5. Mr. M. M. VAN VELZSN. lijst S%. 'Iel oade Kasteel. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM £W OMSTREKEN, gemeenteraadsverkiezing. De komende strijd. FEUILLETON. 46ste Jaargang. Dinsdag 15 Mei 1923. No. 13640 Advertentiën 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën* voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Abonnementen per 3 maanden 2.per week 15 post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Postbus cent, franco De stemming voor de verkiezing van den Gemeenteraad heeft plaats Woensdag 23 Mei. De lijst van de Roomsch-Katholieke partij is nummer Deze lijst bevat bovenaan den naam van In overeenstemming R. K. Kiesvereeniging, sluitend te stemmen op met het advies der bevelen wij aan uit- den eersten naam van Met snellen gang nadert de groote dag der volgende Week, waarop onze katholieke kiesge rechtigde mannen en vrouwen Weer ter stembus moeten trekken, thans om er voor te zorgen, clat in den gemeenteraad de Katholieke partij zeker geen verliezen lijdt,neen, zekjpr winst kan boeken. Men is op 't, oogenblik bij ons nog zoo rustig, zoo doodbedaard, alsof er binnenkort niets staat te .gebeuren. Zelfs is er nog geen verkiezingsaf fiche te bekennen. En al kan deze bedaardheid den vasten, getrouwen leden misschien niet schaden, toch zal zij ongetwijfeld den lalcschen geen goed doen. De socialisten, al geven wij hun gezien de débacle in Zaandam, geen goede kansen, 't is ook om den moed te verliezen stellen evenwel op gebied van actie ons nog steeds een min of meer navolgenswaardig voorbeeld. Als wij alleen maar een enthousiasme bij een verkiezingstrijd toonden, als zij, dan zouden onze verwachte suc cessen grooter zijn, omdat dan veel wankelenden zich in onze rijen kwamen voegen. Het gebeuren op a.s. Woensdag is toch ook inderdaad wel vinnigen, vurigen strijd waard, 't Gaat er immers om, of Schiedam rechts be stuurd zal blijven of niet. Dat van reclitschen kant bestuurd kan worden, dat is de laatste jaren bewezen, zooals Mr. v. Velzen ook onlangs nog in een rede heeft aangetoond, maar dat van rechtschen kant geregeerd moet Worden, dat besef geven ons onze beginselen, welke wij den duren plicht hebben niet te verloochenen. Zegt niet, dat in een Gemeenteraad de beginselen wel uitgeschakeld kunnen worden. „Immers, ant woordt hierop de bekende voorvechter Goulmy, hebben onderwijs, volksgezondheid, tooneel, sociale belangen enz, in welke aangelegenheden de Raad zooveel te zeggen heeft en zeggen kan, dan niets met rechtscbe of linksche beginselen te maken Och, kom Neen, het belang der zielen eischl wel degelijk, dat ook bij deGemeent.eraads- Verkiezingen het principieele- vooropstaat en alles beheerscht. Ook in de Raadszaal moet de Christus, Die in vele gemeenten reeds op een openbaar plein Zijn standbeeld heeft, o p e n 1 ij k in woord en daad gehuldigd worden ook van het Gemeentebestuur moet in onzen in vele opzichten naar het heidendom terugzinkenden tijd een aandrang tot toepassing der christelijke begin selen uitgaan Wie van de katholieken zou het nu niet eens zijn met deze kernachtige, ware woorden. Aan ons daarom de dure taak hiervoor te zorgen door Woensdag a.s. te stemmen op No. 1 van Lijst 5 Mil. M. M. VAN VELZEN. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Rijkskanselier Cuno is gistermorgen te Berlijn aangekomen. Onmiddellijk na zijn aankomst had een kabinetszitting plaatster bespreking van de Britsche nota. In regeeringskringen heeft men den indruk, dat door de nota weliswaar de deur voor verdere onderhandelingen niet geheel gesloten is, doch dat de negatieve factoren in de nota van te over- heerschenden aard zijn. In de Engelsche ant- woord-nota toch worden vooral de kernpunten van het Duitsche aanbod onaangeroerd gelaten. Het onderzoek van Duitschlands betalings capaciteit door een internationale economische commissie, de kwestie der politieke waarborgen en het aanbod in zake economische samenwer king worden daarin niet meer genoemd. Bovendien is de Engelsche nota, in tegenstel ling met de Italiaansche nota onduidelijk met betrekking tot de kwestie of het Engelsche sche ma van Bonar Law nog steeds voldoende wordt, geacht. In verband hiermede verkeert men in onzekerheid omtrent de ontvangst van een ver der gaand Duitsch aanbod. Het rijkskabinet zou waarschijnlijk heden opnieuw 'n zitting houden, ter bespreking van de Engelsche en Italiaansche nota's, terwijl ver moedelijk in de eerstkomende dagende besprekin gen der regeering met vertegenwoordigers van het economisch leven en de parlementaire par tijen zullen beginnen. Van verschillende zijden Wordt luide de wensch vernomen, dat de leidende parlementariërs ditmaal tijdig op de hoogte zullen worden gesteld van vorm en inhoud der nieuwe Duitsche voor stellen ingeval er voorstellen gedaan worden. De verschillende rijksdagfracties hebben heden avond vergaderd en zich met de situatie bezig gehouden. Daarbij is gebleken, dat men zooveel mogelijk een kabinetscrisis wil vermijden onge acht de van vele zijden op de regeering uit geoefende critiek en de discussies omtrent het geen er moet gebeuren, ingeval zich voor de huidige regeering moeilijkheden voordoen. IN HET BEZETTE GEBIED. Ten einde reeds genomen maatregelen te completeeren, heeft de Hooge Intergeallieerde Commissie de inbeslagneming gelast van alle voorraden cokes en bijproducten uit de mijnen, welke in het bezette gebied zijn opgeslagen door exploitanten van mijnen of van daarmee ver bonden fabrieken. Ilet, is aan de bevolking verboden, gietcokes te gebruiken als huisbrand. Door den opslag van gascokes is de voorziening van de bevolking ver zekerd Er zijn strenge straffen bepaald tegen hen die in beslag genomen cokes aan hun bestemming onttrekken, of van samenstelling veranderen. Naar verluidt, zou mevrouw Bertha Krupp bevel hebben gekregen, binnen vier dagen de villa Hügel bij Essen te ontruimen. Weer zijn-, gister gevallen van sabotage voorgekomen. Op de lijn Coblenz-Trier is tusschen Föhren en Schweich een bom ontploft tijdens het passeeren van een sneltrein. De locomotief ontspoorde en de machinist werd licht gewond. De burgemeester eu vijf hooge spoorweg ambtenaren zijn gearresteerd. Bij Endórf is eveneens een bom op de spoor lijn ontploft, ten gevolge waarvan de loccmotiel ontspoorde en de machinist gewond werd. Uit Horst.-Emscher wordt gemeld, dat. wegens de bezettingvan de mijn,,Nordstern"de arbeiders aldaar in staking zijn gegaan. Onderhandelingen met de bezettingsautoriteiten leidden toe geen resultaat. 106 „Ach, Juffer Albrecht", riep zij op eens, hare deftigheid vergetend bij het zien van Moeder's ontroering, „ik hoop, dat gij een even goed ge heugen hebt als ik voor alles wat in dien tijd is voorgevallen, zoodat mijne reis niet vruchteloos zal zijn Ik heb al jaren verlangd om St.uim- fels terug te zien en te weten hoe het daar gesteld Was, maar ik wist niet hoe mijn broeder mij ont vangen zouMijn man en ik, wij zijn nu niet in le beste verstandhouding met hem gescheiden. Als de menschen je uil naijver betichten van dingen, die je niet gedaan hebt, en maar niet naai de waarheid willen liooren, omdat die waarheid voor hun oog eén krommen neus heeft, kan men 'ang praten en roepen zonder verstaan te worden en men krijgt het ten slotte te kwaad. Nu was er eindelijk kans om verstaan en bewonderd te worden. Ik was het aan mijn eigen verplicht, om die kans niet voorbij te laten gaan, na al de geleden vernedering en verguizing, en ik ben gekomen om te getuigen Getuigen zal ik, al m°est ik er mijn tong en mijn adem bij verliezen De Duitsche autoriteiten te Essen hadden voor Mgr. Testa een klaagschrift tegen de be zetting opgesteld, Welk document, in Fransche handen is gevallen. DE STAKINGEN IN BELGIS. De spoorwegstaking doet zich reeds gevoelen in het industriegebied cokes en kolen raken op. \]s de staking nog enkele dagen duurt zal het werk moeten Worden gestaakt in de metaal- pletterijen en de meeste andere fabrieken. Te Antwerpen zijn alle postkantoren gesloten. Slechts enkele ambtenaren en beambten zijn aanwezig. Wat betreft telefoon en telegraaf is de toestand onveranderd. Ploegen soldaten ran- o-eeren de treinen om de lijnen vrij te maken. Er moeten 5000 wagens gerangeerd worden. De bestelling van ijlgoederen heeft plaats door soldaten en de post voor de rechtbank wordt door gendarmes bezorgd. De stakers denken, dat de havenarbeiders hen zullen helpen, naar men verzekert,, dat als de minister een ïormeele toezegging deed, het werk onmiddellijk zou worden hervat. Gistermiddag is er een kabinetsraad gehouden. Nadat Jaspar aan zijn collega's den tekst, had m^edeeld van hetFransch-Belgisch economisch venfrag, is de staking besproken. De regeering herhaalde haar verklaring, dat de eerste voor waarde, waarop de regeering ook maar het min ste voorstel in overweging zou willen nemen is, jat de stakers eerst Weer aan het werk gaan. Het, stakings-comité zit voortdurend. Naar verluidt, denkt men over maatregelen om on verwijld de algemeene staking te laten afkon digen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De conferentie is tot overeenstemming ge komen omtrent de samenstelling van de inter nationale" sanitaire commissie teGonstant.inopel. Turkije zal een keus doen uit de namen van een aantal doktoren waarvan liet, hygiënisch comité van den Volkenbond een lijst zal opstellen. Er werden gelukwenschen gezonden aan de Roode Kruis-commissie in verband met de geslaagde uitwisseling van geinterneeFden en krijgsgevangenen. Venizelos heeft, gister geruimen tijd met Ismet Pasja geconfereerd. Dit is hel eerste direct e contact tusschen- Turksche en Grieksche ver tegenwoordigers sedert den oorlog m Klem-Azie. De bespreking wordt beschouwd als een gevolg van Frankrijk's besluit om de kwestie der schade loosstelling door rechtstreeksche Turksch-Gnek- sche onderhandelingen te doen regelen. I)E DALING DER MARK. Uit Berlijn verluidt Bij het onderzoek naar de oorzaken van de jongste daling van de mark is gebleken, dat het rijksministerie van Verkeer voor zulke belangrijke bedragen deviezen heeft gekocht, dat het zijn aankoopen van Engelsche kolen tot eind September daarmede kan betalen. In parlementaire kringen wordt hierop heftige critiek uitgeoefend, daar deze aankoopen klaar blijkelijk bijgedragen hebben tot de ontzaglijke stijging der buitcnlandsche betaalmiddelen en dringt men er op aan, dat het ministerie van Verkeer een deel der deviezen weer aan de Rijks bank teruggeeft. ALLERLEI. Uit Weenen De politie te Lemberg heeft een complot tegen maarschalk Foch ontdekt, op touw gezet door een Oekrainsche communis tische jeugdorganisatie. Men had een dynamiet- aanslag op" Focli beraamd. Tot dusver zijn dertig personen gearresteerd, die na een kort verhooi door de politie aan de justitie zijn overgegeven. De vereeniging stond in dienst van een sovjet- Ik hen bereid om de waarheid desnoods van de daken te verkondigen Die voldoening moet ik hebben Ik heb er jaren op gevlast, en nu ik Weet, dat ik er Jonker Siegfried een dienst mede doe Ik schoof haar een stoel toe. Zij liep nu al ge vaar om haar adem te verliezen. „Mij dacht, ik moest hier eens naar toe gaan en mijn hart lucht geven," hernam zij. „Mijn broe der en zuster stoppen zich de ooren dicht, als ik den mond maar opendoe zij sluiten ramen en deuren en kijken uit of niemand in de buurt kan luisteren. De menschen zijn gek van vrees, dat de Vrijvrouwe er iets van te weten zal komen en hun „het Gouden Paard" boven het hoofd zal in brand steken. „Dat kost mij mijn nering, en op mijn ouden dag sta ik op straat," kermt /ii/, en zijne vrouw doet mee. Ik heb hun een kist vol presenten meegebracht, maar zij hebben er geen oogen voor, als ik den naam van Jonker Siegfried noem. Ik heb mij stilgehouden, met azijn vangt men geen vliegen f doch nu heb ik ge hoord, dat de Vrijvrouwe Jonker Siegfried naar Wisburg heeft gesleept, naar dat nest, dat haar toebehoort en waai- zij hem kan laten hangen cn vierendeelen, al naar het haar belieft. Mijn man is er ééns geweesteen slot, zoo hoog en zoo zwart als een gevangenis Daar zal zij hem houden, totdat de HeerMerlé, en ik, en alle ande- oigaan, waarvan zij groote sommen gelds ge kregen heelt. Uit Praag Aangezien de minister voor de Voedselvoorziening Franke sedert de aanvaar ding van zijn functie ziek is, wil de nationaal- socialistische partij hem tot aftreden bewegen. In zijn plaats zal, naar verluidt, mevrouw Fran- zislca Zeminovo benoemd worden. Dit, zou dan de eerste keer zijn, dat een vrouw een ministerzetel bekleedt. Naar het te Athene verschijnende blad „Indépendant" uit Constantinopel verneemt, is een complot tegen Moestafa Khema) Pacha en Noeredin Pacha ontdek!,, door aanhangers van den al'gezetlen sultan beraamd. Het plan was Khemal en Noeredin te vermoorden en den af- gezetten sultan weer aan het bewind te roepen. Een aantal officieren is in hechtenis genomen. Uit Parijs Het Duitsche rijksdaglid Hoei- lein en de Fransche communist, Peri, die niet. met Cachin c.s. vrijgelaten zijn, zijn een honger staking begonnen. Uit Berlijn Het „Acht Uhr Abendblatt" verneemt uit Salzburg, dat de politie aldaar op 9 dezer drie jeugdige communisten heeft gearres, teerd. Het was aan de politie ter oore gekomen- dat de drie communisten een aanslag op den te Salzburg vertoevenden hondskanselier Seipel op het oog hadden. Zij hadden verklaard, dat Seipel Salzburg niet levend mocht verlaten. Uit Rome Het negende internationale Congres voor Vrouwenkiesrecht is hedenmor gen in tegenwoordigheid van Mussolini geopend. Veertig naties zijn door 2000 gedelegeerden ver tegenwoordigd. BlnnenlaRi. te Onze Universiteit. Naar het „Ctr." verneemt is op het stadhuis Nijmegen het contract, ge teek end tusschen het bestuur der St. Radboudstielding en de ge meente Nijmegen. Als gevolmachtigde voor de St. Radboud- stichting trad op dr. J. Hoogveld en voor de burgemeester en de se- ren dood zijn, die voor hem kunnen getuigen „Vrouw Martha," zeide ik, bedroefd en ver schrikt, „Jonker Bodo zal niet dulden, dat Wolfram „Noem hem Jonker Siegfried, Juffertje ik kan dien plompen naam niet uitstaan. En wat dien anderen Jonker betreft,waarop gij zoo vertrouwt, ik geef om zijn edelmoedigheid geen zier. ie duurt juist zoo lang totdat het gevaai kom Wij hebben met. Freule Aurora te maken, en i< zal vasthouden wat zij bezit. Ik was op een stoel neergevallen. Had Vader Wolfram niet moeten beletten naar Wisburg te gaan - Maar wat daarna - Had hij hem moeten laten ontsnappen Werü Wilbrant maar achterhaald zoodat a les bevte zen kon worden Ach Wolfram bleef W ollram tot het ooo-enblik van zijne erkenning, geboren teWisburgafhankelijk van Wisburg en nu te Wisburg, achter die door Martha beschreven hooge, zwarte muren, in de machl van de Vrij- vrouwete zóo n.et wn zdde Martha mee warig en tastte onwillekeurig naar haar zakdoek. Gij en Margreet maken van do Vrijvrouwe een monster en van Wolfram een martelaar," zeide Moeder misnoegd. „Wij even met meer m den tijd, toen de menschen als schapen naar c c slachtbank Werden gevoerd. De Vrijvrouwe heeft gemeente Nijmegen de cretaris. De plannen voor de inwendige verbouwing van de drie aangekochte perceelen zijn opge dragen aan den architect Éstourgie. De plannen zijn reeds gereed en binnen zeer korten tijd zal de aanbesteding plaats hebben. De verbouwing moet op 1 September a.s. gereed zijn. Het huldeblijk aan de koningin. Het comité voor het nationaal huldebijk aan de Koningin, dat, behalve de restauratie van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft, ook een per soonlijk geschenk aan H. M. zal aanbieden, het welk volgens den wensch van H.M., met het oog op de tijdsomstandigheden, niet kostbaar zal mogen zijn, heeft verschillende denkbeelden overwogen en ten slotte besloten, een verzame ling afbeeldingen aan te bieden van onze zoo typische landschappen, steden, dorpen en ge bouwen, welke in eenige albums Worden bijeenge houden. Een 150-tal onzer schilders zal worden uitgenoodigd de opdracht te aanvaarden, om mede te werken aan de uitvoering van dit plan, waardoor met recht gezegd kan worden, dat aan H.M. daarmede een nationaal huldeblijk wordt aangeboden, dat een blijvende beteekenis zal hebben en een beeld zal geven van ons ge- heele land, op het moment dat H.M. haar zilve ren regeeringsjubileum viert. Uit Rome wordt gemeld, aan de|,. Op aanstichting van mr. J. H. van N. Rott." Roven, Harêr Majesteits gezant bij het Quirinaal, heeft zich uit de te Rome gevestigde Nederlanders een comité voor het huldeblijk aan Koningin Vnlhel- Wolfram te Wisburg werk opgegeven,waarschijn lijk om hem voor een poos van hier te verwijde ren. Geen wonder waarlijk, nu iedereen over hem praat en gissingen en gevolgtrekkingen maakt, die onpleizierig voor haar zijn. Maar als de zaak voor het Gerecht lcomt, wordt, Wolfram opge roepen hij staat onder de bescherming der wet. Martha had zwijgend toegeluisterd haar hoofd nam evenwel een levendig deel aan het gesprek dat knikte trager of heftiger. Maar zij bleef getrouw aan hare opvatting. „Al zou ikzelve naar Wisburg moeten gaan, ik Wil'er het fijne van weten," besloot zij. Juist ging de deur open en kwam Bodo binnen. Binnenkomen is een onjuist woord, want zoodra hij Martha gewaar werd, bleef hij staan, de hand aan de kruk. Ilij keek van ons naar haar, en van haar naar ons. „Ik zal op gelegener tijd terugkomen," zeide hij, onaangenaam verrast, en trok de deur weer dicht. Moeder had hem Wel willen naloopen, polooi ik. Maar reeds ging hij voorhij, bedaard en afgeme ten Martha was als een paal blijven ziften, c< n was zij vuurrood geworden. Nu waaide zij zich verkoeling toe met een tip van haar omslagdoek. (Wordi vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1923 | | pagina 1