zake de vrije zone voor Joegoslavië te Saloniki definitief opgesteld en onderteekend. Uit Constantinopel Ten antwoord op het protest van Frankrijk nopens de bedragen, door buitenlanders in de Atheensche banken gedepo neerd, zette Adnan bei uiteen, dat de sluiting van die banken is veroorzaakt door den staat van oorlog met Griekenland en deelde hij mede, dat er een bijzondere commissie zou worden samen gesteld om spoedig de bankzaken af te wikkelen. Uit RomeDe Engelsche koninklijke gasten hebben Zaterdag Rome verlaten. Het ita- liaansche koninklijke paar, de kroonprins, Mus solini en een groote menigte deden hen uit geleide. Uit Moskou In goed ingelichte kringen verluidL, dat de Sovjet-regeering als represaille tegen den moord van Worofski voornemens is, de aan Zwitsersche ondernemingen in Rusland verleende concessies te annuleeren. Uit Warschau Maarschalk Foch is te Krakau aangekomen. De geheele stad vlagde. Volgens berichten uit Praag zou er sprake zijn van een ernstige regeerings-crisis. Svehla, de premier zou ontslag willen aanvragen. Zoo het daartoe komt, dan verwacht men het op treden van een ambtenarenkabinet om de za ken gaande te houden, tot in Augustus de kie zers zich' zullen hebben uitgesproken. Charles Warren en John Barton Payne, de Amerikaansche commissarissen, die benoemd zijn tot het voeren van onderhandelingen met vertegenwoordigers van Mexico voor het herstel van de vriendschappelijke betrekkin gen tusschen de twee regeeringen, zijn gisteren te Mexico aangekomen. Uit Praag. De gezondheidstoestand van president Masaryk is, blijkens een bulletin gedurende den nacht van Vrijdag op Zaterdag Zeer achteruitgegaan. De ademhaling is telkens onderbroken. §f,Uit Londen. De Russische handelsdelegatie te Londen heeft gister een telegram uit Moskou ontvangen, waar n wordt medegedeeld, dat het Russische Opperste Gerechtshof de beslissing van het gewone gerechtshof, waarbij een confis catie van den Britschen trawler „James John son" werd geëischt, benevens gevangenneming van den kapitein, nietig heeft verklaard. In de plaats daarvan werd een boete van vijftig pond sterling opgelegd. 3 l u m e ii 1 se ss <L De pelgrimstocht naar Rome. Nadat Mgr. dr. H. Poels Donderdag door Z.IT. den Paus in particuliere audiëntie was ontvangen, heeft den dag daarna, Z. Eminentie W. Kardinaal Van Rossum de H. Mis voor de Nederlandsche pelgrims opgedragen in de kapel der propaganda. In den namiddag ontving Z. H. Paus PiusXl in de Sala Ducale de Nederlandsche pelgrims in gehoor zij stonden daar rondom den pauselijken troon geschaard in vijf rangen en onder hen bevonden zich de heer en mevrouw O. van Nispen tot Sevenaer. Terwijl de Paus hierna op den troon zit ting nam, hield de heer Hermans in hetDuitsch een toespraak, waarin hij de gevoelens van kin derlijke liefde en aanhankelijkheid betuigde der aanwezige pelgrims. Hierna hield Z.IT. de Paus met heldere stem, hier en daar een bijzonderen nadruk op bepaal de uitdrukkingen leggend, een toespraak in zeer vloeiend Duitsch Diep onder den indruk hoorden allen toe. Op den Damasus-hof brachten de pelgrims een ovatie aan Gezant v. Nispen tot Sevenaer, wien zij het „Wien Neerlandsch bloed" toezon gen. Nadat een kiekje van de pelgrims genomen was brachten zij een bezoek op het graf van wijlen Mgr. Dr. Schaepman, alwaar prachtige bloemen- gaven werden neergelegd. De heer Hermans voerde hier het woord en herdacht in ontroerde taal den grooten strijder voor de emancipatie van het katholieke Neder land, aan wien wij zoo sprak hij alles te danken hebben, wat wij zijn. De werklieden zullen Zaterdagmorgen via Milaan naar Zwitserland vertrekken en a.s. Maandag in Nederland terugkeeren. De andere pelgrims vertrekken Zaterdag naar Napels, om in den loop der komende week opnieuw Rome aan te doen. Steun aan de uitgesloten arbeiders. De raad van Almelo heeft met 15 tegen 2 stemmen aangenomen een voorstel om 50.000 uit te trekken woor steun aan de uitgesloten ar beiders van de firma's Ten Bos en ITedeman. In den stand van de staking is nog geen wijzi ging gekomen. Permanent hof v n arbitrage. De Poolsche regeering heeft benoemd tot leden van het Permanente hof van arbitrage te 's-Gra- venhage de heeren graaf Michel Rostworofski professor aan de universiteit van Krakau, Sigis- mónd, Cybrirhofski, professor aan de universi teit. van Warschau, Ignace Szebeko, gewezen gevolmachtigd minister, en Jean Kuchazoveski, oud-minister-president. Persoonlijke vrijheid. In Den Haag is dezer dagen in beginsel besloten een vereeniging op te richten, welke stelling zal nemen t« gen de neiging, de persoonlijke vrijheid te belemmeren door allerlei maatregelen, die verder gaan dan het wegnemen van die uitwassen misstanden en woekeringen, welke algemeen door weldenkende rnenschen als zoodanig worden aangemerkt. Eerste hulp bij ongelukken. Te Amsterdam is geopend een tentoonstelling op het gebied van Eerste Hulp bij Ongcukken en het Reddingswezen, die ter gelegenheid van het 30-jar'g bestaan der vereeniging in het Vei ligheidsmuseum gehouden wordt. Prins Hendrik heeft de tentoonstelling geopend. Faillissementen. Volgens rnededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Mei in Nederland uitgesproken 86 faillissementen tegen 69 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 11 Mei 1923 1516 faillissementen tegenover 1001 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Belangrijke besprekingen. Onder leiding van der. C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel Maatschappij, zijn te Amsterdam belangrijke besprekingen ge houden, waaraan o.a. deelgenomen hebben dr. Wirth, de voormalige Duitsche Rijkskanse lier, de heeren LI. Colijn, mr. IJ. G. Dresselhuys, en een vertegenwoordiger van het departement van Buitenlandsche Zaken. (Tel.) Het bezoek van den koning van Noorwegen. Zooals wij reeds mededeelden, zal de koning van Noorwegen een bezoek aan ons land brengen en met het Noorsche oorlogsschip „Tordenskjold naar hierkomen. Wij kunnen thans omtrent dit bezoek nog het volgende berichten. De Noorsche oorlogs bodem wordt in den vroegen morgen van den 5den Juni te IJmuiden verwacht, zal van daar naar Amsterdam opstoomen, alwaar het schip ongeveer halfelf aankomt. Vermoedelijk zal het vaartuig ligplaats krijgen op dezelfde plaats waar het vorig jaar tijdens een bezoek aan de Amsterdamsche haven lag, namelijk aan de De Ruyterkade, aan den steiger van de firma Van Es Van Ommeren. Na aankomst zal de koninklijke gast zich naar het Paleis gegeven. Des middags zal vanwege het gemeente bestuur van Amsterdam een boottocht door de haven aangeboden worden. Den volgenden morgen zal de koning zich over Soestdijk naar 's-Gravenhage begeven, terwijl op 7 Juni een bezoek aan Rotterdam zal gebracht worden. Het ligt in de bedoeling, dat de „Tordens kjold" den 6den Juni de haven van Amster dam verlaat om koers te zetten naar Rotter- am, alwaar de koning zich weder zal inschepen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hef Encyeliekfeest. In de Kerk. Geheel in den geest van „Rerum Novarum" werd gister door de leden van den R.K. Volks bond de viering begonnen met een algemeene LI. Communie in al de vier parochie-kerken. Om half elf Werd in de Singelkerk door den WcleerW. pater Nauta ter intentie der leden de Hoogmis opgedragen, welke door een overgroo- te menigte werd bijgewoond en waaronder „St,. Caecilia" de nieuwe Mis van haar directeur Jaap Vranken in haar geheel uitvoerde. Deze zware compositie, 't moet gezegd, is door het mannenkoor zeer behoorlijk gezongen. Re kening gehouden met allermoeilijkste, den mees- ten nog vreemd aandoende passages, hebben de zangers zich toch van hun taak gekweten op een wijze, zeer prijzenswaardig. Vooral in de Gloria waren zij zeer goed op dreef en toonden hierdoor dat bij herhaalde uitvoering der Mis de verklan king ervan ongetwijfeld nog veel zal winnen. Dan zullen ook zeker de onzuiverheden, waar onder gister het Kyrië nogal leed, verre blijven. Wat het Werk zelf betreft, 't gaat o.i. boven veel missen-, die reeds in den handel zijn. Niet overal lijkt het ons geheel origineel (begin Sanc- tus), maar ook zijn er diverse gedeelten, die tintelen van frischheid en mooie stemming uitdrukking (slot Gloria), 't Meeste troffen ons de smeekende reine strophen in het Kyrië, terwijl ook het Credo door zijn onverbroken gang en eenheid groote verdiensten bezit. De orgel-partij, welke hier en daar nog wat te zwaar klonk in verhouding tot het stemmen- materiaal, was overigens bij den heer Arn. Vran ken in goede handen. Na de Mis werd mooi door het koor nog Gie- sen's „Domine salvam fac" gezongen en door den heer Naastepad, uit Vlaardingen, het „Panis angelicus" van'Caesar Franck. In den Volksbond. De groote zaal was stampvol. Onder de aan wezigen merkten wij ook op den hoogeerw. deken en verschillende andere heeren geestelijken. Op het tooneel, waar de schoone vaandels van den Volksbond en den Mctaalbewerkersbond prijkten, had St. Ambrosius" plaats genomen, Welke vereeniging onmiddellijk na de opening een kostelijk nummer klankvol vertolkte. Daarna besteeg de voorzitter, de heer Mouwens, het spreekgestoelte die allen het welkom toeriep en er zijn Verheuging over uitsprak dat zoovelen niettegenstaande het ongure Weer, waren op gekomen om het uitzenden te herdenken van de heerlijke encycliek „Rerum Novarum", die hoe ouder wij worden steeds meer het besef verleven digt wat voor goeds wij aan haar te danken hebben. In dit bewustzijn hadden de leden den dag ook goed begonnen, door deel te nemen aan de algemeene LI. Communie, waarna ten slotte de kerkelijke plechtigheden haar hoogte punt hadden bereikt in de Singelkerk, waar >,St. Caecilia" de Hoogmis bijzondere luister had verleend, door de compositie van haar directeur, den heer Vranken, zoo verdienstelijk te zingen. Spr. herdacht dan de bedevaart die op dit oogenblik in Rome vertoeft, welke pelgrimstocht, waaraan 250 onzer vrienden deelnemen,zoo duide lijk de verheffing van de arbeidersklasse demon streert en haar verblijdende verbroedering wan neer '(wij die bewaren en de eenheid bevorderen dan zullen wij zeker in ons streven slagen. Spr. Wekte allen op om met de a.s. verkiezing te stemmen in katholieken geest en deelde voorts mede, dat Donderdag a.s. een propaganda- vergadering zal Worden gehouden alwaar door twee sprekers uit de vakorganisatie het woord zal Worden gevoerd en hij spoorde allen aan door hun aanwezigheid hun christelijke solidariteit te toonen die leiden zal tot grootere eenheid tus schen stand en vak. Nadat spr. had békend gemaakt dat de vijf aftredende bestuursleden door het niet indienen van tegen-candidaten waren herkozen, gaf ,,St. Ambrosius" wederom een nummer ten beste,waarna den feestredenaar, den weleerw. pater P. C. Biesta O.P. het woord werd verleend. Spr. begint met het gezegde van dr. Schaep man „Ik zie geen kans om in Nederland een boek gelezen te krijgen over het sociale vraag stuk." Groot is echter de verandering in onze dagen, want de botsing van strevingen en de kruising van stroomingen hebben de sociale kwestie on weerstaanbaar naar voren gedrongen zij bestaat voor allen en is hét maatschappelijk vraagstuk. Alle partijen stellen zich ten doel dit vraag stuk op te lossen tot geluk van de rnenschen. Ook wij willen dat, maar wijzen de middelen der groepen, die alleen bij 't stoffelijke zweren, beslist af. Wij Roomschen matigen ons aan, de sociale kwestie op te lossen, wij verzekeren de juiste middelen te bezitten om 't ingestorte maatschap pelijk gebouw weer op te bouwen, omdat wij vol gelingen zijn van den Timmerman van Nazareth van den Christus. Bij de 1 Mei-dag viering heeft een der spekers hier in Schiedam, de vuige laster durven gebrui ken, om te beweren dat als Christus nog eenals op aarde kwam hij socialist zou worden. Maar hoe, vraagt spr., zou Christus tot hen willen behooren, die Hem honen en versmaden. Wij staan in bewondering zegt spr. voor Wereldsteden als Parijs en Londen, maar hun trotsche grootheid zinkt in het niet Voor 't Rome der Pausen voor Rome, waar Leo XIII z.g. 15 Mei 1891 zijn onsterfelijke encycliek aan de wereld gaf. In dat rondschrijven reikte hij zijn kinderen de hulp en troost die zij behoefden niet alleen naar 't lichaam,maar ook naar de ziel, want door heel de encycliek loopt de bondige verklaring dat er zonder godsdienst en Kerk geen uitkomst zal te vinden zijn. Godsdienst en Kerk geven leiding aan de ge meenschap, zij leeren dat klassestrijd niet kan helpen, maar rechtvaardigheid en naastenliefde. Zij wijzen op de gelijkheid der rnenschen, die bij alle verschil van omstandigheden, ten slotte toch voor één doel geschapen zijn. Spr. leest dan eenige prachtige brokstukken uit de encycliek voor, waaruit hij blijken doet, dat het arbeidersvraagstuk op de eerste plaats een kwestie is van godsdienst en zeden, daar zonder deze twee, ware vooruitgang toch niet mogelijk is. Vervolgens wijdt spr.uit. over de houding van Kerk en individu, die naast de overheid de voor naamste factoren van de maatschappij vormen. De Kerk staat tegenover de duivelsche idee ën met de eeuwige waarheden Gods. Wie dat Koningskind smaadt, beleedigt den Koning die ons dat Kind geschonken heeft. Zonder de Kerk zou het op aarde een alles verwoestende strijd worden. In Rerum Novarum wordt echter de liefde verkondigd voor de armen en veriatenen een liefde die in iederen mcnsch het beeld doet zien van God. En daarnaast moet de rechtvaardig heid en de waarheid, die onsterfelijk is, hoog worden gehoudenwanneer dit begrepen zal zijn, gaan wij hoopvol de toekomst tegemoet. Naast de Kerk zijn wij het echter zelf, die moeten meewerken de encycliek is ons niet gegeven om haar te bewonderen en te herdenken, maar om de wegen te volgen die zij aantoont. Voor alles hebben wij te zorgen voor gods dienstzin en dat beteekent dat wij geheel met onzen godsdient vervuld moeten zijn, zoowel uth als inwendig en dan volgen de daden vanzelf. Zonder kennis zullen wij dien zin echter niet verwerven en daarom moeten wij trachten die zooveel mogelijk te bemachtigen, temeer daar wij van alle kanten door belagérs besprongen wor den een katholiek die met zijn geloof niet op de hoogte is, gelijkt op een soldaat zonder wapenen. Als een voornaam middel om het geestelijk Weerstandsvermogen te stalen, prijst spr. de retraite aan; de weldadige rust sterkt denmcnsch, m zoo n sanatorium voor de ziel, tot een onver schrokken strijder Christi. Godsdienstig moeten wij zijn,niet alleen in ons bidden,doch ook in ons denken en doen. Den arbeid moeten wij opdragen aan God, dan zal hij een zaligheidsmiddel Worden bij uitstek en een keerdijk tegen de zonde. Wanneer wij zoo ons werk, dat door Christus geadeld en door St. Jozef is geheiligd, opvatten,zullen wij in den werkgever niet meer den sta-in-den-weg zien, noch in den werkman den dagdief, maar een vaardigen volgeling van den Zoon des timmer mans, den hoogsten titel dien wij bezitten kun nen. Als een waardige aanvulling op zijn encycliek, gaal, spr. voort, heeft Leo XIII nog een zend brief willen schrijven over de H. Eucharistie. Pius X heeft dit werk voltooid zijn spreuk „Alles herstellen in Christus" moet ook ons doorgloeien en dit is mogelijk, wanneer wij van ons leven een voortdurend Sacramentsfeest maken. Met een geestdriftige peroratie eindigde de eerw. spreker zyn doorwrochte rede, die met aandacht door allen gevolgd en door applaus dikwijls onderbroken was geweest. De eerw. adviseur, kapelaan Paulussen, dank te spr. voor zijn schitterende lezing en vroeg aan de toehoorders, zoo zij al niet naar de re traite zouden gaan, dan toch in hun eigen huis een stil plekje te zoeken, om daar te verwerken wat zij hedenavond hadden gehoord. Voorts Wekte spr. de mannen op om deel te nemen aan de processie die den 2en Pinksterdag naaj- de Briel gaat, om daar op de graven van die martelaren, hun geloofsleven te verdiepen en hun geloofsmoed te stalen. Daarna liet ,,St.Ambrosius",die bijzonder goed op dreef was, nog eens hooren, tot welk voor treffelijk peil zij gestegen is, waarna op de ge bruikelijke wijze de sluiting van deze geanimeer de bijeenkomst plaats had. Kranige praestatie. Gusto's muziekvereeniging behaalde Hemel vaartsdag op het Muziekconcours te Oud-Beier land in de afd. Uitmuntendheid voor den concert- wedstrijd een len prijs met 100 pt en in den marschwedstrijd le afd. een len prijs met 19 pt. Door de politie is heden proces verbaal opgemaakt tegen den 26-jarigen elec- tricien E.H. M. Wegens het verduisteren van 40 ten nadeele van S., voor wien hij kwitanties had geïnd. UIT DELFT. Naar de ,,Msb." verneemt, zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callicr, het IJ. LIart-monument op het plein van de H. ITip- polytus-kerk Vrijdg 1 Juni inwijden. UIT KETIIEL. Naar wij uit goede bron vernemen is aan Gebr.Marlijnse, bouwkundigen teKethel,premie verleend uit 's Rijks kas tot het bouwen van 11 Woningen, Waarmee reeds voor een gedeelte een aanvang is gemaakt. Gemengd Nieuws. Gesnapt. De daders van de inbraak ten huize van de familie P. uit het Terweepark te Leiden zijn gisteren in Den LIaag gearresteerd. HM zij; de 32-jarige losse werkan J. C. P., wo nende in de Breedstraat te 's-Gravenhage, en de 32-jarige letterzetter M.E., wonende te Leiden, P. werd bij fouilleering in 't bezit gevonden van eenige gouden horloges en broches. Bij een te zijnen huize ingesteld onderzoek werd bovendien een kist gevonden, geheel gevuld met zilveren lepels en vorken, servetringen, gouden horloges en kettingen, een zilveren theeblad en nog eenige sieraden, waaronder een gesp, met edelsteenen bezet, tezamen 125 stuks. Een huiszoeking bij E., te Leiden, is zonder resultaat gebleven. P. heeft hekend, met E. de inbraak te hebben gepleegd. Aangehouden. Ter zake van verduiste ring van 100 ten nadeele van den postchéquc en girodienst is een 41jarige besteller in Den Haag aangehouden. Inbraak. Vrijdagavond is ingebroken bij den heer de G. aan de Laan van Heldenhurg te Voorburg. De inbreker heeft de dochter des hui zes gelast, hem de plaats te wijzen waar het geld van haar vader geborgen was, en heeft zich een kistje, inhoudende ongeveer ƒ500 en eenige effecten, toegeëigend. De dubbele moord te Wapse. A.B., de pleger van den dubbelen moord te Wapse, is te Wateren aangehouden en heeft het misdrijf op vrouw en kind bekend. D e t r e i n-o v e r v al in China. Het Chineesche ministerie van verbindingen deelt mede, dat de bandieten van Lintsjeng hebben toegestemd in de vrijlating van alle gevangenen, als de troepen 15 mijl van hun sterkte terugtrekken en als hun immuniteit van straf door de militaire autoriteiten wordt ge waarborgd. De Chineesche regeering heeft den gouverneur van Sjantoeng gelast, in deze voor waarden toe te stemmen. Ontploffingsramp. Zaterdagmorgen tegen vier uur heeft te Drontheim bij het Noorde lijk gedeelte van den muur, welke om de vesting Christiansen loopt, een hevige ontploffing plaats gevonden. De muur vloog over een .lengte van 15 meter in de lucht. Op de plaats van de ramp werden springstof-voorraden en munitie be waard. Geweldige steenbrokken werdeh honderd meter ver Weggeslingerd. In de stad zelf Werden door den luchtdruk de groote ruiten van de winkels vernield. Vooral een blok houten huizen heeft van de ontploffing zwaar te lijden gehad. Van verschil lende huizen werden de daken door den lucht druk weggeslagen. Door eenige groote steenen werd in den muur van een huis een gat geslagen. Een vrouw, die zich in het vertrek bevond, werd door een dezer steenen aan 't hoofd getroffen en gedood. Nog eenige andere personen werden zwaar gewond. De ramp in Texas. Uit nadere in gekomen berichten over de ontploffing bij een petroleumbron in Texas, die aan twaalf arbei ders het leven heeft gekost, blijkt de oorzaak daarvan. Er zou n.l. een controlekraan uit de buizen leiding worden vervangen door een nieuwe.'Bij een slag met een voorhamer op de ijzeren kraan sprong een vonk van het ijzer in de olie, die m brand vloog. Een straal brandende olie kwam door de openstaande kraan op de arbeiders neer. Dit alles speelde zich zoo snel af, dat de mannen geen tijd hadden, zich uit de voeten te maken»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 2