He Wereld-tragedie. DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 46ste Jaargang. Zaterdag 12 Mei 1923. No. 13638. Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.per week 15 cent, franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. jpjj^'A dvertentiëni 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD Binnenland. Kracht uit de bron te Rome. Dr. Alph. Ariëns schrijft volgende „Her innering" in het „Centrum" 25 jaar geleden trokken twee Enschedesche wevers, Engels en Winkels, met een nationalen pelgrimstocht naar Rome. De kern, de besturenvergadering der Ar beidersvereniging had hen gekozen. Op de vraag „van wie het meest voor de arbeiders beweging te verwachten was," waren beider namen, bij geheime stemming uit de stembus gekomen. De een (Engels), Was secretaris van de Kern, de ander mede-oprichter en leider der Stands- en Vakorganisatie. f Weliswaar vertoonden zich enkele lange ge zichten, toen bekend Werd, waarom die stemming gehouden was, dat het te doen was om een reis naar Rome, waarvoor een arbeidersvriend 300.gegeven had. „Engels kwam pas kijken en anderen hadden al jarenlang de hitte en den last van den dag gedragen Maar alles kwam in de rij, toen de adviseur de reden van de reis uiteenzette geen belooning maar geldbelegging. De grootst mogelijke winst moest gemaakt worden. Men moest dus uitzien naar mannen, die van God een hoofd en hart gekregen hadden, waardoor ze in staat waren, dat mooie van zoo'n reis in zich op te nemen, maar wier verleden en karakter tevens een waar- borg was, dat ze hun meerderen rijkdom aan de arbeidersbeweging zouden teruggeven. Toen was alles in orde. Onder gejuich gingen ze heen en in triomf kwamen ze terug. En de uitkomst heeft bewezen, dat de arbeiders goed gezien hebben. De een ging naar den Haag, de ander Werd de beproefde sociale Wethouder van Enschedé. Sindsdien zijn 25 jaren verstreken. En trekt wéér een Nationale Bedevaart naar Rome. Maar een Bedevaart, waarbij niet enkel een paar Werk lieden zijn aangesloten, maar die louter uit werk lieden bestaat, die door de Federatie onzer werk- hedenvereenigingen op touw is gezet, door haar voorzitter geleid wordt en bij monde van dezen straks haar kinderlijke gevoelens van gehoor zaamheid eerbied en liefde aan de voeten van ons aller Heiligen Vader zal neerleggen. Wat zal de man juichen, die Rome en den Paus en de Roomsche arbeidersbeweging zoo hartstochtelijk liefhad en eenmaal was het niet te Sneek het mooie woord sprak „Ik wenschte aan Nederland te geven een school van Werklieden met rotsvast geloof en kennis De school is er, groote Doctor Ze zal, na Sint Dieter en den Paus, ook u te Rome niet vergeten, maar dankbaar knielen en bidden bij uw stoffelijk overschot. Maar naast dit feit van alles overheerschende beteekenis het opgaan naar Rome van de Nederlandsche Werklieden, van de Federatie in haar geheel, verdient een bijzondere herdenking, dat er ook Weer twee Enschedesche mannen bij ZJJn, omdat deze beiden staan op de schouders van het tweetal, dat vóór 25 jaar naar Rome Dok, omdat hun heengaan naar Rome aan die eerste reize te danken is. „Wij zijn er gelukkig in geslaagd", z.oo schreef mij de wethouder Winkels „om saam met den geestelijken adviseur bij eenige arbei dersvrienden de noodige middelen voor de twee uitverkorenen (Nijkamp en Mensing) te vinden en ik heb mij daar bijzonder druk voor gemaakt omdat ik zelf ondervonden heb, hoe krachtige nawerking zoo'n reis naar Rome heeft in alle omstandigheden des levens. Moge de goede God hun aan de voeten van den H. Vader de kracht en sterkte geven, om hunne moeilijke taak, voor al in dezen tijd, met succes te volbrengen." „Baantjesjagers". In de „Rijnl. Crt." (A.R.) lezen we „Van „baantjesjagers" gesproken. In Utrecht is een socialistische wethouder van onderwijs n.l. de heer Van der Hoeven vroeger predikant. Onder zijn wethouderschap js een nieuwe func tie geschapen n.l. Gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs, 't Salaris voor dien functionaris is „prachtig". Vooral de periodieke verhoogingen zijn reusachtig. En wie is nu de sollicitant naar deze functie De wethouder van onderwijs zelf. Dezer dagen trad hij als wethouder af, oin geen invloed meer te hebben. Laat Utrechts gemeente raad nu sterk zijn. Alleen ter wille van den schijn is het gewenscht een ander te benoemen. Of heeft de heer Van der Hoeven zijn eigen bedje gespreid Als dit alles juist is, dan is 't kras. Maar 't kwaad der baantjes-jagerij is al ver doorgevreten. Omgevallen socialisten. Te Leiden is onlangs op aandrang van de Soc.- Dem. Raadsfractie van den Gemeenteraad een tapverbod ingevoerd. Met 14 tegen 12 stemmen werd tot de invoe ring van eentapverbod besloten en onder de voorstanders waren alle aanwezige sociaal-demo craten. Maar nu zijn de vergunhinghouders in be weging gekomen, en hebben aan alle candidaten een schrijven gericht met de mededeeling, dat alleen zij, die verklaren de intrekking van het tapverbod te willen bevorderen, op hun steun kunnen rekenen. Blijven ijveren voor het tapverbod kan dus beteekenen verlies van tappersgunst. Een kwaad ding voor inenschen, die altijd'de tribune in het oog houden. En van de door de S.D.A.P. gestelde candida ten hebben er nu reeds zes verklaard als Raadslid te zullen ijveren of medewerken voor opheffing van het tapvérbod En onder die zes zijn er, volgens de „Leidsche Courant," die het verleden jaar mee hebben ingevoerd. Geaseiigd Nieuws, Wanneer men yan de wereldgeschiedenis een graphische voorstelling zou geven, dan zou de golvende lijninregelmatigengang,,ups en downs" vertoonen, als even zoovele perioden van bloei en verval, die ieder land, zoolang het blijft bestaan in telkens-keerende omwisseling ten deel vallen. Tot in de vroegste tijden, al duizen den jaren voor Christus, kan men die wisseling oonstateeren. Egypte, geleidelijk ontstaan uit steeds meer geannexeerde landen, heeft onder Zljn talrijke dynastieën zeer dikwijls varieerende '■'jdvakken gekend, van welke de regeeringsjaren Choefoe en Ramses II het hoogte-punt van glorie vormen. Minder roemrijke, als die van loetankhamen, zelfs diep-verwordende, waarin j^'ijg en opstanden den aangeblazen haat tracht en te bevredigen, sluiten zich hierbij aan en 'ggen er om heen, totdat eindelijk de laatste Periode van beteekenis kwam en Egypte zijn onafhankelijkheid verloor, welke het tot den 1 ag van heden nog niet geheel heeft terugver- ^orven. Zoo ging het ook elders met Babyloniërs, ssyrigrs, Grieken, Macedoniërs en Romeinen. ar,ge tijden van hoogen bloei en dan weer ornedering en inzinking hebben al deze beleefd -n aan hun eigen lusten en overspannen plannen - Jn ze tenslotte ten onder gedaan. Dan volgden de Westersche Rijken der Fran- en cn R00msche Duitsche keizers. Schitteren- o bladzijden zijn in de geschiedenis aan hen q, W.'ld en terecht, want het goede, door deze is »nU ri\keizërs en koningen de wereld bewezen, •*Uer blijvende achting waardig. Doch ook deze Auto-ongeluk. Auto-ongelukken zijn aan de orde van den dag, zegt de „Msb." Woensdagnacht is de reeks aangevuld door een bijzonder eigenaardig voorval. Toen om 1 uur de industrieel Nijs uit Leuven in gezelschap van twee dames huiswaarts reed, is zijn auto met de inzittenden ter hoogte van den tunnel van den spoorweg aan de Clovislaan te Brus sel plotseling in den grond gezakt, doordat, waarschijnlijk tengevolge van de stortregens der laatste dagen, eensklaps een kuil was ontstaan van 6 a 8 meter diep De auto werd gewoonweg met het zand mee in de diepte gezogen en wel in zoodanige mate, dat hij toen hedenmorgen het reddingswerk begon, ge heel verdwenen was. Twee der inzittenden, de heer Nijs en een der dames, werden gered, doch het andere meisje verdween met de auto in den modder. Tot over maat van ramp sprong een gioote buis der water leiding en daar tot nog toe het lijk van het ver ongelukte meisje nog niet gevonden is, veronder stelt men, dat het met het water langs de buis js meegevoed. Het is ongeveer op deze zelfde plaats, dat zich het vorige jaar eveneens een verzakking heeft voorgedaan en een groot deel van een huis in den grond verdwenen is. Uit het onderzoek zou gebleken zijn, dat behalve de re gen ook de in de nabijheid- lggende spoorweg- tunnel chu'd heeft aan de instorting. De kuil waarin de auto begraven ligt, heeft een opper vlakte van 25 M. middellijn. Nieuwe trans atlantische ka bel. De „Chicago Tribune" deelt mee, dat er door de „Postal Telegraph Company" een nieuwe Transatlantische kabel zal worden ge legd van New York naar Londen, welke deel zal uitmaken van het commercieele kabelsy steem en 10 millioen dollar zal kosten. De ka bel zal de langste zijn, die ooit in den Atlan- tischen Oceaan is gelegd, en men zal er 600 woorden per minuut in beide richtingen tege lijk langs kunnen verseinen Hij zal komen te liggen van de kust van Nieuw-Schotland over de Azoren naar Londen. Binnen een paar maanden beginnen de voorbereidende werk zaamheden voor het leggen van den kabel. Liturgie. rijken zijn als weggevaagd en leven alleen nog in herinnering. De. onderlinge naijver, aange wakkerd tot oorlogshaat, verdelgde ook hen, om nooit Weer terug te keeren. In lateren tijd was het vooral Duitschland, dat al zijn krachten gaf, om eens als Wereld-ver- Winnaar voor den dag te treden. Inderdaad bracht het t in 1871 zoover, dat het in zijn eenheid, die bijna alle Duitsch-sprekende landen omvatte, reeds een der machtigste rijken der wereld Werd, dat sindsdien geheel zijn krachtige energie en ondernemingsdurf aanwendde, om maar altijd hooger in invloed en rijkdom te stijgen. Dal. „grosze Vaterland" werd overal genoemd begelijk geducht, naar alle zijden bracht het zijn handel met zijn ideale wereldmarkt-produc ten, t „made in Germany" had aftrek en over vloeide de markten van beide halfronden. Leger en vloot bleven hierbij niet achter, ze dienden immers, zoo gaf men voor, tot bescherming van industrie en welvaart. Maar zoolang een rijk op dezelfde fundamenten van verwaten eigendunk en materialistische lusten is gebouwd,zal het, zoo leert de beste mees teres de geschiedenis, om zich zelf tenonder gaan Haat, feilen haat kweekte Duitschland in zijn onbevredigbare grootheid bij al zijn mededingen- de buren, die met leede oogen zich zelf zagen terugdringen en evenals Duitschland geen hoo- gere roeping kenden dan zuiver baatzuchtig eigenbelang, in hun diplomatie de eerste begin selen van recht en moraal totaal vergetend, hranknjk siste van spijt en woede om den fel- vernederenden slag, in 1870 in eigen land ont vangen, en zocht sindsdien m et Argus-oogen en datectiven-speurzin, om, eenmaal weer op krach ten, den Duitschen aartsvijand te vernietigen. Engeland had geen betere plannen, beangst als het was voor den wereldvlucfy, van den Duitschen ZONDAG ONDER HET OCTAAF VAN HEMELVAARTSDAG. „En ook gij zult voor Mij getuigenis afleg gen" dat woord aan 't adres de Apostelen moeten We ook tot ons gesproken rekenen. En juist voor deze dagen is het zoo geëigend ter overwegingDe Apostelen stonden den Zaligmaker na te staren bij Zijn Hemelvaart nog lang nadat Hij door de wolk aan hunne oogen onttrokken was. Maar de Engelen waar schuwden ze „Mannen van Galilea, wat staat gij den Hemel te bestaren, deze zelfde Jezus zal terug komen om te oordeelen de leven den en dooden alsof zij zeggen wilden staat nu niet te genieten van dit heerlijk goddelijk schouwspel maar gaat aan uwe levenstaak en laat de indruk van dezen dag zich omzetten in de daad. Zoo moeten ook wij doen. Genie tend van des Heeren Hemelvaart moeten we „gaan getuigenis afleggen voor Hem" door ons leven terwijl de hemelglorie die ons wacht („Ik ga U een plaats bereiden") en die we in den Zaligmaker eenigermate hebben mogen vooruitzien, ons de kracht geeft om te kunnen getuigen. Het getuigenis dat Christus van ons vraagt, moet volledig zijn. „Men zal u uit de synagogen bannen ja het uur komt, dat, al wie u het leven be handel, die den Britschen op ieder gebied met succes begon te overvleugelen. Italië, Rusland en Oostenrijk en eveneens Amerika en Japan toonden ook steeds bijzondere belangstelling in het dagelijksch verloop der diplomatieke en linantieele handelingen, zij allen beleefden den vrede, maar gewapend, zoo zich gereed houdend voor de gevreesde uitbarsting. Duitschland zelf dacht er niet anders over en werkte met man en macht, om de eenmaal on feilbaar komende crisis te kunnen Weerstaan. Aldus was de situatie der onderlinge betrek kingen als met kruit geladen en 't wachten was alleen op dengene, die de lont zou aansteken. Meer dan acht jaar is het nu reeds geleden, dat de naaste aanleiding tot de ontbranding, Welke vier volle jaren in de felste kracht voort duurde, werd gegeven. Europa waggelde toen aan den rand van den afgrond, en diep, bijna on herstelbaar waren de wonden, in dien vierjarigen krijg geslagen, zoodat het niet te verwonderen valt, dat men thans nog Worstelt, om den bijna tot den ondergang doorgeslagen toestand weer in evenwicht te brengen. Alle pogingen bleven' echter tot nu toe vruchteloos, alleen, omdat men een verkeerde methode gebruikt. Met geweld wil Frankrijk, dat nog steeds, nu Duitschland zelfs een bankroet nabij is, dat land vreest (wel licht met recht), zijn verslagen vijand dwingen, om alle schuld tot den laatsten cent te betalen. Misschen verdwijnt het dan wel geheel of valt tenminste uiteen. En deze angst leidde ook tot do Roerbezetting, 't Kan niet ontkend worden, dat Duitschland voor zijn vernielzucht, waar- door het onherstelbare schade in België en Frankrijk heeft aangericht, moet boeten en betalen, maar de hoofdkwestie is, dat men op redelijke voordeelige wijze die schuld' invordert. En daar blijkt de hatelijke Roerbezetting niet neemt, een dienst zal meenen te bewijzen aan God." 't ls dus niet voldoende alleen inwendig Christus aan te hangen, ook niet voldoende te zeggen dat We christen zijn als 't moet zullen Wij ook offers te brengen hebben, desnoods zelfs van ons leven. En hier Weten We alleen waar het om gaatde scheiding, die Christus hier aan geeft tusschen de wereld en zijn volgelin gen teekent zich hoe langer zoo scherper af de tusschensoorten verdwijnen en op den duur blijft alleen over geloof én vormelijk-uitge- sproken ongeloof. En al heeft Christus ons gerustgesteld omtrent de eindoverwinning, die Hem is, Hij vraagt van ons getuigenis vóór Hem. Naar mate in onze omgeving de tegen stelling meer naar voren treedt, zal ons getui genis een vaster en geprononceerder karakter moeten dragen. De H. Petrus raadt ons in het Epistel aan voorzichtigheid, gebed en bovenal die liefde tot den naaste, die ook Christus stelde tot het teeken van Zijn volgelingen. „Zoo, zegt hij, wordt in alles God verheerlijkt door Jezus Christus." Zouden wij ook daar niet vooral getuigenis af moeten leggen Geloof en ongeloof noemden we straks de twee strijdkampen die tegenover elkander staan. Zouden We ze ook niet mogen noemen naar hun gevolgen liefde en haat En waar liefdeloos heid, ontevredenheid en haat hoe langer zoo meer zich uitbreiden, is 't dan geen dure plicht tevredenheid en liefde te prediken door woord en voorbeeld Zeker dat zal in ons leven niet zonder moeite gaan, maar Christus heeft ons niet als weezen achtergelaten Wat Zijn god delijk woord en voorbeeld deden tijdens Zijn aardsche omwandeling, dat heeft Hij den Geest der waarheid ten taak opgelegd bij Zijne in woning in onze harten. En dat is de tweede reden waarom deze woorden van „getuigenis af leggen" zoo bijzonder geëigend zijn voor deze week We zijn in voorbereiding op het Pink sterfeest, en de kracht des H. Geestes zal ons mogelijk maken, wat we in eigen zwakheid niet vermogen. Dat de leerlingen van Christus, hun reuzentaak zouden volvoeren heeft niemand gedachtEn als we ze beschouwen vóór de Pinkstergave des H. Geestes moeten we vol mondig toegeven dat is dwaasheid, dat van die mannen de omvorming der Wereld te wachten zou zijn We zien ook hoe in den beginne de Joodsche raad het Werk der leerlingen onmogelijk maakt. Maar de Geest Gods werkte door hen en de wereld Werd van gedaante veranderd, ook in onze dagen wordt gesproken van nieuwe tijden, van een nieuwe maatschappij. Maar we zul len geen vernieuwing vinden, noch in den tijd, noch in het maatschappelijk leven als we daar God wenschen buiten te houden. Laten we daarom overtuigd zijn dat vooral in onze da gen het getuigenis geven van Christus meer dan ooit noodzakelijk is. Zorgen We eerst ons eigen leven te vernieuwen, willen we medewer ken aan de vernieuwing der menschheid. Bid den we daarom vurig dat de Geest der wijs heid over ons kome, Die ons verstand verlich te om in te zien wat gedaan moet worden. Dat over ons kome vooral de Geest der liefde die onze harten verwarmt om, desnoods met grooter offers, ook te doen wat we weten dat gedaan moet worden. de methode voor. Ontzettend zware verdrukking lijdt het gansche Duitsche volk door de ondraag lijke lasten,die men het oplegt en thans zyn voor de Roer-bewoners die lasten nog weer verti endub beid; honger en armoede grijnzen hen aan met Wreede blikken. Lijdelijk verzet pleegt men daar en dat brengt den Franschen alle nadeel,in plaats van het verwachte voordeel, maar 't brengt den Duitschers zelf gruwelijk lijden en vernedering, Heinrich Heine begint een zijner gedichten met de aanvangswoorden van den klaagpsalm der Joden in de Babylonische ballingschap An den Flüssen Babylons Saszen wir und weinten. En hij laat hierop dadelijk volgen Kennst. du noch das alte Lied Ja, zegt Fritz von Unruli thans dat lied ken nen We nog en wij zelf kunnen thans niet anders klagen An den Wassern des Rhein Hör ich dich heulen Germania, Du Schwester Hiobs. Bittere waarheid houdt deze klacht in en alles is het gevolg van de verblinde zucht der ver dwaasde wereld., die het geloof en vertrouwen in den waren God heeft verloren. God kent de wereld-ellende en houdt zich medelijdend niet in het verborgene hoe dikwijls immers klonk reeds de vermanende stem van Zijn plaatsbe- kleeder op aarde Niet door den dwazen haat, maar door de onderlinge redelijke liefde zal de Wereld zich weer herstellen. Doof blijft men echter voor Gods waarschu wing, liever wil men den grimmigen oorlog, dan den weldadigen vrede. Het wereldgebeuren is de droevigste tragedie, die men zich kan uitdenken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 5