jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin op waardige wijze te vieren. Een Commissie van bestuur en uitvoering der plannen werd uit de aanwezigen gekozen. Het bestuur is als volgt samengesteld De hee ren H. A. v.d. Meer, voorzitter, G. v.d. Heyden, penningmeester Th. Wielemans, 2e penningmees ter, A. Bosch, secretaris, A. Fontijne 2e secreta ris. Het secretariaat is gevestigd Boterstraat 9. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags een gouden dameshorloge met armband (2 a 3 jaar geleden gevonden), sleutel, nummerplaat van auto, broche, pakje zakdoeken, kousen enz., kinderportemonnaie, een naambordje t.n. Göt- ken, schroevendraaier, hondenketting met band. Bij vinders postduif, B. Ileijster, L. Coster- straat 22/3 lederen taschje met, inh., Gokke, L. Achterweg 3 étui met 2 rozenkransen, T. Land- bergen, Schie 5b taschje inh. schrijfbehoeften, B. Kersen, Willemshofje 1 bruin kinderschoen tje, van Heiten, Fabiistraat 61b reticule inh. blauw pak, H. v. d. Zaken, L. Nieuwstraat 49 wiel van kinderwagen, C. Wapenaar, Hoog straat 151 stuk wit goed, A. v. d. Most, Vis- scherstraat 2 lorgnet, A. Daalmeijer, Damlaan 101 Duitsche herdershond, H. Schoenmakers, Zwaansteeg 2 zakdoek, C. Bos, Brouwerstraat 28 2 buitenhellingen van een roeiboot, A. Meer burg, woonschip in de Vluchthaven dames handschoen, D. Schriek, Doelhofje 14 transport- rijwiel, A. Backer, Apotheker R. K. kerkboek je, P. van Kampen, Heerenstraat 53 herders hond, G. J. van Scheijndelen, Roosbeek 13 rozenkrans, J. P. Rozema, Broersveld 16/2 gouden broche, H. Bleecke, Thomas Kempis- straat 7 portemonnaie met inh., C. Corjean Brugmanstraat 43bétui met schrijfbehoeften,' brugwachter Appelmarkt zwarte kip, J. v. d Berg, sportterrein aan den Havendijlc. Gister is door d/ekeukenmeid van hotel ,,'t Sterrebosch" aangifte gedaan van diefstal van een verrekijker. De gebr. J. en L. B. uit Rotter dam zijn gister alhier aangehouden wegens dief stal van een electrische kabel ten nadeele van de Scheepswerf Maasdijk. Proces verbaal is opge maakt. g Gistermorgen had de S-j a r. ,S. B., rijdende in de Brouwerstraat met een hand- wagen, het ongeluk tegen een anderen wagen te botsen, met 't gevolg, dat een der boomen van den handwagen hem tegen de kin sloeg en hij niet ernstig bloedend werd gewond. De kleine Werd toen naar de ouderlijke Woning in de Hoofd straat gebracht. Gemengd Nieuws. Eigenaardig geval. Te Schoorl is men Woensdag van overheidswege begonnen met het afbreken van een landhuisje, dat zonder toestemming van B. en W. gebouwd was. De weigering van B. en W., om toestemming te geven voor den bouw van dit huisje, dat van hout is opgegrokken, was gegrond op de bepaling, dat houten huizen aan een harden weg moeten gehouw worden wat hier niet gebeurd is. Daar de eigenaar van het landhuisje den huurder van een en ander niet in kennis had ge steld, wordt de huurder de dupe van dit geschil. Inmiddels is de afbraak gestaakt, daar 3 ge meenteraadsleden een spoedvergadering van den raad daaromtrent hebben aangevraagd. I De moord te Wapse. Nader vernemen we omtrent den dubbelen moord te Wapse Toen gistermorgen de vader van den 27-jari- gen arbeider A.V., aan diens woning kwam, vond hij de deur geopend, zonder antwoord uit het huis te krijgen! Hij ging naar binnen en vond op de tafel eenige brieven, waaruit hem blqek, dat zich hier een familiedrama had afgespeeld. Wat er in het huis gebeurd is, is nog onopge helderd. Vast staat evenwel, dat V. zijn vrouw en het kind heeft vermoord. Hij zelf is voort vluchtig en de politie stelt een onderzoek naar zijn verblijfplaats in. De rentenier. Volgens de Berlijnsche bladen is een Nederlandsch rentenier in den snel trein BerlijnAmsterdam bestolen van een kof fer met juweelen en een groote som geld.De waar de der gestolen voorwerpen wordt op 75 millioen mark geschat. Brandstichtster. Te Rijsen is Don derdag vrouw W. gearresteerd, die haar woning in brand heeft gestoken, waarna zij ging „dauw- trappen". De brandschade is niet groot, daar het vuur spoedig gebluscht is. Meikeverplaag. De Maasstreek in Mid den-Limburg, van Stevensweert tot Reuver, wordt geteisterd door een ware meikeverplaag. De wilgen- en eikeboomen in deze streek zijn reeds grootendeels kaal gevreten, en thans doen deze bladvernielers een aanval op pruimen-, kersen-, kastanje- en beukeboomen. Op sommige plaatsen zijn de onderwijzers begonnen, met de schoolkinderen jacht te ma ken op dit schadelijk ongedierte. Te Buggenum, Asselt, Wessem en Stevensweert zijn reeds mil- lioenen kevers gevangen en vernietigd. De ge meente Swahnen heeft zes werkloozen ingezete nen arbeid verschaft met het vangen van mei kevers. Te Asselt werden uit drie jonge boomen 60 liter van deze beestjes geschud. I n b r a a k. Te Leiden is ingebroken ten huize van de familie P. aan het Terweepark. Een belangrijk bedrag aan zilveren voorwerpen is gestolen. Alles wijst er op, dat de daders goed met den toestand ter plaatse op de hoogte waren. De familie bevindt zich in Parijs, zoodat nog niet nauwkeurig kan worden opgegeven, wat gestolen is. Ongelukken. Te Tilburg is gistermorgen de voerman v.d. Z., in dienst bij de firma Z. aan he' Wilhelminapark, toen hij langs het kanaal reed door het slippen van zijn fiets te water geraakt en verdronken. Hij was weduwnaar en laat vijf kinderen achter. De Spaansehe schatgraver. Het aantal keeren, dat in de dagbladen werd ge waarschuwd tegen de Spaansehe schatgravers is legio. En dat er desniettemin twee personen zijn ingevlogen kan niet anders dan hooge verwon dering baren. Dat de brieven bij honderdtallen worden rondgestuurd spreekt vanzelf. Een dezer brieven bereikte een handelaar inbouwmaterialen te Buinerveen. Flier werd de gewone voorstel ling van zaken gegeven een vermogende Span jaard was in gijzeling gesteld weg<ns een faillis sement. Zijn koffers, waarin zich waardevolle pap eren o.a.' drie cheques voor een bedrag van 450.000:bevonden stonden in de ge vangenis. Wanneer de betrokken aannemer er eenig geld voor over had, zou het beslag op de koffers opgeheven worden, voor welke assis tentie de arrestant 150.000 over had. De aannemer wist een vriend over te halen met hem mee té-gaan naar Madrid. In Brussel gingen zij een vriend opzoeken en inviteerden hem mede te g^an naar Spanje ten einde daar als tolk op te treden. Met zijn drieën zetten zij Je reis voort. In Madrid wachtten ze eenige dagen en toen verscheen de cipier van de ge vangenis. Na eenig praten betaalden de aan nemer en zijn Hollandschen vriend hem 12000 peseta's, waarna de cipier zeide de zegels der koffers te zullen verbreken. Na eenigen tijd kwam de bewaarder terug en overhandigde hun drie cheques. Zeer verheugd keerden de Hol landers terug en waanden zich reeds rijk. In Amsterdam aangekomen begaven ze zich naar een bank op de Heerengracht en vroegen welke waarde een der cheques had. De bediende dacht met een poging tot oplichting te doen te hebben en belde het bureau Singel op. Spoedig verscheen een inspecteur, die het tweetal meenam en verhoorde. De heeren keken zeer verwonderd op toen ze hoorden, dat ze slachtoffers geworden waren van den bekenden spaanschen schatgraver. Ongeveer achtduizend gulden lichter keerden de beide domooren naar het Noorden terug. Kinderwagenwedstrijd. De heer en mevrouw Edwards te Manchester, het eck-U paar dat het initiatief nam tot den weerzinwek- kenden kinderwagenwegstrijd (BrightonLon den zijn Maandag jl. gearresteerd wegens het blootstellen van kinderen aan onnoodig lijden ge durende den wandeltocht van Londen naar Brighton op 10 April jl. Tevoren waren zij gedagvaard om voor den politierechter te Brighton te verschijnen, op dat de vrouw zich zou kunnen verantwoorden wegens wreedheid en haar man voor het orga- niseeren van den „wedstrijd" en het verleenen van medewerking aan zijn vrouw. Er werd echter geen notitie genomen van deze dagvaar dingen, waarna een bevel tot inhechtenisneming werd uitgevaardigd. Een cycloon heeft in den omtrek van Rennes groote verwoesting aangericht in een tiental dorpen. De cycloon duurde slechts een half uur, doch was van ongekende hevigheid, zoodat de geteisterde streek er uitziet als het verwoeste gebied uit den oorlog. De oogst te velde is geheel vernield, de boomen ontworteld en de huizen van hun daken beroofd of geheel inge stort. Wonder boven wonder zijn de bewoners er meerendeels met den schrik afgekomen. Bij een hevig on weder is Woensdag avond de bliksem geslagen in de antenne van den Eiffeltoren te Parijs, waardoor het draadlooze station den dienst heeft moeten staken. Noodlottig schot. Een Amerikaan, procuratiehouder van een Amerikaansche ban kiershuis te Parijs, is op den boulevard Malesher- bes, toen hij met twee Fransche vrienden na tafel huiswaarts keerde, plotseling neergescho ten. Bij het onderzoek bleek, dat politieagenten, bij de achtervolging van een misdadiger, vier schoten hadden gelost, waarvan een toevallig den ongelukkigen Amerikaan heeft geraakt, die zich op 150 M. afstands bevond van den inspecteur, die dit schot had afgevuurd. Sc heepsontploffing. Negen perso nen. die te Tarente bij de ontploffing op de tor pedoboot „Bassini" gewond werden, zijn over leden. De Etna. De werking van de Etna neemt in hevigheid toe. Een lavastroom bedreigt het stadje Linguaglossa. Lingguaglossa is een plaats van plm. 15000 inwoners aan de N.O. helling van den vulkaan. De treinaanval. De bandieten, die den treinoverval bij Lintsjeng in Sjantoen heb ben gepleegd zijn naar thans is bekend gewor den voormalige soldaten van generaal Tsjangs- joen, die in 1917 den staatsgreep ten gunste van de Mantsjoes uitvoerde. Auto-omgeslagen. Gisterochtend is te Bredeney, een voorstad van Essen, een vracht auto, waarmee werklieden van Krupp naar de fabriek werden gebracht, op den hoek van een straat omgeslagen. Er zijn twee dooden en 20 gewonden, van wie enkelen zwaar. Petroleum-brand. Uit Texas wordt bericht, dat minstens 12 man door verbranding den dood hebben gevonden bij een explosie in een nieuwe petroleumbron. De brandende olie verspreidde zich over de nabijzijnde werk lieden, die niet vlug genoeg konden wegkomen. „Humane" stierengevechten! Het land van de stierengevechten is en blijft nog altijd Spanje. Maar ook in Italië heeft men hier en daar er den smaak van beet. De „Chicago Tribune" vertelt nu, dat een groep vooraanstaande Romeinen een maat schappij hadden gevormd, om Spaansehe stie rengevechten te Rome te organiseeren en daar toe stieren, toreadors en andere attributen te importeeren. Deze plannen zijn gestrand op verzet van de Vereeniging tot Bescherming van Dieren. De 'autoriteiten hebben het dooden van de dieren verboden. Er heeft niettemin een „groot nationaal stierengevecht" plaats gevonden in het stadion te Rome. Maarde stieren hadden dik- gewatteerde horens, en de stierenvechters moch ten de beesten géén doodelijken steek toebren- gen. Een dollarprinses' Een dienstbode uit een der voorsteden van Berlijn heeft door haar verhalen en weelderige levenswijze een schaar van aanbidders leelijk beetgenomen. Zij had voorgegeven genoeg geld te bezit ten terwijl volgens het verhaal haar onmete lijke rijke ouders in Argentinië woonden. Het is natuurlijk, dat zij die 50.000 dollar per maand te verteren had, van alle kanten huwe lijksaanzoeken ontving. Haar ernstig karakter was een van haar meest aantrekkelijke eigen schappen. Zij wilde de misdeelden gaarne hel pen en was naar Berlijn gekomen, om in de medicijnen te studeeren. Nu gebeurde het evenwel, dat de maande'ijk- sche toelage niet immer op tijd kwam. Natuur lijk vond zij dan wel den een of ander bereid, die haar zoolang een half millioen Mk. of zoo leende. Totdat de rijke juffrouw verdween. De .gedupeerden deden daarop aangifte bij de politie. Deze volgde haar spoor en heeft thans den aan klagers medegedeeld, dat de dollarprinses vroeger als dienstbode in de voorstad van Berlijn in betrekking is geweest. Noodlottigevergissitg. Te Green wich heeft zich het tragische geval voorgedaan, dat een patiënt tengevolge van een seinfout in een telegram het leven verloor. Een dokter, die den patiënt behandelde, constateerde verschijnselen, welke'het vermoeden wekte, dat er een diph- theritus-geval aanwezig was. De geneesheer zond nu een kennisgeving naar het naastbijgelegen ziekenhuis, benevens materiaal voor bacteriologisch onderzoek. De geneesheer-directeur van het ziekenhuis zond kort daarop een telegram aan den huis arts van den patiënt, meldende, dat het onder zoek ter vaststelling van het al of niet een diphteritus-geval positief was uitgevallen. Bij het overseinen van het telegram was het woord positief echter abusievelijk veranderd in negatief. Flet gevolg van deze vergissing was, dat er geen -onmiddelijke maatregelen werden geno men, noodig om den diphteritus-patiënt in het leven te behouden. Eerst toen diens huisarts de gebruikelijke gedrukte kennisgeving van het ziekenhuis ont ving ter bevestiging van het telegram, werd de seinfout opgemerkt. Ofschoon toen dadelijk alle mogelijke maatregelen genomen werden, bleek het reeds te laat te zijn de patiënt over leed spoedig aan de gevreesde ziekte. Door de bevoegde autoriteiten is de aan dacht van het bestuur der posterijen en tele grafie op het geval gevestigd. EedsafleggingZwitsersche gar- d e. De „Msb." verneemt uit Rome, dd. 6 Mei Fledenmorgen om half tien hebben in den „Cortile di Belvedere" de recruten van de Pauselijke Zwitsersche garde den eed van trouw afgelegd. Deze plechtigheid heeft jaar lijks op 6 Mei plaats en wel, omdat juist op dien dag deze garde zich in den loop der ge schiedenis op buitengewone wijze heeft ver dienstelijk gemaakt voor de verdediging van de rechten der kerk en van den persoon des Pausen. Het was toch 6 Mei van het jaar 1527, dat zij het Vaticaan met zulk een heldenmoed hebben verdedigd, dat zij bijna allen den hel dendood zijn gestorven bij den ingang van de poort van Alexander VI, waar zij toen wa ren ingekwartierd, zooals ook dit nu nog het geval is. De recruten waren, zooals gezegd, opgesteld in den „Cortile di Belvedere". Hun getal be droeg een vijftigtal. Aan het hoofd hunner groep bevond zich het vaandel van het corps, dat gedragen werd door den sergeant-majoor Baggenstos. Zij waren in groot tenue, gekleed in het oude klassieke costuum en stonden on der commando van kolonel de Sury d'Aspre- mont. Precies om half tien arriveerde de com mandant, kolonel Hirschbull, vergezeld van de kapiteins Caspar en tlallenbarter. Er werd toen revue gehouden. Hierna hield de kapelaan van de Zwitser sche garde, mgr. Corragioni, tot de recruten een toespraak in het Duitsch, in het kort uit leggende de beteekenis van een eed en er op wijzende, welk een groqte eer het voor de Zwi sersche garde was, den Persoon van den Paus te mogen verdedigen. Daarop spraken de recruten, met de eene hand het vaandal aanrakende en met de an dere ten hemel gestrekt, de eedsformule uit. Nadat deze plechtigheid ten einde was, defi leerden de recruten voor den commandant om daarna weer in hun kwartier terug te trekken. Er waren bij tegenwoordig, mgr. Eras, ver tegenwoordiger van de Nederlandsche bis schoppen te Rome, graaf Bezzi Scali, generaal van de edelgarde met zijn adjudant, graaf Ratti, kolonel-commandat Tabanelli, com mandant van de Palatijnsche garde, De Man- dato, commandant van de gendarmerie en ver der de geheim-kamerheer mgr. Testone, cap- pellano segreto, prins Ruspoli, grootmeester van het S. Ospizio, prins Massimo, soprainten- dente van de posterijen, markies Sacchetti, forier-major, eenige leden van het Duitsch ge zantschap, baron Kanzier, eenige bisschoppen en .andere hooggeplaatste personen. Dievenbende. Den 3en Maart van dit jaar werd er ten huize van viscountess Hereford te Ludlow een waardevol olieverfschilderij ge stolen, voorstellende den earl van Essex, in volle wapenrusting op een steigerend ros gezeten. Langs een eenzamen landweg te Middleton, nabij de grens van Shropshire en Hëreford, is het gestolen schilderij thans onder een in dicht begroeide heg teruggevonden. Het bleek echter door regen en modder ernstig geschadigd De vondst was te danken aan het feit, dat de politie zekere inlichtingen had ontvangen, die haar aanleiding had gegeven om twee dagen lang alle landwegen in de buurt af te zoeken, met het bovengemeld resultaat. De politie hoopt thans ook op het spoor der dieven te komen, daar zij belangrijke aanwij zingen omtrent de vermoedelijke daders bezit. In den nacht, waarin de schilderij gestolen werd, hebben namelijk eenigemannen gepoogd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2